ficotjfa Spectaculair proces te Keulen ^OrCSOSO GOUDEN MC» Engeland en België gaan tanks maken NAAR GELEIDE LOONPOLITIEK Zestig doden bij bus ramp in Zuid-Af rika y Politieke verschillen Roosevelt/Churchill NEW YORK, 12-6. Uit de geheime correspondentie tussen de vroegere Amerikaanse president Franklin D. Roosevelt en de Britse premier Winston Churchill tijdens de tweede wereldoorlog die de Roosevclt-bibiiotheek in New York openbaar gemaakt heeft, bljjkt dat er wel eens belangrijke politieke verschillen tussen beide staats lieden bestonden. Dit schrijft de New York Times waarvan de me dewerkers gedurende een maand de 1700 documenten hebben be studeerd die ter beschikking van de historici zijn gesteld. Om een voorbeel dte noemen, Roosevelt verzette zich fel tegen de eerste ontmoeting tussen Churchill en Stalin, welke ontmoeting in oktober 1944 in Moskou plaatsvond. Churchill deed in zijn memo ries het tegenovergestelde geloven. Voorts onthullen de documenten dat de Amerikaanse president na de ondertekening van de akkoorden van Jalta niet voorzag dat er na de oorlog zeer veel Amerikaanse militairen in Europa zouden blijven. Dat beiden niet wegliepen met De Gaulle, bleek uit een brief die Churchill op 21 juni 1943 schreef. KEULEN, 12-6. In Keulen is maandag het proces begonnen rond de spectaculairste bankroof uit de na-oorlogse geschiedenis van Duits land. Terechtstaan de Oostenrijker Kurt Vicenik (44) en de Fransman Charles Laurent Donadio (34) en Frangois Antoine Mattei (24) die op 27 december vorig jaar een filiaal van de Duitse bank in de schaduw van de Keulse Dom beroofden van 310.000 mark en twee hoge politie- funktionarissen gijzelden en met hen, gevolgd door de televisie-came ra 200 kilometer door Saarland joe gen. Starfighter boort zich in weiland NEEDE, 12-6. Maandag rond het middaguur is een Duitse starfighter neergestort in een weiland in de Overijsselse gemeente Neede. De piloot van het vliegtuig is om gekomen. De straaljager boorde zich metersdiep in de'grond. Pre-liistorische skeletten in India gevonden NIEUW DELHI13-6. In de India se staat Oettar Pradesj zijn acht menselijke skeleten ontdekt die mo gelijk 10.000 jaar oud zijn. De plv. minister van voorlichting van deze staat, Tandoor, deelde aan verslaggevers mee, dat de vondst werd gedaan tijdens opgravingen in het dorp Serai Nahar. Op dezelfde plaats werden verkoolde hotten van dieren gevonden, waaruit men op maakt dat de prehistorische inwo ners van het dorp vleeseters waren. Van alle skeletten was het hoofd naar het westen gericht, hetgeen er op duidt dat zij volgens een bepaald ritueel werden begraven. Advertentie Manchetknopen v.a. 93,50 Dasspelden v.a. 19,75 Zegelringen v.a. 49,50 Horloge's v.a. 385 - Juwelier-Horloger Havtnptoln 1 Ziorifaco «Tel. (011V) 2443 In „Het Prinsenhofte Delft wordt deze maand een tentoonstel ling geopend, die handelt over de Nederlandse buitenplaatsen, waar over wel enige zorg bestaat. Hel motto van de tentoonstelling is dan ook: Nederlandse buitenplaatsen bedreigd LONDEN, 12-6. Engeland en Bel gië gaan 2.800 lichte tanks maken die een snelheid van maximaal 77 km per uur kunnen halen, zo heeft de Belgische minister van defensie, Paul van den Boeynants, maandag op een persconferentie in Londen meegedeeld na overleg met zijn Brit se collega lord Carrington. Van den Boeynants zei dat de tanks per vliegtuig kunen worden vervoerd en per parachute kunnen worden neergelaten. 