DE KRING Vliegtuigkaperij en een machteloze V.N. BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Schaatskernploeg komt weer naar Renesse Franse auto's worden duurder ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 juni 1972 Nr. 21102 PEKING, 22-6. De speciale advi seur van president Nixon, Henry Kissinger, heeft een onderhoud van meer dan vijf uur met de Chinese premier Tsjoe En Lai gehad. Kort nadat Kissinger uit het grote volksgebouw in Peking was vertrok ken reden de auto's van de hoge Chi nese functionarissen af en aan. Waar nemers geloven dat de resultaten van het gesprek tussen Tsjoe en Kis singer door hen aan een grondige analyse worden onderworpen. Men neemt aan dat Vietnam bo venaan de lijst van gespreksonder werpen staat, maar diplomaten in Peking spraken van de in Washing ton circulerende geruchten tegen dat Kissinger naar Hanoi zou reizen. Automatisch ziekenhuis- ji laboratorium TILBURG, 21-6. - Vandaag i (donderdag) wordt het eerste i' volledige automatische zieken- i1 huislaboratorium van Neder- i1 tand in Tilburg geopend. Het i1 is gekoppeld aan een eveneens i' l» nieuwe dienst voor informa- tieverwerking die alle gege- l» vens via een computer bij- i1 houdt. Er zijn speciale waar- i' borgen voor de anonimiteit i1 van de patiënt ingebouwd. De i' bouw van het automatische i1 centrum in het Elisabeth-zie- V kenhuis van Tilburg is een ge- 11 volg van de grote aantallen i1 gevallen die onderzocht moe- 1 ten worden: voor twee zieken- huizen dit jaar al 600.000 en in 11 1980 twee miljoen. Alleen bij volledige automatisering is I snelle en betrouwbare afwer- 1 king dan nog zeker, vindt het ziekenhuis. I' HAARLEM. De 74-jarige H. Kruijd uit Haarlem is in de nacht in een zie kenhuis in zijn woonplaats overleden aan de gevolgen van een verkeers ongeluk. AMSTERDAM. De 74-jarige Am sterdammer C. A. L. Sanders is in het „Wilhelmina Gasthuis" in zijn woonplaats overleden aan de ver wondingen die hij daags tevoren had opgelopen bij een ongeluk in de Maxwellstraat in Amsterdam-oost. ËRP. De vijfjarige V. Bekkers uit Erp bij Eindhoven is woensdagavond om het leven gekomen toen hij plot seling achter een geparkeerde auto vandaan kwam en werd aangereden. Hij werd naar het ziekenhuis van Veghel vervoerd waar hij na aan komst overleed. Flitsen uit het buitenland GIBRALTAR. De twee politieke partijen die elkaar bekampen in de ongebruikelijke verkiezingen welke vandaag (vrijdag) in Gibraltar plaats vinden zijn het in elk geval over één zaak roerend eens met elkaar: geen overdracht van de Britse soeverei niteit aan Spanje. ROME. De Italiaanse sociaal-de mocratische partij heeft zich bereid verklaard zitting te nemen in een nieuwe coalitie van het midden. Hierdoor is voor formateur Giulio Andreotti de mogelijkheid geopend een meerderheidsregering te vormen. ANCONA. Een hevige aardschok heeft opnieuw de Italiaanse haven stad Ancona getroffen, dat al eerder door aardbevingen werd opgeschrikt. Veel inwoners van de stad verkozen de nacht in het open veld door te brengen. WASHINGTON. Het Amerikaanse departement van defensie treft voor bereidingen om troepen naar Miami te zenden voor het geval er onlusten uitbreken op de democratische en re publikeinse partij conventie, die daar in juli en augustus worden gehou den, zo is door de regering meege deeld. LONDEN. Een dreigende staking van vliegers bij de Britse maatschap pij „British European Airways" (BEA) is afgewend. Vertegenwoordi gers van maatschappij en vakver eniging bereikten ovex-eenstemming over betaling en arbeidsvoorwaar den, een eis die al twee jaar op tafel lag. MONTEVIDEO. De politie van Ui-uguay heeft de arrestatie bekend gemaakt van 48 leden van de Tupa- max'os-stadsguerx'illei'os onder wie zeven artsen, een architect, twee sol daten, een korporaal, een lerares en zes studenten. TEL AVIV. Twee Israëlische bur gers, die op 10 juni Libanon waren binnengegaan, zijn aan de Israëli sche autoriteiten