DE KRING In Moskou staat meer op het spel dan uit akkoorden blijkt BLIK DOOR HET WERELD Opheffing van „Oosterlands Kolenfonds" Stormschade Westhoek valt nog wel mee De twee machtigste mannen ter wereld hebben in Moskou een ont moeting die makkelijk het belang rijkste diplomatiek contakt kan bla ken sinds de konferentie van Yalta, 27 jaar geleden. Niet dat Nixon en Brezjnev de wereld in twee invloeds sferen kunnen opdelen, zoals Stalin, Roosevelt en Churchill destijds met Europa deden. Het grootste belang van de huidige ontmoeting schuilt ook niet in de verdragen over ge meenschappelijk speuren op medisch gebied en ten aanzien van de milieu hygiëne of handelsakkoorden - zelfs niet in overeenkomsten betreffende strategische kernwapens, al is dit laatste zeker een zaak van groot ge wicht. De aanwezigheid van kernwapens in de V.S. en de Sowjet-Unie in zo'n omvang dat elk in staat is om dé hele wereld dubbel en dwars te ver nietigen is niet iets waaraan nog veel te veranderen valt en hoe zenuwslo pend dit besef voor de wereldbur ger ook mag zijn, hij zal ermee moe ten leren leven. Het gevaar schuilt trouwens niet zozeer in deze aanwe zigheid dan wel in de onzekerheid of de twee bezitters van deze gru welijke machtsmiddelen zichzelf niet ooit in zo'n positie manoeuvreren dat ze ze moeten gebruiken. Rusland en Amerika oefenen hun invloed uit over de hele wereld en daarbij is het onvermijdelijk dat hun handelingen door tegengestelde be langen in botsing komen. Op veler lei gebied hebben beide landen in derdaad vrij ingetogen voorkomen dat dergelijke botsingen van inte ressen al te zeer op de spits zijn ge dreven, bijvoorbeeld in het nabije oosten. Maar in menig ander geval bestaat hierover niet alleen geen en kele zekerheid maar wel gerecht vaardigde twijfel. Wat Nixon en Bresjnev hierover met elkaar bepraten is waarschijn- Advertentie Bij aankoop van elke hele fles krijgt U een zegel ter waarde van 5 punten. Als U 50 punten inzendt, ontvangt U zes leuke borrelglaasjes GRATIS. Bij elke 50 ingezonden punten telt één uit een advertentie geknipte zegel (waarde 5 punten) mee. Jeze zegel heeft waarde lijk niet in een akkoord te vatten en wellicht zelfs niet in een conferentie communiqué aan te duiden, maar het is wel het belangrijkst. De Russische aktiviteiten zijn thans voornamelijk op Azië geconcentreerd, zoals Was hington al enige malen met ongenoe gen heeft mogen vaststellen: de gro te steun voor India in de a//aire- Bangladesj en op dit ogenblik de mi litaire hulp aan Noord-Vietnam bij het grote offensief in Zuid-Vietnam. Ook in de V.S. ziet men wel in dat de Russen hiermee niet in de eerste plaats ageren tegen de Amerikanen - veeleer zijn hun Aziatische onderne mingen gericht tegen China. Niettemin hebben de Amerikanen er wel hun last mee, zoals de Rus sen terecht de Amerikaanse mijnen gericht mogen beschouwen tegen hun schepen - om nog niet te spreken van de dubbelzinnige positie waarin ze jegens hun bondgenoot Hanoi zijn geraakt door Nixon tamelijk harte lijk te verwelkomen in Moskou ter wijl hij rustig doorgaat met het bom barderen van Noord-Vietnam. Dit te kent wel dat Nixon en Bresnjev door toch bijeen te komen hun gesprek belangrijker vinden dan dit soort onaangename voorvallen. Als voorbereiding tot dit gesprek is vrij veel gebeurd dat samenge bracht kan worden onder de noemer het erkennen van realiteiten zoals ze gegroeid zijn, waarvan het moeizaam tot stand gekomen akkoordencom plex over Berlijn, de verdragen tus sen Bonn en Moskou wel het spre kendste voorbeeld zijn. Maar dit zijn zaken waarover in grote trekken de twee supermachten zo langzamer hand al degelijk wisten wat ze aan elkaar hebben en wat ze van