DE KRING BLIK DOOR HET WERELD Armen vrezen te moeten opdraaien voor milieurekening VENSTER Kruisverenigingen en ziekenhuizen Planeten zien in Sterrenwacht Goeree-Overflakkee krijgt meer water Programma minister Boersma i De grote alarmkreten over de ver vuiling van het milieu richtten, cle wetenschappelijke werkers van vele landen niet zozeer aan hun regerin gen en parlementariërs dan wel rechtstreeks aan het grote publiek. De oplossing of liever nog voorko ming van alle problemen die ze voor zagen was weliswaar een reeks poli tieke besluiten, maar ze richtten zich toch liever tot het publiek omdat zê - zoals sommigen onomwonden zei den - er niet veel vertrouwen in had den dat de politici in staat zouden zijn tot de noodzakelijke besluiten te komen, en zeker niet als ze niet ter dege achter de broek gezeten werden door alle mogelijke uitingen van de onrustig geworden burgerij. Inderdaad zijn de politici zich vooral onder deze druk pas goed gaan wijden aan milieukwesties, daarin hadden de sceptische geleer den gelijk. Ze hadden naar we moe ten vrezen ook gelijk dat de materie bij de politici niet in al te bekwame handen is. Dit bleek op de V.N.-kon- ferentie in Stockholm al terstond en voortdurend door het gekissebis over onbenullige zaken als welke dag nu bestempeld zou worden tot wereld- milieudag, en het opschroeven van formele kwesties van de tweede orde als het toelaten van Oost-Duitsland, het erbij halen van Vietnam etcetera. Over de resultaten van de konfe- rentie past verder ook weinig opti misme, al was het maar doordat ten slotte niet te verwaarlozen landen ontbraken. Maar bovendien is enorm veel tijd verdaan aan het in elkaar frutselen van de slotkonklusie totdat clie van kompromisserigheid aai> el kaar hangt - en zelfs dan is het nog geen stuk dat echt bindend is zodat elk land vrij is om er zich desnoods niets van aan te trekken. Landbouw Het zwakste punt van Stockholm is wel de onoverbrugbaar schijnende tegenstelling tussen de industrielan den en de ontwikkelingslanden al leen al over het uitgangspunt van waaruit zij de milieuverontreiniging bezien. Ze hebben de verdenking dat de industrielanden eeftst begonnen zijn met vervuiling van de wereld om hun welstand te bereiken en nu ze die eenmaal hebben door beper kende bepalingen anderen willen be letten hen in welvaart te benaderen. In menig opzicht moet het er voor die arme landen ook wel zo uit zien. In het westen is de landbouw erin geslaagd tot enorm grote pxoduk,tie te komen onder meer door toepas sing van veel kunstmest. Nu maakt men zich daar bezorgd over dat der gelijke meststoffen en ook diverse bestrijdingsmiddelen in het drink water terechtkomen, alsmede de we reldzeeën vergiftigen. De industrie landen hebben de mensheid dus deze rekening bezorgd, maar om het on heil af te wenden zouden dan ook de arme landen mee moeten betalen door zuiniger te zijn met de ver wenste chemicaliën. Maar zij zitten juist voor de taak meer voedsel voor hun onstuitbaar groeiende bevolking te verbouwen - wat wil zeggen dat ze meer en meer kunstmest en be strijdingsmiddelen moeten gaan toe passen. Of ze moeten met honger boeten voor andermans fouten. Verdeling Trouwens: menig ontwikkelings land dat nog niet veel luchtvervui ling kent zal geneigd zijn om fabrie ken te stichten die het westen niet wil hebben omdat dan het leefmilieu van de omgeving naar de knoppen gaat. In die landen is de extra-be lasting