Krijg'n bikinifiguur met kaas uit't vuistje KRING DE Indrukken van het congres van de Ver. van Nederl. Gemeenten Het leefmilieu in België Wat biedt de BEELDBUIS 'i Overleg over vakantiespreiding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrjjdag 2 juni 1972 Nr. 21090 Nog gauw een paar pondjes eraf vóór de vakantie? Doe 'n 3-daags superdieet: 8 uur een hardgekookt ei, 11 uur een ons kaas uit 't vuistje, 1 uur een glas sherry en een ons biefstuk, 4 uur een ons kaas uit 't vuistje, 7 uur een glas sherry en een ons biefstuk, 11 uur een hardgekookt ei. Doe het eens in de 6 weken, maar vraag 't wei even uw arts. Gemiddeld resultaat: 4 pondjes kwijt. En of dat scheelt i yg op het strand! Ook het feit, dat het vroegere res taurant in de Bosstraat weer zijn be stemming zou krijgen, gaf de inge zetenen voldoening en dat het land goed Haersate waarschijnlijk nieu we bewóners kreeg, was ook van be lang. Allicht viel er dan weer voor diverse winkeliers wat te verdienen. Want de mensen moeten allemaal eten en drinken, nietwaar? Het duurde nog tot juni, toen bleek het. werk aan het landgoed gereed te zijn. De pui, die overwoekerd was met klimop, was helemaal schoon gemaakt, zodat het grote huis van de weg af bezien een heel ander gezicht bood. De oprijlaan was verhard ener was zowaar een tuinman bezig de verwaarloosde gazons te fatsoeneren Maar wie het was, wisten ze niet. Ook al iemand van buiten het dorp. Het leek wel, of de nieuwe bewoners allemaal eigen mensen daarvoor hadden. Het was enkel de plaatselijke smid, die wat verdiend had aan het land goed. Want telefonisch was hem ver zocht het hek om de bezitting in ogenschouw te nemen en het op te knappen, zodat het weer hecht en stevig zou zijn. De smid had het werk mét zijn knecht op een rustige mor gen helemaal bekeken en thuis een berekening gemaakt. Het totaalbe drag belde hij door naar het num mer, dat de opdrachtgever hem ge geven had. Dat bleek in Rotterdam te zijn. De man had geantwoord: „Akkoord, begint u er maar aan. Ik stuur vandaag nog een cheque van duizend gulden. De rest krijgt u. als het werk gereed is. Begin er zo spoe dig mogelijk aan. want binnen drié weken komen wij er wonen". Dus was Bolders met zijn knecht de volgende dag aan het karwei be gonnen. Samen met een metselaar werden verschillende palen opnieuw in beton gezet en het hek voor de in- rijlaan werd geheel vernieuwd, het geen een kolfje naar de hand van smid Belders was, omdat hij eigen lijk een specialist was in siersmeed- werk. Binnen 'veertien dagen hadden hij en zijn knecht alles gereed. Een laatste inspectie vertoonde geen en kele fout of iets, dat vergeten was. zodat Belders rustig met zijn knecht in zijn wagen stapte en zei: „Laten ze nu maar komen. Ze zullen er best tevreden over zijn". Eind juni arriveerde er een grote verhuiswagen, gevolgd door een zwarte luxe wagen, waarin twee he ren. Van Zwingen, de melkboer, die juist met zijn wagen langs kwam, had even gestopt, het een paar mi nuten aangezien en was toen op groot lef naar de twee heren gestapt en gevraagd, of ze misschien ook melk of wat anders nodig hadden. Maar dat was niet het geval. „Bezorgen is niet nodig, beste man; we halen alles zelf. In elk geval bedankt voor de aangeboden service". En daarmee kon Van Zwingen het doen. Precies zo was het Elkcrzce, de bakker vergaan. Een paar dagen la ter had hij aan het hek, waar nu een drukbel was aangebracht, geram meld. maar het zat hermetisch op slot. De bel had hij in eerste instan tie niet gezien, evenmin de micro foon. Maar waarschijnlijk had men vanuit het landhuis de man ontdekt, want opeens klonk er een stem door de microfoon, die op vrij korte toon vroeg: „Wat is er aan de hand? Wat wilt u?" Eikerzee had zich zowat een aap geschrokken en rondgekeken, waar die stem vandaan kwam. Maar er was op de weg, noch in de nabijheid van het lick een levend wezen te be kennen. Zodat de schrik nog groter werd. Tot de stem weer klonk: „U 3 