DE KRING Nieuwe taak waterschap: Bestrijding van watervervuiling BENZINEPRIJS DRIE CENT OMUAG Russisch geschenk voor Nixon Luchtincident boven Middellandse Zee Veel gevallen van „kruimel-criminaliteit" in de Westhoek Zeeuws Museum in een nieuw gebouw op een GAZELLE fiets beleef je iets MKT GAZELLE OP SAFARI ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 juni 1972 Nr. 21097 Waterschap SchouwenJDuiveland ZIERIKZEE, 13-6'. In de dinsdag gehouden vergadering van het Wa terschap Schouwen-Duiveland, heeft ir. G. D. Kloosterboer een en ander medegedeeld over de uitvoering van de Deltawerken. De aansluiting van Schouwen-Duiveland met de Brou- wersdam zal een dezer dagen wor- den opgeleverd. Men heeft door de afsluiting een beveiliging gekregen, van een der meest bedreigde oevers van Schouwen-Duiveland. Noordland en Neeltje Jans-eiland zullen dit jaar door een dam met el kaar worden verbonden. Er zal aan de Noord-Be velandse oever een aan zet worden gemaakt, naar het Noordland (derde eiland in de Oos- terschelde monding). Vervolgens zul len zinkwerken worden uitgevoerd in de geul tussen Roggeplaat en Schouwen. Pylonen voor de kabels zullen worden geplaatst. Bestrijding watervervuiling De toekomstige taak vor het wa terschapsbestuur, de bestrijding van de watervervuiling, zal niet alleen werk geven in de polder, maar zal ook veranderingen in het bestuur te weeg brengen. Het ligt niet in het voornemen de veertig bestuurszetels uit te breiden, maar het ligt wel in de bedoeling, dat gemeentebesturen en het ge bouwde eigendom meer vertegen woordiging in het waterschap krij gen als de waterzuiveringstaak aan het waterschap is opgedragen, al zal het ongebouwde eigendom het grootst aantal vertegenwoordigers moeten behouden. Gedacht wordt aan een verhou ding 60 procent-20 procent-20 pro cent of 60 procent-10 procent-30 pro cent. Ook in het dagelijks bestuur zal dit verandering geven. In de loop van 1973 zal een en ander wel zijn beslag krijgen. Technisch zal een samenwex-king tussen de negen wa terschappen in Zeeland leiden tussen een gezamenlijke Zeeuwse technolo gische Dienst. De heffingen zijn nog niet bekend. Het Waterschap heeft wel een eige naars-administratie, maar geen ge- bruiksadministratie. Jhr. Van Citters vond de watei'- zuivering geen taak voor de Watex*- schappen. Het is een gemeentelijke taak, die men met gemeenschappe lijke regeringen 2ou moeten aanvat ten. De vooi'zitter deelde de mening van de heer Van Citters niet. Naast kwantiteit (afvoer) moet het water schap ook over de kwaliteit zeg genschap krijgen. Jhr. Van Citters wilde in dat geval ook vrouwen in het bestuur. Er heeft overleg plaats tussen het waterschap en de gemeente Westcr- schouwen over overdracht van we gen in die gemeente (13 km niet plan wegen); onderhoud V3 gemeente, Va Rijk, l/s Waterschap. ROTTERDAM, 14-6. Shell heeft met ingang van woensdag de ben zineprijzen aan haar pompen met drie cent per liter verlaagd. Dat ge beurt, aldus deelde een woordvoer der van het concern mede, in ver band met de teleurstellende ontwik keling van de benzinemarkt in Ne derland. De prijsverlaging geldt zowel voor super als voor normale benzine. Het doel van deze „stunt", aldus Shell, is de concurrentiepositie van het concern op de Nedex-landse markt te verbetei-en althans te hand haven. De benzinemaatschappijen Che- vron, Esso en Mobil zullen de Shell volgen in het verlagen van de ben zineprijzen. Een Esso-woox;dvoex*der deelde mede, dat deze maatschappij door de Shellstap „verrast" was. De vrije, zogenaamde witte poxrt- pen zullen eveneens met ingang van