Jaap ten Oever's nieuu/e leven „Groot deel regeringsapparaat werkt zonder voldoende financiële controle" NOG BELANGRIJK,MENGELWERK' TIJDENS RONDVRAAG ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 mei 1972 Nr. 21087 treffende vraag aan de heer Bakker of de gemeente ook in onderhande ling treedt voor de gezamenlijke aanschaffing van een veegmachinist, dat dit niet het geval is, aan een der gelijk duur apparaat nog voor geen 50 procent aan de gestelde eisen vol doet. Telefoons ambtenaren „De kwestie van de telefoons voor de gemeente-ambtenaren is nog niet rond", aldus de wethouder, maar de ze zaak is in onderzoek. Dit leek voor de heer Bakker, die hiernaar vroeg echter geen probleem, maar voor de wethouder wel, zo zegt hij. Verder wees de heer Bakker op de wenselijkheid het voetbalhokje te Oosterland te voorzien van deugde lijke lipssloten, omdat er voortdu rend in wordt gekaart, enz. Wijzen de op de baldadigheid van de jeug dige personen zei wethouder Kuijper dat het te Oosterland voorkomt dat mensen niet in staat zijn 's avonds in hun tuintje te gaan werken zonder door de jeugd te worden uitgejouwd. De heer Van Klinken (SGP) zag graag wat houtgewas gesnoeid in de gemeente, omdat dit ten goede zal komen aan de verkeersveiligheid, omdat op sommige plaatsen, vooral ook te Nieuwer kerk, het uitzicht be lemmerd wordt. Dit zal worden on der de loep genomen, aldus de voor zitter. Verslag Alg. Rekenkamer: DEN HAAG, 25-5. Een groot deel van het regeringsapparaat werkt zonder voldoende financiële controle. In haar vorige week verschenen jaarverslag laat de algemene reken kamer zich daar zorgelijk over uit. De oorzaak is de onvoldoende per soneelsbezetting van om te beginnen de rekenkamer zelf, maar ook van de accountantsdiensten van een aan tal departementen. De mankracht van de rekenkamer baart nog steeds ernstige zorg: door de onvoldoende bezetting is de re kenkamer niet tot een verantwoorde taakuitoefening in staat. Het ontbre ken van voldoende mankracht stelt de algemene rekenkamer des te meer voor problemen omdat de voorcontroles, waarop de kamer bij de uitvoering van haar werk steunt, in bepaalde gevallen leemten verto nen ^oor vakatures, die gedurende lange tijd of blijvend niet kunnen worden vervuld of door een krappe formatie. DE BLINDEN IN DE WERELD GENEVE, 25-5. Meer dan de helft van de 10 a 15 miljoen blinden ter wereld zoux nog kunnen zien als de oorzaak van hun ziekte tijdig was vastge steld. Dit zei de directeur van de wereldgezondheidsorganisa tie (W.H.O.), Marcolino Can- dau, donderdag op een WHO- conferentie in Genève. Blind heid moet betrokken worden in de openbare gezondheids zorg en de preventieve zorg. Dat blindheid vaak voorkomen kan worden blijkt uit de grote verschillen tussen de ontwik kelingslanden en de ontwik kelde landen. In de Verenig de Staten en Europa zijn er ongeveer 200 blinden per 100 duizend inwoners, maar in de ontwikkelingslanden, vooral in Azië en Afrika, zijn er meer dan 1.000 blinden per 100.000 inwoners, aldus Candau. Zeiler verdronken LEEUWARDEN, 27-5. De 29-jarige Duitser Sven Bursian, die met va kantie in Grouw (Fr.) was, is ver moedelijk door verdrinking om het leven gekomen. De Duitser, die op het recreatieoord Yn E'Lijte te Grouw verbleef, bevond zich 's nachts net een zeilboot op de wijde Ee samen met vijf vrienden. Ver moedelijk tengevolge van het slechte weer sloeg de boot om. De vijf andere opvarenden wisten zwemmend de wal te bereiken, waar ze in het huis werden opgenomen van een veehouder die aan. het wa ter woont. De Rijkspolitie te water werd ge waarschuwd en de jongens werden opgehaald. Men begon te zoeken naar de vermiste Duitser. Tot nu toe ontbreekt elk spoor. Bezetting onvoldoende Alleen bij Landbouw en Visserij en bij volkshuisvesting is er over eenstemming tussen de vastgestelde personeelsformatie en de werkelijke pei-soneelssterkte. Grote moeilijkhe den in de personeelsvoorziening heeft de centrale accountantsdienst van het ministerie van financiën, maar