AGENDA Luchtaanvallen op Noord-Vietnani Beperking D.D.T.-gebruik B W GAAN DIEP IN OP GESTELDE KRITISCHE VRAGEN Duur manuscript Staatssecr. Vonhoff opent Zeeuws Museum flitsen uit het buitenland Raad Milieudefensie wil onderzoek naar Oosterschelde-afsluiting LAATSTE NIEUWS WONDER(EN) Waterfluoridering De Appeimariu.instorting Werkt ij elver kort ing Tot de blijkbaar duidelijk con troversiële zaken behoort de fluo ridering van het drinkwater, een zaak die volgende week ook aan de orde komt in de gemeenteraads vergadering te Zierikzee. Het is wel zeker dat de andere gemeen ten zullen volgen, voor zover in bestuurlijke sfeer deze zaak nog niet aan de orde is geweest. Blijkens het schrijven van het college aan de raad, worden wegen der voorzichtigheid bewandeld. Het college wijst op de „sterke verdeeldheid" in wetenschappelij ke kringen over de waterfluoride ring en concludeert aanvullend: „dat het gemeentebestuur van Zie rikzee op zichzelf nauwelijks in vloed kan uitoefenen op de be sluitvorming van de Watermaat schappij Zeeland". Deze maat schappij - zo blijkt - denkt voorshands niet aan fluoridering van het drinkwater. Zeeland zit dus voorlopig nóg „op rozen van zuiverheid", om tegemoet te ko men aan degenen, die menen dat fluoridering alleen maar schadelijk is. Toch lijkt het allemaal mooier dan het is, want de gebittensitua- tie van de bevolking ook in deze streek is uiterst alarmerend en met name geldt de grote zorg de jeugd, want de cariës manifesteerd zich vooral hevig in jeugdige mondjes. Tegenover dit mateloos grote pro bleem staan de tandartsen, uiterst bekwame en ten onzent verschrik kelijk hard werkende mensen met „afspraakboeken", die zo boorde vol namen staan, dat: men er als leek van duizelt. Dit is een vol strekt onverantwoorde situatie en de vestiging van enkele jonge tandartsen in de regio zou een ze gen zijn. Maar die begeerde wetenschap pelijke Vertegenwoordigers van het ivoren gildekómen niet, omdat het drinkwater niet gefluorideerd is of op korte termijn gefuorideèrd zal worden. Een dilemma/Mus, dat zal moe ten worden doorbroken* wil er geen absoluté noodsituatie ont staan. Men kan zich - naar ons gevoe len - ten aanzien van deze kwestie te voorzichtig opstellen, waardoor kostbare, tijd verloren gaat. Weten schappelijke argumenten worden overal wél kwistig gehanteerd, maar.ze kunnen ook worden mis bruikt. Natuurlijk betékent fluori dering niet dat er onverantwoorde hoeveelheden fluor in het water worden gedaan. Een prachtige ver gelijking is te trekken met natrium en chloor. Wie, zou willèn propa geren natrium in water te doen of chloor, stuit terecht op onoverwin nelijke weerstanden. Maar natrium en chloor in een chemische verbin ding is gewoon keukenzout en met mate gebruikt is dat geheel onge vaarlijk. Gelet op de noodsituatie zou door de gezamenlijke Zeeuwse ge meenten de watermaatschappij best te „bespelen" zijn om fluori dering althans op korte termijn in ernstige overweging te nemen, want men móet naar de huisartsen om eens te informeren welke barre fysieke oorzaken vroege slechte gebitten (kunnen) hebben en hoe de psychische deuken zijn, die vooral jonge mensen oplopen als ze ver voortijdig al aan de prothese moeten. De raden mogen straks niet met voorzichtige pasjes omtrekkende bewegingen maken langs allerlei hoogst dringende zaken. Desnoods maar verhitte debatten, ultimata, moties, telegrammen, want op den duur raakt ook Schouwen-Duive- land met de (school) tandverzor- ging in het slop en misschien is dat niet nodig. SAIGON, 21-6. Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben in de afge lopen 24 uur het grootste aantpl bom bardementen van de hele oorlog in Vietnam uitgevoerd, aldus een be kendmaking van het Amerikaanse opperbevel in Saigon. De aanvallen werden in dertig gol ven uitgevoerd en óp vijandelijke doelen ln de vier militaire kwartie ren waarin Zuld-Vietnam is verdeeld werden 3000 ton bommen geworpen. Zuidvietnatrtêse troepen hebben route-14 tussen Pleiku en Kontum heropend, na er bijna twee maanden door communistisch beleg geen ge bruik van te hebben kunnen maken. BONN, 21-6. Ter bescherming van het milieu heeft het parlement in Bonn woensdag het gebruik van het insecticide DDT drastisch beperkt. Tijdelijk is gebruik van DDT al leen nog toegestaan in preparaten die bij de bestrijding van ongedier te nog niet dóór een ander middel kunnen worden vervangen. 111 Em men ZIERIKZEE, 21-6. Het college van b. w. heeft een antwoord-schrijven gericht aan de gemeenteraad, zulks naar aanleiding van de bekende P.v.d.A.-vragen - gericht aan het college - over de instortingen hij restauratiewerkzaamheden van een tweetal panden aan de Appelmarkt. Het college merkt op dat niet is gebleken dat de gedeeltelijke instorting het gevolg is van aanwijsbare onzorgvuldigheid of onachtzaamheid van de aannemer. Tevoren is zorgvuldig een sloopprogramma opgesteld, waarbij rekening is gehouden met conclusies, die te trekken vielen uit „waarneming van uit wendig zichtbare constructiedelen". Het college staat in de toekomst niet anders te doen dan met de voor handen zijnde mankracht te trachten dergelijke gebeurtenissen te voor komen, waarbij het college wijst op niet te voorziene omstandigheden die zich nu eenmaal kunnen voor- doen. Achteraf echter bleek dat bepaalde uitgangspunten niet deugdelijk wa ren. Zo verkeerden bepaalde op leggingen in sterk vergane toestand. Op grond van normale technische uitgangspunten worden dergelijke inwendige constructieve omstandig heden niet verondersteld, waarbij het college nog aantekent dat de be trokken aannemer toch een ruime ervaring heeft in verbouwingen en restauraties (Middelburg). Niet ge bleken is dan ook dat typische risi- ko's' zijn genomen, om der wille van een snelle uitvoering. Voortvloeiend uit het bouwschema zijn wel een aantal ongemakken ontstaan door het verwerken en afvoeren van puin. Bouw- en woningtoezicht Een specifieke controle vóór de uitvoering van werkzaamheden heeft niet plaats gehad. Een ambtenaar van Bouw Woningtoezicht heeft regelmatig (maar niet dagelijks) het werkterrein bezocht. Besprekingen op het kantoor van de Dienst brach- MIDDELBURG, 21-6, Het beste wa. pen tegen diefstal en vernieling is het opwekken van werkelijke be langstelling en liefde voor de grote betekenis van de cultuurschatten, zei staatssecretaris Vonhoff (CRM) dinsdag bjj de opening van het Zeeuws museum in Middelburg. De bewindsman ging in op de problemen die het bewaren van kunstschatten in panden waar grote groepen mensen worden toegelaten met. zich meebrengt. „De veiligheid van het museaal bezit baart ons veel, zorgen", zei hij. „Hopelijk zal de positieve belangstelling voor de ciiltiiurschatten het grootste bevei ligingssysteem vormen". Delfts aardewerk Voor mevrouw Pompidou DEN HAAG, 21-6. Koningin^ Juli ana heef naast de ets van Rembrandt die ze aan de president van de Fran se republiek ten geschenke heeft ge geven, voor mevrouw Pompidou een grote vaas van Delfts aardewerk en voor de twee kleinzoons een Hinde loper