w De sfeer in N.-lerland verandert ten goede BLIK DOOR HET WERELD ONZE PUZZELRUBRIEK i P iM te I6' Sinds maart is Londen bezig met een nieuwe aanpak om het teven in Noord-Ierland weer een beetje nor maal te maken. En in dit opzicht is meer succes geboekt dan je zo di- rekt zou opmaken uit de nog steeds doorgaande stroom berichten over Britse soldaten die sneuvelen door kogels of door mijnen van de I.R.A.- rebellen. Inderdaad gaat de terreur, trouwens ook tegen burgers, door. Maar opvallend is wel dat bijvoor beeld een petitie van katholieken in Belfast om tot een wapenstilstand te besluiten door veertigduizend katho lieken getekend werd - mensen die genoeg hebben van de terreur en ook niet meer geloven dat daarmee iets te bereiken valt. De I.R.A. beseft dat haar strijd afhankelijk ïs van de steun van de publieke opinie en die petitie is ongetwijfeld de voornaam ste reden waarom ze inderdaad een wapenstilstand heeft aangekondigd. Dit wil zeggen: de officiële I.R.A. - de radikale vleugel, de Provisio nals, weigert op te houden met zijn aanslagen. En dus groeit de Britse verlieslijst nog gestadig. Maar het belangrijkste is wel - en daarop werkt de minister voor Noord-Ierland Whitelaiv door - dat bij de katholieken ook het inzicht groeit dat terreur niet de methode is om bijvoorbeeld te bereiken dat Noord- en Zuid-Ierland herenigd worden, zeker niet als er andere mo gelijkheden bestaan zoals bijvoor beeld volksstemmingen die Londen in het vooruitzicht heeft gesteld. Whitelaw, zo'n beetje nu de diktator van Noord-Ierland, heeft niet alleen in het noorden succes met deze po ging de mensen ertoe te bewegen andere dan gewelddadige methoden tot hereniging op zijn minst te over wegen Kijken naar Londen Premier Lynch van de republiek Eire heeft strengere vervolging van de I.R.A. gelast en onlangs zijn bij voorbeeld drie van de voormannen van de Provisionals door zijn politie gearresteerd. Wat hem tot dergelijke akties bracht is ook het feit dat de sympathie bij de bevolking van Noord-Ierland sterk is getaand, naar we moeten aannemen omdat zij daar niet helemaal meer de zin konden verstaan van allerlei aanslagen die meer uit bloeddorst dan uit patrio tisme bedreven lijken. Bij de volks stemming over toetreding tot de EEG bijvoorbeeld ageerde de I.R.A., voor al de Provisionals, sterk om nee te stemmen maar de meerderheid die ja zei ivas opvallend groot. Lynch durft nu ook meer tegen de I.R.A. op te treden omdat hij nu weet dat de- publieke opinie hem steunt. Deze houding van de republikein se regering in Dublin werkt op haar beurt weer door naar Belfast en de omringende Noordierse graafschap pen. Keken de rebellerende katholie ken eerst voornamelijk naar Dublin om steun tegen hun eigen regering, dat heeft nu minder zin gekregen. Temeer ook omdat die eigen regering intussen ook is afgeschaft en zij te maken hebben met Londen en in het bijzonder met minister Whitelaw die zich in ieder geval heeft laten ken nen als een reëel denkend man. Een die ook niet schroomt om de troepen in te zetten tegen de protestantse ge wapende groepen waar die wat meer dan hun gewoonte is tot daadwerke lijke aktie overgaan. Wat Whitelaw voor ogen staat is duidelijk. Hij wil in de eerste plaats het vertrouwen wekken dat het Brit se leger er inderdaad alleen is om de orde te handhaven, wie die ook wil verstoren. Als de rust is weerge keerd kan dan zinhig gedacht ivor- den over een oplossing en in zekere zin gebeurt dit ook al. Aansluiting van heel Noord-Ierland bij de Ierse republiek ivas tot dusver een dogma waartegen geen katholiek behoorde in te gaan. Nu treffen we in publika- ties min Noordierse katholieken be schouwingen aan waarin aangestipt wordt waarom protestanten over die idee niet zo geestdriftig kunnen zijn. En je vraagt je af of de invloed van de kerk in de republiek misschien niet wat sneller teruggedrongen kan worden. Redelijke oplossing Whitelaw wekt het besef dat bij voorbeeld ook de aanpassing op het gebied van