AGENDA Voorlichtingsbus van Staatsbosbeheer komt te Westersehoiiwcn Eind '72: 40.000 werkloze bouwvakkers C. Wandel en Zn BELGIË EN DE AFSLUITING VAN DE OOSTERSCHELDE LAATSTE NIEUWS WESTERSCHOUWEN, 15-6. Dui zenden mensen genieten - vaak on bewust - van het werk dat door Staatsbosbeheer wordt verricht. De meeste mensen weten immers wel dat deze dienst zich bezighoudt met aanleg en onderhoud van bossen, maar daarmee houdt dan ook vaak deze kennis op. Staatsbosbeheer gaat er nu zelf iets aan doen om meer bekendheid aan haar werk te geven en heeft daartoe een mobiele eenheid aangeschaft, die de mogelijkheden in zich verenigt van Informatie, be perkte ontvangst, expositie, filmver toningen enz. Voor deze doeleinden heeft de afd. In- en Externe Betrekkingen van het Staatsbosbeheer de keuze laten vallen op een speciaal vervaardigde autobus die thans zover is ingericht dat hij de komende tijd kan worden ingezet. Al vrij kort na de ingebruikneming van dit „rollend materiaal", is Wes- terschouwen aan de beurt voor een uitgebreid bezoek. Nauwelijks zullen draaimolen en marktkramen voor het gemeentehuis in Haamstede verdwenen zijn of de Staatsbosbeheer-bus zal haar plaats daar innemen, nl. op 22 juni. Nog diezelfde avond zal het publiek kun nen genieten van een van de moge lijkheden die de bus te bieden heeft Zodra het voldoende donker is zal er een openlucht filmvoorstelling verzorgd worden. De kerkvoogdij van de hevormde kerk heeft belan geloos de „Winterkerk" beschikbaar gesteld als het soms ongunstig weer zou zijn (ingang achterzijde van de kerk). Vrijdag en zaterdag kan men de bus vinden aan de hoofdingang van de Dominiale bossn in Westenschou- wen. In de bus is een demontabele ex positie ingericht over het duinland schap. Het ontstaan daarvan en wat er zoal gedaan moet worden om de flora en fauna van dit landschap te behouden. Advertentie Citroën-agent voor Schouwen-Duiveland GARAGE Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 Prijsje voor milieuverbetering WOUDENBERG 15-6. De bewo- nersvereniging „Molenwijk" uit Am sterdam heeft woensdag in Wouden berg uit handen van minister drs B. J. Udink van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening een geldprijs gekregen, omdat deze in 1967 opge richte vereniging niet-beroepsmatige aktiviteiten ter verbetering van het woonmilieu in de ruimste zin heeft ontwikkeld door de bewoners bij het wel en wee van hun woning en om geving te betrekken. Stalin uit versie volkslied MOSKOU, 16-6. Uit de nieuwe versie van het Russische volkslied, geschreven bij gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de Sow- jet-Unie die op 30 december van dit jaar wordt gevierd, is de naam Sta lin verwijderd. Dit is uit goede bron in Moskou vernomen. De achterhaalde tekst van het volkslied dateerde van 1943. In de nieuwe wordt de frase „Stalin heeft ons gevormd", vervangen door „Le- nin heeft ons gevormd". Het nieuwe volkslied is donderdag op de plaat vastgelegd door het koor van de muziekacademie van Moskou onder leiding van A. Svetsjnikow. Verder kan men op overzichtelijke wijze kennis nemen van die gebieden waarvan Staatsbosbeheer eigenaar is of het beheer over heeft. In een klei ne ontvangstruimte is documentatie materiaal aanwezig en kan men vragen stellen aan het begeleidend personeel. Voorlichting In de avonduren zal dan ook vrij dag weer de filmvertoning plaats vinden. Ht is duidelijk dat de voor naamste doelstelling van de bus is; voorlichting bieden aan het bezoe kende publiek. Gehoopt wordt dat nog meer men sen bewust zuinig gaan worden op de schaarste natuurgebieden die ons land nog rijk is. We twijfelen er niet aan of deze voorlichting, zal door het publiek dat, vaak en graag de domi niale bossen bezoekt en gaat wande len in de bossen bij „De Schelphoek" en „Huize Westerenban' deze voor lichting zeer op prijs stellen. Eerste aanzet dus donderdagavond, vcor het gemeentehuis te Wester- scliouwen, Ring Haamstede. Vervol gens vrijdag en zaterdag hoofdin gang dominiale bossen Westerschou- wen. Publiek investeert in eigen vervoer ASSEN, 16-6. De winkelcentra in Nederland, waar men met eigen ver voer kan komen, floreren en het pu bliek gaat door in dat eigen vervoer te investeren. In 1971 werden ruim 900.000 nieuwe fietsen gekocht ter waarde van bijna 170 miljoen gulden, terwijl voor het zelfde bedrag bijna 250.000 nieuwe bromfietsen werden aangeschaft. De personenautokopers investeerden in 1971 niet minder dan 3.3 miljard gul den voor het kopen van bijna 403.000 nieuwe auto's. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De Nederlandse export naar Canada heeft zich in 1971 slechts in bescheiden mate ont wikkeld. Onze uitvoer naar dat land is met slechts ongeveer 25 miljoen gulden toegenomen en vergeleken met de andere EEG landen blijft Ne derland op de Canadese markt enigs zins achter. MAASTRICHT. De op 30 mei jl. gewapende overval op een benzine station in Maastricht, waarbij een bedrag van rond de f 700,- werd buit gemaakt, is opgehelderd. De over valler is de 19-jarige student B. H. uit Maastricht. AMSTERDAM. In de wandelgan gen van de stadsschouwburg in Am sterdam werd een expositie geopend van tekeningen, die zijn gemaakt naar aanleiding van het 25-jarig ju- bileum van het Holland Festival. RAALTE. Het Nationale Fonds tot Bevordering van de Revalidatie is f 50.000 rijker geworden. Van dit bedrag was f 38.960 (de waarde van een prefab-huis) afkomstig van het bouwbedrijf Van Egteren te Hasselt in Overijssel. ROTTERDAM. Van de omwonen den van het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven is bijna driekwart te gen de sluiting van de luchthaven. Van hen is 15 procent van mening dat de luchthaven wel gesloten moét worden en 13 procent heeft daarover geen oordeel. HAARLEM. Pastoor Rijkers uit Schagen, die meer dan zes maanden de St. Christoforiuskerk en de pas torie aan de Gedempte Gracht in Schagen bezet heeft gehouden zal zondag 2 juli de parochie verlaten. Op die dag zal hij afscheid nemen van zijn parochie en de sleutels en parochiële bescheiden overdragen aan de nieuwe pastoor. ZWOLLE. Een contactgroep gaat na hoe het hoofd geboden kan wor den aan de gevolgen, die de afwik- t keling van de aan de bij de KNTU aangesloten bedrijven verleende surseance van betaling zal hebben voor de werkgelegenheidin. Twente. DEN HAAG. De Bond van Mobo- lisatie-invaliden en hun nabestaan den in liquidatie en de Stichting „De Nederlandse Soldaat" hebben de Tweede Kamer weer gevraagd een speciale commissie van onderzoek in te stellen. Zij menen, dat de rechten van de slachtoffers van de militaire dienstplicht onrecht wordt aange daan. AMSTERDAM. De binnenvaart- 'tanker Delta 7, die eind mei onaan gekondigd de Amsterdamse haven binnenliep met een lading gevaarlij ke chemische afvalstoffen, is naar Rotterdam vertrokken. De lading zal vermoedelijk voorlopig worden opr geslagen in tanks van Pan Ocean. HAARLEM. De Haarlemse recht bank heeft de 53-jarige aannemer C.S. uit Velzen wegens valsheid in geschrifte, waardoor hij bedragen tot f 100.000 bij bankinstellingen in de, veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De eis luidde negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk. LEIDEN. Actiegroepen ten behoe ve van buitenlandse arbeiders ko men dit weekeinde bijeen in Leiden om de krachten te bundelen „nu de régering de gastarbeiders wil terug sturen naar hun land". De actiegroe pen vinden dat Nederland de ver plichting heeft hen geschoold naar het thuisland te zenden. TER APEL. Een felle brand heeft donderdagmorgen het voormalige „Hotel Timmer" in Ter Apel volle dig verwoest. De schade bedraagt minstens enkele tonnen. Over de oor zaak is nog niets bekend. Flitsen" uit het buitenlaiul TOKIO. De Japanse premier, Sato, heeft enkele dagen voor zijn ver wachte aftreden met gemak een mo tie van afkeuring in het parlement overleefd. STOCKHOLM. Nederland heeft voor de komende vijf jaar een jaar lijks bedrag van bijna één miljoen gulden toegezegd aan het milieu fonds van de Verenigde Naties. Dit heeft staatssecretaris Westerterp van buitenlandse zaken donderdag in de plenaire vergadering van de V.N.