woensdag hun pi-ijzen aanpassen aan de thans ontstane situatie. Dit is dinsdagmiddag medegedeeld door „Stichting Voorlichting en Contx-ole Vloeibare Brandstoffen" (V.C.B.), naar aanleiding van de verlaging- van de benzineprijs door de grote oliemaatschappijen. Beperking van buitenlandse werknemers DEN HAAG. 12-6. Minister Boersmci (sociale zaken) heeft de Tweede Kamer meege deeld, dat zijn beleid er op ge richt is het aantal buitenland se werknemers zoveel mogelijk te beperken. In het overleg met vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemers organisaties bestaat geen ver schil van mening over deze doelstelling, aldus de minister in antwoord op vragen van de WD-kamerleden Berkhouwer en Van Aardenne. WASHINGTON, 14-6. Naar in Washington bekend is gewox'den is een Russische vrachtboot onderweg naar Amerika met aan boord een snelle draagvleugelboot van het ty pe „Wolga-70". Dit vaartuig is een geschenk van de Sowj et-partij leider Bx-ezjnjew voor president Nixon. Het Amerikaanse staatshoofd had bij zijn bezoek aan de Sowjet-Unie een Cadillac Eldoi-ado met allerlei extra-voorzieningen en -onderdelen aan Brezjnjew cadeau gedaan. TEL AVIV/CAIRO, 14-6. Israël en Egypte zeggen, vliegtuigen van el kaar te hebben neergeschoten bij een luchtgevecht dat zich dinsdag rond het middaguur boven de Mid dellandse Zee heeft afgespeeld. Eerst meldde Israël dat twee Egyptische jachtbommenwerpers van het type Mig-21 omlaag waren ge schoten en dat alle Israëlische vlieg tuigen behouden op hun basis waren tex-uggekeerd. Maar Egypte maakte later bekend dat Israël bij het ge vecht twee Mirages had verloren. De prijsvex-laging van drie cent per liter, door de grote prijsgebon- den merkpompen is het directe ge volg van de concurrentiestrijd met de „vrije pompen", aldus de V.C.B. Stockholm en de chemische bestrijdingsmiddelen STOCKHOLM, 13-6. Het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen in het bijzonder de gechloreerde koolwaterstoffen met langdurige werking zoals DDT, dient te worden beperkt totdat is aangetoond dat zü weinig gevaar opleveren. In het geval de toepassing van be lang is voor de menselijke gezond- heid of voor de voedselproduktie moeten er controlemaatregelen wor den ingesteld. Deze aanbevelingen staan vexmeld in de ontwerp-rappox-ten van twee commissies van de VN-milieuconfe- rentie in Stockholm. Komende dagen zullen zij in de plenaire vergadering- worden besproken. Deze is intussen gesloten voor het afleggen van offi ciële vei'klaringen. In totaal hebben 218 sprekex's namens regeringen of non-gouvemmentele instellingen het woord gevoerd. Ontploffing door lijkkist DETROIT, 14-6. De ontploffing die een Amerikaans lijnvliegtuig tot een noodlanding dwong, blijkt niet veroorzaakt door een bom maar door een metalen doodkist die door de deur van het bagageruim sloeg. Door het plotseling wegvallen van de druk ontstond een explosie, die het landingsgestel zwaar beschadig de. i De doodkist, met een.lijk erin, was in het bagagecompartiment gaan schuiven en is met de deur over de gx-ens, in Canada, aangetroffen. Elf van de 67. inzittenden van de DC-10 van „American Airlines" liepen lichte verwondingen op door de ex plosie of bij de noodlanding op de luchthaven van Deti'oit. BRUSSEL. In de bossen bij Schil de (tussen Antwerpen en Turnhout), ongeveer 16 km van Antwerpen heeft een boswachter een verlaten Nederlandse vrachtwagen aange troffen. De door hem gewaarschuw de rijkswacht heeft kunnen vast stellen dat deze wagen toebehoort aan een balpennenfabriek in Roo sendaal (BIC), waar ze op 26 mei werd gestolen. Wie