Geschiedenis van de ongelukkige ark „De Stad Zierikzee" Misvers! and je lrij terugkeer Kon. Paar Twee zusjes verdronken Proeven weersverbetering E.E.G.-boter voor het leger DE TOL VAN ULSTER ONZE PUZZELRUBRIEK Zierikzeesche zeevaart in de 19e eeuw ZIERIKZEE. 22-6. Diegenen, die het Maritiem Museum in de Noord- Havenpoort bezoeken, worden al bij do ingang direct ter rechterzijde ge confronteerd met een enorm groot model van een bark „De stad Zie rikzee", welke in het midden der 19e eeuw werd gemaakt door de toenmalige Commissaris van Politie te Zierikzee, de heer Willem Borrenn damme. Voor velen zal het mischien interessant zijn de geschiedenis van deze ongelukkige baik eens op te halen. Op 15 december 1838 werd op de Stads of Commerciewerf de kiel ge legd voor deze Oost-Indiëvaarder. Groot 400'Javaleesten. Op 7 juli 1840 worden gevraagd voor het schip „De stad Zierikzee" voor de vaart op Oost-Indië 10 matrozen en 10 jonge lingen in de leeftijd van 13 tot 16 jaar. Het aangeven moest geschieden op de stadswerf bij den kaptein D. C. T. Sass. Den 30sten juli 1840 n.m. 3 uur werd het schip van stapel ge laten met goed verloop. Bouwmees ter van het schip was C. Mak. Op 7 september 1840 werd tot be vrachting besloten van een retour- reis van Java of Sumatra, op de ge wone voet van conditiën. „De stad „Zierikzee verliet 5 oktober 1840 de haven van Zierikzee om 8 uur en was 's middags 12 uur al in volle zee. Stranding Dan volgt eerst 5 januari 1841 het eerste bericht, uit het archief van de Ned. Handel MijBrief van de facto, rij van 5 januari „Het schip „De stad Zierikzee" is op den Maneter gesto ten". Vermoedelijk gaat het hier om een stranding op een rif bij het Mehseneterseiland, gelegen voor de noordkust van Java, ten N.W. van de Reede van Batavia. Gelukkig schijnt dit goed afgelopen te zijn, want 15 augustus i841 arriveerde het schip te Soerabaja. Hier volgt een bericht uit de „Zierikzeesche Cou rant" van 14 december 1841 welke ik letterlijk weergeef. „Het bark schip „De stad Zierikzee" komende van Batavia en. bestemd haar Mid delburg is, na de kapitein Sass te St. Helena wegens hevige ziekte te heb ben moetenachterlaten, onder het bestuur van den eersten stuurman J. C. Hoek in de namiddag van 10 dezer in den besten staat voor het fort den Haak bij Vere aangekomen. Voor twee ankers liggendeis het zelfde echter in de volgende nacht bij een hevige storm, door het sprin gen van den kettingkabel en het doorgaan van het tweede anker driftig geworden en op de plaat „Onrust" gedreven. Alle middelen tot assistentie zijn van hier en uit Middelburg, door het afzenden van manschappen,ankers, kettingen en trossen, kabels enz aangevoerd, een stoomboot is mede afgezonden en de nodige ligters aangenomen. Volgens de laatste berichten had men reeds 1000 balen koffij gelost en zoo men daartoe bij gunstig weer konde voortgaan, was er hoop om schip en lading te behouden Tot nu toe maakte het schip geen water." Geen hoop Enkle dagen later echter komt er in de Zierikzeesche Courant van 17 december 1841 een minder hoopvol bericht, waar men constateerd dat de hoop het schip te behouden ge heel is vernietigd. „Tusen 2 en 3 uur 's nachts van Maandag op Dinsdag Intelligentie-medicijn WENEN, 22-6. Hongaarse ge leerden hebben een chemisch preparaat samengesteld, dat de intelligentie van knaagdieren sterk zou kunnen doen toene men. Volgens een bericht van het Hongaarse persbureau MTI zal men spoedig beginnen met proeven op mensen. Onderzoe kers hebben twee stoffen ont dekt - noradrenaline en serot- nine - die het leervermogen en geheugen van knaagdieren beïnvloeden erwijl noradrena line het vermogen om infor matie te verwerken en in het geheugen op te slaan doet toe nemen, heeft serotnine het te genovergestelde effect. Hon gaarse geleerden