STADSARCHIVARIS ONTWIERP „WATERGEUZEN - SPEL" De lente was toch maar nat AGENDA Werkgelegenheidstoekomst blijf t somber Israël klaagt bij Veiligheidsraad LAATSTE NIEUWS hemo special ,,DOvergang van Zierikzee9' speciaalzaak in fietsen en bromfietsen KNOOP ZIERIKZEE, 31-5. Zoals reeds voorlopig werd aangekondigd, zal de zomerreiinie van de stichting stamboek Ronde- en Platbodemjachten ditmaal te Zierikzee worden gehouden en wel op 14, 15 en 16 juli a.s. Er zijn reeds meer dan 100 schepen inge schreven! Ongetwijfeld zal er veel belangstelling bestaan voor het zgn. Admiraalzeilen op zaterdag 15 juli en de zeilwedstrijden op zondag 16 juli. Toch ligt het in de lijn der verwachtingen, dat het Waterspel op vrijdagavond 14 juli een spectaculair hoogtepunt zal vormen. In en t>y dit spel zal tevens a.h.w. een ontmoeting plaats vinden tussen de opvarenden van de „vloot" en de burgery van Zierikzee. Immers, er zal voor de burgerij niet alleen veel gelegenheid zyn om van de wal af het schouwspel te volgen, maar velen zullen direct of indirect aan het spel kunnen deelnemen. Hoewel op dit moment uiteraard nog niet alle details bekend zijn, staat het wel vast, dat er bijzonder veel geluid zal worden geproduceerd wanneer op de talrijke schepen en op de wal het nodige vuurwerk zal worden afgestoken opdat het krijgs gewoel een extra realistische achter grond zal krijgen. Tydens het spel, dat dus in feite een gevecht is, zal ook een „brander" (in de tyd van Tromp en De Ruyter een dikwyls toegepast middel om vijandelyke schepen te vernietigen) in vlammen opgaan. Op verzoek van het bestuur van de stichting „Ronde- en Platbodem- jachten" en de burgemeester van Zierikzee (laatstgenoemde als altijd enthousiast bij elk „waterig" gebeu ren) schreef de archivaris/conserva tor van Zierikzee een „Watergeuzen- spel met schepen en geschut in vijf taferelen" onder de titel „'d Over gang van Zierikzee". In dit spel wordt de nadruk gelegd op de min of meer hardhandige wijze waarop 't aanvankelijk nogal Spaansgezinde en Roomse stadsbestuur van Zierik zee onder druk van het gewapende optreden van de uit Veere en om streken afkomstige watergeuzen ten slotte de zijde kiest van de Prins van Oranje (1572). Werkgroep Een werkgroep, bestaande uit be stuursleden van de stichting - met als regisseur mr. Stolp uit Voor burg - en inwoners van Zierikzee, vertegenwoordigende diverse vereni gingen en instanties, heeft al her haaldelijk beraadslaagd over de uit voering van het spel. Hoewel een en ander zeer zorgvuldig wordt voor bereid, zal toch ook veel van het improvisatietalent van de deelne mers afhangen, want een eigenlijke generale repetitie is er niet. Vlinders op Surinaamse postzegels DEN HAAG, 31-5. Ipe postadminis tratie van Suriname zkl op 1 juli een serie van dertien luchtpostzegels uit geven. Op de door N. C. Loning in Paramaribo ontworpen zegels zijn in Suriname voorkomende vlinders af gebeeld. De zegels worden voor onbepaalde tijd uitgegeven. De prijs per serie bedraagt in Nederlandse munt f 11,70. TWEEDE KAMER De gewestvorming UTRECHT, 31-5. Het kan nog wel enige tijd duren voordat de gewest- wet in de Tweede Kamer kan wor den behandeld. Er moet nog veel overleg worden gepleegd, ook met andere ministeries. Dit zei minister Geertsema van binnenlandse zaken op het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Utrecht. De minister gaf een overzicht van punten die volgens hem door en in de gewestwet moeten worden gere geld, zoals een zeker overwicht van het gewest over de deelnemende ge meenten om op die manier het ge westelijk belang te kunnen stellen boven het gemeentelijk belang. Wel zal in ieder geval worden voorkomen dat de gemeenten volledig afhanke lijk worden