KOP EN STAART VAN AGENDA VERGDEN VEEL DISKUSSIE Zierikzees korps winnaar brandweerwedstrijden te Haamstede STREEKNIEUWS Dodelijk ongeval op Stoofweg te Renesse Verenigingsraad Nieuwerkerk mikt weer op hulp van burgerij ZTERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 juni 1972 Nr. 21091 Gemeenteraad Zierikzee Zonder vrijwilligers zal het nooit gaan! ZIERIKZEE, 2-6. Kop en staart van de agenda verg den vrijdag de meeste lijd van de avond-raadsverga dering, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, zijnde: de ingekomen stukken en de rondvraag. Bij de aanvang van de vergadering verwelkomde de voorzitter de nestor van de raad, de heer J. G. L. Simmers, weer ter vergadering na verblyf in het ziekenhuis. Zijnerzijds dankte hü voor de ontvangen attenties. De voor zitter wees op de voortgang die de stadhuisrestauratie thans duidelijk ver toont. De voltooiing er van nadert met rasse schreden, al zullen in de laatste weken nog spektakulaire veranderingen volgen, die echt typisch zijn voor de laatste fase. Eind juni vindt de opening plaats, gevolgd door een „open huis" voor de burgerij. Veel heeft gepleit voor het funktioneel maken van de tweede ingang. De nieuwe vleeshal krijgt daardoor de mogelijkheid van reëel jgebruik en voorkomen kan worden dat bij de hoofdingang een glazen tochthal moet gebouwd. Bovendien krijgt men de hal bij het betreden in volle luister te zien. HAAMSTEDE, 5-6. „Nu niet en nooit niet zal de brandweer het zonder de vrijwilligers kunnen stel len", was één van de uitspraken die zaterdagavond werden gedaan tijdens de koffietafel in het vereni gingsgebouw van de Gereformeerde kerk te Haam stede, waarmede een weer „echte brandweerdag" be sloten werd. Reeds 's morgens vroeg was te zien dat er te Haamstede iets stond te gebeuren. Een aantal personen was toen reeds in de weer met de voorbe reiding voor de te houden provinciale brandweerwedstrijden voor Schouwen- Duiveland. Het opgestelde schema voor die dag kon dan ook keurig worden afgewerkt. De notulen van de vorige vergade ring waren niet aanwezig. De voor zitter was nog niet toegekomen aan een precisie-contröle over hetgeen destijds in de raad is opgemerkt in zake de bekende Oosterschelde-mo- ties. De heer Den Boer betreurde dit, daar hij (mogelijk bij wijze van va derlijke vermaning) de pers verwees naar de exacte notulering, in de me ning verkerend dat aan de objektivi- teit tekort was gedaan, althans (zo begrepen wij Red.) in deze courant. In het gepubliceerde had z.i. „teveel de mening doorgeklonken van de be trokken journalist". (De heer Den Boer voerde xter ad- struktie van zijn bewering geen ar gumenten aan, zodat althans in dit stadium het kritisch vlammetje niet voldoende zuurstof kreeg, om een helder licht te verspreiden. Red.). Onder de I.S. bevond zich de goed keuring van de begrotingswijziging nodig voor de aanschaf van borden voor de nieuwe openbare basisschool. Woonwagenkamp(en) Het stichten van het woonwagen kamp „De Val" vergt f 24.500. Op een vraag van de heer Simmers ant woordde de voorzitter dat het bedrag voor rekening van de gemeente komt. Bij het genuanceerder beleid van C.R.M. - zo blijkt - komt niet het accent te liggen op de kleinere kampjes, zoals Zierikzee er één heeft. Subsidie is eerst mogelijk als zon klein kamp dependance is van een groot kamp (Goes), maar dit laatste is er nog niet, zodat Zierikzee ex- naast grijpt. De voorzitter had voor deze opvat ting van het ministerie geen goed woord over, want duidelijk is des tijds beloofd in de ergste woonwa gencrisis, dat deze subsidie wel zou worden verleend. De voorzitter