DE KRING HANOI ONDER ZWARE DRUK BLIK DOOR HET WERELD Kwestie-Vietnam eindelijk uit te praten Zeewater is zuiver Schepen voor Bangla Desj Wat biedt de BEELDBUIS? WRAK ENGELSE BOMMENWERPER IN ZUIDELIJK FLEVOLAND Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 juni 1972 Nr. 21101 Er is een redelijke verwachting dat het Amerikaans-Vietnamees gesprek in Parijs binnenkort hervat wordjf en het is aan de groene tafel daar dat de beslissing over het beëindigen van de strijd moet vallen - niet op 't slagveld. Om beurten hebben bei de partijen in de loop der tijd al de ze besprekingen afgebroken omdat naar hun opvatting de ander zich niet aan de regels van het spel hield. Ditmaal weigeren de Amerikanen omdat het grote offensief dat nu in Zuid-Vietnam woedt zuiver een aan gelegenheid is van het Noordvietna- mese leger, hoezeer dit formeel ook vasthoudt aan de opvatting dat er alleen gevochten wordt door een on der gronds bevrijdingsleger tegen de regeringsstrijdkrachten. De Ameri kaanse bombardementen in het noor den zouden overigens even goed kun nen dienen voor een Noordvietname- se weigering om te onderhandelen, zoals in het verleden ook is gebeurd. De kans dat nu toch uiteindelijk het definitieve vredesgesprek kan beginnen is vergroot door de hou ding van zowel de Sowjet-Unie als de Chinese volksrepubliek, die beide wel als vanouds in een zekere on derlinge konkurrentie pal staan ach ter de Noordvietnamezen, maar dit keer voornamelijk mondeling. De Russen zouden intussen al lang en breed bijvoorbeeld mijnenvegers hebben kunnen sturen om de mijnen op te ruimen die nu de toegang tot de haven van Haiphong versperren en daardoor ook de aanvoer niet al leen van oorlogsmateriaal belemme ren. Ze zouden het kunnen, maar ze doen het niet. De Chinezen zeggen wel af en toe foei over de Ameri kaanse bombardementen die toch wel dicht bij de Chinese grens ko men, maar ze sturen niet hun genie troepen om zo snel mogelijk de ver nielde bruggen te herstellen om het belangrijke transport van goederen over land weer op gang te brengen. Zowel de Chinezen als de Russen la ten aan Hanoi blijken dat ze door de recente kontakten met de V.S. - in beide gevallen bezegeld tijdens een bezoek van president Nixon - op zijn minst een beetje begrip hebben ge kregen voor het standpunt van de Amerikanen dat ze graag verlost ra ken van het Vietnamese drama, maar dan wel zo dat ze er niet al te veel prestige bij inboeten. Kans op akkoord Hanoi mag dan graag het onderste uit de kan proberen te halen maar zowel China als Rusland blijken niet al te bereid daarvoor de ook voor hen intussen wel hoog opgelo pen rekening te voldoen. Dat Podgor- ny juist op dit moment naar Hanoi vliegt en Nixons rechterhand naar Peking moet Hanoi wel te denken geven dat dit machtige drietal bij alle meningsverschillen het er wel over eens is dat de Vietnamese strijd nu niet langer gerekt moet worden. Dit wil niet zeggen dat Russen en Chinezen kunnen afdwingen, bij voorbeeld door te dreigen hun hulp te verminderen, dat de Noord-Viet- namezen een beetje inbinden - ook zonder hulp van buiten af kan Ha noi de oorlog nog lang voortzetten, zij het dan op een laag pitje. Zelfs door allerlei materiële beloften van hulp als de vrede - of op zijn minst een bestand beklonken is hoeft Ha noi zich niet te laten verleiden. DEN HAAG. 21-6. Met uitzonde ring van de onmiddellijke omgeving van Vlissingen en Den Haag is het water van de Noordzee voor de Ne derlandse kust van goede kwaliteit en veilig voor de zwemlustigen. Ten zuiden van het Waterweggebied is cr zelfs sprake van een aanzienlijke verbetering van het zeewater in ver