van het gewest. APELDOORN. Een deel van de ko ninklijke familie heeft een bezoek gebracht aan het museum in de stal len van paleis Het Loo. Op de foto lijkt prins Maurits te ruiken aan een van de riemen van een oude koets om te onderzoeken of het wel echt leer is. De collegegelden DEN HAAG, 31-5. De Tweede Ka mer voldoet niet aan het verzoek van premier Biesheuvel om het wetsontwerp inzake de verhoging van de college- en inschrijvingsgel den op dinsdag 21 juni in het open baar te behandelen. Op voorstel van kamervoorzitter Van Thiel gaat de Kamer er rekening mee houden, dat het openbax'e debat over het voorstel plaats vindt in de laatste week voor het zomerreces, de laatste week van jiini. Buikdanseres op schoot TEHERAN-WARSCHAU, 31-5. De speciale adviseur van president Nixon dr. Henry Kissinger, heeft dinsdag avond in de Perzische hoofdstad Te heran een boeiend gesprek over de buitenlandse politiek gehad met een buikdanseres die het zich op zijn schoot gemakkelijk had gemaakt. Aanvankelijk had Kissinger, een waterpijp rokend, de verrichtingen van de 23-jarige Nadua Parsi - ge kleed in een wit doorkijkgewaad met metalen borstplaatjes - vanaf een Perzisch kussen aangezien. Onder luid gelach van de corres pondenten bij het Witte Huis voor wie het bezoek aan het lokaal was georganiseerd, nam de danseres op Kissingers schoot plaats. „Ik was zeer met haar ingenomen. Ze is zeer charmant. Ze legde grote belangstelling voor de buitenlandse politiek aan de dag. Ik ga de wereld een betere plaats voor buikdanseres sen maken", verklaarde de speciale adviseur. Kissinger bezocht de club na het diner dat de sjah aan Nixon had aangeboden. Met name aan het begin van de Scheepstimmerdijk, hoek Grachtweg, zal veel publiek kunnen plaats ne men om het schouwspel te volgen. Voor Zierikzeese burgers, die zich in antiek kostuum willen kleden, zal bij de Zuidhavenpoort een gereserveer de plaats worden vrijgehouden. Op de inhoud van het spel komen wij nog nader terug. Aktie tegen leden Baader-Meinhof-groep BONN, 1-6. De Westduitse poli tie heeft woensdag een grootscheep se klopjacht gehouden op leden van de Baader-Meinhoff groep, die van verscheidene bomaanslagen wordt verdacht. Zwaarbewapende agenten controleerden auto's op autowegen en andere wegen. Aangehouden au to's werden grondig onderzocht. Vooral rond Stuttgart voerde de po litie nauwkeurige controles uit om dat een onbekende in deze stad voor vrijdag drie bomaanslagen heeft aan gekondigd. Langs de wegen zijn bil jetten aangeplakt met foto's van ge zochte leden van de Baader-Meinhof groep. Doden bij hittegolf in India NIEUW DELHI, 31-5. De hittegolf die sedert begin mei in India heerst, heeft reeds meer dan 500 mensenle vens geëist, zo is in Nieuw Delhi vernomen. In de stad Dholpoer in Rajastan wordt al twaalf dagen lang een warmterecord gemeten van vijftig graden Celsius. Ruim de helft van de slachtoffers viel in de staat Bihar. Doden in Lunapark te Londen LONDEN, 31-5. In een druk be zocht Lunapark in Londen is dins dag een wagentje van een achtbaan treintje uit de rails gelopen en 'tegen het houten hekwerk geslagen. Drie kinderen vonden de dood én veertien bezoekers, voor het merendeel kin deren zijn gewond. Van de dertig inzittenden in de drie wagentjes 'tellende trein, sprong een aantal gillend naar beneden toen hun onbestuurde wagentje achter waarts terugreed. Ontslagen in Dieren AMSTERDAM, 1-6. De emaillepro- duktie van de N.V. Emailleerfabriek „De IJssel" in Dieren zal worden overgebracht naar het emailleerbe drijf van Beccon N.V. in Doetinchem. Deze integratie zal een stopzetting van de emailleproduktie in Dieren tot gevolg hebben, die gepaard zal gaan met een afvloeiing van circa 250 man, zo