C.J.V.-KAMPHUÏS TE RENESSE FEESTELIJK GEOPEND Vóór- en tegenstanders Oosterschelde-sluiting aan het woord STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 mei 1972 Nr. 21987 NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor VERHUUR KLUISLOKETTEN BROUWERSHAVEN Markt, donderdags van 9.00- 10.30 uur. Bevordering der Zeeuwse Visserij - belangen „Zevibel", de jaarvergade ring. Aardappelkontaktdag Op dinsdag 13 juni wordt in de Stadswijnkelder te Kortgene de Aardappelkontaktdag 1972 Noord- Beveland gehouden. Het woord zal o.m. worden gevoerd door de heer C. P. Meijers over het onderwerp: „Aardappelbewaring nieuwste stijl". ZIERIKZEE Rode Kiuis op Paardenmarkt Woensdag 31 mei zal ook het Ne derlandse Rode Kruis een plaats be zetten op de Paardenmarkt. De afd. „Welfare" verkoopt dan de werkstukken van bejaarden en pa tiënten. Tevens zijn er een pop waarvan de naam geraden moet worden en een blauwe bedsprei, die verloot wordt. Brengt allen een bezoek aan de kraam ten bate van het werk onder onze zieken en bejaarden. Buitenconcert „Kunst en Eer" Dinsdagavond 30 mei a.s., 's avonds om half acht, hoopt de Koninklijke Harmonie „Kust en Eer" opnieuw een buitenconcert te verzorgen in Plan West. Als plaats van handeling is deze keer gekozen het bejaarden centrum Borrendamme. Onder lei ding van Eduard de Looff sr, brengt de harmonie een programma van ongeveer een uur dat in het popu laire genre ligt. Vooraf wordt geza menlijk met drumband een mars naar Plan West gemaakt. Het begin punt van deze mars is het repetitie lokaal aan de Nieuwe Bogerdstraat. Het eindpunt van deze mars is het bejaardencentrum „Borrendamme". De aanvangstijd van deze mars is bepaald op zeven uur. Indien de weersomstandigheden hiertoe mee werken belooft het een mooie mu ziekavond 'te worden. Het bestuur der harmonie hoopt erop te mogen vertrouwen dat tijdens het concert het publiek zoveel mogelijk de stilte in acht zal nemen, zodat er voor de dirigent en muzikanten geen hinder lijke storingen zullen ontstaan. MIDDENSCUOUWEN Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 30 mei wordt in het gemeentehuis te Scharendijke een vergadering gehouden van de ge meenteraad van Middenschouwen. De agenda telt een 13-tal punten. Aan de orde komt o.m. een voorstel tot aanvulling van de Kampeerver- ordening met bepalingen inzake het individueel kamperen. Verder een voorstel medewerking te verlenen aan de Ver. v. Chr. Nat. Schoolon derwijs te Scharendijke voor de aan leg van c.v. in het schoolgebouw, de inrichting van een handenarbeidlo- kaal en de aanschaffing van rekken voor berging van leermeubelen. Ten slotte een voorstel medewerking te verlenen aan het plan van de Wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee tot het bouwen van 21 woningwetwoningen te Kerkwerve. BROUWERSHAVEN Bejaarden maakten busreisje De bejaarden van Brouwershaven hebben hun jaarlijkse reis er weer op zitten, ditmaal over de nieuwe Brouwersdam en Haringvlietdam. Des middags half één vertrok het ge zelschap met een bus van het tou- ringcarbedrijf Van Mourik via Scha rendijke en de nieuwe dam naar Goe- ree-Overflakkee. Via Stellendam ging het naar Hellevoetsluis, langs Den Briel naar Oostvoorne en Roc- kanje, waar de thee werd gebruikt. Via dezelfde terugweg arriveerde men des avonds weer op Schouwen waarna een rondrit door Schouwens Westhoek een voortreffelijk diner werd gebruikt in hotel „Het wapen van Zeeland" 'te Renesse. De hotel houder de heer W. Vlaander (oud- Brouwenaar) zorgde hier voor een welverzorgde tafel. De presidente, mevr. Schouwenaar-Lindenbergh, sprak bij de thuiskomst namens alle bejaarden een hartelijk dankwoord tot de chauffeur voor de keurig ver zorgde reis. SCHUDDEBEURS Landhuis „De Roterie" wordt verkocht Vlaghijsen door vier