onder wie prof. Jozsef Knoll hebben nu een preparaat, V-III, ontdekt dat de werkzaamheid van se rotnine in de hersenen duur zaam vermindert. Volgens MTI zullen spoedig proeven begin nen om de werking van V-III op het centrale zenuwstelsel van de mens te onderzoeken. brak het schip doormidden, zodat het zeewater vrij toegang kreeg, en alle ingeladen suiker verloren .was. Vah de koffie werden nóg 2600 balen beschadigd en onbeschadigd te-Mid- dèlburg opgeslagèn én - dat - was dan .oók alles wat van dit rijk. beladén schip' geréd werd! Eén bericht onder scheepstijdin gen, uit dé Nieuwe Amsterdamsche Courant van 16 december 1841 weet te melden, dat het schip „De stad Zierikzee", kaptein Sass van Bata via naar Middelburg is, volgens brief van daar d.d. 13 dezer, in den nacht van 10 dito, door hevige storm en hooge vloed, van zijns ankers wëggeSlagen en op de Onrust aan den N. Bevelandsche wal geraakt. Omtrent de toestand van het schip waré. aldaar nog geene bepaalde be- rigten bekend, doch men had een aanvang gemaakt met hijsen, ook was aan hetzelve van verschillende zijden de noodige adsistentie ver leend. Eén dag later meldt dezelfde Courant „Volgens nader berigt aan gaande. „De stad Zierikzee" kapt. Sass van Batavia naar Middelburg wordt gemeld, dat hetzelve in de nacht van 13 op 14 dezer door aan houdend stooten op de bank door midden is gebroken. Door drie lig ters af en aan varende, zijn nog 1500 balen koffij geborgen; door eene schokker, vanZierikzee afgezonden, is de equipage gered." In Veere ten anker In de Nieuwe Amsterdamsche Courant van 18 december 1841 schrijft een Zierikzeeënaar o.a. „Het alhier nieuw gebouwde gekoperde barkschip „De stad Zierikzee" is na een reis na.r O. Indië, die bijna 15 maanden heeft geduurd, op de lOen dezer bevracht met koffij, suiker, en Banka tin, behouden op de reede van Veere ten anker gekomen, met achterlaten van Kapt. Sass op St. Helena lijdende aan cholera mor bus." Genoemde Zierikzeeënaar schuift de schuld op de ankerkettin gen, want zegt hij: „Wat noemt men nu een nieuwe ankerketting! Door gaans een schone gepikte ketting. Indien men de ketens aanvaarde, ongesmeerd en onbepikt, zou men de gebreken van iedere schalm kunnen ontdekken, maar waarvan nu, door dat ze dik besmeerd zijn, de even tuele naden verborgen blijven, wat veel zeelui het leven kost". Hij ein digde met: „Alzoo Vigilate Orate, O reeders, over uwe eigene belangen en die van uwe ondergeschikten". Waar op de Nieuwe Amsterdamsche Courant van 24 december 1841 rea geerde met o.a. deze regels. Volgens gemeld bericht vanuit Zierikzee is kapt. Sass niet dlijdende aan cholera morbus, maar „slechts" een lever ziekte. Krokodil in bagageruim ISTANBUL, 23-6. Dn aanwe- zigheid van een krokodil in de bagageruimte van een vlieg tuig van de Pan American Air lines heeft op het vliegveld van Jesilkoj in Turkije veel beroering gewekt. Plotseling zag men tussen de koffers het anderhalve meter lange dier kronkelen. Het kostte meer dan een uur om het beest te van gen dat, na stevig te zijn vast gebonden, door een dierenarts aan de dierentuin van Istanbul werd overgedragen. Men weet nog niet, wie de eigenaar is van het dier dat nog niet op de „passagierslijst" stond. Evenmin is bekend waar de „verstekeling" aan boord van het vliegtuig kwami, dat uit het verre oosten arriveerde na een tussenlanding in Beiroet en dat tenslotte met twee uur vertraging zijn reis kon ver volgen naar Frankfort. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Breuk ankerketting Hij beschouwt het ongeluk het schip overkomen aan het breken der ankerketting, dit moge dan waar zijn, maar vergat te melden dat ook zijn tweede anker-met touwkabel doorging. Er wordt gezegd, dat hij dit beter niet had kunnen schrijven, want dat daardoor de goede naam van de bouwmeester in het geding komt en dat bovendien de heer C. Smit te Alblasserdam dit nooit zou doen, om reden dat hij zelf de groot ste aandelen had, en in de assuratie voor een aanzienlijk kapitaal be trokken was. De steller bemoeye zich dan ook voortaan niet met de zaken, van een ander, tenzij hij in zij ne betrekking daartoe mogt worden geroepen. Nog meer artikels volgens in ge noemde courant, maar het zou te vermoeiend worden dit alles te le zen, over het al of niet deugdzaam zijn des ankerkettings. Vermeld moge nog worden, dat „De stad Zierikzee" met volledige uitrusting en 2 maanden gage, een waarde had van f 132.000. In dit be drag waren aan arbeidslonen en le vensmiddelen te Zierikzee betaald f 34.063. Het schip, ofschoon ver gaan, na de eerste reis heeft een winst opgeleverd van ruim 47 pro cent, de Zierikzeesche reder W. Cannenburg had eenzesde aandeël (vermoedelijk waarde dus ongeveer f 5000). Als laatste wil ik nog mel den dat in een advertentie van 1 maart 1842 'staat. „Die iets te vorde ren heeft, of verschuldigd is aan de Heer D. C. T. Sass in leven Koop vaardijkapitein van „De Stad Zierik zee, gelieve daarvan mededeeling te deen aan H. W. Ie Sage ten Broek, testamentair. Uit dit bericht blijkt dat kapitein Sass is overleden, waarschijnlijk op St. Helena. De „Royal Gallery of British Art. te Londen is in het bezit van een schilderij, die als titel draagt „The day after the wreck, A Dutch East- Indiaman on shore in the Oster- schelde, Zierikzee in the distance", painted bij Clarkson. J. Schot B.W.z. Gegevens ontleend aan „De Zie rikzeesche zeilvaart 19e eeuw" door Abram de Vos, Voorburg. ST. OEDENRODE. Buurtbewo ners hebben op de provinciale weg tussen St. Oedenrode en Son in Noord-Brabant meer dan 600 meter elzen-, berken- en doornhaag met chemische middelen dood gespoten, opdat het verkeer dat deze weg op moet rijden een beter uitzicht krijgt. DODELIJKE ONGELUKKEN DEN HELDER. De 25-jarige Erna J. Rademaker uit Arnhem is bij het vissen op de Waddenzee even buiten de haven van Den Helder overboord geslagen en verdronken. Zij was met nog acht mensen aan boord van het vissersvaartuig „Rival", dat op on geveer honderd meter uit de haven voor anker lag. HOCRN. De vierjarige H. Th. Jong pit Blokker bij Hoorn is woensdagmiddag op Westerblokker bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. De jongen stak plot seling de rijweg over en werd door een passerende vrachtwagen aange reden. Hij is ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. LEEUWARDEN. Een 63-jarige inwoner van Leeuwarden en zijn 18- jarige zóón hebben woensdag bij de politie bekend dat zij vanaf decem ber vele plaatsen in Groningen en Friesland in totaal ongeveer vijftig fietsen hebben gestolen. Zij verkoch ten de fietsen in Leeuwarden. ERICA, 22-6. De drie-jarige Wilhel- mina Catharina de Jonge en haar anderhalfjarige zusje Lollegien zijn woensdagmiddag in hun woonplaats Erica (Dr.) spelenderwijs in een vaart terecht gekomen en vérdronkeli. WASHINGTON, 23-6. Het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft donderdag meegedeeld, dat het bepaalde zeer geheime proeven op het gebied van „wijziging" van het weer" heeft genomen. Het ontkende echter dat daartoe operaties tot het maken van regen behoren. Het ministerie weigerde aanhou dende berichten en speculaties te bevestigen of te ontkennen, dat het poogt de communistische aanvoer via Cambodja en Laos naar Zuid- Vietnam te blokkeren door wolken met ijs te bezaaien teneinde buiten gewone regenval en uitgebreide overstromingen te veroorzaken. Het Pentagon verklaarde dat het nooit dit soort activiteit (tot wijziging van het weer) boven Noord-Vietnam had ondernomen. Het vervoer DEN HAAG, 22-6. Om de enor me verkeersproblemen in het westen van het land het hoofd te kunnen