deviezen Dicht bij hnis snel in handen DE KRING RaiffeisenbankBSi Boerenleenbank Pompidou toch de beste leerling van De Gaulle BLIK DOOR HET WERELD Artsen gaan bijverschijnselen van de fluoridering onderzoeken Ukunt zoveel méér doen met onze bank Mosselseizoen gaat open op 21 juni a.s. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 juni 1972 Nr. 2109G Advertentie President Pompidou is ongetwij feld de beste leerling van De Gaulle ook al had de oude meester vooral tegen het eind niet zo heel veel met hem op. De Gaulle miste in Pompi dou het vermogen dat hij zelf in zo grote mate bezat; de mensen met soms wat hoogdravende redevoerin gen te bezielen als een soort profeet. Nu, in plaats van een profeet lijkt Pompidou meer op een bruve, maar wat fantasieloze ambtenaar. Echter ook met ambtelijke fantasieloosheid blijkt het heel goed mogelijk het sy steem-De Gaulle vrij aardig door te voeren. Daarvan getuigde Pompi dou door beschaafd maar duidelijk te dreigen dat hij de hele Europese top van tien niet zou laten doorgaan. Tenzij uiteraard men hem zijn zin gaf. Dat is precies volgens de methode van De Gaulle; dreigen niet mee te doen als de anderen niet toegeven aan je eisen: een soort poker dat die, anderen er wel aan zullen denken dat ze de Fransen nodig hebben, maar omgekeerd niet gebruik maken van het even juiste feit dat de Fran sen ook de anderen nodig hebben. Bluffen bij poker is volgens de re gels, zoals ook toegestaan is dat de bluffer gedwongen ivordt waar te maken wat hij beweert. Tot dusver is Parijs er altijd in geslaagd de in druk te wekken dat het inderdaad desnoods de hele E.E.G. kapot zou laten gaan, liever dan toe te geven - een voor de anderen zo'n angst wekkend vooruitzicht dat ze zich lieten overbluffen. Waar het vooral om gaat dit keer is dat Europa opgezadeld zit met een absurd systeem van bestuur. Er is een kommissie in Brussel die in naam de baas is en die veel wil, maar weinig kan doordat een minis- terkomité in feite de baas is en daarin komt weinig tot stand. Franse belangen Dan is er nog een parlement dat er helemaal voor spek en bonen bijzit en als er uiteindelijk iets gedaan moet worden doet dat een voor de gelegenheid bijeengeroepen club van ministers die eindeloos harrewarren over details van zo technische aard dat alleen specialisten er nog iets van snappen. Dat dit zo gegroeid is is mede aan De Gaulle en zijn methodiek te danken, plus natuurlijk de anderen die hem zijn gang lieten gaan. Wat ermee bereikt werd was in ieder ge val - en De Gaulle vond dit zeer be langrijk - dat van een Europese idee geen- sprake meer kon zijn Alles verliep dermate in het vage en on begrijpelijke dat er geen punt meer was van waaruit de bezieling voor de idee Europa gewekt kon worden. Ook dit is een les die Pompidou zich degelijk eigen heeft gemaakt. Zijn stokpaardje is thans een politiek se cretariaat, dat de gestalte van het Europees bestuur nog waziger en ondoorzichtiger moet maken. En voor het overige heeft hij een reeks ideeën ter tafel gebracht waarin de Franse belangen uitstekend zijn be hartigd en dat de anderen maar hoeven aan te nemen en Parijs zal aardig zijn verder - op punten waar het er allemaal niet zo toe doet. En heren, zegt Pompidou, u kunt wel naar Parijs komen maar dan wil ik graag wel even van tevoren weten dat u ja komt zeggen en niet komt debatteren, want voor lang gepraat kopen we niets. Het is natmirlijk absurd: als er gens over gepraat zou mogen mor den is het wel over allerlei besluiten waarmee aller belangen zoveel mo gelijk gediend en zo min mogelijk geschaad worden. Goed, het woord is nu aan de inmiddels negen anderen: die moeten nu laten blijken of ze zich laten ringeloren of niet. Het is bovendien de kans van Pompidou om zijn meester nog te overtreffen. Die speelde het klaar om met vijf andere naties te jongleren - hij heeft nu de kans om dit met maar liefst negen landen te presteren. DODELIJKE ONGELUKKEN LIMMEN. In Limmen (N.H.) is de 58-jarige mevrouw J. C. Bintjes ver ongelukt toen zij haar hondje uitliet. De vrouw liep met hét dier op het fietspad langs de rijksweg in Lim men en werd gegrepen door een bromfiets. Zij overleed ter plaatse aan de verwondingen. PURMEREND. De 28-jarige Ma rokkaan Mohammed Zemmouri uit Amsterdam is in een ziekenhuis te Purmerend overleden. De man was in Beemster uit een bestelauto ge vallen, waarin hij als bijrijder mee reed. Volgens de politie heeft hij aan het slot van het portier zitten mor relen. OUDENBOSCH. De 28-jarige Turk A. Srabotic uit Dordrecht is in Bos- schehoofd (gem. Oudenbosch) ver ongelukt. De auto die hij bestuurde, raakte in een bocht van de weg en botste tegen een boom. Vijf landge noten van hem, die ook in de auto zaten, werden gewond naar een zie kenhuis te Roosendaal gebracht. ROTTERDAM. De 47-jarige chef machinist K. P. Johansen uit Marstal in Denemarken is aan boord van het Deense tankschip „Bituma" door een ongeval om het leven gekomen. Het slachtoffer raakte tijdens de vaart in de Eerste Petroleumhaven in Rot- 'terdam bekneld tussen de brug en een houten peiler. EINDHOVEN. De 32-jarige A. J. Eltink uit Veldhoven (N.B.) is bij een verkeersongeluk in Eindhoven om het leven gekomen. Hij botste met zijn auto op een andere auto op de Meerveldhovenseweg. BEERTA. In de Hoofdstraat in Beerta heeft zich een dodelijk onge val voorgedaan, waarvan de 52-jari ge mevrouw H. Wils-de Vries uit Beerta aan de gevolgen is overleden. DEN HAAG, 12-6. Een groep huis artsen uit gebieden met gefluori deerd drinkwater gaat patiënten on derzoeken op bijverschijnselen van deze fluoridering. De groep bestaat nu uit vijftien artsen, na een proefpe riode van twee maanden komen er mogelijk meer. Hun namen willen zij, omdat zij rustig willen werken, niet bekend maken. De voorzitter van het tegen fluori dering gekante „Nederlands Cen traal Comité bescherming leiding water", de Haarlemse arts H. C. Moolenburgh, heeft dit in Den Haag bekendgemaakt. De aan het onderzoek deelnemen de huisartsen gaan eerst na of pa tiënten verkeerd op de fluoride in het drinkwater reageren. Is dit het geval, dan sturen zij hen voor ver der ondei'zoek door naar specialisten, die hun medewerking hebben toege zegd. Bij-verschijnselen Men gaat speciaal letten op een aantal in Amerikaanse literatuur vermelde bijverschijnselen, name lijk: kleine witte blaasjes in de mond, ontsteking van het maag slijmvlies en van de dikke darm, astmatische verschijnselen, nierbek- kenontsteking, migraine, tintelingen in de armen, ontstekingen in het netvlies. Dokter Moolenburgh ver telde, de tintelingen in de arm en de netvliesontsteking in Nederland nog niet als bijverschijnselen te zijn te gengekomen, de andere genoemde aandoeningen wel. Kleine moeite. Wip eenvoudig even binnen bij één van de 3000 vestigingen van de Raiffeisenbank en Boerenleenbank. Daar bent u nooit ver van af en is alle buitenlands geld wat u nodig hebt bij de hand. Evenals reisoheques, de veilige internationale betaalpapieren.waar u overal ter wereld mee terecht kunt. Trouwens, ook als u in eigen land op vakantie gaat kunt u er goed terecht. Om deskundig en snel uw verzekeringen in orde te laten maken, voor uw reis, bagage, kampeeruitrusting, auto, boot, caravan, voor onverhoopte ongevallen en voor rechtsbijstand in