DE KRING Eerste uitreiking garantiecertificaat Stichting Bouwgarantie Het Hollandfestival Nieuw model betaalcheques Wat biedt de BEELDBUIS? NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank die vruchten afwerpt Bijdrage land- en tuinbouw tien procent Schouwen en Duivelandse dames aan de kaasfondue ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 juni 1972 Nr. 21093 Voor uegeiiklassige school te Haamstede Vrijdag 9 juni, 22.10 uur Joegoslavië, merkwaardig fenomeen tussen Oost en West. Het plaatsje Dubrovnik is daar een typisch voorbeeld van. HAAMSTEDE, 6-6. In Zeeland is het eerste garantie certificaat van de Stichting Bouwgarantie Utiliteits- werken uitgereikt. Dit gebeurde in hotel „Bom" te Haamstede ten be hoeve van een 9-klassige basisschool te Haamstede, die zal worden ge bouwd onder architektuur van ir. Pat Stipkovits, Geestbrugweg 28 te R\jswük (Z.H.) in opdracht van het gemeentebestuur van West er schou wen. De Stichting Bouwgarantie Utili- teitswerken is per 1 januari jl. van start gegaan en beoogt het geven van belangrijke garanties aan de opdrachtgever voor wat betreft het bouwen van utiliteitswerken. Dit zijn alle projekten behalve woning bouw en weg- en waterwerken. Gelet-op de huidige conjuncturele ontwikkeling en speciaal binnen de bouwnijverheid is het thans, nog DEN HAAG, 7-6. De produktivi- teitstoeneming in de agrarische sec tor in de periode 1950-1970 heeft een bijdrage van tien procent betekend in de groei van de reëele welvaarts stijging van de totale Nederlandse bevolking. In het jaarverslag 1971 van het Landbouw-Economisch Instituut wordt dit geconcludeerd. In 1970 zorgde het agrarisch be drijf voor een netto-toegevoegde waarde van f 3.824 miljoen. De pro- duktiefactoren (arbeid, grond, kapi- meer dan voorheen, noodzakelijk de grootst mogelijke zekerheid te ver langen dat een bouwprojekt kwali tatief volgens bestek en tekening en financieel conform de aanneemover- eenkomst wordt tot stand gebracht. Teneinde zowel opdrachtgever als architekt deze zekerheid te verschaf fen en hen te vrijwaren voor on voorziene calamiteiten, vooral op fi nancieel gebied, is de Stichting Bouwgarantie Utiliteitswerken opge richt en in werking getreden. Vanwege de uitermate strenge ei sen die gesteld worden inZake mo raliteit, technisch kunnen en finan ciële draagkracht is toetreding van aannemers tot de Stichting zeer be perkt. Door deze samenwerking van fi nancieel gezonde en van technisch goed uitgeruste bedrijven zal, mede door een grotere continuïteit een „Stichtingsaannemer" het bouw werk vaak goedkoper tot stand kun nen-gebracht. taal) die het daarvoor nodig had kostten f 1.607 miljoen. In 1950 zou dat nog f 3.892 miljoen zijn geweest. De produktiviteitsstijging was dus bijna f 2,3 miljard, of per hoofd van de gehele Nederlandse beroepsbe volking ruim f 550,-. De technische vooruitgang in de landbouw, zo wordt in het verslag opgemerkt, is in de jaren 1950-1970 bijzonder groot geweest, maar in het algemeen deed die expansie zich, in plaats van op nieuw gestichte be drijven, voor op bestaande bedrijven met bestaande uitrusting. De belangrijkste garanties die worden gegeven zijn o.a.: Ten eerste: Een afbouwgarantie waardoor elke opdrachtgever er ze ker van kan zijn dat zijn bouwop dracht conform bestek en tekening voor het bedrag van de aan neem- som wordt opgeleverd. Ook wanneer de aannemer tussentijds failliet mocht gaan. Ten tweede: Een garantiebedrag van vijf miljoen gulden per calami teit. Mocht er dus iets bijzonders ge beuren, bijvoorbeeld instorting of lekkages, dan zal de hierdoor ontsta ne schade tot dit