tafeltje met twee stoeltjes mee gebracht. De koningin zal tijdens haar be zoek aan Frankrijk ook een gift doen aan de „Foundation Claude Pompi- doux" en aan de stichting van de Abbé Pierre, zo heeft de rijksvoor lichtingsdienst maandagmiddag me degedeeld. FRANKFORT, 21-6. - Op een veiling in Marburg (Hessen) heeft woensdag een manuscript van Friedrich Hoelderlin 200 duizend mark opgebracht. Ko per was een partikuliere ver zamelaar. Hei is een gedicht, getiteld „Der Architelagus" dat door de auteur is onderte kend. Het dateert uit 1800. EMMEN, 21-6. Voor 1000 van de 1300 personeelsleden van de Danlon- fabrieken N.V. is werktijdverkorting aangevraagd. In overleg met de on dernemingsraad en de vakbonden is besloten dat de 1000 man gedurende voorlopig zes weken voor de helft zullen werken. ten de noodzaak aan het licht een aantal voorzieningen te treffen, al vorens mét de sloop verder te gaan. In het beoordelingskader is ook re levant een sloopgat in het achterste gedeelte van de scheidingsmuur, waarvan de metselspecie verpulverd was. Een direktielid heeft zulks ont dekt, maar op 5 en 6 juni is het werk niet door een ambtenaar van Bouw en Woningtoezicht bezocht. Het sloopgat, de instabiliteit van de muur vergden maatregelen, waar over gesproken werd, maar heeft in de praktijk (helaas) geen effekt meer kunnen krijgen. Verantwoord B. en w. menen dat de ene tech nische ambtenaar belast met het controle - gezien in het kader van diens totale werkprogramma, de con trole op verantwoorde wijze heeft uitgevoerd en de bezetting van de Dienst - in vergelijking met andere gemeenten - wordt niet beneden hét normale geacht. Tijd staat één seconde stil GREENWICH, 21-6. - In de nacht van 30 juni op 1 juli zal te middernacht de tijd één se conde stilstaan om de wereld in staat te stellen de tijd in te halep. - De radiotijdsignalen over de gehele wereld zullen dan één seconde worden bij gesteld om binnen de overeen gekomen afwijking van de atoomklok van Greenwich te blijven. Eind juli is het ver schil iets meer dan zes tiende seconde. Door de tijd één se conde stil te zetten komt de gemiddelde afwijking weer binnen de toelaatbare grenzen. Het Zeeuws museum-is onderge bracht in een gedeelte van het ëèu- wenoude abdij complex, de kanunni kenwoning, waar voorheen het Rijksarchief gehuisvest was, De woning werd door de commissaris van de koning in Zeéland mr. J. van Aartsen aan de Zeeuwse Museum stichting overgedragen. Veehandel en rundvlees VLISSINGEN, 21-6. De vraag naar rundvlees blijft toenemen, maatre- 1 gelen om de produktie ervan te sti muleren zijn nodig. De veehandel zou daarbij een belangrijke rol kun nen spelen door integratie van vee- en akkerbouwbedrijven te stimule ren. Minister ir. P. M. Lardinois van landbouw en visserij .hield Woensdag in Vlissingen die gedachte voor aan het gecombineerde congres van de bonden van vee- en vleeshandelaren. Kankerinstituut in moeilijkheden AMSTERDAM, 21-6. Het Neder- landse kankerinstituu't „Antoni van Leeuwenhoekhuis" in Amsterdam verkeert in grote financiële moei lijkheden. Zo ,is het lang niet zeker dat de voorgenomen nieuwbouw van het laboratorium doorgaat. Het is de bedoeling dat de ministerraad aan staande vrijdag een beslissing neemt over de rijksbijdrage. De begroting voor 1973 is als gevolg van sterk stij gende personeelskosten zo hoog op gelopen dat 'het Koningin Wilhelmi- nafonds deze niet meer kan dragen. Assistentie voor kamerleden DEN HAAG, 21-6. Het presidium van de Tweede Kamer gaat met een werkgroep