Voelt u vandaag voor Holty Verbouw ex-hotel tot raadhuis mogelijk in september gereed eenheerlijkvlottruitje op een jeugdigeplooirok? Danmoetuuefst vandaag nog bij ons binnenstappen! STREEKNIEUWS Onttrekking deel van Miereweg aan het openbaar verkeer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 juni 1972 Nr. 21092 Vergadering gemeenteraad Westerscliouwen Bouw vau nieuwe maehineloods op geinecntelerrcin Advertentie Dam 19, Zierikzee Ook deze week: aanlokkelijk veel modenieuws. HAAMSTEDE, 6-6. Bü de aan vang der vergadering van de ge meenteraad Westerschouwen, bleek de heer Tieleman met kennisgeving afwezig te zün, terwijl de heer Kloosterman pas later ter vergade ring kwam wegens het bijwonen van een andere vergadering. Naar aanleiding van de notulen, wilde de heer Dalebout aangetekend zien dat hij niet voor gewestvorming is, maar dat als het toch moet ge beuren hij kiest voor drie gewesten. De heer Hendrikse was van me ning dat de voorlichting die vanwe ge de P.Z.E.M. verstrekt wordt inza ke aansluiting van aardgas, niet vol doende is. Volgens zijn inlichtingen werd er in Serooskerke met twee maten gemeten. In sommige geval len konden de bewoners zelf bepa len, waar de meter geplaatst zou worden, maar vooral bij oudere mensen bleek geen inspraak moge lijk. Hij verzocht het college daaraan aandacht te besteden, zodat dit in de overige kernen niet meer zal voor komen. De heer Lustig was van mening dat de kaart waarop staat aangege ven of in een gebied al ol' niet aard gas te verwachten is gepubliceerd dient te worden. Evenals in een vorige vergadering wees de voorzitter er op dat men eerst met de gecontracteerde kernen rond moet zijn, vóór men kan be palen of een buitengebied aangeslo ten zal worden. De betreffende kaart opnemen in het gemeenteblad heeft geen zin. Allen die in het onzekere verkeren, kunnen zich op het gemeentehuis vervoegen om inlichtingen. Alleen daar beschikt men over de juiste gegevens. Verbouw voormalig hotel Met de aannemers firma's Bom en Prince is men tot accoord gekomen inzake de verbouw van het voorma lige hotel „Witte van Haemstede". Drie andere aannemers bleken het te druk te hebben om het werk spoedig uit te voeren. Men heeft gegronde hoop, dat men per I september dit gebouw als ge meentehuis in gebruik kan nemen. Bij de behandeling van een aan tal begrotings wijzigingen, was het de heer Dalebout die er zijn be zorgdheid over uitsprak, dat het toch nog wel een dure zaak wordt mei deze verbouwing en alles wat er bij komt. Zowel de fraktie van de P.v.d.A., als het college van b. en w. waren van mening dat het wel mee viel. De totaalkosten zullen zo rond één miljoen gulden komen. Gekozen werd op voorstel van b. en w. voor een iets te groot intern telefoonnet. Acht netlijnen en 45 aansluitingen in het gebouw. Direkt nodig zijn on geveer 30 toestellen, maar een latere uitbreiding zou zeker 15.000 gulden kosten, tegen de tegenwoordige kostprijs. De raad ging met het voorstel akkoord. De rioolbelasting; De vaststelling van een nieuwe verordening rioolbelasting, was naar de mening van de heer Lustig niet noodzakelijk. De gemeentefinanciën waren wel zo gunstig, dat men rus tig de bestaande verordening een of twee jaar kon verlengen, omdat zijn fraktie in principe tegen midden tij dse belastingverhoging is. Dit moet tijdens de begroting besproken worden. Juist omdat nog niet vast staat wie straks de zuivering van het afvalwater tot taak krijgt wil den b. en w. nu geen totaal nieuwe verordening in het leven roepen, maar alleen de bestaande belasting verhogen met ongeveer 30 procent. Nu men met de riolerings werk zaamheden bezig is, en het rijk en de provincie daar aardig wat in ste ken, kan de gemeente niet maar doorgaan op de oude voet, was de verdediging van wethouder Steur. De afspraak is trouwens ook ge maakt dat zodra de werkzaamheden