onderwierp de woon wagenaffaire plaatselijk, maar ook landelijk aan een ki-itische beschou wing. De zaak lijkt wel wat geluwd, maar het probleem is nog helemaal niet opgelost en door de affaire gaan miljoenen verloren. Het kamp te Goes zal plaats- krijgen voor 24 wa gens; het kampje te Zierikzee is thans (o ironie) het mooiste van Zeeland. De regeling „werkt" aldus de voor zitter; we hebben meer mogelijkhe den op grond van de wet dan vorig jaar, maar er blijven toch altijd zor gen om dit probleem en de belasting ken is zwaar. In feite gaat het - al- van de ambtenaren van Sociale Za- RENESSE. 3-6. Om 10 voor zes vond op de Stoofweg te Renesse een dodelijk ongeval plaats. Een bromfietser uit Serooskerke kwam, waarschijnlijk doordat hij een boom aan de, kant van de weg raakte, op het fietspad ten val. De bestuurder van een Renesse komen de Daf, de 60-jarige heer J. A. A. Reedijk uit Schiedam, stopte zijn auto en holde van achter zijn wagen langs de weg over om de bromfietser te hulp te schieten. Daarbij werd hij geschept door de uit richting Se rooskerke komende personenauto, Botsing na het ongeval. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). gemeen gezien - helemaal niet zo goed", aldus de vooi*zittei\ De heer Den Boer kreeg op een betreffende vraag ten antwoord dat geen schrif telijke bevestiging is verki-egen, wat destijds door C.R.M. was beloofd. Bedorven vis N.a.v. een schrijven van de Aktie- gi-oep „Oosterschelde open" betref fende een in de pers ingezonden stuk, keerde de heer Simmei-s zich tegen de storting van bedorven vis te Zie- Vergadering Provinciale Staten De Staten van Zeeland komen in openbare vergadering bijeen op vrij dag 16 juni aanstaande. In deze ver gadering zal o.a. een voorstel van ged. staten aan de oi-de worden ge steld m.b.t. verdaging van de be slissing omti-ent het sti-eekplan Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE Nieuw districtskantoor Watermaatschappij „Zeeland" De Watermaatschappij „Zeeland" te Goes heeft hét bouwen van een disti-iktskantoor voor Schouwen- Duiveland aan de Kooiweg te Zie rikzee voor f 150.000 opgedx-agen aan het Aannemingsbedrijf firma J. Rog geband te Zierikzee. Architct is M. Lenselink te Axel. Raifeissenbank breidt uit Door architect C. B. Bogaerds uit Numansdorp wei-d het uitbreiden van de Coöp. Raiffeisenbank „Zie- ï-ikzee en Omgeving" te Zierikzee op gedragen aan Bouwbedrijf L. W. Boogert te Oosterland voor f 195.000. Bouw 24 en 28 woningen Namens en voor rekening van de Woningbouwvereniging „Beter Wo nen" te Zierikzee werd het bouwen van respectievelijk 24 en 28 wonin gen te Zierikzee met berging voor f 1.165.902 en f 1.640.334 opgedragen aan Aannemingsbedrijf Den Hartog N.V. te 's-Gravendeel-Zierikzee. bestuurd door de 31-jarige R. S. uit Londen. De heer R. sloeg tegen de voorruit en was op slag dood. De Tiiumph van de heer R. S. uit Lon den raakte hierna in botsing met de hem tegemoetkomende Ford Taunus, bestuurd door H. V. uit Standaard buiten. Van de inzittenden werd al leen het dochtertje van R. S. door glas aan het hoofd licht gewond. Ze werd hiervoor behandeld door de plaatselijke 'arts. De schade aan bei de wagens was zeer groot. De Engel se wagen kwam in de linker berm terecht, de Ford Taunus was zwaar aan de linker en achter zijde be schadigd. De bromfietser werd waarschijnlijk met een armbreuk naar het Rode Kruis ziekenhuis ver voerd. rikzee, een zaak die de voorzitter kennelijk wel geurig, maar niet au serieux wilde nemen. Een begelei- dénd pamflet pleitte niet voor het peil, waarop deze zaak gespeeld werd. Duidelijk is geworden dat de Aktiegi-oep „O.O.", noch de Zierik- zeese visserij iets met deze zaak te maken hebben gehad. „Het is waar schijnlijk een wilde aktie en kwalijk is ook dat de bedrijvei's in de anoni miteit blijven". Individueel kamperen De vooi'zitter merkte op dat de zaak van het individueel kamperen op boei'derijen in een volgende vei*- gadering aan de oi'de komt. Een groot punt blijkt het voor de ge meente niet te zijn, want het zal tot enkele gevallen bepei'kt blijven. In winnen van advies van de kampeer- i*aad zal niet eenvoudig zijn, daar de ze instantie overbelast is. Wethouder Asma dacht met het minimum (drie tenten of drie caravans per boei'de- rij) aan de veilige kant zit. De heer Groen had gi'aag de commissie voor Recx'eatie en Toerisme geconsulteerd gezien. Hetzelfde raadslid vroeg - zulks n.a.v. het jaarverslag van de Stichting Vormingsinstituten voor Werkende Jongeren - naar de gang van zaken te Ziei-ikzee. Wethouder Asma deelde mede dat de vrijkomen de school aan de Nieuwe Boogerd- sti'aat hiervoor in aanmerking komt, maar dit vergt een bedrag van f 25.000. Overigens is het een x-egio- nale zaak en niet typisch voor de ge meente, Chr.lycheum, Goes Voor het diploma HBS B slaagde de heer B. M. v. d. Bei-g te Zierikzee leerling aan het Chi'istelijk Lyceum te Goes. Rijksscholengemeenschap „Professor Zeeman" Geslaagd voor het examen Gyvm- nasium-A, de heer L. M. Leeuwe te Zierikzee. RENESSE Brommer tegen auto Vrijdag omstreeks 6.15 uur vond op de kruising van de Laze Zoom en de Stoofweg een botsing plaats tus sen de op een brommer rijdende A. de K. en een auto bestuurd door D. van K. De bromfietser, die van de Lage Zoom kwam aarzelde bij het oversteken en de uit de richting Se rooskerke nadex*ende auto kon on danks krachtig remmen en uitwij ken naar rechts een botsing niet ver mijden. De bromfietser liep een beenbreuk op en werd naar het zie kenhuis vex*voerd. Bromfietser geschept Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur raakte een uit de richting Seroos kerke komende automobilist op de Stoofweg in botsing met een uit Re nesse komende brommer. De bi'om- fietser de 78-jarig,e P. van A. uit Renesse, die waax-schijnlijk bij het oversteken niet heeft opgelet, raakte het aankomende personenbusje aan de linkervoorkant en werd daarbij vrij ernstig aan het hoofd gewond zodat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Kleuters naar natuurreservaat Vrijdagmorgen omstreeks negen uur vertrokken de leerlingen van de openbare kleuterschool te Renesse naar het natuurreservaat van Staatsbosbeheer te Serooskerke. Uit gezwaaid door veel moeders werden de 55 kleuters en li begeleiders door bereidwillige ouders in auto's naar het 5 km verder liggende na tuurgebied gebracht. Nadat de kleuters hun jassen en tassen in het kampgebouw hadden neergezet en ze allemaal wat had den gedronken wex-d gestart voor de speurtocht, die de vorige dag door personeel en oudercommissie was uitgezet. De kleuters liepen de speurtocht in groepjes van zes met een leidster. Tijdens de tocht moes ten verschillende spelopdi'achten worden uitgevoerd en ook was er af en toe een versnapexüng voor de kleuters verstopt. Nadat alle gi'oe- Om 10.00 uur kon de eerste ploeg en wel het korps Haamstede, de spits afbijten. Voor de pauze kwa men achtereenvolgens nog aan de beurt de korpsen van Renesse en Zierikzee met twee ploegen. Na de middag speelden achtereenvolgens de korpsen van Dreischor, Bruinissc Brouwershaven, Tholen, Sint Maar tensdijk, Kerkwerve en Scharendtf- ke. In een voor de sloop bestemd pand aan de Nooi'dstraat te Haamstede werd verondersteld brand te zijn uitgebx-oken, aldus