binnen- en buitenland. Gemakkelijk dicht bij huis, bij de bank voor iedereen... de bank voor iedereen 3000 vestigingen WAALRE. De 18-jarige mej. S. F. S. Santing uit Eindhoven is in Waal- re door een auto overreden. Zij overleed ter plaatse. Het ongeluk gebeurde toen zij uit een auto stapte op het moment dat een achteropko mende auto te dicht bij was. BREDA. In een ziekenhuis in Bre da is overleden de heer J. S. van Hassel (42) uit Zundert die betrok ken was bij een verkeersongeval in het Brabantse Rijsbex'gen. Op de Et- tenseweg in deze plaats reed de heer Van Hassel met zijn auto eerst tegen een personenbusje en vervolgens te gen een boom. ROERMOND. In Roermond is de 26-jarige A. Groen uit Geleen over leden aan de verwondingen bij een verkeersongeval op de rijksweg te Maasbracht op 6 juni. Het slachtof fer zat toen in een personenauto waarin vijf Limburgers terugkeerden naar huis van hun werk in Duitsland De auto botste door nog onbekende oorzaak tegen een boom. AXEL. Op de kruising Langeweg- Eerste Verkorting in Axel is de 73- jarige fietser H. D. Raens uit Koe wacht (gemeente Axel) bij een ver keersongeluk om het leven gekomen De fietser stak de weg over en ver leende daarbij geen voorrang aan een passerende personenauto. De man overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. NIEUW-AMSTERDAM. De 16-ja- rige J. Klein uit Veenoord is de ge meente Sleen is bij een verkeerson geluk in Nieuw-Amsterdam (Emmen) om het leven gekomen. Hij slipte met zijn bromfiets en kwam terecht voor de achterwielen vaneen vracht auto. UITHUIZEN. In het Boterdiep te Uithuizen is de zevenjarige Henricus Poel verdronken. Het jongetje is ver moedelijk spelend te water geraakt. Kinderen alarmeerden de ouders, die op hun beurt de rijkspoltie waar schuwden. AMSTERDAM. Op de rijksweg Amsterdam-Utrecht is bij een ket tingbotsing onder Oudekerk de 7 maanden oude Saskia Buitendijk uit Amsterdam omgekomen. Zij zat in de tweede der vier auto's die bij de botsing op de rijbaan naar Utrecht betrokken waren. PRAAG. De overheid van het ge west West-Bohemen in Tsjechoslo- wakije heeft een driejarenplan ter bestrijding van corruptie, zwarte handel en andere economische ver grijpen goedgekeurd. PARIJS. President Pompidou van Frankrijk heeft in Lyon het nieuwe gebouw geopend van het enkele ja ren geleden in het leven geroepen „Internationale Kankercentrum". Het heeft 16,5 miljoen gulden gekost. BELFAST. De Britse staatssecre taris voor Noord-Ierland is door een menigte protestanten beledigd en mishandeld toen hij een bezoek bracht aan het dorpje Lurgan in het graafschap Armagh. ROME. De christen-democraat die een nieuwe Italiaanse regering tracht te vormen, is vrijdag gestuit op een weigering van de socialisten om deel te nemen aan een coalitieregering van vijf partijen. STOCKHOLM. China heeft de mi lieuconferentie van de Verenigde Naties in Stockholm gevraagd een krachtige veroordeling uit te spre ken over „de monsterachtige wreed heden die door de Verenigde Staten worden begaan in Vietnam, Laos en Cambodja". MADRID. Prinses Irene verwacht in november haar tweede kind. Dit heeft vrijdag het bureau van de Spaanse Carlisten in Madrid bekend gemaakt. Het bericht is later door de R.V.D. bevestigd. mr'DTfïlPr'/DIlITIXTTCCP 1 O O r»,-,., Kr.r.1 ZIERIKZEE/BRUINISSE, 12-6. Door het Produktschap voor Vis en Visprodukten is aan mosselkwekers en mosselhandelaren bericht, dat de aanvoer van mosselen op 21 juni kan beginnen waarbij dan de export op 1 juli mag aanvangen. De bodemprijs voor de mosselen is met een gulden verhoogd en ge bracht op f 13,- per ton, waarbij echter f 3,_ per ton wordt ingehou