DE ZIERIKZEESCHE COURANT K.N.T.U.-BESTUUR VRAAGT SURSÉANCE BETAUNC AAN Ajax op Amsterdams stadhuis gehuldigd Strijd tegen misdaad in Italië Succes voor Westduitse politie bij jacht op Baader-Meinhof groep Ajax naar het Catshuis Oost-Duitsland toch naar Stockholm Nixon: „Veiligheid V.S. niet in gevaar door het Salt-akkoord" „De Magneet" o C3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 juni 1972 128ste jaargang Nr. 21090 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenmin Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand I 4,50; per jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: Schetsontwerp raadhuis Middenschonwen Acute liquiditeitsmoeilijkheden" DEN HAAG, 1-6. Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Textiel Unie is tot de conclusie gekomen dat er in bet belang van het behoud van een zo groot moge lijk deel van de werkgelegenheid geen beter alterna tief is dan bet onmiddellijk aanvragen van surséance van betaling. Dit hebben de ministers Langman en Boersma meegedeeld na afloop der besprekingen met bankiers, commissarissen en directie der K.N.T.U., en vak bondsvertegenwoordigers. Die serie besprekingen is donderdagmorgen om halfnegen begonnen, tussen de middag onderbroken, om de ministers gele genheid te geven de ministerraad verslag uit te brengen en een oordeel te laten geven, en tegen vijf uur donderdag beëindigd. Onmiddellijk na afloop der be sprekingen heeft de directie der K.N.T.U. zich naar Enschede bege ven teneinde op zo kort mogelijke termijn de ondernemingsraden in te lichten. Tegelijkertijd zijn van de Dealer: ISTA - Oosterland Tel. 01114-1495 kant van het ministerie van econo mische zaken de burgemeesters der gemeenten in Twente en in Noord- Brabant, waar zich vestigingen van de K.N.T.U. bevinden, telefonisch op de hoogte gesteld. Minister Langman zal zich vol gende week, tijdens zijn reeds vast gestelde bezoek aan Overijssel, met de burgemeesters der betreffende gemeenten in Twente verstaan over de door de surseance van betaling ontstane situatie. Tijdens de bespi'ekingen van don derdag is, blijkens de door de minis ters verstrekte mededeling „van ge dachten gewisseld over de acute li quiditeitsmoeilijkheden waarin de K.N.T.U. is komen te verkeren". AMSTERDAM, 1-6. Blij, trots en dankbaar zijn we hier samen, want Ajax heeft Amsterdam weer reden gegeven feest te vieren, zei donder dagavond burgemeester Samkalden bij de officiële huldiging van het elftal op het stadhuis. Spelers, be stuur, trainers en het medische team ontvingen een speciaal voor deze ge legenheid vervaardigde gouden speld met oorkonde. Terwijl buiten enkele duizenden supporters zich de kelen schor schreeuwden in afwachting van het vertrek van „hun" Ajax dankte dr. Samkalden de spelers in de feestelijk met bloemen versierde raadszaal voor wat zij het afgelopen seizoen hadden gepresteerd. „Het kan uniek worden genoemd", aldus de burge meester die er echter aan toevoegde dat de successen nooit zouden zijn behaald zonder inzet van de „niet- spelende" Ajaxploeg. Omdat naar hij zei bij Ajax nog ruimte bleek te zijn voor medische uitrusting nodigde hij het bestuur uit op kosten van de gemeente een eerste-hulpkast aan te schaffen. „Voordat u de envelop vult praat u dan eerst met dr Roling, misschien vallen de kosten wel tegen", zo rea geerde de voorzitter Jaap van Praag in zijn dankwoord. Ook hij zei dank baar, blij en trots te zijn, dat „we de cup voor de tweede maal hebben behaald en dat we Nederlanders en Amsterdammers zijn". „Daartoe „uitgelokt" door de bur gemeester merkte hij over een mo gelijke strijd om de wereldcup op, dat deze kwestie „een punt van ern stige overweging uitmaakt". Herstructureringsplan Minister Langman heeft na afloop o.m. meegedeeld dat men met elkaar deze dag o.a. heeft gesproken over een herstructureringsplan dat de lei ding van het concern al enige tijd geleden heeft opgesteld. Van de kant van de vakbeweging - waarbij zich deze dag voor het eerst de heer A. Groenevelt, voorzitter van de in dustriebond N.V.V., bevond - heeft men aangedrongen op uitvoering van dat plan buiten de voor de surse ance nodige financiële