was de opdracht die de ploegen te horen kx*egen. In dien het pand benaderd werd was er index'daad bx-and te zien, nl. een bakje met olie dat nogal rook ver oorzaakte. Indien dan ook nog werd geluisterd kon men het hulpgeroep van een in het pand vex-blijvend pei'- soon horen. Deze pei'soon werd door de ploegleden vaak na enig zoeken aangetx-offen op de verdieping. Om dat het slachtoffer zijn been had ge broken was het wel zaak dat met enige voox'zichtigheid het slachtoffer naar buiten werd gebracht. Omdat het pand feitelijk uit twee woningen bestond was het niet voor alle bevelvoerders even gemakke lijk om de zaak goed aan te pakken. Tijdens de middagpauze werd de wedstrijdleiding, juryleden, admini stratie en vex'dex-e genodigden door het gemeentebestuur van Wester- schouwen ontvangen. pen weer bij het kamphuis waren teruggekeerd werden de boterham men genuttigd. Omstreeks half een wei'den de kinderen verrast met een grote hoeveelheid pannekoeken, die door de heer Sinke in de keuken van het kamphuis waren gebakken. Na dat de maaltijd was afgelopen werd er nog een wandelingetje door het mooie gebied gemaakt en toen allen weer terug waren kregen de kinde ren een ijsje, dat werd aangeboden door de heer Kooman. Tot half drie mochten de kleuters nog wat vrij spelen op het grasveld voor het kampgebouw en toen werden ze weer opgehaald en kon de terugreis worden aanvaard. Mede dankzij het fraaie weer hadden de kleuters een heerlijke dag achter de rug. NOORDGOUWE Reisje bejaarden Het jaax-lijkse x*eisje van de leden van de bejaardensociëteit zal plaats vinden op 21 juni a.s. Er zal voor dit x-eisje niet meer bij de bevolking wox-den gecollecteerd. Zij die mee gaan dienen zelf een kleine bijdrage te stoi'ten. Collecte „Het Hoogeland" De alhier gehouden collecte voor „Het Hoogeland" heeft opgebracht f 79,74. Ned. Herv. Gemeente De te Noordgouwe geplaatste ver- jaax-dagsbusjes voor de Ned. Herv. gemeente hebben een totaal bedrag opgebracht van f 393,65. NIEUWERKERK, 2-6. De vraag of de Nieuwerkerkse burgerij wel achter de plaatselijke verenigings raad staat, wat het tot nu toe ge voelde beleid betreft, en een slechte financiële positie, spelen de Nieu werkerkse verenigingsraad danig parten. Over beide punten is de ganse burgcry dezer dagen voor de derde achtereenvolgende maal inge licht. In een huis-aan-huis rondbe- zorgd stencil, gedateerd 26 mei, doet de verenigingsraad „Nieuwerkerk" nogmaals een beroep op de bereid willigheid van de inwoners, een fi nanciële bjjdragc te leveren aan de verenigingsraad. Graag zou deze raad zien dat men een jaarlijkse bij drage zou willen toezeggen, die een garantie kan vormen voor verdere, uit te bouwen aktiviteiten. Mede van bet binnengekomen bedrag zal het afbangen of de verenigingsraad kan blijven voortbestaan. Het is allemaal verleden jaar be gonnen. Toen waren er grote moei lijkheden tussen de gemeente Dui velend en de verenigingsraad, be treffende de subsidie voor de fes tiviteiten op Koninginnedag. Om nieuwe moeilijkheden te voorkomen, stelde de voorzitter van de raad, do heer J. Schiettekatte Pzn.. voor, op een bestuursvergadering van 13 maart jl. een circulaire te doen uit- Tijdens het diner werd het woord gevoerd door de burgemeester van Westerschouwen, de heer H. P. Everwijn, de heer J. Bouwman, de wedstrijdleider en de heer W. Pie- terse, de adjunct-inspecteur van de Bi'andweerinspectie te Breda. Koffiemaaltyd Na afloop van de wedstrijd werd tijdens de koffiemaaltijd de uitslag van de wedstrijd bekendgemaakt door de burgemeester van Wester schouwen. Alvorens dit echter kon gebeuren werden