AGENDA ZOMERTOCHT LEIDDE NAAR SCHOON LIER EN DIEST I Diskussienota op komst van Centrale Werkgeversverbonden ANGELA DAVIS BEDREIGD Man doodt vrouw en kinderen Pessimisme over K.N.T.U. VERHOGING MINIMUMLOON EN SOCIALE UITKERINGEN HANDSCHOENEN Dode bij steekpartij Reizen met Stad en Lande''' Toren en zijkant van de Lier se kerk (Van onze redakteur) Een kleine tachtig mensen - leden en introducé's van „Stad en Lande'' maakten zaterdag deze dagtrip om te ontdekken hoeveel schoons weinig ver yan onze landpalen verwijderd ligt. Te Lier snel de Gommariskerk besprongen, een in steen verstild pronkstuk van gotiek, met een tot filigraan uitgebeitelde oksaal (vroe ger: oxaal (priesterkoor voor het al taar); een serie ga-dat-zien glas in loodramen, waarvan het oudste uit 1475 dateert. Vyf eeuwen oude binnen de spon ningen van een venster samenge perste schoonheid, met kleuren als indigoblauw en karmozyn, nog even mooi als in de tyd dat de middel eeuwer zyn kuitenflikker aanschoot om naar zyn werk op een brouwe- rytje aan de Nete te gaan. Verwerk het allemaal maar, als daar nog bij opgeteld moet: het ro- coco-stadhuis en de beroemde Cor- neliustoren, met zijn wonderbaarlijk uurwerk met 57 wijzerplaten, waar van er 13 aan de voorzijde zichtbaar zijn. in Diest, een 10.000 inwoners-stad waarop het Huis van Oranje ooit zijn stempel heeft gedrukt door prins Fi- lips Willem van Oranje Nassau, baanderheer van Diest. Prins Filips was de oudste zoon van prins Willem en in de tijd dat de hoofden van Eg- mond en Hoorne rolden op de kas seien van Brussel, werd Filips over gebracht naar Spanje, waar hij aan het Spaanse hof een katholieke op voeding kreeg. Later keerde hij terug naar Diest. Zyn stcf rust in de St. Sulpitius kerk. Hy stierf aan een darmperfo ratie als gevolg van een ondeskun dige ingreep van een chirurgijn. Diest „Oranjestad" dus nog altijd. Vandaar een fraai portret van ko ningin Juliana in de non plus altra historische gids die van Diest be staat. Begijnhof DIEST (België), 3-6. Reizen met „Stad en Lande" be tekende dit jaar (meer dan) een handvol Vlaamse sfeer proeven, kijken naar kunst en schoonheid uit voorbije eeuwen in het zuiderland, wat historische kennis op frissen, voorzover er op te frissen viel, en heel erg ge nieten, vooral van Diest, met de uitbundige pracht van de St. Sulpitius kerk en bediend worden van 16-17e eeuws voedsel door zachtaardige Vlaamse blondines, waarvan één uit de lijst van een Jan van Eyck-schil- derij scheen gevallen. Reizen met „Stad en Lande" betekende snel via Nederland en Belgisch „Put" vervoerd worden met twee Zierikzeese bussen, eerst naar Lier - de stad van „Den Fé" - (maar van hem zagen we weinig) en daarna naar Diest, via Scherpenheuvel en Zichem, waar eens de pastoor op de hoge heuvel klom om voor het laatst de wijdheid en rijkdom van zyn parochie te bezien, vlak voor zijn abdicatie. Zo wilde althans de beeldbuis het. Deskundig leider was de voorzitter; de heer J. L. Braber, die zo typisch de esculaapstaf com bineert met het geschiedenisboek, tevoren alvast een kijkje was gaan nemen in deze boeiende Vlaamse hoek en daarom zeer beslagen ten ijs kwam. Diest houdt het hoofd hoog in de historische wolken door zijn stads wallen en het unieke Begijnhof, een driesterren-bezienswaardigheid vol gens de Michelin-gids. Niet ten on rechte; het Begijnhof is een „stadje in de stad", maar dan een heel kost baar reliek in een toch evoluerend wereldje. Eens leefden hier de be gijntjes hun specifieke bestaan, met vasten, bidden, zorgen voor anderen en vooral borduren. Hele steekje voor-steekje-taferelen bestaan nog en sieren de wanden van de kapel. De woensdag was vrije dag voor de begijntjes, maar soms was de priores met het verkeerde been uit bed en met de blote voeten op de kille pla vuizen gestapt, dan was er geen vrije dag. De begijntjes waren aan de regels enderworpen, die ook voor andere orden golden, maar armoede was er niet by. Er waren wol seigneuren in do stad die bc-gijntjes huurden om voor hen te bidden, want zelf hadden ze het te druk om aan devotie toe te komen. Enfin, men