overgeleverd, aldus heeft een Israëlische woordvoerder meegedeeld. De twee burgers, die in het dorp Sachnin, in Opper-Galilea, wonen, hebben een verhoor onder gaan. HUE. Noordvietnamese troepen en tanks hebben donderdag een aanval ingezet op het westelijk deel van de frontlinie ten nooiden van Hué, die gevormd wordt door de rivier de My Tsjanh. Deze frontlijn wordt verde digd door Zuidviétnamese valscherm troepen. BEIROET. Volgens het Libanese blad „Al Hayat" is er een nieuwe re geling uitgewerkt tussen Libanon en de Palestijnse verzetsbeweging aan de hand van aanbevelingen,, die door de pai'lementaii'e commissie voor de fensie waren gedaan. SAIGON-PHNOM PENH. In Cam bodja zijn Noordvietnamezen en te gen de regering vechtende Cambod- janen donderdagochtend vroeg een aanval begonnen op regeringsstellin gen ten zuidoosten van Neak Luong, op 60 kilometer van Phnom Penh. TEL AVIV. In Tel Aviv zijn scho ten gevallen toen twee leden van een orthodoxe religieuze gemeen schap pi-obeerden een sekswinkel in brand te steken. ISTANBOEL. In Istanboel begint binnenkort een proces 'tegen 27 Turk se officieren en minderen die zijn be schuldigd van plichtsverzaking naar aanleiding van de ontsnapping uit streng arrest in december van het vorig jaar van vijf terroristen, aldus een bekendmaking van het semi- officiële Anatolische persbureau. KORFOE. Op Korfoe is een vader van acht kinderen, George Kassolas, voor een vuurpeloton terechtgesteld omdat hij een jaar geleden zijn doch ter van twintig heeft vermoord. PRAAG. Op zijn reis van twee maanden door Afx-ika en Oost-Euro pa is de Cubaanse premier Fidel Cas tro voor een „officieel en vriend- schapsbezoek" van zes dagen in Tsjechoslowakije aangekomen. NIEUW DELHI. De „Black Box" van de DC-8 van de Japanse lucht vaartmaatschappij die vorige week woensdag bij Nieuw Delhi is veron gelukt, is teruggevonden, aldus is of ficieel in de Indiase hoofdstad mee gedeeld. BONN. De regering in Bonn gaat de toegenomen misdaad krachtig be strijden. Ze heeft woensdag plannen aangekondigd voor het versterken van de politiemacht en het uitbrei den van de politiële bevoegdheden - inclusief het afluistei'en van tele foons en het verrichten van huiszoe kingen 's avonds en 's nachts. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Wil liam Rogei's zal op 9 en 10 juli een bezoek aan Boedapest brengen. Ro gei's wordt daarmee de eerste hoge Amei'ikaanse functionaris die naar Hongarije gaat sinds de tweede we reldoorlog. Dit wordt in Washington vernomen. DUBLIN. Een delegatie van de Noordierse Rooms-katholieken heeft woensdag in het geheim een ontmoe ting gehad met leiders van het vex'- boden Ierse Republikeinse Leger. Volgens IRA-kringen hebben de ka tholieken gepleit voor een snelle af kondiging van een bestand. DODELIJKE ONGELUKKEN ZOETERMEER. Op een met auto matische halve overwegbomen bevei ligde spoorwegovergang aan de Sta tionsstraat in Zoetermeer is dinsdag avond de 17-jarige bromfietser Ylko Bol uit Zoetermeer door een passe rende reizigerstrein gegrepen. De jongen is overgebracht naar het zie kenhuis in Voorschoten, waar hij in de loop van woensdagmorgen aan zijn verwondingen is overleden. Hoólwerf is inwendig woest, maar hij beheerst zich, als hij op koele toon vraagt: „Wie is uw bron, me neer Radstaak, voor wat beti'eft de gedachte, dat hier van misdrijf spra- ke zou zijn?" „Die meneer- Hoolwerf," lachte de man aan de andere kant van de lijn. „U kunt weten, dat wij nooit bron nen noemen, meneer. Anders zouden wij niet meer kunnen wei'ken. Maar om u gerust te stellen: dit is gewoon een kwestie van combineren en de duceren. Twee keer eenzelfde soort ongeluk stinkt, meneer. Als u dat niet met me eens bent, dan spijt het mij. Maar volgens mij is hier be slist sprake van een misdrijf." Hoolwerf dacht een ogenblik na. „Wie zou die meneer Maiers dan volgens u naar het leven moeten staan, meneer Radstaak? Een een voudig renteniertje, die geen vlieg kwaad