elkaar kunnen verwachten. En dat zijn uit gerekend de minst gevaarlijke as- pekten van hun onderlinge verhou ding. Om dit nog even formeel te be vestigen had men niet zo dringend behoefte aan een gesprekkenreeks onder vier ogen tussen Nixon en Brezjnev. Daarin moet de nadruk veeleer vallen op die aspekten waar over een dergelijke zekerheid niet bestaat: wat beogen beide machten in Azië, tot hoever willen ze gaan in het nabije oosten en nog zo een reeks vragen. Daarover sprekend de len ze geen terrein op in invloeds sferen, maar moeten ze wel overgaan tot een zekere verdeling van de ver antwoordelijkheden die beide dra gen, waarvoor die van het bewaren van de vrede wel de zwaarstwegende is. En waarbij zij niet buiten be schouwing mogen laten dat andere staten en statengroepen - Japan, China, de E.E.G. - faktoren in de we reldmacht kunnen worden die niet of weinig onderdoen voor de twee van nu. Als ze in hun gesprek de grondslag kunnen leggen voor de da den die hun woorden inhoud geven is deze topontmoeting wellicht de be langrijkste sinds heel wat meer dan 27 jaar. DODELIJKE ONGELUKKEN EMMELOORD. De 22-jarige J. Kouwen uit Ens is om het leven ge komen toen de door hem bestuuxxle auto met hoge snelheid bij Tolle- beek uit een bocht van de weg vloog en in een sloot belandde. Hij had geen rijbewijs; de naast hem zitten de 25-jarige J. B. van B. uit Emmel- oord, eigenaar van de auto bleef na genoeg ongedeerd. Het tweetal was op weg van Urk naar huis. LEIDSCHENDAM. De 26-jarige docente bij de St. Antoniushoeve mej. If. A. Tjapkes uit Voorburg is in Leidschendam met haar auto ver ongelukt. Tijdens slecht weer raakte zij var, de weg af en botste tegen een boom. Zij was op slag dood. Andere stookinethodeii maken eind langjarig bestaan OOSTERLAND, 29-5. Er bestond vrijdagavond 25 mei weinig belang stelling voor de ledenvergadering van: „Oosterlands Kolcnfonds" die gehouden werd in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, onder voorzit terschap van de heer Jan van der Maas-Bouwman. Deze sprak een welkomstwoord tot de aanwezige le den, en wees op het feit, dat het met de vereniging steeds meer bergaf waarts gaat. De veelvuldig voorkomende over gang naar andere stookmethoden zo als olie, elektriciteit en nu weer het aardgas, is oorzaak dat de vaste brandstoffcnhandel meer en meer terrein gaat verliezen. Zodoende gaan er stemmen op om dc vereni ging maar te ontbinden. Secretaris P. van der Werf Lz. las de notulen gevolgd door het finan cieel verslag dat namens de kascom- missie voorgelezen werd door de KI. van Dijkc. Wegens het uitblijven vorig jaar van een ledenvergadering was dit verslag voor 2 jaar tegelijk. Voor 1970 bedroegen de inkomsten f 15.127,81, de uitgaven f 16.062,58, zodat hier een nadelig slot vit de bus kwam van f 934,77. In 1971 bedroe gen dc inkomsten f 11.836,78: de uit gaven f 12.163,03, dus ook hier een nadelig slot van f 326,25. Er is de laatste jaren met verlies gewerkt ten gunste van de afnemers. De vooizittcr dankte de heer Jac. van der Maas Pz. administrateur der vereniging voor dc accurate boek houding bijna een kwarteeuw voor de vereniging verricht. Hierna werd een stemming gehou den teneinde na te gaan wat de wen sen zijn der nog overige leden be- trefferde opheffing dan wel nog in- standhjuding van het Fonds. Van de 16 stenmen waren er 10 voor ophef fing, 5 voor nog instandhouding en 1 ongeldg. Bestuursverkiezing bleef door d«ze uitkomst uiteraard achter wege. Nadat in principe besloten werd dc dc 'ereniging te ontbinden, zal dc Kamer van Koophandel te Middel burg hervan in kennis worden ge steld ei zal er met enige weken of maand>n nog een liquidatievergade ring gehouden worden. In