garantie en naast additionele bedragen. De overheid acht zich echter niet in staat daartoe over te gaan omdat de omvang van zo'n garantie niet valt te overzien. De minister deelde desgevraagd mee dat het hierbij toch zeker om enige tientallen miljoenen zou moeten gaan. Minister Langman zei voorts dat het bestuur van de K.N.T.U. hoopt met zijn besluit tot onmiddellijk aanvragen van surseance, een zo groot mogelijk deel van de werkge legenheid te behouden. Verder dan die „hoop" zei de minister niet te durven gaan, omdat er geen duide lijk inzicht is in de factoren die hier bij allemaal zouden kunnen meespe len. De surseance-aanvraag bij de rechtbank in Almelo en het daaruit voortvloeien van de benoeming van één (of meer) bewindvoerder(s) zal voorshands een afscherming van de schuldenlast van het concern bete kenen. De minister zei geen reden te heb ben om aan te nemen dat de hoop van de leiding der K.N.T.U. niet in vervulling zou gaan"; „maar"# zo voegde hij daar aan toe „ik druk me voorzichtig uit". Advertentie ATTENTIE BRANDMELDING gemeente Duiveland Tel. (01114) 1495 en 1876 ROME, 1-6. In Italic zijn in de nacht van woensdag op donderdag tijdens een grootscheepse operatie tegen de misdaad door de politie 413 arrestaties verricht. Volgens een communiqué van het ministerie van binnenlandse zaken zijn bijna 290.000 mensen gecontro leerd door tienduizenden mannen van de rijks, en gemeentepolitie. Grote hoeveelheden wapens, mu nitie en springstoffen zijn in beslag genomen en 445 gestolen auto's ach terhaald. Er werden ongeveer 27.000 bekeuringen uitgedeeld. BONN, 1-6. Met de arrestatie van Baader is bij de schietpartij in de Andreas Baader heeft Westduitse heup gewond geraakt. Naar Baaders politie haar eerste grote succes ge- medeplichtige, de 38-jarige ex-jour- boekt in de jacht op de anarchisti- naliste Ulrike Meinhof, wordt nog sche Baader-Meinhof-groep. De 29- gezocht. De politie meent dat zij Jarige Baader werd met drie mede- waarschijnlijk ook in Frankfort is. standers gearresteerd na een schiet partij en de bestorming van een huis in Frankfort, dat kennelijk als basis voor de bende diende. De Westduitse politie heeft beves tigd dat behalve Baader ook Holger Meins is aangehouden, die werd ge zocht wegens poging tot moord. De identiteit van de twee andere arres tanten is niet bekend gemaakt, maar aangenomen wordt dat een van hen de 27-jarige ex-student Jan-Carl Raspe is tegen wie eveneens een ar restatiebevel was uitgevaardigd. DEN HAAG, 1-6. Minister-presi dent Biesheuvel en zijn echtgenote, minister J. A. Engels en staatssecre taris Vonhoff van C.R.M. zullen za terdag het bestuur en de s'pelers van Ajax met hun echtgenotes op het Catshuis in Den Haag ontvangen. NEW YORK, 2-6. Een compromis ter elfder ure maakt het Oost-Duits land - en de Sowjet-Unie en haar bondgenoten die uit solidariteit een boycot hadden aangekondigd - wel licht mogelijk toch deel te nemen aan de milieuconferentie van de Verenigde Naties, die maandag in Stockholm begint. Dit is vrijdag in New York uit Russische kring ver- HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-6. Het K.N.M.I. deelt mede; Donderdag vielen er in het zuiden en oosten van ons land plaat selijk flinke buien, waarvan sommi ge met onweer. De onstabiele lucht, waarin deze buien ontstonden, werd met westelijke winden aangevoerd rond een lagedrukgebied, dat over zuid Noorwegen naar de Botnische Golf trok. Een andere depressie koerste, vergezeld van regen, over Frankrijk naar het oosten en liet onze omgeving ongemoeid. In de nacht van donderdag op vrijdag zorgde een zwakke rug van hoge druk voor opklaringen en weinig wind, zodat de temperatuur flink kon dalen, vlak bij het aardopper vlak op sommige plaatsen tot rond het vriespunt, terwijl hier en daar mist ontstond Ook vrijdagmorgen was het nog rustig weer, maar in middels koerste toen een nieuwe oceaandepressie oostwaarts naar het zeegebied tussen IJsland en Schot land, terwijl het in Ierland regende op de nadering van een bijbehorend front. Deze storing zal ons zaterdag passeren waarbij tijdelijk regen zal vallen. Bovendien neemt de wind weer toe. Toespraak na