kan nog zien in Diest waar de begijntjes woonden en de kapel bewonderen en vooral de hei ligenbeelden in de muurnissen boven de ingang van de huisjes. Een illu stratief soort huisnummering. Kerk on museum De „Stad en Lande"-eursisten trokken ook naar de kerk, bekeken het graf van Filips Willem en ston den voor het hoogaltaar, dat uit 1726 stamt. Een slotbezoek gold het museum van Diest, ondergebracht in de kel- dergewelven van het barok-stad- huis. Pronkstuk in deze collectie is een uit 1425 stammend „Laatste Oordeel", met zoveel gewijde ele menten dat men alleen al een dag redig heeft om het te bekijken en dan verder wereldser zaken, als at tributen voor de bierbrouwerij, Gil- destukken (veel zilver) en natuurlijk alles van en over prins Filips Wil lem. In de senaatskamer hebben we nog snel het (drie-daags) menu van een gildemeestersfeest overgeschre ven en vol verbazing dat niet alle voorouders in Diest aan indigestie zijn overleden, de bus bestegen met aan boord de zekerheid dat er veel schone zaken zijn allemaal eigenlijk maar net over de grens. Het is zo simpel.er te komen. Even over „Bel gisch Put" en „den bewais van een zelvigheid" (paspoort) hoeft niet ge toond. Benelux, weet U wel. Nog dit: volijverig explicateur was mede tijdens deze reis de S. L.-secretaris de heer J. M. J. Lokker en in Diest was er een charmant Vlaams meisje die „alles wist" en een student in de kunstgeschiedenis, die nog meer wist. Dronken van his torische schoonheid stonden de men sen rond negen uur 's avonds weer op de nuchtere Schouwse grond, een dagje en een ervaring rijker. Via Scherpenheuvel Wat tegenwicht is wel nodig; daarom fluks zich gemengd in het Lierse marktgewoel, met een koop vrouw die naarstig bij haar klant informeert: „awel mevrouw, zal ik er een papierken omdoen?" een handvol Lierse koeken gekocht en wegewezen naar Diest, maar dan wel via Scherpenheuvel, waar eens -hoe lang geleden al - een boeren knaap een Mariabeeldje van een boomstam nam en daarna niet meer voor of achteruit kon. De vastgena gelde man heeft toch een beweging in gang gezet, die duurt tot onze tijd. Men mag geloven wat men wil, maar een bedevaart naar Scherpen heuvel maken hoort er voor Vlamin gen wel bij, al ontkomt de stad vol gouden sterren, kramen, snuisteren en Lourdestoestanden niet aan het onder devotie schuilgaande „buzzi- nes, buzzines", zoals ons aller Toon zo raak weet te zeggen. Diest Vlaanderen ligt voor Zeeuwen „zo voor de pak" en wie dat beseft is zo c Beeldjes als huisnummers (Diest) (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 5-6. Eén van de eerst komende dagen Is een discussienota te verwachten van de presidia van de twee centrale werkgeversverbon den V.N.O. en N.C.W. Dit heeft drs. C. C. M. Geerkens algemeen secretaris van het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond maandagmiddag meegedeeld op de maandelijkse informatieve bijeen komst met persvertegenwoordigers. In die nota zullen suggesties zijn opgenomen over het in 1973 te voe ren sociaal-economische beleid en over het door de Sociaal-Economi sche Raad in zijn halfjaarlijkse rap port aanbevolen „sociaal contract" tussen overheid, werkgevers en werknemers. Kern van die sugges ties voor een dergelijk contract in de discussienota der centrale werkge versverbonden zal zijn arbeidsvoor waarden en prijzen. De heer Geerkens zei er op dit moment geen nadere mededelingen over te kunnen doen. Romevèrslag bestseller AMSTERDAM, 5-6. Het rap port van de Club van Rome staat op het maandelijks lijst je van de tien meest verkochte boeken als nummer één geno teerd. Het overzicht is door de C.P.N.B. opgesteld op basis van gegevens van 65 boekver kopers. De overige negen bestsellers zijn: Herinneringen aan God fried Bomans; G. K. van hei Reve: De taal der liefde; As- trid Lindgren: Pipi Langkous. Godfried Bomans: Op reis rond de wereld en op Rottum- merplaut; Alistar Maclean: De Zwarte Kruisvaarder; Hugo Claus: Schaamte; Jan Fou- draine: Wie is van hout Heinz G. Konsalik: Heet als de steppewind en Arthur Hailey: Wielen. SAN JOSE, 6-6. De zondag vrijge sproken