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT kunt antwoorden in de microfoon, recht voor u". Toen had de bakker het ronde ding ontdekt en stotterend geantwoord: „Ik.ik ben de bakker. Is er mis schien iets nodig vandaag?" „Heel vriendelijk van u", klonk het opnieuw door de microfoon, „maar momentcel hebben we niets nodig. We zijn veel op reis en eten doorgaans buitenshuis". „Ik wil anders best aankomen", probeerde Elkcrzee nogmaals. „Dank u, maar het heeft geen zin. Goeden morgen". Er klonk een klik en toen begreep de bakker, dat de slem aan de an dere kant het gesprek verbroken had. Langzaam liep hij terug naai zij n wagen, stapte in en reed verder. Hier is dus niets voor mij te verdie nen. dacht hij berustend. Davids, de tuinman, nam tenminste nog ander half brood per dag, al was dat niet veel voor zo'n groot huis. Maar deze man of mannen zijn meestal niet thuis. Wat doen ze dan met zo'n kast? In het dorp zelf was men nu ook begonnen met de verbouwing van het restaurant aan de Bosstraat. En ook hier weer werklieden van bui ten het dorp. Dat vonden sommige dorpelingen maar gek. De timmer en mctselpatroons liepen er eens langs, bleven staan kijken, doch de werklieden die bezig waren, reageer den in het geheel niet. dus liepen ze maar weer verder. Op het politiebureau merkte een der agenten zo langs zijn neus weg op: „Het landgoed Haersate is ook weer bewoond. Ik heb een verhuis wagen gezien. Bovendien is het hek vernieuwd en er is een bel cn een microfoon aangebracht. Een beetje geheimzinnig, niet?" (Wordt vervolgd). (Van een medewerker) UTRECHT, 1-6. „We zjjn er weer allemaal", zei een cx-burgemecster van Gocrcc-Ovcrflakkce, kortelings benoemd in een andere gemeente. Maar dit was maar ten dele waar, want van Schouwcn-Duiveland wa ren de eerste dag slechts drie ge meenten vertegenwoordigd. De tweede dag nam die vertegen woordiging met tweederde toe, maai er waren er wel veel. De congres dagen van de Ver. van Nederlandse Gemeenten zijn wel bij uitstek de dagen, dat iedereen, iedereen weer eens spreekt. Of hij nu onder een bepaalde burgemeester als jongste volentair begonnen is en tenslotte ook het burgemeestersambt bereikte of dat een eenvoudige wethouder naarstig naar andere collega-wet houders zoekt, op de congresdagen van de Ver. van Nederlandse Ge meenten ontmoeten ze elkaar weer eens allemaal. Burgemeester De Meester zag er met zijn collega Everwijn vele be kenden uit de vroegere regio, waar ze eertijds burgemeester waren, of uit de tegenwoordige provincie waar ze nu samen mee in provinciale commissies zitten. Een immens complex van zalen en vergaderaccommodatie, dat nieuwe Utrechtse Jaarbeurscomplex. De gids in de autobus, waarmee stadsrond- ritten met de congresgangers wer den gemaakt, kon spreken van Utrecht als „de stad met de veie gezichten" en dat was waar. Men kan Utrecht van vele kanten zien. men kan er nieuw stedenschoon in een parkachtige omgeving aanschou wen. men kan er vele experimenten zien op bouwkundig of woningbouw- kundig gebied. Telkens anders en telkens weer boeiend. Men kan er ook verwijlen bij bouwwerken als de Dom, de huizen op de Mariaplaats die vele eeuwen aan zich voorbij za gen gaan, de universiteitsgebouwen. Gewestvorming De congresrede van de voorzitter, drs. J. A. F. Roeien, burgemeester van Arnhem was een doorwrocht stuk, waarin de gewestvorming een centrale plaats innam. De gewestvorming vervult eilan delij k en provinciaal in Zeeland in de hoofden der bestuurders opge voed als zij zijn bij de „heilige ge meentelijke autonomie", die hen als het ware met de paplepel is ingege ven, zoals dr. Roeien het uitdrukte een Assepoesterfunktie. Maar wie de ze spreker aanhoorde kreeg wel de indruk dat die gewestvorming maar een kwestie is van enkele maanden. Iiater kwam de minister van binnenlandse zaken mr. J. W. Geert- sema verklaren, dat het toch nog wel even zal duren eer dat alles rond was. Maar de voorzitter van de Ver. van Nederlandse Gemeenten is er een groot voorstander