WONINGBESTAND Aan Appelmarkt wordt hard gewerkt Recreatie-eiland in Oosterschelde „Wolfer de Post" veertig jaar in dienst P.T.T. STREEKNIEUWS Eerste vliegtuig-landbouwbespuiting Haamstede en Noordwelle ZIEKEKZEESCHE NIEUWSBODE vrydag 9 juni 1972 Nr. 21091 Creatie van studenten: BRUINISSE, 8-6. De bekende P.T.T.-besteller de heer W. Jumclet Dzn. - te Bruinisse Wolfert de Post - gaat zün 40-jarig jubileum vieren. Eertijds in de tuinbouw werkzaam, werd hij aangezocht door de toenmalige direkteur van het P.T.T.-kantoor te Bruinisse om voor een uur het werk over te nemen van de besteller de heer C. Kik Het kwam de heer Jumelet op een „week loon" van 42 cent, maar in 1932 kreeg het allemaal wat vastere vorm; het werd een mcer-urendienst en de heer Jumclet begon zijn rondjes over dorp en door de polder. 4 Jubileum te Bruinisse Op de jongste vergadering van de gemeenteraad is het probleem- (pje) van de otiverhuurde nieuw bouwhuizen ter sprake gekomen. Een zaak waar men elders in het land ook duidelijk mee zit, dient zich ook hier aan, zij het nog niet in aantallen, die louter verontrus ting teweeg behoeven te brengen. Men sukkelt met het „aan de man brengen" van de f 345 huizen, maar - en dat is iets merkwaardiger - ook de huizen in de f 275-klasse gaan niet zo vlot van de hand. Het begin van de moeilijke ver huurbaarheid is er dus en het is voor op expansie mikkend Zierik- zee, wel nodig dat zich geen Bijl- mermeer-effekt voordoet. Terecht kwam in het kader van de diskussie de oude binnenstad naar voren. Het is duidelijk dat buiten- en binnenstad - als men het zo wil noemen - met elkaar corre leren. Nieuwbouw was en is een na-oorlogse, later een na-rampse noodzaak van de eerste orde, maar het mag niet louter of te sterk gaan ten koste van de binnenstad, die leefbaar moet blijven. Verheugend derhalve is dat fre- kwenter gebruik wordt gemaakt van de premie woningverbetering en dat is - maar we willen niet iro nisch zijn - wel nodig, gelet op de wijze waarop (oude) panden in el kaar blijken te zitten. Het streven zal in de toekomst steeds meer gericht dienen te worden op een subtiel evenwicht tussen buiten- en binnenstad en die ontwikkeling is kennelijk al aan de gang. Een kans krijgt men in dit kader ook bij de sanering van het Haven kwartier, waar - wil het ooit een succes worden - redelijke huizen dienen gebouwd, met een betaal bare huur. Daar is het streven van het gemeentebestuur ook op ge richt, maar heel triest is wel dat de realisering thans opnieuw wan- keler is komen te staan, door de financieel terugtrekkende bewe gingen die C.R.M. maakt in het kader van de financiële sanering. Volkshuisvesting gaat er aan te pas komen, maar dat zal minder geld opleveren, terwijl de stadssanering een toch zo dringende zaak is ge worden, die nu al jaren sleept. Tot slot een interessante vraag, die ook op de raad zijdelings naar voren kwam: is er nog woningnood te Zierikzee De zaak is, dat een lijst bestaat, maar hiervan kan men echt niet meer de urgente behoefte af lezen. Er zijn mensen die zich alvast maar op de lijst laten zetten, zonder dat er sprake is van echte (woning)nood. In zoverre ligt de situatie (ook de moeilijk verhuur bare huizen wijzen daarop) anders dan tien jaar geleden, maar een evenwichtig patroon van het hui zenbestand binnen en buiten de wallen, is een zaak die nu en straks de volledige aandacht zal blijven vergen. EDE. In Ede is het jaarlijkse fol kloristische schaapscherders-festijn gehouden bij de schaapskooi op de Ginklese heide. HAAMSTEDE, 7-6. De eerste landbouw