AGENDA VRAAG „Kernontsluiting aardgasvoorziening medio 1973 voltooid" Woonwagenbewoners geven brandstichting woonwagens toe „1971 bewogen jaar voor N.V. P.Z.E.M." Rode Kruis-hulp voor Afganistan Intensieve controle nodig bij bestrijding alcoholgebruik in verkeer Vrijdag 9 juni Zierikzce Aula R.S.G. „Prof. Zeeman", 7.45 uur, filmavond „Ziejook". Brouwershaven Verenigingsgebouw, afscheidsavond openbare basisschool. Zaterdag 10 juni Zierikzce Zaterdag 10 juni, Chr. Ger. Kerk. Zangavond, 8 uur. Ouwerkerk 3.00 uur start wandeltocht SVOWK. Maandag 12 juni Zierikzee Gebouw Mulockstraat, Vergadering Beatrixschool. 4 uur n.m. Mondragon, 8.00 uur, vergadering „Philatelica". Ger. Jeugdweek, 7.00 uur, start eta lagewedstrijd, Ger. Jeugdgebouw. Dinsdag 13 juni Zierikzee 's Landskamer, 10 uur v.m., vergade ring Waterschap Schouwen-Duive- land. Ger. Jeugdgebouw, 8.00 uur boven zaal volksdansen. Woensdag 14 juni Zierikzee Verenigingsgebouw, 8.00 uur, verga dering N.C.V.B. Ger. Jeugdgebouw, 2.00 uur, film middag voor kinderen tot 12 jaar, (bovenzaal). Sportpark „Bannink", 7.00 uur, ge- costumeerd voetbalwedstrijd kerke- raad-jongensclub. Serooskerke Dorpshuis, 8.00 uur, alg. ledenver gadering Groene Kruis „Schouwen- Duiveland". Donderdag 15 juni Zierikzee Ger. Jeugdgebouw, 8.00 uur, film avond „Zorba de Griek". Vrijdag 16 juni Zierikzee Geref. Jeugdgebouw, 21.00 uur, start grote dropping, ook in gezinsver band, (opgave voor do.dag 15-6). Zondag 18 juni Dreischor „De Drie Schorren"", 14.00 uur, start gezelligheidsrit m.a.c. „Sparta". Ulrike Meinliof in Denemarken gezocht KOPENHAGEN, 8-6. De West- duilse journaliste Ulrike Meinhof, die beschouwd wordt als het „brein" van de extremistische Baader-Mein- hofgroep en die door de politie in de Bondsrepubliek wordt gezocht in verband met bankovervallen en bomaanslagen, zou zich in Denemar ken bevinden. De Deense politie werd donderdag door Interpol gealarmeerd, nadat de Westduitse politie gemeld had over aanwijzingen te beschikken dat de 38-jarige Ulrike Meinhof naar De nemarken was uitgeweken. Het stof van instortende muren uit de ogen wrijvend, ontdekt men dra dat het met het weer ook niet glad jes zit. Klimatologische beschouwin gen op deze plaats zijn er al meer geweest, maar de tijd lijkt wéér wel rijp. De meimaand vrienden is als een schim voorbij gegaan en toen de goten vol lagen met afgestormd pril groen, toen er in de vroege ochtend grove donderslagen vielen, is bij mij - en bij velen - een lichte vrees gaan groeien en borrelde de vraag om hoog: wordt het nog wel wal met deze vreemde zomer? Er zijn op dit punt twee stellin gen: de eerste luidt (volgens de wijs heid der ouden): „alles wat je krijgt voor hel officiële begin van de zo mer is meegenomenen de tweede - meer afgestemd op de aktualiteit van 1972 luidt: „het blijft zo hel is tot medio augustus". Geen louter po sitieve geluiden dus van de - overi gens brood etende - profeten. In allerlei schrifturen wordt ons intussen duidelijk gemaakt wal we deze zomer allemaal zullen moeten dragen om er een beetje fashioned uit te zien. Voor de straat betekent dit met name voor de dames helle spulletjes en voor het strand steeds minder,- maar de vraag blijft dan wel onbeantwoord hoe het moet met het winterse velletje. Wordt dat (zonder Alassio en de Cosla Brava natuurlijk) wel bruin? Iedereen voelt: we zitten weer midden in de weerperikelen en er komen mij teveel arceringen op het weerkaartje Voor. Depressies die met onzichtbare hand uil het hart van de oceaan deze kant opge stuurd worden en hel zeewater schijnt 12 graden te zijn, zodat men daar ook niet te