DE KRING Genegeerd bloedbad in Afrika waaraan westen mede schuldig is BLIK DOOR HET WERELD De P.T.T.-tarieven gaan weer omhoog Bommen in Perzië Verkoop gebouwen N.V. Smits Oosterland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 juni 1972 Nr. 21089 Meer dan honderdduizend mensen zijn de laatste iveken gruwelijk af geslacht in Boeroendi - een zeer kleine, maar dichtbevolkte staat in het hart van Afrika. Het bloedbad heeft echter hooguit een paar klei ne berichten opgeleverd, zodat men haast gaat denken dat de ivereld al zozeer gewend is aan gruwelijkhe den in achterlijke landjes dat ze er niet meer van opkijkt. Misschien ook wil de westerse maatschappij liever niet met de neus gedrukt worden op een van de akeligste effekten op de lange baan van de kolonisatiepolitiek die eeuwen lang in Afrika is ge voerd. De tegenstelling waarom het in Boeroendi gaat is dat van oudsher de Toetsi-stammen er de lakens uit delen, een fors slag Afrikanen dat al voor de zestiende eeuw het grondge bied veroverde op de inheemse Hoe toe-stammen, die na de overwinning de slaven van de Toetsi's werden. Slaven vertegenwoordigen bezit, ka pitaal kun je wel zeggen, en het werd uiteraard aangemoedigd dat ze zich sterk vermenigvuldigden tot ze in getal wel een keer of vier zo sterk waren als hun meesters, de Toetsi's, die er overigens wel voor zorgden dat de macht hun niet uit de handen werd genomen. Iets waarop ze toe zagen met onverbiddelijke ivreed- heid. De Toetsi's op hun beurt ble ken niet opgewassen tegen de wes terse troepen die in het gevolg van de ontdekkingsreizigers vorige eeuw Afrika doorkruisten op zoek naar waardevolle grondstoffen. Deze ko lonisatoren hadden er geen belang bij om meer soldaten te sturen dan strikt nodig waren en ze volgden vrijwel overal de voordeligste tak- tiek: de machtigste stammen werd onder het oog gebracht dat ze het tegen de koloniale legers toch niet konden opnemen, maar dat ze wel een bevoorrechte positie in de kolo nie konden krijgen mits ze er maar voor zorgden dat de rust gehand haafd bleef. In menig geval werd het land dan zelfs formeel geen kolonie maar een protektoraat dat zich in de bescherming van Engeland, Frank rijk, een tijd lang ook Duitsland of België mocht verheugenHet Advertentie Mijn leefnet blijft leeg. Kom dobber, beweeg. Ik wou dat ik nou 's wat ving. Maar snoek, karper, brasem, die geven geen asem. En de visser? Die neemt nog'n King. Natuurzuiver Brief wordt 35 cent DEN HAAG, 31-5. Nog dit jaar zal ccn aantal tarieven van de PTT om hoog gaan. Het briefport gaat om hoog van 30 naar 35 cent. De abon- nements- en entreegelden voor tele foonaansluitingen worden niet ver hoogd, maar wel de gesprekskosten. Dit heeft de directeur-generaal van HILVERSUM. In Hilversum zijn de eerste opnamen gemaakt voor de nieuwe K.R.O.-serie in het winter- programma „Citroentje met suiker". De serie is geschreven door Eli Asser en staat onder regie van Bram van Erkel. Op de foto v.l.n.r. Piet Romer als Mees, Mieke Bos als Linda en Leen Jongewaard als Manie. de PTT, de heer H. Reinoud, dins dag in Den Haag meegedeeld. Volgens de heer Reinoud is het ook niet uitgesloten dat de rentever goeding op de girosalarisrekeningen verlaagd zal worden. Er wordt in het ministerieel overleg, waar de ta.