clubleden, die waren aangekondigd door trompetblazers. Toen dan ook bleek dat men niet langer meer gebruik kon maken van het terrein op de „Molenhoeve" werd naar andere mogelijkheden uitgeke ken. De oplossing werd, na ingewon nen advies, zelf een terrein kopen aan de Kampweg. Voorwaar geen klein besluit voor een betrekkelijke kleine vereniging, maar via een flin ke geldlening kwam het nodige be drag op tafel C.J.V. Kamp voor het overleg met diverse instanties om de nodige ver gunningen in de wacht te slepen. Daar de „buren' geen bezwaar aan tekenden, kon de gemeente Wester- schouwen vergunning verlenen via het bekende artikel 19. Het Water schap Schouwen-Duiveland kon on der bepaalde voorwaarden vergun ning geven tot lozing van het riool water. Plattelandsvrouwen zagen de Floriade Dezer dagen vertrokken 46 deel neemsters voor het jaarlijkse reisje. Via Gorinchem (koffie in het motel) en na de voor ieder altijd weer boei ende tocht per rondvaartboot door de grachten van onze hoofdstad be reikte men de Floriade. Allen geno ten van de zeer uitgebreide buiten tentoonstelling en de bijzonder mooie binnenexpositie in de Amstelhal. Te rug ging de reis via Rotterdam, waar in het Hilton Hotel eeïi koud buffet werd genoten. Zeer voldaan keerde men om 9 uur in Zierikzee terug. Het was een zeer geslaagde reis, waar alle deelneemsters met genoegen aan kunnen terugdenken. Advertentie De vroegere vlasroterij „Dreischor", staande aan deZuiddijk te Schud- debeurs werd in 1968 verkocht aan de heer M. Smits te Oosterland. Di verse pogingen om het vervallen ro- terijgebouw aan de man te brengen mislukten aanvankelijk, doch uitein delijk slaagde men er in om de oude „Rooterij" voor een redelijke prijs van de hand te doen. De schoorsteen werd gesloopt en de oude gebouwen werden door het Bouwbedrijf Boo- gert uit Oosterland tot een zeer ex clusief landhuis verbouwd. Er wer den bovendien garages bijgebouwd, paarden- en veestallen, een voeder berging en er werd een trainings- baan .voor paarden aangelegd. Het geheel is 4.37.40 hectaren groot want in de loop van de tijd werd nog wat nabijgelegen bouwland aan het to tale complex toegevoegd. In een lan delijk dagblad wordt het landgoed nu te koop aangeboden en via een Zierikzeese notaris kan men tot 1 juli 1972 de inschrijvingsbiljetten inleve ren. OUWERKERK Unieke prestatie dankzij geslaagde acties Renesse werden zeer op prys gesteld. Ook de gemeenteleden gaven daar blijk van door spontaan maar even f 270 byeen te brengen bij een deur- kollcktc aan de uitgang van een kerkdienst,' aldus de heer Schot. „Het einde" Het aktiecomité bij monde van mej. A. Padmos sprak er haar vreug de overuit dat dit „Het einde was". Vergadering „Zevibel" Gp zaterdag 17 juni houdt in „Brittania" te Vlissingen de Ver. t. Maar voor een goed kamp is meer nodig dan alleen maar een lap grond Er moest een beplanting op aange bracht worden, er moesten ook an dere noodzakelijke voorzieningen ko men. Voor die voorzieningen moesten vergunningen verleend worden en bovenal moest er geld voor zijn Men droomde van een kamphuis, met een goede keukenruimte, eetzaal en re creatiezaal en goede wasruimten. Een voorlopige berekening wees uit dat men minstens f 20.000 nodig zou hebben. Voor een vereniging met in totaal 150 leden, waarvan de mees ten beneden de 15 jaar zijn, een ge tal om „moedeloos" van te worden. Niet alzo de C.J.V.'ers te Zierikzee. In oktober startten zij met diverse aktie's, met als streefbedrag die f 20.000. Tulpenbollen, begonia's, olie bollen en speculaaspoppen, mossels enz. werden verkocht. Enkele dans avonden werden gehouden. Een klusjescentrale zorgde ervoor dat ruim f 1000 binnen kwam. Op allerlei manier heeft men langs de weg getimmerd, om werkelijk te kunnen timmeren aan de Rampweg. In dit halfjaar