2.100 tanks zul len in Engeland ten behoeve van de Britse strijdkrachten worden ge maakt en 700 in België ten behoeve van het Belgische leger. DEN HAAG, 12-6. De voorzitter van de Industriebond N.V.V., de heer A. Groenevelt, is er voorstander van terug te keren naar een geleide loon politiek. Hij zei dit maandagavond in een uitzending van Televizier Magazine. Volgens de heer Groenevelt zou de regering dan wel een dodelijke con trole op zowel prijzen als investerin gen moeten uitoefenen. Zeven procent vakantie-uitkering voor ambtenaren DEN HAAG, 13-6. Het kabinet- Biesheuvel heeft besloten de vakan tie-uitkering voor overheidsperso neel te verhogen van 6,5 tot 7 pro cent. De verhoging gaat in per 1 juni. Het betekent dat de verhoging in het algemeen pas merkbaar zal zijn bij de uitbetaling in mei van het volgend jaar. De beslissing van het kabinet is gebaseerd op de verhoging van de vakantie-uitkeringen in het particuliere bedrijfsleven. Het minimumbedrag van de uit kering gaat van f 71,87 per maand naar f 77,40 (928,80 per jaar). De bij drage per kind zal minimaal f 5,88 bedragen (was f 5,46), op jaarbasis f 70,56. De minister van binnenlandse za ken heeft de gemeentebesturen ge vraagd de verhoging voor hun per soneel toe te passen. Naar einde controle „groene kaart"? DEN HAAG, 12-6. De minister van justitie, verkeer en waterstaat en de staatssecretaris van financiën heb ben bü de Tweede Kamer een voor stel tot wijziging van de wet aan sprakelijkheidsverzekering motorrij tuigen ingediend. Daardoor zal het mogelijk worden om binnen de EEG de controle op het internationale verzekeringsbe wijs voor motorrijtuigen, de zg. groene kaart, zo goed als helemaal af te schaffen. Door de nieuwe rege ling zal het onderlinge verkeer wor den vergemakkelijkt. De voorgestelde wetswijziging sluit aan bij een richtlijn, die on langs dooi* de ministerraad van de Europese gemeenschappen is vast gesteld. JOHANNESBURG, 13-6. Bj j de busramp die zich zondag ten oosten van Kaapstad in Zuid-Afrika heeft voorgedaan, zjjn alle 60 inzittenden om het leven gekomen. De politic deelde dinsdag mee dat zich in de bus de spelers van twee rugbyploe- gen met hun vrouwen en kinderen bevonden. De (ncgcr)tcams keerden terug van wedstrijden in het dorp Paarl, toen de bus in het „Zwartberg"-massief door een brugleuning reed en in de kolkende „Rivicrsonderend" stortte. Kennedy stuurt lijfwacht naar huis WASHINGTON, 12-6. Senator Edward Kennnedy, van wie twee broers door moordenaarshanden zijn gevallen, heeft de leden van de geheime dienst die president Nixon hem als lijfwacht had gegeven naar huis gestuurd. Volgens de perschef van de senator heeft Kennedy dit gedaan, omdat hij de aanwezigheid van bewakers om zijn huis, zodat zijn kinderen die zien, niet prettig vindt. President Nixon gaf opdracht se nator Kennedy te beschermen, na dat gouverneur George Wallace van Alabama op 15 mei in Laurel (Mary land) was neergeschoten. Politie trok veerboot- passagiers aan haren BASTIA, 13-6. De politie van Cor sica is er maandag via een onge bruikelijke actie in geslaagd twee Franse beroepsinbrekers te arreste ren. In de haven van Bastia trokken de agenten twee- tot driehonderd mensen, die op het punt stonden met de veerboot naar het Franse vaste land te .vertreken, aan de haren. De politie vermoedde namelijk - terecht zoals bleek - dat het tweetal met pruiken vermomd van het eiland af zou trachten te komen. De twee inbrekers, van 21 resp. 22 jaar, hadden Corsica twee weken onveilig gemaakt. Ze stalen kost baarheden uit villa's en pleegden ook enkele autodiefstallen. Hun laatste slag sloegen ze bij een prui kenmaker. Generaal „van bom-aanvallen" zou