gelijking met vorig jaar, aldus een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Zeldzaam plaatje van de Kustwacht Zierikzee in het oorlogsjaar 1914. De mannen staan opgesteld voor de in gang van de St. Lievens Monsterto ren. Maar ivat het wel moet overwegen is of het de kans nu op een akkoord waarvan het op de duur niet slechter kan worden moet laten schieten voor de zekerheid dat het alleen komt te staan en het nog moeilijker krijgt dan het nu al is. Want één ding is zeker: de Amerikaanse luchtsteun en vooral de Amerikaanse luchtaanval len op de bevoorradingsroutes heb ben in niet geringe mate ertoe bij gedragen dat het Noordvietnamese offensief vrij wat minder bereikte dan was verwacht, maar evenzeer is gebleken dat het Zuidvietnamese le ger in de laatste jaren er heel wat bijgeleerd heeft. Ook strategisch. De noordelijken hebben waarschijnlijk geen ogenblik in de zin gehad, een groot veroveringsoffensief in te zet ten. De grote slagen waren bedoeld om de Zuidvietnamese legerleiding ertoe te verleiden alle reserves over- ,al vandaan te halen om op de be dreigde punten mee te helpen bij de verdediging. Palen Dit zou de Vietcong de gelegen heid hebben gegeven terug te keren in de landelijke streken waaruit ze in jarenlange campagnes is verdre ven. Maar de berichten duiden er niet opdat dit gebeurd is; vooral de landbouwgebieden in de Mekong- delta die eertijds Vietcongbolwerken waren, maar moeizaam terugge bracht werden onder regeringsgezag, lijken vrijwel geheel behouden. Dit duidt er overigens ook op dat de be volking geen zin had om de Viet cong weer te tolereren: ze kan nog best niet erg gesteld zijn op het be wind van Thieu, maar ze heeft ken nelijk geen zin weer het slachtoffer te worden van een voortdurend ge vecht waarbij dan de Vietcong, dan de regeringstroepen de zege wegdra gen, maar de plaatselijke bevolking uiteraard met de misère blijft zitten. Het feit dat Vietcong en Noord- Vietnamezen samen geen kans heb ben gezien hernieuwd onder de neus van de regering in Saigon gebieden onder hun gezag te brengen, is te be- schouwen^als het grote falen van het offensief, hoe suksesvol het in enkele grote slagen misschien dan wel ver lopen is. En dit kan wellicht de door slag geven als op Hanoi zware druk door Russen, Chinezen en Ameri kanen gedrieënlijk wordt uitgeoefend om het eindeloze konflikt althans een voorlopig einde te laten vinden aan de onderhandelingstafel. Het spoorongeluk in Frankrijk VIERZY, 21-6. Het dodencijfer van de ramp in het Franse Vierzy, waar vrijdag twee treinen op het puin van een gedeeltelijk ingestorte tunnel inreden, is gestegen tot 102. Dinsdag werden uit de treinwrak- ken die uit de tunnel waren gesleept tientallen lijken geborgen. Aangezien nog niet alles is doorzocht vreest men dat het aanvankelijk genoemde dodencijfer van ongeveer 120 bereikt zal worden. Poging schoonmoeder te vergiftigen BREDA, 21-6. De politie in Bréda heeft maandag de 25-jarige.M. N. uit Breda gearresteerd op verdenking van poging tót vergiftiging van zjjn schoonmoeder. De man heeft inmid dels bekend. N. werd tot zijn daad aangezet we gens het mislukken van zijn hu we-, s lijk. Vorig jaar trouwde hij met de dochter van de weduwe F. B. Het jonge paar trok bij de vrouw in, hetgeen van het begin af moei lijkheden veroorzaakte tussen schoonmoeder en schoonzoon. Vol gens de man zou zijn schoonmoeder zich met alle zaken van het echtpaar hebben bemoeid. Kort na de geboor te van hun eerste baby besloot het echtpaar begin deze maand uit el kaar te gaan. Een week daarna kreeg de vrouw last van vergifti- gingsverschijnselch. Zij moest wor den opgenomen