doet dat allemaal HAAMSTEDE, 14-6. Dc grond van het voormalige fruitbedrtff „Boeycs- bos" werd al verschillende malen belangeloos ter beschikking gesteld voor verschillende evenementen, als motorcross, paardensport, oranje feest spelen, en dergelijke. Enige maanden in het jaar wordt dit terrein beschikbaar gesteld aan een manege om de paardensport te beoefenen. De eigenaars van de grond, de heren Boot hadden ook dit jaar weer een afspraak voor paar de voer en andere zaken was inbe grepen. Van het toch al niet hoge huui-be- drag, zullen zij nu een flink gedeel te moeten gebruiken, omdat tot nu onbekende daders van deze schuur alle ruiten vernielden. Ze werden al lemaal ingegooid, vermoedelijk zelfs loen het nog licht was. De politic ZAANDAM. Kanovaren dat ge beurt ook nog in Nederland. Te Zaandam werd de internationale Zaanregatta gehouden. De foto toont de start voor de 500 meter K-4. heeft deze zaak in onderzoek. De vraag rijst inmiddels, wie hiervoor aansprakelijk zijn. Is het de eigen dorpsjeugd of moet dit toegeschre ven wox-den aan jongeren, die hier tijdelijk van de „vrijheid" komen ge nieten. Het blijkt telkens weer dat de ver nielzucht toeneemt. Verkeersborden moeten het ontgelden, wat de ge meenschap aardig wat geld gaat kos ten. Buizen van de gasleidingen vindt ïnen ver van de plaats waar ze opgeslagen wex-den. Bij het rust huis „Duinoord" sloot op een mor gen een bank de ingang af. Weer anderen vonden hun krant die in de bus gedeponeerd wordt aan de in gang van hun terrein er uitgehaald cn in brand gestoken. Bloemen Bloemen in de voortuinen zijn ook vaak doelwit. Bij een melkveehou der verdween de melk die klaar stond om naar de fabriek gebracht tc worden, zonder dat later nog de bus gevonden werd. Door een gx-oep „kampeerders" werd ongevraagd in twee fruitbe- drijven met gebruikmakingèn van rode stroken papier een speurtocht uitgezet. Het zijn maar kleine geval len, maar die voor de betx-okkenen tocli hoogst onaangenaam zijn, en die de politie handenvol werk be zorgen. Alleen als men de „daders" op hetex-daad betrapt is de oplossing mogelijk. Het publiek neemt te vaak een on verschillige houding aan als men deze dingen ziet gebeux-en. Even stoppen en een waarschuwing kan vaak ex-ger voorkomen. Wat niets met baldadigheid te maken heeft maar toch ook onge wenste gevolgen heeft, is de liefde voor de honden. Velen komen per auto met hun dieren naar plaatsen waar het terrein vrij lijkt om ze los te laten. Voor de honden een fijne manier om even uit te dollen, maar voor de natuurlijke bewoners van het terrein, de konijnen en de vo gels, een aansporing om het veld te ruimen. Flitsen uit het buitenland WURZBURG. Bij een oefening van het Westduitse leger zijn dins dag in de omgeving van Kitzingen (Noord-Beieren) drie soldaten om het leven gekomen en zestien ge wond. SAIGON. De Amex'ikaanse aeht- motorige straalbommenwex-pei's van het type B-52 concentx-eex-den zich woensdag op vijandelijke troepen concentraties rondom Saigon en hebben voor het eex'st sinds een week geleden geen doelen in Noord- Vietnam gebombax-deerd. LONDEN. De politie heeft woens dag meegedeeld dat zij de Britse oud-minister van buitenlandse za ken Lord Geoi'ge Brown een adom- proef heeft afgenomen nadat hij dinsdagnacht op weg naar huis met zijn Jaguar door een stenen muur was gei'eden. MUNCHEN. Een in München ge- aiTesteexxle loswerkman heeft be kend dat hij heeft geprobeex-d met vex'giftigd maagbitter vijf mensen te doden, die hem volgens zijn zeggen onx-echtvaax'dig hadden behandeld. De vergiftiging eiste één slachtoffer. BLANTYRE. De