VOORLICHTINGSBUS STAATSBOSBEHEER IN WESTHOEK Geslaagde jubileumuitvoeriiig van „Sursum Corda" STEVIG BEDRAG GEROOFD UIT KLUIS STADHUISKANTOOR 'n NIEUW f HORLOGE? Vrij kamperen in Zeeland AGENDA B. W. kunnen niet komen tot een duidelijke uitspraak ETERNA Fraaie films aau boord ci PFORZHEIM. De wens als een vogel door de lucht te vliegen, ging voor een pas negen jaar oude jongen uit Buchenfeld (B.D.R.) in vervulling. De kleine Uwe Scharpfenecker heeft een gepassioneerde parachutist als vader, die onlangs uit Amerika een „vlieg er scherm" mee naar huis bracht. Met dit scherm, dat tot 75 meter kan stijgen, startte Uwe zonder menselijke hulp, voorzover de windsnelheid minstens vijf meter per seconde bedraagt. De jongen blijft tijdens zijn vluchteti door een 120 meter lang touw met de grond verbonden. Onbekenden kwamen binnen via achterzijde ZIERIKZEE, 22-6. Onbekenden hebben zich don derdagavond laat of in de afgelopen nacht toegang verschaft tot het kantoor van de comptabele, in het gerestaureex*de ex-Waaggebouw (thans onderdeel van het stadhuis). De kluis werd geforceerd en een stevig bedrag aan geld wordt vermist. Dé hoogte van het bedrag was vanmorgen nog topgeheim, maar het is zeker niet „helemaal niets". De dief of dieven heeft/hebben zich toegang tot het gebouw verschaft door verbrijzeling van een ruit aan de achterzijde. HAAMSTEDE, 22-6. De voorlich- tingsbus van Staatsbosbeheer arri veerde donderdagmiddag in Haam stede, na eerst nog een bezoek ge bracht te hebben aan het kamphuis in de „Schelphoek" waar een film middag verzorgd werd voor de daar aanwezige kampeerders. Via uitzet, van panelen kon het publiek kennis nemen van het werk dat Staatsbos beheer doet. Zo wordt het publiek er op gewe zen, dat in 1890 per hoofd van de bevolking 1650 m2 bos en natuurter rein beschikbaar was. In 1930 was dat nog 800 m2, maar in 1971 is dat maar 300 m2 meer. Men heeft uitge rekend dat 12 Vè procent van de landsoppervlakte in beslag genomen wordt door bos en natuurterrein. Daarvan is 54 procent in handen van partikulieren terwijl de staat, pro vincies en gemeenten samen 41 pro cent beheren; 5 procent is in han den van verenigingen tot behoud van natuurschoon. Via fraaie foto's kon men kennis nemen wat er zoal gedaan wordt om bijvoorbeeld het duinlandschap te bewaren. Het helmplanten en bos aanleggen is voor de bewoners van de West hoek niet vreemd omdat velen jaren lang in de winter hierin hun werk vonden. Omdat het nog steeds geen zomers weer was, werd de aangekondigde filmvertoning in de zaal van de Her vormde kerk gehouden. De heer oBs die de voorlichting in de bus ver zorgt vertoonde een fraaie film over het vogelleven op de Waddeneilan den. Waddenzee-Vogelland „Waddenzee-Vogelland" een zeer goede kleurenfilm die het leven van de vogels in al zijn facetten toonde. „Op den Uitkijk" was een film die aantoonde hoe de mens van 1972 leeft in het afvaltijdperk. Hoe men denkt te „genieten" door even de auto uit te stappen en langs de weg bermen zijn broodje te nuttigen. Hoe men bij het wegwerpen van „Verkeersbord' voor gehandicapten DEN HAAG, 19-6. Acht lan- den van de Raad van Europa, w.o. Nederland, hebben beslo ten gebouwen met voorzienin gen voor gehandicapten aan te duiden met een speciaal bord, dat iemand in een rolstoel voorstelt. (Een witte figuur op blauwe achtergrond). Derge lijke gebouwen hebben geen trappen bij de hoofdingang, doorgangen van tenminste 80 cm. breedte, liften die ook ge schikt zijn voor personen in rolstoelen, en speciale toilet ten. Doel van de borden is de aandacht te vestigen öp obsta kels die het gehandicapten moeilijk maken zich door openbare gebouwen te bewe gen, en deze obstakels te doen verwijderen. De school tandverzorging UTRECHT, 22-6. In het schooljaar 1970-1971 waren 7320 scholen be trokken bij de schooltandverzorging. Bijna 713.000 kinderen, 62 procent van de leerlingen, profiteerden er van. De tandartsen vulden ongeveer 1,2 miljoen gaatjes oftewel 1,8 per kind. De totale uitgaven voor de school tandverzorging over dat jaar zijn nog