Geen beter gebit daneenkaasgebit DE KRING INTERESSANTE CIJFERS OVER DE ZEEUWSE VISSERIJ Tien kinderen gewond door ontploffende granaat op schoolplein in Groede (Z.-Vl.) Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 juni 1972 Nr. 21098 Jaarverslag „Zevikel' ZIERIKZEE, 15-6. In het jaarver slag van de vereniging Zevibel, die zaterdag 17 juni in het „Brittania" te Vlissingcn z\jn jaarvergadering houdt, staan enkele interessante ge gevens vermeld betreffende de Zeeuwse visserij. Groei van Westduitse autobanen KREFELD, 15-6. Het net van au tobanen in West-Duitsland zal in 1972 met circa 395 km worden uitge breid en dan een totale lengte heb ben van 5200 km. De Westduitse minister van Ver keer, Georg Leber, zei dit deze week bij de officiële ingebruikstelling" van een nieuw stuk autobaan langs de linker oever van de Rijn bij Krefeld. Hij verklaarde dat ondanks de be zuinigingen van de overheid dit jaar geen meter autobaan minder zal worden gebouwd dan aanvankelijk ir de bedoeling lag. De nieuw ge opende autobaan zal het Rijn- en Roergebied met de woon- en indu striekernen van Krefeld en Lud- wigshafen verbinden en in 1975 vol ledig gereed zijn. Op het ogenblik wordt ook hard gewerkt aan de tot standkoming van een nieuwe auto baan bij Westfalen in de lichting van de Nederlandse grens. NEW YORK. In de Verenigde Sta ten zijn arrestaties van rechters, ad vocaten, aanklagers en politie-offi- cieren ophanden in verband met de handel in heroine. Van de Zeeuwse mosselpercelen werden aangevoerd 381.926 tonnen mosselen, uit de Waddenzee 805.689 tonnen, totaal 1.187.615 tonnen mos selen, waarvan 910.823 tonnen dooi de handel werden afgenomen en 276.792 tonnen in het opvangfonds werden gelost. De opbrengst van deze mosselen was ongeveer 13,5 miljoen gulden. In het seizoen 1970/1971 waren de ze cijfers in Zeeland 429.060 tonnen en in de Waddenzee 326.795 tonnen in totaal 755.855, waarvan de handel 688.931 tonnen afnam en 66.924 ton nen in het Opvangfonds terecht kwamen. De opbrengst was 17,1 miljoen gulden. In het seizoen 1969/ 1970 werden door de kwekers aan gevoerd 884.912 tonnen, die alle door de handel werden afgenomen, op brengst 18,1 miljoen gulden. Hieruit wordt wel duidelijk dat 1971/1972 een goed mossel jaar was, wat produktiviteit en afzet betreft, maar aan deze lagen kant zit met de opbrengst, vergeleken by vorige jaren toen veel minder mosselen, veel meer geld op brachten. De oester en mosselvloot bestaat in Zeeland uit 147 schepen met een motorvermogen van 21.854 pk. Yerseke aan lop Yerske heeft de meeste schepen (88 met een motorvermogen van 12.359 pk.) gevolgd door Bruinisse (38 met een motorvermogen 6380 pk^ Zierikzee is een goede derde met 10 schepen samen 1830 pk. Wat mo torvermogen per schip betreft neemt Zierikzee dus de eerste plaats in. Advertentie Vooral voor opgroeiende kinderen is het van belang om af en toe eens in een flink brok kaas uit het vuistje te happen. Voor een gezond, sterk gebit is kalk nodig. En in kaas zitten meer makkelijk opneembare kalkverbindingen dan in enig ander voedsel. Zorg dus dat uw kinderen zich een goed kaasgebit bezorgen door regelmatig zo'n extra gouden brok te verhapstukken. BRESKENS, 15-6. Donderdagmor gen zijn in het Zeeuwsvlaamse Groede tien kinderen gewond geraakt door een ontploffen de handgranaat. Eén van de jongens van de christelijke lagere school ter plaatse had een handgranaat gevon den. De kinderen wilden bet ding op het schoolplein voor aanvang van RODE. Soms is minister zijn toch weer wel een aardig baantje. Hier minister P. J. Engels van C.R.M. tussen de Drentse schotten bij de opening van een mini-dorpshuis. De bewindsman heeft er een tweedaags bezoek aan Drente aan