PRIJS AGENDA hemo special Russisch- Amerikaanse top beëindigd Nixon geeft Brezjnew auto Nion's overleg met de Sow jet-leiders C.J.V.-JEUGD WERKTE 12.500 UREN AAN ZOMERKAMP Algemene waardering in Ver. Staten voor werk van president Nixon in Moskou Afperser dreigt met buitenpest Cursisten van de lagere landbouwschool leggen graszoden op Molenhoeve Renesse puch Drie doden bij frontale botsing Congres Ver. vati Nederlandse Gemeenten Maandag 29 mei was voor de Zierikzeesche Nieuwsbode een ge denkwaardige dag. Uit handen van prinses Margriet ontving de hoofdredakteur de „Dr. J. H. C. Basting'-prijs, de landelijke Rode Kruis-persprijs voor het jaar 1971. De prijs werd verleend op grond van de veelvuldige en veelzijdige aandacht, die onze krant in de loop van genoemd jaar aan het Rode Kruis-werk besteedde. Een prijs te mogen ontvangen is een heel interessante en bijzondere ervaring, maar het zou fout zijn als het de redaktie zou brengen tot enige vorm van ijdelheid. Het gaat ook bij deze Rode Kruis-persprijs om het Rode Kruis thans, in het „prijsjaar", maar ook in de toekomst. In zoverre bete kent dit schouderklopje voor ons, dat wij op de ingeslagen weg die nen voort te gaan, want de wur gende ellende in de wereld roept om hulp in allerlei vorm, maar - wij durven dat met stelligheid te beweren - vooral om Rode- Kruis hulp. Het Rode Kruis toch heeft in de ontwikkelingslanden en in de rampgebieden a priori een goede introduktie. Bovendien bezit het Rode Kruis de technische „know how" om snel en efficient te kun nen helpen. Daarom is het wel wat betreurenswaardig, dat men soms het Rode Kruis lichtelijk ver denkt van enige partijdigheid bij konflikten, die zich aandienen in de wereld. Men kan dit rustig ver geten. Het Rode Kruis kiest inder daad partij, maar dan alleen voor de slachtoffers, of die zich nu aan deze of aan gene zijde bevinden. Mensen helpen in nood was en is en zal zijn het streven van het Rode Kruis, zowel in binnen- als buitenland. Daarom is het een kei harde noodzaak, dat in het kader van de jaarlijkse campagne er veel geld op tafel komt voor het Rode Kruis, dat het takenpakket voor het komende jaar weer aanmerke lijk ziet uitgebreid. Juist ook door de enorme erva ring, die het Rode Kruis heeft, wordt het geld uitnemend besteed en het is de vraag of dat met an dere grootscheepse akties in de wereld altijd wel zo precies het geval is. Te hopen is dan ook dat de pu bliciteitsmedia in al hun vormen, in de toekomst alles in het werk zullen stellen het publiek te over tuigen van de zinvolle spreuk: „Help Uw Rode Kruis helpen". MOSKOU, 29-5. President Nixon enpartijleider Brezjnev hebben maandag hun topconferentie be kroond met de ondertekening van een verklaring voor vreedzame sa menwerking in dit atoomtijdperk. Tevens ondertekenden ze een ge meenschappelijk slotcommuniqué, waarin ze zich uitspraken voor een Europese veiligheidsconferentie en voor vrede in het Midden-Oosten. Anderzijds blijkt uit de verklaringen dat de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie er niet in zjjn geslaagd eni ge overeenstemming te bereiken over de kwestie die hen het meest verdeeld houdt: Vietnam. Niettemin zei de Amerikaanse pre sidentiële woordvoerder Ziegler na de ondertekeningsplechtigheid dat „de bijeenkomst in ieder opzicht heeft voldaan aan de verwachtin gen". Over Vietnam zei hij, dat deze kwestie het kader van de bilaterale betrekkingen te boven gaat. De Verenigde Staten en de Sowjet Unie kunnen niet tot een akkoord komen zonder de belanghebbende partijen in Vietnam er bij te betrekken, al dus Ziegler. MOSKOU. 