„de slof" Verton's Schoenen AGENDA Vergadering; algemeen bestuur Beatrixschool te Zierikzee „Later beslissen over fluoridering" Geraffineerde vorm van oplichting WONDER Eerste paal basisscholen te Haamstede Drie doden bij ernstig verkeersongeval Administratie-achterstand kon worden weggewerkt SILVER SPRING. Senator George McGoyern, een van de grote kansheb bers van de Democratische nominatie by de presidentsverkiezingen, op bezoek bij mede-kandidaat gouverneur George Wallace van Alabama in het ziekenhuis. Wallace, die herstellende is van de aanslag, ontving van McGo- vern het boek „President Jefferson Haagse gemeenteraad: ZIERIKZEE, 13-6. In de maandag middag gehouden vergadering van het algemeen bestuur van de Bea trixschool te Zierikzee waren de vertegenwoordigingen van de ge meenten Westerschouwen en St. Phi- lipsland afwezig. Een punt, dat van een vorige ver gadering was overgebleven was de vergoeding voor het vak godsdienst onderwijs. (3 uur per week). Het da gelijks bestuur stelde voor, nadat men de materie onder de loep had genomen, daarvoor een vergoeding toe te kennen als aan een vakleer kracht lichamelijke oefening of handwerken voor meisjes. Dit werd met algemene stemmen Advertentie Orlalnole PINOCCHIOeréatle, onvoorstelbaar makkelilk« gezond en niet te verslijten* diverse kleuren natuur Ieder .plantage crêpe zolen. Voor ledereen die van gezonde* Jeugdige schoenen houdt l Alleen écht met het ^inoccfüo merl<l Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 2488 Muiitenvoiidst in Woerden WOERDEN, 12-6. Tijdens graaf werkzaamheden voor een nieuw bankgebouw in het oude stadscen trum van Woerden, is personeel van het aannemersbedrijf van Staveren gestuit op een zogenaamd Jacoba kannetje met ongeveer 300 oude munten, hoofdzakelijk zilver en en kelen van goud. Volgens mej. R. van der Meer van het kabinet voor penningen en mun ten in Den Haag, die reeds enkele van de munten onder ogen heeft ge had, is eerst een grondig onderzoek nodig om uit te maken wat het hier voor munten betreft. Zij vermoedde dat hier sprake is van een vrije unieke vondst uit ongeveer 1400. Bij het onderzoek is ook de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonder zoek in Amersfoort ingeschakeld. Welzijns- en Gezondheidszorg AMSTERDAM, 10-6. Hét Neder- lands Congres voor Openbare Ge zondheidsregeling zal dit jaar op 15 november 1972 in de grote zaal van het Rai-gebouw te Amsterdam een congres houden dat gewijd zal zijn aan 't thema: „Welzijns- en gezond heidszorg in nieuwe vormen". Aan de orde komen de volgende onder werpen: „Nieuwe groepen van hulp zoekenden", „Het antwoord van de hulpverleners in de eerste lijn" en „De inpassing in georganiseerde verbanden". aangenomen. Tot nu toe komt 75"/u van de salarislast ten laste van de school, terwijl het predikantencon vent 25u/o voor zijn rekening neemt. Het d.b. was van mening dat de school eigenlijk het gehele salaris zou moeten betalen, zodat het pre dikantenconvent daarvan woi'dt ont last. Ook dit voorstel kreeg aller in stemming. Er was enige discussie over de vraag, of men het predikan tenconvent zou verzoeken, het vrij komende bedrag ter beschikking te blijven stellen voor een fondsje ten bate van de school om daaruit kleine betalingen te doen die niet ten laste van de Rijksvergoeding kunnen wor den gebracht. Men is om een derge lijk fondsje eigenlijk dringend verle gen, maar de mening overheerste dat men deze vraag niet moet doen, al zal het wel op prijs worden gesteld, wanneer het predikantenconvent een dergelijke geste ongevraagd zou wil len doen. Begroting 1972 Vastgesteld werden de cijfers van de begroting 1972, in ontvangst en uitgaaf op f 363.599,86. De sluitpost was hier bijdrage van de gemeenten in de ongedekte reke ning tekorten ad f 6054,61. Vorig jaar was het totaal van de begroting f 287.271,41 en het onge dekte tekort f 9567,87. Uit de discussie over deze begro ting kwam naar voren dat de deel nemende gemeenten nog van 1967 af, deze