doet." „Kijk, meneer Hoolwerf, dat lijkt me te behoren tot de taak van de justitie om zulks uit te zoeken. En ik heb zo de gedachte, dat de oplos sing ervan misschien wel voor de draad komt, als men gaat wroeten in het verleden van die meneer Maiers. Wat weet u van hem? Hij is een jaar of anderhalf geleden plotseling in ons dorp verschenen, na een huis te hebben gekocht. Wat deed die meneer Maiers vroeger voor de kost? En nu mag u me ge rust uitlachen, maar mijn journalis tiek instinct vertelt me, dat hier heel wat meer achter zit. Misschien stuur ik er één van mijn mensen achteraan, meneer. En als we iets concreets te weten komen, zullen we het u vertellen." „Voor uw stelling, als zou er spra ke zijn van een misdrijf, is momen teel nog geen enkel bewijs." „Mooie taak voor u, om dat bewijs te vinden. Zullen we wedden om een fles goeie ouwe klai*e, dat wij aan het ï'echte eind hebben?" „Ik diink niet, meneer Radstaak en wedden is ons verboden". „Nou, als wij verkeerd gegokt heb ben en het blijkt een ongeluk te zijn geweest, krijgt u hem eveneens. Tot ziens." Ten overvloede belde Hoolwerf ook nog naar pension Vredenooi'd. Maar Nico Vredenooi'd wees elke veronderstelling, als zou hij zijn mond voorbij gepraat hebben, ver ontwaardigd wan de hand. „Geen sprake van, meneer. Ja, ik ben daar gek! Stel je voor, dat die schoften hier in Dorringen wonen en ze pro beren zo'n gijntje met omdat ik een lastige getuige benik ben niet voor held in de wieg gelegd, meneer. Van mij hoort niemand iets. En ik wilde wel, dat ik tegenover u ook mijn mond gehouden had. Het lijkt me een vies zaakje". Dat zei Hoolwerf die avond ook „Ik moet achter die Maiers aan, me neer. Ik moet weten, wat die man deed, voor hij in Dorringen kwam wonen. De mogelijkheid zit er in, dat ik dan ook achter de identiteit kom van de beide daders." „Op het gemeentehuis kom je morgenochtend wel te weten, waar vandaan hij komt en bel dan een collega van je daar." „In orde, meneer, dat doen we." „En wat had collega Manussen verder voor nieuws? Hij sprak tegen mij over een spoor, dat naar Dorrin gen zou lopen." „We hebben vanmiddag twee uur met elkaar gesproken, meneer. Als u het mij vraagt, klinkt het allemaal ontzettend fantastisch. Maar Inter pol is er al enige tijd mee bezig, dus 15 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT ik moet wel aannemen, dat het alle maal serieus is. Het gaat om een grootscheepse handel in narcotica, voornamelijk hard drugs. Op de een of andere wijze komt alles illegaal in ons land, wordt hier ten dele ver- kocht en weer uitgevoerd. Voorna melijk naar Duitsland en Franki'ijk. in mindei'e mate naar België en ook wat naar Zwitserland en Oostenrijk. Maar zoals gezegd voornamelijk naar Duitsland. Het gaat om miljoe nen bedragen. Interpol heeft enkele aanwijzingen, noemt namen van een paar topfiguren, doch deze bedienen zich steeds van andere namen, zodat het moeilijk wordt achter hun juiste identiteit te komen. Ik heb hier een foto van één van hen. De man schijnt over minstens vijf paspoorten te be schikken: een Nederlands als Blee- kers, een Zwitsers als Weinfeldt, een Frans als Duchatel, een Oostenrijks als Linze en bovendien een Ameri kaans als Blackriver. Maar hij schijnt zich van nog meer namen te bedienen. Volgens Interpol is dit waarschijnlijk de grote baas. Althans een van de grote. Ze zijn in Parijs er evenwel rotsvast van overtuigd, dat het hoofdkwartier zich in Nederland bevindt. Nu heeft Manussen een draadje, zoals hij dat noemt. En dat draadje voert naar Dorringen. Als u het mij vraagt: om te gillen. Maar de wonderen zijn nog steeds de we reld niet uit, dus ik moet deze tip als hoogst serieus beschouwen, hoe wel het moeilijk voor me is. Blijk baar is het de heren in het westen te heet onder de voeten geworden, zodat ze hun domicilie heben ver plaatst, waarschijnlijk voorlopig. En dat moet in Dorringen zijn of on middellijke omgeving. (Wordt vervolgd). ROME. We moesten