DE KRING De misrekening van de rode Duitse terreur Getuigd 18e eeuws mode! van een fregat voor Maritiem Museum BLIK DOOR HET WERELD McGovern wint Opening van zaken nat industrieterrein te Bruinisse I DODELIJKE ONGELUKKEN Verrassend soepel heeft de Duitse politie met enkele opzienbarende ar restaties een eind gemaakt aan de Baader-Meinhofgroep, de rode ter- reur-organisatie die zichzelf de Rote Armee Aktion noemde. Bij het pro ces dat volgt zal waarschijnlijk het psychiatrisch rapport het belangwek kendst zijn - het lijkt slechts een symptoom van ivaanzin als iemand warenhuizen in brand steekt om de bevolking ivat meer begrip voor Vietnam bij te brengen. Zo begon Andreas Baader zijn carrière die hem zou maken tot een man voor wie me nige Duitser in intense angst leefde. Ulrike Meinhof was de aanvoer ster van de groep die Baader uit zijn cel haalde en samen leidden zij hun groep die met terreurdaden menig maal de voorpagina's van de kranten sierde. Maar met de psychiater is de groep niet zonder meer bekeken. Baader en Meinhof zelf, maar ook hun aanhang, kunnen gevoeglijk ge rekend worden tot de intellektuele bovenlaag van de natie; volgens Duitse traditie die filosoferend over wat de ideale staat zou moeten zijn. En als velen van hun voorgangers kwamen zij tot de konklusie dat de samenleving zoals die was niet ide aal genoemd kon worden, maar dat het teweeg brengen van een keer in de goede richting uitermate moeilijk was. En in ieder geval onmogelijks wanneer men zich beperkte tot het stellen van vragen in het parlement en het schrijven van gespierde arti kelen in enkele bladen die slechts in zeer beperkte kring gelezen werden. Het besef groeide - niet voor het eerst: Duitsland heeft ook voor en na de eerste wereldoorlog dergelijke terreurgroepen gekend - dat veran dering slechts met daden afgedwon gen kon worden, daden die in de eer ste plaats de bestaande samenleving moesten vernielen voor zover moge lijk en in de tweede plaats de arbei dersklasse moesten bezielen om ook de handen uit de mouwen te steken ter omverwerping van de maat schappij. Juist in die laatste opzet slaagden zij beslist niet. Ontevredenheid Integendeel, de gewone burgers werden bezield met een mengsel van verontwaardiging en intense vrees. En de pogingen van Baader en Mein hof om het land linkser te maken bereikte precies het tegenovergestel de resultaat wat hen zonder meer al de grote haat bezorgde van alles wat links is in de Bondsrepubliek, niet alleen de socialisten en kommunis- ten, maar evenzeer de vele kleinere groeperingen die Mao of Marx of Trotski of Bakoenin in hun vaandel voeren. De terreurdaden van deze zich als links betitelende Baader- Meinhof groep verzwakte alom de linkervleugel van organisaties waar in de om orde en discipline vragen de rechtervleugel daardoor juist in aanhang won. De vernietiging van deze linkse uitwas komt daarom juist op tijd voor de socialistische kanselier Brandt, die binnen niet al te lange tijd wel gedwongen zal zijn om ver kiezingen te laten houden. Zoals de toestand nu is lijkt het of zijn tegen stander Barzel het net niet durft om weer een poging te doen door een motie van wantrouwen Brandt de laan uit te laten sturen in de Bonds dag - er zijn altijd wel een paar van zijn eigen partijgenoten die hem het kanselierschap niet gunnen waar door hij weer net niet het vereiste aantal stemmen haalt. En dit is een schade aan zijn prestige dat Barzel zich niet kan permitteren zo vlak voor de verkiezingen die toch wel moeten komen omdat Brandt in feite al geen basis meer in het parlement heeft voor zijn kabinet. Men moet de vrees niet onder schatten die vele Duitsers voor de overigens maar kleine terreurgroep koesterden en als gevolg daarvan hun ontevredenheid over een overheid die Baader-Meinhof hun gang liet gaan. Dat onder Brandt nog net die bron van ontevredenheid en van angst is dichtgegooid, verbetert de kansen van de linkse kanselier aanzienlijk in de komende verkiezingsstrijd waar voor hij nu zelf het tijdstip kan kie zen - naar wordt aangenomen: vlak na de Olympische