tekorten moeten aanzuiveren, de reden daarvan is aan insiders be kend. (De rekeningen en begrotingen konden niet tijdig worden klaarge maakt). De administratie wordt thans na mens de gemeente gevoerd, door de heer Sweere, die de achterstand heeft weggewerkt, maar de conse- kwentie van een en ander is, dat de gemeenten nog de rekening van de tekorten over genoemde vijf jaren gepresenteerd krijgen. Een voorzichtige schatting door de heer Sweere gedaan kwam neer op totaal plm. f 1,af 1,25 per inwo ner, al hoopte hij dat het minder zal zijn. Het aantal leerlingen bedroeg over 1970 gemiddeld 68, voor 1972 wordt gerekend op een gemiddelde van 67 Vz leerling. De vergoeding van de gemeente Zierikzee toegekend voor het voeren van de administratie wordt voor 1972 geschat op f 3690, Als gevolg van de eerder genoem de achterstand in de administratie heeft sedert 1967 geen afrekening meer met het rijk plaats gehad, de school heeft daardoor kasgeld moe ten opnemen, wat aan rente een be drag van f 2850,zal gaan kosten. Medio api-il 1972 is aangevangen met de bouw van een nieuwe school voor de kernafdeling ter vervanging van de oude villa, waarin tot nu toe Beul gevraagd SEVILLA, 12-6. Het bestuur I1 van de Spaanse stad Sevilla zoekt via een advertentie een beul. I Het is geen drukke baan en het salaris is dan ook gering. Hoewel de Spaanse wet nog steeds de doodstraf door mid- del van het wurgijzer kent, zijn doodvonnissen de laatste 1 jaren steeds gewijzigd in le- venslange gevangenisstraf. 1 deze afdeling is ondergebracht. Ge schat wordt dat voor een bedrag van f 330.000,in dit kalenderjaar zal worden gebouwd. Door bemiddeling van een bekend bankierskantoor heeft men een le ning ad f 825.000,kunnen afsluiten om deze bouw te financieren. Deze lening wordt in termijnen verstrekt, naarmate de bouw vordert. Het hoofd der school, de heer Van Leeuwen was uitermate tevreden over de gang van zaken betreffende bouw (prettige omgang met de bou- wei-s) al zal aan enige achtei-stand in de bouw niet te ontkomen zijn. Inbraak in oudheid kundig visserij museum SCHEVENINGEN, 12-6. Onbeken- den heben in het afgelopen weekein de ingebroken in het oudheidkundig visserij museum te Scheveningen en hebben circa 120 voorwerpen ont vreemd. De waarde van de buit is nog onbekend, aldus de politie. De dieven hebben onder meer een aantal bronzen en zilveren legpen ningen en munten meegenomen, be nevens enkele gouden horloges. Ook werden klederdrachten beschadigd. Het museum is eigendom van de Stichting Oud-Scheveningen. In 1971 meer „Opiumwet"-misdriiy.en DEN HAAG, 12-6. In 1971 zijn bij- na 1700 (1970: 1100) personen met de justitie in aanraking gekomen we gens het onbevoegd in bezit hebben, het gebruik en het verhandelen van verdovende middelen, zoals hasjiesj, marihuana, opium en LSD. Er zijn 593 personen (1970 469) wegens misdrijven in de zin van de opiumwet veroordeel. In 1102 geval len werd de zaken door het openbaar ministerie geseponeerd (1970 609). Jongen verdronken GILZE-RIJEN, 12-6. In het zwem bad Klein Zwitserland Gilze-Rijen is maandagmiddag de 13-jarige Jaco bus van de Ende uit Gilze tijdens hte zwemmen verdronken. Het bad is op de plaats waar het ongeluk ge beurde vier meter diep. De jongen kon zwemen. De brandweer van Til burg en Gilze heeft de jongen 50 mi nuten na het ongeluk bovengehaald. Over de oorzaak van de verdrinking is nog niets bekend. Jongen op brommer verongelukt SON EN BREUGEL, 12-6. Maan- dagavond is de 16-jarige H. A. P. van Gastel uit Son in zijn woon plaats met zijn bromfiets aangere den door een personenauto. De jon gen was op slag dood. Scholier overleden aan hersenbloeding AMSTERDAM, 12-6. Sectie op het stoffelijk overschot heeft uitgewezen dat de Amsterdamse scholier Eric Brouwer (14) is overleden aan een hersenbloeding. De jongen was in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen omdat hij bij een vechtpartijtje op school bewusteloos was geraakt. Volgens de politie is er geen