was het opmerke lijk dat de jeugd zich buitengewoon heeft geweerd. Maar de ouderen lie ten zich niet onbetuigd. De 65-plus- sers hebben ook hun krachten gege ven aan de werkelijke bouw. Inmiddels zorgde de stichting „Publieke zaak" Hoezeer het de G.J.V. „Samen Ver der" gelukt is haar werk tot een pu blieke zaak te maken, bleek wel uit het groot aantal gasten dat bij de opening tegenwoordig wilde zijn. Vertegenwoordigers van de ge meenten Westerschouwen, Midden- schouwen, burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee, afgevaardig den van de Herv. kérken te Zierikzee en Renesse en van het Provinciaal C.J.V.-bestuur, talrijke ouders van de clubleden, oudleden van de vere niging en vele belangstellenden. Vele goede woorden werden er gesproken. Weth. Steur, namens Westerschou wen sprekend, was zeer verheugd dat de jeugd in Zierikzee tot een zo flinke dadendrang in staat bleek. Het verheugde hem dat de .gemeente aan dit project had mee kunnen hel pen. Soms was men wel iets voor op de vergunning die nog komen moèSt, maar het .overleg verliep altijd pret tig. De predikanten Van der Schee en ~)e Wit spraken er hun vreugde over uit dat er naast de C. van camping, nog een belangrijker C. n.l. van Christus hier tot uitdrukking ge bracht wordt. Ds. De Wit van Renesse wees op het provinciaal project eveneens aan Namens het aktiekomitee overhandigde Marijke Jumelet-Volmer twee enor me sleutels aan de C.J.V.-leiding. Conferentie te Cadzanrl CADZAND, 27-5. De afsluiting van de Oosterschclde zal een groot verlies betekenen aan natuurlijk milieu. Een gering winstpunt va nde afsluiting zal het inrichten van de voordelta als natuurgebied kunnen betekenen. Het einde omdat het zo mooi gewor den is en zo doeltreffend. Het einde ook omdat het er op zit met de ak tie's en dat het zo maar genoemde bedrag van f 20.000 ruimschoots ge haald werd. Zij dankte allen voor de medewerking. Van haar was het gezegde „er zat schot in", want er zat „een Schot" in de leiding. „Ome Bart" bleef onder deze lof zijn rust en kalmte bewaren. Hy was het die in zijn dankwoord de sprekers beantwoordde. Veel lof voor het gemeentebestuur van Zie rikzee en burgemeester De Meester die altijd wel een gaatje vonden om toestemming te kunnen verlenen voor de vele aktiviteiten. Een vergunning kon men honere- ren. Dat was de vergunning voor een „koek en zoopje" bij een ijsbaan als het vriezen zou. De burgemeester deelde echter terstond mee dat deze vergunning verlengd wordt voor het volgend jaar. Want aktie zal er wel nodig blijven. De heer Reijnhoudt van het Pro vinciaal bestuur van de C.JCV. liet doorschemeren dat het in de leer wil bij de mensen in Zierikzee, als het om aktie voeren gaat. Immers dit is wel een van de grote verdiensten: dat men er in slaagde jong en oud te aktiveren. De heer Schot moest bekennen, dat men in Zierikzee, wel eens zo druk bezig was met eigen zaken dat men het grotere verband wat vergat. Hij hoopte dat nu de tijd weer ge vonden kan worden, ook daaraan aandacht te besteden. Hij was dankbaar dat hij deze middag allen die hadden meegewerkt kon danken. Bij zoveel medewerking is het leiding geven niet moeilijk. Wy droomden hoe het worden kon. De heer Ringclbcrg zorgde ervoor dat de droom omgezet werd in een bruikbare tekening, terwijl ook het toezicht op het werk veel tijd van de heer Ringclbcrg vroeg. De goede handen met de kerkelijke gemeente Dit zei dr. S. Parma van het Del ta-Instituut voor Hydro-Biologisch onderzoek op het Oosterschelde-con- gres, dat vrijdag en zaterdag op ini tiatief van de vcrenigign milieuhy giëne Zeeland en de politieke par tijen in Cadzand werd gehouden. Een afgesloten Oosterschelde, in gericht als zoetwaterbekken, zou zich kunnen ontwikkelen tot een biologisch evenwicht, waarvan de