niet precies bekend, maar het jaar daarvoor lagen ze al boven de f 21 miljoen. Ruim de helft daarvan komt voor rekening van de zieken fondsen en ruim 30 procent wordt door de gemeenten bijgedragen. TOULOUSE. - Terwijl de koningin Oost-Frankrijk bezocht, vloog prins Bernhard naar Toulouse, waar hij de „Concorde" bekeek. Op de foto zien we hem, lopend ovet de vleugel van de gigant, met naast zich de Franse testpiloot van de Concorde, André Turcat. etensresten maar raak leeft en zo een rattenplaag kan veroorzaken. De derde film was van Herman van der Horst niet in kleur maar daarom niet minder indrukwekkend. De heer Lijsen, opzichter van de Dominiale Duinen, dankte de heer Bos namens de niet talrijke aanwe zigen voor het gebodene. Zang te Scharendijfte Een redelijk bezette Hervormde kerk te Scharendjjke, luisterde afge lopen woensdagavond naar het ju bileumconcert dat gegeven werd naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van de Chr. Gem. zangver eniging „Sursum Corda". Er stond veel muziek op het pro gramma vandaar dat voorzitter J. van Iwaarden, na zijn openingsge bed, terecht zijn jubileumrede tot het uiterste beperkte. Het is altijd een hele kunst om in een kerk vol mensen met een vol programma, de aandacht constant gespannen te houden. We mogen wel zeggen dat dit aan de uitvoerenden gelukt is. Er werd de ganse avond met een be heerst enthousiasme dat tenslotte, in een samenzang, werd overgedragen op alle toehoorders. Vriendelijke medewerking aan deze avond werd verleend door het N.H. Kerkkoor uit Dreischor (o.l.v. de heer P. Karman) het Kerkkoor van Haamstede (o.l.v. de heer J. Schouls, tevens dirigent van de jubilerende vereniging) trompettist P. Izeboud en de vaste organist van de kerk, P. van de Panne. Andermaal bleek welk een voor treffelijke muziekakoustiek de kerk heeft; bleek ook de schoonheid van het stemmenmateriaal, dat Schou- wen-Duiveland rijk is. Wie het laatste vergelijkt met vele koren el ders in den lande, verbaast zich me nigmaal. Huldiging Aan het eind van de avond wer den vijf leden gehuldigd om het feit, dat zij vanaf de oprichting koorlid geweest zijn. De dames Haze-van der Weele, Hubrechtse-Haze, De Extra arbeidsplaatsen voor West-Brabant KLUNDERT, 22-6. Minister Geert- sema verwacht zo'n tienduizend ex tra arbeidplaatsen in de direkte om geving van het industrieterrein Moerdijk - als dit eenmaal volledig bezet is - en nog een groot aantal in de rest van West-Brabant. Hij zei dit donderdag in een toe spraak bij de installatie van de raad van bestuur van het nieuwe haven en industrieschap Moerdijk in Klun- dert, een van de gemeenten die in 1968 begonnen met de exploitatie van het Moerdijkterrein. Met het nieuwe schap gaat de exploitatie over van de gemeenten Zevenberg, Klundert en Hogoge en Lage Zwa- luwe naar een provinciale autoriteit. BRUINISSE, 22-6. Zoals bekend zijn alle gemeenten op Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakl^ee tegen de nieuwe op stapel staande wet, op de Gewestvorming, of, indien dit voor sommige gemeenten te sterk is uitgedrukt,, men loopt er absoluut niet warm voor en neemt een af wachtende houding aan. Ook Brui- nisse maakt daarop geen uitzonde ring. Maar op verzoek van Ged. Vrijdag en zaterdag is de voor- lichlingsbus te vinden in Westen- schouwen: ingang Dominiale bossen ol' bij de rotonde. Vrijdagavond wordt in de openlucht nog weer het filmprogramma vertoond, dat hope lijk door meer publiek gezien' zal worden als een welkome en leerza me onderbreking van hun vakantie. Jonge-Viergever en Lemsom-Spits, benevens de heer L. de Jonge, kre gen een bloemetje en werden in het zilver gezet. Voorts getuigde burgemeester Francke openlijk van de gemeente lijke sympathie voor het werk van het koor. Afgevaardigden van ande re koren en van het „korenoverleg Schouwen-Duiveland" droegen met goede wcoixlen geschenken aan. Ds. Van den Berg sprak een woord van dank namens de plaatselijke kerken en zwaaide met, wat hij noemde „de uitdaging voor de kerkmuziek in de komende jaren": muziekbladen voor komende