aan wijsbaar verband tussen de vecht partij en de hersenbloeding. Auto tegen lantaarnpaal Chauffeur gedood HILVERSUM, 13-6. Tussen Hil- versum en Utrecht is in de nacht van maandag op dinsdag onder Maar tensdijk een personenauto met grote snelheid tegen een lantaarnpaal ge reden en vervolgens tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 21-jarige B. J. Vermeulen uit Utrecht, werd uit de auto geslingerd en op slag gedood. Een mede-inzittende werd zwaar gewond. Milieudefensie -wil meer geld voor restauratie AMSTERDAM, 13-6. Dc raad voor de milieudefensie heeft er bij de re gering op aangedrongen de begro tingspost voor restauratie van woon huis-monumenten en van woonhui zen die in een beschermd stads- of dorpsgezicht liggen fors te verhogen. In vele stadswijken wordt het woonmilieu volgens de raad voor milieudefensie jaarlijks ongunstiger. Behalve door het „automisbruik" ook door achterstallig onderhoud en door het uitblijven van woningher stel en -verbetering, dit heeft ver krotting tot gevolg. Roofoverval mislukt AMSTERDAM, 12-6. Een nog on bekende man heeft maandagmorgen om tien voor half elf een poging ge daan een bijkantoor van dc Amro- bank aan dc Herengracht in Am sterdam te beroven. Dc man legde een briefje met het opschrift „Volg mijn orders op" op de balie en maakte een tas open waarin een vuurwapen zou zitten. Toen de kassier evenwel zijn hand naar dc alarmknop uitstrekte nam dc man met een verontschuldiging de benen. De man, een nogal zuidelijk type mot donker krullend haar, droeg con paars pak cn een donkere bril. DEN HAAG, 13-6. De gemeente raad van Den Haag heeft maandag avond uitgesproken dat het niet mo gelijk is op dit moment een verant woord besluit over het al dan niet fluorideren van het Haagse drink water te nemen. Een door de KVP-fractievoorzitier mr J. A. M. Borghols ingediende mo tie, waarin dit stond, werd gesteund door alle partijen met uitzondering van de kabouters. De motie die aan het einde van een onder grote publieke belangstelling gehouden fluorideringsdebat in de raad ter tafel kwam, werd door het college van b. en w. overgenomen. In de motie staat dat eerst duidelijk heid moet komen over drie punten die van essentieel belang worden ge acht voor een oordeel omtrent wen selijkheid en praktische uitvoering van drinkwaterfluoridering: de uit- Kostbare gestolen schilderijen achterhaald WORCESTER (MASSACHUSETTS), 12-6. Vier schilderijen, die vorige maand uit een museum te Worces ter zijn gestolen en waarvan de waarde op meer dan een miljoen dollar wordt geschat, zijn achter haald, aldus een bekendmaking van de politie. De achterhaalde stukken, een Rembrandt, een Picasso en twee Gauguins, zijn „in redelijk goede staat". Drie mannen en een vrouw zullen in verband met de diefstal terecht staan. Ziddafrikaanse studenten voor de rechter JOHANNESBURG, 12-6. Zeven en-zestig studenten en twee verslag gevers zijn maandag jl. in Johannes burg voor de rechtbank verschenen op beschuldiging van overtreding van de wet inzake samenscholing. Zij waren vrijdag gearresteerd bij een botsing met de politie. Allen werden tegen betaling van een borgsom van 400 gulden vrijge laten. De zaak werd verdaagd tot 27 juni. De publieke 'tribune was volgepakt met studenten en hun ouders. Buiten stonden ca 150 mensen die niet naar binnen mochten en door een tiental politiemannen werden tegengehou den. Moeder en dochtertje overleden door koolnionoxyde UTRECHT, 12-6. Dc 23-jarige M. Welsing en liaar driejarig dochtertje zyn maandagmorgen dood aange troffen in hun woning aan de Aqua- marynlaan in Utrecht, vergiftigd door koolnionoxyde. Het gas is, naar de politic vermoedt, ontstaan door een defect -aan dc geyser in dc wo ning. De slachtoffers werden ontdekt door dc eigenaar van een schoen re paratiebedrijf onder de woning, die maandagmorgen met zijn werk wil de beginnen. Zij zijn vermoedelijk zondagmor gen al overleden. VVITTEM, 12-6. Drie personen, onder wie een zwangere vrouw die vcor dc