maximum kunnen worden vergoed. Ten derde: Zal elk projekt tot vijf jaar na oplevering worden gegaran deerd waardóór klimatologische om standigheden hun tijd hebben gekre gen de kwaliteit van het werk te be proeven. Deze belangrijke ontwikkeling tot het geven van garanties in de bouw nijverheid zal ongetwijfeld grote be langstelling ontmoeten. De in de aanhef van dit artikel bedoelde 9-klassige basisschool heeft een aanneemsom van f 847.840,. en zal worden uitgevoerd door Aanne mingsbedrijf Everaers en Van den Berg te Steenbergen. Bejaarde mail overvallen GRONINGEN, 1-6. In Muntendam is in de nacht de alleenwonende 77- jarige T. Prins in zijn woning over vallen door drie onbekend gebleven jonge mannen. Het drietal dat de bejaarde man bedreigde met dood slag, ging er vandoor met diens por tefeuille met f 2.500, DEN HAAG. 7-6. Koningin Juliana prinses Beatrix, prins Claus en mr. P. van Vollenhoven zullen donder dag 15 juni in Den Haag de opening van het 25e Holland Festival mee maken. Het festival barst los" op straat en in theaters en kerken rond het Lange Voorhout met achttien binnen- en tientallen buitenpro gramma's. Een groot deel van de ma nifestatie is gratis toegankelijk. Bij gunstig weer verwacht de leiding van het festival rond tienduizend bezoekers. Turkse gastarbeider gewond bij steekpartij ROTTERDAM, 1-6. Een Turkse gastarbeider is in Rotterdam neer geschoten vermoedelijk door een fa milielid van zijn vrouw. Het slacht offer is naar hét Dijkzigtziekenhuis gebracht. Het familielid, een circa 19-jarige Tui'k, is voortvluchtig. De steekpartij speelde zich af in de woning van het slachtoffer aan de Drievliegenstraat in Rotterdam. Aanleiding was waarschijnlijk een hoog opgelopen ruzie. De vrouw van het slachtoffer is niet getuige ge weest van de ruzie en de steekpartij. Deze speelden zich af in een ander vertrek. Vissterfte in de Roer ROERMOND, 7-6. Op de beneden loop van de Roer bij Roermond heeft zich maandagmorgen een massale vissterfte voorgedaan. Binnen enkele uren dreven duizenden dode vissen naar de plaats waar de Roer in de Maas uitmondt. De juiste oorzaak van deze vis sterfte hebben de deskundigen nog niet kunnen achterhalen, maar men vermoed dat de sterfte een gevolg is geweest van zuurstofgebrek in het Roerwater. Dit zuurstofgebrek zou dan ontstaan zijn door de lage wa terstand en de sterke vervuiling van de rivier. De plotselinge stijging van de temperatuur zou volgens deskun digen eveneens een rol hebben ge speeld. AMSTERDAM, 17-6. Vanaf 1 juli gaan alle Nederlandse banken over tot de uitgifte van een nieuwe mo del betaalcheques, dat slechts kleine verschillen vertoont ten opzichte van het thans gangbare type. Tot deze vernieuwing is besloten om tot een gemakkelijker afwerking via de computer te kunnen komen. De cheques onderscheiden zich van de oude modellen door een iets an dere tint groen en een witte rand. Men kan de oude cheques blijven gebruiken tot ze op zijn, ze blijven onbeperkt geldig, zo wordt van de zijde van de Nederlandse bankiers vereniging vernomen. Minder belangstelling voor studie in bouw UTRECHT. 