van, zover was al les wel duidelijk. De vraag rijst, (al weer is dr. Roeien aan het woord) of men (bezwaren hebbend tegen de gewestvorming) zich wel voldoen de realiseert dat de wereld waarin Thorbecke de gemeenten hun wette lijke ruggegraat gaf een gans andere was, dan de onze is. In die tijd had een vergaande autonomie van de gemeenten inder daad zin, omdat het in het algemeen ging om aparte geografische en funktionecl gescheiden samenlevin gen, Vandaag daarentegen er sprake van een geheel andere schaal. Het land is voller geworden, dorpen en steden zjjn >n elkaar overgegaan of naderen elkaar dicht. Dc mobili teit van de bewoners is aanzienlijk groter. Verdere sprekers waren nog deze morgen de minister van binnenland se zaken, mr. J. W. Geertsema en de burgemeester van Utrecht, de heer H. G. J. Baron van Tuyl van Se- rooskerken, de onthulde dat Utrecht al 850 jaar geleden stadsrechten kreeg en 1900 jaar geleden al bestond Een minutenlang applaus onder streepte spontaan de uitreiking van c.q. de benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, van de direkteur van het Verifikatiebureau, de heer Van der Horst. Begonnen als assistent bij de verifieatiedienst in 1940 wist de heer Van der Horst de hoogste rang betrekkelijk gauw te bereiken (1962). Hij heeft thans 600 mensen in dienst van zijn bureau die werkzaam zijn bij het nazien en controleren van 829 gemeenten en dergelijke. BRUSSEL, 1-6. In het Belgisch staatsblad van woensdag is een ko ninklijk besluit verschenen waarbij een bedrag van ongeveer vier mil joen gulden bestemd wordt voor een onderzoeks- en ontwikkelingspro- Bretonse veehouders boeken eerste zege BREST. 1-6. D Bretonse veehou ders hebben woensdag hun eerste zege behaald na hun actie tegen ver laagde melkprijzen, die leidde tot het verlies van miljoenen liters melk. Coöperatieve verenigingen in de Bretonse provincie Finisterrre heb ben zich bereid verklaard naar de winterprijs van 60 centimes per liter terug te keren. De boeren klaagden over uitbui ting toen de prijs onlangs werd ver laagd tot vier centimes onder de winterprijs, wegens verhoogd aan bod. Tijdens hun actie goten de boeren de melk in rivieren en over straten uit. Zij lieten de melk zuur worden. Ook sloten zij directeuren van melk fabrieken in hun kantoren op. VOLKERAK (Zeeland). - Een over zicht van de spoorbrug en de ver- keersbrug, die reeds zijn aangelegd over het nog te graven Kreekrak- sluizencomplex. Diefjes waren aktief MONSTER, 1-6. De politie in Mon ster heeft achttien jongens van 13 tot 16 jaar aangehouden die de afge lopen maanden een groot aantal in braken en diefstallen in het West- land en Den Haag hebben gepleegd in scholen, clubgebouwen, woonhui zen. en winkels. Bij hun criminele ac tiviteiten hadden zij in de meeste gevallen meer schade aangericht dan aan buit werd vergaard. De vervangers van tie „Starfighter" DEN HAAG, 1-6. In de komende drie tot vier weken zal het besluit vallen welke van de vijf thans in aanmerking komende opvolgers van de „Starfighter"straaljagers en uit eindelijk wellicht ook van de NF-5- straaljagers zullen overblijven. Dit heeft minister H. J. de Koster van defensie donderdag meegedeeld na dat hij op de vliegbasis Ypenburg was teruggekeerd van een driedaags bezoek aan Zweden. ZATERDAG 3 JUNI. NED. I. Direct na het fabeltje en het nieuws VARA's nieuwe Popma gazine „Popzien". De presentatie be rust bij t.v. gastvrouw Elles Berger. In het. programma de nodige infor matie en gasten die direct of indi rect wat met de lichte muziek van doen hebben. De VAR A-uitzendingen na het nieuws van acht uur wordt volgemaakt met een Groot uur Rudir een programma opgebouwd uit de meest succesvolle onderdelen van door Rudi CarreII in Duitsland ge maakte shows, en met een afleve ring van Verdorven Vrouwen, waar in ditmaal Florence Maybrick cen traal staat. In de middaguren kun nen we kijken naar Pipo, die nog steeds op Bizarra verblijft, naar een nieuwe aflevering van Wind in de Wilgen, naar een filmpje over ko nijnen en naar een aflevering van Zes kinderen op een kotter. Om tien voor tien Florence Maybrick, die zich in het Liverpool van 1889 on danks haar rijkdom allesbehalve happy voelt. Ze is getrouwd met een zeer welgestelde Engelsmanmaar manlief is twintig jaar oucler. NED. II. De NCRV brengt van avond het t.v.