Spelen in Mün- c hen. Kennedy WASHINGTON, 24-6. - Senator Edward Kennedy is ervan overtuigd dat de bij de voorverkiezingen zo suc cesrijke George McGovern de vol gende maand in Miami plaatsvinden de presidentiële nominatie van de Democratische partij wint. De senator, die voor de zoveelste maal beklemtoonde dat hij er niet aan denkt alsnog in de race om het kandidaatschap te stappen, zei in een interview dat hij best senator Mc Govern zou kunnen steunen, ondanks dat deze door zijn concurrenten is gekritiseerd vanwege zijn radicale denkbeelden. „Ik geloof dat men het niet mét alle standpunten eens be hoeft te zijn van degene die men steunt", aldus Kennedy. DODEWAARD. De 5-jarige Berry ter Wal uit Dodewaard is zaterdag in zijn woonplaats aangereden door een personenauto en kort daarna aan zijn verwondingen overleden. Het jo chie stak plotseling de weg over zon der op het verkeer te letten. Een passerende automobilist kon het kind niet meer ontwijken. HEERLEN. De 21-jarige operator J. J. G. D. Paffen uit Schaesberg (bij Heerlen) is zaterdag overleden aan de verwondingen, die hij de dag te voren in zijn woonplaats had opge lopen, toen hij op zijn fiets met een bromfietser in botsing was gekomen en daarbij was gevallen, MIDDELBEERS. De 16-jarige A. Ligthart uit Rotterdam is zondag middag in het Brabantse Westelbeers (gemeente Middelbeers) bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. ADORP. In het Groningse Adorp is zaterdagavond op de Hoofdweg een personenauto in een flauwe bocht tegen twee bomen gebotst en doormidden gebroken. Ter plaatse overleed de 24-jarige Jan Woldhuis uit Winsum. EINDHOVEN. Het 13-jarige meisje W. J. S. M. van Alst uit Oirle is za terdagmiddag zwaar gewond bij een verkeersongeval. Zij werd op haar fiets aangereden door een personen auto toen zij in Veldhoven een voor- rangé weg overstak. Het meisje is zondag aan haar verwondingen be zweken. GELEEN. De 24-jarige Theo van Beek uit Hoensbroek is zondagmid dag tijdens stockcarraces in Geleen verongelukt. Hij kwam frontaal in botsing met een auto, die langs de kant stilstond. De rijder werd zwaar gewond en overleed later in het zie kenhuis van Heerlen. WAALRE. In de nacht van zater dag op zondag is de 18-jarige M. W. T. Wispelweij uit Veldhoven met zijn motor op de Onze Lieve Vrou- wendijk in Waalre uit de bocht ge vlogen en tegen een boom gebotst. Volgens de politie heeft de motorrij der vermoedelijk met te hoge snel heid gereden. Het slachtoffer is in de loop van zondag in het ziekenhuis te Eindhoven aan zijn verwondingen overleden. BARNEVELD. De 16-jarige G. J. van der Glind is zondagavond in zijn woonplaats Terschuur (gemeente Barneveld verongelukt, toen hij met zijn brofiets frontaal in botsing kwam met een personenauto. Klein schilderwerk BRUSSEL, 26-6. Een Franse kunstschilder, Roger Curtis, uit Nice, exposeert momenteel in t Brussel eigen werk. Curtus, die zich micro schilder noemt, heeft in zijn collectie twee schilderijen waarvan er één zestiende en een tweede vier tiende millimeter meet. Het zijn waterverf schilderijen „die vervaardigd zijn op doek dat in het oog van een naald ge spannen werd". Wellicht niet geheel ten onrechte maakt de schilder aanspraak op de titel wereldrecordhouder miniatuur schilderen. ZIERIKZEE, 26-6. Onlangs gaf de gemeenteraad van Zierikzee haar fiat aan een ruilovereenkomst tus sen de gemeente Zierikzee en het Ned. Historische Scheepvaart Mu seum te Amsterdam. Als gevolg van dit akkoord zou een reeds vijftigjarig bruikleen aan genoemd museum worden omgezet in eigendomsoverdracht, waardoor een 18de eeuws hoekermodel in Am sterdam blijft (ook het Maritiem Mu seum heeft een dergelijk exemplaar geëxposeerd), maar als tegenpresta tie een uiterst waardevol 18de eeuws model van een fregat, bewapend met 22 stukken, uit het bezit van het Scheepvaartmuseum, naar Zierikzee zou komen. Dit nieuwe museaal bezit van Zie rikzee staat nu reeds in het Zeeuws Maritiem Museum in de Noordhaven poort tentoongesteld in de bijbeho rende originele 18de eeuwse vitrine kast. Schip en kast hebben vele