den voor het Mosselfonds, zodat de kweker die voor minimum prijs lost maar f 10,- over houdt en daarvan gaat dan .nog f 0,02 af ten behoeve van het propagandafonds. Tarra van 6 procent of minder wordt niét be rekend. Tot nader order zulen geen partij en in het Mosselfonds (Opvangfonds) worden genomen. Indien een partij niet wordt verkocht moet die wor den terug gebracht naar het kweek- perceel. Een partij mosselen moet om le verbaar te zijn een vleesgewicht be vatten van 16 kg per 100 kg mosse len, terwijl het z.g. stukstal 140 be draagt. Een monster van 2V2 kg mag niet meer dan 140 mosselen bevatten. Het is momenteel nog niet te zeg gen of over anderhalve week mos selen die aan de kwaliteitseisen vol doen zullen kunnen worden gele verd. De berichten over de vleesge wichten op diverse percelen in Zee land zijn beslist niet gunstig, maar in enkele weken kan wanneer het weer mee werkt, daarin verandering komen. Kampioen spaghetti eten ORANGE, 11-6. Vier in Orange, Nieuw Zuid-Wales wonende Italiaanse immi granten zeggen een wereldre cord te heben gevestigd na het eten van 100 meter spaghetti in 42 seconden. Dat is 52 se conden sneller dan het record dat. een viertal in 1967 in Lon den op zijn naam bracht. Enkele honderden mensen waren getuige van de snelete- rij. De slierten waren tevoren gemeten door een inspecteur van politie. DUBLIN. De regering van de Ier se republiek heeft aangeboden alle schade te vergoeden die een bom aanslag zaterdagavond aan de am bassade van de Duitse bondsrepu bliek in Dublin heeft aangericht. Nop een oud plaatje van blijde inkomste" van Zierikzee's burgemeester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije in 1934. ten grote schare wachtte de nieuwe burgemeester op bij het toenmalige R.T.M.-station aan de Grachtweg en bood bloemen aan. u „FZiiseit" uit het buitenland JOHANNESBURG. De Zuidafri- kaanse politie heeft met wapenstok en de blote vuist een groepje stu denten van de universiteit van Wit- watersrand verdreven die vlak bui ten de campus demonstreerden. PEKING. Een Amerikaanseprofes- sor die een complete vertaling van de gedichten van de Chinese leider Mao Tse-Toeng heeft gepubliceerd is naar Sjanghai vertrokken. Hij is lid van de eerste Amerikaanse culturele groep die een bezoek aan China brengt sinds de oprichting van dc volksrepubliek in 1949. SAIGON. President Nguyen van Thieu van Zuid-Vietnam heeft ver klaard dat de komende vier maan den beslissend zullen zjjn cn dat de eommunisten nu misschien Saigon en Hue tot doel hebben en niet lan ger An Loc en Kontum. TOKIO. Presidents Nixons veilig heidsadviseur dr. Henry Kissinger is in Tokio aangekomen voor wat wordt beschouwd als een verzpe- ningsreis om de spanningen in de Amerikaanse-Japanse betrekkingen weg te nemen. „Nogal naast de deur!" „We hebben een auto. Kwestie van een paar uurtjes." „Dat zien we dan wel, Nico. Laten we nu maar genieten van deze da gen, he?" „Dat doen we so wie so. Maar eh.ik denk aan m'n jongste zus ter. Die was achttien, toen ze verke ring kreeg. Hij werkt bij de Heide Maatschappij en woont in Nijmegen. Maar Joke was in tijd van een maand weg van hem. Toch zag ze er verschrikkelijk tegen op om uit Dorringen weg te gaan. Ze is de jongste van het vijftal bij ons thuis en zodoende een beetje een moeders kindje. Ik wil maar zeggen: vooral voor een meisje komt er een mo ment in het leven, dat ze moet kie zen: tussen het ouderlijk huis enne. nu ja, de toekomst. M'n oudste zus is getrouwd met een jongen uit het dorp. Voor haar was het geen pro bleem en er gaat bijna geen dag voorbij, of ze wipt even thuis aan. Je zult haar misschien van de week nog