- riefsverhogingen nog aan de prde zijn, in elk geval niet gedacht aan invoering van een overschrijvings tarief voor rekeninghouders van de girodienst. De beslissing over het to tale pakket van de tarieven van de PTT verwacht de heer Reinoud bin nen enkele weken. Nu al staat vol gens hem vast dat de posttarieven gemiddeld twee procent zullen stij gen. kwam er op neer dat de kolonise rende mogendheid zich verder niet bemoeide met het interne bestuur: op zijn hoogst werd het „bescherm de" stamhoofd bij tijd en wijle erop gewezen dat hij het niet te boni moest maken. Een voordelige, iveinig kostbare methode van overheersing die echter het nadeel had dat bij voorbeeld in Boeroendi - zoals trou wens ook in het ten noorden gelegen Roeanda waarmee het, een adminis tratief geheel vormde - de meester- slaafverhouding tussen Toetsi's en Hoetoe's onveranderd bleef. In de jaren na de oorlog verkregen ook deze protektoraten hun onafhanke lijkheid als een soort modeverschijn sel - de eigenlijke bezitters hadden er trouwens geen belang meer bij er de baas te spelen. En in die onaf hankelijkheid werd de onder wester se bescherming voortgezette zestien- de-eeuwse traditie van overheersing door het superras van de minder waardige stammen voortgezet. In het zich afscheidende Roeanda is dit la ter veranderd na een bloedige op stand en vermoedelijk hebben de Hoetoe's van Boeroendi iets derge lijks geprobeerd, waarop dan de. Toetsi's hebben geantwoord met het bloedbad van nu. Wat zich nu wreekt is dat de ont wikkeling naar een samenleving waarin de rechten van de minder heden en meerderheden gelijk zijn zich vrijwel overal ter wereld kon voltrekken, behalve in die gebieden waar de koloniserende macht mid deleeuwse toestanden bestendigde alleen omdat dit de voordeligste ma nier was om het gezag te handhaven. Uiteraard heeft men zo nooit de grenzen potdicht kunnen maken te gen het doorsijpelen van humanisti- scher ideeën, maar de effekten daar van waren vrij simpel te onderdruk ken, niet door de eigen troepen, maar via de meesterstam. En die zal hier mee doorgaan zolang het kan, zoals uit de huidige moordpartij blijkt. Als de westerse belangstelling hiervoor beperkt blijft tot het stu ren van wat medicamenten door het Rode Kruis en een onopgemerkt blij vende mededeling van de vluchtelin gencommissaris van de V.N., houden de Toetsi's van Boeroendi voorlopig ook wel hun kansen om de opper heerschappij uit te oefenen over hun Hoetoe-slaven. Wat meer interesse van het wes ten zou echter in het geheel niet mis plaatst zijn. Tenslotte draagt het een niet geringe verantwoordelijkheid door de grondslagen voor een der gelijke terreur samenleving moed willig zolang intakt te houden. TEHERAN, 31-5. Enkele uren voor het vertrek van president Nixon uit Teheran zijn woensdagochtend in en om de Perzische hoofdstad zeker vyf bommen ontploft waarbij 3 mensen om het leven kwamen en enkele werden gewond. Een van de bommen ontplofte in Rey op enkele tientallen meters van het graf van sjah Rezo waar presi dent Nixon een half uur later een krans zou leggen. Bij een explosie op de weg van Teheran naar Rey onder de auto van een Amerikaanse brigade-gene raal werden de generaal en zijn chauffeur ernstig gewond. Bij de Amerikaanse voorlichtings dienst kwamen een vrouw en haar dochter en een man om het leven toen een in een auto geplaatste bom explodeerde. Andere bommen ont ploften bij een oliemaatschappij en een frisdrankenfabriek. De Nederlander en de P.T.T.-diensten DEN HAAG, 31-5." De Nedcrlati- der heeft in 1971 gemiddeld ruim vijfhonderd keer gebruik gemaakt van de PTT-diensten voor het over brengen van een bericht of het overmaken van geld, aldus het PTT- jaarverslag 1971. Via het verhuisbericht werd in 1971 ruim 300.000 adreswijzigingen verwerkt, bracht PTT 140.000 wijzi gingen in de telefoonaansluitingen tot stand en werden ruim 400.000 wijzigingen in de adressen van re keninghouders bij de giro geregi streerd. De postdienst heeft in 1971 onge veer zestig miljoen stuks post gratis nagezonden naar geadresseerden, die waren verhuisd of tijdelijk naar een ander adres waren vertrokken: ca ravan, tweede huis e.d. „Loterom": f 1,6 milj. HILVERSUM, 31-5. Dc actie „Ui- tcrom", door de