29-5. President Nixon heeft de Russische partijleider Brezj new een Cadillac geschonken om aan zijn collectie auto's toe te voegen. Dit is in welingelichte kringen in Moskou meegedeeld. Brezjnew, een auto-enthousiast, rijdt in zijn eigen Rolls Royce en zou voorts een Bentley hebben. KIFAV, 30-5. President Nixon heeft in totaal 41 uur cn 53 minuten met de Russische leiders doorgebracht, aldus een nauwkeurige berekening van het Witte Huis. Daarvan werd 20 uur en 22 minuten besteed aan werkbijeenkomsten. Van de eigenlijke besprekingen werd zestien uur gebruikt voor rechtstreeks overleg, hetzij met par tijleider Brezjnew alleen, hetzij met Brezjnew, premier Kosygin en pre sident Podgorny tezamen. Schouwen-Duiveland kan trots zijn met nieuwe jeugdcamping (Van een medewerker) ZIERIKZEE, 29-5. Stichting CJV- Kamp, dat is de officiële naam van de eigenaar van het stuk grond aan de Rampweg te Renesse. De stichting is niet alleen eigenaar maar verplicht zich daardoor ook dit stuk grond in te richten voor jeugd werk op allerlei gebied. Dit is ge beurd. Vorig jaar oktober startte het „Aktie-comitee CJV-Kamp" met een groots opgezet programma, voor een doel dat nog wel eens in rook kon opgaan, als niet de vergunningen zouden worden verleend die nu een maal nodig zjjn, óók voor de Stich ting CJV-Kamp. Dit aktiecomitee heeft de stichting daadwerkelijk gesteund om met de plannen aan de weg te timmeren. Zodoende kon in het voorjaar 1972 echt met timmeren en al wat daar bij hoort worden begonnen. En za terdag jl. was het - zoals gemeld - zover dat het nieuwe zomerkamp feestelijk kon worden geopend. De eerste spades die in de grond werden gezet, geschiedden op dagen dat velen er nog niet aan dachten iets buiten de straling van de warme kachel te gaan doen. Reeds in fe bruari gingen er enthousiaste men sen aan het werk om diverse „din gen" uit te zetten. Want een stuk terrein van 6800 m2, waar geen boompje opstaat kan tenslotte niet zomaar in gebruik worden genomen. De allereerste tastbare en aan wijsbare dingen op het terrein wa ren. dan ook de paaltjes met touw waarlangs de beplantingsgordel zou komen. Dit vereiste een grote nauw keurigheid, aangezien daaraan na enkele jaren niets meer veranderd kan worden. Vooral ook omdat het toen reeds de bedoeling was om de helft van het terrein te verhuren als caravanplaatsjes en de andere helft tot groepsterrein te maken. Zodoende zijn er niet alleen uitga ven, maar ook nog zeer welkome in komsten. De eerste bomen Op een zaterdagmorgen toen de sneeuwstormen over het terrein joe gen, gingen de eerste bomen de grond in. In totaal staan er nu zo'n 2500 bomen en heesters. Het nieuwe C.J.V.-kamp van een afstand gezien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). WASHINGTON, 29-5. Nixons kansen op herverkiezing- bij de presidentsverkiezingen in november zijn na de successen van de topcon ferentie in Moskou beter dan ooit, zo menen politieke waarnemers in Washington. Uit de reakties in de Verenigde Staten blijkt een vrijwel algemene waardering voor Nixons optreden in Moskou en voor de succesvolle af sluiting van het SALT-akkoord (ter beperking van de strategische wa pens). Kranten als de New York Times en de Washington Post, die gewoon lijk nogal kritisch het regeringsbe leid volgen, waren eensgezind in hun lof voor de Amerikaanse president. De conservatieve Washington Star meende dat het SALT-akkoord, dat de Sowjet-Unie haar numerieke voorsprong bij enkele kernwapens laat behouden „heel wat mensen ril- lingen zal bezorgen en niet helemaal zonder redenen". Maar het akkoord is te verdedigen, aldus de Star, om dat het alternatief een ongeremde kernwapen-wedloop is, die heel wat angstaanjagender en kostbaarder is. Ondertussen was van het Water schap Schouwen-Duiveland toestem ming verkregen een rioleringsplan uit te voeren onder die voorwaarde, dat