OUDHEIDKUNDE ONDER WATER Ex-dienstplichtige weigerde deelname aan militaire parade STREEKNIEUWS „Flitsen" uit het buitenland Prijs van het leidingwater zal komende jaren sterk stijgen Opmerkingen „Studiegroep Oosterschelde" Boete Cf 150,—) voor Zierikzeese jongeman Middellandse Zee verbergt nog vele geheimen ARNHEM, 8-6, Voor het weigeren deel te nemen aan een militaire pa rade in de Duitse plaats Seedorff, heef de auditeur-militair b\j de krijgsraad in Arnhem donderdag 150 gulden boete geëist tegen de 22-ja rige J. den B. uit Zierikzee. De jon geman, met groot verlof, had tevo ren een verzoek ingediend om vry te 2ün van deelneming. j. den B. - nu leerling-verzeke- ringsmakelaar - stelde zich op het standpunt van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen, dat para des handelingen zijn die het leger ten onrechte in een luisterrijk, roem rijk en feestelijk daglicht trachten te plaatsen. Parades zijn daarom niet meer van deze tijd, vindt Den B., die het leger als een noodzakelijk kwaad ziet. Hij stelde dat er geen aanleiding mag zijn over het bestaan van het leger feest te vieren, sinds de mens heid is geconfronteerd met de gru welen van de atoomoorlog en het leed dat ook een gewone oorlog kan aanrichten. De ex-dienstplichtige voerde, naast principiële bezwaren, ook aan dat het geldverspilling was bjj de parade ter gelegenheid van een vaandelover dracht en een beëdiging - een groot aantal legervoertuigen in te zetten. Kunt u dit soort zaken niet beter aan de leden van de Tweede Kamer voorleggen", vroeg de president zich af De auditeur-militair vond het een eenvoudige zaak. Er was heel ge woon sprake van een dienstbevel en de beklaagde kreeg opdracht mee te doen aan de parade, ondanks zijn be zwaren. Het bevel lag in de sfeer van het dienstbelang en diende geen en kel privébelang, zei de auditeur-mi litair, die niet kon begrijpen dat deze zaak anders zou kunnen zijn dan an dere soortgelijke zaken. Gewetensbezwaren Dat hij „gewetensbezwaren" zou hebben, vond de auditeur-militair een „mondvol", want - zo zei hij - heeft hij niet later meegedaan aan een andere parade? Hij meende dan ook te kunnen volstaan met het vor deren van een geldboete zonder meer. ZIERIKZEE De instorting aan de Appelmarkt Er blijken heel wat emoties losge woeld rond de instorting op de Appelmarkt en in die sfeer is het niet eenvoudig altijd en uitsluitend formuleringen te kiezen die recht doen wedervaren aan iedereen. Voor zover onze verslaggever derhalve uit spraken van derden heeft verwerkt in zijn artikel, blijven die opmerkin gen voor rekening van de zegslieden en betekent zulks niet dat de krant eenzelfde mening behoeft te hebben. Met name geldt dit voor het sloop bedrijf. In het kader van de behan deling van het pand is door derden gesproken over „primitieve sloping", maar de sloper, de heer Smalheer, wijst er op dat hij zich aan zijn op drachten heeft gehouden en boven dien duidelijk vóór de klap heeft ge wezen op de gevaren die in het pand scholen. Het was zelfs zo dat zijn personeel geïnstrueerd was duidelijk oplettend te zijn op calamiteiten. Het is óók zo, dat op een gegeven mo ment een muurdoorboring is gestopt V.V.D.M.-raadsman mr. K. Lange- laar uit Amsterdam geloofde niet dat het een dóódsimpele zaak is. „Ze is juridisch ingewikkelder dan ze lijkt". Ter verduidelijking van zijn stand punt in deze zaak verwees hij de krijgsraad naar de criminele wet boeken van de krijgsraad te lande uit de vorige eeuw. Hij vroeg aan dacht voor het verschil tussen opzet- omdat er volgens het sloopbedrijf ge vaar in school. Men moet de hele gang van zaken dus zien in het raam van een .veel bredere verantwoordelijkheid, waar op de redaktie trouwens in een kant lijn ook heeft gewezen. BURC-fl HAAMSTEDE Zesde klassen O.B.S. naar Veere De