heeft Hagemeijer en Co's Handelmaatschappij N.V., waartoe beide bedrijven behoren, bekendge maakt. De vakorganisaties en onderne mingsraden zijn ingelicht, terwijl over de afvloeiingsregeling nauw overleg zal worden gepleegd met de vakorganisaties, de ondernemingsra den en de werkgeversorganisatie F.M.E. DE BILT, 31-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Ondanks het feit dat maart ®en bijzonder warme en zonnige maand was, kan toch niet van een mooie lente worden gesproken. In het tijdvak dat de drie lentemaanden maart, april en mei beslaat, was het weer gemiddeld aan de -natte en aan de sombere kant, de temperatuur was gemiddeld juist normaal. Er is derhalve een grote tegenstel ling op te merken tussen het begin van de lente enerzijds en de maan den april en mei anderzijds die over het algemeen weinig van elkaar ver schilden. De kentering kwam op 26 maart. In dit tijdvak van drie maan den scheen de zon te De Bilt 479 uur tegen 501 uur normaal. De. hoeveel heid neerslag was in maart onder normaal, in april en vooral in mei daarentegen sterk boven het norma le niveau. In de stad Groningen was mei sedert het begin der metingen aldaar in 1840 - ruim 130 jaar ge leden dus nog nooit zo nat geweest. Deze lente is het eerste seizoen sedert de herfst van 1970 waarin meer neerslag dan normaal is ge vallen, In De Bilt regende het in de afgelopen drie maanden gedurende in totaal 185 uur, dit is gemiddeld twee uur per dag, tegen 11 uur nor maal. ZIERIKZEE 30-5. Dinsdagmiddag trad mej. M. Verhage in het huwelijk met de heer C. de Bree. Mej. Verhage was werkzaam aan de Chr. Kleuterschool „Rehoboth". Na afloop van de huwelijksplechtigheid in het stadhuis werd zij door een 90-tal kleuters opgewacht met erebogen en bestrooid met con fetti. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 31-5. Minister Boers- ma (sociale zaken) is niet optimis tisch over de ontwikkeling van de werkgelegenheid. In de Eerste Kamer zei hij niet te verwachten dat de werkgelegenheid nog vóór de tweede helft van dit jaar zal „aantrekken". Mocht zulks inderdaad niet het géval 2ijn dan wacht ons „een zeer slechte ontwik keling", aldus de minister. Die ont wikkeling zal ertoe leiden dat er in november 150.000 of mogelijk meer werklozen zullen zijn. Minister Boersma deelde mee dat de afgelopen maand „een betrekke lijk bescheiden" daling van de werkloosheid werd geconstateerd. De daling was iets lager dan waar op wasgerekend. In de afgelopen maand daalde de werkloosheid van 86.200 tot 77.900 mannen. Akties tegen bedrijf beraamd UTRECHT, 31-5. De gekozen leden van de ondernemingsraad van Brons- werk-apparatenboüw in Utrecht hebben tijdens een dinsdagmiddag gehouden persconferentie „moderne acties" aangekondigd zodra de di rectie van de Verenigde Machine Fabrieken (V.M.F.) uitvoering geeft aan haar plan tot „afslanking" van het Utrechtse bedrijf met minstens 104 man. „Het zal niet het oude sta kingswapen zijn, maar mogelijk een bedrijfsbezetting", aldus de sècreta- ris Van de ondernemingsraad, de heer P. Jaspers. Jongens gewond door patronen VELSEN, 31-5. Twee jongens van 15 jaar zijn woensdagmiddag gewond door ontploffende geweerpatronen, die zij in het Velser duingebied had den gevonden. De jongens probeerden de patro nen te demonteren door ze te ver warmen boven het gasstel bij een van hen thuis. De ouders waren niet aanwezig. Eén van hen liep levensgevaarlijke verwondingen op, de ander werd slechts aan zijn hand gewond. Wedstrijd voor leerlingen UTRECHT, 31-5. Ongeveer 150.000 leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen hebben deel genomen aan een wedstrijd die was uitgeschreven door de onderwijs commissie van de nationale commis sie tegen het