zodra de gemeente riolering ge realiseerd zal zjjn, hierop dient te worden aangesloten. Bij de gemeente Westerschouwen was een verzoek ingediend om de jeugdcamping te mogen exploiteren. Na dat dit verzoek diverse nodige instanties was gepasseerd werd ook dit toegestaan, zodat, toen het al een beetje warmer weer begon te wor den niet alleen de bomen wortel schoten, maar ook de CJV-jeugd uit Zierikzee op alle mogelijke manie ren aan het werk toog om het cam ping terrein zo vlug mogelijk voor gebruik klaar te maken. De huurders van een stukje grond hebben caravan of tent neergezet en genieten reeds volop van de zon. Af en toe ook nog wat wind, maar de bomen groeiden, dus over een paar jaar zal dit euvel tot verleden tijd behoren. Het belangrijkste van alles is ech ter zoals gemeld dat .de jeugdcam ping gereed is voor gebruik. Er staat een gebouw van 28 x 7,40 m, totaal dus zo'n 200 m2, met daarin onder gebracht een eetzaal van 9 x 7,40 m, een rekreatiezaal van 12 x 7,40 m een bergruimte van 2 x 8 m en in het midden de keuken, die van alle zijden te bereiken is. In de eetzaal staan een tiental banken met tafels zodat ongeveer 80 personen tegelijk kunnen eten, het geen erg belangrijk is als je hele da gen aan zee zit. Gezellige rekreatiezaal De rekreatiezaal is gezellig door allerlei verlichting, wandversiering enz. De keuken is 30 m2, hetgeen op zich voor de CJV al iets bijzonder is. Er staats een zespits gasfornuis met oven, met apart daarbij nog een gasvlam voor het koken van grote hoeveelheden aardappelen. Verder is er een grote koelkast (inhoud 700' liter) en aanrecht en twee bakken voor het afwassen. Apart daarbij nog een grote bak van 50 x 50 cm voor het spoelen. De keu ken heeft aan beide zijden een door geefluik zodat bijv. voor de maal tijden het zgn. cafetariasysteem kan worden toegepast. Achter het houten gebouw staat een stenen gebouw van ongeveer 60 m2, waarin zijn ondergebracht was lokalen, toiletten en douches voor dames en heren. Deze zijn zowel vanuit het gebouw en van buiten af bereikbaar. Al met al is het een jeugdcamping waar Schouwen-Duiveland trots op mag zijn. De Schouwse jeugd is dan ook de eerste, die in de gelegenheid wordt gesteld om met scholen, ver enigingen e.d. gebruik te maken van dit kamp. In de vakantieweken is het een komen en gaan van groepen,, die eerst in de Hoogenboomlaan en nu aan de Rampweg, van zon en zee komen genieten. Kort en goed Schouwen-Duiveland kan met de stichting CJV-Kamp verschrikkelijk blij zijn met deze jeugdcamping, waaraan 12.500 uren is gewerkt. CRYSTAL BAY, 30-5. In Crystal Bay in de Amerikaanse staat Nevada heeft de eigenaar van een casino zondag een dreigbrief ontvangen, waarin stond dat zijn speellokaal met builenpest zou worden besmet als hij niet één miljoen dollar zou betalen. De brief zat in een pakje, dat ook een flesje bevatte, waarin zich vol gens de afperser pestbacillen zouden bevinden. Hoewel in. het flesje geen pestba cillen werden aangetrofen, deponeer de de eigenaar van het casino toch, zoals de afperser had geëist, het ge vraagde geld in een gestolen auto die bij het casino stond geparkeerd. Vol gens de politie heeft tot dusver nie mand belangstelling voor het voer tuig getoond. RENESSE, 29-5. Zaterdagmorgen 27 mei hebben cursisten van de lage re landbouwschool te Sommelsdjjk die daar 's avonds de cursus voor aanleg cn onderhoud tuinen (a cn o) volgen graszeden gelegd op de Mo lenhoeve van de Kavero N.V. te Re nesse. Dit gebeurde dankzij de toestem ming van de heer Matthijsse, die met zijn personeel de aanleg en on derhoud van de tuinen voor de N.V. Kavero verzorgt. De 20 deelnemers aan deze avondcursus, die eigenlijk het karakter draagt van een her