Vara georganiseerd ten bate van de stichting Ombuds man, heeft tot nu toe een bedrag op geleverd van ruim 1,6 miljoen gul den. In dit bedrag zijn niet begrepen de giften die zijn gestort op het giro nummer van de stichting. De op brengst van de loterij betekent, dat de winnaar nu al op een prijs van een kwart miljoen kan rekenen. Overigens kan men nog tot 10 juni aan de loterij deelnemen. De trek king vindt maandag 20 juni plaats in het Vara-programma „Zomaar een zomeravond". Flitsen uit het buitenland ROME. President Giovanni Leone van Italië is begonnen met het con sulteren van leidende politici, voor de formatie van een nieuw kabinet volgende op de op 7 mei gehouden kamerverkiezingen. BRUSSEL. Het Europese eo-or- dinatiecomité tegen de vogelvangst heeft uit naam van alle Europese vogel-, dieren- en natuurbescher mingsverenigingen, er opnieuw bij de Belgische i-egering op aange drongen de vogelvangst te verbie den. Het comité stelt dat België in ternationale verplichtingen op dit punt heeft. BRUSSEL. In België zijn op twee plaatsen anonieme telefoontjes bin nengekomen met de bedreiging dat er bommen geplaatst waren of nog geplaatst zullen worden. BELFAST. Bij een schietpartij in het Noordierse Ballynastreagh in het graafschap Down is opnieuw een dode gevallen. Het is een 23-jarige man. Een ander raakte gewond. LIVORNE. De gemeenteraad van de Itliaanse havenstad Livorno (de stad dient als bevoorradingsbasis voor de Amerikaanse troepen in Noord-Italië) heeft besloten Livomo en Haiphong tot „tweeling-steden" te verklaren in een uiting van steun aan Noord-Vietnam. TEL AVIV. Sinds het einde van de Zesdaagse oorlog in het Midden oosten in 1967 zijn er in Israël 185.000 Joodse immigranten bij ge komen, Dit is ^dinsdag in het parle ment meegedeeld door de verant woordelijke minister, Nathan Peled. STOCKHOLM. Maurice Strong, de (Canadese) secretaris-generaal van de milieuconferentie die 5 juni on der auspiciën van de Verenigde Na ties in Stockholm moet beginnen, heeft dinsdag gezegd nog hoop te hebben dat de Sow jet-Unie en haar bondgenoten terug zullen komen van hun besluit de conferentie te boy cotten. BONN. Het voorbereidend over leg voor een conferentie over Eu ropese veiligheid en samenwerking, dat volgens mr. Luns half septem ber/begin oktober zou kunnen be ginnen, zal wellicht niet voor no vember een aanvang kunnen nemen. PATERSON. In een cellenhok van de gevangenis van Passaic County in Paterson in de Amerikaanse staat New Yersey zijn 110 gevangenen in opstand gekomen. VIGO. Dokwerkers in de Spaanse havenstad Vigo hebben een loons verhoging van 34 procent geweigerd en gezegd dat zij hun staking blij ven voortzetten totdat hun maandag aangehouden vijftig collega's zijn vrijgelaten. SAPPORO. Ten noorden van het Japanse Sapporo heeft een vliegtuig ongeluk aan tien mensen het leven gekost. Een klein vliegtuig met acht passagiers en twee bemanningsleden stortte dinsdag neer, waarbij alle in zittenden werden gedood. Vrijdag 2 juni, 21.10 uur: Harten-vijf-gala-. Op dit Zonnebloemf-eest zullen ook Bolland Bolland optreden. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 2 JUNI. NED. I. De KRO onderneemt van avond een actie voor het goede doel. Uit de Amsterdamse RAI komt een ruim vijf kwartier durend amuse mentsprogramma ten bate van „Har ten vijf", de vakantie-voor-zieken- actie van de Stichting „De Zonne bloem". „Harten vijf" bestaat tien jaar. Het programma wordt gepre senteerd door Aart Staartjes en Mar- tine Bijl. Een keur van artiesten mo gen zij aankondigen o.a. Bolland en Bolland, Jeremy Menuhin, Piet Kos ter, Lulu en Rob de Nijs. Hieraan vooraf gaat een uitzending van de aktualiteitenrubriek „Brandpunt". Daarin o.m. verslag van het kabi netsberaad van vandaag. Het voor avondprogramma wordt door de Evangelische Omroep verzorgd. Al lereerst is er van de E.O. een inter view met David Wilkerson, schrijver van „Het kruis in de asfaltjungle" en stichter van de Teen challenge op vangcentra. Daarna het programma „Voorwaarts" met zang door het Christelijk Mannenkoor Rotterdam Vreewijk. De E.O. besluit met de ru briek „Tenslotte!'