leerlingen van de zesde klas van de openbare basisschool Burgh- Haamstede verbleven vorige week - van woensdag tot en met zaterdag- in het kampeerhuis van Staatsbos beheer bij Veere. Het weer was deze dagen erg goed, zodat het hele pro gramma afgewerkt kon worden. Op het programma stond een bezoek aan Veere, een fietstocht rond Wal cheren met bezoeken aan Middel burg (Markt, Lange Jan, Abdijge bouwen en Miniatuur Walcheren) en Vlissingen (boottocht naar Bres- kens). In de mooi beboste omgeving kon fijn aan sport en spel gedaan worden. Ook de oriëntatietocht en een avondspel waren een succes. Voor het bereiden van de maaltijden was er iedere hulp van enkele ou ders van de leerlingen. Op de slot- avond rond de open haard kon op een aantal geslaagde dagen worden teruggezien. De leiding bestond uit de heer A. Damman, onderwijzer aan deze school, mevr. C. M. v. d. Kreeke-Hanse, Nella Boot en Mar cel Padmos. Voor het vervoer van de fietsen zorgde de firma Rademaker en Bom N.V., terwijl de leerlingen met een aantal personenauto's wer den gebracht en gehaald. OOSTERLAND Hel aardgas De aanleg van de hoofdleiding voor het aardgas vordert gestadig hier ter plaatse. Alleen hebben de mannen van de fa. Hommel N.V. uit Oud Vossemeer wel enigszins last van de vele regens der laatste da gen, vooral bij het straatwerk dat direct uitgevoerd wortd na demping van de sleuven. Vooral doordat het graafwerk machinaal geschiedt wordt betrekkelijk niet veel hinder ondervonden van het vele puin dat vooral in het midden van het dorp in de grond voorkomt. Binnen korte tijd zal men ook beginnen om de huisaansluitingen te maken, zodat het tijdstip dat ook Oosterland, aardgas krijgt wel in het zicht komt. Tal van dorpsgenoten gaan over tot het doen aanleggen van centrale verwarming, nu dit met aardgas kan worden gedaan. BRUINISSE Hervormde Vrouwenvereniging naar België De Hervormde vrouwenvereniging maakte een geslaagd zomerreisje naar het Vlaamse land. telijk weigeren of nalaten. De dag vaarding - aldus de raadsman - geeft hier weinig helderheid in én is daar om nietig. Volgens de raadsman had de auditeur-militair beklaagde over treding van artikel 131 teh laste moe ten leggen i.p.v. artikel 95. Dat is niet gebeurd en mede daarom vroeg hij vrijspraak. Uitspraak op 15 juni. Via de Zeelandbrug werd nadat om 7 uur 's morgens was gestart naar Kruiningen gereden, waar de boot de bus van de firma Van Oe- veren naar Perkpolder bracht. Eer ste stopplaats was Hulst waar kofife werd gedronken en van Hulst naar Kieldrecht is niet ver. Hier was de vrouwenvereniging de gast van de textielfabrikanten Gaston Beck- Moortgat, waar ook gebreide goede ren vervaardigd worden. Er was gelegenehid om stoffen te zien, maar ook om stoffen te kopen. Een waar dorado voor vrouwen dus, maar het was er wel druk, daar veel bussen daar stoppen met hetzelfde doel. Het diner was ditmaal geen succes. De Gentse restaurateur, had blijk baar de smaak van de Bruse dames niet naar waarde geschat, of de „Vlaamse keuken" wijkt teveel af, van het Hollandse menu. Gelukkig werd de stemming door dit minder geslaagde punt niet bedorven. En thousiast werd na het oponthoud in Gent, in Brugge gewinkeld en ge wandeld, (of in een koetsje gereden). Belgische kust De Belgische kust, van de Panne tot Cadzand is wanneer de juiste route wordt gereden (en dat deed chauffeur de heer C. Dekker) een prachtige bezienswaardigheid. Zee, strand, grote gokpaleizen en dito ho- tels, met pi-achtige bungalows of grote villa's, is wat men er kan vin den. In Oostende werd weer gestopt en over de boulevard gewandeld. In de buurt van Sluis kwam men Ne derland weer binnen. Op de boot werd nog een kopje koffie gedronken en om plm. 9 uur arriveerde men weer op Bruinisse, na een gezellige dag met zo goed als geen regen. Een