uit de Kamer een onder zoek instellen naar de mogelijkheden om de 150 kamerleden meer indivi duele assistenten te geven, voor het sorteren van de post, het maken van afspraken, het bijhouden van de agenda en de documentatie. Het is niet de bedoeling om te komen tot een eigen assistent voor elk lid, maar bezien moet worden hoe het beste het werk, dat door anderen gedaan kan worden, ook aan anderen kan worden opgedragen. Dit heeft ka mervoorzitter Van Thiel woensdag middag gezegd tijdens een debatje in de Tweede Kamer over de raming van de eigen uitgaven in 1973. NANCY. In een cokesfabriek bij Nancy heeft zich een ontploffing voorgedaan die in de omgeving grote schade aanrichtte. Een arbeider is omgekomen, een ander wordt ver mist. Er vielen zes gewonden. CHICAGO. Vijf leden van de po litie in Chicago worden ervan be schuldigd in uniform en met ge bruik van politieauto's zes personen geëxecuteerd te hebben. NEW YORK. De politie van New York heeft de 49-jarige eigenaar van een schoenwinkel gearresteerd in verband met pogingen geld af te persen van de redery Queen Eliza beth II. SAN FRANCISCO. Het „parle ment" van de Amerikaanse artsen heeft de afschaffing aanbevolen van de strenge strafmaat voor het par ticuliere gebruik van marihuana. APALACHICOLA FLORIDA. De orkaan „Agnes" heeft in de Verenig de Staten en op Cuba achttien men senlevens geëist. Er zijn honderd ge wonden en de materiële schade loopt in de miljoenen. WASHINGTON. Israël zal zijn vloot Skyhawk-jachtvliegtuigen vrijwel verdubbelen met de aankoop in de Verenigde Staten van 50 tot 100 van deze toestellen, zo schrijft het blad „Avalion week and space technology" dinsdag. BONN. De Westduitse Bondsdag heeft woensdag de overeenkomst aangaande de verdeling van het con- tinentale plat onder de Noordzee met algemene stemmen bekrachtigd. Het gaat om de afbakening van de por ties van Nederland, Engeland, Dene marken en West-Duitsland. Er is langdurig over onderhandeld en in laatste instantie moest het Interna tionaal Gerechtshof er nog aan te pas komen. Woonwagenbewoner doodgeschoten VEENENDAAL, 21-6. De 47-jarige woonwagenbewoner Piet Smit uit Harderwijk is dinsdagavond bij een schietpartij in De Klomp (gemeente Ede) om het leven gekomen. De Ede- se politie heeft de vermoedelijke da der, de 64-jarige Pila K., een han delaar in caravans uit De Klomp, en zijn drie zoons in verzekerde bewa ring gesteld. Het onderzoek zal nog worden voortgezet. Minister Schmelzer naar Cairo DEN HAAG. 21-6. Minister Schmelzer zal van 1 tot 4 juli een bezoek brengen aan Cairo, waar hij besprekingen zal voeren met zijn Egyptische ambtgenoot Murad Ghaleb, en bezoeken zal brengen aan de vice-president en Fawzy en El Chafei (mogelijk ook president Anouar El Sadat), en premier Aziz Sidky. Doel van dit bezoek is - evenals dat aan Jeruzalem van 10 tot 14 mei gedurende hetwelk de minister be sprekingen voerde met Abba Eban en de premier, mevrouw Meir - zich te oriënteren over de opvattingen over het conflict in het midden-oos ten. Minister Schmelzer heeft herhaal delijk verklaard geen bemiddelaar te willen zijn en slechts als postbode te fungeren „als dit zo uitkomt". Foute inhaalmanoeuvre Twee doden EDAM, 21-6. Als gevolg van een foutieve inhaalmanoeuvre zijn dins dagavond op Rijksweg E 10, bij Edam, twee mensen om het leven gekomen en een zwaargewond. De bestuurder van een personen auto, een 34-jarige inwoner van Drachten, kwam op de linkerrijbaan in botsing met een tegemoetkomen de auto. De 23-jarige bestuurder van