. NED. II. Willem Duys' „Voor de vuist weg" legt beslag op zeventig minu ten zendtijd die de AVRO op het tweede net Ier beschikking heeft. Om tien over negen gaat de „Vuist" de ether in. Hieraan vooraf, dus direct na het journaal wordt de documen taire „Perspectief": over Molcum gesproken" uitgezonden. Ditwerk stuk. van Ed Peereboom en Fred Hagenaar handelt over de sfeer en het leefmilieu van Amsterdam. Over deze en andere vragen geven o.a. Si mon Carmiggelt, Jan Wolkers, Henri Knap, Lou Lap en wethouder Han Lammers hurt mening. De NOS neemt nadat Duys zijn „Vuist" gemaakt heeft de uitzending over met de ru briek „Uit de kunst". In het voor avondprogramma allereerst de Mary Tyler Moore show. Mary moet een poosje in het ziekenhuis blijven. Om half acht besteedt de AVRO dan nog voor de eerste maal aandacht aan dé rally cross op het Euro-circuit in Valkenswaard. VRIJDAG 2 JUNI. NED. I: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55, Journaal; 19.05 Teen Challenge19.2S Voorwaarts; 19.50 Tenslotte; 20.00 Journaal; 20.21 Brandpunt; 21.10 Harten-vijf-gala; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Mary Tyler Moore show; 19.30 Rally Cross; 20.00 Jour naal; 20.20 Perspectief: over Mokum gesproken; 21.-10 Voor de vuist weg: 22.20 Uit de kunst; 22.50 Journaal; 22.55 Den Haag vandaag. OOSTERLAND, 31-5. Hier ter plaatse zal btf inschrijving verkocht worden de voormalige uiensorteer- plaats, annex woonhuis, eertijds in gebruik bij de N.V. Smits Ooster land. Het betreft loodsen, met inge bouwde koelcellen, werk. en op slagplaatsen, garages en kantoor ruimte, alles gelegen aan de Korte Achterweg. Verder het woonhuis Sint Joost- dijk 4, momenteel nog bewoond dooi de voormalige bedrijfschef. de heer A. de Winter, alles samen ongeveer 2200 m2 gebouwd. In dit complex is de heer Smits begonnen toen hij het in 1958 aankocht van de Am bachtsheer van Oosterland c.a., C. baron Schimmelpenninck van der Oije. die het op zijn beurt weer in bezit kreeg van de heer J. Kwaak in 1956, die er een landbouwbedrijf in uitoefende, en die thans zijn bedrijf heeft aan dè Oostersteijnse weg, on der de zeedijk naar Viane. Sinds mensenheugenis was het bedrijf, dat nu wordt verkocht, de boerderij van de familie De Weeze, tot het jaar 1946, toen de heer Kwaak het over nam. Voor 1 juli moeten de inschrij- vingsbiljetten bij notaris Harsten te Zierikzee worden ingeleverd. Zoals gezegd had de plaatselijke krant een en ander gememoreerd. Er aan toegevoegd, dat de toestand van het slachtoffer, de heer P. M.r naar omstandigheden redelijk was. Le vensgevaar was er gelukkig niet. De Dorringse ingezetenen hadden hun vrijdagse krantje verder uitge plozen. Hé, dat lege restaurant aan de Bosstraat was ook verkocht. De vorige eigenaar kon het niét meer bolwerken, had het gesloten en was vertrokken naar een ander deel van het land. Sindsdien stond het leeg. De plaatselijke makelaar had het te koop gezet, maar het stond al enige weken leeg en er bleken tot nog toe geen gegadigden voor te zijn. Wat overigens maar gek was. want met een verbouwing zou je cr best een behoorlijk woonhuis van kunnen maken. Net of er geen woningnood was in Dorringen! Ach mens, zeiden anderen, ze zullen er wel veel te veel voor vragen. Hoe worden de huizenprijzen tegenwoordig niet op gedreven? Misschien zijn er al lief hebbers voor geweest en geschrok ken van de vraagprijs. „Naar