INSTORTING I GOUDEN I MC. MOOiDi ZES MANNEN BIJ INSTORTING AAN DE DOOD ONTSNAPT STREEKNIEUWS Een ernstige instorting in de binnenstad van Zierikzee heeft dinsdag voor de nodige sensatie gezorgd. Was het daarbij geble ven, dan was er nauwelijks aanlei ding tot het maken van opmerkin gen, maar het gaat hier duidelijk om een zaak, die veel kanten heeft en die noodzakelijkerwijs veel vra gen oproept. Het is wel goed niet onmiddellijk met kant en klare be schuldigingen te komen daarvoor is de zaak dan weer te ingewik keld en de bijzonderheden aan te weinig mensen bekend. Ook al ontloopt men bewust dit gevaar, dan blijft er nog genoeg ruimte over voor liet stellen van vragen. Mogen/kunnen bijvoorbeeld his torische panden bij ingrijpende verbouwingen, zover worden uit gehold dat hun bestaan direkt in gevaar komt, zoals hier het geval is? Een andere klemmende vraag is reeds (terecht) gesteld in een in dit nummer opgenomen „ingezon den', ïi.l. ten aanzien van een schutting. Een hoogst zinnige vraag. Nog recentelijk waren wij in Utrecht, waar in het stationskwar tier kolossale afbraken worden ge pleegd, maar de afbraak - c.q. uit breekterreinen zijn alle omgeven door zeer hoge schuttingen, waar in een knik, zodat uitkomend puin en stof kan worden opgevangen. In een betrekkelijk zo nauwe en druk ke straat als de Appelmarkt waren soortgelijke maatregelen niet over bodig geweest, temeer niet daar het hier toch een diepinsnijdende bouwkundige chirurgische ingreep betreft. Een groot geluk bij het ongeluk is dat mensenlevens zijn gespaard, maar hoe moet dat in zo'n geval met de schadevergoedingen? Er is direkte schade door mum-breuk, stofaanslag en ander ongemak, maar vooral klemt de vraag van de inkomstenderving. Met moet de (noodzakelijk genomen) maatrege len niet onderschatten. Een drukke winkelstraat wordt potdicht afge sloten en in de hier gesitueerde zaken komt niemand binnen; voor raden zijn afgekeurd en er is ver dere stofschade. „De verzekering is er goed voor", tenminste dat zou zo moe ten zijn of kunnen zijn, maar als gegeven ligt deze calamiteit nogal ingewikkeld en het is de vraag ook voor tegen bedrijfsschade verze kerden of er geen „kleine letter tjes" zijn, die een optimale ver goeding verhinderen. Mogelijk is een inkomstenderving - om dat punt er even uit te lichten - niet zo gemakkelijk in grootte vast te stellen. En dit allemaal aan de vooravond van het toeristensei zoen. Een erg dure les, die tot voorzichtigheid maant voor de toe komst. Mau wurgt vrouw DEN HAAG, 7-6. De 40-jarige chef-stoffeerder A. P. heeft woens dagmiddag in zyn huis in Den Haag de 52-jarige mevrouw M. Spee, met wie hy al jaren samenwoonde, door wurging om het leven gebracht. Na zijn daad belde hij zijn zus, die de politie waarschuwde. De politie heeft de indruk dat de man heeft gehandeld in een vlaag van verstandsverbijstering. De ver houding tussen de man en vrouw zou altijd goed geweest zijn. P. was sinds een week van zijn werk thuis gebleven, omdat hij dat naar zijn idee niet aankon. Dit was naar de indruk van de politie een waanbeeld van hem. Meisje (6 jaar) aangerand ARNHEM, 7-6. Woensdagmiddag is in Arnhem-Zuid een 6-jarig meis je in een trappenhuis van een flat gebouw aangerand. De politie in Arnhem zoekt naar de dader, die ge kleed moet zijn in een geel over hemd en een blauwe broek. Z weef v J iegrekord DEN HAAG. De Nederlandse in Zwitserland wonende Swiss-Air-ge- zagvoerder Peter Tcunissc (32) heeft het Nederlandse zweefvliegrecord veroverd voor een doel vlucht met terugkeer naar het startveld. Hij legde 534 kilmoter af. Doorwaakt