7-6. Het aantal leer- lingen via het leerlingstelsel in op leiding bij de Stichting Vakopleiding Bouwnijverheid is afgenomen van 13.500 in 1966 tot 9.500 nu. Belangrij ke factoren die meespelen zijn de discontinuitcit en aan het feit dat de bouwnijverheid altijd de sluitpost is van 's lands begroting. Dit zegt mr. A. G. J. A. van Abeelcn. direc teur van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, in ..De Steiger", het blad van de bouw- en houtbond N.K.V. Het marktonderzoekbureau Veld- kam is bezig met een motivatieon- devzoek onder jonge bouwvakkers en ex-bouwvakkers. De uitslag z.al deze maand bekend worden. VRIJDAG 9 JUNI NED. I: Het eerste uur op deze vrijdagavond is voor de Evangeli sche Omroep, die het maar bij één programma houdt, namelijk de do cumentaire „Ik zal nooit meer hui len". Hierin vertelt een door het geloof bekeerde ex-verslaafde en bendeleider over zijn leven. De zendtijd die na het journaal van acht uur resteert is voor de NCRV, die al lereerst de aktualiteitenrubriek Hier en Nu" op de buis brengt. Daarin o.m. verslag van het kabi netsberaad van vandaag. De NCRV brengt vanavond een nieuw spelletje met spelleider Gerard van den Berg. De titel is „Mensen, mensen, mensen" De eerste van deze serie van zes af leveringen komt uit de Rijnhal in Arnhem. Als de zeventig minuten ZIERIKZEE, 6-6. Dinsdagmiddag hield de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Schou wen een fonduemiddag in de foyer van restaurant Mondragon. Op deze middag waren ook de dames van de afdeling Duiveland uitgenodigd. In- troducé's waren ook van harte wel kom. Er werd door het Nederlands Zui- velbureau een deskundige voorlich ting gegeven, gepresenteerd door mej. B. Wuite. De opkomst was enorm; men had op 120 dames gere kend, maar dit werd overtroffen met maar liefst 20 dames. Mevr. D. Gast- van Dijk heette alle dames van harte welkom en in het bijzonder de dames van Duiveland. Voor de afdeling Schouwen was het de laatste bijeen komst in dit seizoen en zij hoopte dat het voor de dames een feestelijk af scheid zou worden. Vervolgens gaf zij het woord aan mej. B. Wuite, die de dames een overzicht gaf van het door het Nederlands Zuivelbureau te verzorgen middag. Aan de hand van dia's vertelde zij over de bereiding van kaasfondue en de verschillende soorten dipsausjes. In de pauze kre gen de aanwezigen volop gelegen- Dat bracht heel wat werk mee en daarvoor had hij zijn derde zoon. de twintigjarige Nico nodig. Deze had eigenlijk nooit veel gevoeld voor het schildersbedrijf van zijn vader, zulks in tegenstelling tot zijn beide oudste broers, en was al .lang blij, toen pa Vredenoord de hele bussiness aan de jongens overdeed en een pension be gon. Dat leek Nico veel meer, van daar dat hij enthousiast begon mee te werken. Weliswaar moest er ook geschilderd vvoi'den aan de nieuwe zomerhuisjes en het huis zelf. mam- dat deed pa Vredenoord, terwijl Nico zich beperkte tot allerlei andere klus sen, die hij graag opknapte. Zodat Vredenoord een goede kracht had aan zijn twintigjarige zoon. Het eerste seizoen verliep wat stroef, want de kersverse pension houder had uiteraard geen enkele er varing als zodanig. Evenwel, van fouten leer je en in het tweede sei zoen werden deze fouten althans niet meer gemaakt. In de maand juli kwam er een gezin in een zomerhuisje, bestaande uit vader, moeder, dochter van ne gentien en zoon van zestien. Leuke, vlotte mensen. De man was verte gen woordiger. reisde elke dag door het land en was zo gelukkig als een kleinkind, toen hij de hele vakantie niet achter het stuur van de auto hoefde te kruipen, maar lekker kon luieren in een gemakkelijke stoel, met een glas frisdrank en een doos sigaren in de onmiddellijke nabij heid. Nico Vredenoord had het viertal verwelkomd, want vader was juist even het dorp in, en hun het zomer huisje gewezen. Daarbij had hij ge keken in de ogen van de knappe, ietwat verlegen brunette en bij zich zelf gedacht: met die zou ik best oen avondje uit willen. De persoon in kwestie vond op haar beurt de jongen aardig en met Gerard van den Berg en zijn gasten voorbij zijn, volgt een pro gramma