aan het grote plan zouden beginnen men de belasting daarvoor zou aan passen. Met drie stemmen tegen en zes voor werd het voorstel aange nomen. De vakantie toelage van het ge- meentepersoneel zal ingaande 1 juli 1971 gebracht worden van 6 naar procent, zo besloot de raad. Schooltandartsproblemen De vier tandartsen op Schouwen- Duiveland hebben gemeend een brief te moeten verzenden aan de gemeenteraden, waarin zij aan dringen op spoedige fluoridering van het .drinkwater, omdat het an ders onmogelijk zal worden een jon ge tandarts aan te trekken voor de schooltandverzorging. Zowel de heer Hendrikse als de heer Van den Berg zijn van mening dat hier niet een juiste gedachten- gang gevolgd wordt. B. en w. waren van mening dat het laatste woord door deskundigen over het nut van de fluoridering nog niet gesproken is. In overleg met'- andere gemeentebesturen, zal ge zocht moeten worden naar een snel lere oplossing van het schooltand- artsenprobieem. De heer Hendrikse meende te weten dat afgestudeerde tandartsen kiezen voor vestiging in het buitenland, omdat men daar wèl over fluor in het drinkwater be schikt. De minister heeft deze zaak in studie. Betere voorlichting is zeer noodzakelijk. Voorlopig wilde hij het zo stellen: „Alle moeite doen om een schooltandarts aan te trekken en voor wat het water betreft afwach ten wat er van hogerhand bepaald Wordt". Een voorbereidingsbesluit natuur gebieden, dat 8 juni af loopt werd voor een jaar verlengd. Hóewei binnenkort het bestem mingsplan buitengebied West ter visie gelegd kan worden, was het toch nodig dit besluit te nemen om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan. Enkele begrotingswijzigingen van de begroting 1971 gingen onder de hamer door. De heer Lustig wilde allen die er aan hadden meegewerkt hiervoor een kompliment maken. Het is een goede prestatie als men let op wat er in andere gemeenten soms gedaan wordt. Maehineloods Voor de bouw van en nieuwe ma ehineloods op het gemeente terrein werd een bedrag van f 85.000 ge vraagd. De heer Hendrikse kon zich wel verenigen met de keuze van de te bouwen loods. Hij zag daarin de be vestiging van wat hij bij de aankoop van deze schuren ieeds had opge merkt: dat het vloeroppervlak te klein was voor de dienst gemeente werken. Wel vond hij het overdreven dat er in deze loods een hefbrug ge plaatst zal worden waarvoor f 25.000 geraamd is. Hebben b. en w. wel voldoende ge ïnformeerd hoe men dat fikst in gro tere gemeenten als Westerschouwen. Hij wist dat er gemeenten van 2000 inwoners zijn die het niet verant woord acht zelf een brug te hebben. Hij vond het wagenpark te klein voor een dergelijke investering. Zowel wethouder Hoogerhuis als wethouder Steur bestreden deze me ning. Met dit werktuig is het moge lijk in de winter alle voertuigen een goede onderhoudsbeurt te geven. In de zomer is snel werken in eigen loods ook zeker noodzakelijk. Door deze werkwijze zal het mo gelijk z(jn het personeel dat In dc winter in feite niet allemaal nodig is. maar in de zomer niet gemist kan worden, toch rendabel werk te laten doen in dc minder drukke periode. Portofoons Omdat de B.B.. waarvan enkele portofoons gebruikt werden door de strandreddingsbrigades. Als eis ge steld hebben dat deze elk jaar na gebruik grondig worden gekontro- leerd cn deze kontrole ruim f 1000.