ERIC DE NOORMAN Plannen voor de watervoorziening op Schouwen-Duiveland STREEKNIEUWS Vergadering Watèrinnütscliappij GOES, 21-6. Wegens ziekte van de directeur de heer ir. P. Stoter en de voorzitter de heer A. J. Kaland, berustte de leiding van de dinsdag middag in het kantoor van de maat schappij gehouden algemene verga dering van de Waterleiding M\j Zee land te Goes by de heer J. C. Aschof, burgemeester van Terneuzen. De agenda werd vlot afgewerkt. De verlies en winstrekening werd aangenomen niet een verlies van f 1.827.912,-, dat wordt afgeschreven uit het Rijkssubsidie door het mini sterie van Economische Zaken a fonds perdu gegeven bij de overne ming van de N.V. Industriewater voorziening Zeeuws Vlaanderen. Van de oorspronkelijke f 40 miljoen van dat fonds resteerde het per 31 de cember 1971 nog f 21.635.742.-. Een voornaam punt voor Schou wen-Duiveland vormen de plannen voor de watervoorziening op Schou wen-Duiveland. De behoefte wórdt in 1990 geraamd op 4,5 miljoen m3 per jaar, terwijl de topcapaciteit van de huidige winning geschat Wordt op 2,2 miljoen m3. Een voorziening moet getroffen worden voor de win ning van 2,3 miljoen m3. Drie mogelijkheden Er zijn daarvoor drie mogelijkhe den: infiltratie van Haringvlietwater (samen met Goeree-Overflakkee). Met een eenvoudige pompinstallatie kan het water via het waterwingebied bij Goederede van genoemde 'stich ting door een zinker naar het pomp station De Blinkert worden getran sporteerd, nabij het pompstation De Blinkert moet dan een infiltratiege- bied worden aangelegd. Een tweede mogelijkheid is inkoop van water van de N.V. Waterleiding Maat schappij Noordwest-Brabant, terwijl ook ontzilting door verdamping nog kan worden overwógen. Investering van de verschillende plannen prijspeil 1971: Haringvliet water f 18.961.000, inkoop water Noord-Brabant (Biesboswater) f 20.347.000 en ontzouting f.22.405.000 kostprijs in centen per m3. Haring vlietwater 165 cent, Biesboswater 203 cent,ontzoutingswater 244 cent; De gedachten tenderen dan ook naar het Haringvlietwater. Burge-. meester De Leeuw uit Woensdrecht vroeg naar de kwaliteit van dat wa ter. Dat zal goed zijn omdat het im- Reuze-maaltijd te Woerden WOERDEN, 21-6. Vijfduizend liter bier, duizend liter wijn en vier ossen aan het spit zullen het „Breügheli- aanse" feest van Woerdens 500-jarig bestaan op 23 juni voor 3500 geno digden opluisteren. Om het te kunnen meemaken die nen de genodigden te zijn toegerust met de toegangskaart op naam - al lemaal in een dag weg - en een his torische uitmonstering; anders is het marktplein rond de Retruskerk ver boden terrein. De vier ossen worden door een sla ger ter plaatse aan het spit bereid. Iedere gast krijgt aan de ingang strookjes voor drie gratis broodjes met vers gebraden vlees. Onder de genodigden bevinden zich ook de bemanningsleden van het ma rineschip „Woerden", die verder ge nieten kunnen van o.m. twee mu ziekkapellen, een historische ijsco man en een sneltekenares. mers in de duinen zelf gefilterd wordt, aldus het geruststellend ant woord. Ook Zeeuws Vlaanderen kampt met watergebrek en daarvoor zullen investering in België en Nederland moeten plaats hebben. De kosten daarvan zijn 8V2 mil joen gulder.. Het water komt uit de Isabella en Zwartsluis watering. Aandelen in de Biesbosspaarbek- kens zijn blijkbaar een begerens waardig bezit. Om een vinger