ook bij de accountantsdiensten van onderwijs en wetenschappen, defensie, justitie, economische zaken, CRM, sociale zaken en volksgezond heid en milieuhygiëne is de bezetting onvoldoende. De te geringe personeelssterkte bij de accountantsdienst van CRM heeft o.a. tengevolge, dat er in feite geen controle is op de vele miljoenen aan subsidies, die dit ministerie uitkeert. De rekenkamer zegt dat als volgt: „In een groot aantal gevallen wordt geen onderzoek ingesteld naar de juistheid van de gegevens, op grond waarvan belangrijke subsidiebedra gen ten laste van de rijksbegroting worden toegekend". Het aantal gesubsidieerde instel lingen in de diverse sectoren is on geveer 1.900 en volgens de begroting 1970 ontvangen zij tezamen 775 mil joen gulden per jaar. Bij vele van deze instellingen moet controle op de juistheid van de gegevens achter wege blijven door het gebrek aan mankracht. Dodelijke steekpartij na snijden brood DEN HAAG, 27-5. Het simpele snijden van een paar boterhammen blijkt de oorzaak geweest te zijn van de vechtpartij in een pension aan de Bazarstraat in Den Haag, waarbij de 22-jarige Surinamer Emilio Feller door zijn 21-jarige landgenoot Hen ri R. R. werd doodgestoken. Dit is gebleken bij de verhoren van de 2l-jarige R. door de Haagse politie. Uit de verhoren is komen vast te staan dat het slachtoffer van de steekpartij in de nacht van 12 op 13 mei met een paar boterhammen ging snijden om zijn honger te stil len. Zijn kamergenoot protesteerde daartegen omdat er de andere och tend dan te weinig brood zou zijn. Hij slaagde er in Feller het mes af te nemen. Hij liep daarbij enkele snijwonden op aan de rechterarm en de rechterhandpalm. Al vechtend viel het tweetal op bed waarna de verdachte zijn ka mergenoot tenminste zeventien mes steken toebracht en vervolgens de benen nam. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Ruim 75 procent van de Nederlandse gezinnen eet min of meer regelmatig thuis Chinese of In dische maaltijden. Het meest popu lair zijn deze gekruide hapjes bij jongeren tot 30 jaar (85 procent), terwijl men in Zuid-Nederland va ker een Chinese of Indische hap eet dan in Noord Nederland. Gemeenteraad Duiveland DUIVELAND, 25-5. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad onder voorzitterschap van burge meester J. D. de Kam, zjjn in het ka der van de rondvraag nog verschil lende zaken aan de orde gekomen. Zo wees de heer Op 't Hoff op de noodzaak spoed te betrachten bij de aanleg van het plantsoentje te Sir- jansland en niet minder met de her bestrating van de Lage weg aldaar. Omdat dit klaar dient te zijn eer het weer druk wordt in de loods van de fa. Van Dijk. Daar van het hokje op het sportterrein te Sirjansland tel kens de ruiten stuk gegooid worden, zag de heer Op 't Hoff deze maar liefst dicht getimmerd, omdat men het momenteel toch niet gebruikt. Verder wees hij op de wenselijkheid de tuintjes rond de begraafplaats te Sirjansland in te zaaien met gras. Mevr. A. F. van der Zande-Vleugels Schutter zou zo spoedig mogelijk de sloot achter de Suzanna Maria Lon- questraat en de Molenweg te Ooster land gedempt willen zien, temeer er laatst een kind in verdronken is. Wethouder Kuijper deelde mee dat het bezwaarlijk zal gaan om er met auto's bij te kunnen komen zolang de door de gemeente aangekochte krotwoningen niet opgeruimd zijn, zodat men daar dan doorrijden kan. Om tussen de woningen in de S. M. Loncquestraat door te rijden is" be zwaarlijk voor de daar verhuurde volkstuinen. Verder werd de moge lijkheid geopperd om over de grond te rijden van het loonbedrijf van de gebr. J. en A, Dorst. Eén en ander zal worden bekeken. Smeerboel In dit verband wees ook de heer Stoutjesdijk (CHU) op de wenselijk heid wat te gaan doen tegen de ver regaande smeerboel in de watergang, lopende van de hoek van de Abeele- straat naar de Rijksweg bij Ooster land. Zover hij eigendom is van de heer Van Trierum is deze sloot door dezen gedempt, doch het publiek gaat nu verder hiermee. De bende, die