nachtje in de binnenstad Nederlandse gearresteerd AGENDA Boek van tsaar Peter ZAANDAM, 7-6. De ambas sadeur van de Sowjet-Unie in ons land, de heer W. S. Lavrov zal vrijdagmorgen 9 juni in het „Tsaar Peter huisje" aan het gemeentebestuur van Zaandam een boek over Tsaar Peter aanbieden. De directrice van het historisch museum van Leningrad, onder wier leiding het boek is samenge steld, zal bij de overhandiging aanwezig zijn. De reden voor de aanbieding is, dat Tsaar Peter driehonderd jaar gele den werd geboren. ZIERIKZEE, 7-6. „Er zijn moderne bouwmethoden toegepast in een oud en ziek pand. En als bij '11 oude zieke man zakte de zaak in elkaar toen het stokje er onderuit ging". Aldus een nog nauwelijks van stof, zweet en emoties bekomen middenstander, 11a een doorwaakt nachtje over de rampzalige gang van zaken met het HEMA- pand in wording aan de Appelmarkt in Zierikzees' oude binnenstad. Het drama van het dinsdagmiddag om 16 uur 10 als een kaartenhuis in stortende pand, is intussen over stad en streek verspreid. Zes bouwvakkers ontsnapten aan de dood toen het oude deel van het gebouw met donderend geraas instortte en de mannen op het laatste moment aan de chaos van val lend puin konden ontsnappen door de straat op te rennen. „Het was een geraas als bij een bombardement; de dag maakte plaats voor een verduisterde tot ver in de Poststraat doordringende allesverstikkende stofmassa; de overkant van de straat was niet meer te zien". Dit zijn de impressies van een buurtbewoner van de Appelmarkt, die het er ineens maar allemaal uitgooit: „Ik heb mijn zaak de laatste tijd al tweemaal van onder tot boven moeten laten schoonmaken. Nu kunnen we voor de derde maal beginnen". Dinsdagmiddag tussen 4.15 en 4.30 uur. Paniek op de Appelmarkt. Men sen, winkelend publiek en toeristen, rennen gillend alle richtingen uit. Voor uitvoerder J. Willeboordse (52) van de Middelburgse Aanne mers Combinatie stort de wereld onder zijn voeten in elkaar, want op het moment van de instorting bevond hij zich in zijn „kantoortje" ruim negen meter boven de begane grond op de tweede verdieping. Uitvoerder Willeboordse belt juist met de architect van het werk dat 't niet goed gaat met de sloop van de oude delen", want er sprongen steeds meer kalkdeeltjes los die er op we zen, dat vooral de toch met zorg „gestempelde" tussenmuur duidelijk op een niet gewenste wijze zelfstan dig ging .praten", zoals dat heet in de bouw. En pratende muren en ge vels zijn van het onbetrouwbare soort. Zoveel als rood licht in' een panieksituatie. Mogelijk heeft de ar chitect het instortingsgeweld nog via de telefoon gehoord, want uitvoer der Willeboordse was nog volop in gesprek toen de wereld leek te ver gaan. Zolderstuk bleef hangen Dat hij het later kon navertellen is te danken aan het feit, dat nog juist een stuk zolder van een paar vierkante meter als door een wonder aan de gevaarlijk naar voren hellen de maar niet ingestorte voorgevel bleef hangen. Op dat stukje houten vloer stond nog net de heer Wille boordse. Hij kon snel van zijn hoog boven het puin torenende, maar toch „vei lig" gebleken bouwkantoor uit z'n netelige positie worden gered via een ladder die snel te plaatse werd ge bracht - een zg. antenneladder - door de heer P. Meerman. Zonder verde re ongelukken belandde de uitvoer der op de begane grond. Omstreeks kwart over vier: poli tic, mensen van dc dienst gemeente werken en gemeentelijke autoritei ten verschijnen ter plaatse. Dc po litic zet de Appelmarkt aan beide zijden af. Publieke werken plaatst dranghekken. Er is een gapend gat gevallen in het hart van dc oude