jaren lang het interieur gesierd van het huis van mr. J. P. Cau te .Zierikzee, die het destijds aan het Scheepvaart museum te Amsterdam ten geschen ke aanbood. Het scheepsmodel is dus merkwaar digerwijze na een lange periode weer naar de plaats van herkomst terug gekeerd. Bonifacius Cau Bonifacius Cau (1740-1804), bouwer van het uitermate fraaie scheepsmo del, sproot uit een belangrijk Zierik- zees regentengeslacht, dat uitvoerig door archivaris P. D. de Vos in zijn „Vroedschap van Zierikzee" wordt behandeld. Deze zeeofficier wordt in de jaren 1773 en 1778 genoemd als kapitein ter zee van de admiraliteit van Zee land en woonde omstreeks 1780 te Veere. Te Zierikzee woonde hij na derhand in het huis Poststraat zuid zijde (C 97) en hield daar drie dienstboden. Hij was achtereenvol gens Raad (1780-1795) Schepen (1780- 1787 en van 1788-1791), Overdeken van het kuipersgilde (1789-1798), Heemraad van Schouwen (1794-1796), president van Heemraden van Schouwen (1796-1800) en tenslotte nog Commissaris der defensie te Zierikzee in 1796. Niet iedere zeeofficier is een uit stekend modelbouwei*, maar van Bo nifacius Cau kan zonder reserve worden gezegd, dat hij een duidelijk talent op dit terrein had, hetgeen door de restaurateur van het Scheep vaartmuseum te Amsterdam met klem werd bevestigd. Twee en zeventig centimeter Het getuigd model van liet fregat, dat een plaats in het Maritiem Mu seum heeft gekregen, is lang over de stevens 72 cm. Ook aan het mo del is goed te zien, dat de fregatten scherpgebouwde snelzeilende schepen waren. Oorspronkelijk waren deze schepen slechts bewapend met zes tot twaalf stukken, doch deze be wapening werd geleidelijk vergroot. Het fregat van Cau voert zoals eer der gezegd 22 stukken. Het geschut is geheel opgesteld op het opperdek uitgezonderd twee zgn. jaagstukken op de bak. Het schip is volledig ge tuigd en voert veel zeil. Wellicht is dit als model nagebouwd oorlogs schip identiek aan het schip waarop Cau circa 1770 kapitein was. Een schilderij in olieverf, voorstellende dit schip met Zierikzee op de ach tergrond behoorde het laatst aan de oud-zeeofficier J. A. Kloek (later ge heten Van Roderloo Cloeck). W. H. KEIKES (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BRUINISSE, 25-6. In de vrijdag avond gehouden vergadering van Bruinisse heeft de voorzitter, bur gemeester G. Hokken nog een toe lichting gegeven op de gang van za ken betreffende het nat industrieter rein, omdat de heren Van der Velde en Groeneveld en mevrouw Van Leeuwen-Sieling zich afvroegen of men de bui niet eerder had kunnen zien aankomen. Er zijn nogal hoge kosten gemaakt (f 61.265,72), die misschien hadden kunnen worden voorkomen, als men vroeger had geweten dat de indu strieën die hadden toegezegd zich daar te zullen vestigen dit uiteinde lijk toch niet wilden doen. Is de raad juist voorgelicht? LAND- EN TUINBOUW Bijdrageregeling grondontsmetting DEN HAAG, 23-6. De resultaten van de bijdrageregeling ter bevorde ring van de ontwikkeling van grond- ontsmetting ter voorkoming en be strijding van aardappelmoeheid zijn in de afgelopen drie jaren in het al gemeen gunstig geweest. Op de zwaardere gronden verloopt de grondontsmetting echter nog niet naar wens, reden waarom het be stuur van het Ontwikkelings- en Sa neringsfonds (O. en S.-fonds) heeft besloten bijdragen te verlenen voor verdere proefnemingen in 1972 op deze gronden. In dit kader kunnen op beperkte schaal verdere bijdra gen worden verleend in de kosten van grondontsmetting en in de aan- schaffingskosten van injecteurs, die speciaal geschikt zijn voor zwaarde re gronden. De bijdragen bedragen f 250 per ha. voor het ontsmetten dan wel 50 pet. tot een maximum van f 5.000 in de aanschaffingskos- ten van een injecteur voor zwaar dere gronden. Burgemeester Hokken zei, dat het ook voor hem een teleurstelling was, dat de vijf serieuze kandidaten voor industrie vestiging aan diep water, en anderen zich terug trokken, al kon hij de motieven, was het de eco nomische teruggang begrijpen en bil lijken. Voor het gemeentebestuur aanleiding om nu