met vliegtuig bcspuitingen hebben deze week plaats gehad op twee percelen van de heer W. P. de Vrieze „Luchtenburg" te Haamstede en P. Hanse te Noordwelle. Deze ak kers werden bespoten tegen meel dauw. De sproei-installatie, die gemon teerd is aan het vliegtuig bestaat uit Winkels weer open ZIERIKZEE, 9-6. Aan de Appel markt is de laatste dagen met man en macht gewerkt om orde te bren gen in de na de instorting ontstane chaos, maar heden (vrydag)morgen was het nog niet zover dat de straat weer voor het verkeer kon worden vrygegeven. Het is wel de bedoeling om van daag nog zover met het verwijderen van de nog op de straat rustende stutpalen te vorderen dat aan het verkeer weer normaal doorgang zal kunnen worden verleeend. Vanmor gen zag het er wel naar uit dat van avond nog, of in ieder geval in het aanstaande weekeinde de auto's weer van de Appelmarkt gebruik zullen kunnen maken. Voor de zaken in de buurt was het na dinsdagavond jl. voor het eerst deze week weer een enigszins nor maal beginnende dag, want alle winkels en zaken konden weer wor den geopend. De uiteindelijke beslis sing over het openstellen van de straat zal vandaag worden genomen in overleg met de dienst gemeente werken Zierikzee. Eerste Badcourant verschenen Het eerste nummer in dit seizoen van „Schouwens Badcourant" - gra tis verspi-eiding te Burgh, Haamste de, Renesse, Scharendijke en Brou wershaven - is deze week weer verschenen. Onder de titel „Nieuw Seizoen" wordt het eerste nummer bij de lezers en lezeressen ingeleid, gepaard aan de wens voor veel zon, rust en ontspanning In de eerste Badcourant '72 is behalve voor een groot aantal advertenties behoorlijk wat ruimte afgestaan voor artikelen over zeer uiteenlopende onderwer- MIDDELBURG, 8-6. Twee pas afgestudeerde architecten van de technische hogeschool in Delft heb ben in samenwerking met de stede- bouwkundige studiegroep „Het Zeeuwse Meer" van dezelfde t.h. een plan opgesteld voor de aanleg van een recreatie-eiland van 8 by 4 kilo meter in de monding van de Ooster schelde. Het totale project zou 700 miljoen gulden gaan kosten. Het eiland zou door twee tunnels - die onder de stormkering zijn ge projecteerd met Schouwen-Duive- land en noord-Beveland - verbonden moeten wórden met 't nieuwe eiland een tandwielpomp, die aangedreven wordt door een kleine propeller, die voor menging zorgt tijdens het aan vliegen en door de piloot vanuit de cockpit wordt bediend. De sproeivloeistof, die opgeslagen is onderaan het vliegtuig in een tank komt via de spuitbomen, die bezet zijn met 42 sproeikoppen naar bui ten zodat de vloeistof als een nevel op de gewassen neerdaalt. De te be sproeien velden worden gemarkeerd met stokjes, waaraan gele wimpels op afstanden van 30 meter. Begonnen werd vanmorgen ook met voorzichtige pogingen om wan kele gedeelten van de gestutte voor gevel van de ingestorte panden met behulp van een aangebrachte stalen kabel neer te halen. Dit karwei ge schiedt met de uiterste behoedzaam heid, want het is uiteraard de be doeling dat het te verwijderen ge deelte aan de achterzijde belandt en niet op de straat. pen, waarbij de natuur een belang rijke rol speelt. Verder tips voor de toerist, mededelingen en een over zicht van de bezienswaardigheden. De Badcourant verschijnt gedurende de zomermaanden in westelijk Schouwen, en is een uitgave van drukkerij Lakenman Ochtman. ZIERIKZEE Geslaagd Aan de Katholieke Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Tilburg slaagde onze oud-stadgenoot de heer C. A. Heijboer W. zn., voor de akte M.O.