scholingscursus, zijn overdag veelal werkzaam in de landbouw of de fruitteelt. Maar omdat in deze sek- tor steeds minder personeel nodig is, is er nogal belangstelling voor het hoveniersvak. Omdat de cursus aan de lagere landbouwschool in Sommelsdijk een avondcursus is, heeft men voor de praktische kant van de opleiding een oplossing moeten vinden en men heeft dat gedaan door 's zaterdags morgens bij paritkulieren of instel lingen te gaan werken. En zo was Expositie Zierikzee De Vlinder, tot 1 juni, expositie te keningen Karin Hendrix, elke dag behalve maandag. Dinsdag 30 mei Zierikzee „Borrendamme", 7.30 uur, buiten concert „Kunst en Eer". Haamstede Hotel Bom, ledenvergadering/film avond M.C. „De Koppeling". Scharendijke Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad. Brouwershaven Bijeenkomst Plattelandsvrouwen bond; vertrek Markt, 1.14 uur (n.m.). Automobilist verdronken Kerkwerve men deze morgen onder leiding van twee leraren, Hendriks en Bonte op Renesse terecht gekomen. A.s. vrij dag hopen alle deelnemers aan deze cursus hun examen af te leggen voor het diploma aankomend hovenier. Voor degene, die slagen bestaat dan de mogelijkheid verder te leren voor het diploma tuintekenen en voor wie dat haalt staat de mogelijkheid open door te gaan voor het diploma vak bekwaam hovenier. Op de praktijkmorgens wordt be halve praktij kwerk ook geoefend op de kennis van bomen, heesters, vas te planten en bloemen. Onder 20 cursisten bevinden zich er drie die in de Westhoek wonen en namens hen sprak één de hoop uit om dankzij deze opleiding de tuinen in de Westhoek op een hoger peil te brengen. DELFT, 29-5. De 24-jarige Delfte naar R. H. M. van Doornik is maan dagavond bij de Westvest met zijn auto in het water gereden. Korte tijd later is hij op weg naar het zieken huis overleden. De oorzaak is waar schijnlijk een foute parkeermanoeu- Dode en drie zwaar gewonden bij autobotsing VENLO, 29-5. De heer P. J. L. Lit- jens uit het Limburgse dorp Horst (gemeente Grubbenvoi'st) is bij een verkeersongeluk in de nacht van zondag op maandag om het leven ge komen. Drie andere personen werden bij dit ongeluk zwaar gewond. Hét ongeluk gebeurde doordat een Duitse personenauto op de Horster- weg door onbekende oorzaak plotse ling in een slip raakte. De wagen botste vervolgens op een tegenlig ger, bestuurd door de heer Litjens. Van de zwaargewonden zaten er 'twee in de Nederlandse en één in de Duitse auto. Met motor in water geraakt en verdronken STADSKANAAL, 29-5. Zondag avond is de heer R. Drenth (20) uit Veendam met zijn motorfiets in het Groninger Tripscomagnie tegen een boom gereden, vervolgens in het ka naal terecht gekomen en verdronken Toen de politie de man uit het water haalde, bleek hij reeds te zijn over leden. Voetballer door de bliksem gedood EINDHOVEN, 27-5. Tijdens een voetbalwedstrijd in de Brabantse plaats Lage Mierde is de 23-jarige Carel Teulinks uit Casteren door de bliksem getroffen en terplaatse over leden. De man speelde in een voet baltoernooi van S.D.O. uit Casteren, toen een kort maar hevig onweer uitbrak. Een ijlings te hulp geroepen arts kon slechts de dood constateren. Dodelijk schot in huis van prostitué HOOGEVEEN, 29-5. In het huis van de prostituee Willy L. te Hooge- veen is in de nacht van zondag op maandag de 21-jarige Klaas Snippe uit Elim (gem. Hoogeveen) tijdens een ruzie doodgeschoten. De dader, de 35-jarige P. S. uit Arnhem, is door de politie gearres teerd en ingesloten. P. S. was vroe ger met de prostituee getrouwd. De mannen kregen ruzie om de vrouw. P. S. heeft met een pistool het slacht offer een kogel door de borst gescho ten. Hij verklaarde tegenover de po litie dat de revolver per ongeluk was afgegaan. Verenigingsgebouw, 