Dicht bij huis snel in handen DE KRING RaifleisenbankISBoerenleenbank Een konferentie met een verborgen diepere zin BLIK DOOR HET WERELD >STIJLKLOKKEN«^ S**JAC. MOUWUmS Ukunt zoveel méér doen met onze bank Hertog van Windsor ter aarde besteld Regio-fotowerk in „De Vlinder", Zierikzee Ib ■vmHi mtÊÊÊ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag e juni 1972 Nr. 21092 Advertentie Nederland is zeker niet het enige land dat onder de huidige ekonomi- sche omstandigheden met graagte verlost zou raken van een flink stuk militaire uitgaven. Dit is een reden waarom de ministers van de NATO- raad ingaan op het voorstel waar mee de Russen nu al zo lang zeuren: een Europese ueiligheidskonferentie bijeenroepen. De NATO-landen hebben in zo'n konferentie niet veel heil gezien, al thans niet voor henzelf: als puntje by paaltje komt zijn er al voldoende overeenkomsten, tot en met het handvest der Verenigde Naties, die moeten voorkomen dat het ene land het andere bedreigt. En wanneer men meent dat al deze papieren ga ranties niet voldoende zijn, waarom zou men dan wel vertrouwen stellen in nog een nieuw stuk met vele handtekeningen? Nu, daarom gaat de NATO niet op het Russische ver langen in om een Europese veilig heidsconferentie te beleggen. Die bereidheid is meer ontstaan doordat de Russen ermee akkoord gaan - mi nister Rogers bracht de boodschap mee uit Moskou waar hij president Nixon vergezelde - dat ook gespro ken wordt over de wederzijdse even* wichtige terugtrekking van troepen, ook wel naar de Engelse afkorting M.B.F.R. genoemd. Dat is een eveneens al jarenlang bepleite idee om aai 1 weerszijden van wat vroeger bekend stond als het ijzeren gordijn troepen terug te trekken, zij het met dien verstande dat daarbij het terugvliegen van een divisie der V.S. naar Amerika niet gelijkgesteld kon worden met het dertig of vijftig kilometer terugtrek ken van een divisie van het War- schaupakt. Manlio Brosio, de vroegere sekre- taris-generaal van de NATO, kreeg toen Luns hem opvolgde de opdracht hierover met de Russen een verken nend gesprek te gaan voeren, maar hij kreeg niet eens antwoord op zijn vraag wanneer zijn bezoek het Kremlin gelegen kwam. Goed, de Russen hebben hun hals starrigheid op dit punt dus laten va ren en de NATO kan voor zijn fat- Advertentie ruit V Qrt ïtnitH/t Hivtnpltln 1 ZIirtkzM T*L (OHIO) 244J soen niet anders dan op zijn beurt reageren op de veiligheidskonferen- tie die de Sowjet-Unie zo gretig wenst. Ook al verwacht men er wei nig van. En eigenlijk zeker geen ver lichting van de begroting van defen sie - als ouverture voor het debat werd uitdrukkelijk vastgesteld dat het vooruitzicht van twee soorten veiligheidskonferenties geen reden mag zijn om met de pet naar de pa raatheid te gooien. Aanmelden van Manoeuvres Zijn de verwachtingen van al dit soort konferenties niet zo gek groot - het effekt kan ook al niet groter worden doordat Frankrijk dwars ligt en bijvoorbeeld geen gesprek over terugtrekking van troepen wenst binnen het kader ven de veiligheids conferentie - er is, merkwaardiger wijs, wel een andere reden waarom het gesprek toch zeer nuttig kan zijn Die reden brengt vooral de kleinere Oosteuropese landen ertoe met Moskou sterk mee te ijveren voor de veiligheidsconferentie. Een onder deel van het akkoord dat men daar op bereikt zou iets moeten zijn als het vooraf aanmelden van manoeu vres met troepen en er zouden af spraken in moeten komen over het overschrijden van grenzen door ge wapende eenheden. Naarmate dit meer en meer