VERREKIJKERS Fa. J. W. Gudde hemo special Schetsontwerp voor uitbreiding gemeentehuis te Scharendijke Hagenaar slaat vrouw en zoon dood AGENDA „Herziening van regeerakkoord kan zonder raadpleging van kiezers" Puch- Maxi geen tweede man Na Lod nog meer aanslagen? De spanning tussen Israël en Libanon Nixon sprak met Poolse leiders RITME Gemeenteraad Middengebouwen vergaderde Vaststelling van kampeerverordening SCHARENDIJKE, 31-5. De raad van Middenschouwen kwam -dins dagavond j.l. in openbare vergade ring byeen onder voorzitterschap van burgemeester S. Francke. Onder de ingekomen stukken bevond zich een rondschrijven van b. en w. aan de eigenaren van de woningen op het zomerhuizenterrein te Scharendijke waarin meegedeeld wordt dat bij betaling van een bedrag van f 300,- per woning aanvoer van aardgas kan geschieden op het zomerhuizenter rein. De voorzitter deelde mede, dat nog geen volledig overzicht aanwezig is. Wel staat vast, dat verschillende eigenaren geen aardgasaansluiting wensen. Ter tafel kwam een gewijzigd schets ontwerp voor uitbreiding en verbouwing van het gemeentehuis. De raad kon zich hiermee verenigen zodat architect L. Beije uit Veere zal worden verzocht het plan verder gereed te maken en een kostenbe- groting over te leggen. Op verzoek van het dagelijks be stuur van de Vleeskeuringsdienst Zeeland benoorden de Westerschelde besloot de raad tot vaststelling van een destructieverordening. Op een vraag van de heer Wessels of honden en katten ook als destructiemateriaal worden beschouwd, antwoordde de voorzitter bevestigend. B. en w. hebben een voorstel aan de raad gedaan een parkeerverbod in te stellen voor een gedeelte van de Elkèrzeeseweg te Scharendijke, n.l. vanaf de splitsing met de Carlstraat tot 140 m voorbij de splitsing met de Dijkstraat, benevens voor de noord zijde van de Dijkstraat vanaf de El- kerzeeseweg tot aan het parkeerter rein. Advertentie Adres met service en garantie OPTIEK Zierikzee Ziek zijn in vakantie BRUSSEL, 1-6. Bij het begin van het vakantieseizoen heeft de Euro pese Commissie in Brussel er nog weer eens op gewezen dat tegen ziektekosten verzekerde werknemers, op grond van de E.E.G.-spelregels, ook in het buitenland recht hebben op vergoeding van de kosten die ze ingevolge ziekte moeten maken heb ben. Voor hun vertrek naar het bui tenland moet men echter wel bij zijn ziekenfonds even een zogeheten „for mulier E-6 aanvragen". Bij een ziek te of ongeval in het buitenland zal de ziekteverzekeringsinstantie in dat land, op vertoon van dat formulier, helpen. Een parkeerverbod is wenselijk in verband met het parkeren van auto's bij wedstrijden op het sportterrrein half in de berm van de Elkerzeese- weg, waardoor het doorgaand ver keer wordt belemmerd. Ongeveer 40 m van het sportterrein is een ruim parkeerterrein aanwezig, doch hier van wordt geen gebruik gemaakt door de deelnemers en bezoekers aan sportwedstrijden. Mevr. Kloet pleit voor een verwij zing naar het parkeerterrein. De voorzitter zegde toe, dat dit bezien zal worden; anderzijds waarschuwt hij voor het plaatsen van teveel borden. De raad besloot tot vaststelling van het parkeerverbod. Kampeerverordening Vervolgens hebben b. en w. voor gesteld de Kampeerverordening aan te vullen met bepalingen voor het individueel kamperen op boerderijen Voorgesteld is op aanvraag vergun ning te verlenen voor maximaal 3 caravans en in uitzonderingsgeval len, mits gedeputeerde staten ver klaren hiertegen geen bezwaar te hebben, voor 5 caravans. Aan de vergunning zal de voor waarde worden verbonden, dat de caravans na 1 oktober moeten wor den verwijderd. De heer M. Boot vond het uit landschappelijk oogpunt niet zo erg de caravans na 1 oktober te laten staan. Volgens hem hangt er veel van af welke kleur de caravans heb ben. De voorzitter deelde mede, dat b. en w. er voor zijn, dat de caravans na 1 oktober verdwijnen. De heer I. C. Padmos kon het standpunt van b. en w. voor verwij dering van. de caravans delen. Vol- gens hem willen veel eigenaren hun caravans in het winterseizoen bergen Mevr. Kloet wees er op, dat de hand gehouden zal moeten