van de atmosfeer niet zo ern stig en het> kan deze landen best een beetje vervuiling waard zijn om uit de armoe te komen. Maar hoe rea geert dan het westenZegt men daar Ter gelegenheid van de opening van het bezoekerscentrum „Zanden- bos" te Nunspect heeft Staatsbosbe heer een nieuwe sticker uitgegeven. Vorige week kregen 1000 vooraan staande Nederlanders deze sticker toegezonden. Het zijn Nederlanders waarvan gehoopt wordt dat zij voor aan slaan bij de bestrijding van het nntuurbederf. Bomen en struiken kunnen veel goed maken van de bezwaren die dat de konkurrentie oneerlijk is om dat die fabrieken niet gebonden zijn aan de voorschriften die de eigen in dustrie wel in acht moet nemen en heeft men dan kompenserende in voerrechten? Op die manier ont neemt men dan de ontwikkelings landen een kans om ook een brok welvaart te verdienen. En het kan nog simpeler: besluit men in het westen geen lood meer te doen in de benzine om de uitlaatgassen schoner te houden dan zijn daarvan loodex- porterende ontwikkelingslandeii de dupe van. In Stockholm is men zo langza merhand wel gaan beseffen dat alle milieukwesties optelsommetjes zijn die op nul uitkomen - voor elke plus- post die men wenst zal men ook ge noegen moeten nemen mét een min- post. Diefstal uit kantoor Rijksmuseum AMSTERDAM, 23-6. Uit een kan toor van het Rijksmuseum in. Am sterdam is in de nacht van woens dag op donderdag ui twee geldkist jes voor een gezamenlijk bedrag van f 23.000 gestolen. De dader(s) zijn volgens de politie via een raam van het museumrestaurant naar binnen gekomen. De geldkistjes stonden on afgesloten in een bureau. DEN HAAG, 24-6. De samenwer king tussen de intramurale en de ex tramurale gezondheidszorg wordt te genwoordig gezien als een hoeksteen voor het toekomstig beleid met be trekking tot de uitbreiding van de voorziening voor de gezondheidszorg, waaronder ook ziekenhuizen vallen. In dit verband komt het de Stich ting Samenwerkende Landelijke Kruisvérenigiingen juist voor, als in het bij de Wet Ziekenhuisvoorzienin gen ingestelde „College voor Zieken huisvoorzieningen" ook vertegen woordigers uit de sector van de maatschappelijke gezondheidszorg worden aangewezen. Het bestuur van de S.S.L.K. schrijft dit aan de minister van Volksgezond heid en Milieuhygiëne en zij herin nert daarbij aan de woorden van de vroegere staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga in de memorie van toe lichting op het voorontwerp van de wet houdende uibreiding vap de Wet Ziekenhuisvoorzieningen tot een Wet Gezondheidsvoorzieningen. Daarin staat vermeld dat het college in over eenstemming met de bredere opzet van het wetsontwerp een gewijzigde naam en een gevarieerder samen stelling krijgt. Dit noopt tot vergro ting van het aantal leden van 25 tot 30. Nieuw station Utrecht UTRECHT, 24-6. Een. stationshal van 120 bij 95 meter boven de spo ren, een kantoörflat van 60 meter hoog en een aanzienlijke uitbreiding van de treinbewegingcapaciteit zijn de opvallendste punten van het nieuwe station Utrecht cs. Dit plan, dat in twee fasen zal worden uitge voerd, is donderdag bekendgemaakt. De eerste fase, die een investering vergt van 16 miljoen gulden, is in middels begonnen en moet eind 1973 of begin 1974 klaar zijn. Het omvat het kantoorgebouw en het voorste gedeelte van de nieuwe sta tionshal. groei van bevolking cn produktie meebrengen. Daarom: „Houd ons land groen". Hoe de stickers te krijgen