vastgekop peld. schooltijd proberen en sloegen er mee op.de grond. Het gevolg daar van was dat dc granaat explodeerde. De ontploffing veroorzaakte in de omgeving een enorme consternatie. Met een ambulance, die snel ter plaatse was, werden de tien kinde ren naar het ziekenhuis in Oostburg overgebracht. Twee van hen bleken zwaar gewond en moesten in het zie kenhuis blijven. De andere kinderen hadden won den aan armen en benen opgelopen en konden na te zijn verbonden weer naar huis terugkeren. De school werd in verband met de algemene consternatie voor de hele dag gesloten. Zes schepen varen van Tholen, twee van Hontenisse, één uit Temeuzen, één uit Hoofdplaat, één uit Grauw en één uit Bergen op Zoom, maar dit laatste schip heeft maar een mo tor van 75 pk en neemt kennelijk geen deel aan de mosselvisserij. De kottervloot in Zeeland onder gaat een gedaanteverwisseling". De schaalvergroting zet zich hier nog steeds voor Arnemuiden en Vlissin- gen geven hier de toon aan. Bres kens en Colijnsplaat kijken blijk baar liever de kat uit de boom. De visserij op garnalen gaat achteruit. Meer en meer schakelt men hier over naar platvis. Breskens heeft 23 vaartuigen en Arnemuiden 16, Tho len 11, Vlissingen 9, Kortgene en Terneuzen elk 5 en Yerseke 4. Het totale motorvermogen van de '74 vaartuigen samen is 23.702 pk. In 1971 werden in Breskens 420.979 kg garnalen aangevoerd (waarde f 1.212.445,-), in Colijnsplaat 232.777 kg; waarde f 815.944. Totaal 653.756 kg en f 2.028.389 kg. De aanvoer van zeevis was 6.412.048 kg met een waarde van f 13.358.909. Aanvoerhavens waren Breskens 2.472.677 kg, Colijnsplaat 1.881.9*22 kg en Vlissingen 3.057.450 kg. ZATERDAG 17 JUNI NED. 1: Vanavond, ter gelegenheid van de allerlaatste „Eenmaal, ander maal" aflevering een terugblik op de voorbije uitzendingen en een over zicht van hetgeen dankzij het geld dat al geofferd werd, kon worden gedaan. -Dat all,es vanavond tussen 10. over 10 en 11 uur. Na die tijd is van Ncrv-zijde alleen nog het pro gramma „Er zit muziek in" te ver wachten, een uitz.ending waarbij al zingend en musicerend naar de ko mende zondag wordt toegewerkt. Heel wat vroeger op de avond komt de Ncrv achtereenvolgens met een herhaling van een reeds eerder uit gezonden programma rond de Urker zangers van Frits Bode, de docu mentaire Surtsey in de branding en een reportage van. de wedstrijdëh om de derde piaats in het,kader van het toernooi om het Europese kam pioenschap vóór landenteams. „Surt sey in de branding" is een filmver - slag over een door vulkanische uit barstingen ontstaan eilandje nabij de zuidkust van IJsland. Die vulka nische uitbarstingen deden' zich voor rond november 1963., In dé middag zendtijd stopt de Ncrv een natuur film over een boswachter die een pasgeboren lynx vindt en het dier mee naar huis neemt om het daar verder te verzorgen NED. II:Een beetje zoals toen. Onder dat motto haalt de Tros van avond rond tien uur herinneringen op aan, het. onlangs gehouden televi sie song festival in Edingburg en aan soortgelijke•- zangwedstrijden in het verleden. Presentatrice vandit pro gramma is Teddy Scholten. Eerdèr op de avond houdt de Tros ons an derhalf uur in spanniiïg met êén nieuwe Tatort-afleveHng. „Een, dode stopt: de acht uUr tienis de afleve ring van vanavond. In de hoofdrol- len van dit t.v.moord-en-aanslag- verhaal; Wolf Richards, Claudia Windekind, Werner Bruhns en Franz Rudmck. In de vooravond heeft de omroep van meneer Landtê een klein.kalf uur om opnieuw, grote wénsen van kleine mensen ïn ver vulling te doen gaan. -Martine Bijl voorziet de filmbeelden van het no dige commentaar. Van half acht tot het nieuws een voor het recht strij dende Zorro in „Handlangers van de