bieden moet een stelsel van intensief openbaar vervoer dan onbelemmerd kan doorstromen worden opge bouwd en gaan functioneren. Dit zal ten koste van het par ticulier vervoer moeten gaan. Zo luidt één van de conclusies van de commissie-Volmuller, neergelegd in hel donderdag aan de Tweede Kamer aange boden eindrapport. SCHIPHOL, 22-6. Om half tien zjjn dondei dagavond 11. M. de Ko ningin en Prins Bernhard met hun gevolg op Schiphol teruggekeerd van het vierdaagse staatsbezoek aan Frankryk. De terugtocht in de F-28 Fellow ship van de regering ondervond door een uniek misverstand een half uur vertraging. Gezagvoerder H. -Geut van Martinair, die het koninklijke paar vier dagen geleden in de F-28 van Soesterberg had opgehaald, ver keerde in de mening dat hij zijn ko- BRUSSEL, 22-6. De Europese com missie in Brussel heeft - om de bo- teroverschotten in de E.E.G. weg te werken - besloten dat boter voort aan tegen e enspeciale prijs aan het leger geleverd kan worden. Het le ger kan de boter krijgen voor onge veer 125 gulden per 100 kilogram. BELFAST, 22-6. Nu na de offici ële vleugel, ook de provisionals van de IRA met ingang van dinsdag een bestand in acht willen nemen, is een tol o pte maken van bijna drie jaar strijd in Noord-Ierland. De lijst van slachtoffers ziet er volgens gegevens van het Britse le ger en de Noordierse politie, als volgt uit: Totaal aantal doden 383, aantal omgekomen soldaten 82, aantal ge dode politiemannen 22, aantal gede- de vrijwillige agenten 15, aantal ge dode burgers 264, aantal gewonde soldaten en agenten ongeveer 500, aantal gewonde burgers 2.600. Van het totaal aantal doden stier ven er 271 in de 32 maanden van augustus 1969 tot overneming van het gezag in Ulster door Engeland op 24 maart. Daarna zijn nog 92 men sen gedood; 27 Britse soldaten, 4 {fio- litiemannen en 61 burgers. Het gemiddelde aantal doden per maand voordat Wiliam Whitelaw „proconsul" van Engeland in Ulster werd, bedroeg een kleine 85. niiiklijkr isugiers ook naar dil vliegveld, moest terugbrengen. Wegens hel slechte weer en de vallende duisternis was echter in Nederland reeds voor het vertrek uit Parijs besloten, uit veiligheids overwegingen Schiphol voor de lan ding aan te wijzen. Blijkbaar was de naderingsapparatuur van Soester berg deze avond om welke reden dan ook niet op de landing van de Fel lowship berekend. Door een commu nicatiestoornis kwam het besluit om de F-28 naar Schiphol te dirigeren de gezagvoerder echter niet tijdig ter ore. Hij zette daarom koers naar Soesterberg en cirkelde er een half uur boven rond. Pas toen hoorde hij over zijn radio, dat Schiphol voor de terugkeer was aangewezen. Voor 50 jaar.... ZIERIKZEE. Maandag a.s. zal de commissaris der koningin in deze provincie de gemeenten Haamstede en Burgli bezoeken. SCHOUWEN. De kentering der tijden doet zich voor de veldarbeider duchtig gevoelen. Niet alleen, dat de lonen zich in sterk dalende richting bewegen, ook komen er veel losse ar beiders op straat te staan, terwijl het vaste personeel nog zoveel mogelijk wordt bezig gehouden. ZIERIKZEE. Bij de heer A. A. W. Doeleman hier ter stede is een heel aardige reclame voor chocolade ge maakt. Het betreft een heel mooie molen met molenhuis, welke geheel is opgebouwd uit Kwattarepen, het geen zeer de aandacht trok. WESTELIJK SCHOUWEN. Zon dag jl. was een echte bloemendag voor deze streek. Door de vriende lijke lentezon beschenen, spreidden de bloembollenvelden een zee van kleuren ten toon. BRUINISSE. - Woensdag is een tankmotor met gestorte benzine op de Krammerplaat vastgeraakt. Hulp bleek echter niet nodig. Door de ben zine over boord te pompen, werd het vaartuig weer vlot. NIEUWERKERK. De melk, die al hier nimmer hoger is geweest dan 16 cent per liter, is spontaan voor de kennisgeving gebracht op 14 cent per liter. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen, zijn op de coöp. sigarenfabriek „De Volharding" wegens slapte twee werklieden ontslagen. De puzzel van vorige week trok weer „aller" belangstelling en dat zal dan wel weer alles te maken hebben met de bijna winters aandoende avonden, want alleen de kalender schrijft zomer. De eerste prijs gaat naar: De heer H. de Feiter Hoogezoom 146 Renesse De tweede prijs is bestemd voor: Mevr. C. M. Sjouke-van Maanen Deltastraat 11 Nieuwerkerk De oplössing van de puzzel is de volgende Horizontaal: 1. sandrak; 6. aalreep; 12. Pool; 14. sein; 15. mv.; 17. kou beitel; 20. br; 21. aar; 23. dinsdag; 24. het; 25. trek; 27. wier; 28. radar; 29. tip; 31. panne; 32. as; 33. wagon; 35. ad; 36. actief; 37. korrel; 39. te; 40. betel; 42. Dr.; 44. opeen; 46. lor; 47. hinde; 49. beul; 52. nier; 53. eer; 54. Pandora; 58. set; 59. L.S.; 60. karnemelk; 62. Ni; 63. mare; 64. doos 66. nijptang; 67. lampion. Verticaal: 1. Sumatra; 2. N.P.; 3. dok; 4. rood; 5. aluin; 7. astap; 8. leeg 9. ril; 10. en; 11. portret; 13. zestig; 16. VARA; 18. b.n.; 19. id.; 20. been; 22 redacteur; 24. hindernis; 26. kas teel; 27. waardin; 29. tafel; 30. poker; 33. web; 34. nol; 38. gobelin; 41. ton del; 43. dertien; 45. pees; 48. Deen; 50. varen; 51. Breda; 54. para; 55. N.N.; 56. om; 57. alom; 60. kat; 61. kop; 63. M.P.; 65. si. De nieuwe puzzel luidt als volgt: De nieuwe puzzel Horizontaal: 1 soort sportvereni ging; 8. vrouwelijk dier; 9. aanwij zend voornaamwoord; 10. toiletbeno digdheid; 12. van weinig verstand getuigend; 13. karperachtige vis; 15. waterbewoner; 17. insekt; 18. op deze wijze; 19. titel (afk.)21. wijnsoort; 23. voltooid, klaar; 24. Europeaan; 26. deel v.e. horloge; 28. uitroep; 29. kortschrift; 30. onvergelijkelijk; 32. pluis op wollen stoffen; 34. rauw, ruw (van taal); 36. loofboom; 38. denkbeeld, gedachte; 39. stad in Egypte; 40. nauwsluitend; 41. vinnig, verbeten; 43. lijst der aanhangige rechtszaken; 45. stad in België; 46. scherm wapen; 49. vertegenwoordiger in zaken van handel; 52. laagtij; 54. graanpakhuis; 55. dapper, onver saagd; 56. met name (afk.); 57. berei- der van spijzen; 59. onder andere (afk.); 61. oude lengteëenheid; 62. vragend voornaamwoord; 63. huis dier; 65. vreemde taal; 68. Europeaan 69. smalle weg; 71 uitdrukking van ontkenning; 72. vierhandig dier; 73. persoon die alles van de donkere kant bekijkt. Verticaal: 1. gewrichtsholte; 2. vo- gelprodukt; 3. plaats in Gelderland; 4. snarenspeeltuig der Ouden; 5. klein vertrek; 6. klein kind; 7. enigs zins luxueus ingericht café; 8. ge zichtsorgaan; 11. bosgewas; 12. be nauwd; 13. kind v.h. mannelijke geslacht; 14. telwoord; 16. vogel; 17. prachtig, luisterrijk; 18. gehoorzaam (van kinderen); 20. schoon, zuiver; 22. schuimende wijnsoort; 24. che misch symbool; 25. stad in Zwitser land; 26. lak die in de moffeloven op het voorwerp glanzend uitvloeit en een harde bedekking vormt; 27. mu zieknoot; 29. bevestigingsmiddel; 31. harde, droge oppervlakte van iets dat week is; 33. lofdicht; 35. verkorte naam van zekere stad in Brazilië; 37. bewoner v.h. hoge Noorden (ver kort); 42. opgeld boven de parikoers; 44. dorsvloer; 47. loofboom; 48. be- zielheid, vuur; 50. plaats in Zeeland; 51. de onbekende (afk. Latijn); 53. mannelijk dier; 56. verachtelijk; 58. geraamte dat de dakbedekking v.e. huis draagt; 60. reddingsgordel; 62. attractie in een speeltuin; 64. uitein de v.e. as waarmee deze in een holte rust en waarop ze draait; 66. hecto gram; 67. belemmering (figuurlijk); 68. modegek; 70. lidwoord; 72. stang waaraan de wielen v.e. wagen draai- Ecn Zierikzees' plaatje van veertig jaar gele den. Een grocnlekar werd ooit in die tijd in één der straten vereeu- ?- wigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4