eveneens alle ak- tiviteiten met het verder tot zijn be stemming brengen van dit gebied tijdelijk te stoppen. Er is altijd met grote voortva rendheid aan dit. plan gewerkt iets waarvoor b. en w. van de zijde van de heer Groenveld lof oogstte. Ook de andere raadsleden de heren Ver spoor en Van de Velde zagen na de uiteenzetting van de voorzitter wel in dat de schuld niet bij de gemeen te lag, maar bij de teruggang in de conjunctuur. Voorlopige koopovereenkomst Mevrouw Van Leeuwen-Sieling was nog het minst bevredigd en een heet hangijzer was voor haar ,het te_ niet doen van de voorlopige koop overeenkomst. Zij stelde voor het land van mevrouw Verschuure-Otte toch maar te kopep, iets waarvoor de andere raadsleden ook wel voel den. Een betoog van burgemeester Hokken dat Gedeputeerde Staten nooit die aankoop zouden goedkeu ren was nodig om hun tot andere gedachten te brengen. „Geloven we nog wel in dat nat industrie terrein", zo vroeg de heer Groeneveld aan de raad. De grond blijft aangewezen als in dustrieterrein. De eigenai*esse, me vrouw K. Verschure-Otte kan het altijd verkopen, als zij dat wil. De schade die zij lijdt nu het plan niet door gaat, kan wel groot zijn. En geprobeerd moet worden dat het toegezegde subsidie ad f 300.000,- voor Bruinisse behouden blijft. ROTTERDAM. De 14-jarige Je roen Houkes uit Rotterdam is het afgelopen weekeinde in het Dijkzigt ziekenhuis bezweken aan zijn ver wondingen, die hij eerder bij een verkeersongeluk opliep. Ditmaal een zoekplaatje uit 1923. In dat jaar werd het 25-jarig regerings jubileum van H.M. Koningin Wilhel- mina overal uitbundig gevierd. Er gens op Schouwen-Duiveland werd deze foto gemaakt, maar de vraag rijst waar het geweest kan zijn. Aan vankelijk was deze oude foto onder Zonnemaire gerangschikt, maar dat blijkt toch niet juist te zijn. In het najaar van 1923 werd de foto door een zekere Nelly verzonden aan me juffrouw A. M. Bakker, p.a. J. Rijs- tenbil, molenaar te Zonnemaire. Zou het soms een groep Oosterlandse feestvierders zijn. De redactie wil hierover graag geïnformeerd worden! RECHTBANK MIDDELBURG Tweede generatie Zuidmolukkers MIDDELBURG, 24-6. „De politie en justitie komen steeds vaker in aanraking met de tweede generatie Zuidmolukkers. Deze jongelui krij gen vaak van huis uit een sterk mi litaristisch getinte opvoeding mee, die voortkomt uit een vorm van cul tuur die al van oudsher bestaat", al dus de officier van justitie mr. J. Blok bij de rechtbank te Middelburg. „Met deze eigenschap kunnen zij in de westerse samenleving maar weinig beginnen. Velen ervaren dat als een teleurstelling. Zij vervallen dan in criminaliteit, wat zich dik wijls manifesteert in hard en mee dogenloos groepsoptreden. Dit kan geen enkele samenleving accepteren. Dit soort optreden vraagt van de jus titie duidelijke straffen, waarin niet langer plaats is voor gecombineerde straffen", zo gaf de officier van jus titie te kennen in zijn requisitoir. Terecht stonden vrijdagochtend twaalf Zuidmolukkers. Zij waren 5 mei betrokken geweest bij een vecht partij met de politie. De officier eis te gevangenisstraffen van tien dagen tot zes maanden onvoorwaardelijk. Hij sprak zijn bewondering uit voor het tactisch optreden van de Vlissingse politie, die door een grote groep Zuidmolukkers meedogenloos werd aangevallen. Op het politiebureau teruggekeerd, kijkt hij zijn aantekeningen na. Op het gemeentehuis is hij te weten ge komen, dat Piet Maiers uit Delft komt. Als zijn beroep stond daar aangetekend: koopman. Maar dat is een zeer rekbaar begrip. Er gaat een alarmschelletje luiden in Gert's achterhoofd. En hij belt meteen naar Delft. Het duurt enige tijd, voor hij de juiste man aan de lijn heeft, want Delft heeft een ietwat groter poli tiekorps dan Dorringen. Al verschilt het inwoneraantal niet zo gek veel. De Delftse collega luistert gedul dig naar Gert's uiteenzetting. En be looft te zullen kijken of hij wat kan vinden over Maiers. Maar de naam komt hem onbekend voor. Binnen enkele uren weet Gert. dat Maiers blanco papieren heeft bij de Delftse Hermandad. Ze