stad Later arriveren ook vrijwilligers van het Zicrikzccsc brandweerkorps om de ijlings weer ingeschakelde bouwvakkersploeg te assisteren bij het treffen van voorzieningen om verdere instortingen, speciaal van de dreigend naar dc straat overhellende voorgevel, te voorkomen. Van half zes tot bijna half twaalf dinsdag avond bestond cr - achter dc hekken - grote publieke belangstelling voor de verrichtingen van brandweer mensen en aanncmcrspcrsoneel. Op de Appelmarkt is ook aanwezig burgemeester Th. H. de Meester. Omwonenden zorgen voor lafenis voor vele dorstige kelen. Geen «leur kun open Do ladder van dc brandweerwagen bewijst intussen uitstekende dien- Een beeld van de situatie na de instorting, gezien vanaf de achter zijde, (St. Domusslraat). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). sten bij het plaatsen van palen tus sen de op instorten staande gevel en het pand recht tegenover de ruï ne: banketbakkerij Capelle. Bakker Capelle jr.: „De buurt klaagt al dagenlang over de naar onze mening abnormale manier van stopen. Rond een dergelijk werk had toch altijd een schutting moeten staan", aldus, bakker Capelle, die woensdag zelfs z'n zaak moest slui ten en - evenals andere zaken in de buurt de laatste tijd door het toe gepaste' „primitieve sloopwerk" in de bepaald niet geruisloos van de grond komende HEMA-vestiging te Zierikzee toch nogal wat schade heeft moeten incasseren: klanten bleven weg, winkelvoorraden wer den afgekeurd als gevolg van inge drongen stof en vuil. „Het stof dringt al wekenlang als een wind hoos naar binnen; er kan geen deur open blijven staan Er is in deze uren van opwinding geen gebrek aan keiharde uitspra ken. „Ik heb 't al dagenlang zien aankomen", zegt een oud-gediende uit de bouwvakken met meer dan veertig dienstjaren. „Dit is geen ma nier van bouwen", vindt een nog ak- tieve collega. Een middenstander; als het dan eens tot werken komt is het gemeentelijk toezicht veel te slap". Een toeriste met drie kinde ren: „De Zierikzeese monumenten hoeven voor mij niet meer". Balans van de instorting: een ton- nenzware - binnenmuur, twee daken en een aantal zolders daverden om laag, zes mensen ontsnapten aan de dood onder vallend puin, hetwerk van uitvoering is voor maanden achterop geraakt, de buurt zit „in de zorg". Eigenaar-opdrachtgever van het HEMA-nieuwbouwproject, de heer H. J. Deurloo: „de bouw gaat ver der en we zullen ons niet van ons doel af laten brengen. De oplevering zou op 15 september hebben moeten plaatsvinden, maar dat zal nu wel een paar maanden later worden". De overname van Erdal UTRECHT, 7-6. De vakbonden hebben ook na besprekingen woens dag mét de directie van het familie bedrijf Erdal geen verantwoorde lij kheid willen nemen over de voor genomen overneming van dit bedrijf door het Amerikaanse concern Con solidated Foots Ltd. „De directie van Erdal heeft ons nog steeds niet vol doende garanties gegeven dat het veiligstellen van de werkgelegenheid bij de transacties primair was". in Stockholm STOCKHOLM, 7-6. Tijdens een korte betoging voor het Stockholmse „Folkets Hus" waar s middags de openingszitting van de V.N. milieu conferentie is gehouden, heeft de po litie de 35-jarige Antonia van der Ham, medewerkster van de VARA- radio, gearresteerd. Zij wordt ver dacht van het in bezit hebben van vei-dovende middelen. Laboratorium onderzoek zal dit nog moeten uit wijzen. Wanneer dit inderdaad het geval is zal zij binnen enkele dagen het land worden uitgezet. Mejuf frouw Van der Ham droeg namelijk de groene pérskaart die aan journa listen geaccrediteerd bij de V.N. milieuconferentie