- gaat kosten, wil dc gemeente zelf portofoons in een wat goedkopere uitvoering aanschaffen. Goedkoop zal duurkoop blijken tc zijn is dc mening van de heer Van Sluyters. „Koop wat duurdere". Met deze eis van de B.B. bezorgen zij zich geen goede dienst, omdat de B.B. in feite toch een gemeenschap pelijke zaak is die toch nog al eens wat mindere gunstige reakties op roept was de mening van de heer Van den Berg en Van Sluyters. Toch werd besloten de goedkopere uitvoering aan te schaffen en te on derzoeken of de reddingsbrigades hiermee werken kunnen. Dertig brigade leden en tien gast- leden zullen in een verzekering on der gebracht worden. Ze zijn dan vezrekerd op dezelfde voorwaarden, als de leden van de brandweerkorp sen. Totaal kosten f 3105 per jaar. Plaatsing telefooncellen. Drie publieke telefooncellen wor den geplaatst, in de gemeente: aan de Rampweg, parkeerterrein Kijk duin; aan de Strandweg, op de hoek Wilgenweg; en aan de Hogeweg, op het terrein van de heer L. J. Blom. De heer Dalebout vond het hoogst noodzakelijk dat er ook een cel komt op de haven Burghsluis. Des gevraagd heeft de P.T.T. dit verzoek tot tweemaal toe afgewezen. Een der raadsleden stelde voor te onderzoeken of de P.T.T. er een plaatsen wil onder garantie voor het aantal gesprekken door de gemeen te. De voorzitter wil deze zaak nog weer opnemen met de P.T.T., omdat iedereen wel doordrongen is van de noodzaak van een telefooncel op de haven. Rondvraag Tijdens de rondvraag kwamen en kele kampeerproblemen los naar aanleiding van een vraag van de heer Dalebout. Uitvoerig werd over deze zaak van gedachten gewisseld. Deze raadsvergadering werd voor korte tijd geschorst, nu niet omdat de frakties zich beraden moesten, maar om een serenade in ontvangst te nemen van de Kon. Fanfare Witte van Haemstede, die haar vreugde om het behalen van een eerste prijs in Den Briel tot uitdrukking bracht met een mars door het dorp. De voorzitter feliciteerde direk- teur en korps hartelijk en bood hen een verversing aan, met dit opmer kelijke resultaat zo kort na de om schakeling van harmonie naar fan fare. De Deliaweiken In „Driemaandelijks Bericht" van de Deltawerken wordt inzake de Oosterschelde gemeld dat tijdens de verslagperiode op het werkeiland Neeltje Jans 80.000 ton mijnsteen en 56.000 ton zink- en stortsteen werd aangevoerd en in depot opgeslagen. Het werkeiland Noordland kwam in de verslagperiode gereed. In overleg met Staatsbosbeheer is voor de Brouwersdam een beplan tingsplan opgesteld. In verband met de voortgang van overige werk zaamheden zal de beplanting in ge deelten worden aangebracht. Een eerste gedeelte is aangebracht op het talud tussen de oostelijke parallel weg en de hoofdverharding. Waar geen beplanting wordt aangebracht is de kleibekleding ingezaaid met gras. „Dag van het paard" Op zaterdag 24 juni wordt op de Ruiterplaat bij Kamperland, voor paardenliefhebbers de „Dag van het paard" gehouden. Op 6 juli a.s. is er te Zierikzee weer de jaarlijkse Fokveedag. WESTERSCHOUWEN Nieuw nummer van „De Gemeentegids" Deze week versoheen het juni- nummer van „De Gemeentegids", het voorlichtingsblad van de ge meente Westerschouwen. In dit tweede nummer van de tweede jaargang onder andere een infor matieve bijdrage over „Bestem mingsplannen", de gebruikelijke mededelingen, en een artikel over de noodzaak van een reddingsbrigade, waarin geconstateerd wordt: „Goed dat er een brigade is Verder volop van „allerlei": hon denbelasting, een brandweerrubriek legesverordening en zaken betref fende huisvuil. Dat is nog lang niet alles want in „De Gemeentegids" ook nog een artikel over drinkwater („Al het water is nog geen drinkwa ter"), een stuk over familienamen en informatie over schoolgelden. Ook in dit nummer weer de nodige (geesti ge) tekeningen als illustratiemate riaal. SCHUDDEBEURS/NOORDGOUWE Twee bejaardenreizen Als gevolg van onjuiste publikatie waardoor mogelijk misverstand zou kunnen ontstaan wordt er op gewe zen dat het reisje van de bejaarden sociëteit zal plaatsvinden op 21 juni aanstaande. Voor dit uitstapje werd niet gecollecteerd. Los hiervan staat de bejaarden- reis voor de ouderen van Schudde- beurs en Noordgouwe dat eveneens binnenkort zal plaatsvinden. Het be treft hier dus duidelijk twee aparte los van elkaar staande reisjes. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Duivcland komt in openbare vergadering bij een op donderdagavond 8 juni a.s. in het gemeentehuis tc Nieuwcrkerk. Op de agenda staan o.a. voorstellen m.b.t. het aangaan van een kasgeld lening, wijziging kampeerverorde- ning, aankoop woning Sint Joostdijk I. herziening tarievenwelstandstoe- zicht, verlening krediet aanleg cen trale verwarming Dorpshuis Sir- jansland en aanvraagsubsidie res tauratie korenmolen Nieuwcrkerk. OO STEELAND Schoolkamp Op woensdagmorgen 7 juni e.k. hopen de leerlingen van de zesde klas van de Openbare Basisschool alhier onder leiding van het school hoofd, de heer P. T. Bolkenbaas, en de vakonderwijzeres mevrouw A. M. Hage-Hage een driedaags school kamp te houden in de kampeerboer derij: „De Kleine Melane" te Bergen op Zoom, n.l. van woensdagmorgen tot zaterdagavond 10 juni. Gestart zal worden om half negen in de dok ter Schutterstraat bij de school. Evenals vorige jaren zal de reis ook nu weer gemaakt worden per rijwiel, zodat de kinderen dan hun fiets bij zich hebben voor het maken van tochtjes in deze prachtige omgeving. Gehoopt wordt uiteraard op prach tig zomerweer. Showroom Door de firma Gebr. J. en Anth. Beije aan de Lange Achterweg al hier is in het voormalige gebouw van de Gereformeerde Kerk aan de Lange Achterweg een showroom ge opend, waarin een grote collectie gasapparaten staat opgesteld* zoals aardgaskaahels, gevelkachels, kook platen, gasfornuizen, bad- en keu- kengeysers, centrale verwarmings ketels, radiatoren en andere ver warmingsonderdelen, te kust en te keur, voor elk wat wils, voor smalle en brede beurzen. Nu de tijd ras na dert dat ook hier ter plaatse het aardgas zijn intrede zal doen, is deze collectie wel zeer .actueel en het be zichtigen allezins waard. Kijkavond Chr. Kleuterschool Evenals vorige jaren bestaat er op donderdagavond 8 juni a.s. weer ge legenheid om van zeven tot negen uur het werk van de kleuters van de Christelijke Kleuterschool „Radda Barnen" te komen bezichtigen dat deze kinderen in het afgelopen schooljaar gemaakt hebben. Zulks in de lokalen van de school aan de Sint Joostdijk. Het onderwijzend personeel, mej. M. K. Beije hoofd, en mevr. S, Dalebout-van Dijke leidster zullen graag de ouders der kinderen en verdere belangstellenden te woord staan bij hét bekijken van de vele werkstukjes. BRUINISSE Sport- en beroepsvisterij Wekelijks parkeren op de haven te Bruinisse vele tientallen auto's van sportvissers, weer of geen weer, vooral in de weekenden, maar ook op andere dagen. Ook de opening van het visseizoen, waarop sportvissers uit Holland ook dichter bij huis terecht konden per 1 juni bracht in de stroom van sportvissers, die de Zeeuwse Stro men prefereren boven de Hollandse binnenwateren, geen merkbare ver andering. Integendeel, ook het Gre- velingenmeer ressorteert onder de „zoetwatervisserij', ook al is het wa ter er nog zo zout. Maar dit terzijde, de sportvissers kunnen hun geluk gaan beproeven op de uitgezette fo rellen. Zij zullen daarbij wellicht meer geluk hebben, dan de beroepspaling- vissers, waarvan wij nog steeds van geen spectaculaire vangsten hoorden. Integendeel de wekelijkse vangsten schijnen zeer matig te zijn. Wel wordt in de fuiken nogal wat platvis gevangen, maar deze moét op straffe van het kwijt raken van de vergun ning direct weer over boord gezet en dat wordt dan ook altijd gedaan. Bot, schol en dergelijke schijnen voor de sportvissers bestemd te zijn, die dus hierop hun geluk kunnen be proeven. De heer G. van Roon te Voorscho ten benoemd als ambtenaar ter se cretarie te Bruinisse zal 16 juli a.s. in dienst treden. Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 2-6. Op de jongste raadsvergadering, onder voorzitter schap van burgemeester Th. H. de Meester werd besloten tot onttrek king van een gedeelte van dc Mierc- weg cn het Miercwckken aan het openbaar verkeer. Aan het besluit gingen vooraf: goedkeuring door G. S. van dc onderhoudsplicht en dc goedkeuring van overeenkomst tot overname van de onderhoudsplicht tussen het waterschap cn dc ge meente Zierikzee. Dc aanwonenden behouden gelegenheid hun percelen tc bereiken. Medewerking zal worden ver leend voor de aanschaf van tien lccrlingcnsets, zulks op verzoek van dc Stichting Katholiek Onderwijs. De hoer G. A. M. Verhoeven krijgt Nieuwe deklagen Enkele toegangswegen naar Brui nisse worden van een nieuwe dek laag voorzien. Het materiaal daar voor zijn bitumen en fijne grint. Deze laatste heeft nog wel eens de slechte gewoonte weg te springen, als de weg nog niet geheel is afge werkt. Wij hoorden dan ook van en kele gesneuvelde autoruiten. Auto rijders opgepast. Bezoek aan "In 't Opper" „Vredebest" te Wemeldinge is een al heel wat jaren bestaand bejaar dentehuis waar het best wonen is, dat wel. Maar om de bewoners een indruk te geven, hoe het in een mo dern bejaardentehuis is ingericht werd door bestuur, bewoners, perso neel en directie een bezoek gebracht aan „In 't Opper" te Bruinisse. Er werd tevens een reisje over Schou- wen-Duiveland gemaakt en in Brouwershaven werden even de be nen gestrekt. Natuurlijk was men vol bewondering voor de moderne en funktionele wijze, waarop in het Bruse bejaardenhuis alles gestroom lijnd is ingericht en verloopt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND STAVEREN. De 55-jarige A. Mous uit Bakhuizen in Gaasterland (Fr.) is bij Staveren door een achteruitrij dende zandauto overreden. Hij was op slag dood. De man was op de weg aan het wierken met een trillerma chine. NIJVERDAL. Bij Van Keulens Caravanbedrijf op het industrieter rein in Nijverdal is maandagmorgen door een explosie in een verfcabine brand uitgebroken. Het dak van het bedrijf werd totaal verwoest. DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot oprichting van een naamloze vennootschap, waarin de militaire pïoduktie van hét staatsbedrijf der artillerieinrichtingen kan worden in gebracht. DEN HAAG. Ondanks de onzeker heden, waarmee de chemische indu strie wordt geconfronteerd, is ver trouwen in de toekomst van deze bedrijfstak gerechtvaardigd, zegt de Vereniging van de Nederlandse Che mische Industrie in haar maandag verschenen jaarverslag. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom b\j Uw Nutsspaarbank voor Buitenlands geld Reischeques NOORD WELLE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. BONN. Dc ministers van buiten landse zaken van de Sowjet-Unic, dc Verenigde Staten, Engeland cn Frankrijk hebben zaterdag in West- Berlijn het slotprotocol getekend van het viermogendhedenakkoord over Berlijn dat een einde moet ma ken aan dc spanning in en om dc stad. 30 procent van dc uiteindelijk door dc staatssecretaris definitief vast tc stellen restauratiekosten van het pand Verrenicuwstraat 11. Het ont- worp-destructieverordening werd ongewijzigd vastgesteld. Enkele be grotingswijzigingen gingen onder de hamer door, w.o. in verband met het bouwrijp maken van de bestcm- minsplanncn West I en West II. Dc verordening gebruik Woonwagen- centrum werd goedgekeurd. Een krediet werd toegestaan voor het aantrekken van een vakleerkracht lichamelijke opvoeding. Rekening wordt gehouden met een uitgaaf van f 13.475. Een vaste geldlening wordt aangegaan met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten ad f 782.000,- onder reeds eerder gepubliceerde voor waarden. Te Haamstede werden brandweerwedstrijden gehouden. De foto toont de commandant van de winnende ploeg Zierikzee, de heer C. Berrevoets in gesprek met burgemeester Th. H. de Meester. Links het korpslid de heer J. de Jonge Op het terrein van de „brand" was ook aanwezig burgemeestrr ff. P. F.rcrwiin. Op de achtergrond wethouder L. C. Hogerhuis, tussen de slangen. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3