-P. Zangavond in Chr. Ger. Kerk Zaterdag 10 juni a.s. wordt in de Chr. Geref. kerk te. Zierikzee een koor- en samenzangavond gehouden. Medewerkenden zijn: het Chr. Ge mengd koor "uit Bruinisse, het Chr, Geref. jeugdkoor „Sjaloom" uit Zie rikzee, organist Rinus Pannekoek uit Zierikzee. Het geheel staat on der leiding van C. J. Groenleer, ter wijl de verbindende teksten worden uitgesproken door ds. P. Op den Velde, Chr. Geref. predikant te Zie- vikzee. Gedwongen sluiting kapperszaak Tot de door de instorting van de hebben de beide studenten „fantas tische plannen". Het zou ingericht moeten worden voor exclusieve rec reatie waar sporten zoals zeezeilen, sportvliegen en golf zouden kunnen worden beoefend. Voorts zou er een luxueuze badplaats met boelevard moeten komen. Het voordeel van hun plan vinden de architecten dat het eiland door deze opzet, waarbij hoge opbrengs ten worden verwacht, zelf bij kan dragen in de kosten van de storm vloedkering. Ze verwachten dat vooral Belgen en Duitsers veel ge- brüik zouden maken van dit eiland. Vijftien meter Het sproeivloegtuig vliegt over de gewassen op een hoogté van 1 tot 1Vz meter en spuit een breedte van 15 meter, wat dus wel een grote mate van precisie in de besturing vereist. De sproeivloeistof wordt klaarge maakt in een speciale mengselma chine welke is uitgerust met een plastic tank en een motorpomp, die de funktie heeft van pompen-men- gen en persen, zodat vlug en effi ciënt gewerkt kan worden. HEMA-panden-in-aanbouw direct met sluiting getroffen zaken behoor de vanaf dinsdagavond 5.00 uur, woensdag en donderdag de gehele dag, ook de kapperszaak van de heer Biesen aan de Appelmarkt. De be dreigde voorgevel van het ingestor te pand, zo kan in aanvulling op de verslagen in de krant van donder dag worden meegedeeld, werd mede gestut door vier tegen de gevel van de kapsalon geplaatste palen. Als gevolg van gevaar opleverend val lend puin en glas, en tot aan de voordeur aangebracht buizencon structie, stutten en stellingen konden de klanten de afgelopen twee dagen niet bij hun kapper 'terecht. Intussen kon de heer Biesen heden (vrijdag) morgen zijn zaak weer openstellen. Jeugdweek 1972 G.J.C. Het Gereformeerd Jeugd Contact organiseert van 12 tot 16 juni een jeugdweek, die begint op maandag 12 juni met een etalagewedstrijd. In opeenvolgende dagen volgen dan: een programma van volksdansen, een filmmiddag, een gecostumeerde voetbalwedstrijd, een filmavond („Zorba de Griek") en een „drop ping", waaraan ook in gezinsver band kan worden deelgenomen. Elke deelneem(ster) ontvangt een herin nering. HAAMSTEDE Reisje Chr. Basisschool De leerlingen van de hoogste klas sen van de Chr. Nationale school had den woensdag hun schoolreisje. Per R.T.M.-bus, met aan het stuur chauf feur A. Landman, werd het een dagje Amsterdam. Natuurlijk eerst naar Schiphol, waar heel wat vliegtuigen (zij het dan op prentbriefkaarten) ge kocht werden. Vervolgens werd het Artis en daarna een rondvaart door de grachten. Maar een schoolreis is niet geslaagd als er ook niet een speeltuin in het programma is opgenomen. De natuur zorgde in de vorm van wat regen, dat de gemoederen daar niet oververhit werden. Het mocht de speelpret niet drukken en opgewekt kwam men te rug te Haamstede, een uurtje later dan aanvankelijk was gedacht, maar dat mag op zo'n dag met" een over laden programma geen naam hebben. Voor de leerkrachten is de school reisdag zeker niet de „rustigste dag" in het schooljaar. RENESSE Schoolreis o.b.s. ,,'t Slaepelhof" Woensdagmorgen om 7.30 uur ver trokken de