wel zien. Greet lachte Jcke uit, omdat ze in het begin van haar hu welijk heimwee had naar Dorringen. Naar vader en moeder, maar vooral raar moeder. Ik kon me dat dade lijk voorstellen. Ze was negentien, toen ze trouwde en Greet was al zes en twintig. Dat maakt ook verschil." Het meisje dacht een poosje na. Ze voelde, hoe hij haar gezicht lief koosde en ze vond het prettig. Er ging rust uit van deze jongen; dat had ze met andere jongens nooit er varen. Hij sneed een onderwerp aan. waarbij ze eigenlijk nooit had stil gestaan: het feit, dat ze misschien van een jongen zou gaan houden, die ver weg van het ouderlijk huis zou wonen. Ze trok hem dichter naar zich toe. kuste hem en antwoordde: „We kun nen elkaar toch schrijven? Enne. misschien bestaat de mogelijkheid, dat ik nog eens een weekeindje naar jou kom?" „Zou je dat willen?" Ze kwam overeind en keek hem even lachend aan. „Misschien. Hangt er van af, hoe ik je aan het eind van de week vind. En jij mij. Best mo gelijk, dat je zaterdag zegt: het was leuk, maar het begint nu vervelend te worden. Maar goed, dat ze morgen opduvelt." „Dat geloof je zelf niet, Mieke." „Nico, we kennen elkaar nauwe lijks een week en zijn nu voor de tweede keer samen aan het fietsen. Je bent een aardige jongen maar er zijn nog meer aardige jongens in het land. Dus we blijven met onze beide voeten stevig op de grond en bekij ken het wel aan het eind van de week. Tot zolang houden we het, zo als het nu is." Hij kwam ook overeind. „Best. Mieke, maar ik weet nu al, dat ik er zaterdag net zo over denk als nu. Ik vind je lief, machtig lief." Die tweede week gingen ze nog enkele keren samen het dorp uit. Vrcdenoord, die al heel gauw door had, dat de dochter van een der gas ten nogal gecharmeerd was van zijn jongste zoon, vond het meisje vrien delijk en aardig, zodat hij zater dagsmiddags tegen zijn zoon zei: „Zo, voor deze week is het mooi ge noeg, jongen. Ga douchen en knap je op. En als je nog een avondje met dat meisje uit wilt, neem dan de wagen maar. Ik heb hem vanavond toch niet nodig." Zodat ze 's avonds in de grote Opel het dorp uitreden, nagestaard door vier volwassen mensen, te we ten vader en moeder Vredenoord en FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT het echtpaar Grazer. In de wagen vroeg het meisje: „Waar rijd je heen, Nico?" „O, zo maar een eindje toeren. Heb je een pas?" „Ja, ik heb 'm ook bij me'. „Nou, gaan we een eindje de grens over. Dat is een klein half uurtje van Dorringen. Weet ik wel een streek, waar het machtig mooi is." Een uur later beklom de Opel een uitloper van het Teutoburgerwald en op een rustig plekje zette hij de wa gen neer en op slot. Hand in hand wandelden ze hel dichte l?os een eindje in, tot het meisje waarschuw de: „Niet te ver, Nico. Je bent hier niet in Dorringen, waar je de weg weet". Hij knikte. „Je hebt gelijk. Hei is hier rustig genoeg". „Heel erg rustig," antwoordde ze en er klonk iets in haar stem, dat hij onmiddelijk begreep. „Zeg, je benttoch zeker niet bang?" Ze slaake een zucht „Je zult me natuurlijk wel verschrikkelijk vin denbegon ze. Resoluut draaide hij om cn dwong haar mee terug te keren. „Stom, dat ik daar niet aan gedacht heb. Dan blijven we vlak bij de weg. Dat kan net zo goed". „Sorry, Nico.... Vind je me nu niet kinderachtig?" vroeg ze met zachte stem. Hij bleef staan en nam hef meis je in zijn armen, terwijl hij haar rustig kuste. „Nee, integendeel. Er gens vind ik het zelfs normaal. Ten slotte ken je me nog maar enkele dagen en weet je verder niets van me. Daar had ik aan moeten denken. Neem me niet kwalijk". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7