x'egering van Malawi heeft bij haar pogingen het toerisme te bevorderen haar vex-bod op het dragen van mini-rokken, slacks en shorts verzacht. Volgens een bekendmaking mogen vrouwe lijke toeristen deze kledij dragen in hotels vakantieverblijven, op vlieg velden en stations. MOSKOU. In de Sowjetx-epubliek Litouwen heeft volgens onbevestig de berichten opnieuw een jongeman zich - vermoedelijk om politieke re denen - door zelfverbranding om het leven gebracht, de tweede in een maand tijds. LONDEN. De drié Bi'itse spoor wegbonden zijn akkoox-d gegaan met een door de directie van de staats- spooi-wegen aangeboden loonsver hoging. PARIJS. In Parijs is een interna tionaal comité voor de vex-dediging van de x*echten van de mens in de Sowjet-Unie opgericht, waarvan o.a. de Nederlandse minister van staat dr. W. Drees deel uitmaakt. PARIJS. Frankrijk en de Sowjet- Unie zijn van mening dat de confe rentie over de veiligheid in Europa en de conferentie over de wederzijd se en evenwichtige vermindering van de strijdkrachten niet gelijktij dig en in dezelfde plaats gehouden moeten wox-den. STOCKHOLM. China wil dat de V.S. en de Sowjet-Unie in de be langrijkste verklaring van de mi lieuconferentie van de V.N. in Stockholm vex'anwoordelijk worden gesteld voor de verwoesting van het menselijk milieu in dé derde wereld. ROME. Gewapende mannen met maskers hebben uit de postwagon van een trein die op weg was van Rome naar Civitavecchia, verschei dene geldzakken geroofd. Hoeveel de buit bedraagt is nog niet bekend. KAAP KENNEDY (Florida). De Amerikaanse organisatie voor lucht en ruimtevaax-t, de Nasa, heeft dins dagavond met succes de viex-de com municatiekunstmaan van de serie Intelsat gelanceerd. WASHINGTON. De Amerikaanse senaat heeft zich met 44 tegen 41 stemmen uitgesproken voor besnoei ing van militaire hulp aan Pakistan, India, Bangla Desj, Nepal, Ceylon, de Malediven en Bhoetan. LONDEN. De machinist van de speciale tx-ein die zondag bij het Zuidlondense Eltham uit de rails liep was onder invloed van alcohol. Het ongeluk kostte aan vier personen, onder wie de machinist, het leven, terwijl er 115 gewonden vielen. MIDDELBURG, 14-6. Staatsse cretaris II. Vonhoff van C.R.M. zal dinsdag 20 juni in Middelburg het nieuwe gebouw van het Zeeuws museuin officieel openen. Het museum is dan gehuisvest in de Praemonstratenser abdij van Middelburg, die in de twaalfde eeuw werd gesticht. De restauratie van het gedeelte van de abdij, waarin het museum gehuisvest wordt, betekent de afronding van het hele abdijcom plex, dat onder meer bestaat uit het provinciehuis, de statenzaal en de ambtswoning van de commissaris van de koningin. De uitwendige res- taui'atie van deze laatste abdijvleu gel heeft bijna twee miljoen gulden gekost. Voor de restaux-atiewerk- zaamheden binnen het gebouw werd drie ton uitgetrokken. De inx-ich- lingskosten van het museum wei'den op 250.000 gulden begroot. Het gebouw is van binnen sober gehouden, maar alleen de vorm van de zalen en de antieke tegels op de gx-ond zijn volgens kennex-s het be kijken al waard. Advertentie 'Dezo aktie geldt voor Gazelle/Juncker Locomotief/Simplex fietsen/ Berini bromfietsen. DOE MEE AAN DE BETOVERENDE FILMTRIP DOOR AFRIKA 12 Nederlanders worden straks uitverkoren om deelnemer te worden aan een onvergetelijke 16-daagse foto-film-safari. Haal een deelnemers-kaart bij uw fietsen leverancier, Direkt doen! Gemonteerd met Vredestein-banden KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HENGELO. De 39-jarige G. J. Esschendal uit Hengelo is aan de ge volgen van een verkeersongeluk