hetzelfde doen WASHINGTON, 13-6. Als gene- raai John D. Lavclle (55) die gede gradeerd en gepensioneerd werd wegens zyn opdrachten tot bom aanvallen op Noord-Vietnam, het nog eens over zou moeten doen, „zou hij hetzelfde doen". Tijdens het onderzoek van een subcommissie van het congres deel de Lavelle mee, dat de commandant van de Amerikaanse troepen in het strijdgebied, Abrams, wist dat hij opdracht tot de bomaanvallen gaf ofschoon deze in strijd waren met het Amerikaanse beleid in die tijd. „Ik geloof dat generaal Abram wist wat ik deed". Maar Lavelle was ervan overtuigd, dat Abram niet wist dat aan het publiek on juiste mededelingen over de aan vallen werden verstrekt. Flitsen uit het buitenland BAGDAD. De Libische ambassa deur in Irak, die in april werd te ruggeroepen na de ondertekening van een Sowjet-Russisch-Iraaks verdrag, zal spoedig naar Irak te rugkeren, zo heeft de radio-Bagdad dinsdag gemeld. SUVA-FIJI. Fiji zal geen facili teiten verlenen aan Franse marine schepen en militaire vliegtuigen die betrokken zyn bij de kernproeven die Frankrijk en de Stille Oceaan zal houden. Dit heeft premier Kamisese Mara bekendgemaakt. RIO DE JANEIRO. De Braziliaan se bisschoppen hebben een beroep op de regering gedaan een einde te maken aan onwettige arrestaties en het martelen van gevangenen. ■<ku BERLIJN. Rainer Barzel, voorzit ter van de Westduitsc Christendemo cratische Partij, heeft maandag in West-Berlyn officieel bevestigd dat zijn partjj niet bereid is in een ver standhouding met de socialistisch- liberale regeringscoalitie op ver vroegde bondsdagverkiezingen aan te sturen. MONTREAL. De Russische violist Reubenn Agaronian (25) heeft de eerste prijs gewonnen van het inter nationale copcours van Montreal dat zondagavond beëindigd werd. De prijs heeft een waarde van tien dui zend dollar en bestaat uit een con tract met een belangrijke platen maatschappij. Archeoloog slopt met werken wegens te laag salaris SMILDE, 12-6. De archeoloog Tjerk Vermaning uit Smilde stopt na sep tember met zijn werk, omdat hij zijn honorarium van 10.000 te laag vindt. Hij krijgt dit bedrag sinds 1969 jaarlijks van de provincie Dren the. Hij heeft zijn waardevolle ver zameling voorwerpen uit de steen tijd te koop aangeboden. Er zijn twee gegadigden: het provinciaal museum in Assen en de rijksuniver siteit te Groningen. De heer Vermaning maakte maan dagmiddag bekend over te stappen op de palaeontologie; de weten schappelijke studie van dierlijke en plantaardige fossielen. In zijn schip te Smilde wil hp een nieuw fossie lenmuseum 'inrichten. Met name is de heer Vermaning teleurgesteld over het feit, dat hij zich door de of ficiële wetenschap niet als vakge leerde erkend voelt. In 1965 kwam de archeoloog voot het eerst in het nieuws toen hij in de Drenthse bodem de bewijzen vond van bewoning in dat gebied 55.000 jaar geleden. In 1966 kreeg hij de culturele prijs van Drenthe. Twee jaar later sloeg hij een aanbod af om in Denemarken als archeoloog te komen werken. Enkele maanden ge leden maakte hij de vondst bekend van een Drenthse Neanderdal-sche* del van 40.000 jaar oud en van een 8.000 jaar oud stenen beeldje van een oer-bison. Gouwe te vuil DEN HAAG, 13-6. pe langebaan- wedstrijden die zaterdag in Wad- dinxveen zouden worden gehouden, gaan niet door. Het water van de Gouwe blijkt te zeer verontreinigd. „Op Rocikeld(iis" GRONINGEN, 12-6. Het Noord-Groninger terpdorp Warffum zal van 13 t/m 17 ju ni a.s. weer het meest interna tionale dorp van Europa zijn. Volksdansgroepen uit 11 landen zullen deelnemen