eei'st door de bur gemeester woox'den van dank ge sproken tot de directie van de Al gemene Bank Nedex'land, de directie van de Rotterdamsehe Tramweg Maatschappij en het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingen Vei*- keer, voor de medewex*king aan deze dag. Tevens sprak de burgemeester woorden van dank tot de heer Bouwman, wedstrijdleider, de heer D. Taekema, provinciaal wedstrijd leider, de juryleden, de heren A. Swiep, M. Schoonen, J. N. Hoogstra- te, J. Antheunisse, B. A. Weststrate en F. M. A. Smits en de administra tie bestaande uit: mej. E. Quant en de heren M. F. de Vos en A. v. d. Schelde. De deelnemende ploegen werden door de bui'gemeester be dankt voor hun inzet om aan deze wedstrijd mee te doen. Namens de gemeentebesturen werd door de KERKWERVE Vergadering N.C.V.B. In het verenigingsgebouw hield de afdeling N.C.V.B.-Kerkwerve de laatste vergadering in dit seizoen, onder leiding van mevi\ Viergever- Legemate. Na de gebruikelijke ope ning en verwelkom hielden. Mevr. Welling en mevr. Engelman samen een voorlichting met dia's over groente en fruit. Tot slot werd medegedeeld dat de eerst volgende vergadering in sep tember zal zijn. Met zingen en gebed eindigde de vice-presidente mevr. Wessels deze bijeenkomst. OUWERKERK Wandeltocht S.V.O.W.K. De sportvereniging „Ouwerkerk" organiseert op 10 juni a.s. een wan deltocht. De start is om 3 uur en de deelnemers worden uitgeleide ge daan door de muziekvereniging „Nieuw Leven", samen met de drumband „De Vier Bannen" uit Nieuwerkerk. De wandelaars wor den ingehaald door de dx*umband met majorettes van de muziekvere niging uit Bruinisse. (Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de heren C. J. Hillebrand, Ring 15 en Th. H. van der Lugt, Phoenix- sti-aat 9.) PARIJS. Pablo Picasso is benoemd tot doctor honoris causa van de uni versiteit van Parijs zo bljjkt uit de Franse Staatscourant. gaan onder de plaatselijke inwonex-s, waai'in gevraagd zou worden of het op prijs werd gesteld dat de raad op 1 mei iets ox-ganiseerde, en zo ja, of men daar een financiële bijdi'age voor over had. Dat gebeurde. Men hoopte uit de binnenkomende reak- ties een oordeel te kunnen vormen over het voortbestaan van de ver enigingsraad. Zes procent Hoopvol werden dc bescheiden ge- dist ribueex-d, doch het resultaat viel bitter tegen. Slechts zes procent re ageerde op de oproep en slechts en kelen stelden een financiële bijdrage ter beschikking. Het konninginne- feest 1972 naderde met rasse schre den. Gevraagd werd aan de bestuur van de raad om toch maar met de organisatie van de festiviteiten op het dorp te beginnen. Dat deed men, maar de financiën ontbraken. Het feest van 1 mei werd een daverend succes en door de plotselinge hulp van de plaatselijke ijsvereniging, ge lukte het, hot tekort voor het groot ste doel tc dekken. Op 23 mei jl. werd door het bestuur van dc ver enigingsraad opnieuw vergaderd. Men besloot nog niet direkt het hoofd in de schoot te leggeti, on danks de povere resultaten van de enquête cn de oproep om financiën. Men besloot de burgerij alsnog een kans te geven om de instantie die verantwoordelijk is voor de festivi teiten in het dorp. te laten voortbe staan. In het stencil van 26 mei, vroeg de rand, de inwoners een burgemeester een woord van dank gericht tot de bx-andweer in het al gemeen. De heer Taekema ging even in op de belangrijkheid van de wedstrijden in het algemeen en sprak zijn genoe gen er over uit dat ook dit jaar op Schouwen-Duiveland een wedstrijd was georganiseert, omdat de wed strijden de geoefendheid van de brandweer op peil houdt. De heer Bouwman bracht