- milicuconfcrentie in Stockholm mee gedeeld. DEN HAAG, 15-6. De werkgevers- en werknemersorganisaties in de bouw verwachten aan het eind van dit jaar 40.000 werklozen in de bouwnijverheid. Eind mei van dit jaar bedroeg deze geregistreerde ar beidsreserve 18500 en in 1971 slechts 5700. Grondpersoneel achter vliegersstaking SCHIPHOL, 15-6. Als de wereld- luchtvaart maandag stil ligt wegens staking van de verkeersvliegers, dan zal ook het grondpersoneel op de Ne derlandse vliegvelden weigeren eventuele vliegtuigen af te hande len, die de staking doorbreken. Uit gezonderd hiervan zijn binnenko mende vliegtuigen, waarvan kan worden aangenomen, dat de vlucht begonnen is voor het moment waar op de staking begon, dus voor 7 uur maandagochtend. Gegarandeerd biologisch organische tomaten AMSTERDAM, 15-6. Een Amster- damse groothandel in levensmidde len Vroegop Ruhe en Co N.V.) gaat volgens de biologisch-organische me thode geteelde tomaten op de Ne derlandse markt brengen onder ga rantie van de eveneens in Amster dam gevestigde stichting „Biorga". Het bedrijf is het eerste in Neder land dat zich onder controle van de stichting stelt. Deze heeft haar ga- rantiemerk eerst in Duitsland ge ïntroduceerd: daarheen worden al sinds twee jaar „biologisch-organi sche" tomaten geëxporteerd. De door het Amsterdamse bedrijf in de handel te brengen tomaten zijn geproduceerd volgens de methode van de Duitse micro-bioloog dr. H. P. Rusch. „Biorga" garandeert dat daar geen kunstmest en geen chemi sche bestrijdingsmiddelen te pas zijn gekomen. De tomaten worden ver kocht in groentezaken in Amster dam en omstreken en ook al in som mige levensmiddelenzaken en wa renhuizen. Verkeersvliegtuig stort neer in Zuid-Vietnam SAIGON, 15-6. Op 50 km ten zuidoosten van Pleiku in het centra le bergland van Zuid-Vietnam is donderdag een toestel van de in Hongkong gevestigde „Cathay Paci fic Airlines" neergestort. Men vreest dat het merendeel van de 82 inzittenden om het leven is ge komen. „Juist hun wereld SCHIPHOL, 15-6. Gedesil- lusioneerd over de hem gewei gerde spreekbeurt op de mi lieuconferentie is de Amster damse schilder Gerard Esser woensdagmiddag uit Stock holm op Schiphol teruggekeerd „Ik had de conferentie willen toespreken namens de honderdduizenden kinderen, die ter bescherming van de dieren en de milieuhygiëne hun handtekening hebben ge plaatst," aldus Esser op Schip hol. „Zij hebben recht op spre ken. Het is niet onze, maar juist hun wereld, die straks door vervuiling onleefbaar wordt. Maar op de conferentie komt alleen de ouderdom aan het woord". Toch heeft hij met zijn door het ministerie van C.R.M. ge subsidieerde reis naar Stock holm een zeker succes ge boekt. Hij werd door de se cretaris-generaal van de con ferentie, Mauric Strong, per soonlijk. ontvangen. Bij hem liet hij de reusachtige koffer achter met de handtekeningen van 500.000 Nederlandse en Vlaamse kinderen. Strong zei diep geroerd te zijn. „Door uw talent en via uw warme hart hebben de kinderen hun diepe gevoelens ingebracht in deze conferentie, „zo zei hij tot Esser. Interpellatie in Kamer BRUSSEL. 15-6. België heeft het Nederlandse recht om de Oostcr- schelde af te sluiten erkend, „maar onze noorderburen moeien rekening houden met de Belgische belangen". Dat heeft de Belgische minister van buitenlandse zaken, Harmcl, ver klaard in de Kamer van Volksverte genwoordigers toen hjj over deze zaak ge-intcrpellcerd werd door het Volksunie-lid, mevrouw Nelly Macs. De afsluiting van de Oosterschelde zal gevolgen hebben voor de oester- en mosselcultuur, ,maar daar zullen de Belgische zakenlieden zich aan moeten aanpassen. Op zichzelf is dat geen argument om de Nederlanders te vragen de afsluiting van de Oos terschelde niet te laten doorgaan, aldus de Belgische minister. Even tuele problemen die in verband met de afsluiting van de Oosterschelde rijzen worden besproken in de Bel gisch-Nederlandse Scheldecommis- sie, aldus de minister. Mevrouw Macs had gesteld dat de afsluiting van de Oosterschelde in Nederland schadelijke gevolgen kan hebben voor het Belgische bedrijfs leven, maar ook voor het leefmilieu en de recreatie in de Schcldedelta. Zc had er