in het Diaconessen- huis in Breda, waar bleek dat zij met rattengif was vergiftigd. Geen zwemtocht; Maas te vuil ROERMOND, 21-6. Wegens de slechte kwaliteit van het Maaswater heeft het bestuur van de Roermond- se zwemclub besloten de „Prestatie zwemtocht 1972", die komende zon dag zou plaatsvinden, af te gelasten. De vervuiling van het Maaswater is in het afgelopen jaar volgens het be stuur van de Roermondse zwemclub dermate toegenomen, dat bij een massale zwemtocht gevreesd zou moeten worden voor allerlei ziekte verschijnselen bij de deelnemers. De beslissing is genomen na over leg met de Provinciale en Rijkswa terstaat en de inspectie van de volks gezondheid in Limburg. UTRECHT, 21-6. Dc Stichting Oe cumenische Hulp in Utrecht heeft bekend gemaakt, dat Berrs (de In ternationale Interkerkelijke Hulp organisatie voor Bangla Desj) de re gering van Bangla Desj begin juli tien schepen variërend van 250 tot 1000 ton, zal overdragen. Een van de drie vliegtuigen die BERRS begin januari beschikbaar stelde, zal op verzoek van de rege ring ondanks de moeilijkheden tij dens de moesson tot eind september blijven vliegen. Inmiddels zijn voor f 4 miljoen eenvoudige huizen gebouwd en en kele scholen hersteld, terwijl ook ziekenhuizen en klinieken woiden opgeknapt. Van de 3000 ton zaaigoed (rijst) die tot dusver door BERRS beschik baar is gesteld wordt in november een oogst van 400.000 ton rijst yer- wacht. Nederland heeft in het kader van het gezondheidsprogramma deze maand twee verpleegsters naar Bangla Desj gezonden. Diefstal van antieke kerkramen DEN HAAG, 21-6. Uit de bidkapel van de R.K. Kerk aan de Assendelft- straat in Den Haag hebben onbeken den drie antieke gebrandschilderde kerkramen uit de sponningen gesne den. De dader(s) zijn vermoedelijk de kerk, die op de nominatie staat om te worden gesloopt, binnengekomen met een valse sleutel. De afmetingen van de ramen zijn 85 x 60 cm. Volgens de politie is de aangerichte schade zeer aanzienlijk. Het juiste bedrag, is nog niet bekend. Meer ongevallen in woningen LEIDEN, 21-6. Ongevallen in wo ningen en in verkeer eisen vrijwel evenveel doden. In de afgelopen ja ren is het aantal ongevallen met do delijke afloop in woningen echter sterker gestegen dan het aantal do den in verkeer of in bedrijf. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1971 van het Nederlands instituut voor preventieve genéeskunde (NIPG) TNO in Leiden. In elf jaar tijd is het aantal dode lijk gewonde verkeersslachtoffers gestegen van 1962 tot 3199 (d.w.z. met 63 pet.) en het aantal slachtoffers van huisongevallen van 1318 tot 3132 (d.w.z. 138 pet.). Zware keus voor chauffeur HEERENVEEN, 21-6. Door een verkeersfout van een bejaarde bromfietser moest de chauffeur van een militaire vrachtwagen dinsdag morgen kiezen tussen inreden op een kJsa kinderen of op deze 79-jarige man. Hij koos voor het laatste en raakte met zyn drietonner de man die 's middags in het ziekenhuis van Heerenvecn overleed aan zftn ver wondingen. De truck reed in het Friese dorpje Oudehorne, toen de heer De Boer op zijn bromfiets plotseling linksaf sloeg zonder op de wagen te letten. Aan de andere kant van de weg liep een klas van 33 kinderen, waardoor de chauffeur Goettsch een pijnlijke keuze moest doen. Doordat hij bij zijn manoeuvre slipte, dreigde een aantal kinderen alsnog het slachtof fer te worden, maar zij konden net op tijd worden weggetrokken. De kinderen en de chauffeur zijn als gevolg van het ongeluk totaal overstuur. VRIJDAG 23 JUNI. NED. I. De VARA tracteert het t.v.