zeldzaamhcidswaarde echter gering zal zijn. Deze compensatiemogelijk heid gaat ten koste van de verschei denheid aan milieutype, aldus dr. Parma. De inrichting van een afgesloten bekken met een compartiment dat zout blijft, betekent - mits goed be heerd - de grote winst ten opzichte van een niet verdeeld zoet meer. Al deze mogelijkheden zijn echter on dergeschikt aan een beveiliging, waarbij dc Oosterschelde open kan blijven, zo was hij van mening. Het is echter zeker, aldus dr. Par ma. dat een open Oosterschelde niet onkwetsbaar is. Lozingen van afval water en uitslag van polderwater houden voor het natuurlijk milieu risico's in. Het intensievere recrea- tiegebruik van open water cn de oevers werkt ook verstorend op de flora en fauna, evenals dc toenemen de scheepvaart en de inlaat van vuil Rijnwater. Tenslotte is vermenging van Oos- terschrldewater met verontreinigd kustwater een gevaar voor veel die ren. Maar dit alles vormt geen ar gument om de Oosterschelde af te sluiten van dc zee, aldus dr. Parata. Hij meende, dat Rijkswaterstaat bij verandering van de plannen niet in zijn maag hoefde te blijven zitten met de werkeilandcn in de monding van de Oosterschelde. Hij zou ze willen inrichten als broedplaatsen voor de vogels. Nieuwe Deltacommissie De heer Parma, die ook namens de studiegroep Milieubeheer van dc oeculogische kring sprak, deed een beroep op de minister van Verkeer en Waterstaat een nieuwe Delta commissie in te stellen, waarin mi lieudeskundigen zijn vertegenwoor digd. Deze commissie zou dienen te onderzoeken op welke wijze de eisen van bescherming tegen stormvloed rampen en van behoud van natuur lijk milieu zijn te combineren Rijks waterstaat zou alternatieven op hun waarde dienen te testen en nieuwe alternatieven dienen te ontwikkelen, aldus dr. Parma. Voorstander Uiteraard sterk voorstander van de Oosterschelde was het hoofd van de Deltadienst ir. H. A. Ferguson, die de verschillende in de loop der ja ren geponeerde alternatieve plannen aan een diepgaande beschouwing onderwierp. Hij verdedigde de stel ling dat verhoging van de zeedijken alleen nuttig is op een bestaande goede fundering, maar met dc dijks- ondergrond van de Oosterschelde is dit niet het geval. Hij herinnerde er aan dat nog re centelijk weer een oeverval bij de Plompe Toren is geconstateerd en dat is weer een bewijs van de grote onzekerheid met betrekking tot de ondergrond. Alleen een dam - zo meende ir. Ferguson kan de onze kerheid wegnemen. Rijnwater Ter sprake kwam ook het Rijnwa ter, dal sterk vervuilend zal werken. De vuile Rijn echter moet schoon gemaakt worden en mag niet dienen als argument om de Oosterschelde open te houden. Ir. Ferguson zag ook op grond van praktijkervarin gen - een verschil tussen de Ooster schelde cn b.v. het Brouwershavense Gat, het Haringvliet en de Wesler- schelde. Juist de Oosterschelde is een gebied vol verrassingen. Het is een roerige zeearm, waarin de water- cn stroomomstandigheden zich telkens wijzigen en als men dc Oosterschel de leeg zou kunnen laten lopen, dan kwam er een onthutsend beeld te voorschijn. Het was wel duidelijk te Cadzand dat de verschillende stand punten lijnrecht tegenover elkaar staan, maar na alle verwikkelingen rond dit probleem is zulks in dit sta dium ook geen wonder. Het was al een hele zaak, dat vóór en tegen standers van sluiting zo openhartig met elkaar van gedachten konden wisselen. RENESSE, 27-5. Eén week later rlan de bedoeling was, kon de vlag gehesen worden aan de vlaggemast voor het kamphuis van de C.J.V. „Samen Verder" op het kampeerterrein aan de Rampweg. Gelet echter op het vele werk dat verzet moest wor den, voor het zover was, kan men deze vertraging! gerust verwaarlozen. Het heeft de C.J.V. in Zierikzee nooit aan doorzetters ontbroken. Maar hetgeen nu