veel weg heeft van de belt in Ouwerkerk, nadert nu de Rijksweg en het wortd hoog tijd, dat hier paal en perk aan gesteld wordt. Mevr. Van der Zande informeerde hoe ver het nu staat met het plan gewest- vorming, waarop de voorzitter ant woordde dat dit in de volgende ver gadering zal worden besproken. De heer Romeijn wees op de rommel, die reeds geruime tijd ligt in een put op het einde van de Muijeweg te Nieuwerkerk, en hij informeerde wat hiertegen gedaan zal worden. Wethouder kuijper deelde mee dat er beplanting zal komen, waardoor de viezigheid aan het oog zal wor den onttrokken. De heer Van 't Hoff merkte op dat er watervogels door de gemeente gebracht zijn in de vij ver, die als ijsbaan in de winter dienst doet. Hoe moet dit nu met de aanwezige vlonder, vroeg hij, den kende, dat het schaatsrijdend publiek hiervan hinder zal ondervinden. Wet houder Kuijper zei, dat er een eind verder bij de Schoolstraat een stuk je vijver bij vorst zal worden open gehouden, waar de eenden in kun nen blijven zwemmen en dat de vlonder bij invallende vorst tijdig zal worden weggehaald. Verder deel de de wethouder mee op een desbe- Amsterdam wil schoon blijven/worden AMSTERDAM, 27-5. Onder het motto „Amsterdam - hou me mooi" is de gemeente Amsterdam een nieu we actie begonnen om de bevolking „zindelijk" te krijgen. De actie be staat uit advertenties en affiches en uit een bioscoopfilmpje met de titel „Mottatnou". Die titel is nog over van de vorige reinigingsactie. Zaterdag zullen naar schatting 250 jongeren een grote schoonmaak in Buitenveldert houden met materiaal van de stadsreinigingsdienst. BELFAST. De vijf huisvrouwen die vorige week, namens de katholieke vrouwen van Bogside en Creggan in Londonderry een onderhoud hadden met de Britse minister voor Ulster, Whitelaw, ontmoetten nadien plaat selijke commandanten van het gehei me Ierse Republikeinse Leger, van wie ze beëindiging van het bloed vergieten willen. De commandanten waren daar echter niet voor te vin den. 63 DOOR GERRJ7 FRANSSEN Twee bruidjes in het wit, twee"" statig geklede bruidegoms. Het halve^ dorp is uitgelopen, want zo'n dubbel^ huwelijk zie je niet iedere dag. Langs^ de wegen, waarlangs de stoet zal' gaan, staan rijen mensen. Het is een mooie zonnige dag in het begin van september. Wederzijds is er niet veel familie, maar Henk en Berendien bemerken nu pas, hoeveel vrienden en kennissen ze hebben. Daarom wordt het voor hen een on vergetelijke dag. Evenzo voor Jaap en Pleunie. Want zij delen immers mede in de vreugde van beide ande ren In de enige grote zaal, die het dorp rijk is, wordt na de huwelijksplech tigheid feest gevierd. Er is een band je en er kan gedanst worden. Er is een uitgebreid diner, terwijl een conferencier de stemming er in weet te brengen. Halverwege de avond zijn Henk en Pleunie plotseling verdwenen. Ze hebben handig gebruik gemaakt van een spelletje op het toneel, dat de conferencier organiseert. Aller aan dacht is gevestigd op de zogenaamde zang wedstrijd, die hij tot stand heeft gebracht tussen twee achttallen. Als beide „verenigingen" hun eigen lied tegelijk zingen, is het een oorverdo vende cacaphonie en in deze paar minuten verdwijnen Henk en zijn jonge vrouw door een achterdeur. Brink heeft ervoor gezorgd, dat de grote blauwe auto rijklaar is. Een handruk en dan rijden ze weg in de donkere avond. Langs de garage, die in het duister ligt, bij de pompen met gedoofde lichten en niet ontsto ken lichtreclame, brengt Henk zijn ""wagen handig op de autoweg. Dan drukt hij het gaspedaal diep in. Ze hebben een paar honderd kilometer voor de boeg. Pleunie zit naast hem, de handen in de schoot, voor zich uit te turen. „En hoe voelt mevrouw mijn echt genote zich wel vraagt hij schert send. - „Heerlijk, jongen. Het was een fij ne dag met een nog prettiger avond, maar ik voor mij ben blij, dat we de drukte konden ontvluchten. Want ze legt haar hand even op zijn arm„nu ben ik maar het liefst met jou alleen." „We gaan er veertien dagen fijn van