negeractiviste Angela Davis, die tijdens het proces verscheidene bedreigingen tegen haar leven heeft ontvangen, is „ergens in Amerika" ondergedoken. Zij maakte na haar vrijspraak be kend dat ze bedreigd was, doch zei dat dit haar er niet van zal weer houden opnieuw een actieve rol „in de bevrijdingsslrijd" te vervullen. Ze gaf toe daarbij gevaar te lopen. BRUSSEL, 5-6. Een 45-jarige man heeft zondag in het Belgisch Saint- Ghislain, naby Bergen, zijn vrouw en twee kinderen om het leven ge bracht. De vrouw had, omdat ze slecht door haar man behandeld werd, al enige weken geleden haar toevlucht gezocht bij haar vader. Zondag, toen de vader niet thuis was, kwam de man naar het huis waar zijn vrouw en twee kinderen verbleven. De man drong het huis binnen, sloeg zijn vrouw met een hamer neer en stak vervolgens het huis in brand. Toen *Üe brandweer arriveer de bleek het driejarige jongetje al in de rook gestikt te zijn. De neer geslagen vrouw en haar 4-jarige dochtertje hadden zware brandwon den opgelopen. Ze werden in al lerijl naar een gespecialiseerde kli niek in Brussel gebracht waar ze echter enkele uren later overleden. De man is aangehouden. Grote schade als gevolg van vals bomalarm BRUSSEL, 5-6. Het warenhuis „Grand Bazar" aan de grote Markt in Kortrijk in België heeft zaterdag grote schade geleden als gevolg van een vals bomalarm. Nadat er bij de directie-secretaresse een telefoon tje binnengekomen was dat er een bom in het warenhuis zou ontploffen en nadat de politie was gearriveerd werd het warenhuis in allerijl ont ruimd. De klanten behoefden zelfs niet meer af te rekenen. Ook werd de buurt rond het warenhuis afgezet. Nadat specialisten van het leger het warenhuis van onder tot boven doorzocht hadden en niets hadden gevonden werd de buurt weer vrij gegeven. Het warenhuis heeft, om dat hét vrijwel de gehele zaterdag niet heeft kunnen verkopen en om dat na het bomalarm veel klanten konden verdwijnen zonder te beta len, een schade opgelopen van on geveer anderhalve ton. ENSCHEDE, 5-6. Minister Lang- man (economische zaken) heeft maandag bij een bezoek aan Twen- the verklaard dat hij het niet moge lijk acht de gehele Koninklijke Ne derlandse Textiel Unie - 4400 werk nemers - van de ondergang te red den. De rendabele onderdelen van "het concern hebben wel kans op steun van de overheid. De surseance-aanvraag van het 'textielconcern is voor de minister een onaangename verrassing ge weest. „Wij dachten dat de KNTU 1972 wel zou halen". „Zo maareen oud graanpakhuis DEN HAAG, 5-6. Met ingang van 1 juli 1972 zullen het minimumloon en dc verschillende sociale-vcrzekc- ringsuitkcringcn in verband met de lestegen loonindex overecnkoirlstig de wettelijke bepalingen worden ver hoogd. Deze verhoging houdt dus geen verband met dc laatste verho- gingsvoorstcllcn van de Sociaal-Eco nomische Raad, waarover de rege ring nog moet beslissen. De wettelijke verhogingen die per 1 juli a.s. ingaan zijn de volgende: Minimumloon Per maand: van f 813,80 tot f 860,60; per week: van f 187,80 tot f 198,60; per dag: van f 37,56 tot f 39,72. A.O.W. Voor gehuwde bejaarden van f 7182,tot f 7596,per jaar, van f 598,50 tot f 633,per maand; voor ongehuwde bejaarden van f 5070, tot f 5364,per jaar, van f 422,50 tot f 447,per maand. A.W.W. De A.W.W.-regeling is als volgt: Voor weduwen met kinderen van f 7182,tot f 7596,per jaar, van f 598,50 tot f 633,per maand; voor weduwen zonder kinderen van f 5070,tot f 5364,per jaar, van f 422,50 tot f 447,per maand; voor wezen tot 10 jaar van f 1632,tot f 1728,per jaar, van f 136,tot f 144,per maand; voor wezen van 10 tot 16 jaar van f 2406.tot f 2550,per jaar, van f 200,50 tot f 212,50 per maand; voor wezen van 16 tot 27 jaar van f 3138,tot f 3324,per jaar, van f 261,50 tot f 277,per maand. Kindèrbijslagen Per kwartaal: Voor een eerste kind van f 155,22 tot f 164,58; voor een tweede en der de kind van f 174,72 tot f 184,86; voor een vierde en vijfde kind van f 233,22 tot f 247,26; voor een zesde en ze vende kind van f 258,18 tot f 273, voor een achtste en elk daarop vol gend kind van f 285,48 tot f 