bevalling per ambulance naar het ziekenhuis werd gereden, zijn maandagochtend vroeg by oen Verkeersongeluk op dc Rijksweg 78 by Wittcm (L) om het leven gekomen. Zeven andere personen raakten licht tot ernstig gewond. De slachtoffers zijn mevr. Van Dijk uit Gulpen, haar behandelde arts J. M. Haak, eveneens uit Gul pen en de automobilist E. R. Kcrk- rade. Het ongeluk gebeurde toen de Kerkraadse automobilist bij een in haalmanoeuvre in een bocht van de Rijksweg zijn voertuig niet tijdig van dc linker weghelft kon krijgen. Het voertuig botste op de tege moetkomende ambulanccauto cn vervolgens op dc daarachter rijdende auto met de behandelend arts en een kraamverzorgster. spraak die de kroon zal doen over de praktische voorzieningen voor de principiële tegenstanders van ge fluorideerd drinkwater, het advies dat de gezondheidsraad zal uitbren gen over alternatieve mogelijkheid om fluoride toe te dienen, en de economische aspecten van fluoride- ring. Lopend, maar niet singing in the rain". Het was typisch voor eeii wandeltocht, die door de vereniging SVÖWK te Ouwerkerk werd geor ganiseerd. Twee dappere stappers onderweg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). MÜNCHEN, 12-6. Samen met een 81-jarige oud-leraar en onder zoge naamde bedreigingen van de zijde van de anarchistische Baader-Mein- hofgroep, heeft een 48-jarige vrouw uit Odcrberg, in Opper-Bciercn, dc minister-president van Beieren, AI- fonds Goppel, en de Wcstduitse mi nister van binnenlandse zaken, Hans- Dietrich Genscher. voor vier miljoen mark willen oplichten. De vrouw dwong de als vermist opgegeven leraar vanuit een pension in de omstreken van Salzburg (Oos- teni'ijk) onder valse naam chantage- brieven aan beide politici te schrij ven. In de brieven schreef de be jaarde man dat hij ergens door de Baader-Meinhofgroep werd vastge houden en zijn vrijheid herkrijgen kon met een losgeld van vier miljoen mark. Naar de Beierse politie maandag meedeelde, had het onwaarschijnlijk paar al eerder „samengewerkt". Zo hield het „inzamelingen voor spas tische kinderen", waarvan de op brengst altijd alleen „gemaakte 'on kosten cn vergoedingen" dekte. De Kerkraadse automobilist, dc zwangere vrouw cn dc arts waren op slag dood. Drie passagiers in de au to uit Kcrkradc raakten gewond evenals dc echtgenoot van mevr. Van Dyk cn ccn verpleger van dc GGD-IIccrlen in dc ambulancc-auto. De bestuurder van de ambulancc auto moest met snijbranders uit de wrakstukken worden bevrijd. Ook de kraamverzorgster in de volgauto raakte gewond. De leeftijd van mevrouw Van Dijk, die maandagmorgen bij t ver keersongeluk om het leven kwam, is 27 jaar. Die van haar bcliandeld arts, de heer J. M. Haak. die ook in de ambulance zat, is 34 jaar. Beiden kwamen uit Gulpen. De bestuurder van de auto die te gen de ambulance botste en even eens om het leven kwam, de heer E Radix, uit Kcrkradc, is 24 jaar. Oudheidskamer Bruinissc In juni/julhaugustus is de Oudheids kamer te Bruinisse geopend op de woensdag- en zaterdagmiddagen. Dinsdag 13 juni Zierikzee Ger. Jeugdgebouw, 8.00 uur boven zaal volksdansen. Woensdag 14 juni Zierikzee Verenigingsgebouw, 8.00 uur, verga dering N.C.V.B. Ger. Jeugdgebouw, 2.00 uur, film middag voor kinderen tot 12 jaar, (bovenzaal). Sportpark „Bannink", 7.00 uur, ge- costumeerd voetbalwedstrijd kerke- raad-jongensclub. Ger.Jeugdgebouw ,8.00 uur, Geref. Vrouwenvereniging. Serooskerke Dorpshuis, 8.00 uur, alg. ledenver gadering Groene Kruis „Schouwen- Duiveland". Brouwershaven Kleuterschool De Blokkendoos, 18.30- 20.00 uur, „open huis". Donderdag 15 juni Zierikzee Ger. Jeugdgebouw, 8.00 uur, film avond „Zorba de Griek". Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, N.C.V.B.- bij eenkomst. Vrijdag 16 juni Zierikzee Geref. Jeugdgebouw, 21.00 uur, start grote dropping, ook in gezinsver band, (opgave voor do.dag 15-6). Zaterdag 17 juni Haamstede Clubgebouw jeugdsoos „Big S", 8 uur, barbecue-tuinfeest. Renesse 8.00 uur, tentconcert „Luctor et Emergo". Bruinisse Tentconcert „Nieuw Leven" en „Crescendo". Zondag 18 juni Dreischor „De Drie Schorren"", 14.00 uur, start gezelligheidsrit m.a.c. „Sparta". Dinsdag 20 juni Zierikzee R.K.