elk geval zullen ie bestelde en nog te bestel len ko|pn nog dit jaar op dc gewone wijze ian de leden kunnen worden gelcveid. Dit waren er op de ingeleverde biljetUn ter vergadering maar on geveer 4000 kg. Nadat nog tal ver- geveeM000 kilogram. Nadat nog tal van herinneringen werden opge haald uit de tijd dat „Oosterlands Kolenfonds' nog een grote en bloei ende (brpsvereniging was, waarvan zo goed als alle ingezetenen hun be nodigd» kolen betrokken en er onge kende hoge omzetten waren (er wa ren to<n geen andere vcrwarmings- mogelikheden zoals ollestook, elek- tricitei' etc.) sloot voorzitter Van der Mias deze bijna laatste leden vergadering van een vereniging, die In 189! werd opgericht. AMSTERDAM. De 31-jarige J. Ha- gedoorn uit Amsterdam is tijdens het spelen met zijn dochtertje in het on diepe gedeelte van het Sportfondsen- bad-West onwel geworden en ver dronken. De man, een geoefend zwemmer, leed aan epilepsie en heeft vermoedelijk opeens een aanval ge kregen. NUENEN (N.B.). De 11-jarige jon gen A. P. Raaymakers uit Nederwet- ten (gem. Nuenen) is onder de wie len van een aanhangwagen gevallen. Hij was meteen dood. Het ongeluk gebeurde toen de jongen, die op een melkbus op de wagen zat, in een bocht van de weg er van afviel. GROOT-SCHERMER. De 18-jari- ge D. de "Jong uit de Beemster is bij een ongeval om het leven gekomen. Het slachtoffer reed op de Noorder vaart in de Schermer (ter hoogte van de ijzeren brug) en botste, vermoe delijk door een rukwind, tegen een tegemoetkomende auto. KOLLUM. Op de Fooyingaweg in het Friese Warfstermolen (gemeen te Kollura) is de 51-jarige motorrij der A. Boersma dood langs de weg gevonden. Het slachtoffer, afkomstig uit Kollum, schijnt door nog onbe kende oorzaak en op een onbekend tijdstip met zijn motor tegen een boom te zijn gebotst. MOLENAARSGRAAF. In het Zuid- Hollandse Wijngaarden, bij Mole naarsgraaf, is de 55-jarige J. van Tuyl door verdrinking om het leven gekomen. De man, afkomstig uit het nabijgelegen Brandwijk, raakte, ver moedelijk door de harde wind, met zijn auto te water. VALKENSWAARD. In het Noord- Brabantse Westerhoven, op de pro vinciale weg van Valkenswaard naar Bergeyk, zijn bij een ongeval twee personen om het leven gekomen en een gewond geraakt. De bestuurder van een personenauto verloor de macht over het stuur, vermoedelijk door een rukwind, en botste tegen een boom. De dodelijke slachtoffers, evenals de gewonde, inzittenden van de auto, zijn de 24-jarige J. P. Sal- laerts en de 21-jarige J. v. d. Wilden berg, beiden uit Valkenswaard. BREDA. Tengevolge van een bot sing tussen twee auto's op een kruis punt in Breda is de bestuurder van een der auto's, de heer B. van dei- Ploeg uit Raamsdonk later in een dei- ziekenhuizen in Breda overleden. ROSMALEN. De 60-jarige G. J. Wessels uit 's Heerenbroek gemeente Zwolle) is met zijn motor in Hinthem (gem. Rosmalen) verongelukt. De man raakte door nog onbekende oorzaak op de rijksweg Den Bosch - Nijmegen met zijn motor een beton nen rad en smakte tegen het weg dek. Hij overleed in een ziekenhuis in 's-Hertogenbosch. DEN HAAG. Op de provinciale weg onder Voerendaal is zondagmid dag de duopassagiere A. M. Krie- mers uit Mill om het leven gekomen, nadat de door de heer J. M. S. uit die plaats bestuurde motor was ge slipt. Hét ongeluk is vermoedelijk het gevolg van een klapband. De be stuurder werd licht gewond. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. De correctionele recht bank in Antwerpen heeft de Cana dees Sylvester D., die in België ge arresteerd werd toen hij hasjiesj trachtte te verkopen, veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf en ruim 2000 gulden boete. Toen de man werd aangehouden had hij twee kg hasjiesj bij zich. WASHINGTON. Gouverneur George Wallace heeft voor het eerst in een rolstoel gereden, nadat hij veertien dagen geleden bij een aan slag gedeeltelijk verlamd raakte. Volgens iemand van het zieken huis waar Wallace wordt verpleegd zijn zijn benen nog verlamd. Een van de kogels die hem raakten heeft men nog niet uit zijn rug kunen ver wijderen. JERUZALEM. De hongerstaking die ongeveer honderd uit de Sowjet- Unie naar Israël geëmigreerde man nen en vrouwen gedurende zeven da gen in Jeruzalem hebben gehouden is met een toespraak van premier Golda Meir beëindigd. LUXEMBURG. De Nederlandse regering is zeer verheugd over het Amerikaans-Russische SALT-ak- koord, maar verheelt niet dat dit slechts een bevriezing van het kwan titatieve niveau van de strategische bewapening inhoudt, en dat de kwa litatieve ontwikkeling voorlopig nog doorgaat. In India dreigende hongersnood NIEUW DELHI, 27-5. - In de Oost-Indiase staat Orissa zijn in de afgelopen drie maanden minstens 100 mensen van hon ger omgekomen, zo heeft Rad- jeswara Rao, een van de lei ders van de op Moskou geori ënteerde Indiase communisti sche partij, legen verslaggevers gezegd. Radjeswara Rao die een reis van vijf dagen door een geteisterd gebied heeft ge maakt, verklaarde dat „duizen den mensen wellicht van hon ger zullen omkomenals er niet op korte termijn maatre gelen worden getroffen om aan de voedselschaarste een einde te maken. Twee miljoen men sen in deze deelstaat worden direct door hongersnood be dreigd, aldus de communisten- leidcr, en zes miljoen zullen f door het gebrek aan voedsel t in grote moeilijkheden komen. Het gebied waar de situatie het r meest kritiek is, werd het vo- f rig jaar door een cycloon en f ccn springvloed getroffen. f Koolniezennest in waslijn-paal Ondanks het feit dat er elk jaar opnieuw weer speciaal aangebrachte nestkastjes om onbekenderedenen leeg blij ven, schuwen de vogels soms niet de meest ivonderlijke plaatsen om hun nest te bou wen en de jongen groot te brengen. Een dergelijke ge beurtenis vond plaats op de boerderij van de heer Joh. de Bakker aan de Hogeweg 12, tussen Looperskapelle en Brij- dorpe, ivaar een koolmezen- paar een nest heeft gebouwd in een houten waslijnpaal. Op de plaats waar de lijn aan de paal bevestigd is was een gat ontstaan, een prettige ver blijfplaats voor de meesjes, die thans druk af en aan vlie gen - ondanks wapperend was goed - om hun altijd hongerige jongen van voedsel te voor zien. MOSKOU. President Nixon heeft de drie Russische leiders, Podgorny, Brezjnjew en Kosygin, uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten. Het Kremlin heeft de uitno diging aangenomen maar de datum zal pas later worden vastgesteld. Dit is door officiële Amerikaanse bron nen bekendgemaakt. BURG-HAAMSTEDE, 29-5. De on gure „naj'aarsstorm" van de laatste dagen heeft nogal niet veel schade veroorzaakt. By de Chr. Nat. School moesten twee bomen het ontgelden. De dienst gemeentewerken was er vlug bij om dc bomen die gevallen waren te verwijderen. De bomen waarvan de een onge veer 100 jaar telt en de andere 114 jaar, volgens een vlugge telling van de jaarringen, veroorzaakten in hun val geen schade. Ook op de Hogezoom moesten en kele bomen het ontgelden. Wonder boven wonder bleven de bomen vanaf de Omloopweg tot bloemisterij Jonker, die tijdens de riolerings werkzaamheden maar op een smal voetstuk kwamen te staan overeind. De bewoners langs de Omloopweg die al -van na de Paasdagen opge broken ligt en vol met zand gereden is, zullen blij zijn dat het wegdek eindelijk eens wordt aangebracht. In hun voortuintjes ondervinden ze veel last van het opgewaaide zand maar nog meer