worden aan de bepalingen voor het indivi dueel kamperen, in bijzonder wat het aantal caravans betreft. De voorzit ter wees er op, dat het de bedoeling is hieraan streng de hand te houden. In de vorige vergadering is hiertoe een wijziging van de Algemene Po litieverordening vastgesteld. De voorzitter weer er verder op, dat de raad vrij is het maximaal te plaasten aantal caravans te bepalen op 5 in plaats van op 3. Dit is o.a. in de gemeente Domburg geschied. Met algemene stemmen besloot de raad het maximumaantal caravans bij individueel kamperen vast te stellen op 5. De door b. en w. te ver lenen vergunningen zullen voor een jaar tegelyk worden verleend. Wel zal er rekening mee gehouden moe ten worden, dat by 5 caravans de sanitaire eisen zwaarder zullen zijn dan by b.v. 3 caravans. De raad besloot het aantal opcen ten op de hoofdsom van de personele belasting met ingang van het belas tingjaar 1972-1973 te "verhogen van 200 op 250. Dit betekent voor de ge meente een meerdere opbrengst van f 6.500,—. Aan de Stichting Militaire Tehui zen van het Humanistisch Thuisfront zal tot wederopzegging een jaarlijkse subsidie worden toegekend van f 25,- Op verzoek van het bestuur van de vereniging voor chr. nationaal schoolonderwijs te Scharendijke be sloot de raad de nodige gelden be schikbaar te stellen voor een centra le verwarming in het schoolgebouw, het inrichten van een handenarbeid- Iokaal en het aanschaffen van een aantal rekken voor het bergen van leermiddelen. Totale raming f 23.026. De raad besloot verder de ge vraagde financiële medewerking in gevolge de Woningwet te verlenen aan de woningbouwvereniging „Be ter Wonen" te Zierikzee voor het bouwen van 21 .woningwetwoningen te Kerkwerve. Op voorstel van b. en w. besloot de raad de grondprijs voor het be stemmingsplan „Kerkwerve-West" nader vast te stellen op f 25,26 per m2, excl. B.T.W. Nog een plaatje van de speelse ta ferelen, die zich voordeden op de Nieuwe Haven, toen de „J. Henry Dunant" daar lag afgemeerd. Meisjes van „Deltasport" gaven demonstra ties en voerden een lintenspel op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Op zijn verzoek verkreeg d*e heer I. C. Padmos tijdens de rondvraag in lichtingen over het aantal verkochte kavels grond op het zomerhuizen- terrein te Scharendijke. Het bleek, dat er nog slechts enkele kavels ver kocht moeten worden. De heer Wessels informeerde naar de behandeling van een door een in woner van Scharendijke ingediend verzoek tot aankoop van de door hem bewoonde woningwetwoning. De voorzitter deelde mede, dat de gedachte het woningbezit over te dragen aan de woningbouwvereni ging „Beter Wonen" in overweging genomen is, zodat het in afwachting van een beslissing daarover niet wenselijk is een besluit tot over dracht van woningen te nemen. Bovendien bieck in de prak.tyk, dat na veel administratieve arbeid ter gemeentesecretarie de bewoners in bepaalde gevallen na het bekend worden van dc koopsom geen over dracht meer op prys stellen. DEN jHAAG, 1-6. De 46-jarige Hagenaar Jan de V. heeft donder dagmorgen in zyn huis aan de Van der Capellenstraat zyn 46-jarige vrouw Hendrika en zyn 15-jarige zoon Gcrtje doodgeslagen. Hij sloeg hen met een 35 cm. lange Engelse sleutel de schedel in. Don derdagmiddag gaf hij zichzelf bij de Haagse politie aan. De man heeft een hoeveelheid ze- nuwstillende luminaltabletten ge bruikt en heeft de politie, waar hij versuft en overstuur aankwam, nog geen motief voor zijn daden kunnen opgeven. Jan de V., vroeger de rijwielher steller van de buurt waar hij woont, en sinds enige tijd ambtenaar, was met ziekteverlof thuis. In de woning achter de voormalige fietsenwinkel heeft hij donderdagmorgen omstreeks zeven uur zijn vrouw het eerst neer geslagen. Zij stond toen in een kast. Het stoffelijk overschot legde hij la ter op bed. Toen drie kwartier later zijn schoolgaande zoon Gertje thuis kwam van zijn krantenwijk, kreeg Jan de V. naar zijn zeggen woorden met hem. In de zijkamer sloeg hij ook hem met een klap met de En gelse sleutel dood. Premier Biesheuvel: Zending moedermelk redde Israëlische