gere glementeerd wordt kan de Sowjet- Unie minder makkelijk het soort operaties uitvoeren als waarvan de Tsjechische republiek de dupe werd en waarvoor bijvoorbeeld de Roe menen en Joegoslaven altijd nog wel een beetje bevreesd zijn. Tenslotte is er nog zoiets als de befaamde Brezj- new-doctrine die Moskou het recht geeft - samen met andere socialis tische staten" - op te treden als in een andere staat het socialisme naar de knoppen dreigt te gaan, een en ander uiteraard door Moskou te be oordelen. Als gevolg van een veiligheids- konferentie alleen al is dat de kan sen op dergelijke interventies door de grote broer verminderd worden, zijn deze landen al blij. En die mo gelijkheid zit erin. Van Westerse zij de wordt ook al aangekondigd dat men wil aandringen op grotere mo gelijkheden voor grensoverschrij ding van personen en geschriften - eveneens met het oogmerk om de geesten daar in naar men moet aan nemen minder kommunistische zin te beïnvloeden, al wordt formeel natuurlijk aangevoerd dat het gaat om het heilzame goede begrip over en weer. Wat daartegen voor de Russen staat is niemand erg duidelijk. Maar ongetwijfeld zal daarover meer klaarheid komen als volgend jaar die konferentie begint. „Woningbouwproduktie loopt buitengewoon goed" UTRECHT, 5-6. De woningbouw produktie in ons land loopt op het ogenblik buitengewoon goed, gezien de resultaten in de eerste maanden van dit jaar. Dit zei minister Udink van Volkshuisvesting op een verga dering van de Unieraad van de CHU in Utrecht, de minister sprak daar bij de verwachting uit dat, als de woningbouw in hetzelfde tempo zou doorgaan, het jaar 1972 het record van 1971 zal slaan. De bewindsman gaf de Unieraad een toelichting op zijn in april aan de Tweede Kamer aangeboden nota Volkshuisvesting, waarin het rege ringsbeleid wordt aangegeven om te komen tot een betere volkshuisves ting in ons land. Kleine moeite. Wip eenvoudig even binnen bij één van de 3000 vestigingen van de Raiffeisenbank en Boerenleenbank. Daar bent u nooit ver van af en is alle buitenlands geld wat u nodig hebt bij de hand. Evenals reischeques, de veilige internationale betaal papieren,waar u overal ter wereld mee terecht kunt Trouwens, ook als u in eigen land op vakantie gaat kunt u er goed terecht. Om deskundig en snel uw verzekeringen in orde te laten maken, voor uw reis, bagage, kampeeruitrusting, auto, boot, caravan, voor onverhoopte ongevallen en voor rechtsbijstand in binnen- en buitenland. Gemakkelijk dicht bij huis, bij de bank voor iedereen... de bank voor iedereen 3000 vestigingen Geneeskunde kan vijand worden van de gezondheid UTRECHT, 5-6. „Reparatie van de organische stoornissen, waarop onze ziekenhuisgeneeskunde vooral is gericht, dreigt haar zin te gaan verliezen als de herstelden een steeds grotere kans lopen, in hun geestelijke gezondheid te worden ge troffen. Dit zei drs. F. A. Vissers, direc teur van het ziekenhuis Overvecht in Utrecht, bij de officiële opening van dit ziekenhuis. Hij stelde, dat een onbeperkte medisch-technische ontwikkeling tenslotte de gezond heid bedrpigt. De geneeskunde, zei hij, zou dan wel eens vijand kunnen worden van de gezondheid. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De prinsjes Wil- lem-Alexander, Johan Friso en Con stants n hebben de eerste officiële daad in hun leven verricht op de Floriade in Amsterdam. Zij openden daar onder de hoede van moeder Beatrix en vader Claus de manifes tatie „Kind en leefmilieu", die tot en met 15 augustus duurt. SCHIJNDEL. In het St. Radboud- ziekenhuis te Nijmegen is overleden de 46-jarige W. A. Willens uit Cuyck die tengevolge van een verkeerson geval werd gewond. Hij wilde met zijn auto op de Langedijksewèg te Cuyck keren, waarbij zijn auto in de flank door een vrachtwagen werd aangereden. DEN HAAG. Minister Stuyt van volksgezondheid overweegt een wets ontwerp te laten opstellen dat een speciale regeling geeft voor de fluo ridering van drinkwater. Hierdoor kan bereikt worden dat de gekozen vertegenwoordigers van de bevolking in casu de staten-generaal, zich over deze materie uitspreken. DEN HAAG. Dë centrale werkge- versbohden VNO/NKW makeri zich ernstig bezorgd over het uitblijven van een regeringsbeslissing over een kindefbijslagrégeling voor gedeelte lijk leerplichtige werknemers. TIEL. In het Barbaraziekenhuis in Culemborg is de 64jarige autohan delaar A. de Moreé uit Rijswijk (Be tuwe) overleden aan de gevolgen van een ongeval in zijn woning. SITTARD. Een brand in de nacht van zaterdag op zondag in de trico- tagefabriek N.V. Rosita in hët West- duitse Geilenkirchen heeft voor ruim een miljoen gulden schade aangericht. Het atelier van het be drijf, waarvan de moederfabriek in Sïttard is gevestigd, brandde geheel uit. DEN HAAG. Ongeveer honderd personen, vertegenwoordigers van rond 30 organisaties en instellingen, hebben in de Tweede Kamer als hun mening utgesproken, dat zij tegen ht wetsontwerp zijn om het college geld en'het inschrijfgeld te'verhogen en tegen uitbreiding van de periode waarover het collegegeld moet wor den voldaan. WINDSOR, 5-6. In de St. George kapel van het kasteel van Windsor heeft de deken van Windsor maan dagmorgen de uitvaartdienst voor de op 28 mei in Parijs overleden hertog van Windsor geleid. De dienst werd bijgewoond dooi de Britse koninklijke familie met uitzondering van de hertog van Gloucester, de broer van de overle den hertog, die invalide is, de aarts- bischoppen van Canterbury en York en de Moderator van de Schotse kerk, graaf Mountbatten van Birma, koning Olav van Noorwegen - de enige buitenlandse monarch - en de hertog van Beaufort, neef van de koningin en haar opperstalmeester. De weduwe van de 77 jaar gewor den hertog, de 75-jarige hertogin van Windsor, woonde de dienst bij onder het wakend oog van haar New Yorkse arts, dr. Arthur An- tenucci. De hertogin, die zich de dood van haar man sterk heeft aan getrokken, heeft een uitnodiging van koningin Elizabeth om op Bucking ham Palace te blijven logeren, afge slagen. Ze zal op de dag van de be grafenis al naar Parijs terugkeren. Het stoffelijk overschot van de hertog - die 36 jaar geleden gedu rende enkele maanden koning van Engeland was - zal maandagmiddag om half drie in de koninklijke crypte in Frogmore House, een halve kilo meter van het kasteel van Windsor, worden bijgezet. De dienst werd rechtstreeks door de BBC uitgezon den. Drie doden op de weg TEGELEN, 5-6. By een verkeers ongeluk op de Glazcnapstraat in Te- gelen zyn zondagavond drie perso nen om het leven gekomen. Het zyn de 39-jarige mevrouw Th. Frenken- Gielën uit Reuver, haar 9-jarig dochtertje Elisabeth en haar 4-jarig zoontje Gunther. De 42-jarige II. Frenken en zyn 3-jarig zoontje lie pen lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde toen een personenauto met grote snelheid vanuit een landweg de Glazenap- straat overstak. De personenauto, die de heer Frenken bestuurde, raakte de auto uit de landweg in de flank. De twee inzittenden uit de au to, die geen voorrang verleende, moesten met ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Tegelen worden opgenomen. Beide auto's werden to taal vernield. In café „De Vlinder" in Zierikzee hangen gedurende de maand juni foto's van Wijndel J. G. Jongens. Bovendien worden er dia's vertoond. Wijndel is geboren (1943) in de fraaie Noord Hollandse droogmake rij de Beemster. In Den Haag bestu deerde hij het fotogravenvak. Het is een jongen, die veel binding heeft rret het poldergebied. Hij is wars van stadse charlatannerie, probeert de zaken tot hun essenties terug te voeren en heeft nog een aantal aar dige kanten. Vrijwel onmiddellijk doorgrondde hij een aantal eigenaardigheden van Schouwen-Duiveland en bracht ze in beeld. Kunstenaars hebben vaak de funktie iets duidelijk te maken, iets te verhelderen. Dat verhelderen wil dan zeggen dat zij ons dingen tonen, vaak op een nieuwe wijze en daardoor soms schokkend, wel eens irritant en ook voorlopig ons niets zeggend. Maar er wordt dan iets Verteld, af en toe iets boeiends. Wel nu, wat heeft Wijndel ons over Schouwen-Duiveland te vertellen? Om deze vraag te kunnen beant woorden bekijken wij zijn platen. Op formaten van 50 x 60 m2 toont hij ons hekken en schuren. De hekken zijn houtplastieken met eenvoudige geometrische patronen en zeer spaarzame versieringen er aan, een krulletje of een knop. Het witte lat- tenwerk is meestal gefotografeerd met een donkere achtergrond, zoals op „dorpzicht" waar een huis met geschubde windveren en een zwart beschot in een spel van wit en zwart samensmelt met het hekwerk er voor. De schuren zijn donker geschil derd en rond deuren en luiken zijn witte omlijstingen aangebracht. Ge fotografeerd en constrastrijk afge drukt verschijnt een spel van witte lijnen op zwarte vlakken. Evenals bij de hekken zien we ei genlijk één grondpatroon met daar op allerlei varianten. Grote deuren, vaak twee, dan weer drie of vier naast elkaar verdelen het vlak met hun krijtwitte lijnen en ih deze deu ren zijn luiken en deurtjes geplaatst. Rechthoekige deuren, ook wel deu ren met een getoogde (ronde) boven kant. verspringend van de ene foto op de andere cah plaats. Steeds een gelijksoortig patroon maar toch weer een andere schikking. Dat is wat deze foto's te vertellen hebben: spel- mogelijkheden binnen een ui(crst sober patroon, spaarzaam versierd, want het grote oog kijkt toe en duldt geen frivoliteit. Met dat alles weerspiegelt dit werk het ontbreken van uitbundigheid maar toont des ondanks dat cr toch sprake kan zijn van allure. Jan Deck wit z Of het maait niks is! Dat zou Im- minghoven vast wel merken. Dal kostte hem zeker menige klant. Was Dorringen eigenlijk niet te klein voor twee cafetaria's? Bovendien was er nog altijd een hotel en nog twee res taurarits. Van het goede bijna teveel. Maar menige ingezetene besloot er een kijkje te gaan nemen. Al was het enkel maar uit nieuwsgierigheid. Of het gratis ijsje en dat was met deze warme dagen 'toch ook wel aanlok kelijk. De vrijdag van de opening heer ste er al spoedig een gezellige drukte in de Bosstraat. Heel wat dorpelin gen maakten,een extra tocht om te gaan kijken naar „de nieuwe tent". Het was er al spoedig zo vol, dat het bedienend personeel handen tekort kwam om alle bestellingen af te le veren. Nu wisten ze ook, wie de ei genaar was, want naast dc deur stond met kleine letters op een bord je: ,.T. Wieseveld". Waarschijnlijk was het die meneer met dat sikje, die met een witte muts op en in een lange witte jas achter dc toonbank prijkt en de bonnen van de diensters en de buffetbediende op een liaspen