adelaar". Helemaal aan het .eind van het programma een Tros-sport-extra boordevol beelden van de 24-uurs race op het circuit van Oss. ZATERDAG 17 JUNI NED. I: 16.00 Journaal; 16.02 Kin derprogramma; 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal; 19.05 Urker Zang ér s en de zee; 19.40 Surtsey in de bran ding; 19.55 Eerste helft voetbalwed strijd; 20.55 Tweede helft voetbal wedstrijd; 21.50 Journaal; 22.10 Een maal Andermaal; 23.00 Er zit muziek in; 23.25 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Kleine mensen hebben grote wensen; 19.30 Zorro; 20.00 Journaal; 20.20 Een dode stopt Maandag 19 juni. Nederland I: 20.20 uur The New Seekers. de 8 uur 10; 21.50 Een beetje net als loeh; 22.40 Tros Sport extra; 22.50 Journaal. ZONDAG IS JUNI NED. I: De Nos komt vanmiddag met een rechtstreekse reportage van de voetbalwedstrijd in het Heyssel- stadion in Brussel als finale van het Europa-cup toernooi voor landen teams. De uitzending begint om vijf voor vier. In de pauze het Interna tionaal Jeugdjournaal de Verrekij ker. Aan middagkost verder alleen de Teleac-cursus Filosofie en het weekjournaal. Als brug tussen mid dag- en avondprogramma fungeert het derde deel uit de serie Het Pe tekind. Het gezin leeft aan de rand van de samenleving en wat dat be tékent ondervinden de kinderen Bachmann die van normale scholen geweerd wordenomdat ze „er niet passen". Om half acht „De Molenn" 'n aflevering uit de Bonanza-serie. Direct tia het journaal een reportage over Bangla Desh, de nieuwe repu bliek in Oost Bengalen, waar het merendeel der bevolking sinds hét uitroepen van de onafhankelijkheid onder meest barre omstandigheden leeft. Om de huidige situatie in Ban gla Desh te schetsen trok een team van de Nos-rubriek Panoramiek naar Bangla. Desh toé. De reportage wordt uitgezonden onder de titel „De klokken luiden voor Bangla Desh". De kijkers rest vervolgens alléén nóg het dórde, tevens laatste deel van De Smokkelaars. NED, II: 'Ook op het tweede nét luidden vanavóhd de klokken voor Bangla Desh. Een uur zendtijd wordt voorts besteed aan het Holland Fes tival, dat van start is "gegaan mét een feestelijk programma in .de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag, met aktiviteiten op het Voorhout en een aantal evenementen in het Haag se Diligéntia. Guus van Waveren en Theo van Haren Noman maakten voor de flos opnamen, die een beeld geven van wat er zoal aan.. Holland Festivalactiviieiten werd gebracht. Aan dót Festival-gebeuren gaan The Partridge Family, Studio Sport en het allerlaatste déél van „Oh mijn papavooraf. Na,het laatste,bulletin van dé nieuwsdienst is er dan nog een èxtra aflevering van Panora miek, waarin W. L. Brugsma een in terview heeft met de Franse presi dent Pompidou. In The Partridge Family geeft de muzikale familie eén concert voor gedetineerden. In Oh mijn papa opwinding eh misverstan den rond het lid worden van de meisjes van een amateurtoneelgezel schap. ZONDAG 18 JUNI NED.I: 11.00 Eucharistieviering; 15.00 Teleac; 15.30 Journaal; 15.32 Weekjournaal; 15.55 Finale Europa cup voor landenteams, eerste helft; 16.40 Verrekijker; 16.55 Tweede helft Europacup voor landenteams; 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Onderste Bo ven; 19.05 Het Petekind; 19.30 Bo nanza; 20.20 Journaal; 20.25 Aktie Bangla Desh; 20.50 De Smokkelaars; 22.20 Journaal. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant 19.00 Journaal; 19.05 The Partridge Family; 19.30 Sudic Sport; 20.25 Ak tie Bangla Desh; 20.50 Oh mijn papa; 21.15 Studio Sport; 21.35 Holland Festival; 22.30 Journaal22.35 Pano ramiek Extra. MAANDAG 19 JUNI NED. I: Op Peyton Place en Avro's Televizier na is het vanavond alle maal „nieuw" wat de Avro klok slaat: dé start van een nieuwe serie voor de jeugd (getiteld „Een avon tuurlijke vakantie in Afrika"), de eerste aflevering ook van een serie voor jong en oud „Sebastien en de Mary Morgane". Eerst genoemde se rie gaat over een aantal jonge Ame rikanen die een tocht maken langs de. vele natuurreservaten die Afrika rijk is; serie nummer twee gaat over Sebastien, wiens avonturen met de hond Belle in het verleden velen aan de beeldbuis wist te houden en wat later menigeen naar de bioscoop wist te trekken. Tussen Peyton Place en nieuws van acht uur een minuut of vijftig voor The New Seekers, de nieuw geformeerde Seekers. In Pey ton Place een nogal mededeelzame Adrienne van Leyden, die op het punt staat in de huwelijksboot te stappen. Adrienne loopt eerst haar toekomstige familie af. Ze gaat o.m. naar Rita en Norman. Steven is in middels druk in de weer met zijn aanstaande echtscheiding. In de morgenuren een reportage van de aankomst van koningin Juliana en prins Bernhard in Parijs. NED. II: Marty Feldman won in Montreux de Gouden Roos en de Chaplin-prijs. Het bekroonde pro gramma, vanavond hoofdschotel van het Kro-programma, betrof een bloemlezing uit een serie van veer tien shows, die Marty onder de titel The Marty Feldman Comedic Ma chine" voor de BBC maakte. In Kro vooravondprogramma - Lippy de Leeuw, Charlie als Bokser (een film pje met Charlie Chaplin) en Sessie, het eerste uit een reeks van zes pro gramma's in het teken van de beat- muziek. De beatgroepen zijn: Emer son, Lake and Palmer, Jethro Tuil, De Buffoons, Cobra, Rob Hoekes R&B Groep, mr. Albert Show, C.C.C Inc. en Super Sister, Soft Machine, Muddy Waters, Black Sabbath, The Who, Ginger Baker en anderen. Ses sie wordt gepresenteerd door Theo Stokkink en geregisseerd door Fred Rombouts. Na Marty Feldman een film die als titel kreeg „Other Voi ces" (andere stemmen). Het is een boeiende reportage over hulpverle ning aan mensen in geestelijke nood. MAANDAG 19 JUNI NED. I: 12.15 Aankomst Konin klijk paar te Parijs; 18.45 Fabeltjes krant; 18.55 Journaal; 19.05 'n Avon tuurlijke vakantie in Afrika; 19.30 Sebastien en de Mary Morgane; 20.00 Journaal; 20.20 The New Seekers; 21.15 Peyton Place; 22.00 Televizier- Magazine; 22.50 Journaal. NED. II: 18.30 Samenvatting van de aankomst van het koninklijk paar te Parijs; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Lippy de Leeuw; 19.10 Charlie als Bokser; 19.30 Ses sie; 20.00 Journaal; 20.20 The best of the comedy machine; 20.45 Other Voices; 22.40 Journaal. Advertentie KOUWENBERG gasverwarming Poslstraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. Een ander wist nog meer. Ze 'Was er van de zomer met haar ouders, tijdens de vakantie. Zo heeft ze de jonge Vredenoord leren kennen 'en natuurlijk meteen weg van hem. De enige, die volmaakt blij was, dat Mieke Grazer de knoop had doorgehakt om drie weken na de va kantie terug te keren naar Dovrin- gen, was Nico Vredenoord. Hij had haar met de auto van het station Enschede gehaald. In de wagen had den ze elkaar op heftige wijze ge kust, want nu ze hem drie weken niet had gezien, besefte ze pas goed. wat de rustige jongen voor haar be tekende. Hoewel het vertrek uit het ouderlijk huis toch gepaard was ge gaan met tranen. Want nergens heb je het zo goed als bij je vader en moeder thuis. Evenwel. Nico trok en het feit, dat de baan in „De Kring" nog altijd open was, had haar, na lang schriftelijk en telefonisch aan- diinge van Nico, doen besluiten haar domicilie te verplaatsen van Leiden naar Dorringen. Hoewel het seizoen nog niet ge heel ten einde was, had Nico niet zoveel meer te doen, zodal de jonge lui buiten de werkuren van het meisje elkaar dikwijls zagen. Want