driftig in rondspar- telen kan. Naarmate er meer zonne oliën, barbecue's en lichtwerende jalouzieën en brillen aan de markt verschijnen, houdt de hemelse vuur bol zich meer schuil, lijkt wel en dal mag best eens zwart op wit worden neergeschreven. Ik hoop van harte V maandag morgen licht aangevlamd terug te zien, maar twijfel eerlijk gezegd wel. Een troost: over enige tgd zijn we hel allemaal vergeten. Volgend jaar b.v. - als we het kunnen navertel len - de vroege zomer van 1972 hoe was die ook weer?" Zeggen de mees- tcn: „ik weel het niet precies meer: wel goed geloof ik". Zo gaal dal met het weer. SCH1ERE1LANDMAN Verwachting in jaarverslag van N.V. P.Z.E.M.: BELFAST, NOORD IERLAND. Zakken en koffers werden in een busje ge laden in het Falls Road gebied in Belfast. Het busje werd ingeschakeld bij het thuis brengen van een groep van 25 ge-interneerden uit het Long Kesh interneringskamp. Minister William Whitelaw heeft verklaard dat eventueel volgende vrijlatingen afhangen van de mate van gewelddadigheden van de lra in de provincie. ZIERIKZEE, 8-6. Door het Water schap en de overige overheidsinstan ties wordt de volle medewerking verleend, zodat wy verwachten dat de gehele ontsluiting van de kernen van Schouwen-Duiveland voor de aardgasvoorziening medio 1973 zal zyn voltooid". Aldus wordt meegedeeld in het de ze week verschenen jaarverslag 1971 van de N.V. Prov. Zeeuwse Energie Maatschappij. Voor de eerste - en laatste - maal komt het specifieke punt „overgang op aardgas" in een P.Z.E.M.-jaarverslag voor. In 1970 werd door de N.V. Ned. Gasunie een zinker door de Greve- lingen gelegd, welke aangesloten werd op het gasinkoopstation te Zonnemaire. In datzelfde jaar werd door de PZEM een aansluitende transportleiding naar Zierikzee ge legd en werd een nieuwbouwwijk van aardgas voorzien. In januari 1971 kon onmiddellijk worden be gonnen met de ombouw van het ou de net in Zierikzee, dat daartoe in zes sectoren werd verdeeld. De wer kelijke ombouw is verricht door een daartoe gespecialiseerd bedrijf, de Koningin Juliana haalde paar natte voeten WESTZAAN, 8-6. Koningin Ju- liana heeft natte voeten opgelopen toen zij een rondvaart maakte door het natuurgebied De Reef in de Zaanstreek. Ondanks dc harde wind en de regen had de vorstin voor de rondvaart een oude Zaanse boeren platbodem verkozen boven een rond vaartboot, die ook klaar lag. De rondvaart was een onderdeel van het bezoek van de koningin aan de Zaanstreek, dat donderdagoch tend in Westzaan werd ingezet met een bijeenkomst in de pas gerestau reerde Nederlands Hervormde kerk. Burgemeester F. Verstegen van Westzaan en Zaandams eerste bur ger R. Laan als voorzitter van het Zaanse ontwikkelingsschap vertel den de vorstin daarbij iets over de ontwikkeling van het gebied. De koningin bezocht daarna Flentrops' orgelbouw in Koog aan de Zaan, waar organist Jan Pasveer het orgel' bespeelde dat Nederland se emigranten in Canada in 1970 symbolisch aan de Canadese rege ring hebben aangeboden bij de her denking van de 25-jarige bevrijding van ons land. Kamerleden lieten het afweten DEN HAAG, 8-6. De Tweede Ka- mer heeft donderdagmorgen niet op het afgesproken tijdstip van 11 uur een begin kunnen maken met de ver gadering, waarin de ministers Drees jr. en Van Agt zouden antwoorden op de opmerkingen van de Kamer leden van woensdagmiddag over de wijziging van de wegenverkeerswet (invoering verplichte bloedproef). Het in het reglement van orde voor geschreven aantal leden - de helft plus een - bleek niet aanwezig 'te zijn. Koningin wil contact met parlementariërs DEN HAAG, 8-6. Koningin Julia na heeft de