zijn. De stickers zijn uitsluitend ver krijgbaar in de voorlichtingsbus en dc bezoekerscentra van Staatsbosbe heer. alsmede per post door inzen ding van een briefkaart aan Staats bosbeheer tc Utrecht. Met kokend vet bewerkte man overleden BEVERWIJK, 23-6. De 34-jarige Italiaan Vito Cinquepalmi uit Be verwijk heeft een al jarenlange slui merende vete tussen hem en zijn 49- jarige echtgenote met de dood moe ten bekopen. De man overleed in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk. Aan de derde graads verbrandingen, die hij had opgelopen toen zijn vrouw hem, terwijl hij lag te sla pen, met een pan kokend vet over goot. Mr. P. van Volleiihovcn maakte parachutesprong DEN HAAG, 23-6. Mr. Pieter van Vollenhoven heeft vrijdagavond zijn eerste parachutesprong met succes volbracht. Hij sprong vanaf 1 km. hoogte nabij het vliegveld Teuge. De sprong duurde 1 minuut en 54 se conden. Een sociaal-cultureel planbureau DEN HAAG, 23-6. De Welzijns- raad, een onderraad van de minis terraad, heeft in zijn vrijdag gehou den vergadering in beginsel besloten tot de oprichting van een sociaal- cultureel planbureau. Aldus heeft premier Biesheuvel meegedeeld na afloop van de wekelijkse vergade ring van de ministerraad. Er is een voorbereidingscommissie samengesteld, die de taken van het nieuwe bureau zal moeten afbake nen. Gift 1 voor Nutuurfonds i1 RHENEN, 24-6. - Prins Bern- ihard heeft vrijdagmiddag ter 1 gelegenheid van het veertigja- rig bestaan van „Ouwehands i1 Dierenparkop de Grebbeberg tin Rhenen tijdens een drukbe- 1 zochte receptie uit handen van idirecteur A. Ouwehand een cheque ontvangen ter waarde I van f 25.000. Dit bedrag, oor- spronkelijk een jubïleumge- schenk voor de jubilerende 1 dierentuin werd gedeeltelijk 1 bijeengebracht door vrienden 1 en relaties van het dierenpark. II De directie vulde het aan tot 1 een kwart ton en bestemde het voor het Wereldnatuurfonds. De jubileumgift zal, aldus de prins in zijn dankwoord, wor- den gebruikt voor de ontwik keling van het „Goenoehg Leu- ser reservaatop Noord-Su- matra, dat door het Wereldna- tuurfonds Nederland is ge- adopteerd. HOEVEN, 24-6. Van zaterdag 1 juli tot en met zondag 9 juli 1972 is er op volkssterrenwacht „Simon Ste- vin" te Hoeven (N.Br.) een aktiviteit onder de titel: „De planeten". Bij deze manifestatie staan de pla neten in als hun verschijningen en hoedanigheden centraal. In woord en beeld wordt voor iedereen uigelegd en getoond welke planeten er zijn, hoe ze er uit zién en waar ze te vin den zijn. De volkssterrenwacht is in die pe riode elke dag geopend van 's mid dags 14 tot 17 uur en 's avonds van 20 tot 23 uur. Plan „Kleine Markerwaard" DEN HAAG, 24-6. Drie aanne mingsmaatschappijen hebben een plant ontwikkeld voor de aanleg van een tweede nationale luchthaven en een drinkwaterbekken in een „Klei ne Markerwaard". De drie maat schappijen, Ballast-Nedam groep, N.V. Baggermaatschappij Holland en Hollands aannemersbedrijf Zanen Verstop N.V. hebben een studie over dit plan in Den Haag aangeboden aan minister Drees (verkeer en wa terstaat). Ontslagen in Bergen Qp Zoom BERGEN OP ZOOM, 24-6. De af- deling voorgespannen betonnen bui zen van Waco Beton N.V. in Bergen op Zoom zal vrijwel zeker eind au gustus worden gesloten. Voor dc ruim 40 met ontslag be dreigde werknemers zal worden ge zocht naar herplaatsingmogelijkhc- den. Dit heeft vrijdag de heer H. Kat adjunct-directeur van het moeder bedrijf