iets hebben van Rome in Nederland, want daar begin nen de temperaturen voor deze tijd van het jaar weer normale waarden te krijgen. Het was er deze week al zo warm dat jeugdige inwoners van de Eeuwige Stad een verkoelende duik konden nemen in één van de vele fon teinen, die de stad rijk is. Verdrinkingen in 1971 HAARLEM, 22-6, In 1971 lijn 480 mensen - 396 mannen en 84 vrouwen - door verdrinking om het leven ge komen, aldus het jaarverslag over het vorig jaar van de Koninklijke Nederlandsche Bond tot het redden van drenkelingen. Het aantal verdrinkingsgevallen in 1970 bedroeg in totaal 515 (413 mannen en 102 vi'ouwen). Volgens de Bond verdronken het vorig jaar 82 mensen als inzittende van auto's. Andere verdrinkingsge vallen deden zich voor op schepen (54 maal), zwemmen in zee (13 maal), in sloten (57 maal), op en bij het ijs (12 maal), in kanalen (30 maal) en in zwembaden (22 maal). In de leef tijd van 0 tot 16 jaar werden verre weg de meeste verdrinkingsgevallen, namelijk 42, gemeld in de leeftijds groep 2-3 jaar. Lang gesprek Kissinger Tsjoe en-Lai RENESSE, 22-6. Naar wij verne men zal op woensdag 12 juli a.s. (tweede woensdag van de bouwvak vakantie) de Nederlandse schaats kernploeg te Renesse weer een voet balwedstrijd spelen. Evenals het voi-ige jaar, toen er voor deze wedstrijd een bijzondere grote belangstelling bestond, zal hierbij het elftal van de camping Schouwen weer als tegenstander fungeren. In het team van de schaatsers is men o.m. reeds vei'ze- kerd van het medespelen van de Olympische-, Wereld- en Europese kampioen Ard Schenk, Kees Ver- kerk, Jan Bazen en Jappie van Dijk. De mogelijkheid is zelfs gi'oot dat in het team vari de schaatsers ook eèrr bekende Ajax speler zal mee spelen. Na afloop van de wedstrijd zal ter dezer gelegenheid in de kan tine van de camping Schouwen, De Bariton, een carnaval bal woi'den ge geven, waaraan o.m. De Twee Pin ten hun medewerking zullen vei'le- nen. Advertentie HASKERLAND. Het 5-jarige meisje Magdalena Bakker uit Oude- haske is woensdagmorgen om het le ven gekomen bij een verkeersonge val op de Jousterweg aldaar. Het kind stak plotseling vanachter een stilstaande melkwagen de weg ovei*. vlak voor de ouderlijke woning. Het liep tegen een uit de ï'ichting van Joure naderende auto. Het meisje was op slag dood. KOUWENBERG gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. maar de proteststaking richtte zich voornamelijk tegen het achterwege buijven van degelijke internationale rechtsregels die aspirant-vliegtuigka pers zich wel twee keer laat beden ken voor ze hun daad plegen. In den beginne was daarvoor wei nig aanleiding. De eerste hausse in vliegtuigkaperij was in 1960 en 1961: voornamelijk toestellen die gedivon- gen werden vanuit de V.S. naar Cu ba te vliegen, waar de kaper uit kon stappen, politiek asiel kreeg en het vliegtuig kon nawuiven als het iet wat vertraagd zijn route vervolgde. Het aspekt van politiek asiel maak te het een beetje moeilijk er recht zaken van te maken, temeer omdat het politiek asiel misschien een beetje misplaatst was maar wel goe de propaganda voor Castro die hij gaarne inkasseerde. Uiteindelijk is in dit soort kapingen de klad geko men vooral omdat ieder die zo nodig naar Cuba wilde daar vrij makkelijk heen kon vliegen. Opzichtiger werd het toen na Cuba Algerije het reis doel werd van deze kapers, die daar soms werden ontvangen met groots eerbetoon. Nu is Algerije niet be paald een land dat zich als eerste geroepen kon voelen om dergelijke kapers te bestraffen: de eigen poli tieke praktijk is enige malen ge pleegd met vliegtuigkapingen - o.a. de gevangenneming van de' Kongo lese leider Tsjombe. Overeenkomst De Arabische landen hebben er een gewoonte van gemaakt vlieg tuigkapingen te prijzen in de Pales tijnse verzetsorganisaties die niet veel andere mogelijkheden hebben om zich te onderscheiden. Ook daar is dus niet veel lust om met de wet in de hand streng op te treden tegen