van Leo Moen over Joego slavië, bij de meeste Nederlanders slechts bekend als aantrekkelijk va kantieland. Tot slot van het NCRV programma zingen hel Katwijks Mannenkoor Jubilate en de C.O.V. Cantate Deo 'uil Zoetermeer. NED. II: In het verleden heeft de Vara zijn aanhang en andere kijkers een groot genoegen gedaan met de Nederlandse televisiebewerking van de Maigret-verhalen van de Frans man Simenon. In dit zomerprogram- ma wil de omroep een aantal Franse Maigrets op het scherm brengen en de eerste aflevering is vanavond om tien voor half negen te zien, Het ver haal speelt zich af in het stille ha venstadje Concarneau. Op een avond dat er van verschrikkelijk noodweer sprake is, zakt een man in elkaar voor hel hotel dat hij zojuist verla ten heeft, Maigret vindt dat er een luchtje aan de zaak zit en gaat alles heid deze kaasfondue te proeven, waarbij een glas wijn werd aange boden. Tijdens dit „etentje" werden formulieren uitgedeeld voor de prijs vraag. Hoofdprijs een kaasstolp. Film Toen iedereen uitgeproefd was werd een film van het Nederlands Zuivelbureau getoond. Deze film: „Holland terra fertillis", is destijds -met een gouden aar "bckioond. De rolprent geeft een beeld van de pro- dukten van eigen bodem. Iedere twintigste bezoekster op deze mid dag kreeg een tegeltje aangeboden met een kaasfonduerecept. Tot slot nam mevr. Zeiler, presidente van de afdeling Duiveland, het woord. Zij bracht hulde aan de mensen van het Nederlandse Zuivelbureau voor de uitstekende verzorging van deze middag en dankte de afdeling Schouwen voor de invitatie. Zij ver telde dat het voor de dames van de afdeling Duiveland nog niet de laat ste bijeenkomst is geweest, want de ze afdeling maakt woensdag 7 jyni a.s. het jaarlijkse reisje. Dat de meeste dames zeer van de kaasfon due hadden genoten, bleek wel aan de uitgang waar zij de mapjes met recepten over kaasfondue konden kopen. Dat het een zeer geslaagde bijeenkomst was geweest, bleek ook vriendelijk en dacht: Ik zou wel een fietstochtje met die jongen willen maken. Hij lijkt me leuk. Gedurende de volgende dagen had Nico alle gelegenheid om af en toe een praatje te maken met de donkere schoonheid, die naar de naam Mieke luisterde. En de jongen zei op de der de dag zo langs z'n neus weg: „Zeg maar Nico; dat is veel gemakkelij ker." „Ik heet Mieke". antwoordde het meisje, kleurend. En Nico vond, dat de blos haar nog leuker maakte. De jongens in het gezin Vreden oord waren niet bepaald verlegen van aard. Integendeel. En daarom zei Nico op de vierde dag, dat. Mieke Grazer met haar ouders en broertje in Dorringen vertoefde: „Vanavond heb ik wel een paar uurtjes. Ga je mee een eindje om fietsen? Zal ik je wat van de omgeving laten zien." Het meisje kleurde opnieuw, maar knikte en vroeg: „Hoe iaat?" „Wat denk je van een uur of ze ven? Er komen vandaag geen nieuwe gasten, dus heb ik hef na zessen waf gemakkelijker." „Goed. Waar ontmoet ik je?" '..Bij jullie huisje. Of wil je liever ergens anders?" „O. het geeft niet. Zo mogen hel thuis wel weten." Dus fietsten Nico en Mieke die avond het dorp uil, nagestaard door Grazer en zijn vrouw. „Hij lijkt me een aardige jongen." vond de man. „En voor Mieke is het leuk een beet je vriendschap. Ze mist haar vrien din natuurlijk." Intussen sloeg Nico de weg in naar het meertje, waar ook enkele zo merhuisjes stonden, en waarlangs een smalle, openbare weg liep. De jongen wees naar de andere, stille kant van het meer. „Daar zitten doorgaans vissers. Het is particulier terrein en je moet daar een vergun ning hebben. Hou* je van vissen?" na pluizen. Hij krijgt hierbij de hulp