van Waco Beton in Krimpen aan de IJssel meegedeeld. Volgens hem is de sluiting het ge volg van zowel conjuncturele als structurele moeilijkheden. Dode cn gewonde bij botsing DEURNE, 24-6. Op de rijksweg E3 in Dcurne zijn vrijdagavond door nog onbekende oorzaak twee achter elkaar rijdende auto's in botsing ge komen. Een van de bestuurders, de 28-jarige chauffeur W. M. Schelle- kens uit Eindhoven is kort na hel ongeval in ccn ziekenhuis in Dcurne overleden. Dc andefc automobilist, dc 37-jarige smelter W. A. L. van der L. uit Tilburg moest met ernsti ge verwondingen in het ziekenhuis in Dcurne worden opgenomen. f Interpol is getipt. Volgens Parijs door een betrouwbare Nederlander. Als je in deze branche van betrouw baar kunt spreken. Maar het zal wel in orde zijn, want je hebt van die mensen, dus is mij verzocht mijn ogen, oren en andere zintuigen open te houden en te spitsen. Leuke job voor een dorpsréchercheur. De gro ten der aardse justitie kunnen ze met al de hen ten dienste staande mensen en middelen niet te pakken krijgen. Of meneer Hoolwerf zo goed wil zijn. Ik zou bijna van verwaand heid op m'n wenkbrauwen gaan lo pen. Enfin, zo ongeveer heb ik het Manussen vanmiddag ook gezegd, maar hij blijft doodernstig en zegt: soms is ccn tip al voldoende. En waarom zou jij die man niet zijn? Die zo'n tip binnen krijgt? Weet u, wat het met zulk soort werk is, me neer? Je moet ook een dosis stom geluk hebben, dat is alles. Waarom krijg je uiteindelijk in de meeste ge vallen ccn misdadiger? Omdat hij er gens een fout of een paar fouten ge maakt heeft. En het is de kunst die fout te ontdekken. Maar dacht u, dat zulke grote pleten als narcotica- smokkelaars een veer laten? Wel dc lagere goden, maar dc kopstukken blijven buiten schot. En Manussen wil mij doen geloven, dat deze heren hun zetel naar Dorringen hebben verplaatst De hoofdinspecteur kijkt zijn on dergeschikte nadenkend aan. „Jij ge looft nog steeds niet veel van dit ver- haallje, wel?" „Meneer, ik ben politieman cn u bent m'h baas. Als u zegt: ga serieus op deze zaak in. bijt je er desnoods in vast, dan doe ik het. Maar anders natuurlijk houd ik m'n ogen en oren open, daar kan Manussen op rekenen. Maar hoe kan ik jacht ma ken op iemand, die - laten wc eens aannemen, dal ze inderdaad naar hier zijn gegaan - een dag of twee per week in Dorringen is. En waar is hij dan? Dat is toch zoeken naar een speld in een hooiberg". „Enfin, Hoolwerf, als je het niet te druk hebt, probeer dan eens, of je er wat op weet te vinden, voor wat be treft dit onderzoek. Van mij heb je carte blanche". „Dank u wel, meneer. Mocht ik op mijn beurt een draadje in handen krijgen, dan ga ik door, al is het dag cn nacht. Maar of ik ooit zo ver zal komen. Piet Maiers ligt ingekapseld in het Dorringse ziekenhuis en wordt daar vertroeteld en Verwend door de dienstdoende zusters, want ieder een is diep begaan met het onfor tuinlijke slachtoffer, dat nu binnen enkele maanden voor de tweede keer na een ongeluk in het zieken huis ligt. Nog altijd is het levensge vaar niet geweken, dus strijden dc artsen continu om het lampje bran dend te houden. Gelukkig kunnen ze tegenwoordig veel, heel veel zelfs. En het Dorringse ziekenhuis heeft een team bekwame artsen cn specia listen. Gert Hoolwerf heeft gevraagd, of hij de patiënt een kort verhoor mag afnemen, maar dc gcnecshccr-direc- teur heef! dat pertinent geweigerd. „Meneer Hoolwerf. die man leeft