in de pap te krijgen zou Zeeland er ook wel wat willen hebben, maar Noord- Brabant, Zuid Holland en Rotter dam houden ze angstvallig vast, want burgemeester F. G. Sprenger van Domburg kreeg op een vraag daarover een antwoord, dat er wei nig kans* was, dat Zeeland ze zou kunnen krijgen. NIEUWERKERK Ned. Rode Kruis-Welfarewerk Als aanvulling op ons eerder ge plaatst bericht nog het volgende. Door de afd. Duiveland van het Ned. Rode Kruis is deze Welfare-cursus geox-ganiseerd en ook gedeeltelijk ge financierd. In deze sector blijkt al weer dat ook het Ned. Rode Kruis de bejaai'den niet in de steek laat. Maar mede door een dergelijke cur sus mensen wil opleiden om ouden van dagen te begeleiden en hulpbe hoevenden wil helpen. Tenslotte zij vermeld dat ook mevr. Verburg aan deze cursus zal deelnemen. SIRJANSLAND Fijne schoolreis openbare basisschool De leerlingen der openbare basisr school maakten onder leiding van de heer en mevrouw Heuïé op 15 juni jl. een. schoolreis naar de Efteling. De chauffeur, de heer Snoek van het Touringcai'bedrijf Van Oeveren ver voerde de opgetogen, kindei'schaar en via .de Volkerakdam met' zijn enor me schutsluizen ging. het eerst naai de Langstraat, waar op een pleister plaats in het koesterende zonnetje werd gepicknickt. In de 150 ha. grote „Efteling" werd volop genoten van een keur van evenementen: stoom- caroussel, Diorama, theatex*, kano en roeivijver, en een flinke speel tuin. De kindex-en konden hun hart ophalen. Op de terugweg werd nog gepauzeerd in het Mastbos te Breda, waar de laatste broodjes en limonade er als koek ingingen en voetbal zoi'gde voor een goede spijsvertering. Rond acht uur ari'iveerde men be houden te Sirjansland, waar de heer Heule de wachtende belangstellen den verslag uitbracht van de ge slaagde dag, hen dankte voor de fi nanciële steun en de chauffeur voor zijn goede zorgen. BRUINISSE Benoeming kleuterleidster Mej. H. Caljouw uit Veex*e is be noemd tot kleuterleidster aan de kleuterschool te Bruinisse, in de va- kature mevrouw Van Oeveren, die tot 1 augustus in tijdelijke dienst is. Acceptabele mosselen Een drietal vaartuigen uit Bruinis se arriveert vandaag (22 juni) aan de mijn te Yei'seke met Waddenzeemos selen, die aan de kwaliteitseisen vol doen. Ook uit Yerseke zijn enkele vaartuigen naar het noorden ver trokken, zodat in tegenstelling met vox'ige jaren de openstelling van het mosselseizoen niet uitgesteld behoeft te worden. In bepaalde gebieden van de Wad denzee schijnt het visgewicht te lig gen tussen 20 en 24 kg., met een uit schieter naar 26 V> kg. De export mag 1 juli beginnen. Collecte De te Bruinisse gehouden Zonne huis-collecte bracht f 575,60 op. Al le medewerkers wox-dt dank gebx'acht voor het mooie bedx-ag. Reisje kerkkoor Het Hervormd Kerkkoor had dit jaar de Floriade als doel van zijn jaaxdijks zomexTeisje, maar men kan dit combineren met de bustocht, door het mooiste gedeelte van Utx-echt, het Gooi, de Veluwezoom of wat men maar wil en zo werd ook dit keer on der gunstig weex-, een mooie rit ge maakt. De mox*genkoffie werd ge- dx-onken in Leidsendam, op de Flo- i'iade was men tot vier uur 's mid dags en hadd us de gelegenheid om geweldig veel te zien. Via Hilversum en Soestdijk ging men naar Huis ter Heide, waar in de Deijselhoek werd gedineerd. Het betx-eft hier een gere- nomeex'd adx-es, dus wat geboden werd was goed. Een goed geslaagd reisje werd zo onder leiding van chauffeur Van Aken tot een goed einde gebracht. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank Ei bent welkom bjj uw Nutsspaarbank GIRO met dagafschriften en betaalcheques SCHARENDIJKE: tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. Minister Schmelzer gelooft iri topconferentie DEN HAAG, 21-6. Een Europese topconferentie heeft alleen zin, als de voorbereiding aantoont, dat vol doende gemeenschappelijke grond bestaat. „Ik acht momenteel een reële kans aanwezig, dat die gemeenschappelijke grond er zal blijken te zijn", aldus heeft minister Schmelzer verklaard. „Zo niet," aldus minister Schmelzer, „dan behoeft een uitstel niet tra gisch te zijn". Het ministerie van buitenlandse zaken heeft dit meegedeeld naar aanleiding van berichten van inter nationale persagentschappen, als zou momenteel in diverse hoofdste den rekening worden gehouden met de mogelijkheid dat de topconferen tie zal worden uitgesteld. De staats- en regeringsleiders der tien landen van de uitgebreide EEG zouden van 19 tot 21 oktober in Parijs aan deze topconferentie deelnemen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De president van de rechtbank in Den Haag heeft de staat verboden de Ringweg Rijks weg 10 in Amsterdam open te stel len tenzij daar een maximumsnel heid van 70 km/uur wordt ingesteld, inplaats van 90 km/uur. ROTTERDAM. Uit een magazijn van een karitoormachines^handel in Rotterdam zijn in de nacht zeventien elektrische rekenmachines gestolen. Waarde van de buit circa 38.000 gul den. De inbrekers kwamen binnen door een deurslot te fox'ceren. LEEUWARDEN. Provinciale Sta ten van Friesland hebben zonder hoofdelijke stemming besloten voor de restauratie van de „Grote of Ja- co bij nerkerk" in Leeuwarden. Hier voor zal een krediet van een half miljoen gulden beschikbaar wox-den gesteld. ARNHEM. De rechtbank in Arn hem heeft de 29-jarige koopman F. van den B. uit Nijmegen veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf en f 500 boete wegens het onderhouden van intieme betrek kingen- met een veertienjarig meisje. AMSTERDAM. De Amsterdamse narcotica-brigade heeft de 41-ja- x*ige'zeeman J. V. uit Rotterdam en de 29-jarige copywriter C. van der H. uit Boxtelgearresteerd wegens bezit van 38 kilo hasjiesj. Beiden hebben bekend eigenaar van de drugs te zijn. AMSTERDAM. Het landelijk over leg van studentenraden (LOG) con cludeert in een nota over het wets ontwerp school- en cursusgéld dat „schoolgeldverhoging ,in combinatie met bezuinigingsmaatregelen een verscherping van de selectie in het onderwijs tot gevolg zal hebben". DODELIJKE ONGELUKKEN HEERENVEEN. De 80-jarige E. de Boer uit Oudehorne is enkele uren na een verkeersongeluk in zijn woon plaats overreden. Hij sloeg met zijn bromfiets plotseling linksaf en werd aangereden door een militaire auto. ZWOLLE. In het Sophiaziekenhuis in Zwolle is in de nacht het 21-jarige meisje J. H. B. M. Wind uit Ommen overleden. Het meisje raakte het af gelopen weekend ernstig gewond toen zij op de rondweg in Zwollé door een auto werd geschept. BARNEVELD. Het 13-jarige meis je M. van Maanen uit Barneveld is bij een aanrijding op de Scherpen- zeelseweg in die plaats om het leven gekomen. Het meisje wilde met haar fiets linksaf slaan, toen zij aangere den werd door een personenwagen. Ernstig gewond werd zij naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij enige uren later overleed. MARKELO. De 72-jarige B. G. H. Elkink uit Markelo is in zijn woon plaats verongelukt. De man kwam met zijn fiets onder het rechterach- terwiel van een achtex'opkomende truck met oplegger die rechtsaf sloeg. Een vooroorlogse op verzoek her plaatste foto van Huize Rustenburg" te Schuddebeurs. HOGE FLAT IN ROTTERDAM ROTTERDAM, 21-6. De Beurs in Rotterdam wil aan het be staande gebouw een kantoor flat toevoegen met een hoogte van 100 meter. De toren krijgt 20 verdiepingen met een netto kantooroppervlak van 14.000 vierkante meter. Het project, dat tussen de 20 en 30 miljoen gulden gaat kosten, moet bin nen vijf jaar gereed zijn. De directie van het Beursgebouw is van mening, dat er nog vol doende behoefte bestaat aan kantoorruimte in de Rotter damse binnenstand. Volgens prognoses zou in Rotterdam be hoefte bestaan aan 4 a 500.000 vierkante meter kantoorruim te. De komst van het Wereld handelscentrum in de Maas stad ziet de directie niet aZ§ concurrent. Orgelconcert door Piet van Egmond te Middelharnis Herdenking Jacob Roggeveen CANBERRA, 21-6. - Bij de Royal Australian Mint te Can berra wordt een herdenkings- munt geslagen ter gelegenheid van het ontdekken van het eiland Samoa door de Neder landse zeevaarder Jacob Rog geveen 250 jaar geleden. De her denking smunt zal een waarde hebben van een (Aus tralische) dollar (ong. 4 gul den) en een doorsnee van 28 millimeter hebben. Aan de ené zijde van de munt, waarvan 35.000 exemplaren worden ge slagen, ziet men de twee sche pen van Jacob Roggeveens vloot en aan de keerzijde on der meer het wapen van Wes tern Samoa. Tevens geeft de regering van Western Samoa een serie van vier postzegels uit. Op de zegel van 2 sene ziet men „Den Arend" en de „Thienhoven" voor de kust van Samoa. De zegel van 30 sene toont de vaarroute van de vloot van de in Middelburg geboren zeevaarder die eerst rechten studeerde maar meer werd aangetrokken door het avontuur. (Ingezonden) Men schrijft ons: Op verzoek van de Stichting Kerk- concerten Goeree en Overflakkee zal in de Grote Kerk te Middelharnis op zaterdag 24 juni a.s., een orgelcon cert worden gegeven door Piet van Egmond. Piet van Egmond werd op 14 april 1912 te Amsterdam geboren. Reeds op zeer jeugdige leeftijd bleek zijn bijzondere muzikale begaafdheid. Zijn eerste pianolessen ontving hij van de toenmalige organist van de Oranjekerk te Amsterdam, Wouter Westerhoud, terwijl hij op 6-jarige leeftijd reeds het kerkorgel bespeel de. Zijn muzikale opleiding genoot hij aan het Amsterdams Conserva torium. Aanvankelijk had hij les van Anton Tierie en later van de orga nist van de Eusebiuskerk te Arnhem: Cornelis de Wolf. Op 15-jai-ige leeftijd speelde hij zijn eerste officiële concert in de Oude Kerek te Amsterdam met een programma van Bachwerken. Achttien jaar oud behaalde hij het einddiploma Ox-gel „Cum laude" en een jaar later slaagde hij voor het solistendiploma. Enige maanden la ter verkreeg hij nog het einddiplo ma Piano en hij werd in datzelfde jaar, op 20-jarige leeftijd, organist van het Concertgebouw te Amstex*- dam. Grote bekendheid kx-eeg hij door zijn wekelijkse radio-concerten: vóór de oorlog voor de AVRO en sinds 1948 voor de NCRV. Zo verzorgde hij voor deze omroep vele opnamen op px-ominente ox-gels in het buitenland. Veel succes oogstte hij ook