terugkeer in Washington AMSTERDAM. En hier is de cup dan in volle glorie, getoond door de Aja.r- ieden Keizer en Cruyff. De foto iverd genomen tijdens de publieke huldiging op het Leidse plein. Ajax veroverde met een 2-0 overwinning op Inter Mi laan, de Europacup voor de tweede maal in successie. WASHINGTON, 2-6. President Nixon heeft donderdagavond het Amerikaanse volk verzekerd dat het verdrag met de Sowjct-Unic ter be perking van de strategische bewa- peningsveilighcid en de vitale be langen van de V.S. niet in gevaar brengt. Nixon sprak luttele minuten na zijn terugkeer in Washington van zijn reis naar Oostenrijk, dc Sowjet- Unie, Perzië en Polen beide huizen van het Amerikaanse congres toe, in buitengewone zitting bijeen. Zijn rede werd door radio en televisie uitgezonden. In een poging de onder conservatieven heersende vrees weg te nemen dat het Salt-akkoord in het voordeel van de Sowjet-Unie zal werken, verklaarde de president: „ik kan vanavond het congres en het Amerikaanse volk de verzekering geven dat de bestaande en beoogde strategische strijdmacht van de Verenigde Staten buiten kijf vol doende is voor de handhaving van onze veiligheid en de bescherming van onze vitale belangen. Geen mo gendheid ter wereld is sterker dan de Verenigde Staten van Amerika hedentendag. Geen zal er in de toe komst sterker zijn dan de Verenigde Staten van Amerika". Nixon was met zijn vliegtuig „Spi rit of '76" om 21.10 uur plaatselijke t\jd op de vliegbasis Andrews bij Washington geland. Hij stapte on- middelijk over in een helicopter die hcni tien minuten later afzette bij het Capitool. Er waren crenge veiligheidsmaatregelen getroffen, vooral op de vliegbasis. Alle toegangswegen werden be waakt door militaire politie en leden van de geheime dienst hadden zich gemengd tussen de enkele honderden mensen die de president na zijn his torische bezoek aan Moskou verwel komden. Veiligheidsfunctionarissen onderzochten kort voor dc landing van de „Spirit of '76" de vliegtuig trap. kennelijk om te zien of er geen explosieven in verborgen waren. Doe uw voordeel In de OPHEFFINGS UITVERKOOP bil HAMBURG. Duizenden politieman nen hebben donderdag in heel West- Duitsland auto's gecontroleerd bij een jacht op de Baader-Meinhof- groep. Bij de op- en afritten van de autowegen stonden sterke politie patrouilles bewapend met machine pistolen. Op de foto een groepje agenten, bij een oprit van de auto baan bij Hamburg, die tevens voor zien zijn van een nieuw type kogel- beschermers. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het zijn niet de wekkers die de morgen maken. WA7 UQT VI 1 v Kort voordat Nixon het congres toesprak, demonstrceidcn buiten cir ca dertig rechtse betogers onder lei ding van een prediker van dc sekte der Fundamentalisten (een ortho doxe kerkelijke groepering) tegen het Salt-akkoord. Ze liepen met bor den waarop stond „geen overgave" en „vrede door overwinning". Het congresgebouw was door een hecht politickordon afgezet. Advertentie Verwachting tot zaterdagavond: Meer wind Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen, morgen overdag opklaringen maar ook nog plaatselijk een bui; krachtige tot harde later mogelijk stormachtige wind, ruimend van zuidwest naar west; minimumtempe raturen omstreeks 10 graden, maxi ma morgen ongeveer 16 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-tempera turen: ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 3 juni. Zon op 4.24, onder 20.52. Maan op 0.28, onder 10.37. 4 juni. Zon op 4.24, onder 20.53. Maan op 0.44, onder 11.56. 5 juni. Zon op 4.23, onder 20.54. Maan op 0.59, onder 13.17. Laatste kwartier: 4 juni te 22.22 uur. HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 3 juni 7.04 19.17 0.25 12.55 4 juni 7.50 20.03 1.18 13.54 5 juni 8.42 21.00 2.17 14.54 Doodtij: 7 juni. TEL AVIV-BEIROET. - Israël stelt Libanon verantwoordelijk voor het bloedbad dat een uit drie Japanners bestaand zelfmoordcommando dins dagavond op de internationale lucht haven Lod bij Tel Aviv heeft aan gericht. Bij de slachting werden 25 luchtreizigers gedood en circa 80 ge wond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1