alcoholisme. Doel van de westrijd - die voor de zestiende keer werd gehouden - is de jeugd vertrouwd te maken mét het feit, dat sportbeoefenaars het gebruik van al cohol moeten mijden. Dit jaar vorm den de Olympische Spelen het the ma. Vlag op postzegel DEN HAAG, 3-15. De Neder landse P.T.T. zal op 4 juli een bijzondere postzegel van 20 cent zonder toeslag uitgeven ter gelegenheid van het feit dat de Nederlandse vlag 400 jaar bestaat. De Nederlandse vlag is vermoedelijk ontstaan uit de zogenaamde princevlag uit 1572 met de kleuren oran- je-blanje-bleu (lichtblauw), die door de geuzen naast een oran jevlag werd gevoerd. Het rood- wit-blauw was aan het einde van de 16e eeuw al in gebruik naast de geel-rode leeuwen vlag van de Generale Staten, de princevlag en de oranje vlag der geuzen. Op 1 maart werd de „Bataafsche of zoge naamde Hollandsche vlag" met de rode, witte en blauwe ba nen als de nationale vlag in gevoerd. Bij Koninklijk Besluit van 19 februari 1937 werd be paald: „De kleuren van de vlag van het Koninkrijk der Nederlanden zijn rood, wit en blauw", waarmee officieel een einde kwam aan het oranje- blanje-bleu als de nationale kleuren. DEN HAAG. Duizenden studenten en hun medestanders hebben in Den Haag gedemonstreerd als protest te gen de voorgenomen verhoging van de inschrijf- en collegegelden. Donderdag 1 juni Zierikzee Huishoudschool, 2-4 uur, spreekuur, consumentenvoorlichting. Vrijdag 2 juni Zierikzee Stadhuis, 8.00 uur, vergadering ge meenteraad. Zaterdag 3 juni Zierikzee Sportpark „Bannink", 10.00 uur aan vang voetbaltoernooi I.H.C. Haamstede Pand hoek Noordstraat/KJoosterweg, 10 uur aanvang regionale brandweer wedstrijden Schouwen-Duiveland, 12.00-13.30 uur pauze, 13.30 uur ver volg wedstrijden. Scharendijke/Ellemeet 14 uur, start wandeltocht Z.S.C.'62. (bij muziektent). Dinsdag 6 juni Zierikzee Mondragon, foyer, 2.15 uur, fondue middag afdeling Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Dinsdag 13 juni Zierikzee 's Landskamer, 10 uur v.m., vergade ring Waterschap Schouwen-Duive land. Advertentie NEW YORK, 31-5. Israël heeft woensdag geëist dat Libanon onmid dellijk een einde maakt aan de „schandelijke activiteit" van de Arabische guerrilla-organisaties die in Beiroet zetelen. In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, ambassadeur George Bush van de V.S., schetste de Israëlische gedelegeerde Tekoah de toedracht van het drama op de luchthaven Lod. Hij vroeg niet om een bijeenkomst van de Veiligheids raad. Tekoah vestigde er de aandacht op dat „het niet de eerste maal is dat Arabische terreurorganisaties buitenlandse huurlingen gebruiken om hulpeloze mannen, vrouwen en kinderen te treffen". Israël had al herhaaldelijk gewezen op de verant woordelijkheid van Arabische rege ringen, met name die van Libanon, voor de misdadige operaties, aldus de brief. „Van vloedlijn tot binnenduin" OVERVEEN, 31-5. In het Natio- naai Park de Kennemer duinen heeft staatssecretaris Vonlioff (CRM) woensdagmiddag een bezoekerscen trum geopend, waar op instructieve wyze het dieren- en vogelleven in duin en aan het strand wordt ge toond onder het motto „Van vloed lijn tot binnenduin". De kunstenaar Klaas Visser uit Enschede heeft de afgelopen negen maanden twaalf diorama's vervaar digd van het natuurleven in het Park. Aktie voor bevolking van Soedan DEN BOSCH, 31-5. Van 5 juni af houdt „Mensen in Nood-Caritas Neerlandica" de landelijke actie „Voor de vergeten vluchteling" ten bate van de wederopbouw van de verwoeste dorpen, levensmiddelen, huisraad en gereedschap van de be volking van Soedan. De actie zal met enkele t.v.