genieten, mijn alles," zegt hij met trillende stem. „Dat je nu mijn vrouw bentik kan het haast niet geloven „Toch is het zo." Ze lacht even. „Hopelijk geen spijt Hij knikte enkele malen. „Nou, en of Ze kijkt hem van terzijde aan. „Hij zegt wat „Ja, liefje, spijt omdat ik je niet wat jaartjes eerder leerde kennen. Hartje van me, daarom hebben we heel wat schade in te halen, vind je ook niet Pleunie gaat even tegen hem aan liggen. „Daar zullen we voldoende tijd voor hebben, mannetje Enkele uren later gaan Berendien en Jaap met de armen om elkaar de trap op naar hun slaapkamer. De klok wijst ver na middernacht, maar het feest was ook zo leuk en dan is het sneu voor de anderen om weg te gaan. Dus zijn ze tot het einde toe gebleven. Maar nu verlangen ze naar elkaar. Er zijn geen woorden voor nodig om te vertellen, hoeveel ze van elkaar houden. Af en toe staan ze stil om elkaar te omhelzen. Maar bij de deur pakt Jaap zijn vrouw op en loopt met haar over de drempel. „Dat brengt geluk", zegt hij. Berendien ligt stil in zijn armen. Hij drukt zacht zijn lippen op de ha re en kijkt zijn vrouw met een blik van oneindige liefde aan. Ze beant woordt zijn kus met half geopende lippen. „Liefstefluistert ze. Voorzichtig zet hij haar weer neer. „Mijn vrouwZijn stem klinkt haast eerbiedig „Mijn heerlijke vrouwik zal je aanbidden en liefhebben Ze loopt bij hem vandaan en sluit de overgordijnen. Daarna knipt ze een klein lampje aan boven de toi lettafel. In de grote spiegel kijkt ze naar hem. Er zijn een paar vurige plekken op haar wangen. Ze staat daar en wacht af. De vrouw, die be reid is haar bruidegom te ontvangen. Langzaam loopt hij op haar toe. Als hij achter haar staat, ziet hij, dat de kleur op haar wangen dieper rood wordt. Zacht sluit hij haar van achteren in zijn armen en kust haar in de hals. „Kom, mijn schat, nu gaan wc ons geluk beleven." Met een ruk draait ze zich om, haar volle armen slingeren zich om zijn hals en ze trekt zijn hoofd hef tig naar zich toe. Ze perst haar lip pen op de zijne. „Eindelijk, lieve jongenwat heb ik naar dit ogenblik met jou verlangd Einde HAARLEM. De uitbreiding van de EEG met Groot Brittannië, Ier land, Denemarken en Noorwegen zal voeren tot een verdere internationa le arbeidsverdeling tussen de be trokken nationale economieën en hun bedrijfstakken. Dit staat in een motie, die werd aangenomen op de jaarvergadering van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel. UTRECHT. In Amsterdam is op 66-jarige leeftijd in de ziekenverple ging aan de Prinsengracht de heer Jacob Berend Rosenboom, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond overleden. De heer Rosenboom was in november 1971 benoemd tot voorzitter van het KNGV, nadat hij na het overlijden van de heer De Jong, deze funktie reeds enige tijd had vervuld. ROTTERDAM. Er bestaat grote kans, dat deze week in Parijs een accoord wordt bereikt met Frankrijk over het beperken van de zoutlozin- gen in de Rijn. De Nederlandse dele gatie in de Internationale Rijncom missie heeft hoge verwachtingen van de conferentie, die vandaag (maandag) in de Franse hoofdstad begint. AMSTERDAM. De N.V. Ballast Saudi Arabië, dochtermaatschappij van Amsterdam Ballast Internatio nal, een werkmaatschappij van Bal- last-Nedam Groep N.V., heeft op dracht gekregen voor de bouw van vijf Blendingstations in de ooste lijke provincie van Saoedi-Arabië. GRONINGEN. In het academisch ziekenhuis in Groningen" is de 68- jarige Hendrik Nonde uit Blij hem overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. De man was eer der op de avond met zijn bromfiets op een voorrangsweg in Wedde ge grepen door een personenauto waar aan hij geen voorrang verleende. UTRECHT. De provinciale bestu ren, vereniging in het internatio naal provinciaal overleg, vrezen dat het natuurbeschermingsbudget in de Rijksbegroting volgend jaar een te rugslag zou kunnen ondervinden door de krappe financiële positie en een eventueel veranderde priori teitenstelling van het rijk. NIJMEGEN. De 22-jarige E. B. Straten uit Niftrik (gem. Wijchen) is in een ziekenhuis in Nijmegen over leden aan de gevolgen van een ver keersongeluk. De jongeman raakte vrijdagmiddag ernstig gewond toen de auto waarin hij meereed donder dagmiddag in een onoverzichtelijke bocht in de Liendensestraat in Ba tenburg frontaal inreed op een tege moetkomende trekker met oplegger. 