nog nauwelijks. Hij zit van onder tot bo ven onder de verdoving. Wat voor resultaat verwacht u op uw vragen? Als dc man al in staat is om ze tc begrijpen. Nee. zet u dat voorlopig maqr uit uw hoofd. Is het al niet erg genoeg?" Gert is in hel kantoor van de op perste baas in dit ziekenhuis. En daarom neemt hij de man in ver trouwen. „Dokter, ik zal u iets ver tellen, dan zult u begrijpen, waar om ik er zo op gebrand ben om me neer Maiers vragen te stellen. Dit is geen ongeluk, net zo min als de vo rige keer: dit was in beide gevallen opzet. De man is èri van de zomer èn ditmaal van dc stoep geduwd. Door twee mannen. Dit is een zeer vertrouwelijke mededeling cn ik doe dus in deze een beroep op uw ambtsgeheim. Nu zult u begrijpen, waarom ik hem graag ccn paar vra gen wil stellen, want de beide da ders lopen nog ongestraft rond cn dat is toch te gek." De directeur denkt na. „Ja, dat verandert de zaak wel enigszins, maar heus, meneer Hoolwerf, u be reikt momentcel niets. U zult geduld moeten hebben. Laten we afspreken, dat ik u bel. wanneer naar onze me ning dc patiënt enigszins behoorlijk in staat is om bijvoorbeeld geduren de ccn paar minuten naar vragen te luisteren. Of hij ze kan of zal be antwoorden, dat moet u afwachten. Als het een misdrijf is. staat het tc bezien, of hij namen gaat noemen. Dan zit er misschien meer achter, dan u vermoedt". Hoolwerf knikte. „Dat vermoeden heb ik al. dokter." Hij kwam over eind. „Goed. ik wacht uw telefoon tje af. Misschien probeer ik eerst langs een andere weg inlichtingen te verkrijgen." (Wordt vervolgd). Korter dienen in Bondsrepubliek BONN, 23-6. In Wesl-Duitsland zullen de dienstplichtigen voortaan 15 maanden moeten dienen in plaats van anderhalf jaar zoals op het ogenblik. Een wetsvoorstel van deze strekking is vrijdag door de drie partijen in de Bondsdag - de rege ringscoalitie van sociaal-democraten en liberalen en de christen-democra tische oppositie - aanvaard. Door de verkorting van de dienst tijd moet het aantal dienstplichtigen dat onder de wapenen wordt geroe pen, worden verhoogd. De Bondsdag nam voorts een reeks financiële beslissingen om meer belangstelling te wekken voor beroepscontracten als onder-officier en instructeur. Bodemvondst in Amsterdam AMSTERDAM, 23-G. Dc Am- sterdamse binnenstad blijft ar cheologisch interessante vond sten opleveren waardoor steeds meer inzicht wordt verkregen in de oudste geschiedenis van de hoofdstad. Na de ontdek king van enkele eeuwenoude schepen bij het afzinken van de eerste metrocaisson o\f het Waterlooplein is thans op het Damrak de fundering blootge legd van een voornaam kooj)- manspakhuis uit het eind van de 14e eeuw. Zij bestaat uit bosjes ingeheide berken en el zen slieten, bijeengehouden door een eiken rooster, dat ten behoeve van latere bebouwing voor een groot deel is verwij derd. In het opgravingsvlak is reeds over een lengte van 14 meter een zijwand en over een breedte van ruim vijf meter een achterwand zichtbaar. 