in zijn woonplaats overleden. Hij botste met zijn personenauto tegen een stil staande vrachtauto met draaiend zwaailicht. DEN HAAG. Het ligt in het voor nemen van de regering aan Oeganda in de jaren 1973, 1974 en 1975 lenin gen aan te bieden die tenminste de omvang zullen hebben van de voor dit jaar aangeboden lening. AMSTERDAM. Het Nederlands Palestina Comité verklaart zich in een communiqué solidair met de eex-ste politieke dienstweigeraar in Israël Giora Neumann en roept op hem te steunen in zijn strijd. Het comité heeft in een telegram aan de Isx-aëlische regering zijn onmiddel lijke vx-ijlating gevraagd. DEN HAAG. Twee Hagenaax-s, de 62-jax-ige kasier A. S. en de 42-jax*ige administrateur H. A. S. wox-den er van vex-dacht in hun dienstbetrek king samen f 100.000 te hebben ver duisterd. ODOORN. In het Drenthse Odoorn is de 24-jax-ige M. Overvest uit Hei- loo om het leven gekomen toen de door zijn vrouw bestuux-de auto door onbekende oorzaak tegen een boom langs de xveg botste. De bestuurster werd ernstig gewond opgenomen in het ziekenhuis in Emmen. MIDDELBURG. De 23-jarige W. G. Boersen uit Souburg (Z.) is in Middelburg om het leven gekomen toen hij na een foutieve inhaalma noeuvre fx-ontaal met een personen- bus in botsing kwam. UTRECHT. Er zijn nauwelijks fi nanciële mogelijkheden voor de ver- dere uitbreiding van de gezinsver zorging en de gezinshulp. Dit heeft mevr. S. Veenendaal-van Meggelen, staatssecretaris van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk dinsdag in Utrecht vex-klaax-d. UTRECHT. Mensen die bij de po litie werken zijn opvallend meer te gen legalisex-ing van het privé-ge- bx-uik van drugs dan werkex-s in an- dei-e beroepen. Zilverreigers trekken aandacht VLISSINGEN, 12-6. De drie kleine zilverreigers in het re creatie- en natuurgebied „De Braakman" bij Terneuzen trekken veel belangstelling van binnen- en buitenlandse vogeldeskundigen. De dieren horen van nature thuis in Zuid-Europa en Zuid-Azië. Volgens de bioloog J. C. Weds de Swart uit Middelburg zijn de vogels vermoedelijk met de sterke hoogtewind naar ons land afgedwaald. Er zijn plotseling ook verscheidene vlindersoorten uit Noord- Afrika en uit het Middellandse Zeegebied in Zeeland gearri veerd, de Atalanta en de Gammauil en de Distelvlinder De vogels zijn sneeuwwit en fourageren tezamen met an dere steltlopers langs de oe vers van ondiepe plassen en kreken, 's Avonds slapen ze hoog in de bomen van „De Braakman". Ze sloeg haar armen om zijn hals. „Ben je echt niet boos op me, Nico?" Hij kuste haar nog eens. „Welnee, Mieke, waarom zou ik? We gaan een eindje tex-ug, zodat we de weg kun nen zien. En de wagen. Waarom zou ik jou in vex-legenheid brengen? Ik houd veel te veel van je, om je ver driet te doen". Op enige afstand van de weg, waarover af en toe een snelle auto suisde, zakten ze neer tegen een zware eik. Hij sloeg een arm om het meisje heen en trok haar naar zich toe. Maar ze schoof wat onderuit en ging met haar hoofd tegen zijn borst liggen. Rustig haar woorden kiezend, ant woordde ze: „Enkele jongens heb ben dit ook al tegen me gezegd. Het laatste Adrie, de student. Met hem ging ik bijna een half jaar, kwam op zijn kamer cn hij bij ons thuis. Va der mocht hem wel, maar moeder niet zo ex-g. Misschien zijn alle moe- ders erg kritisch in dit opzicht. Ik ging van hem houden, Nico, hoewel ik wist. dat hij nog drie jaar studie voor dc boeg had voor. hij kon gaan verdienen. En hij was altijd net zo attent als jij: een echte heer. Juist ook daarom ging ik van hem hou den. begrijp je? Eén mijner vroegere vriendinnen