toegift van de chauffeur was de tocht door Walche ren, met het ritje over de boulevard van Vlissingen. De chauffeur kreeg van de leidster mevrouw De Koning- Jumelet een hartelijk dankwoord voor zijn uitstkende leiding en dito toelichting. De vrouwenvereniging komt voor de vakantie, op 13 juni nog één keer bijeen. PARIJS. De Franse regering heeft besloten tot een ingrijpende reorga nisatie van de hoogste leiding bij de O.R.T.F., de staatsradio en televisie, na beschuldigingen inzake corruptie en clandestiene reclame. MOSKOU. Vier Russen zijn tot de kogel veroordeeld wegens hun aan deel in de uitroeiing van ongeveer 6.000 mensen in het noordelijk deel van de Kaukasus tijdens de tweede wereldoorlog, aldus een bericht van het Russische partijorgaan, de Prawda. KAAPSTAD. De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, Taylor, heeft een brief gezonden aan de Zuidafrikaartse minister van binnen landse zaken, Lourens Muller, waar in hij in krachtige bewoordingen protesteerd tegen „het binnendrin gen van de politie in de Anglicaan se kathedraal op vrijdag jl.". ATHENE. De moeder van Alex andres Panagoelis, de man die de Griekse premier Papadopoelos heeft willen vermoorden, heeft huisarrest gekregen. MOSKOU. Westelijke diplomaten in Moskou heben van gewoonlijk be trouwbare zijde vernomen dat de Oekraiense partijchef Pjotr Sjelest is vervangen omdat hij tegen onder handelingen met Nixon was. Hij kwam tot dat besluit nadat de Ame rikanen mijnen in de Vietnamese wateren hadden gelegd. PARIJS. Een door de communis tische vakbondsfederatie geleide staking heeft het openbare leven in Frankrijk woensdag weliswaar ge voelig ontwricht, maar heeft haar uiteindelijke doel, verlamming van het economische leven, niet bereikt. HAMBURG. De politie van Ham burg heelt Gudrun Ensslin, een van de kernleden van de extremistische Baader-Meinhof groep, gearresteerd. De 31-jarige dominees-dochter en ex-studente is een goede vriendin van de vorige week aangehouden bendeleider Andreas Baader. SAO PAULO. Bij een treinbotsing op 25 km van Sao Paulo in Brazilië zijn 15 mensen omgekomen en meer dan vijftig gewond. WASHINGTON. Algerije zal het losgeld dat een Amerikaanse vlieg tuigkaper ontvangen heeft, aan Amerika teruggeven. Het gaat om een half miljoen dollar. STOCKHOLM. Enkele landen die last kunnen krijgen van de radio-ac tieve neerslag van de Franse atoom - proeven in de Stille Oceaan hebben donderdag een gezamenlijke oproep gedaan de voorgenomen nieuwe proeven af te gelasten. PARIJS. Engeland is het enige Navo-land dat beschikt over een amfibie strijdmacht die geheel on afhankelijk, of in samenwerking met de Amerikaanse of Nederlandse strijdkrachten kan optreden. STOCKHOLM. De Chinese reso lutie, waarin de vorming van een speciale commissie ter besturing van de milieuverklaring wordt voorge steld, is donderdag met algemene instemming zonder stemming aange- ring van de milieuconferentie. HAMBURG. De uitdragers hebben deftigeconcurrentie gekregen. In de z.g.n. Second - Hand Shops" - evenals in dergelijke zaken in Londen en Parijs - bloeit de handel chice tweedehands kleding. Modebe wuste dames van alle leeftijden, die ZIERIKZEE, 8-6. De Studiegroep Oosterschelde heeft aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer, aan de leden van de Prov. Staten van Zeeland, N.-Brabant en Z.