-spel „De zaak Dettlin- ger", een rekonstruktie van een oude rechtszaak in de Bondsrepubliek die destijds de gemoederen nogal bezig hield. Dettlinger werd er destijds van verdacht zijn ex-werkgever Moser vermoord te hebben. In het t.v.-spel, waarin Vadim Glowna de rol van Dettlinger speelt, toont de auteur van het stuk aan, dat de Duitse jus titie er destijds bij haar uilspraaJê behoorlijk naast zat. De NCRV ont haalt de kijkers voorts op Folly foot, een nieuwe t.v.-serie, gebaseerd op het gelijknamige boek van Monica Dickens, op Scala Gyrnnastica en op In kleinere bezetting, in welk laatste programma het Brabants Bazuin- kwartet, het duo De France, het Ke per Trio en het Cambini Kwintet concerteren. Tussen dat alles door nog een programma met geestelijke liederen en de avondoverdenking van ds. B. ter Haar. ZATERDAG 3 JUNI. NED. I: 10.30 Teleac; 16.00 Jour naal; 16.02 Pipo; 16.50 De wind in de wilgen; 17.03 Ontdekkingstocht door het dierenrijk17.15 Zes kinderen op een kotter; 17.30 Teleac; 18.45 Fabel tjeskrant; 18.55 JouYnaal; 19.05 Pop zien; 20.00 Journaal; 20.20 Groot uur Rudi; 21.50 Verdorven vrouwen; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Follyfoot; 19.30 Door de wereld klinkt een lied; 20.00 Jour naal; 20.21 Scala gyrnnastica; 20.55 De zaak Dettlinger; 22.25 In kleinere bezeting; 22.50 Het woord; 23.00 Jour naal. ZONDAG 4 JUNI. NED. I. Toon Hermans komt het volgend seizoen met een totaal nieu we show op de planken. Met zo'n show van Toon valt namelijk nogal wat eer te behalen. Dat bewezen de kijkdichtheidscijfers en enthousiaste reacties van vijf en zeven jaar ge leden wel. Vanavond hoogtepunten van de destijds op het scherm ge brachte shows. Aan Toon gaat een editie van Simon van Collem's Avroskoop vooraf. We zien en horen van Collem in gesprek met good old Hitchcock. In de vooravond twee programma's van het IKOR: een kort Canadees filmpje gebaseerd op het gedicht van El Greco - Espolio van Earl Birney en de start van de uit zeven afleveringen bestaande Duitse t.v.-serie Het Petekind. In Petekind wordt de 'ellende van een nogal kroostrijke Duitse familie opgedist. Zeven kinderen telt het gezin. Bo vendien is het thuis allesbehalve een vetpot. In de middaguren laat de NOS ons kennismaken met een nieu we serie voor het hele gezinGentle Ben: een beer van een kilo of drie honderd. Aan het slot van deze telé- visiedag een uitzending van Morele Herbewapening. NED. II. Behalve de gebruikelijlé» zondagavondrubrieken en -series - ■The Partridge Family, Studio; Sport en Panoramiek - schotelt de NOS vanavond een gedegen dokumentaire van mr. Johan Rudolf Thorbecke voor. Thorbecke, de grote liberale staatsman, die de vader is van onze huidige grondwet maar zijn naam ook verbond aan tal van andere be langrijke zaken zoals onze gemeente wet en de inmiddels door een nieu we vervangen Provinciewet. Groot was zijn invloed op de gehele uief> geving. Hij werd op 14 januari 1789 in Zwolle geboren en overleed in 1872 op 74-jarige leeftijd. In de Par tridge Family vanavond drukte om een stinkdier, dat zich een plaatsje heeft veroverd in de bus waar de fa milie mee op stap gaat. In Oh mijn papa eveneens problemen rond een dier. In dit geval een hamster. De hamster is van de baas en als het dier op een bepaald moment ver dwenen is, is de paniek groot want Zaterdag 3 juni, 20.20 uur: Groot uur: Rudi. Enkele momenten uit zijn Duitse shows, die u vanavond te zien krijgt. wat zullen de gevolgen ervan voor Patrick zijn? ZONDAG 4 JUNI. NED. I: 11.00 Kerkdienst; 15.00 Te leac; 15.30 Journaal; 15.32 Week jour naal; 15.52 Ben de Beer; 16.15 Toe komst in en met de