gepresteerd is mag wel uniek genoemd worden. Direkt na 1945 startte men het kampwerk voor de clubleden. Het is alle maal begonnen in het „Kalversbos' bij de hofstede van de heer C. den Boer in Haamstede. Maar al spoedig werden de tenten daarna opgezet bij de fam. Viergever op de Molenhoeve te Renesse. De C.J.V. Zierikzee en de bevolking van Renesse zijn door al die jaren heen aan elkaar verknocht geraakt. de Rampweg, waarover ook al aardig wat geschreven is. Hij achtte deze camping even hard nodig als hetgeen in wat groter verband aangepakt wordt. De „sleep-inn", honderd me ter verder, hoopt een goede buur te zijn. Deze spreker vroeg nog wel aandacht bij de aanwezigen voor het feit, dat vele jongeren die met een eigen tent naar westelijk Schouwen komen bijna geen plaats kunnen vin den omdat vele campings hun niet toe laten. Wie zo vroeg hij zich af, zal voor deze groep jongeren, een vrije kampeermogelijkheid openen met goede voorzieningen en onder uiteraard verantwoordelijke leiding? Via Staatsbosbeheer, kon voor dit terrein geen subsidie verkregen wor den voor het aanbrengen van een goede beplanting. De heer J. C. Braber, zelf oud C.J.V.'er, had vaak goede adviezen verstrekt en werd in de arm geno men voor een goed plantadvies. Uitgerekend op een dag dat er een flinke sneeuwstorm over het terrein trok zou de eerste boom geplant worden. Maar de planters bleven er niet voor thuis en de eerste boom werd door de heer Braber geplant. De laatste boom zou deze dag de grond ingaan, geplant door Bart Schot, zo was de bedoeling van de firma Braber. Daarbij had de heer Braber graag de mededeling gedaan dat de gehele beplanting geschonken werd door zijn firma. Nu vanwege het weer de planting even uitgesteld werd, deelde hij dit tijdens zijn feli citatie toespraak mee. Een geschenk van ruim 2500 bomen en heesters werd natuurlijk dankbaar aanvaard. Trouwens het bleef ook niet bij dit ene geschenk. Keukenkrukjes en een roldientafel werden aangedragen. Boeken voor de bibliotheek werden toegezegd. Node vertrok men van de Molen hoeve, maar vol trots konden de aanwezigen uitgenodigd worden voor het bezichtigen van het kampgebouw Natuurlijk werd de inwendige mens deze middag niet vergeten. Glunderend bekeek de oud-kna- penleider de heer Schippers het ge bouw Vele jaren gaf hij bezielende leiding aan het jeugdwerk. De jon gens van zijn club zijn mannen ge worden. Kerels die van aanpakken weten, die nog steeds voortgaan met het bouwen op de grondslag die hij mocht helpen leggen. Voor deze zomer staan reeds ruim 5000 overnachtingen geboekt. Velen zullen er nog bij komen in de loop van de jaren. De meisjes en jongens in Zierikzee staan er borg voor, dat deze camping met haar gebouwen en haar staan plaatsen voor enkele caravans een van de goede bedrijven zal blijven in de Westhoek. Gelukwensen werd verder aange boden door burgemeester De Meester van Zierikzee, de heer P de Rijke, jeugdouderling van de herv. ge meente Zierikzee, die een klok voor de recreatiezaal aanbood, terwijl de heer A. van Oosterom, vice-voorzit- ter ^ran de C.J.V. Zierikzee, een ser veerwagen aanbood. Deltaweek 1972 De Deltaweek 1972 wordt geopend op vrijdag 9 juni met de start van de Veronica-zeilrace op de ree van Colijnsplaat. Wim Jumelet en Bart Schot brengen een welverdiende toast uit op de ge slaagde opening van het C.J.V.-kamp. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Ned. Herv. Kerk De collecte voor de zending heeft tot op heden f 186,75 opgebracht. „Het Hoogeland" De collecte voor de stichting „Het Hoogeland" te Beekbergen heeft te Ouwerkerk opgebracht f 90,25. Schoolreisje Momenteel circuleert alhier de in tekenlijst ten behoeve van het jaar lijks schoolreisje der openbare school.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3