wordt uitgereikt. Miljonair vermoord in Texas CORPUS CHRISTI, 7-6. Bij Port Aransas in de omgeving van Corpus Cristi in Texas is dinsdag het lijk gevonden van de 32-jarige Texaanse miljonair Randy Farenthold. Het lijk bleek met kettingen ge bonden en met beton verzwaard in De Gooi van Mexico te zijn gegooid. De politie vermoedt dat er sprake is van een „terechtstelling". Faren thold zou binnen enkele maanden getuigen in een proces tegen vier mannen die hij beschuldigd heeft hem 100.000 dollar te hebben afge perst. Volgens de aanklacht zou één van de beklaagden in verbinding staan met de Maffia. Monteurs omgekomen door verstikking DORDRECHT, 7-6. Op een duw bak in de derde Merwedehaven te Dordrecht zijn twee monteurs door verstikking am het leven gekomen. Zij waren via een mangat tussen de kiel van het vaartuig en de bodem van de laadruimte gekropen om daar werkzaamheden te verrichten. Toen zij niet meer kwamen opdagen en men een onderzoek instelde vond 'men beide mannen dood. De slachtoffers zijn de 37-jarige J. C. Dijkema en W. de Reus, 53 jaar, beiden uit Dordrecht. Dc ladder van de brandweer bleek onmisbaar voor het eerste - voorlopige - stutwerk dat na de instorting van dc achter de voorgevel liggende panden zn snel mogelijk fgt gang werd gebracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BRUINISSE Ongelukkige sportvisser Voor een 65-jarige sportvisser, die dinsdagmorgen, een leuke visdag op de Zeeuwse Stromen -dachtte heb ben, liep een en ander met pech en een gebroken been af. Hij kwam aan boord van een vissloep van gebrs. Kik te vallen. Dokter De Bruin ver leende eerste hulp en de heer Elen- baas bracht de man per ziekenauto naar het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis te Zierikzee. Chr. schooljeugd naar Amsterdam Amsterdam heeft voor een school reisje vele mogelijkheden en deze werden vorige week uitgebuit, door de organisatoren van het reisje met klas 5 en 6 van de Chr. school te Bruinisse. Om half acht werd in Bruinisse gestart en enkele uren later zag men het drukke gedoe van het opstijgen en dalen van de vliegtuigen op Schiphol. Ook in de ontvangsthal werd een kijkje genomen en stond men oog in oog met de daar patrouil lerende militaire politie, die daar is ingezet om moeilijkheden met Isra ëlische vliegtuigen te voorkomen. Van het vliegtuig naar de treinen, want ook het Centraal Station stond op het programma en was men in de ontvangsthal onder de indruk ge weest van het vliegtuigverkeer, ook de enorme drukte van het spoorweg wezen in Amsterdam maakte indruk op de jeugd, die zich vervolgens waagde aan een rondvaart door de grachten. Dit stukje aanschouwelijk onderwijs van de stad Amsterdam was een zeer leerzaam programma punt. Een voettocht van het Centraal Station via het Damrak naar Berla- ges schepping de Beurs, is niet ver en men is vandaar ook niet ver van het Nationaal Monument. Men sprak er met de hippies, die als „damslapers" telkens de kranten kolommen halen. Er waren er heel wat en met de agenten die er hun rondje liepen. Veel foto's werden hier gemaakt. Dc tamme duiven van de Dam werden gevoerd. Zo bood Nederlands bekendste plein vele mo gelijkheden. Tenslotte werd het Rijksmuseum bezocht. Hierna werd Amsterdam dc rug toegekeerd cn belandde men in „Dc Drievliet" tc Rijswijk, de bekende speeltuin, waar men met leerlingen uit dc hoogste klassen van een basis school natuurlijk altijd te laat arri veert en te vroeg weggaat, naar dc zin van de leerlingen dan. Om ze ven uur was men weer thuis. Collecte „Hel Zonnehuis" Van 12 tot 18 juni wordt tc Brui nisse de jaarlijkse