dans; 37.05 Voet baluitslagen; 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Espolio; 19.05 Het petekind; 19.30 Avroskoop; 20.20 Journaal; 20.25 Toon Hermans; 23.00 Morele Herbewapening; 23.10 Journaal. NED. 11: 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Journaal19.05 The Partridge Family 19.30 Studio Sport; 20.20 Panoramiek 20.45 Oh mijn papa; 21.10 Studio Sport; 21.35 Thorbecke; 22.25 Jour naal. MAANDAG 5 JUNI. NED. I. Na gisteren ook al op de buis actief te zijn geweest, wipt Sr=- mon van Collem vanavond wederom hel scherm op, ditmaal voor het pre senteren van een zeer bijzondere Avroskoop. Hij interviewde tal van hoofdrolspelers en -speelsters van Peyton Place. Dit programma wordt uitgezonden na de verwikkelingen in Peyton Place. Overigens konden niet alle kopstukken van het televisie- plaatsje geïnterviewd worden. Er bleven er echter genoeg over om met Simon vaan Collem een babbeltje to maken. Dit zijn o.m. Ed Nelson (dok ter Rossi), Paul Langdon (Leslie Har- rington), Barbara Parkins (Betty An derson), Ryan O'Neal (Rodney), Christopher Connely (Norman), Pa tricia Morrow (Rita Jacks), en Doro thy Malone (Constance Mackenzie). Ook sprak Van Collem nog met Lana Wood (Sandy Webber) die laatstelijk nog te zien was in de nieuwe James Bond film „Diamonds are forever". Rond al die Peyton Place-activiteiten als AVRO-bij dra gen nog de Mary Tyler Moore show, het spelletje Wie van de drie? en Avro's Televiziev Vanavond ook de Analyse van mr. G. B. J. Hilterman. NED. II. Humor om van te grieze len. Het is een programma van pro ducer Rens van Dorth en regisseuse Rinke Roeffen. Het gaat de ether in onder de titel Funhouse Horror. De KRO tékent voorts voor Leven in het klooster, voor Het is fijn als je zeilen kunt (vanavond voor het laatst), voor Papoea's van de zee en een afleve ring van Alias Smith en Jones. Broe der Dominic brengt het klooster in rep en roer door er een gepensio neerd militair onder te brengen. De man heeft last van jicht. In de docu mentaire „De Papoea's van de zee" doet een Japans t.v.-team uitgebreid verslag over de ruilhandel, de kula, die er tussen ver schillen de op dc Nieuw Guinea levende stammen. In eilandjes ten oosten van Australisch Alias Smith en Jones maken Hanni bal en Kid zich verdienstelijk door als hulpsherifs jacht te maken op twee gangsters. MAANDAG 5 JUNI. NED. I: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Mary Tyler Moore show; 19.30 Wie van de drie?; 20.00 Journaal; 20.30 Peyton Place; 21.20 Simon van Collem in Peyton Place; 22.10 Televizier Magazine; 23.00 Jour naal. NED. 11: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Leven in het kloos ter; 19.30 Het is fijn als je kunt zei len; 20.00 Journaal; 20.20 De Papoea's van de zee; 21.20 Alias Smith en Jo nes; '22.10 Funhouse Horror; 22.55 Journaal: 23.00 Teleac. gramma inzake het leefmilieu. Het besluit zegt dat de staatssecre taris voor wetenschapsbeleid (Lefe- vre) van deze som bedragen ter be schikking moet stellen aan de depar tementen van defensie, volksgezond heid, landbouw en onderwijs. Deze staatssecretaris zal ook overeenkom sten moeten afsluiten met bepaalde instellingen waaraan bepaalde pro- jekten kunnen worden toevertrouwd. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 1-6. Minister Boers- ma (sociale zaken) zal met de Stich ting van de Arbeid in overleg treden over de problematiek van de vakan tiespreiding. Hij heeft dit aan de vaste commis sie van sociale zaken uit de Tweede Kamer meegedeeld. Het afstappen van het systeem van collectieve sluiting van bedrijven kan, naar de mening van de minister, wellicht een bijdrage vormen tot verminde ring van de moeilijkheden bij de vakantiespreiding. Het Franse sy steem, waarbij men extra vakantie dagen toekent aan wie zijn vakantie gedurende het winterseizoen op neemt zal hij op zijn merites bezien en ook in het overleg met de Stich ting van de Arbeid bespreken. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7