-Centrum, Mosselstraat, 7.30 uur, vergadering U.V.V. Zoals bekend wekt een mens, die - maar wel (nog) lopend en werkend - ineens tot een soort krakkebakje wordt, de lachlust op van duizenden. De hilariteit houdt waarschijnlijk pas op als een mens aan de infuus- flessen ligt in het ziekenhuis. Ik wil daar feitelijk helemaal niet over praten, maar een auto heeft mijn „bliksemschicht" tot een verfrom meld wrakje gereden en als je er dan zelf op zit, blijft er een raar dik vingertje over en ribjes gelukkig dat de riblapjes die er achter zitten beschermd worden), die nu bij sommige (maar niet alle) soorten bewegingen pijn doen en daar heeft men dan uitvoerig pret om. Het zal ook wel komisch zijn, maar ik nodig graag iedereen uit - in vergelijkbare situaties - zijn eigen schoenveters dicht te doen en zich uit te strekken op bed. Let ook op de peristaltische bewegingen (de ongecontroleerde), zoals kuchen, hikken en dat soort dingen. Ze hebben blijkbaar alles met ribben te maken. Maar eigenlijk wilde ik iets an ders: hoe moet een mens zich wel voelen, die zo'n beetje alles ge bro ken en geschonden heeft en uil de narcose ontwaakt. Als sommige u>il- den achter het stuur eens tien minu ten die ellende meemaakten, zou er wellicht wat voorzichtiger omge sprongen worden met de rijdende kogels op de weg. Er wordt driftig geschakeld en de uitlaten grommen j?iaar goddank niet iedereen doet het zo en er komt dus geen algemene wet op beperkingen zus en zo. En het parlement strijdt over hel pro millage alcohol in het bloed. Mag hel 0,8 zyn of 0,5. Nu, hel mag niels z{jn; geen druppel. Alleen grenadine rood mag een chauffeur drinken, want hij heeft zelf ivellicht nog niet met lillend en bloedend kaakvlees op het blik van een andere auto ge legen. Zo krijgt men situaties als in Lim burg. Daar kon een zwangere vrouw nog niet met een forse ambulance 'naar hel ziekenhuis worden gebracht of een complete gek, dc strot vol je never, moest er tegen op knocren, met verschrikkelijke, zeg maar on peilbaar verschrikkelijke gevolgen. Maar we zullen ook dit snel verge ten zijn. Op de redaktiekantoren zullen de geknipte en geplakte doden (dodelijke ongelukken) op de steeds langer wordende lijst tcorden gezel en de vergroving neemt toe. Men kan daar wel eens een nacht je om huilen, vooral als de ribben toch niet toelaten om te slapen. Het zou allemaal anders moeten, beter, beschaafder, voorzichtiger, mense lijker, christelijker zo men wil, want mensen worden wel bü duizenden vermoord of in het verkeer omge bracht, maar een mens is uniek en ontzettend veel waard. Men kan hem of haar nooit precies meer zo na maken. Het is een wonder, ccn absoluut wonder, maar verwonderen is er in de wereld niet meer zo by. SC1EREILAN DM AN HAAMSTEDE, 12-6. Op het bouwterrein aan de Julianastraat te Haam stede wetd maandagmiddag door burgemeester H. P. Everwijn dc eerste paal geslagen voor de nieuw te bouwen openbare- en christelijke basisschool. Zoals reeds eerder gemeld gaat het hier om een christelijk nationale en een openbare school die zodanig i(jn ontworpen dat ze een zelfstandige eenheid vormen, met voor iedere school een eigen speelplaats en een eigen ingang, maar toch zodanig gesitueerd dat eventueel vele contacten mogelijk zijn. De plechtigheid van het staan van de eerste paal" iverd bijgewoond door een groot aantal leerlingen en onderwijskrachten van de openbare basisscho len in Burgh ert Haamstede en de chr. nationale school te Haamstede, vele genodigden en verschillende raadsleden. Dij gelegenheid van de „eerste paal" werd het zogenaamde „garantiecer tificaat" ran dc stichting Douwparantie Utllitcitswerken uitgereikt tijdens f een bijeenkomst, na afloop van het „buitcngebcuren", in hotel Dom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2