oecumenisch gezangboek. Hij sloot ook met dankgebed. De penningmeester telde vergenoegd een deurkollekte van f 244,50. Ad Int Advertentie b Kies dan een 5 wereldklasse merk: Staten c.q. de minister van binnen landse zaken moet elk gemeentebe stuur uitspraak doen. B. en w. van Bruinisse schrijven aan de raad, dat het belangrijk is dat de wetgevende macht het gevoe len van de lagere publiek rechtelijke lichamen ook over het wetsontwerp kent. Het wetsontwerp geeft aan de ge- Ze hadden het kennelijk op de kluis voorzien, want chaotische toe standen werden in het kantoor niet aangetroffen. De open kluis en de vermissing van het geld werden he den (vrijdag)morgen geconstateerd bij het begin van de werktijd (8 uur). De kluis is geopend zonder ge bruikmaking van een snijbrander. Uiteraard was de kluis op slot, maar men heeft toch kans gezien hem te openen. De onmiddellijk verwittigde politie begon - bijgestaan door de recherche - aan een uitgebreid onderzoek, dat zeker nog niet is afgelopen. Bij het ter perse gaan van dit meenten een formele basis maar het geeft geen duidelijkheid over de be stuurlijke struktuur waarbinnen het gewest zal moeten opereren. Wanneer het noodzakelijk is dat de bestuurlijke organisatie zal moe ten worden gewijzigd mogen wij ten minste verwachten dat men aantoont waarom het noodzakelijk is en dat men duidelijk maakt hoe het dan anders moet. De relatie gewest-ge meente is niet duidelijk. Dat is evenzeer het geval met de relatie provincie-gewest. De distributie van het takenpakket tussen de verschil lende bestuurslagen is ons nog altijd een onbekende zaak.. We zien niet in dat een vierde bestuurslaag een bij drage zal leveren tol een eenvoudi ger en voor de burger doorzichtiger bestuursstructuur. Teken aan de wand Het moet een teken aan de wand zijn dat men na de zeer uitgebreide voorlichting er niet in geslaagd is om ons dit inzicht bij te brengen. Ook is niet aangetoond dat de ver onderstelde tekortkomingen op re gionaal niveau niet gecorrigeerd kunnen worden met minder ingrij pende wijzigingen in de bestuurlijke organisatie. Wij denken in dit ver band aan de mogelijkheid om de Wet Gemeenschappelijke Regelingen uit te bouwen. Ook wordt de mening uitgesproken, dat geweslvocring zal leiden tot versnelde samenvoeging van gemeenten. Er is niets bekend over de financiële gevolgen en er is niets onderzocht of de gemeenten met meer geld het beter zouden kun nen doen. Nuttig misschien voor Rijnmond, maar voor Schouwen- Duiveland of geheel Zeeland wordt dit nut niet onderkend". B. en w. stellen de raad voor Ge deputeerde Staten te berichten, dat men op grond van verschillende voormelde overwegingen, niet tot een uitspraak kan komen. nummèr vernamen wij- nog dat het verdwenen geldkistje inmiddels te rug is gevonden op het parkeerter rein hoek Beddeweeg-Maarstraat. Buren schijnen rond twee uur van nacht enig ongewoon gerucht te heb ben gehoord, waaraan verder geen aandacht werd geschonken. Zigeiuierbegrafenis te Weert (L.) WEERT, 22-6. De begrafenis vrij dagmorgen a.s. van de 68-jarige Jo sef Petaio - familie van de gelijkna mige zigeunerkoning - heeft reeds meer dan honderd zigeunergezinnen naar Weert getrokken. Aangenomen werd dat het aantal wagens in de loop van de avond nog zal toenemen, zodat de begrafenis van Petaio (hij overleed maandag jl.) op het stadskerkhof in Weert zeker door enkele honderden zigeuners zal worden bijgewoond. Ook veel zigeuners uit België zijn naar Nederland gekomen. De ge meente Weert heeft zich bereid ver klaard de nodige sanitaire voorzie ningen te treffen. MIDDELBURG, 22-6. Tn de pro vincie Zeeland zal voorlopig nog vry gekampeerd kunnen worden. Het provinciaal bestuur heeft, zolang het niet uit de hand loopt, geen behoefte om deze vorm van recrcren van bo venaf te regelen. Wel heeft het de gcmeen'cbcstuien met liet oog op een uniform beleid richtlijnen ver strekt. Dc gemeenteraad kan liet college van b. en w. bevoegd verklaren om vergunningen te verlenen voor het plaatsen van hooevif drie caravans cf tenten op erven