7.45 uur, voor lichtingsavond N.C.C.B. Woensdag 31 mei Zierikzee Nieuwe Haven, Rode Kruis-Hospi- taalschip „J. Henry Dunant", 18.15- 19.50 uur buitenprogramma. Zaterdag 3 Juni Haamstede Pand hoek Noordstraat/Kloosterweg, 10 uur aanvang regionale brandweer wedstrijden Schouwen-Duiveland, 12.00-13.30 uur pauze, 13.30 uur ver volg wedstrijden. Scharendijke/Ellemeet 14 uur, start wandeltocht Z.S.C.'62. (bij muziektent). Dinsdag 6 juni Zierikzee Mondragon, foyer, 2.15 uur, fondue middag afdeling Schouwen Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Dinsdag 13 juni Zierikzee 's Landskamer, 10 uur v.m., vergade ring Waterschap Schouwen-Duive land. Advertentie 'n splinternieuwe 2 v. reeds voor 875,- weststraat 5-7 - zierikzee Frankrijk bereid tot stopzetting zoutlozing in Rijn PARIJS, 29-5. Na acht jaar moei zaam onderhandelen is de Neder landse delegatie in de Internationale Rijncommissie erin geslaagd Fran krijk zo ver te krijgen, dat het be reid is de zoutlozing in de Ryn een halt toe te roepen. De onderhande lingen hierover, die maandag in Pa rijs begonnen, zullen over enkele da gen worden afgerond. De Neder landse afgevaardigden zijn optimis tisch over de afloop. Na een dag ver gaderen is gebleken dat niets meer volledige overeenstemming in de weg staat. 's-GRAVENDEEL, 29-5. Op de Provinciale weg tussen 's-G raven - deel en Maasdam is maandagmorgen een vrouw met haar twee kinderen bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. De slachtoffers zijn de 32-jarige mevr. M. Versteeg-Pons uit 's-Gra- vendeel, haar zevenjarige zoontje René en haar driejarige dcehtertje Lile. Mevrouw Versteeg kwan mot haar auto op de Maasdamma-weg in 's-Gravendeel op de linker rijbaan terecht en botste frontaal op een truck met oplegger. Haar auto werd totaal in elkaar gedrukt en onge veer 20 m meegesleurd. De drie in zittenden waren op slag dood. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. De politie neemt voorlopig aan dat de bestuur- over het stuur is kwijtgeraakt, maar siers door een rukwind de macht ook is het mogelijk dat de auto in een slip is geraakt. (Van een medewerker Voor de gemeenten, van gemeen ten boven 250.000 inwoners, zijn al benoemd dr. I. Samkalden, burge meester van Amsterdam, mr. V. G. M. Marijnen. burgemeester van 's Gravenhage W. Thomassen bur gemeester van Rotterdam en mr. A. Looten wethouder van Utrecht. Naast het genoemde onderwerp ..Inspraak en Gezag", /.al mr. A. F. Kamp spreken over „Humor en Ge zag". Het congres dat onder leiding staat van drs. J. A. F. Roeien, burgemees ter van Arnhem, zal worden toege sproken door de burgemeseter van Utrecht H. G. I. Baron van Tuyll van Serooskcrken en door de minis ter van Binnenlandse Zaken mr. W. J. Gcertsema. Er bestaat mogelijkheden om deel te nemen aan diverse excursies, als bezichtiging van de stad Utrecht, maar daarnaast bezoeken aan diver- musea en andere historische monu menten (kastelen). De Ver. van Nederlandse Ccmcen- tcn houdt dinsdag 30 en Wicnsdag 31 mei haar jaarvcrgadeflng in Utrecht (Congrescentrum). Het onderwerp voor dit tweedaag se congres is (op de laatste dig) „In spraak en Gezag" te behmdelen resp. door de heren W. M. Schakel en drs. E. van Thijn, beide» leden van de Tweede Kamer. Onder de te verkiezen besiuursle- den in de groep gemeente van 25.000-250.000 inwoners komen onder meer voor de heer J. W. Petfrs. ge meentesecretaris van Vlisslugcn en jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, burgemeester van Amstel veen, in een vroegere periode burge meester van Wolphaartsdijk. Burgemeester A. Schippn- van Oostburg is kandidaat voor de ca tegorie gemeenten van minfcr dan 25.000 inwoners.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2