302.64. W.A.O. (Wet op de Arbeidsongeschikt heidsverzekering) Dc uitkeringen krachtens deze wet die zijn ingegaan vóór 1 juli 1972, zullen worden verhoogd met 5,74 ft/o. Donderdag 8 juni Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8.00 uur, jaarfeest Herv. vrouwenver. „Wees een Zegen". Nieuwerkerk Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad Duiveland. Dinsdag 13 juni Zierikzee 's Landskamer, 10 uur v.m., vergade ring Waterschap Schouwen-Duive- land. Advertentie Lederen fl/l/IPfo handschoenen /sj/Ayfr In alle modekleuren DAM 9 'lENGKEEK LEDERWARE* ZIERIKZEE bejaard echtpaar lood lil WOlllIlg NIJKERK, 5-6. De 93-jarige G. Bouw en zijn 87-jarige vrouw G. M. Bouw-van Polen zijn maandagoch tend door een schoondochter dood aangetroffen in hun woning aan de Koetsendijk in Nijkerk. Het bejaar de echtpaar bleek door kolendamp vergiftiging om het leven te zijn ge komen. In de woning brandde een kolenkachel. Overval op bank AMSTERDAM, 5-6. Vier onbeken de mannen hebben maandagmiddag rond drie uur een gewapende over val gepleegd op het bijkantoor van de Nederlandse Middenstandsbank in de A. J. Ernststraat te Amster- dam-Buitenveldert. Voor zover de politie bekend, zijn de mannen, vermoedelijk Italianen, in een donkerblauwe Fiat (met in het Nederlandse kenteken de letters EV) gevlucht met medeneming van zeker 100.000 gulden. Er is niet ge schoten. ROTTERDAM, 5-6. Tydens een ru zie in een café op de hoek van de Scheepstimmermanslaan en de West zeedijk in Rotterdam is maandag avond een man met messteken zoda nig verwond, dat hij is overleden. Het slachtoffer is de 21-jarige An tilliaan O. G. Boekhoud uit Rotter dam. De dader is een landgenoot: de 20-jarige Sedney C. D., die pas een maand in Nederland woonde. Hij is door de politie aangehouden. BEGIJNTJE (S) Zo denkt men een nuchter mens te zijn en zo zit men in het Diester Be gijnhofrestaurant te wachten op een maaltijd uit de tijd van Karei do Vijfde, wiens geboortedatum (1500) ons ooit door de meester stevig is in geprent. Helemaal precies uit de tijd van Karei stamt het menu niet; het is origineel 16e en 17e eeuws voedsel, alleen de aardappelpuree klopt niet, want Sir Walter Raleigh was nog niet terug in Europa. Het restaurant in stijl, met veel eikenhout, vlaggen, kroesen, raam- schilderijen, nappen, vaandels en dienstertjes in historisch kledij. Het is bij elkaar bijna echt, vooral door de late invloed van de begijntjes, die duidelijk tijd hebben gehad levens wijsheden te verzinnen, die uitkris talliseerden in spreuken van allerlei soort; nu te vinden op de wanden van dit merkwaardige begijntjesres taurant. Enkele spreuken: „Alle baten hel pen, zei 't begijntje en ze roeide met een naald"; „We zijn allemaal men sen, zei 't begijntje en ze kuste de pater in 't raamkozijn" en dan een devote topper: „Dat is er één zonder steen, zei 't begijntje en zij slikte een slak door voor een pruim". Onder deze gewijde wijsheden ge zeten, was het wachten op het 16e eeuwse menu, met als preludium een glas Diester bier, want dat heb ben ze daar en ook Diester ruorst en (antieke, maar niet oud-bakken) kruidkoeken. Klapstuk was de hutspot van kei zer Karei, bestaande uit gekookt vlees drijvend in een saus (zal ge heim van de begijntjeskeuken wel zijn), met allerlei groenten en snuis terijen en puree of rijst voor de bo dy van het maal. Het toetje(wat een woord) is ook historisch: „Be- gijntjeszonde" zijnde rijst ihet saf fraan en bruine suiker. Behalve de maag voedt het dc overtuiging, dat het Diester voorge slacht op het punt van spijzen van wanten wist en was het al eens wat minder, dan kon de (alweer begijnse) wijsheid gelden: ,,'t Is altijd geert kermis, zei 't begijntje en ze sneed een appel in vieren". Trouwens op het punt van rusten en werken waren deze meiskes ook al geladen met wijsheid: ..Werken is zalig en leegzitten is heilig, zei 't begijntje en ze koos de heiligheid". Ja, die begijntjes waren wijs. Nog een spreukje om het te bewijzen: „Kinderkaf* is de beste lijm voor vrouwentrouw". SCH1EREILANDMAN l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2