justitie en ekonomie vol zit met haken en ogen en dat al die problemen helemaal niet onoverko melijk hoeven te zijn maar dat ze ivel degelijk bestaan. En dat het bo vendien een soort problemen is dat zich niet leent voor oplossing met geweer en handgranaat. In maart is de nieuwe en welhaast zeker laatste poging begonnen om te voorkomen dat Ulster helemaal on dergaat in een zinloze burgeroorlog. Het leek een bijvoorbaat onmogelij ke taak die Whitelaw kreeg. Maar zelfs in de korte tijd die sindsdien is verstreken is een verandering in sfeer ontstaan die zelfs de grootste optimist niet had durven verwach ten. De zaak is nog lang niet in kan nen en kruiken, maar dat eigenlijk voor het eerst na jaren enige hoop gekoesterd kan worden dat er een redelijke oplossing komt is een niet geringe prestatie. Personeels- inkrimpingen te Utrecht UTRECHT, 8-6. Bij de diverse vestigingen van het constructiebe drijf Wescon, onderdeel van het VMF-concern, is men van plan nog dit jaar het personeelsbestand met 325 man in te krimpen van in totaal 1640 tot 1315 man. In de „produktie- ve" sector zou aan ontslag voor 75 a 100 man niet te ontkomen zijn. Daar zou 100 man kunnen afvloeien via naturlijk verloop. In de indirecte personeelssector (beambten, chefs) wordt gerekend op ontslag voor 125 a 150 man. De kans dat de reorgani satie in de indirecte sector via na tuurlijk verloop kan plaatsvinden is veel-geringer. Ontslagen in Haarlem HAARLEM, 8-6. Het personeels bestand van Ruys Haarlem N.V. (£abri<kante van flexibele verpakkin gen) zal door samenvoegen van functies verder worden ingekrompen met 40 man. Medio september van 1971 is bij een sanering en reorgani satie ook reeds ontslag aangezegd aan ongeveer 65 van de toen 350 werknemers. De directie van Ruys meent dat de onderneming verder afgestemd moet worden op de hui dige en toekomstige marktsituatie, zo wordt gezegd in een communiqué. Brand in Middelburg MIDDELBURG, 8-6. Een felle brand heeft donderdag in Middel burg een constructiewerkplaats to taal vernield. Van een nabijgelegen loods stortte het dak brandend naar beneden. De schade schat de brand weer op ca twee ton. Nog een foto uit 10.14 van de intocht van de toenmalige burgemeester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye. Op de voorgrond (wijlen) de heer M. J. Kosten, de heer J. E. v. d. Broek en (wijlen) wethouder R. Gerritsen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Van 27 tot en met 30 september a.s. wordt voor de tweede maal de vakbeurs voor wand-, pla fond en vloerafwerking „Afbouw '72" in Utrecht gehouden. De Konin klijke Nederlandse Jaarbeurs heeft hiervoor de expositieruimte in de Marijkehal gereserveerd. UTRECHT. Van maandag 28 au gustus tot en met vrijdag 1 septem ber a.s. wordt in de Julianahal van de Koninklijke Nedeilandse Jaar beurs in Utrecht de internationale drogisten- en parfumeriebeurs „In- dro-Parfumeriebeurs" gehouden. EDE. De 37-jarige H. Bruil uit Ede is op de oude rijksweg Ede-Arnhem met zijn auto tegen een boom gebotst en kort na dit ongegluk overleden De auto van de heer Bruil raakte in een slip. ROTTERDAM. De ambassadeur van de Sowjet-Unie in Nederland, Vladimir Lavrov, heeft de opening bijgewoond van de tentoonstelling „Leningrad in Rotterdam". DEN HAAG. De Nederlandse Gasunie moet het publiek niet meer opwekken veel gas te gebruiken, zo vindt het Tweede Kamerlid Terlouw van D'66. De leuze „Gebruik meer gas" moet veranderen in „Wees zui niger met gas". ROTTERDAM. Ex beatle Paul Mc. Cartney zal op 22 juli een con cert geven samen met zijn band „Wings" in de Doelen in Rotterdam. Er bestaat een mogelijkheid dat er nog een of twee concerten elders in Nederland gegeven zullen worden AMSTERDAM. De 65-jarige J. Vredenborg uit Amsterdam is in het Wilhelminagasthuis overleden aan de verwondingen van een verkeers ongeluk bij het oversteken van de nieuwe Leeuwarderweg was hij met zijn fiets aangereden door een per sonenauto. SEVENUM. Donderdagochtend is de 19-jarige