-Hol- land enkele opmerkingen aangebo den nar aanleiding van recente pu- blikaties betreffende de Oosterschel de. „Nu er duidelijk naar gestreefd wordt een stadium te bereiken, waarbij een toepassing van de ten opzichte van de Oosterschelde bij zeer velen levende gewijzigde inzich ten, bezwaarlijk zou kunnen zijn, is bezinning meer dan ooit geboden. Het lot van deze prachtige, biolo gisch en economisch rijke zeearm is de aandacht ten volle waard. Nog is Wie aan archeologie denkt, ziet meestal in zijn gedachten mannen in tropenkleding aan het graven in een onherbergzame streek van de we reld. En terecht, want een groot deel van onze kennis over verdwenen volken en hun leefwijzen is afkom stig van opgegraven resten uit lang vervlogen tijden. Toch bestaan er ook andere vormen van oudheidkun dig onderzoek, en een van de beste vindplaatsen is de Middellandse Zee, waar sinds een halve eeuw regelma tig belangrijke kunstvoorwerpen op gehaald worden. Sponzenvissers wilden vondst geheim houden In het begin van onze eeuw werd er in de Middellandse Zee nog veel naar sponzen gevist, waarbij men ge bruik maakte van de ouderwetse zware duikerpakken, die men meest al tweedehands op de kop tikte. Dit bedrijf vond ook plaats in de Golf van Tunesië, in de nabijheid van het plaatsje Madhia. Nu lag deze plaats niet al te gunstig, want men moest meer dan veertig meter duiken voor men de tamelijk vlakke zeebodem graag ieder seizoen het nieuwste ko pen, kunen zich in deze boetieks van hun meestal nog zeer goede gadero be ontdoen. De boetieks nemen de kieren in commissie en komt er een koperes dan kan wederzijds worden afgerekend. het niet te laat en kan gezegd wor den: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Het zij zo", aldus se cretaris dr. H. A. H. Boelmans Kra nenburg, namens de studiegroep Oosterschelde in een begeleidend schrijven. De studiegroep wijst er o.a. op dat hoe weinig de Rijkswaterstaat de milieuvernietiging ten gevolge van een afsluiting beseft, blijkt uit de mededeling „de gevolgen voor de visserij vormen de belangrijkste schaduwzijde van het Deltaplan" „Tegenover honderden miljoenen schade voor de visserij staan im mers miljarden aan schade door milieuvernietiging", aldus de studie groep. bereikte. Toch werd er hier gevist omdat vele andere lot dan gekozen plaatsen bijna leeggevist waren. Al de eerste keer dat enkele dui kers afdaalden, vonden zij in plaats van sponzen vreemde cilinders, dicht begroeid met algen en schelpdieren. Toen ze een gedeelte van zo'n cilin der schoonmaakten, bleek die tot hun niet geringe verbazing uit marmer te bestaan. Later gingen meer dui kers mee naar benden, en zij von den een talloze verzameling kunst voorwerpen en bewerkte stenen. De mannen besloten de vondsten ge heim te houden en hun schatten zo voordelig mogelijk te verkopen. Griekse kunst In Tunis werd een paar dagen la ter alarm geslagen, en de direkteur van het Oudheidkundig museum trok er op uit, om in een bazar zogenaam de Griekse kunstvoorwerpen, die daar verkocht zouden worden, eens nader te gaan bezien. Tot zijn verwondering bleken de berichten inderdaad juist te zijn, en zo kwam hij op het spoor van <te sponzenvissers, die de vondst deden. Men rustte een expeditie uit naar de plaats waar de vissers hun ont dekking deden, en deze trof een won derlijk mooie verzameling Griekse en Romeinse beelden aan, die een maal schoongemaakt lieten zien hoe goed hun makers de beeldhouwkunst beheersten. Toch werd er een fout gemaakt tij dens het onderzoek, want in hun en thousiasme trokken de archeologen het scheepswrak, waaruit de beelden en voorwerpen afkomstig waren, bij na helemaal uit elkaar. Gouden kom Toch was deze historisch zeer be langrijke vondst eigenlijk niet de eerste, want al veel eerder had men eens een gouden kom in de sleepnet ten van vissers opgehaald, en ook een bronzen kop, die voor een klein bedrag aan amateurarcheologen ver kocht werd. Ook weet men nog van een zak munten, die uiteraard bij toeval in de netten terecht kwam, maar men heeft achteraf nooit de juiste vindplaatsen vast kunnen stel len. Nu de archeologen echter eenmaal op het spoor van dit onderzees mu seum waren, werden er meer vond sten in de Middellandse Zee gedaan, en men haalde vaak