die werkuren waren er wel eens oorzaak van, dat men elkaar enkele dagen ternauwernood ontmoette. Want de ene week had Mieke vroege dienst en dat betekende, dat ze om acht uur begon en om zes uur klaar was. De tweede week had ze laat. Dan begon ze om vier uur en werd het half één. voor ze helemaal klaar was. De derde week zat ze in de re serve en moest ze of invallen voor een der meisjes met verlof, of ze kwam tegen twaalven en ging dan omstreeks een uur of zeven naar huis. Als Mieke echter haar vrije dag had, wist Nico het met zijn werk wel zo te klaren, dat hij in de mid dag met zijn meisje op stap kon gaan. Dan reden ze, op de fiets of in de auto, net naar de stemming van pa Vredenoord was, naar het niets, genóten van eikaars genegen heid, stoeiden of kusten elkaar, renden als kinderen over dc heide om daaarna in. eikaars armen uit te blazen onder een nog dichtbcbladcr- de beuk of een slanke spar. Eens in de vier weken had Mieke een lang weekeind. Dat was dan van zaterdagmiddag tot dinsdagmorgen, waarop ze samen naar Leiden reis den en de vrije dagen in de huiselij ke kring van vader en moeder Gra zer doorbrachten. Een home, waar Nico al spoedig geaccepteerd was en iedereen hem sympathiek vond. Na een klein half jaar wisten bei den het: we zijn voor elkaar be stemd. En gingen zo toekomstplan nen maken. Mieke verdiende goed, had betrekkelijk weinig nodig, zo dat ze iedere maand een behoorlijk bedrag kon sparen. Anders was het met Nico, die feitelijk altijd enkel zakgeld had ontvangen. Weliswaar een heel behoorlijk bedrag, maar tot. Mieke in zijn leven was gekomen, was sparen er nauwelijks bij ge weest. Ja. een spaarbankboekje had hij ook, maar het bedrag, dat er op stond, durfde hij niet te noemen. Dat was cr een met twee nullen en met zo'n „kapitaal" doe je tegenwoordig niet veel. Dus ging Nico Vredenoord praten met zijn vader en moeder. „We zijn het met. elkaar eens. Als jullie het goed vinden, willen we ons met Kerstmis verloven. In Leiden heeft nien geen bezwaar. Enne.niet zo gek lang wachten met trouwen. 11 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Maar eh.... hoe doen we dat met het geld? Mieke heeft een aardige spaarpot en wat heb ik?" Vader Vredenoord had dit al eni ge tijd zien aankomen en derhalve zijn plannen klaar. „Ik heb bouw grond gekocht aan de Prinses Mar grietlaan," antwoordde hij. „Hoe lang ik moet wachten op dc bouw vergunning, weet ik niet. Dat gaat in ons land nu eenmaal niet zo snel. Ik stap vadaag of morgen wel eens naar het gemeentehuis. Es kijken, of ze er daar wat aan kunnen doen. Maar voor het volgend najaar moet je er maar niet op rekenen. Als het klaar is, verkassen je moeder en ik daarheen en dan is dit huis voor jou. Dat maak ik wel in orde met de an dere kinderen. Jij zet het bedrijf hier voort en als het druk is. kom ik af en toe nog wel een handje hel pen. Over de centen worden wc het samen wel eens. Enne, wat dat geld betreft voor je huwelijk, dat komt ook in orde. Alleenzoon Mieke en jij wonen in hetzelfde huis; wij zijn cr niet altijd bij en wc heb ben ook geen zin om voor politie agent te spelen. Ik wil maar zeggen: toon je een Vredenoord en houd het netjes, he? Ik weet best, dat dc jon ge mensen cr in deze tijd anders over denken dan wij vroeger. Maar ergens is er, volgens mij, nog altijd ccn grens. Dc fatsoengrens. Je broers en zusters zijn allemaal keu rig getrouwd en voorzover ik me kan herinneren, is er in onze familie nooit een gedwongen huwelijk ge weest. Doe ons alsjeblieft deze schande niet aan, dan zullen wij cr voor zorgen, dat je niet op een paar briefjes van duizend hoef te kijken, als het zo ver is". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7