wens te kennen gege ven persoonlijke en oriënterende ge sprekken te voeren met alle leden van de Tweede en Eerste Kamer. Haar gedachtn gaan naar uit de ka merleden in groepjes van een man of zeven of acht te ontvangen op het paleis Huis ten Bosch te Den Haag. De politieke overtuiging van de ka merleden zal dwars door de groep jes mogen heenlopen en by het sa menstellen ervan zal in het bijzon der gelet worden op de specialisatie. CARACAS. De Venezolaanse mil jonair Carlos Dominguez werd ont voerd toen hij in zijn auto buiten Caracas reed. Familie van de 69- jarige industrieel betaalden een los geld van f 3,5 miljoen. Verslaggevers wachtten bij de woning van Domin guez op zijn terugkeer. N.V. Gasomek; de levering en plaatsing van nieuwe toestellen door de samenwerkende installateurs van Schouwen. Hoewel de ombouw in de winter, moest geschieden is deze zonder noe menswaardige moeilijkheden verlo pen en op 1 maart 1971 kon de laat ste sector onder aardgas worden ge bracht, waarna de propaanluchtin- stallatie buiten bedrijf kon worden gesteld. Zowel voor de bewoners van Zie rikzee als voor de PZEM wordt de overschakeling op aardgas als een bijzonder belangrijk feit geboek staafd. Ontsluiting „witte gebieden" Het zwaartepunt voor de PZEM van de ontsluitingswerkzaamhcden in 1971 heeft, nadat de ombouw van Zierikzee was voltooid, uiteraard ge legen in Schouwen-Duiveland. Van af het gasontvangstation te Zonne maire zijn in westelijke en oostelijke richting transportleidingen gelegd tot aan Serooskerke en Bruinisse, welke plaatsen hemelsbreed 20 km uit elkaar liggen. Deze transportlei dingen zijn gemaakt van hardpoly- theen en hebben een diameter van 250 resp. 200 mm met een werkdruk van 3 ato. De aardgaslevering is begonnen in de kernen Brouwershaven. Drei schor, Zonnemaire en Bruinisse, ter. wijl de ontsluitingswerkzaamheden werden aangevangen te Sirjansland, Kerkwerve en Serooskerke.' Voor de ontsluiting van Ncordgouwe, Nieu- werkerk en Haamstede werden dc eerste voorbereidingen getroffen. Spectaculaire groei ZIERIKZEE, 8-6. „Het afgelopen verslagjaar is voor de N.V. Prov. Zeeuwse Enérgie Maatschappij een bijzonder bewogen jaar geweest. Een jaar, waarin door bepaalde zaken spanningen aan het licht kwamen, die tevoren nauwelijks konden wor den vermoed". Aldus wordt opge merkt in het „rapport van de Raad van Bestuur aan aandeelhouders", een onderdeel van het deze week verschenen (concept)-verslag 1971 van de P.Z.E.M. In het verslag wordt herinnerd aan de reeds in 1970 onstane moei lijkheden rond de persoon van de directeur ir. T. Bogerd, moeilijkhe den die aanleiding vormden tot een onderzoek door de algemene reken kamer en het ontslag van ir. Bogerd. Tot wrnd. directeur werd inmiddels benoemd ir. J. van Dam van Isselt. Een organisatie-onderzoek werd uitgevoerd. Het betreffende rapport van het bureau Lebon werd in fe bruari 1972 aan de raad van bestuur aangeboden. De leden van het dage lijks bestuur M. K. van Dijke, I. Fi- lius, W. Huson, A. J. Kaland en M. J. van Poelje, zagen aanleiding hun ze tels ter beschikking te stellen. In hun plaatsen werden in de r. van b. gekozen de heren mr. J. P. Boersma en mr. J. F. G. Schlingemann als vertegenwoordigers van de provin cie, F. G. Smit, wethouder van Vlis- singen en mr. H. P. L. van den Bied, vertegenwoordigers van de gemeen ten. Grote groei De spectaculaire groei van de laat ste jaren heeft zich in 1971 onver minderd voortgezet. Terwijl de aard- gasafzet bij de verwachtingen ach terbleef, steeg de omzet van elektri citeit met 46,8 procent tot 2.054.766.616 kWh. Een groot deel van de stijging kwam voor