onbeschadigde beelden op, waarvan er één, een beeld van Zeus, thans staat opge steld in de hal van het gebouw van de U.N.O. Inmiddels kreeg men meer ervaring met dit werk, en men kon de bodem beter en vooral gemakke lijker gaan onderzoeken. Hiertoe droeg ook het gebruik van de aqua- long veel bij, die de onhandige dui kerpakken, waarmee men niet erg lang diep onder water kon werken, ging vervangen. De duikers kregen door het gebruik hiervan veel meer bewegingsvrijheid. Toch is de toe passing van deze aqua-long niet ge heel zonder gevaar, want 't is nood zakelijk dat men de beschikking heeft over een drukkamer, waar de duiker weer kan wennen aan de druk boven water, omdat een te snel stij gen, door het grote drukverschil, na delig voor de duikers kan zijn. Havens gevonden De moderne duikmethoden waren ook van veel belang toen men ging trachten de oude afmetingen van havensteden, die ooit aan de kust van de Middellandse Zee in de grijze oudheid hadden gelegen, vast te stel len. Met behulp van luchtfoto's, die duidelijk aangaven, waar de dam men en andere havenwerken ge weest moesten zijn, ging men weer zoeken, en al spoedig kon men ver rassende mededelingen doen. Het bleek dat er een heel ingenieus sys teem was aangelegd, om verzandin gen te voorkomen. Het laatste woord over deze vorm van archeologie is nog lang niet ge sproken, en het laatste stuk is nog lang niet opgehaald, maar toch is het verheugend, dat een zo jonge metho de voor oudheidkundig oiiderzoek al zoveel resultaat heeft gehad. LONDEN. Engeland heeft stappen ondernomen bij de Sowjet-TJnie te gen de aankoop door het Russische bureau voor de handel met het bui tenland, van Lybische olie die af komstig is van de velden van Bri tish Petroleum die in december van het vorig jaar door de Lybische re gering werden genaast, aldus is offi cieel in Londen bekendgemaakt. DEN HAAG, 8-6. De directeur van het Keuringsinstituut voor Water leidingsartikelen Kiwa N.V., ir. G. Wijnstra, verwacht dat over vyf of zes jaar de landelijke waterprijs, die nu gemiddeld 65 ct per m3 is, geste gen zal zijn tot een gulden per m3. Dit omdat de waterleidingbedrijven steeds nieuwere apparatuur moeten aanwenden om het vuiler wordende oppervlaktewater te zuiveren. Ir. Wijnstra heeft dit donderdag middag in Rijswijk gezegd op een persconferentie die is gehouden om dat het Kiwa, eigendom van de Ne derlandse waterleidingbedrijven, eni ge tijd geleden geruisloos een nieuw speurwerklaboratorium in gebruik heeft genomen. Het speurwerk is ge richt op die sectoren van de water leidingstechniek, die niet door de waterleidingbedrijven zelf wordt onderzocht. De behoefte aan water neemt snel toe. In 1850 begonnen de eerste wa terleidingsbedrijven hun taak en 100 jaar later, in 1950, bedroeg het ge bruik 300 miljoen kubieke meter. Thans is het jaarlijks gebruik 900 min m3, waarvan 500 m3 voor huis houdelijk gebruik. Daarnaast voor ziet een deel van de industrie zich zelf met water: 500 miljoen m3 per jaar. Verwacht wordt dat in het jaar 2000 de waterleidingbedrijven hun produktie verdrie- of verviervoudigd zullen hebben. Instorting aan Appelmarkt te Zierikzee Foto-beelden van de instorting aan de Zierikzeese Appelmarkt. De foto geheel links toont het „buizenbos" van de stellingen die aangebracht moesten worden om de stutpalen op z'n plaats te krijgen voor hei over- eindhouden van de bedreigde maar overeind gebleven voorgevel van de ingestorte panden. Hoe de daken er bij lagen na de instorting toont de tweede foto van links. Daarnaast een restant van de achtergevel. De vierde foto geeft een overzicht van de totale ravage door de instorting ontstaan, gezien vanaf de achterzij de. (Foto's werden ons welwillend ter publicatie beschikbaar gesteld.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4