-publiek vanavond op een Franse Maigr et-af levering. Op het bureau van de commissaris wordt een merk waardig bericht bezorgd, waarin ze kere Pipcus aankondigt, dat hij de volgende dag om vijf uur voor het politiebureau een vrouw zal doden. Hoewel Maigret uitgebreide maatre gelen neemt, wordt er inderdaad een vrouw vermoord. Om zeven uur is er een stuk kijkgenot voor de kleuters, namelijk de negende aflevering van Pipo op Bizarra. Snuf en Snuitje azen nog steeds op het waardevolle ei. Na de Maigret-aflevering, die otn tien voor half negen begint, wordt opnieuw in de problematiek van het onderwijs gedoken in „En een dikke zoen van de juffrouw". Aan de voor avond van de T.T.-races in Assen doet de VARA ook iets aan dit jaar lijkse spektakelstuk. Met de actuali teitenrubriek „Achter het Nieuws" wordt de uitzending besloten. NED. II. De NCRV begint om ze ven uur op het tweede net met een aflevering van „Follyfoot", waarin enige consternatie ontstaat als het hoogbejaarde paard Charley verdwe nen blijkt te zijn. Over dieren praat ook Tanja Koen in haar programma „Dier en Vriend", eveneens voor acht uur. Na zijn vuurdoop, veertien da gen geleden, presenteert Gerard van den Berg na het journaal voor de tweede maal zijn programma „Men sen, mensen, mensen", dat, zoals de titel al duidelijk aangeeft, geheel en al over onszelf gaat. Daarna is het tijd voor aktualiteiten in de rubriek „Hier en Nu". „Zang en orgelheet het programma dat uit de Neder landse hervormde kerk te Vreeland komt. De NOS komt vervolgens met „Uit de Kunst", dat in het teken van het Holland Festival staat. VRIJDAG 23 JUNI. NED. I: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Journaal; 19.05 Pipo op Bizarra; 20.00 Journaal; 20.20 Commissaris Maigret; 21.45 En een dikke zoen van de juffrouw; 22.35 Portret van een motorrenner; 23.00 Achter het nieuws 23.25 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Journaal; 19.05 Follyfoot; 19.30 Dier en Vriend; 20.00 Journaal; 20.21 Men sen, mensen, mensen; 21.30 Hier en Nu; 22.10 Zang en orgel; 22.20 Uit de kunst; 22.50 Journaal; 22.55 Den Haag vandaag. ZATERDAG 24 JUNI. NED. I. Als nieuwe zomer activiteit duikt de AVRO na het nieuws van acht uur de buis op met Drieluik, een komende maanden regelmatig op het scherm te brengen gevarieerd programma waarin oude program ma-onderdelen terug te vinden zijn. Het programma wordt gepresenteerd door Herman Emmink. Als aanko mend talent in het programma-on derdeel Nieuwe Oogst de groep Cir cumstance uit Huizen, de boogie- woogie-pianist F. Stuger uit Drieber gen, de operettezanger A. Jans uit Schiedam, de uit Den Haag afkomsti ge Aga Willas en Shiwas en de zan geres Elsa Quix uit Rothem-Meer- sen. De AVRO begint haar avond programma met opnamen van de be gin juni op het Eurocircuit van Val- kenswaard gehouden rally-cross om het Nederlands kampioenschap. Na al dat motorgeronk „Dag Nederland" een voortaan regelmatig terugkerend rubriekje met tips en goede raadge vingen voor „dagjes-uit". Het avond programma wordt volgemaakt mei Avro's Sport panorama en de eerste aflevering van Imperial Palace. In Imperial Palace de verwikkelingen in een groot Londens hotel van klas se. 's Middags brengt de AVRO de tweede aflevering uit de poppense rie Trumpton en de film „Maar ik wil helemaal niet trouwen". NED. II. Klapstuk van de KRO- avond is ongetwijfeld William Sha- kespeares Hamlet. Voor de titelrol werd Richard Chamberlain aange trokken. Richard, die we in het grijze verleden als dokter Kildare op de buis zagen. Het anderhalf uur duren de toneelgebeuren heeft plaats in het kader van KRO's Zomertheater. Hamlet is in dit geval een vrij arge loze jongeman, die aan het Deense hof van zijn oom verblijft om te pro beren de moord op zijn vader die door de oom van zijn troon gestoten is, te wreken. Aan het t.v.