dank aan het gemeentebestuur van Wes terschouwen en sprak er zijn waar dering over uit dat 's moi'gens x'eeds om acht uur het gemeentebestuur van zijn belangstelling blijk gaf, het geen de jury bijzonder op prijs had gesteld. Het korps Haamstede werd dank gebracht voor hét vele werk dat verzet was voor het welslagen van de wedstrijd, ook de jux-yleden, administratie en het bestuur van de oi'ganiserende vereniging werden door de heer Bouwman dank ge bracht voor de medewerking. Door de heer Bouwman werd aan mej. Quant een boeket bloemen overhan digd. De jurering De heer Swiep, de jui'yvoorzitter, zette hiex-na uiteen wat volgens de jury door de deelnemende ploegen had moeten gebeuren en wees ei'op dat ofschoon het object van deze dag zich in het bijzonder had geleend om het tactisch optx-eden van de ploegen te beoordelen ook het technisch wer ken nog heus wel werd bekeken. De heer Swiep liet veel gemaakte fout jes de revue nog eens passeren en gaf de juiste inzet van de stralen. Extra prijzen Om de spanning er in te houden werd door burgemeester Everwijn eerst overgegaan tot het uitreiken van de voor deze wedstx-ijd beschik baar gestelde extra-prijzen, te weten bekers voor de beste pompbedienei-, ordonnans, bevelvoerder en slangen- ploeg. Deze werden gewonnen door de pompbediener van Tholen (na lo ting met de pompbediener van Kerk werve), de ordonnans van Zierikzee I, de bevelvoerder van Zierikzee I en de aanvalsploeg van Bruinisse. Hierna maakte de burgemeester de uitslag bekend. Deze luidde als volgt: Uitslagen 1. Zierikzee I, 555 punten, tevens winnaar wisselbeker voor de beste ploeg; 2. Kerkwerve, 535 punten; 3. Dreischor, 518 punten; 4. Bruinisse, 508 punten; 5. Scharendijke, 503 pun ten; 6. Ziexdkzee II, 503 punten; 7. Brouwershaven, 502 punten; 8. Tho len, 498 punten; 9. Haamstede, 481 punten; 10. Renesse, 480 punten; 11. Sint Maartensdijk, 468 punten. Met een allen wel thuis te wensen werd deze bijeenkomst door de bur gemeester gesloten. De twee hoogst geplaatste ploegen, dus Zierikzee I en Kerkwéi-ve, zullen op 17 juni a.s. deelnemen aan de gewestelijke wedstrijden te Goes. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor TERMIJNSPAREN en DEPOSITO'S tot 7 RENTE RENESSE: bij bar „De Luifel", woensdags van 9.00-10.30 uur. jaarlijkse bijdrage te willen toezeg gen, die een gai-antie kan vormen voor verdere aktiviteiten. Iets anders Het zal van de reakties op finan cieel gebied van een ieder afhangen, of er naast Koninginnedag ook nog iets anders geoi-ganiseerd kan wor de. Het bestuur heeft zelf al enkele plannen in portefeuille, die alleen verwezenlijkt kunnen worden, wan neer elke burger van Nieuwerkerk een duit in hel zakje doet. Op het stencil is onderaan een for mulier gedi-ukt, dat men kan invul len en afgeven aan degenen die deze weck of zeer binnenkort daarvoor langs komen. Op de vergadering van 23 mei werd door de voorzitter, het bestuur van de IJsveieniging. waai-van dc voorzitter, de heer A. R. I. v. d. Hoek en bestuurslid, mevrouw Van Popering. aanwezig waren, op har telijke wijze dank gezegd voor de bijzondei'e gulle geste, dc vereni gingsraad in dc financiële crisis van rond 1 mei jl. daadwerkelijk te hel pen, door het schenken van oen aan zienlijk bedrag. Dc vertegenwoor digster van dc IJsvereniging, me vrouw Van Popering. werd op deze avond lid van de raad. Nieuwerkerk wacht vol spanning en belangstelling af op de spontani teit van zijn inwoners, de vereni gingsraad in haar moeilijke positie uit dc put te helpen. Man stak weg over Spanning te Nieuwerkerk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3