rekening van de zeer grote verbruikers. De exploitatieopbrengst van het elektri citeitsbedrijf steeg van ca f 73.250.000 in 1970 tot ca. f 99.850.000 in 1971. De exploitatie-opbrengst van het gasbedrijf bedroeg ca. f 20.725.000,- in 1971 tegenover ca f 15.700.000,- in 1970 en bleef door de zachte winter wat achter bij de raming. Niettemin leverde het gasbedrijf nog een winst op van ca f 338.000,-. Hoewel wederom grote kostensty- gingen op traden werd na ruime af schrijvingen een netto winst behaald van f 3.166.622 ROTTERDAM, 8-6. Zeven woon wagenbewoners uit Breda hebben donderdag voor de Rotterdamse rechtbank toegegeven dat ze hun woonwagens opzettelijk in brand hebben gestoken om op die manier via de Bijstandwet aan betere wa gens te komen. Tegen de vier mannen eiste de of ficier van justitie, mr. W. A. de Saint Aulaire celstraffen van een tot twee maanden. De vrouwen krijgen als het aan hem ligt, voorwaardelijke straf fen opgelegd. De woonwagenbewoners voerden hun plannen uit in Barendrecht en Rotterdam, omdat de sociale dienst in Breda volgens hem niet zo vlot is met uitkeringen. Op 29 februari gingen de woonwagens van Adriana en Anton B. en de caravan van An ton van den D. in vlammen op. Een paar dagen later brandde de wagens van Johanna en Engelbert P. uit en die van Jacoba en Nico B. In Beide gevallen waren de wagens naast el kaar gezet, hadden de mannen voor benzine gezorgd en de vrouwen het vuur ontstoken. Op de zitting uitte de officier kri tiek op het beleid van sociale diens ten, dat hij weinig genereus noemde en van plaats tot plaats verschillen. „Alleen in noodsituaties kan men met de wet in de hand bijspringen. Dan ligt het voor de hand dat deze mensen zo'n situatie zelf scheppen". Verband tussen criminaliteit en strafmaat UTRECHT, 8-6. De heel' L. H. M. Nottet, voorzitter van de Rijkspoli- tie-vereniging, gelooft dat de grote mate van tolerantie in de strafmaat wel eens de oorzaak kan zijn van de zijns inziens toenemende criminali teit en het toenemende verzet tegen de politie. „Kleine maar ook grotere misdrij ven worden veelal met een geldboe te afgedaan, terwijl het opleggen van gevangenisstrafschijnbaar een aflopende zaak wordt, aldus de heer Nottet op de donderdag in Utrecht gehouden jaarvergadering van de vereniging, een vakorganisatie van Rijkspolitieambtenaren met onge veer duizend leden. Militairen weigerden avondmaaltijd AMERSFOORT, 8-6. Enkele hon- derden militairen in de prins Willem 3-kazerne te Amersfoort hqbben donderdagavond geweigerd het avondetcp te gebruiken, om hiermee te demonstreren tegen de slechte kwaliteit. Zij vinden het eten bij zon der onsmakelijk en nauwelijks te verteren, aldus de VVDM. Veertig soldaten die van een driedaagse oe fening terugkwamen, hebben wel gegeten. Advertentie Mr. De Saint Aulaire zei dat dc woonwagenbewoners niet moeten denken dat deze praktijken getole reerd worden. Hy hoopte dat de schrik, die er by de verdachten flink inzat, goed in hun kringen zou door dringen. DEN HAAG, 8-6. Het Nederland se Rode Kruis heeft een zending van tien ton kinder- en babyvoeding ter beschikking gesteld van de Rode Halve Maan in Afganistan voor hulpverlening in door natuurramp pen geteisterde streken van het land. De hulpzending die een waarde van meer dan f 30.000— vertegen woordigt, is donderdag met het rns Kolomna van Rotterdam naar Lenin grad verscheept, vanwaar zij per trein door de Sovjet Unie heen naar Afganistan zal worden getranspor teerd. De Rode Halve Maan in Kabul ziet zich reeds enkele maanden geplaatst voor een hulpoperatie onder zeer moeilijke omstandigheden. Nadat de westelijke provincies eerst hadden geleden onder een twee jaar durende droogte, hebben hevige stortvloeden tienduizenden huizen weggevaagd of zwaar beschadigd, waarbij 150 slachtoffers zijn gevallen. Bovendien is meer dan de helft van het vee omgekomen en is een groot deel van de oogst vernield. MADRID. De Spaanse bond van hotelhouders heeft de regering toe stemming gevraagd de pryzen met 17 procent te mogen verhogen wegens dc gestegen kosten. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 10 en zondag 11 juni Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)480, neemt waar voor dokter Van Geer en dokter Bontkes. Dc weckeindcdienst voor Zierikzee e.o. gaat In op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter II. J. Simons, Rcncssc, tel, (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp stra. De weekeinde-dienst voor de West hoek cn Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter II. Speelman, Oosterland, lel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter B J. Visser, Zierikzce, Touw- baan 7, tel. (01110)-3965. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter en dokter v. d. Zande. Zuster Adriaansc, Dreischor, tclc- foon(01112)-341. heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS J. Mindcrhoud. Voorstraat, Middcl- harnis, tel. (01870) 2897. heeft dienst voor Schouwen-Duive land cn Gocrcc-Overflakkce. De weekeindedienst gaat in zater dagmorgen na 9.00 uur. TWEEDE KAMER Minister Van Agt van' justitie heeft donderdagmiddag, tijdens het voort gezet Tweede-Kamerdebat over de maatregelen, gezegd dat die controle grote aandacht zal krijgen, naast het begeleiden van de voorlichting. Bij een en ander overweegt, men dat preventief optreden voordelen heeft boven repressief optreden. Via de procureurs-generaals bij de gerechtshoven, de verkeerscommis- sies van het openbaar ministerie en de centrale politie verkeerscommis- sie zal de aandacht gevestigd wor den op de noodzaak van controles. „De kans op betrappen van wegge bruikers, die meer dan drie-vier bor rels op hebben, moet zoveel mogelijk vergroot worden. Daarvoor zijn ook systematische controles noodzake lijk", aldus de minister. Bouw schutsluis gegund WILLEMSTAD, 7-6. In de Vol- kerakdam by Willemstad zal van 1972 tot 1977 naast de twee bestaan de, een derde schutsluis worden ge bouwd, Dit werk, nodig in verband met het beter functioneren van de Schelde-Rijnverbinding, zal onge veer f 60 miljoen kosten. Het werk is opgedragen aan de Volkom, de aannemerscombinatie die wordt ge vormd door de Amsterdamse Bal last Maatschappij, N.V. Hollandse Betonmaatschappy en Dirk Verstoep Nederland N.V. DEN HAAG, 8-6. Het welslagen van de nieuwe maatregelen ter be strijding van het alcoholgebruik by het wegverkeer - verplichte bloed proef en een maximaal alcoholpro millage van 0,5 - zal in belangrijke mate afhangen van de intensiviteit van de politiecontrole. Milieuvoorzitter bij „hippies" STOCKHOLM, 8-6. De se cretaris-generaal van de VN- milieuconferentie, Maurice Strong, heeft woensdagavond de „hippies" bezocht in het tentendorp dat de gemeente Stockholm voor hen op een vliegveldje in de omgeving had gebouwd. Hij werd en thousiast toegejuicht door de ca 500 jongelui, die naar de Zweedse hoofdstad waren ge komen om uitdrukking te ge ven aan hun -warme belang stelling voor de bescherming van het leefmilieu, ofschoon zij de Verenigde Naties niet in staat achten dit vraagstuk op te lossen. Hun aantal is in feite min der dan de Zweedse autoritei ten gevreesd handden. Deze hadden gerekend op een paar duizend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2