wij vernamen is het pand Bosstraat 10. waarin voorheen het restaurant „Boshuis" gevestigd was. onderhands verkocht aan een niet- ingezetene. Naar alle waarschijn lijkheid zal het weer als restaurant geëxploiteerd worden". Gelukkig maar, want eet gelegen heden waren er niet bepaald dik ge zaaid in Dorringen. En iedere slui ting was dan ook een verlies. Te meer, omdat steeds meer vakantie gangers en toeristen naar Dorrin gen kwamen. Zomers was hier te genwoordig een gezellige drukte met als gevolg, dat pensions en nering doenden er wel bij voeren. En het derde berichtje ging even eens over een huis. De villa, een eindje buiten het dorp, bezijden de weg naar Enschede, half verscholen in het bos. De laatste telg van de Hacrsate's had er sinds mensenheu genis gewoond: de eenzelvige baron, die je vrijwel nooit in het dorp zag. Alleen de ouderen in Dorringen wis ten zich nog de barones te herinne ren, want die was al jaren geleden gestorven. Sindsdien woonde de ba ron er met een huishoudster, een tuinman-chauffeur en een werkster. En toen de oude baron was overle den, werd kort. daarna het statige herenhuis leeggehaald. Of het weer bewoond zou worden, wist niemand. Maar nu deelde de krant mee, dat cr werklieden bezig waren de ouder wetse villa te restaureren en te mo derniseren. Nota bene werklieden uit een andere plaats. Alsof er in Dor ringen geen bekwame timmerlieden, metselaars, loodgieters en schilders te vinden waren! Voorbijgangers hadden gezien, dal cr gewerkt werd. Maar het hek bleef op slot en sinds ook Davids, de tuinman-chauffeur, met zijn vrouw vertrokken was, lag het land goed cr maar verwaarloosd bij. Het gras was hoog opgegroeid en had cTe rozenbedden, die niet meer gesnoeid waren, overwoekerd. Misschien zou er een plaatselijke tuinman aan te pas moeten komen, maar tot op he den waren het enkel bouwvakkers, die er werkten. De oude. kleine ra men waren al vervangen door gro tere. Dus te zijner tijd zouden cr wel bewoners komen. Op het politiebureau werd het ook besproken. Daar wist evenwel ook niemand wie cr zou komen wo nen en wanneer. Schertsend vroeg Willemse. de andere brigadier van de Dorringse gemeente politic aan FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Gert Hoolwerf, de enige politieman in burger, die het recherchewerk verrichtte: „Weet jij het niet, Hool werf? Mij dunkt, een rechercheur moet zoiets toch eigenlijk het eerst weten komen", Hoolwerf, die gewend was om door zijn ge-uniformeerde collega's ge voerd te worden, keek even op van het typewerk, waarmee hij bezig was: een lijvig proces-verbaal, want In de cellen zaten drie zware jon gens. die een reeks inbraken op hun geweten hadden en die dankzij de speurneus van Gert Hoolwerf achter haald waren. Een succesje, waarop elke Dorringse politieman, vanaf de hoofdinspecteur tot aan dc admini stratieve kracht op het bureau, be hoorlijk trots was. Konden ze eens zien in Almelo en Deventer, waar de heren ook geopereerd hadden, wat zo'ri dorpsrechercheur nog in zijn mars had. Dat was vast niet zo'n beetje! Rechercheur Hoolwerf wist even min wat. ..Het zullen de krantenmen sen wel zijn, die 't het eerst weten. Dat is tenslotte weer hun vak- Mis schien een ver familielid van de ba ron? Bij mijn weten heeft het nooit te koop gestaan. Er is althans geen plaatselijke makelaar aan te pas ge komen". Dus in Dorringen giste men. Het ongeval, waarvan dc onfortuinlijke Piet Maicrs het slachtoffer was ge worden. raakte in het vergeetboek. Die man knapt wel op. Hij had een paar bloemstukken ontvangen cn af en toe zagen dc ingezetenen zijn vrouw op dc fiets naar het zieken huis rijden. Maar haar mocht men niet. dus gaf men er nauwelijks acht op. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7