hinder hebben zij ervan dat ze alleen te voet hun hui zen kunnen bereiken. De mensen die op hun auto aan gewezen zijn voor hun werk en de leveransciers, die in de buurt hun waren moeten afleveren, zullen blij zijn als het werk* klaar gemaakt wordt. Bij de vuurtoren kwam zaterdag avond een waarnemingsboei van Rijkswaterstaat aangespoeld. Een van de drie die op de „Banjerd" ge- plaats zijn om de stroomopmetingen te verrichten. De Dienst Gemeente werken was er vlug bij om de boei te bergen. Vele bomen en planten die de volle wind te verduren hadden vertonen zwarte bladeren. Hopelijk wordt de natuur spoedig wal. milder zodat ook deze schade vlug herstellen kan. Overval in Amsterdam op geldtransport werd verijdeld AMSTERDAM, 29-5. Dankzij dc oplettendheid van de chauffeur en zijn bijrijder is maandagmorgen een overval op een geldtransport van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam verijdeld. Bij het stoplicht op de Munt prikte iemand een band van de geldauto lek. De chauffeur merkte dit, en zag in zijn spiegel een motor met zijspan bij de desbetreffende achterband staan. Bekend met de overvaltruck „band lek prikken, wachten tot wiel verwisseld wordt en dan geldtas wegpakken" besloot de chauffeur vol gas te geven en naar zijn kantoor terug te rijden. Hier verwittigde hij de politie. De bandenprikkers waren inmiddels verdwenen. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 31 MEI. NED. I. Het is een en al voetbal vanavond op het eerste net. Het is zo ver: de absolute voetbaltopper van het jaar, die tussen Ajax en In- ter Milaan voor de Europacup I, wordt vanavond in het Feijenoord- stadion gespeeld. Om tien voor ze ven al, ruim anderhalf uur voor de wedstrijdmaar het stadion zal dan wel nagenoeg vol zitten, krijgen de kijkers impressies uit Rotterdam. Dat gebeurt tot acht uur tot drie maal toe. Daar tussen door „Van ge west tot gewest" en de politieke zendtijd (D '66). Na het journaal wordt het pas goed menens. Als de scheidsrechter voor de laatste maal gefloten heeft en Ajax hopelijk een ererondje kan lopen, is het voetbal- gebeuren nog niet afgelopen. Want nadat het laatste nieuws. Den Haag vandaag, de uitslag van de staatslo terij en het programma van de Stich ting Socutera zijn uitgezonden, wordt er nog een nabeschouwing van Ajax- Inter Milaan gegeven. Het kinder programma wordt door de KRO ver zorgd, allereerst kunnen de kinderen naar „Kinderen en theater" kijken en vervolgens naar „Kijk zelf maar'\ NED. II. De KRO begint vanavond met „Mik". Bij „Mik" gaan ditmaal de feestmutsen op, want het is van daag de vijftigste uitzending van dit zo populaire programma. Als gasten ziet men het Internationaal Folklo ristisch Danstheater, maar „Mik" zou „Mik" niet zijn zonder Drika, Boer Voorthuizen en Boer Bolknak. Na achten wordt een aflevering van Paul Vlaanderen uitgezonden. De Engelse Paul en Ina beleven weer spannende momenten. Het hierna volgende programma „One nation under God" wil een schets geven van Amerika. CVK-IKOR-RKK neemt vervolgens de uitzending over met de informatierubriek over kerk en samenleving „Kenmerk". Na het laatste nieuws wordt tenslotte nog les 11 van de Teleac-cursus Filosofie herhaald. WOENSDAG 31 MEI. NED. I: 17.00 Kinderprogramma 18.30 Fabeltjeskrant; 18.40 Journaal; 18.50 Europa-cup; 18.53 Van gewest tot gewest; 19.15 Europa-cup; 19.19 Van gewest tot gewest; 19.42 Europa cup; 19.45 Politieke partijen20.00 Journaal; 20.20 Europa-cup; 22.25 Journaal; 22.30 Den Haag vandaag; 22.35 Staatsloterij;, 22.40 Socutera; 22.45 Europa-cup. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Mik20.00 Journaal; 20.20 Paul Vlaanderen; 21.10 One na tion under God; 22.05 Kenmerk; 22.30 Journaal; 22.35 Teleac. DONDERDAG 1 JUNI. NED. I. De VPRO zendt vanavond om tien voor tien een gesprek uit tussen Joop van Tijn en de auteur dr. W. F. Hermans, de schrijver van onder meer „De donkere kamer van Damocles". Hermans is zeer recent op een voor hem negatieve manier in het nieuws gekomen. Hem is ver weten, dat hij zijn hoogleraarschap niet serieus neemt. Vooraf aan dit programma gaat de eerste van vier korte Zweedse showprogramma's. De eerste aflevering is getiteld „Super Girl". Voorts kan men om vijf voor negen een reportage van Bob Ris verwachten over de onderwijssitu atie in New Yorks „gekleurde" wijk East Harlem. Uit de documentaire „East Harlem Block Schools" blijkt o.m, een optimale betrokkenheid van de ouders bij het onderwijs. De VP RO begint om zeven uur met een af levering van het beertje Colargol. Vervolgens in „VPRO-muziek" vijf entwintig minuten met het Charles Mingus Quintet. Ook voor acht uur nog een filmpje van zeeheld Popeye. Na het journaal zijn er eerst Berich ten uit de samenleving, met daarna een filmpje met de komieken Laurel en Hardy die een Schots feest in de war sturen NED. II. Mission Impossible, Mar ty Feldman en Tros Sport extra vor men de ingrediënten voor de TROS- schotel vanavond op Nederland II. Eerst is er om zeven uur een ver haaltje van het kuiken Calimero met daarop aansluitend een aflevering van „Wat een familie", waarin de blonde Jan Brady besluit haar haar te verven, omdat ze vindt dat ze he- lemaal niet opvalt. Verder voor acht uur ook nog het magazine „Omni bus", met o.m. een schaapscheer- dersfeest en het driehonderdjarig be staan van een boerderij in Amstel veen. „Mission Impossible" draait na het journaal om een geheime for mule. Het belangrijke document ligt opgeslagen in een zwaar beschermde flatwoning. Voor de vrolijke noot bij de TROS zorgen Marty Feldman en de Golddiggers. „Tros Spoft-extra dat voor vijf over tien staan aange kondigd, is helemaal gewijd aan de hengelsport vanwege de opening van het visseizoen. DONDERDAG 1 JUNI. NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Betty Boop; 19.24 Charles Mingus; 19.48 Popeye; 20.00 Journaal20.21 Berichten uit de samenleving; 20.35 Laurel en Hardy; 20.55 East Harlem Blosk Schools; 21.35 Super Girl; 21.50 Joop van Tijn in gesprek met W. F. Hermans; 22.35 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Calimero; 19.10 Wat een familie; 19.35 Omnibus20.00 Journaal; 20.20 Mission Impossible, 21.15 Marty Feldman en de Gold diggers; 22.15 Tros Sport extra; 22.40 Ter visie; 23.05 Journaal Advertentie Het plaatselijke nieuwsblad van Dorringen bevatte in het weekeind- nummer onder andere een drietal plaatselijke berichten, die totaal niets met elkaar te maken hadden. Daar was allereerst dat ongeval met die meneer Maiers, de rentenier die sedert een half jaar in Dorringen woonde. Een vriendelijk heertje van onbestemde leeftijd. Zo hij al vijf en zestig was, zou je het hem niet ge ven. Integendeel. Als hij door het dorp wandelde, met zijn stok in de hand ,vvas het een vief mannetje, al tijd een vriendelijke lach op zijn ge zicht. Menige ingezetene kende hem onderhand, want hij deed de boodschappen. Men wist nauwelijks, dat hij ook nog een vrouw had, want die zag je zelden of nooit. Enkel de vaste leveranciers .zoals de bakker en de melkboer kenden mevrouw Maiers. Nu ja.... kennen was wat al te bout gesproken. Ze hadden haar gezien en misschien al die keren een paar woorden gewisseld. Want me vrouw Maiers keek nors en zuur en sprak met één-lettergrepige woor den. Een volkomen tegenstelling tot haar man, die altijd zonnig dc we reld in keek. Vandaar, dat heel wat mensen be gaan waren met het lot van de on