kennen hem niet eens. Overigens, hij heeft maar (wee jaar in Delft gewoond. Daar voor domiliceerde hij een poosje in Frankrijk. En weer gaat ér een alarmschel letje in Gert's hoofd. Ditmaal drin- gerder en luider, want Frankrijk is genoemd door collega Manussen uit Amsterdam. Het land, waar het meest in narcotica gesmokkeld wordt. Houdt het één verband met het ander? Is Piet Maiers een der grote pieten? Daar ziet hij niet naar uit. Hij is een vreedzaam rentenier tje, een kleine, teruggetrokken man. Maar de schijn bedriegt vaak. En tochDe man woont hier nauwe lijks twee jaar en wordt bedreigd. Men wil hem om zeep brengen en het doen lijken als een ongeluk. Al lemaal verdachte dingen. Een huis zoeking laten verrichten in Maiers woning? Maar daarvoor moet je ccn bevel hebben van de officier of de hulp-officier en daar is geen kans op. De officier in Hengelo lacht hem uit en aan de burgemeester hier heb je niets. Die is veel te voorzichtig in die dingen en zal hem zeker verwij zen naar Hengelo. Bovendiende man ligt in het ziekenhuis en als we zo'n stunt met huiszoeking en zo uit halen, krijg je ongetwijfeld de pu blieke opinie tegen je. Zeg, dat je bot vangt en er zijn anderen in het dorp, zoals Manussen verwacht, die er bij betrokken zijn. Hebben de he ren gelijk de noodklok horen luiden en zijn de vogels in een wip gevlo gen. Nee, dit is niet de methode. Toch begrijpt Hoolwerf, dat hij dit met Manussen moet bespreken. Op een zaterdagochtend stapt hij in de politie-VW en rijdt naar Amsterdam. Dienstreis. De hoofdinspecteur is het met hem eens: geen bijzonderheden door de telefoon. Manussen ontvangt hem in zijn luxueuze kantoor op het hoofdbu reau aan de Marnixstraat. Gert kijkt zijn ogen uit. Hierbij vergeleken is zijn kamer maar een armzalig hokje. Moet je eens kijken: drie telefoons en een telex. En een leunstoel om meteen in slaap te vallen. Zo zie je maar weer: zelfs bij de politie heb je postelen en martelaren. De ..martelaar" doet zijn prevele- mentje, vertelt alle bekende bijzon derheden over de beide zogenaamde ongelukken. Zegt erbij, dat het slachtoffer Piet Maiers heet, oud vijf en vijftig jaar en rentenier. Sedert circa twee jaar wonende in Dorrin gen, daarvoor twee jaar in Delft, al waar hij beroepsmatig als koopman stond ingeschreven. En voegt er ten slotte aan toe, dat Maiers daarvoor geruime tijd in Frankrijk woonde of vertoefde. En of meneer Manussen dit alles wat zegt. 17 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Manussen schudt het hoofd. „Piet is het niet; die kennen we wel". „O juist, bedankt, dat je me dit vertelt. Kon dat niet gezegd worden op 27 december?" „Zou dat veel verschil gemaakt hebben?" vroeg Manussen lachend. „Allicht", antwoordde Hoolwerf verstoord. „Ik ben drie dagen bezig geweest om hier achter te komen. Als je mij over hem had vereld, zou me dat heel wat werk hebben ge spaard". „Beste jongen.... in de eerste plaats wist ik niet, dat Maiers in Dorringen woonde. Je hebt me wel verteld van dat ongeluk, maar geen naam genoemd. Overigens, mijn compliment, dat je achter zijn ante cedenten bent gekomen. Ik heb een dossier van Piet. Wacht, dat laat ik even komen. Steek intussen een si gaar op. En wil je koffie?" Hoolwerf rookt weldra een sigaar en drinkt van zijn koffie. Intussen komt er een map, waarin Manussen bladert. „Piet is drie keer gearres teerd, maar moest even zovele keren vrij gelaten worden wegens gebrek aan bewijs. Eén keer in ons land, dat is al een jaar of acht geleden, en twee keer in Parijs. De tweede keer is hij uitgewezen als ongewenste vreemdeling en toen heeft hij zich in Delft gevestigd. Wat hij daar ge daan heeft, is niet bekend. We heb ben hem een poosje in het oog ge houden. maar er was niets met hem aan de hand. Zo, dat Piet woont te genwoordig in Dorringen en men heeft het op zijn leven gemunt. In terpol kent hem ook. Ik stuur een telexje naar Parijs. Dat moet in code Hoolwerf, dus daar krijg ik vandaag geen antwoord meer op. Ik stel het op en laat het met oen coderen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4