ging ook om met een student. Door haar heb ik eigenlijk Adrie leren kennen. Enfin, we gin gen ruim een maand of vijf met el kaar en toen was er een feestje bij Adrie op zijn kamer. Mijn vriendin en haar vx-iend waren er ook. Er werd gedronken en dan zegt men dingen, die anders verzwegen blij ven. Nu ja, misschien begrijp je het: mijn vriendin en haar jongen gingen op een gegeven ogenblik naar de slaapkamer. En van de anderen hoorde, ik, dat ze dat heel gewoon vonden cn dat Bcp - dat was m'n vriendin - en haar vriend al lange tijd samen naar bed gingen. Dat vond ik verschrikkelijk en toen Adrie handtastelijk werd - hij wou me meenemen naar de slaapkamer - ben ik gevlucht. Gelukkig kwam ex- net een taxi langs, zodat ik binnen een kwartier thuis was. Je begrijpt, dat ik niets meer van Adrie wilde weten. Hij is later nog aan de deur geweest om zijn excuus aan te bie den en heeft me zelfs nog een keer gebeld, maar voor mij was dc aar digheid ex* af. Nu begrijp je wellicht, Nico, dat ik voorzichtiger ben ge- worden met een jongen. Zoals zo even. dan word ik bang. Je moet het me maar niet kwalijk nemen." Hij antwoordde niet, doch slreek het meisje over dc haren. En toen hij bleef zwijgen, hief ze haar hoofd op. „Nu vind je me natuurlijk een dx-aak." Er klonk teleurstelling in haar stem. „Ach wel nee, hoe kom je er bij Maar dat je denkt, dat ik zo zou zijnErgens zit me dat niet lekker. Ik heb gebrobeord me zo netjes mo gelijk tc gedragen en.." Ze kwam met een x-uk overeind en sloeg haar armen om zijn hals. „Jij bent lief, ontzettend lief. En als ik morgenavond thuis ben. zal ik en kel heeiiijke. fijne herinneringen hebben aan deze uurtjes met jou. Ik vertel het je enkel hierom, dat je misschien kunt begrijpen, waarom ik zo voorzichtig ben geworden." „Dat is bij mij niet nodig, Mieke. Ik houd van je, versta je? Ik houd van je. Voor mij ben jij het cn geen ander meisje meer. Ik moet cr niet aan denken, dat jc morgen weg bent 10 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Zc ging weer tegen hem aan lig gen. „Je bent mij ook niet onver schillig. Dal zul jc wel begrepen hebben. Ik mag je, anders ging ik niet iedere keer met je mee. Ik heb nog nooit zo'n fijne vakantie gehad als dit jaax*. En vader zei gisteren nog. dat is nu een leuke jongen, Mie ke. Met zoiets kun je voor de dag komen. Nou, dat is grote lof, want moeder beaamde het. Op de een of andere manier ben ik trots op jc. Maar dat is allemaal nog niet vol doende, lieve jongen. We kennen el kaar precies veertien dagen. Wat is nu twee weken? Het mankeert er nog maar aan, dat jc zegt: ik wil met je trouwen". „Dat is ook zo. En als je „ja" zegt, gaan we maandag aantekenen. Ons huis is groot genoeg cn vader gaat te zijner tijd wel ci'gens buiten hel dorp een bungalowtje voor hem en moeder bouwen. Dan zijn we eigen baas en nemen we het pensionbe- drijf over. Samen kunnen we het groter maken. Doen we het, Mieke?" Zc liefkoosde hem. „Jc loopt echt tc hard van stapel, jongen. Weet je. wat we doen? Niet te laat naar huis vanavond. Dan ga je nog een uurtje mee naar binnen. Bepraten we sa men hoe we elkaar in de toekomst kunnen ontmoeten. Daar zal werke lijk wel een oplossing voor te vin- den zijn. In Dorringen wist men het al vrij spoedig: in de nieuwe cafetaria is sinds enkele dagen een nieuw meis je, één uit het westen. Leiden heb ik horen noemen. En ze heeft verke ring met Nico Vredenoord. van de schilder zal ik maar zeggen. Die ver leden jaar dat pension is begonnen. Ze is er ook in de kost. (Wordt vervolgd). i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7