fortuinlijke meneer Maiers. Ja. je kon vandaag de dag met dat drukke verkeer niet te voorzichtig zijn. Dat zag jc nu maar weer. Valt me op vrijdagavond, tijdens de koopavond- drukte van de trottoirrand, vlak voor dc wielen van een vrachtauto: de bo dewagen van Tesseling. Tot op ze kere hoogte nog een geluk, dat Tes seling zo langzaam reed. anders was meneer Maiers waarschijnlijk mors dood geweest. Nu kwam hij er nog redelijk goed van af. Nou, redelijk goedtoch maar een gecompli ceerde beenbreuk, een diepe wond aan het hoofd, doordat hij ermee te gen de trottoirrand smakte, en enke le ontvellingen. In allerijl naar het ziekenhuis gebracht. Gelukkig geen levensgevaar, al zal hij er wel een poosje zoet mee zijn. Vooral voor wat die beenbreuk betreft. De man is niet meer van de jongste, nietwaar? En dan geneest een en ander niet zo gemakkelijk meer als bij een jonge kerel Door de drukte van dc winkelende mensen hadden verscheidenen het ongeval gezien. Tjonge, wat was die Tesseling overstuur. „Dertig jaar rijd ik mijn bodedienst en nooit één on geluk gehad. Altijd voorzichtig en secuur en nu dit Man, houd je kalm. Je kon er toch zeker niets aan doen? Misschien stond die Maiers te dicht aan de stoeprand en verloor hij z'n even wicht. Per slot van rekening is het te wijten aan eigen onvoorzichtig heid; Tesseling treft geen enkele blaam. De politic heeft zijn wagen meegenomen naar het bureau en daar hebben ze er alle mogelijke proeven meegenomen maar de rem men cn alles was prima. Enfin, dat had iedereen gezien, nietwaar? Toen hij het gillen van de mensen hoorde, had hij subiet op de rem getrapt cn stond hij stil als een blok. Zeker bin nen een halve meter ,wnnt zo lang zaam reed hij. En dc stuurinrichting was ook goed. terwijl zijn banden toevallig pas nieuw gekocht waren, dus Tesseling kon er bepaald niets aan doen. De man heeft integendeel juist heel snel gereageerd. Als de wielen over Maiers waren gegaan, zou hij nu wellicht in hel lijken huisje liggen, want de wagen was tot 1 FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT de nok toe gevuld! Allicht, in het weekeind! Brigadier Bakker, pas bevorderd, was op het telefoontje er terstond met een jongere collega heengereden. Ook de dokter, die gewaarschuwd was, bevond zich binnen enkele mi nuten op de plaats van het ongeval. Er werd gedaan, wat menselijkerwijs mogelijk was en binnen een half uur na het ongeval lag Maiers al in het ziekenhuis. Ja. in Dorringen sloot in zulke gevallen doorgaans alles pri ma. En dat net, nu het mooi weer begon te worden. Wel sneu voor hem. Bakker had er procesverbaal van opgemaakt, want het was tenslote een verkeersongeval met een gewon de. Doch er was geen enkele term om tegen Tesseling een vervolging in te stellen. De man was volkomen onschuldig aan dit ongeval. Het slachtoffer had verklaard, dat hij plotseling zijn evenwicht had verlo ren cn was gevallen. Maar weer een geluk bij een ongeluk, dat Tesseling zo n voorzichtige rijder was. Hem hadden ze in het politiebureau oen beetje op z'n verhaal gebracht, want de man was er hevig van onder dc indruk. Een kop koffie, een sigaret cn een geruststellend speechje deden al heel wat. Tenslotte had Bakker zijn zoon gebeld cn die had de auto met vader naast zich naar het bode huis gereden. Wellicht was Tesseling morgen weer de oude. Het zijn nare dingen, als je er zelf geen enkele schuld aan hebt, maar dat komt im mers vaker voor? Waaruit je maar weer kunt concluderen, dat je tegen^ woordig ook als voetganger niet te voorzichtig kunt zijn. Zelfs in het centrum van het dorp. (Wordt vei »lgd). de panty voor de maten (In da gouden verpakking)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5