16 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT MIDDELHARNIS, 23-6. De drink- waternood van Goerzee-Overflakkee is opgelost door het ingebruiknemen van de pijpleiding van de „Stichting Drinkwater Goeree-Overflakkee". Leger lieeft te weinig oefenterreinen DEN HAAG, 24-6. Van de vier ge plande nieuwe oefenterreinen in Ne derland blijft er misschien maar één 'over, heeft minister De Koster van defensie een bijzondere commissie van de Tweede Kamer meegedeeld. Er zou dan gekozen moeten wor den tussen de twee overgebleven mogelijkheden: het terrein bij Ter Apel en dat bij de Lauwerszee. Het wordt voor het leger lastiger om te oefenen, want volgens de be windsman wordt het gebruik van de Franse oefenterreinen „Mourmelon" en „La Courtine" steeds moeilijker en heeft België daar ook geen moge lijkheden voor. Goed voor 12.500 manjaren DEN HAAG, 24-6. Minister Boersma van sociale zaken heeft, in een mondelinge toelichting op zijn nieuw werkgelegenheidsprogramma gezegd dat globaal geschat het be drag van f 606 miljoen voldoende is voor 12.500 manjaren. De eerste fase bezorgt 10.500 man een jaar werk, dc tweede fase 2.000 man. Gehoopt wordt, dat de provinciale werkgelegenheidscommissies snel zullen rondkomen met de aanwijzing van de werken die in het kader van het nieuwe programma worden uit gevoerd. „Voor alles geldt: er moet snel worden gewerkt", aldus de mi nister. De bewindsman wees er op, dat het accent van het programma ligt op de bouwnijverheid. De te finan cieren werken liggen in meer pro vincies dan bij het vorige program ma het geval. was. Enkele maanden geleden kampte men op het eiland als gevolg van langdurige droogte met een groot tc kort aan drinkwater. Soms was er enkele uren geen water, waardoor vooral het streekziekenhuis werd ge troffen. Met de nieuwe negen kilometer lange leiding is het probleem opge lost; per uur komt 420 kubieke me ter water uit het Haringvliet op een bevloeiingsbed. Daar wordt het met grondwater vermengd, het zoutge halte is voor pure consumptie te hoog. Onder druk van de omstandighe den was de leiding in drie maanden klaar, in plaats van in twee jaar. Weer rellen in Assen ASSEN, 24-6. Bij de jaarlijks te rugkerende rellen (dit jaar voor de vijfde keer) aan de vooravond van de T.T. in Assen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 10 personen licht gewond geraakt. De politie heeft 30 arrestaties verricht. De rellen, overigens minder heftig dan in voorgaande jaren, begonnen dit keer rond 0.30 uur zaterdagoch tend met het ingooien van een win kelruit op de Gedempte Singel. Het leek het begin van een plunderpartij waar de bewoners van café Du Pas sage op de hoek van de Gedempte Singel en de Brinkstraa't ertoe bracht de ramen dicht te spijkeren. De poli tie zette echter, met behulp van drie in reserve gehouden mobiele eenhe den, het starscentrum af en mest ge bruik van traangas en de wapenstok klaarde zij de situaite. Het bleef tot de vroege ochtend onrustig. Vrijstelling voor onderwijzers DEN HAAG, 24-6. Staatssecretaris Van Es van defensie verwacht dat voor het komend schooljaar 1972- 1973 aan 1.100 onderwijzers vrijstel ling van militaire dienst zal moeten worden verleend. Onder hen zijn dan begrepen de 500 onderwijzers, die in het nu bijna afgelopen schooljaar uitstel kregen. In het schooljaar 1971-1972 is aan 500 onderwijzers vrijstelling van mi litaire dienst verleend. Een en ander blijkt uit het antwoord dat de be windsman vrijdag gegeven heeft op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Walburg (ARP). TEI AVTV. Kozo Okamoto, de enige overlevende van het Japanse zelf moord-gevechtsgroepje dat de mas saslachting op het Israëlische vlieg veld Lod op zijn geweten heeft zat in het verdachtenbankje te Tel Aviv. Hij werd voorgeleid om vier aan klachten, waaronder een voor moord, aan te horen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4