als di rigent van zijn Amsterdams Orato rium Koor. De jaarlijkse uitvoerin gen te Amsterdam (Concertgebouw) en in Zeeland (St. Baafsuitvoering te Aardenburg) werden een begrip én deze uitvoeringen werden op de plaat vastgelegd. Het Amsterdams Oratorium Koor gaf onder zijn lei ding concerten in Oostenrijk, België, Frankrijk en Duitsland. Piet van Egmond was organist van de Luthex'se Kerk aan de Kloveniers burgwal te Amsterdam, van de Bachzaal-gemeente te Amsterdam, enige jaren van de Ger. Wilhelmina- kerk te Haarlem. Per 1 juli 1971 werd hij benoemd tot ox-ganist van de Grote Hervorm de Kerk aan de Loolaan te Apel doorn, terwijl hij des avonds de druk bezette diensten voor belangstellen den in de Spuikerk te Amsterdam blijft spelen. Voor zijn concert te Middelharnis heeft Piet van Egmond een mooi prqgramma samengesteld, wat onder andere vermeldt de Fantasia en Fu ga in g-klein van Joh. Seb. Bach, or gelconcert van Handel en een werk van Max Reger. Hij hoopt zijn pro gramma met een improvisatie te be sluiten. De aanvang van het concert is 8 uur. Programma's zijn aan de kerk verkrijgbaar*. Het spoor van het zwaard „Het zilveren schip"; een wisselprijs geschonken door Delta-Lloyd Verzeke ringsgroep N.V. met het doel de deelneming aan zeilwedstrijden voor lOR- gemeten jachten op de Noordzee en in de Deltawateren aan te moedigen. 23. „Het verhaal van het Zwaard Tyr?" Al- ström laat zijn ogen listig van Tsacha naar diens dienaar dwalen. Hij vergeeft de man nog steeds niet dat deze hem eens voor kaal kop heeft uitgemaakt. „Tja., dat is een héél bijzonder vertelsel, hehehe.lang niet voor iedereen, als ik mij niet vergis. Nee, nee, 'dat is alleen voor eh.heel grote Khannen hehehehe.Ej gij...." „AlstrÖm!" klinkt op dat moment een forse stem van buiten. „Dat is Koning Eric," verklaart de oude jager voldaan. „Ach, ach, wat is dat nu jam mer, dat ik word weggeroepen, terwijl ik U juist dat aardige verhaal wilde vertellen. Maar ja, zo is het leven, hehehe, goedenmid- dag!" En grijnzend sloft hij naar buiten. Met een grauw van woede sluipt Tsacha naar het venstergat. In de verte ziet hij Alström in ge sprek met de Noorman. „De Hond der Honden doorziet ons spel, „sist de Nomade, terwijl hij zijn bovenlip optrekt als een biezende kat. „Hij verbiedt de geplukte gaai het kwette renhij verbergt het spoorMoge de wolven der Steppe zijn beenderen verstrooi en!" Een zacht geknars achter hem doet hem zich bliksemsnel omwenden. Doch het is slechts de achterdeur van de stal, die door zijn oude dienaar geopend werd Onbewogen staat de oudere krijger in het bleke zonlicht, doch zijn ogen zoeken die van zijn Heer ,Het hol van de Noorse hond is eng en vuil", prevelt Tsacha, terwijl zijn blikken minach tend over het oud roest en de rommel op het erf achter de stallen glijdt. „Achter de tenten van de Grote Bor Khan ziet men slechts de wijdheid der Steppe!" Maar dan ontdekt ook hij de kleine gestalte, in de paardenkraal. Er glijdt een uitdrukking van triomf over Tsa- chas gelaat en waarderend knikt hij zijn zwijgzame dienaar toe. „Dc grijze Vos van de Steppe is sluw! Tsa cha begrijpt hem! De Noorse Hond verbergt het spoor van het ZwaardHij zwijgt.... Doch zijn welp zal blaffen. Zeer wijs, Oh oude Zeer Sluw!!" Hij weegt liefkozend zijn korte ruiterboog in de hand. „Volg mijen zwijg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4