kinderen van de klassen 1 tot en met 4 van dc o.b.s. ,.'t Stae- pelhof", per bus voor het jaarlijkse schoolreisje. De route ging via de Volkerakdam, waar werd uitgestapt om dc sluizen te bekijken. Vervol gens werd de reis hervat en reden de kinderen naar het Safaripark „Dc Bceksc Bergen" nabij Tilburg. De leeuwen vertoonden weinig aktiviteit, maar aan de apen, die enthousiast de bus beklommen, be leefden dc kinderen voel plezier. Na het bezoek aan het Safaripark werd koers gezet naar Kaatsheuvel, waar de kinderen in „De Efteling" de rest van dc dag zich uitstekend amuseer den. Pas omstreeks drie uur viel er voor het eerst een beetje regen, dus over het weer mochten de reizigers beslist niet klagen. Precies volgens schema arriveer de de bus om 18.30 uur luid toete rend weer in Renesse, waar vele ouders reeds op hun kinderen ston den te wachten. De leerlingen van de 5e en de 6e klas van de school hebben deze reis niet meegemaakt, omdat zij 21, 22 en 23 juni op de kampeerboerderij „De Kleine Melane" te Halsteren gaan kamperen. DREISCHOR Voor het te 's Gravenhage gehou den examen ter verkrijging van het B I-diploma werktuigkundige Grote Handelsvaart, slaagde onze dorpsge noot de heer P. C. v. d. Velde Jzn., leerling van de Zeevaartschool te Vlissingen. OOSTERLAND Mbuma-zending Ten bate van de Mbuma-zending werd hier ter plaatse weer gecollec teerd door Arie de Bruine, Ina Dooge, Wim Goudzwaard, Anja van Haaf- ten, Jan Joppe en Jan van Snippèn- berg, zulks o.l.v. de heer L. Meer man Cz. De opbrengst in de maand april bedroeg de som van f 146,60. Er past een dankwoord aan diegenen die dit werk steeds weer gedenken wil len én aan de collectanten en de lei ding. Geslaagde Rode Kruis-collecte De zakjescollecte ten bate van het Ned. Rode Kruis is hier ter plaatse tot een succes uitgegroeid. Er werd gecollecteerd door de dames mej. A. E. Boot, mevr. D. Hage-Rentier, mevr. L. v. T Hoff-v. d. Maas, mevr. M. v. d. Hulle-v. 't Hoff, mevr. M. v. d. Maas-v. 't Hoff en mevr. M. Stoul- jesdijk-v. 't Hoff, o.l.v. de penning meester van de afdeling, de heer A. Stoutjesdijk. De opbrengst bedroeg niet minder dan f 1515,75; dat is f 75,70 meer dan vorig jaar, toen het opgehaalde bedrag f 1440,05 bedroeg. Een dankwoord voor dit overweldi gende succes is hier wel op z n plaats aan allo milde gevers en geefsters en niet minder aan de dames-collectan ten en aan de leiding. OOSTERLAND. 8-6. Als naar ge woonte bestond er ook dit jaar weer veel belangstelling voor het werk dal dc leerlingen van dc Christelijke Kleuterschool: „Radda Barncn" in het afgelopen schooljaar weer heb ben vervaardigd. Behalve enige bestuursleden wa ren tal van ouders en vefdcre be langstellenden aanwezig in de loka len van de school aan de Sint Joost- dijk om het veelkleurige werk van de kinderen te bewonderen, en te vens de verzuchting te slaken: „Hoe kunnen zc het allemaal worden aan geleerd"! Er Was doedelwerk. plak werk. tekenwerk in verschillende variaties en kleuren. Zeer leuk was De dienst begon in die tijd al vroeg; rond 4 uur 's morgens moest de bus gelicht in de Beursstraat en werd de post met het karretje vervoerd naar 'de halte aan de Rijksweg of naar Zijpe. Er is een tijd geweest dat de mail naar A. J.