-spel gaat Zaterdag 24 juni, 22.35 uur: Imperial Palace. Evelyn Orcham dineert mei de rijke reder Sir Henry Savotl en diens knappe dochter Gracie. een handvol programma's van de E, O. vooraf: het kinderprogramma Zol der negen, het programma Van hart tot hart en een documentaire over de opdracht van Christus voor de mensen van nu, getiteld „Elke stam, taal, volk en natie". Aan het eind van de avond brengt het Concertge bouworkest o.l.v. Bernard Haitink het Vioolconcert van Mendelssohn. ZATERDAG 24 JUNI. NED. I: 16.00 Journaal; 16.02 Trumpton; 16.15 Avro's weekend film; 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Jour naal; 19.05 Rally Cross; 1,9.40 Dag Nederland; 20.00 Journaal; 20.20 Drieluik; 21.45 Avro's sportpanorama 22.35 Imperial Palace 1; 23.20 Jour naal; 23.25 Samenvatting TT-races. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Journaal; 19.05 Zolder negen; 19.20 Van hart tot hart; 19.30 Elke stam, taal, volk en natie; 19.50 Tenslotte; 20.00 Journaal; 20.20 Hamlet22.05 Het Concertgebouworkest; 22.35 Zorg voor dit kind; 22.50 Journaal. Negen dagen op een reddingsvlot HONOLOELOE, 21-6. Een opva rende van het Japanse vissersvaar tuig Kaigata. Maroe dat op 10 juni door de bemanning verlaten werd toen aan boord brand was uitgebro ken. is gered na negen dagen op een reddingsvlot op de Stille Oceaan te hebben rondgedreven. DEN HAAG. 21-6. Deskundigen van de Nederlandse luchtmacht en landmacht hebben in de polder Zui delijk Flevoland het wrak gevonden van een viermotorige „Stirling"- bommenwerper van de RAF die sinds de aanval op Duisburg in de nacht van 12 op 13 mei 1943 werd vermist. De „Stirling' was een van de 572 bommenwerpers van verschillend type die in die nacht van verscheide ne bases in Engeland waren opge stegen om Duisburg te bombarderen. Van dat aantal hebben 517 de vlucht tot Duisburg kunnen uitvoeren. Niet minder dan 35 daarvan zijn verloren gegaan, waarvan tenminste 21 boven ons land. Een van de als vermist opgegeven vliegtuigen, een „Stirling" van het toen op de basis Ridgewell in Essex gestationeerde 90 squadron van de1 RAF, was, zoals zovele vliegtuigen en bemanningen, verdwenen. Van de zeven koppen tellende bemanning - vrijwel allemaal jongelui tussen de 18 en 21 jaar - werden na die nacht drie gevonden in het IJsselmeer. Ra diotelegrafist Eke en de schutter yan de koepel midden boven op de romp Buxton werden begraven in Amers foort, bommenrichter Murray vond zijn laatste rustplaats in Harderwijk. „Dat weet ik allemal al. Hoe za gen die mannen er uit?" „Tja, daar heb ik niet zo op gelei. Het ging zo snel en als je dan een man door de lucht ziet zweven, ver geet je die kerels. Ze hadden zwarte hoeden op, allebei, dat wel. En don kere winterjassen. Maar hun ge zichten kon ik niet zien. Ja wacht eens., de één grijnsde. Ja, dat, weet ik nu zeker. Misschien zag ik zijn gezicht één sekonden of een onder deel ervan. Maar hij grijnsde en had een verschrikkelijk lelijk gezicht. Als de duivel er zo uitzien, zou ik doods bang voor hem zijn. Hoolwerf maakte een paar aante keningen. „Hoe lang schat je ze?" „Die éne, die grijnzcr zal ik maar zeggen, tamelijk lang. Schatten.dal is moeilijk. Hij stak boven de mees- tcn uit." „Eén tachtig? Vijf en tachtig?" „Ja, zoiets. Eerder vijf en tachtig, denk ik". „En die ander?" „Nou, wat zal ik zeggen.centi meter of tien. twaalf kleiner". „Laten we zeggen: één vier en ze ventig. Heb je ze later nog gezien?" „Nee. Ik was overstuur door dat ongeluk. Aan meneer Maiers kon ik niets doen, toen heb ik meneer Van Gelder een beetje gekalmeerd. Hij schreeuwde maar steeds, dat hij cr niets aan kon doen. dat het zijn schuld niet was. Nou. dat heeft ieder een wel gezien. Hij heeft hard ge remd, want ik hoorde zijn banden gieren". „Hoe hard reed meneer Van Gel de?