1.0 0 0 0 0 0 0 0 1 Spitsbergenexpeditie '72 DEN HAAG, 27-5. Vanuit Den Haag is de 4 leden tellende Neder landse Spitsbergenexpeditie 1972 op weg gegaan. Met een autobusje reist het viertal, Fred van Olphen, Hein en Loek Rij ven en Hein Doeksen, naar Noorwe gen waar met een cruiseboot de over steek wordt gemaakt naar Spitsber gen. Op het hoofdeiland van de ar chipel willen de vier jeugdige onder zoekers profiterend van de pooldag, vanuit een basiskamp in Lonyarbyen eerst een voettocht van 200 km ma ken naar de oostkust en vervolgens een van 300 km naar het centrale bergland voor vogel- en milieukun dige waarnemingen. Het viertal denkt begin september weer naar Nederland terug te keren. Het Prins Bernhard Fonds subsidieert de ex peditie voor een deel van de kosten. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 30 MEI. NED. I. Om voor de afwisseling eens met het laatste programma-on derdeel te beginnen, De VARA be sluit de avond op het eerste net met de aktualiteitenrubriek „Achter het Nieuws". De binnenlandse politiek staat centraal in dit programma van uit het Haagse House of Lords. De aktualiteit wordt vooraf gegaan door een „Kronkel" van Carmiggelt en vijftig minuten speurwerk in de vorm van afdeling Fraude. Inspecteur Gamble komt voor hete vuren te staan als hij de kans krijgt om twee afpersers, op wie hij al jaren het oog heeft, te pakken te krijgen. Over hengelaars en hun prooi gaat de do- kumentaire „Vissen", die direkt na het journaal van acht uur op het scherm komt. Het tijdstip van uit zending is goed gekozen, want over morgen gaat het -visseizoen weer open. Tussen zeven en acht uur twee programma'shet vierde deel van Pipo op Bizarra en het vraag en ant woordspelletje Tik tak tor. NED. II. Hoewel het wellicht ori gineler had gekund, is het toch aar dig dat het programma „Met liedjes het land in" ter gelegenheid van het feit, dat de artiesten dit keer optra den voor een groot gezelschap Ne derlandse brandweerlieden, is omge doopt in „Met liedjes de brand in". Als gasten o.m. De kermisklanten, Saskia en Serge, De Jantjes, Willy Alberti en Mieke Bos. Om zeven uur laat de NCRV ons vast kennismaken met de jeugdserie „Follyfoot", die SCHEVENINGEN. Na een landing op het Scheveningse strand heeft koning Willem I (Jan van Rooyen) in aanwezigheid van minister Geertse- ma van Binnenlandse Zaken, de fees telijke opening verricht van het Sein post restaurant en terras. Advertentie vanaf 3 juni regelmatig op de buis komt. Vooral de paardeliefhebbers zullen zich voor deze serie interesse ren, omdat de trotse viervoeter hier in de hoofdrol speelt. Ook is er voor acht uur nog een aflevering van het spel „Zo vader, zo dochter". Het is de laatste van dit seizoen en daar om gaat het er eens anders dan ge bruikelijk toé. Na het journaal van acht uur volgt de aktualiteitenru briek „Hier en Nu" en op het pro gramma „Met liedjes de brand in" volgt de rubriek „Anders Nieuws", waarin een gesprek met ds. Allam Boesak uit Zuid-Afrika. Resteren nog het laatste nieuws en „Den Haag vandaag". DINSDAG 30 MEI. NED. I: 10.45 Teleac; 18.45 Fabel tjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Pipo op Bizarra; 19.30 Tik tak tor; 20.00 Journaal; 20.21 Vissen; 20.55 Afde ling Fraude; 21.45 Simon Carmiggelt; 21.50 Achter het nieuws; 22.30 Jour naal; 22.35 Teleac. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Follyfoot; 19.20 Zo vader zo dochter; 20.00 Journaal; 20.20 Hier en Nu; 21.00 Met liedjes de brand in; 22.25 Anders Nieuws; 22.40 Journaal; 22.45 Den Haag vandaag. depanty voor de maten (in de gouden verpakking)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7