J. A. Enckevort uit Se- venum in die plaats door onbeken de oorzaak met zijn auto tegen een boom gereden. Hij is ter plaatse overleden. BUSSUM. Een brand heeft in een fotozaak aan de Huurmanlaan in Bussum voor enkele tonnen schade aangericht. Winkel donkere kamer en magazijn brandden uit. DEN HAAG. Het ministerie van financiën deelt mee, dat het bedrag van de TVz pet. 25-jarige staatslening 1972 is vastgesteld op f 300 miljoen. Aangezien de inschrijvingen op deze lening dit bedrag overtreffen wordt op de inschrijvingen 78,8 pet toege wezen. DEN HAAG. De vaste commissie voor wetenschappen uit de Tweede Kamer heeft donderdag, de tweede dag van de hoorzitting opnieuw van vele kanten verzet beluisterd tegen het wetsontwerp om het weten schappelijk onderwijs (W.O.). MAASTRICHT. Bij een verkeers ongeluk op de rijksweg van Maas tricht naar Margraten onder de ge meente Cadier en Keer is de 24-jari- ge mej. A. M. J. Seijns uit Margraten om het leven gekomen. NIEUWLEUSDEN. In een zieken huis in Zwolle is de 13-jarige Derk Kooiker overleden, die op de fiets in zijn woonplaats Nieuwleusen geen voorrang gaf aan een personenauto en aangereden werd. ROTTERDAM. De glasfabrieken in Schiedam hebben f 300.000 uitgetrok ken voor een proefprojekt ter ver werking van lege flessen. De directie die zich kant tegen het 'terugnemen van lege flesen voor statiegeld ter bestrijding van de milieuverontrei niging, ziet veel meer in scherven. DEN HAAG. De VVD-kamerleden Berkhouwer en De Beer zijn voor stander van invoering van de ver plichting om - evenals dat het geval is bij het kentekenbewijs - een WA- verzekeringsdocument in een bere den motorvoertuig mee te voeren. ZWOLLE, 7-6. Bij de firma Hen- derix' Voeders N.V. en Bergia Meng- voer op het industrieterrein in Zwolle heeft zich een explosie voor gedaan, waarbij vyf personen wer den gewond. De explosie werd ge volgd door een brand en een hevige stofwolk, die tot ver in de omtrek te zien was. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie bestudeert de vorming van een speciaal recherchéteam om bij bank- en roofovervallen doelmatiger te kunnen optreden. Het zou een groep kunnen zijn overeenkomstig de reeds jaren optredende „moord brigade". BREDA. De politiekorpsen van Breda Amsterdam Brasschaat (Bel gië) hebben tachtig inbraken opge lost, die dit jaar in Noord-Brabant en Noord-Holland zijn gepleegd. De buit bestond uit elektrische appara ten, geld, sieraden, totaal voor een waarde van ver boven de f 100.000. ZEVENAAR. De 35-jarige L. van Bilsem uit Deventer is bij een ver keersongeluk in Zevenaar om het leven gekomen. Hij botste met zijn bromfiets op een meisje dat op het fietspad liep en kwam hard op het wegdek terecht. UTRECHT. De raad van bestuur van het VMF-coneern heeft de vak bonden in een op 5 juni gedateerde brief meegedeeld dat met onmiddel lijke ingang een personeelsstop voor het gehele concern is ingesteld, en kele uitzonderingen daargelaten. De personeelsstop geldt voor onbepaalde tUd. OOSTERBEEK. Mr. Pieter van Vollenhoven heeft namens prinses Margriet donderdagmiddag de nieu we paviljoens van de J. P. Heijer- stichting in Oosterbeek geopend. Hier kunnen in totaal 205 geestelijk gehandicapte kinderen worden ver zorgd. Flitsen uit het buitenland SIDON. Israëlische vliegtuigen hebben voor de derde achtereenvol gende dag het Libanese luchtruim geschonden, zo hebben Libanese re geringskringen en Palestijnse guer rillastrijders meegedeeld. STOCKHOLM. De Verenigde Staten hebben krachtig geprotes teerd tegen de opmerkingen over ecologische oorlogvoering die pre mier Palme dinsdag maakte op de milieuconferentie in de Zweedse hoofdstad Stockholm. HARTFORD. De politie van Con- nesticut heeft een Vietnam-veteraan gearresteerd die met een handgra naat in zijn auto op weg was naar de kustwachtacademie in Hartford waar vice-president Spiro Agnew een toespraak zou houden. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft er bij de luchtvaart maatschappijen op Aangedrongen hun politiek van meegaandheid bij vliegtuigkapingen te beëindigen en een hardere houding aan te nemen. WASHINGTON. President Nixon heeft de bevordering van vijf neger kolonels tot brigade-generaal goed gekeurd, zo deelt het departement van defensie mee. Daarmee is het aantal zwarte generaals in het Ame rikaanse leger op negen gekomen. NEW YORK. Egypte en Libanon hebben in brieven aan de voorzitter van de veiligheidsraad van de Ver enigde Naties alle verantwoordelijk heid voor het bloedbad dat een Ja pans zelfmoordcommando onlangs op het vliegveld Lod aanrichtte van de handgewezen en gezegd dat de „Isaeiische propaganda en intimida tie campagne een voorbereiding is voor nieuwe agressie". Overvallers gearresteerd SITTARD, 8-6. Vier inwoners van Sittard hebben donderdag na arres tatie bekend dat zij de afgelopen drie weken vijf overvallen in Lim burg hebben gepleegd. De totale buit was ongeveer 6000 gulden. De opge loste overvallen: op tankstations in Venlo, Weert en Sittard, op het NS- station in Gelegn-Oost en het post kantoor in Urmond. Auto tegen boom: Dode en vier gewonden ZWOLLE, 9-6. Een verkeersonge luk op de Apeldoornse weg in het Gelderse Hattem heeft donderdag avond het leven gekost aan de 42- jarige Turkse werknemer S. Baser, wonende te Zwolle. De heer Baser zat in een auto, die door onbekende oorzaak tegen een links van de weg staande boom is gereden. Van de vier andere inzit tenden van de auto (eveneens Tur ken) werden er twee zwaar en twee licht gewond. Twee doden bij auto-ongeluk OOSTVOORNE, 8-6'. Door een auto- botsing - donderdag in Oostvoorne - hebben twee mensen het leven ver loren: de 34-jarige elektriciën H. J. Scheyen uit Vierpolders en de 42- jarige Duitse schilder G. Schellkas uit Essen (Did.). Het ongeluk gebeurde toen een Volkswagenbusje in een slip kwam, een autobus raakte en op een tegen ligger botste. De tegemoetkomende auto werd bestuurd door de heer Scheyen. De Duitser zat in het busje. Hij was op slag dood. De heer Scheyen overleed in een ziekenhuis. Meisje bij ongeluk in inrichting omgekomen HA AREN, 8-6. Het 12-jarige meis je A. M. Wezenberg is donderdag middag in de spastische inrichting Haarendael te Haaren (NB) waar zij werd verpleegd, bij een ongeluk om het leven gekomen. Het spastische meisje kreeg één van de handvatten van een rolstoel die plotseling ging rijden en achterover sloeg, in haar borst, waardoor zij stikte. Mini-zoo in Artis AMSTERDAM, 8-6. In Am sterdams Artis is donderdag middag de mini-zoo voor de kleinste kinderen geopend door het voormalige gemeen teraadslid G. W. Keja, die ini tiatiefnemer was van de actie „Artis moet blijven", waarvan de opbrengst ruim 4 ton werd bestemd voor de bouw van deze mini-zoo. In de naast de reeds lange tijd bestaande kinderboerderij gelegen mini-zoo zullen de kleinste kinderen in contact kunnen komen met kleinere dieren dan die van de boerderij waar de dieren doorgaans te groot zijn gebleken voor de kleinsten, Op de oppervlakte van 3000 m zullen vele huis dieren te zien zijn, zoals fret. cavia, Japanse kwartel, kane- ric, muis, rat, goudhamster, grasparkiet, wevervink, tortel duif, wandelende tak en goud vis. Ook „wilde" dieren zijn present: eekhoorn, bunzing, pad, kikker, salamander, ha- gedis, slak en klauwaapje. Af hankelijk van het seizoen zul len de kinderen kennis kun nen maken met onder meer rupsen, vlinders, kikkervisjes en krekels en waarschijnlijk een mierennest en een bijen kolonie. Nog een plaatje van de ravage op de Appelmarkt. De eerste stutten zijn hier reeds aangebracht aan het bedreigde pand. Verder ziet men de beno digde ijzeren buizen; op de achtergrond publiek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). financien en economie De Rijkspostspaarbank Over de afgeglopen maand mei heeft de RPS een spaaroverschot ge boekt van 57 miljoen gulden. Over de maand mei 1971 was er een over schot van 29 miljoen. Er werd de afgelopen maand inge legd 221 miljoen (mei 1971: 160 mil joen) en