tweeling DEN HAAG, 1-0. - Een zending moedermelk van het Nederlandse Rode Kruis heeft het leven gered van een pasgeboren tweeling in. Israël, die allergisch bleek voor vreemde ei witten en geen gewone melk kon verdragen. De zuigelingen, geboren in een ziekenhuis te Hadera, bleven afval len en leken ten dode opgeschreven. In sraël zelf werd een actie, op touw gezet om moedermelk in te zamelen, maar toen deze niet genoeg oplever- de, iverd een noodkreet gestuurd aa'n yjN 11 de moedermelkcentrale van'het Ne- TT dlXctCC derlandse Rode Kruis. Thans heeft het Rode Kruis be richt ontvangen dat deze hulp de twee baby's heeft gered. Een. van de baby's kon vrij snel uit het zieken huis worden ontslagen. DEN HAAG, 1-6. Premier Bies heuvel vindt dat een eventuele her ziening van het regeerakkoord bui ten de wil van de kiezers om kan plaats vinden. „Ik zie met de beste wil van de wereld niet waarom dat zou moeten gebeuren. Wij denken daar niet aan" zo zei hij donderdagavond tijdens een onderbreking van het wekelijkse kabinetsberaad. De bewindsman reageerde hiermee op vragen over uitlatingen van de socialistische fractieleiders drs. Den Uyl, die eer der deze week had gezegd dat op breking van het regeerakkoord niet kan gebeuren zonder raadpleging van de kiezers. Overval op postkantoor Buit: J 3.000,- SITTARD, 1-6. Twee met nylon- kousen gemaskerde mannen hebben donderdagavond een postkantoor in Urmond, bij Sittard, overvallen. On der bedreiging met een vuurwapen maakten zij de kantoorhouder rond f 3000 afhandig. Het tweetal reed weg in een grijze Simca, die kort na de overval een kilometer verder werd teruggèvon- den. Hij bleek in Maastricht gesto len te zijn. Ooggetuigen hebben ge zien dat de mannen overstapten in een Citroën die in de richting van Stein verdween. De politie houdt er rekening mee dat de overval het werk is van een bende die de laatste dagen op bru tale wijze in Limburg opereert. In korte tijd. zijn drie tankstations en het N.S.-kantoor te Geleen over vallen. Bij brand 36 renpaarden omgekomen OLD WESTBURY, 2-6. - Bij een brand op Long Island, bij New York, zijn donderdag 36 ren- en spring paarden omgekomen. Hun gezamen lijke waarde woi-dt geschat op 2,5 miljoen gulden. Een der slachtoffers was Capella, de op een na beste springer van de "Verenigde Staten. De brand brak uit op een hooizolder en legde de stallen in de as. Advertentie Sluitingsuur Het sluitingsuur voor horeca-in- richtingen werd door wijziging van de Algemene Politieverordening voor alle dagen vastgesteld op 2 uur 's nachts, in plaats van op 23 uur en tijdens het zomerseizoen op 24 uur. Tot slot werd nog vastgesteld de 6e wijziging van de gemeentebegro ting voor 1972. Hippe kleuren Steengoed Vlug bestellen! Dealer: Weststraat 5-7 Zierikzee Minister-president Biesheuvel acht het niet uitgesloten dat het regeer akkoord op enkele punten moet worden herzien. „Niet dat het moet", zo liet hij er op volgen. „Maar de voorzitters van de vijf regerings fracties in de Tweede Kamer zijn op de hoogte. Ik laat een eventuele terugkoppeling aan hen over". DEN HAAG, 1-6. De Amerikaanse senatoren Hubert Humphrey en George McGovern zullen de verlam de gouverneur van Alabama George Wallace niet aanwijzen als kandidaat voor het vice-presidentschap als één van hen de op 10 juli in Miami be ginnende democratische conventie tot kandidaat voor het president schap wordt gekozen. Wallace zou door hen wel worden geraadpleegd en, gezien diens grote aanhang bij de tot nog toe gehouden voorverkiezingen, zou bij het opstel len van hét programma van de de mocratische kandidaat wel met zijn mening over verschillende kwesties •rekening moeten worden gehouden. TEL AVIV, 1-6. De 22-jarige Ja panner Daisoeka Namba, enig over levende van het zelfmoord-comman do dat dinslagavond op het vliegveld Lod van Tel Aviv een bloedbad aan richtte, heeft gezegd dat de leider van hun groep in Europa is achter gebleven om meer moordaanslagen en sabotagc-acties te organiseren. Deze zouden niet noodzakelijk te gen Israël gericht behoeven te zijn, zo schrijft het blad Maariv donder dag. Volgens Namba is hun leider met nog een ander lid van het extreme „verenigde rode leger" (Rengo Seki- goen) in Rome achtergebleven toen Namba en zijn twee kameraden met het Air France vliegtuig naar Israël vertrokken. Volgens het persbureau Itim had het drietal Israël drie weken geleden bezocht om de veiligheidsmaatrege len op het vliegveld te bestuderen. De politie zou de overtuiging heb ben dat het zelfmoordcommando, hoewel hot in opdracht werkte van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, moordde om te moor den en niet uit overtuigde politieke steun aan de Arabische zaak. NEW YORK, 2-6. Israels V.N.