dit voertuig, G. J. J. Mes uit Mid- denmeer, verloor bij dit ongeluk het leven evenals zijn passagiere, de 20- jarige mej. A. Tiesinga uit Sloot- dorp. De automobilist uit Drachten werd zwaar gewond. TWEEDE KAMER Pleidooi voor beperking auto-rally's DEN HAAG, 21-6. Vier PvdA-le- den van de Tweede Kamer hebben de regering gevraagd een beperking van het aantal autorally's te bevor deren. In schriftelijke vragen wijzen de heren Voogd, Meijer, Dolman en Van Thijn op de wenselijkheid van een beperking uit een oogpunt van mi lieubehoud, behoud van recreatie en beveiliging van het verkeer. Zij hebben de minister van verkeer, volksgezondheid, binnenlandse za ken en staatssecretaris Vonhoff (CR M) gevraagd een beperking te be vorderen in het bijzonder van die rally's in gebieden, die uit een oog punt van natuurschoon en recreatie van betekenis zijn. Oppositie hekelt financieel beleid van Zierikzee De Vlinder, gedurende de maand ju ni exposeert Wijndel Jongens foto's van Sch.-Duiveland. Elke dag ge opend van 11.00-24.00 uur, op maan dag gesloten. Oudheidskamer Bruinisse In juni/juli/auguslus is de Oudheids kamer te Bruinisse geopend op de woensdag- en zaterdagmiddagen. Donderdag 22 juni Zierikzee Havenplein, 18.45 uur, start Avond vierdaagse. Dreischor „De Drie Schapen", 8.00 uur, Platte landsvrouwen Bond a fd. Noordgou- we e.o. de regering DEN HAAG, 21-6. De fracties van de oppositiepartijen in de Tweede Kamer hebben dinsdagmiddag, tij dens het Kamerdebat over de voor- jaarsnota-1972 (met de stand van za ken van de rij ksbegi*o ting per 1 april jl.) het financiële beleid van het ka binet-Biesheuvel gehekeld. „Van daag is het de laatste dag van het voorjaar, moge het ook de laatste voorjaarsnota van dit kabinet zijn", zei drs. De Ruiter (P.v.d.A.). „Hoe eerder het einde van dit kabinet, hoe beter", aldus het Kamerlid De Goede (D '66, mede namens P.P.R.). De schadelijkheid van sigaretten DEN HAAG. 21-6. De P.v.d.A.- Kamerleden Dolman en Van den Doel hebben minister Stuijt (volks gezondheid) gevraagd een snelle tot standkoming te bevorderen van een praktisch advies over „de best moge lijke voorlichting over de schadelij ke werking van tabaksprodukten en met name van sigaretten". NEW YORK. Senator George McGovern wijst naar een vragensteller op een in New York gehouden verkiezingsbijeenkomst met vakbondsleiders in het kader van zgn campagne in de staat New York voor de laatste voorverkie zingen voor de democratische kandidatuur. McGovern kreeg het leeuwen aandeel van de delegatieleden van deze staat achter zich. AMSTERDAM, 21-6. De raad voor milieudefensie heeft in een manifest, ondertekend door 384 Nederlanders, b(j regering en parlement geprotes teerd tegen de voorgenomen afslui ting van de Oosterschelde. De raad dringt aan op de steling van een nieuwe onafhankelijke stu diecommissie waarin milieudeskun digen, mt name biologen, ruim zijn vertegenwoordigd. „Wij schieten in onze verantwoor delijkheid te kort als wij alleen aan veiligheid en welvaart denken. Ook milieuzorg en natuurbehoud zijn noodzakelijk", aldus de raad. Daar om mag volgens hem, de Ooster schelde niet worden afgesloten zon der een nadere en onafhankelijke studie. Rijkswaterstaat mag zich niet alleen baseren op een Deltaplan van vele jaren geleden, zo meent de raad voor milieudefensie. Vrijdag 23 juni Zierikzee Graanbeurs, 7.30 uur, ouderavond St. Willibrordusschool. Hervormd Ver.