bij boerderijen en buitenplaatsen, mits deze van een geede erfbeplanting zijn voorzien. In de landschappelijk minder kwetsba re gebieden mogen maximaal zelfs vijf ..vcrbljjfsccnheden" worden ge plaatst. Voorwaarde is steeds dat er vol doende sanitaire voorzieningen be schikbaar zijn en dal er aan hel vei ligheidsaspect aandacht besteed wordt. Er werdt in Zeeland al druk ge bruik gemaakt van het „vrije kam peren" de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten plattclandc in Zee land en dc economisch-sociale voor lichting van dc Zeeuwse landbouw- my samengesteld ter informatie van landbouwers die kampeerders op hun erven willen toelaten. Zierilt7.ee De Vlinder, gedurende de maand ju ni exposeert Wijndel Jongens foto's van Sch.-Duiveland. Elke dag ge opend van 11.00-24.00 uur, op maan dag gesloten. Vrijdag 23 juni Zierikzee Graanbeurs, 7.30 uur, ouderavond St. Willibrordusschool. Hervormd Ver.-gebouw. 7.30 uur, af scheidsavond Openbare Basisscholen. Zaterdag 24 juni Zierikzee Kleuterschool „De Woelwaters", 9.30 uur afscheidsfeest hoogste klas. 13.30 uur. Atletiekwedstrijden op het Sportpark Bannink, georgansieerd door s.v. Delta Sport. Scharendijke Zaterdag 24 juni. Tentconeert. 8 uur. Maandag 26 juni Zierikzee Balie, 16.00 en 19.45 uur, voorstellin gen Circus Toni Boltini. Dreischor Plaatsenhuis, 8 uur, vergadering ge meenteraad. Dinsdag 27 juni Zierikzee Stadhuis, 8.00 uur, vergadering ge meenteraad. Dondërdag 29 juni Zierikzee R.K.-kerk, 8.00uur, dirigent-leerlin gen en Zierikzees Kamerkoor. „Achter liet nieuws" HILVERSUM, 22-6. Twee be langrijke kabinetsbesluiten, die vrij dag in Den Haag worden verwacht, het wetsontwerp abortus en de re geringsnota betreffende werkgele genheid, zullen vrijdagavond in VA- RA's tv-actualiteitenrubriek „Achter het nieuws" worden besproken met minister-president Biesheuvel en minister Boersma. In de Hilversumse studio leveren commentaar: de voorzitter van de Tweede Kamerfraktie van de PvdA, drs. J. M. den Uyl, mevrouw Hedy d'Ancona en drs. M. Snijders, hoofd- redakteur van het Utrechtse nieuwsblad. De uitzending begint vrijdagavond om 23.00 uur. Verongelukt op speelplaats DEN ?IAAG, 22-6. De zevenjarige Senne Erkelens is dinsdagmiddag op de speelplaats van de Nutsschool in Den Haag om het leven gekomen. Het jongetje kreeg enkele betonnen planken van een schutting 'tegen zijn hoofd. Senne was tikkertje aan het spelen met zijn negenjarig vriendje Bart. Toen Bart tegen de schutting aanliep, stortte die gedeeltelijk in. Bart kreeg enkele planken op zijn borstkas. Senne, die vlak achter hem liep, kreeg betonnen planken tegen zijn hoofd en overleed ter plaatse. Twee doden in liet verkeer AMSTERDAM, 22-6. In de Van Baerlestraat in Amsterdam zijn de Indonesiër A. Gaidi en het 21-jarige Japanse meisje Y. Okuma om het le ven gekomen, toen ze bij het over steken werden aangereden door een auto. Een van de slachtoffers werd na het ongeluk ook nog door een van de andere richting komende auto overreden. De politie verzoekt eventuele ge tuigen zich in verbinding te stellen met het bureau Overtoom, tel. 020- 75.33.80. WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST Zaterdag 24 en zondag 25 juni Dokter W. Bonlkcs, Zierikzee, tel. (01110)2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Geer. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter G. A. M. Stengcr, Haamstede, tel. v01115)-l 280. neemt waar vooi dokter Terpstra en dok ter Simons. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter II. Speelman, Oostcrland. tel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk. tel. (01114)-138P.. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter en dokter Visser. Zuster Kurtz, Renessc, telef. (01116)- 303 neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts Mindcrhoud, Middel, harnis. tel, (01870) 2897 heeft dierst voor Schouwen-Duive land en Goeree- Overfl s k kee. De weekeindedienst gaat In zater dagmorgen na 9.00 uur. Bruinisse en de Gewestvorming

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2