- op het moment, dat Maiers viel?" „Dat is verdraaid moeilijk to schat ten. meneer Hoolwerf". „Rijd je zelf auto?" „Jazeker. Ik heb m'n rijbewijs al ruim vier Jaar". „Dan kun je toch wel ongeveer schatten? Dertig? Veertig? Vijftig?" De jongen dacht na. „Vijftig zeker niet. Veertig, op z'n hoogst. Ik dacht minder. Echt". „Vijf en dertig?" „Ja, maar dat is natuurlijk moei lijk te zeggen. In ieder geval niet bo ven de maximum snelheid". „Onder bepaalde omstandigheden kan dertig nog tc snel zijn", merkte de politieman op. „En zeker, als het zo druk is in de straat". „Maar iedereen liep op de stoep, meneer. Hij en ik waren op dat mo ment de enigen op de rijweg. Een meter of tien verder stonden een paar wagens geparkeerd". „Wel. Vredenoord, ik/zal je niet langer ophouden, want je verloofde zal niet begrijpen, waar je blijft. Morgen kom ik wel met het proces verbaal langs om te laten tekenen". „Goed, meneer. Het is erg, hc? Met meneer Maiers". „Dal schijnt zo. Zeg ohVreden oord. dat is waar ook. Als Maiers in dertijd opk van dc stoep is geduwd, is het opzet. Van dezelfde mensen waarschijnlijk. Dan zit er meer ach ter. Mondje dicht over het feit, dat jc gezien hebt. hoe het zich precies heeft afgespeeld. Dus zwijgen ovcr dic mannen en het duwen. Ook thuis en tegen je verloofde. Dat is mis schien wel zo verstandig". De jongeman keek hem met grote ogen aan. „Bedoelt u. dat ik ..Het kan waarschijnlijk niets be tekenen. maar voorkomen is beter dan genezen, snap je?" Hij begon zijn hoofd te schudden. „Ze moesten het mij eens proberen ik vocht me dood". „Toch is het verstandig om het voor je te houden. Wij geven het ook niet door aan de pers". 14 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Hoe komt een krant aan bepaalde feiten, die de justitie liever geheim houdt, te weten? Dat zal altijd wel een vraag blijven, omdat de journa listen nog altijd niet van plan zijn hun dikwijls kostbare bronnen te noemen. En dat zullen ze waar schijnlijk wel nooit doen. Hoe het ook zij, de plaatselijke krant had de avond na Kerstmis een breed opgezet bericht, waarin mel ding werd gemaakt va?} het ernstige ongeluk op Tweede Kerstdag, dat in het centrum van Dorringen was ge beurd en waarvan de plaatsgenoot, dc heer P. M. het slachtoffer was ge worden. Met als grote onderkop: „Ongeluk of Misdrijf?" Want de ver antwoordelijke persoon voor dit ver slag memoreerde, dat de heer M. enige maanden geleden een soortge lijk ongeluk was overkomen, vrijwel onder dezelfde omstandigheden. Weliswaar was het toen tamelijk goed afgelopen, maar ditmaal was zijn toestand ernstig. En de scribent concludeerde hieruit, dat het toch wel erg toevallig was, twee keer in enkele ?naandcn tijds een ongeveer eenzelfde ongeluk. Dat riekt meer naar misdrijf dan naar normaal on geval. Vandaar dc slotvraag van dc krant: „Wie heeft er belang bij. dat de heer M. op deze wijze om zeep wordt gebracht? Een taak voor de politic, om dat eens uit to pluizen." Hoewel Gort Hoolwerf dc hek- morgen aan deze zaak heeft gewerkt cn in de middag een urenlang on derhoud heeft met collega Manussen uit Amstcrdan. is hij nog kwiek en behoorlijk in zijn wiek geschoten, als hij de krant op zijn bu?eau krijgt en het verslag leest. Meteen draait hij oen nummer cn heeft enkele ogen blikken later de hoofdredakteur aan de lijn. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7