op aangedrongen dat minister Harmei zou aandringen bij Nederland op gezamenlijk vooraf gaand overleg voor en aleer een de finitief besluit tot afsluiting van de ze zee-arm wordt genomen. Flora en fauna Mevrouw Maes bleek van oordeel dat onvoldoende aandacht is be steed aan de gevolgen die de afslui ting zal hebben. Ze sprak er haar vrees over uit dat de visstand in het zuidelijk deel van de Noordzee er ernstig onder zou lijden. Flora en fauna worden bedreigd, aldus de Belgische volksvertegenwoordigster, omdat uitgestrekte rust- en voed selplaatsen voor wad_ en watervo gels verloren zullen raken. Boven dien sprak zc er haar vrees over uit dat veranderende stromingen grote re duinafslag zullen veroorzaken Naar aanleiding van deze sombere verwachtingen hebben werkgevers en werknemers respectievelijk verenigd in de „Raad van Bestuur Bouwbedrijf' en de „Centrale Com missie Bouwnijverheid" - donderdag 22 juni besprekingen met de minis ters Udink (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening), Boersma (Sociale Zaken), Drees (Verkeer en Waterstaat) en Langrnan, (Economi sche Zaken). „Teneinde binnen deze bedrijfstak een verantwoord beleid te voeren zal in de besprekingen de verwachting ten aanzien van de kwantitatieve en kwalitatieve produktie centraal staan", zo delen de werkgevers mee. Ook zal gesproken worden over een mogelijk lager BTW-tarief voor de bouw en zal men aandringen op meer regeringsmaatregelen op korte termijn ter bestrijding van de werk loosheid. Naar vervanging van de „Starfigliter" DEN HAAG, 15-6. Overeenkom stig zijn mededelingen op 1 juni jl. bij zijn terugkeer uit Zweden, heeft minister H. J. de Koster van defensie aan de vaste commissie voor defen sie uit de tweede kamer meegedeeld dat de keuze van een straaljacht- vliegtuig, dat omstreeks 1977 de Lockheed f 104 g „Starfighter" van de Koninklijke Luchtmacht zal moe ten kunnen opvolgen, thans is be perkt tot drie typen. Oorspronkelijk kwamen vijf typen in aanmerking, nl. naast de nu res terende, nog de Lockheed cl 1200 „Lancer" en de luchtoverwichtsuit- voering van de Macdonnell-Douglas f-4 „Phantom". Om behoud van (mooie) weg DEN BOSCH, 16-6. De provincie Noord-Brabant wil de landelijke weg -van Rosmalen naar Behel, de Gouverneursweg, veiliger maken. Deze 17 km lange weg, die ten noor den van Den Bosch begint en eindigt ten zuid-oosten van deze stad, leidt langs unieke Brabantse gronden. De werkgroep „Behoud eerste pro vinciale weg", waarin enige deskun digen zitting hebben, heeft dinsdag middag een rapport aan de comissa- ris der koningin in Noord-Brabant toegezonden. Hierin worden argu menten genoemd om de weg te la ten zoals zij is en er wordt een al ternatieve oplossing gegeven, die er op neerkomt de verbindingen van de Rijksweg langs de Zuid-Willems vaart met de dorpen te verbeteren. Het rapport is voorts gezonden naar Gedeputeerde en Provinciale Staten, colleges van b. en w. van ge meenten langs de Gouverneursweg en de minister van Verkeer en Wa terstaat. Diefstal uit visserij museum opgelost DEN HAAG, 15-6. De Haagse politie heeft met de arrestatie van drie zestienjarige jongens de inbraak in het visserijmuseum in Schevenin- gen opgelost. In het weekeinde was daar voor f 15.000 aan gouden sieraden, mun ten, penningen en antieke voorwer pen gestolen. De buit is onbescha digd teurggevonden. Het meeste was in de duinen bij Scheveningen be graven, de rest werd bij een van de jongens thuis in Scheveningen ge vonden. Twee jongens werden woensdag aangehouden. Zij hebben een beken tenis afgelegd. De derde jongen, die was weggelopen uit een rijksopvoe dingsgesticht in Breda, is donder dagmorgen in Den Haag gearres teerd. Hij logeerde bij familie. Don derdagmorgen omsingelden recher cheurs het huis van deze familie, maar de jongen wist te ontkomen. Later werd hij toch aangehouden. WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST Zaterdag 17 en zondag 18 juni Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter J. N. T. de Bruin, Bruinisse, tel. (01113)—1280, neemt waar voor dokter Speelman. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee. tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande en dokter Visser. Zuster M. Kunst-Visser, Scharendijke, tel. (01117)-280, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110)-2180, heeft diénst voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee De weekeindedienst gaat in zater dagmorgen na 9.00 uur. Zierikzee De Vlinder, gedurende de maand ju ni exposeert Wijndei Jongens foto's van Sch.-Duiveland. Elke dag ge opend van 11.00-24.00 uur, op maan dag gesloten. Vrijdag 16 juni Zierikzee Geref. Jeugdgebouw, 21.00 uur, start grote dropping, ook in gezinsver band, (opgave voor do.dag 15-6). Zaterdag 17 juni Haamstede Clubgebouw jeugdsoos „Big S", 8 uur, barbecue-tuinfeest. Renesse 8.00 uur, tentconcert „Luctor et Emergo". Bruinisse Tentconcert „Nieuw Leven" en „Crescendo". Zondag 18 juni Dreischor „De Drie Schorren"", 14.00 uur, start gezelligheidsrit m.a.c. „Sparta". Maandag 19 juni Zierikzee Havenplein, 18.45 uur, start Avond vierdaagse. Dinsdag 20 juni Zierikzee R.K.-Centrum, Mosselstraat, 7.3 0 uur, vergadering U.V.V. Havenplein, 18.45 uur, start Avond vierdaagse. Woensdag 21 juni Zierikzee Havenplein, 18.45 uur, start Avond vierdaagse. Scharendijke Ned. Herv. kerk, 7.45 uur, zangavond bij gelegenheid van het 25-jarig be staan van „Sursum Corda". Donderdag 22 juni Zierikzee Havenplein, 18.45 uur, start Avond vierdaagse. „Mondragon, 10.30 uur, vergadering Kamer van Koophandel en Fabrie ken, voor M.- en N.-Zeeland. Vrijdag 23 juni Zierikzee Graanbeurs, 7.30 uur, ouderavond St. Willibrordusschool. Uhlrike Meinhof gearresteerd HAMBURG, 16-6. De sedert twee jaar gezochte linksradicale bende leidster Uhlrike Meinhof is hoogst waarschijnlijk gearresteerd. Naar het Duitse persbureau D.P.A. uit betrouwbare kring verneemt, is de 37-jarige voormalige journaliste donderdag in Hannover met een be geleider aangehouden. Een officiële bevestiging kon nog niet worden verkregen, maar, zo zei men, aan haar identiteit valt niet te twijfelen. HOND Nu was het een speels dier en men had het kunnen weten, althans ver moeden, maar wie brengt oma nu onmiddellijk in contact met het bij- terig driftleven van de huishotid? Doet toch niemand. Enfin, om de zaak even wat gedetailleerder toe te lichten: oma kwam logeren bij de kinderen en dat was lief en goed en oma loopt de deur niet plat, ze was welkom en oma is nog gezond. Er is alleen één gebrek, maar vergeeflijk voor een hoogbejaarde. Ze is hard horend of liever- om eerlijk te zijn stokdoof. Zij heeft deze lastige on volledigheid van de zintuigen ech ter uitstekend gecompenseerd met een schelpvormig gehoorapparaat, dat, als andere aanvullingen 's nachts wordt „uitgedaan". De schelp kan trouwens opnieuw worden op geladen via het stopcontact. Oma ontdoet zich 's avonds van haar aanvullingen en legt de schelp met bijbehoren op de schoorsteen mantel, niet denkend aan en lettend op het fiks uit de kluiten geschoten huisdier, dal kwispelend en stoeiend zijn leven slijt tussen pa, ma en de kinderen. Het is wat in de wandeling heet, een braaf beest, maar wel bij- terig en zonder de fantasie te lang te prikkelen; oma komt 's morgens uit bed en wil met behulp van de schelp weer contact zoeken met al len die haar lief en dierbaar zijn, maar d at was er niet bij, want de schelp cum annexis waren verdwe nen. Hij had gediend tot speeltuig van de hond, die al die nachtelijke wachturen maar niets vond. Hij had er braaf aan geknabbeld als was het een nog licht bevleesd been van de slager, speciaal gereserveerd voor vertegenwoordigers van het ge slacht Canis, eens echte roofdieren, maar nu al tevreden bijvoorbeeld met een gehoorapparaat. Prettige bijkomstigheid in een duidelijke stilte-situatie. De familie is all risk verzekerd tegen schade door de hond aangericht. Dat komt dus allemaal wel goed, maar oma heeft een speciaal apparaat. De le vering duurt even. Ze is een week je gebleven en - lief als ze was het contact was wat moeizaam. De hond heeft het niet zo gemerkt. Hi was de enige in de familie. SCHIEREI LANDMAN 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2