- ambassadcur Tckoah heeft donder dagavond secretarisgeneraal Wald- heim verzocht, dc Arabische rege ringen - met name die van Libanon en Egypte - duidelijk te maken dat het hun verantwoordelijkheid is. onmiddclijk een einde te maken aan dc guerrillaacties zoals die van dins dag op het Israëlische vliegveld Lod. Israël heeft dc voorzitter van dc Veiligheidsraad in 24 uur tyds drie nota's gezonden waarin het Libanon vcrantwoordciyk stelt voor het bloedbad omdat dit land dc Palcs- tynsc gucrrillaorganisatics onderdak vcr'ccnt. WARSCHAU. 1-6. Dc V.S. en Po len hebben tijdens het bezoek van ongeveer ccn etmaal, dat president Nixon aan Polen heeft gebracht, er blijk van gegeven, dat zij het eens zijn in alle bilaterale internationale vraagstukken met uitzondering van Vietnam. De voornaamste gesprekgenoot van Nixon was dc Poolse partijleider Edward Gierek. Beiden hebben zij ook het slotcommuniqué onderte kend. Donderdagmiddag vloog Nixon te rug naar Washington waar hij kort na zijn aankomst het congres verslag uitbracht. Bus kantelde - Twee mensen gedood BRUSSEL, 2-6. Bij het Belgische plaatsje Helchteren is donderdag een autobus met 32 mensen, die op weg waren naar hét bedevaartplaatsje Banneux, in de buurt van Verviers, na een botsing met een personenwa gen gekanteld Dit ongeval heeft twee mensen het leven gekost. Een 65- jarige dame overleed ter plaatse en een 47-jarige vrouw overleed op weg naar hét ziekenhuis. Ambulances vervoerden negen ernstig gewonden naar ziekenhuizen. Vrijdag 2 juni Zierikzee Stadhuis, 8.00 uur, vergadering ge meenteraad. Zaterdag 3 juni Zierikzee Sportpark „Bannink", 10.00 uur aan vang voetbaltoernooi I.H.C. Haamstede Pand hoek Noordstraat/Kloosterweg, 10 uur aanvang regionale brandweer wedstrijden Schouwen-Duiveland, 12.00-13.30 uur pauze, 13.30 uur ver volg wedstrijden. Scharendyke/Ellemeet 14 uur, start wandeltocht Z.S.C.'62. (bij muziektent). Dinsdag 6 juni Zierikzee Mondragon, foyer, 2.15 uur, fondue middag afdeling Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Donderdag 8 juni Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8.00 uur, jaarfeest Herv. vrouwenver. „Wees een Zegen". Dinsdag 13 juni Zierikzee 's Landskamer, 10 uur v.m., vergade ring Waterschap Schouwen-Duive land. Advertentie Citroën-agent voor Schouwen-Duiveland GARAGE Belgische melkproduktie G. Wandel en Zn BRUSSEL, 1-6. De Belgische boe ren hebben vorig jaar met z'n allen 3,5 miljard liter melk op de markt gebracht, geproduceerd door meer dan een miljoen melkkoeien. Het land vervaardigde 873 miljoen liter consump'tiemelk, 85 miljoen kilo bo ter en 40 miljoen kg. kaas. Daarbij kwam dan nog eens 127 miljoen kg. melkpoeder. Twee Nederlandse verkeersdoden in D.D.R. LEIDEN, 1-6. De 24-jarige sport journalist C. Onvlee uit Oegstgeest is de nacht van woensdag op don derdag aan de verwondingen bij een verkeersongeluk in Duitsland over leden. Het ongeluk - dinsdag bij de plaats Braunschweig - eiste reeds het leven van de 19-jarige J. J. van der Luyt, ook uit Oegstgeest. De beide mannen za'ten in een auto die op een kruispunt werd aangereden door een vrachtauto. Zij zouden geen voorrang hebben verleend. Kamerpresidium bezoekt koningin DEN HAAG, 1-6. Het presidium van de Tweede Kamer brengt vol gende week een bezoek aan koningin Juliana. Aanleiding tot deze ontmoe ting - een unicum in de parlemen taire geschiedenis - is de wens van de vorstin tot meer contact met de leden van de Staten-Generaal. In het gesprek zal van gedachten worden gewisseld over de vraag hoe dit con tact kan worden uitgebreid. Het ge sprek heeft plaats op Huis ten Bosch in Den Haag. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 3 en zondag 4 juni Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110)2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Geer. De wcekcindedienst voor Zierikzee e,o. gaat in op vrydagraiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter G. A. M. Sicnger, Haamsledc, tel. iölll5)-1280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. Dc weekeinde-dienst voor dc West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur.. Dokter J. N. T. dc Bruin, Bruinissc, tel. (01113)-1280, neemt waar voor dokter Speelman. Dc artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter L. J. v. cl. Zandc, Nicuwcr- kerk. tel. (01114)-1388. neemt waar voor dokter Vleugels Schutter en dokter Visser. Zuster A. K. Werkman. Kerkwerve, tel. (01110)-2309, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts L. Tjebbcs, Middclharnis, tel. (01870) 2966 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland en Gocrcc-Ovcrflakkcc. De weekeindedienst gaat ir» zater dagmorgen na 9.00 uur. Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 Pentagon krap bij kas WASHINGTON, 2-6. Het Ameri kaanse ministerie van defensie raakt door zijn geld heen voor de bekos tiging van de vloot- en mijnblokka- de van Noord-Vietnam, de luchtaan vallen op dat -land en andere mili taire operaties in zuidoost Azië. Pen- tagon-woordvoerder Friedheim deel de donderdag mee dat minister Laird de kwestie waarschijnlijk volgende week tegenover congrescommissies aan de orde zal stellen. AMMAN. Koning Hoessein van Jordanië heeft in een gesprek met een verslaggever dc aanslag op het vliegveld van Tel Aviv misdadig ge noemd en strydig met de Arabische geest. Het ritme van het vroegere school jaar is ?iiet meer te overtreffen, maar ik zwicht onmiddellijk voor het ar gument dat het zo niet blijven kon. Vakantiespreiding deelde zich ook mee aan het schoolwezen, waarin trouwens zoveel in beweging is. Het valt te schilderen, dat (vroege re) ritme. Medio juli waren de over gangen; de examens vielen wat vroeger en men snoof de eerste lich te geuren van de herfst als de school weer begon. De eerste week in sep tember was nog vrij. Klimatologisch was misschien die indeling niet het non plus ultra, want augustus wilde wel regenmaand zijn, al is hij in de herinnering zonnig, maar naar tijds- ritmiek was hel ideaal. De zomer was aan zijn top als de schooldeuren sloten en ergens - ook al kon het in september nog wel knap warm zijn - was die zomer voorbij, als boeken en schriften weer op tafel kwamen. Nieuwe boeken en nieuwe schrif ten; ze waren als nieuwe hoofdstuk ken in hel nog zo duidelijk be schermde leventje van de leerling. Ze werden opengeslagen als dc laat ste lonen van de Zierikzecse kermis verstomden want op die l\jd begon de school. Daarvoor iXigen weken vol verrukking, die nadien nooit meer zo terug zijn gekomen. Werken was er zozeer niet bij, want vakantiebonen waren in een tijd van werkloosheid wel duidelijk taboe. Vandaar. Nog dit: bij de eindexamens was in die tijd nog een grote leedver- zachter in zwang voor gesjeesde kandidaten. Ze werden door de tuin van de school en via hel achter'- poortje naar hel bruisende leven te rug geleid. Misschien om tranen te vermijden en meelijdende blikken. Ooit een held gezien, die niet door hel poortje wilde, maar gewoon de trappen afdaalde en de verzamelde leerlingen toeriep: „Dubbel gebak ken bescuit dames en heren". Dat klopte, want li\j was gezakt voor de tweede maal, maar hij bezondigde zich in de sfeer van de emotie nog aan een taalfout, want „biscuit" is al dubbel gebakkenHoc ook. later slaagde hij toch nog en het was wel echt een jongeman, die zonder frus traties het verdere leven is binnen gestapt. Hel zijn maar herinneringen aan een tijd, toen het ritme van een schooljaar wal anders lag, maar reel toch ook weer eender was. Misschien is er niets nieuws onder de zon! SCHIERF.ILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2