prikte. Tjonge, er was wel de nodige be langstelling. Soms gingen cr mensen naar binnen, die er even later weer uit kwamen, want nergens was er plaats. Het was gewoon propvol. Zelfs het verkeer had moeiltjkitc- rijweg. Zodat ook de politie een kijk- de stoep bleven staan maar ook op de den, omdat de mensen niet alleen op je kwam nemen en de mensen op de rijweg met een zoet lijntje tot door lopen maande. Nee, de nieuwe cafetaria had niet over belangstelling te klagen, vast niet. En aan de andere kant van het dorp bemerkte Imminghoven wel, dat z'n nieuwe concurrent de zaak had geopend, want het was bij hem opmerkelijk stil. Doch hij lilde er nie al te zwaar aan. Een nieuwtje, dacht hij, dat gaat er gauw genoeg af en dan komen m'n vaste klanten toch wel terug. Kwestie van een weekje, dan is het geluwd. En een gemakkelijke avond is ook wel wat waard. Vooral met dit warme weer. Op het politiebureau had men het de volgende dag ook over de nieuwe cafetaria. „Wat een drukte, hè? Zelfs het verkeer werd cr door gehinderd. Die Wieseveld zal gisteravond wel goede zaken gemaakt hebben. Het was er soms eivol De naam Wieseveld werkte bij re chercheur Hoolwerf, die net even op het bureau was, reminiscenties op. Wiesevéld.ergens komt die naam me bekend voor. Als het nou Jansen was of Smit, dan zou je zeggen: er zijn zoveel mensen, die deze naam dragen. Maar Wieseveld hoor je niet iedere dag. En toch komt-ie me be kend voor. Waar ken ik hem van? Dc familie Vredenoord woonde al van vader op zoon en van zoon op kleinzoon in het dorp Dorringen. Je zou kunnen zeggen: een van de vele honderden die nooit opvallen. Men sen die geboren worden, opgroeien zonder moeilijkheden, op school een middelmatige leerling zijn met een zeven of een acht voor gedrag en na dc lagere school nog een paar jaar voortgezet onderwijs volgen om daarna of in de zaak van vader en moeder te komen of - als het een meisje is - te trouwen met een jon- FEU1LLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT gen van gelijke stand, of ergens an ders heentrekken en bij een baas gaan werken, of voor zichzelf begin nen. Gerard Vredenoord had eigenlijk altijd een schildersbedrijf gehad. In het oude Dorringen aanvankelijk dc enige. In het begin samen met zijn broer, maar toen deze elders een ei gen zaak begon, moest hij verder met een knecht en nog later, toen dc beide oudste jongens van de vak- schooi kwamen, ook nog met zijn zoons. Op vijf en veertigjarige leeftijd had hij er opeens genoeg van. Dat zei hij tot zijn beide oudste zoons. Deze namen het bedrijf van hun va der over en Gerard Vredenoord kocht een groot huis aan de Dennen laan met een flink stuk grasland er bij. Hij ging op een morgen praten met de burgemeester en dit gesprek had tengevolge, dat hij de pension en kampeervergunning mocht over nemen van dc oude mevrouw Sla- ders. die ermee wilde stoppen. Dat ging eigenlijk niet zo heel gemakke lijk, want Gedeputeerde Staten had eigenlijk ook nog een mondje mee te praten. Doch do burgemeester toog zelf een keer naar de stad. sprak met een paar gedeputeerden cn Vre denoord kreeg zijn vergunning. Hij liet het huis wat verbouwen, kreeg vergunning om een zestal zo merhuisjes te plaatsen cn begon in het nieuwe jaar te adverteren: Dor ringen, liefelijk gelegen tussen de bossen en bij een visrijk meer. rus tig en beschaafd. De eerste brieven kwamen en omstreeks april bad hij zo ongeveer de huisjes voor het hele seizoen verhuurd. (Wordt vervolgd). mméi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7