-spots worden ondersteund. Mgrs. drs. J. Bluijssen zal daarin de hulpverle ning aanbevelen. Giro 1111222 tnv. Mensen in Nood, Ili.keMaan 6, Den Bosch „Voor de vcrgtcecn vluchtelingen". SlieH-laboratoria dicht ROTTERDAM, 1-6. Drie Europe se Shell laboratoria zullen voor midden 1975 worden gesloten. Het gaat om de Nederlandse ves tiging in Delft en om de Britse la boratoria in Egham en Carringlon. Shell heeft dit donderdagmorgen meegedeeld. De reorganisatie zal voor wat Nederland betreft een per soneelsvermindering van 250 ar beidsplaatsen tot gevolg hebben. In de Nederlandse Shell laboratoria werken in totaal ongeveer 2700 men sen. De inkrimping van het aantal arbeidsplaatsen hoopt Shell te be reiken door natuurlijk verloop, niet vervanging en vervroegde pensione ring. Men verwacht dat het werke lijk aantal ontslagen gering zal zijn. topmerken uit voorraad leverbaar ruime ervaring goede service het adres is: weststraat 5-7 zierikzee Bevalling in K.L.M.-bus SCHIPHOL, 31-5. Op wel heel on gebruikelijke, zij het wel zeer na tuurlijke wijze, heeft dinsdagmiddag een chauffeur van een KLM-bus van Schiphol op weg)naar Rotterdam een extra passagier gekregen. Ter hoogte van Leiderdorp schonk een van de passagiers van chauffeur Zuidema, een 25-jarige Turkse vrouw, het le ven aan een zoon van 6Vz pond. De vrouw was in gezelschap van haar echtgenoot, een Turkse gastarbeider, en haar anderhalf jaar oude zoontje op weg van de luchthaven naar haar woonplaats Zwijndrecht toen de ge boorte zich aankondigde. MAASBRACHT. De 42-jarige H. H. Buggenum uit echt is in de nacht bij een verkeersongeluk in het Lim burgse Maasbracht om het leven ge komen. „Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht" en daarom hier de raad: wie naar Den Haag moet neme altijd de trein naar Amster dam, dan lukt het veilig, vlug, zij het uiteraard iets minder voordelig dan vroeger. Wie naar Den Haag moet late zich niet misleiden door de gele aanplakbiljetten op de stations, waarop Den Haag (via Pijnakker) staat aangekondigd. De trein komt niet op snelheid en schuift tergend langzaam o.m. langs Berkel Roden rijs en dan denkt men licht panie kerig in een verkeerde trein te zitten. Het gebeurde allemaal op stap zijnde (met een kolossale omweg) naar paleis Het Loo, een toch iefs minder alledaags klusje, waarvoor een mens dan wel zijn „goeie goed" pleegt aan te trekken. Onder de rook van Den Haag voorzichtig een klei ne ochtendgaping onderdrukkend, sprong - u mag dat best weten - de middelste knoop van het jasje en men ziet dat al voor zich: praten met een prinses en het manco camoufle rend mei hel handje. Dal kon ge woon niet. In de residentie gearriveerd in een groot gebouw en daar onmiddellijk secretaressen lastig gevallen mei de bevreemding wekkende vraag of zij ook naald en draad aan boord had den. De beste kansen bood een dame, die beweerde altijd een etuitje met naaigerei in de tas te hebben, maar bij nadere controle bleek ze ditmaal dit gerief thuis te hebben gelaten. Desalniettemin werd binnen enige tijd uit het pompeuse gebouw aaij, de Haagse Prinsessekade, een naald en een draad tevoorschijn getoverd en ze zei: „Doel u liet jasje even uil" en zo is de knoop op zijn plaats 02*- komen. Een bijzonder staal van hulp verlening door hel Rode Kruishaar- voor dezerzijds grote dankbaarheid bestaat. Het Rode Kruis helpt, maar ging het altijd maar om afgesprongen knopen. Er zijn wel andere zaken aan de orde, die - dat wilde ik nog even doorgeven - voor het komende jaar heel veel geld zullen vergen: hulp aan Vietnam, aan Boeroendi, aan de Indianen in hel Amazónegc- bied. Als het u allemaal te ver is om mild de portemonnee te openen, mag ik dan bescheidenlek naar „die knoop" verwijzen. Men weet maar nooit; u zou ook eens..." SCH1ERE1LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2