-gebouw, 7.30 uur, af scheidsavond Openbare Basisscholen. Zaterdag 24 juni Zierikzee Kleuterschool „De Woelwatei*s", 9.30 uur afscheidsfeest hoogste klas. 13.30 uur. Atletiekwedstrijden op het Sportpark Bannink, georgansieerd door s.v. Delta Sport. Seharendijke Zaterdag 24 juni. Tentconcert. 8 uur. Maandag 26 juni Zierikzee Balie, 16.00 en 19.45 uur, voorstellin gen Circus Toni Boltini. Dinsdag 27 juni Zierikzee Stadhuis, 8.00 uur, vergadering ge meenteraad. Donderdag 29 juni Zierikzee R.K.-kerk, S.OOuur, dirigent-leerlin gen en Zierikzees Kamerkoor. Koningin ontvangt Europese afgevaardigden STRAATSBURG, 2-6. Koningin Juliana heeft donderdagochtend in de prefectuur van Straatsburg waar zij de nacht had doorgebracht, dele gaties van de Raad van Europa en het Europese Parlement ontvangen. Deze ontvangst begon om half tien. Een kwartier tevoren was prins Bernhard met een helikopter ver trokken voor een rondvlucht boven het zuidelijk deel van de vlakte van Elzas. Om 10.25 uur begaf de koningin zich naar de juridische faculteit van de universiteit van Straatsburg waar zij een redevoering uitsprak. Gisteravond route gereden van de Avondvierdaagse, want wandelen is er dit jaar (helaas) niet bij, alhoe wel alle slóelplakkers, autozitters, roerloze t.v.-staarders natuurlijk de kuierlatten zouden hebben moeten strekken op deze fameuze route van de „derde avond": Bettewaerde, Dreischor, Schuddebeurs te stappen. Maar wat xueet de wereld van Bet tewaerde. De wereld weet niets van Bettewaerde, maar er gebeuren daar grote wonderen. Het wonder van de natuur; ditmaal de vrij krachtige wind die over de in-groene velden kwam strijken en de dreigende lucht, die de plas toch juist nog op hield. Nee, niet warm en niet zonnig, maar toch toel mooi, met die drift in de lucht en de voortjakkerende wol ken. Een ander wonder zijn natuurlijk de mensen; voorop de wandelaars en wandelaarsters. Ze reppen de benen en komen met montere koppetjes aangestapt over de dijk van Bette waerde en daar zijn ook de verzor- gingslroepen, de melkmannen en ook wel melkrirouwtjes, die goede gaven uitdelen. Meyisen dat is het tweede grote toonder van Bettewaerde'. Het is een harde wereld tegen woordig, ja ja spijkerhard, maar er zijn melkmannen (en vrouwen), die zich na de dagtaak naar Bettewaerde reppen om chocola en zuurtjes uil te reiken aan honderden mensen, die voor hun plezier op slap zijn. Een wonder, als gezegd. Men moet de harde maandagochtend-monden eens zien in de metro van Rotterdam of - als u wilt - Parijs, om te snappen lot rvelke duizelingwekkende hoog ten van menselijke goedheid de zui velmensen van Bettewaerde zijn ge stegen. Ze staan er in de koude wind en ze delen maar uit en letten niet op geloof, ras, politiek of huidskleur. Hupsaké, een Milky-way en rollen voor de meisjes en de jongens en de dames en de heren. De politie is ook in de weer en let heel even intens op de verkeersbri- padiertjes, die oppassen op gevaar lijke punten en tel even de Rode Kruis-mensen er bij op, met hun tas, hun verband, naald en jodium. Gis teravond heb ik opeens weer zo hei lig geloofd in de mensen en in hun goede bedoelingen en allen hevig verafschuwd, die ruzie maken en on vrede stichten. Ze kennen hel won der van Bettewaerde niet. Dal is een groot gebrek. Daar moesten in een boerenschuur de topconferenties der wereld gehouden worden. De delega tieleden konden lopend van Zierik zee uit dit doel bereiken en op de weg zouden zuivelmensen staan met hun waren en ze gratis uitdelen. Er zou vrede komen en blijven vrien den; geloof mei SCHIERE1LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2