opgenomen 164 miljoen (mei 1971: 131 miljoen). Het inleggerstegoed bedroeg eind mei 1972 6965 miljoen gulden tegen 6165 miljoen ultimo mei 1971. Scheepvaartbericliten Abida, 16-6 Curacao verw. Acmaea, 6-6 te Curacao. Area, 6-6 vertr. Singapore naar Ko- takinabalu. Calamares, 6-6 vertr. Wilmington naar Ptu Armuelles. Diloma, 15-6 te Portl./Maine verw. Dione, 11-6 te Wilmington, (Cal.) verw. Straat Fremantle, 6-6 aank. Lagos. Schiekerk, 6-6 verw. Manilla. Ook ditmaal weer een redelijke belangstelling voor de puzzel van vorige week, die niet bijzonder moei lijk bleek, gelet op het aantal juiste inzendingen. De eerste prijs is bestemd voor: De heer C. Heyboer, Hofferstrajt 36, Zierikzee De tweede prijs gaat naar: Be heer R. van der Cingel, Singel 2, Vierpolders. De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. regisseur; 8. bat; 9. ach; 10. dom; 12. hevel; 13. rebel; 15. dozijn; 16. ben; 18. nijdas; 20. open; 21. pedel; 23. nota; 24. dadelijk; 26. de; 28. pil; 29. zak; 31. Ds.; 32 en quête; 33. petunia; 34. Lt.; 35. Ier; 37. bes; 38. af; 40. tokayer; 44. aval; 47. koket; 48. kina; 50. kerel; 52. pen; 53. leges; 54. nogal; 55 pipet; 56. neg; 57. moe; 59. men; 60. rammelaar. Verticaal: 1. ravijn; 2. eten; 3. ia; 4. schedel; 5. Sh.; 6. Uden; 7. robijn; 8. bezet; 11. medoc; 12. hop; 14. lat; 15. doedelzak; 16. bed; 17. nel; 19. sassafras; 21. paltrok; 22. lijzebet; 24. dieet; 25 kater; 27. ent; 28. pui; 30. kus; 31. dia; 36. kaketoe; 39. ba ron; 41. kop; 42. yen; 43. eigen 45. ven; 46. leger; 48. keper; 49. net; 51. Laga; 53. Lima; 57. mm; 58. el. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt; Horizontaal: 1. Engelse vlaktemaat 4. riviertje in de Betuwe; 8. insnij ding, kerf; 12. grote, bontgekleurde papegaai; 13. slangvormig dames- halsbont; 14. insekt; 15. plotselinge toeloop van mensen; 17. welriekende soort van gomhars; 19. Argentijnse munt; 20. Europese hoofdstad; 22. lage rustbank; 24. loterijbriefje; 25. alcoholische drank; 27. vette zelf standigheid; 29; vereniging van vak genoten (historie); 32. zangstuk voor één persoon; 34. zichzelf voortstu wend projectiel; 36. Tibetaans leeuwhondje; 38. telwoord; 39. dui venhok; 40. Europeaan; 41. helden dicht; 43. rode kleurstof; 45. datgene wat men begeert; 46 edelaardig; 48. melodramatisch toneelstuk; 50. dans partij; 51. huisdier; 53. vol scheuren en reten; 55. vlaskam; 58. god der liefde (mythologie); 60. zeer matig; 62. stad in Italië; 64. sierlijk dier; 65. bejaard; 66. vrijgevig; 67. bont bedrukt katoen; 68. zachte, maar frisse wind; 69. Europeaan. Verticaal: 1. inborst, karakter; 2. rauw, onkies; 3. keukengereedschap; 5. vogel uit de orde der steltlopers; 6. gevangenis (Bargoens); 7. straf werktuig van zwarte Piet; 9. deel baar door twee (rekenkunde); 10. schoenmakerspviem11. Europeaan; 16. gezelschapsspel; 17. liturgisch hoofddekssel; 18. belangrijke voe dingsstof; 19. op een beer gelijkend dier; 21. landmaat; 23. staafvormig werktuig; 26. elk der gedeelten waarin een partij goederen voor de verkoop is gesplitst; 27. spuitwater- fles; 28. eertijds het typische attri buut van de nachtwacht; 29. aaneen gesloten rij manschappen; 30. leer v.h. heldendicht; 31. lichaamsdeel; 33. de volle groei bereikt hebbende (van vruchten); 35. voorste gedeelte v.e. scheepskiel; 37. Japanse munt; 42. zeer matig; 43. suikersoort; 44. uitgebouwd gedeelte aan een kamer; 45. vloeistof; 47. slaghout bij het cricketspel; 49. zoogdier; 52. brand baar produkt; 53. schoorsteenzwart; 54. morsig, vuil; 55. toespraak; 56. rang in een theater; 57. afstammeling (figuurlijk): 59. maand v. h. jaar; 61. korststondige periode van slecht weer; 63. vis. 1 2 3 5 6 7 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 v:$Svi: 24 '•VÏ' 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 l»x»; 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ji$ 51 vX; 52 53 54 55 56 £v 57 58 59 60 61 62 63 64 65 •|X; 66 67 12

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5