dit soort vergrijpen. Het ongehtk is alleen dat op de ta melijk onschuldige kapingen van dit genre een reeks andere is gevolgd: wie ziet "~dat het allemaal zo makke lijk kan voelt de verleiding in zich opkomen het ook eens te proberen. En vervolgens kwam de vliegtuigka perij in zwang waarbij grote bedra gen aan geld werden afgeperst, niet alleen in intern Amerikaans verkeer, maar ook bij kaperijen met bestem ming Algerië. En nog altijd is het aantal vliegtuigkapers dat na slagen van hun opzet een enigermate pas sende straf heeft ontvangen zeer ge ring - zelfs de Amerikaanse soldaat, deserteur uit Vietnam, die zich naar Italië liet vliegen kreeg daar niet meer dan een symbolisch vonnis. Kortom: niets gebeurt dat de vlieg tuigkaperij kan remmen. Zelfs het beste kontrolesysteem kan niet on feilbaar zijn, als men niet enorme tijden in de luchthavens eraan be steed zodat de snelheid van het luchttransport een fiktie wordt. De enige manier om de animo tot kapen in te dammen is een internationale overeenkomst dat geen land een ka per opneemt, maar hem. onverwijld terugstuurt naar land van herkomst om veroordeeld te worden. Met deze eis hebben de pilotenorganisaties V.N. benaderd, een niet onlogisch adres. Maar daar heeft men al niet zo veel macht om dergelijke rege lingen tot stand te brengen onder normale omstandigheden, laat staan dat men zelfs maar kan hopen op de suliaat als tal van landen om poli tieke redenen weigeren tegen vlieg tuigkapingen. Zelfs toch bepaald wel overtuigende demonstraties als die van de piloten kunnen aan deze machteloosheid van de Ver. Naties niet veel veranderen. PARIJS. Tijdens het bezoek aan Frankrijk legde H.M. de Koningin een krans bij het graf van de Onbekende Soldaat in Parijs. Na de kranslegging inspek- teerden vorstin en prins, vergezeld door premier Chaban Delmas de ere wacht van oud-strijders die bij de Are de Triomphe stond opgesteld. Het protest van de piloten tegen de vliegtuigkapingen is goed te begrij pen. Niet alleen nemen ze in aantal toe - dit jaar zijn er al bijna dertig gepleegd - maar ze worden ook hoe langer hoe gevaarlijker: twee pilo ten zijn erbij gesneuveld sinds janu ari. Er is een duidelijke „escalatie" die er onherroepelijk toe zal leiden dat op een gegeven moment een heel toestel met passagiers en al vergaat door toedoen van een kaper. Trou wens, wanneer we het bloedige dra ma op de luchthaven Lod erbij re kenen willen dan zijn er al passa giers gesneuveld - en het had voor komen kunnen worden als er beter gewaakt werd tegen vliegtuigkapin gen zodat de bewapende mannen niet aan boord hadden kunnen komen. Dus hebben de piloten een dag ge staakt, tamelijk algemeen. Tot last van luchtreizigers en tot schade van vooral de luchtvaartmaatschappijen. Die luchtvaartbedrijven dragen ook wel een deel van de schidd - onder hun verantwoordelijkheid worden tenslotte de veiligheidsmaatregelen al dan niet voldoende getroffen - PARIJS, 21-6. Alle Franse perso nenauto's zullen tussen juli en sep tember gemiddeld twee procent duuider worden. Dit heeft de overkoepelde organi satie van de Franse autoindustrie meegedeeld. De aangekondigde prijsverhoging is voornamelijk het gevolg van de ingebouwde veilig- heidsv oorzieningen, die verplicht zullen worden. Volgens de organisatie zal de pi-ijsverhoging met name merkbaar zijn in de oudere automodellen. Wel staat vast, dat de automodellen 1972/ 1973 zullen zijn uitgerust met tech- nisché verbeteringen volgens de Eui'opese normen ter verhoging van de veiligheid en ter voorkoming van de milieuverontreiniging. Vele auto's krijgen een apparaat, dat de uitlaat gassen reinigt. MOSKOU. De Sowjet-Unie vindt dat nog steeds de mogelijkheid van een atoomoorlog met de Verenigde Staten bestaat, ondanks het SALT- verdrag ter beperking van de strate gische bewapening dat in mei tot stand kwam, aldus een commentaar dat donderdag in de Prawda stond. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7