van een gele hond waar ook de ti tel vandaan komt. Na het politie werk aandacht vo.or de problematiek van het onderwijs bij „En een zoem van de juffrouw". Tussen zeven en acht wordt voor de jeugd de zevende aflevering van het clownsnummer Pipo op Bizarra uitgezonden. Op het Va ra-programma volgen nog de ru brieken „Uit de Kunst", het laatste nieuws en „Den Haag vandaag". VRIJDAG 9 JUNI NED. I: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Ik zal nooit meer huilen; 20.00 Journaal; 20.21 Hier en Nu; 21.00 Mensen, mensen, mensen; 22.10 Joegoslavië; 22.55 Liederen; 23.05 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Pipo; 20.00 Journaal; 20.20 Commissaris Maigret; 22.10 Uit de Kunst; 22.40 Journaal; 22.45 Den Haag vandaag. uil reakties die men ria afloop hoor de. 4 1 j Schoon ijzerbedrijf J j op Maasvlakte? t t TOKIO-ROTT'ERDAM, 5-6, i Hei is niet uitgesloten, dal er t J op de Rotterdamse Maasvlakte i een z.g. „Slurry-plant" wordt f J gebouwd. Het is een bedrijf f voor de ontvangst van met f J water vloeibaar gemaakt f J ijzererts, gecombineerd met f J een palleltiserings-bedrijf, dat f a erts voorbewerkt lot knikkers J met een hoogwaardig ijzerge- f a halte. Onder leiding van dé f i wethouder voor de haven van a Rotterdam, drs. H. J. Viersen, i toonde een kleine groep uit de i Rotterdam-Europoort delega- 1 tie in Japan grote belangstel- j ling voor het in aanbouw zijn- a de slurry- en pallettiserings- f bedrijf van Kobe Steel in de i buurt van Osaka, dat doorgaat i voor een schoonvoorbeeld. 6 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Zc schudde haar hoofd. „O nee, ik vind het eng". „Je vader ook niet?" „Nee hoor. vader heeft maar écn hobby, dat is voetballen. Hij zit zelf in het bestuur van do voetbalvere niging." „Wij kunnen er wel eens langs rij den. samen, want vader heeft een vergunning, begrijp je? Een gezins vergunning. Vader vist er wel eens". Zodoende reden ze die avond rond het meer, waar het vredig en stil was. Ten gerieve van de wandelaars waren hier en daar banken geplaatst en Nico wees naar een lege bank. „Zullen we daar gaan zitten en wat babbelen?" Het meisje knikte en even latei- zaten ze naast elkaar naar het water te kijken. Hij verclde van zijn werk in het pension. „Vroeger had vader een schildersbedrijf. Dat is nu van mijn beide oudste broers. En daar ben ik vast niet rouwig om, want het schildersvak trok me niet. Dit werk. met het pension en de zomerhuisjes cn zo hè? Dat doe ik maar het liefst. In de zomer zie je telkens andere mensen cn ongemerkt ga je ze be studeren. Je hebt er types bij.... Verleden jaar was hier een gezin uit Amsterdam. Alleen al. als je hun dialekt hoort, moet je lachen. Maar goed, die man was nogal zwaar ge bouwd een metselaar - cn ze had den een paar ligstoelen bij ons ge huurd. Gaatie in zo'n stoel zitten en zakt er finaal doorheen. Een gegil Vader en ik kwamen kijken cn daar lag meneer Ie spartelen en tekeer te gaan! Om je naar te lachen. Vader cn ik hebben een paar minuten werk gehad om hem uit de ravage te be vrijden. Enfin, we hadden nog een stevige fauteuil, die heeft hij dc rest van dc vakantie gebruikt." (Wordt vervolgd). PARIJS. Ook op de luchthaven Orly bij Parijs zijn de veiligheidsmaatre gelen verscherpt in de strijd tegen het toenemend aantal kapers van passa giersvliegtuigen. In de vertrekhal van het vliegveld onderzoekt een agent van de veiligheidsdienst met een elektronisch apparaat het lichaam van een passagier met bestemming Midden-Oosten. Advertentie O De welvaartsstijging Plattelandsvrouwen bijeen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7