aan „Op Roakeldais 1972", 'het grootste folkloristisch festival van Nederland. Plm. 400 buitenlanders uit: Roemenië, Zwitserland, Zwe den, België, Duitsland, Ameri ka, Frankrijk, Ierland, Italië, Bulgarije en Nederland dan sen 5 dagen lang in Warffum. „De wereld dans in Warffum" zegt men hier en men is er trots op. Zeven jaar geleden - in 1966 - werd voor de eerste maal „Op Roakeldais" georgani seerd. „Op Roakeldais", wat een Groningse uitdrukking is voor „op goed geluk" was een experiment en is sinds 1966 uitgegroeid van een plaatselij- ke gebeurtenis tot een vol waardige manifestatie met in ternationale bekendheid. Bissclipp gelast opheffing bezetting kerk te Sehagcn SCHAGEN, 12-6. Bisschop Zwart kruis uit Haarlem heeft pastoor J. Rijkers uit Schagen, die reeds meer dan zes rqaan^en de St. Christofo- riuskerk eq de pastorie aan de Ge dempte Gracht in Schagen bezet houdt, gelast oir* donderdag 15 juni om 12.00 uur de sleutels van de kerk en de sacristie en tevens de admini stratieve bescheiden van de parochie over te dragen aan deken A. Frit- schij. Dit zei maandagavond vicaris- generaal van het bisdom Haarlem mgr. dr. H. W. J. Kuipers, op een parochiebijeenkomst in Schagen. Dat deze affaire rond het ontslag van pastoor Rijkers op 22 november van het vorig jaar in het middelpunt van de belangstelling staat, bleek uit de grote opkomst. Ruim 300 perso nen luisterden aandachtig naar de verklaring, die namens bisschop Zwartkiluis werd voorgelezen. Het beroep, dat pastoor Rijkers tegen zijn onslag bij de Heilige Stoel had ingediend, is verworpen zodat zijn ontslag rechtsgeldig is. Lucht verontreiniging MEXICO, 12-6. In 1309 werd een Azteek uit wat tegenwoordig de stad Mexico is, schuldig bevonden aan het verbranden van houtskool en het verontreinigen van de lucht in de stad. Hij werd, zo schrijft Het Beste van juni, veroordeeld tol de dood door ophanging. Tegenwoordig heeft dezelfde stadslucht een groter koolmonoxydegehalte dan die van New York. een groter zwaveldioxy- dcgehalle dan die van Londen en beval zc tien keer zoveel schadelijke industriële afvalstoffen als die van alle industriegebieden in hel stroom gebied van de Rijn en Ruhr bij el kaar. De vroegere, pure „gezichtshulp" is inmiddels door ideeën, vormen en kleuren het modeattribuut der goedgeklede vrouw geworden. Wat vroeger onmogelijk zou zijn geweest, is thans in zwang. Hoe harmonisch de goedge vormde modebril kan aansluiten bij het totale modebeeld demonstreert de foto. Zoals het modebeeld voortdurend verandert, de vorm van de dagelijkse kleding geheel anders is dan een komplet voor 's avonds, zo moet ook de bril steeds op aanpassing bedacht zijn: aan de mode zelf, aan de gelaalsvorm de kapsels, de kosmetische aanbevelingen en de gelegenheden, waar ze worden gedragen. „De tijd van „alleen maar een bril" is evengoed voorbij als de tijd van „alleen maar één jurk voor goed", zo willen de ontwerpers ons tenminste doen geloven. Geen Amerikaanse legersuhsidie voor Leidse hoogleraar LEIDEN, 13-6. Een subsidie van 14,500 dollar (ruim 47.000 gulden) die de Leidse hoogleraar prof. dr. J. J. van Rood van het Amerikaanse le ger heeft gekregen om een onder zoek te verrichten, moet worden te ruggestuurd. Dit heeft de universiteitsr-ad van cle Rijksuniversiteit te Leiden maan dagavond besloten met 24 stemrrien voor, acht tegen en geen onthoudin gen. De raad besloot tevens ten be hoeve van de onderzoekingen aan prof. Van Rood een bedrag gelijk aan de verleende subsidie beschik baar te stellen. Dit bedrag komt ten laste van de post „onvoorzien onder zoek en onderwijs". Overwegingen bij het besluit wa ren dat „dat Amerikaanse leger bij voortduring misbruik maakt van wetenschappelijke kennis en ont wikkelingen voor destructieve doel einden". „Geld van zulk een partner is besmet geld", aldus de indieners van het ontwerpbesluit. Recreatie in Brabant BREDA, 12-6. De Stichting Re creatiecentra van de Ned. Herv. Kerk verzorgt nu in acht centra met 350 ha terrein per jaar 1.4 miljoen overnachtingen., Dit zei de voorzit ter van de Stichting dit weekeinde in Chaam (NB) bij de opening van de nieuwe accommodatie van het re creatiecentrum „De Faasbloem". Het is een van de grootste in Noord- Brabant. Sedert de start in 1961 groeide „De Faasbloem" van 2o tot 68 ha met vakantiebungalows cn ruimte voor caravans en tenten. Kasaardbeienseizoen loopl weer ten einde DEN HAAG. 10-6. Het aanvoer seizoen van kasaardbeien begint naar het eind te lopen. Uit de kassen waarin niet wez*d gestookt, was deze week nog wel een aanvoer van be tekenis maar duidelijk is toch, dat dit niet lang meer zal duren. Onder tussen is dc pluk begonnen van aardbeien die worden geteeld onder plastictunncls. Deze tccllmclhode heeft de laatste jaren in Brabant cn Limburg nogal opgang gemaakt. Dc aardbeien zullen dus normaal blij ven verschijnen want na de onder plastic geteelde vruchten, komen direct dc vollegronds aardbeien. KERKNIEUWS Collecten in mei In mei werd in dc Ned. Hervormde kerk f 506.11 gecollecteerd. LAND- EN TUINBOUW Wüziging bestuur Landbouwschap Tor voorziening in de vakature A. IJska als lid van het bestuur van het Landbouwschap is benoemd de heer H. van Dam te Strijcn. Als plaats vervanger van dc heer Van Dam be noemde de Chr. Bond van Werkne mers wederom de heer P. Minnaard tc Goes. Naaldprinses 1972 AMSTERDAM, 12-6. Mevrouw M. E. Pol uit Emmeloord is in Amster dam op de nationale finale Neder lands Naaldprinses 1972 geworden. Tesamen met zeven andere finalis ten zal zij op 24 juni in München meedingen naar de titel „Naaldprin ses van Europa 1972". In zeven Eu- rppese landen, Nederland. Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Italië, De nemarken en Engeland hebben da mes deelgenomen aan deze wedstrijd in het maken en ook zelf tonen van kleding. In de Nederlandse finale werd mevrouw W. J. Smith uit Utrecht tweede en mevrouw M. Kie kens uit Purmerend derde. Advertentie .J!, Dames- en heren paraplu's in alle bekende merken CMWiX* "AM 9 LENGKEEK LEDERWAREN I ZIERIKZEE VOOR DE VROUW U kunt niet ALLES weten! Onechte parels kunt u weer mooi glanzend cn blank krijgen door zc enige tijd in melk met lauw- water zeepsop te laten liggen. Gelakte meubelen moet u niet boe nen met boenwas, doch gewoon afnemen met een vochtige doek en opwrijven met een wollen doek. Krassen op gepolitoerd hout kunnen verwijderd worden door deze met een halve aardnoot in te wrijven. De olie uit de noot doel de kras verdwijnen. Moet u een thermosfles vullen met hele drank, houdt dan de fles eerst even boven hete stoom. U hebt dan geen last van springen. Indien een matras te dun of te hard is, leg er dan een stuk schuim rubber van hel zelfde formaat op en de geplaagde slaapt heer lijk. Olievlekken op kokosmatten kunt u verwijderen met heet sop, waar aan benzine is toegevoegd. Ook kunt u pijpaarde gebruiken. Gevlochten biezen stoelzittingen kunnen worden schoongemaakt met een warm sopje, als ze niet gevernist zijn. Nawryven met schoon water. Verflucht verdrijft u door in de ka mer enige schotels met zout neer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4