collecte gehouden voor de Vereniging Het Zonnehuis, de instelling die aller steun verdiend omdat in dc Zonnehuis-tehuizen (thans vijf in getal) chronisch zieken cn gehandicapten verpleegd worden die nergens andei's terecht kunnen terwijl niet gelet wordt op gods dienstige gezindte. In de vijf bestaande tehuizen wor den thans 500 patiënten verpleegd en verzorgd. In aanbouw zijn een Zonnehuis tc Amstelveen met 300 bedden en één te Doorn met 160 bedden. Geeft mild en bouw mee voor dit goede werk. Donderdag 8 juni Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8.00 uur, jaarfeest Herv. vrouwenver. „Wees een Zegen". Nicuwerkerk Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad Duiveland. Vrijdag 9 juni Zierikzee Aula R.S.G. „Prof. Zeeman", 7.45 uur, filmavond „Ziejook". Brouwershaven Verenigingsgebouw, afscheidsavond openbare basisschool. Zaterdag 10 juni Zierikzee Zaterdag 10 juni, Chr. Ger. Kerk. Zangavond, 8 uur. Ouwerkerk 3.00 uur start wandeltocht SVOWK. Maandag 12 juni Zierikzee Gebouw Mulockstraat. Vergadering Beatrixschool. 4 uur n.m. Mondragon, 8.00 uur, vergadering „Philatelica". Dinsdag 13 juni Zierikzee 's Landskamer, 10 uur v.m., vergade ring Waterschap Schouwen-Duive- land. Woensdag 14 juni Zierikzee Verenigingsgebouw, 8.00 uur, verga dering N.C.V.B. Serooskerke Dorpshuis, 8.00 uur, alg. ledenver gadering Groene Kruis „Schouwen- Duiveland". Zondag 18 juni Dreischor „De Drie Schorren"", 14.00 uur, start gezelligheidsrit m.a.c. „Sparta". Advertentie I Manchetknopen v.a. 93,50 Dasspelden v.a. 19,75 t Zegelringen v.a. 49,50 X Horloge's v.a. 385,- a Juwelier-Horloger fO ituitOmtntltut HavnpI«Ia1 «ZkrikzHTol (01110) 24A1 £&PaOg>iPÜOQ>!pgDQ>iP^ Politiek gevoeligheidje NICOSIA, 7-6. V.N.-functionaris- sen hebben haastig wijziging ge bracht in een hotelboeking voor se cretaris-generaal Waldheim in Nico sia, de hoofdstad van Cyprus, om te voorkomen, dat hij politiek in ver legenheid zou worden gebracht. Zij kwamen tot de ontdekking dat Israël een handelstentoonstelling heeft in gericht in het hotel waar Waldheim zou verblijven. Aangezien het moge lijk zou zijn dat de V.N.-secretaris- generaal zou worden gefotografeerd tegen de achtergrond van Israëlische vlaggen, werd een ander hotel voor hem geboekt. Waldheim kwam dinsdag naar Cyprus voor een nieuwe ronde be sprekingen (over de vooruitzichten voor een verzoening tussen de Griek se en Turkse gemeenschajjpen op het eiland. Nog geen helmen nodig voor bromfietsers DEN HAAG. 7-6. Sinds 1 juni geldt voor bestuurders en passagiers van motorfietsen dc verplichting tol het dragen van een valhelm. Omdat daarover veel misverstand blijkt tc bestaan, wijst dc Rai cr op, dat een soortgelijke verplichting voor bromfietsers en hun passagiers op juni nog niet van kracht is gewor den cn zeker nog enkele jaren op zich zal laten wachten. Intussen wordt aan dc bromfietsers en hun passagiers wel van harte aanbevolen om op vrijwillige basis een valhelm te dragen, zo vervolgt de Rai. Flitsen uit hel buitenland LUXEMBURG. Dc Europese Ge meenschap. zo hebben de ministers van buitenlandse zaken dinsdag in Luxemburg besloten, zal trachten een meer gecoördineerde cn globale benadering ten aanzien van de lan den rond dc Middellandse Zee te be reiken. D.JAKARTA. Dc vierde vrouw van wijlen president Sukarno van Indo nesië, mevrouw Harjati Sakri, is volgens een in Djakarta gedane ge rechtelijke mededeling, veroordeeld lot een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand, wegens be schadiging van een huis waarin ze heeft gewoond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2