-polder moest worden gebracht voor de aansluiting naar Roosendaal. Zo vroeg en in winterse duisternis en met primitieve verbin dingen waren omstandigheden, die aanleiding gaven tot de nodige onge makkelijkheden en avonturen. Nachtverlichting was er toen nog niet te Bruinisse en het enige licht dat er was, droeg de besteller bij zich. Verder waren berucht de barre tochten door de ondergesneeuwde polder, naar het verre Zuideinde en terug langs „De Kraag" om daar bij de sluiswachter te komen. Bood schappen deed de heer Jumelet ook voor de buiten het dorp wonende boeren en vaak was hij belast met grote geldtransporten. Evakuaties De oorlogsevakuatie bracht de heer Jumelet in Breda, waar hij de adres sen uitzocht van ge-evakueerde dorpsgenoten en registreerde. Later kwam hij in de bestelling te Etten- Leur, gevaarlijk door beschietingen uit de lucht. Als goed vaderlander kwam hij in de illegaliteit terecht en in oktober 1944 moest hij met zijn gezin onderduiken, hetgeen een las tige voettocht opleverde naar St. Philipsland. Tijdens de rampevakuatieperiodc werd een postkantoor ingericht in één der woningen op de droog geble ven Oudestraat en het werd een hele puzzel hoe de post weg te krijgen van het geïsoleerde dorp en het dito eiland. Eenmaal werden de brieven zon der postzegel verzonden, met het woord „ramp" er op en de Posterijen accepteerden het, begrip tonend voor de barre omstandigheden. Zo zijn er uit die tijd en feitelijk Viit de gehele periode door Wolfert tie Post heel wat sterke verhalen op te dissen en tussen al die zaken om 'door doorliep de heer Jumelet de 'verschillende rangen: besteller le (klas werd hij in 1957, in 1964 kwam daar een D achter en later een C. Met een receptie op vrijdag 16 juni 'in hotel Storm zal dit 40-jarig PTT- ijubileum worden gevierd. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor Jeugd-premiesparen 10 premie KERKWERVE: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. BRUINISSE Peuterklas doet het De peuterspeelplaats „De Krukels" te Bruinisse blijkt in een behoefte te voorzien, getuige het feit, dat gedu rende vier ochtenden (van 8.45-11.45 uur per week gemiddeld 16 peuters tussen IV2. en 4 jaar aanwezig zijn. De leiding is in handen van mevr. Hendrikse-Holster. Als assistente is werkzaam mej. K. IJzelenberg. Mevrouw Hendrikse benadrukte bij een bezoek aan de school het be lang van een peuterspeelklas, vooral in verband met de kleiner wordende gezinnen. Sociaal kontakt met ande re kinderen is voor een opgroeiende peuter van grote waarde. Ongeluk met cirkelzaag De heer J. Rentier uit Zierkzee, voor wiens rekening op de jacht werf D. van Duivendijk te Bruinisse een jacht wordt gebouwd, helpt daar persoonlijk wel eens aan mee. Dat was ook donderdagmorgen het ge. val. Bij het gebruik van een cirkel zaag, had hij het ongeluk, zich daar mee in de hand te zagen waardoor enkele vingers zwaar werden ver wond. Dokter De Bruin verleende eerste hulp. Daarna werd de heer Rentier, door de heer P. Maaskant naar het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis gebracht ter verdere be handeling. ook het wandkleed met allemaal rondjes in elkaar gezet, kleinere en grotere, in verschillende kleuren waarvan elke leerling cr cén had op genaaid. Voorts was er veel gemaakt van klei, alle mogelijke figuren, en waren er poppen aangekleed met pa pier. Voorts veel vlechtwerk iri al lerlei schakeringen. Eindconclusie: men heeft ook dit jaar weer niet stilgezeten, en het onderwijzend per soneel. mej. M. K. Bei je ais hoofd en mevr. S. Dalebout-von Dijke als leidster, die aanwezig waren uiter aard om de kijkers van deze leuke schoolwerktenloonsleJJing le woord te staan, kunnen trots zijn dat er zo veel gepresteerd is, in het afgelopen schooljaar. Advertentie Belangstelling kijkavond 'Radda Barnen Oosterland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3