AGENDA Het Rode Kruis draait uitstekend in de provincie Zeeland De eerste „Hollandse nieuwe" Duitser roeit zijn gezin uit Vier jonge mensen dood bij botsing In toekomst minder dienstplichtigen Auto raakt in vangrail: vier doden Eerste aardappelen Minister over Oosterschelde Rekenkamer bespaart 75 miljoen LAATSTE NIEUWS Een veelzeggend overzicht MIDDELBURG, 27-5. Het Rode Kruis-werk in Zeeland leeft. Dit uit zich ook in de resultaten van de collecte. Voor de 19e achtereenvol gende keer behaalde de provincie het hoogste resultaat. De plaats St. Philipsland-Anna Jacobapolder loopt voorop; zü behaalde voor de 16e maal landelijk het hoogste gemid delde resultaat. Waarvoor zijn de bijdragen nodig? Enkele voorbeelden: De bloedtrans fusiediensten. Het zijn er 7 die prak tisch heel Zeeland bestrijken. Deze diensten met medewerking van 5194 donors zorgen voor de toevoer van nagenoeg al het bloed dat nodig is in de ziekenhuizen. Deze vrijwilli gers zijn dag en nacht bereid perio diek bloed te geven. Het aantal transfusies bedroeg over 1971: 4614. De bloedplasma-winningen. Vorig jaar werden er 2011 flessen bloed in gezameld, die verzonden zijn naar het Centraal Labaratorium van het Ned. Rode Kruis in Amsterdam, waar het verder is verwerkt. Men kan stellen dat bij een directe transfusie een donor zijn bloed als onvervangbaar geneesmid del geeft aan één patiënt en dat met de frakties yan het bloed van plas ma-donors de genezing van meerde re patiënteri mogelijk wordt ge maakt. Moedermelk. Vorig jaar werd er in Zeeland 67,4 liter ingezameld die in eerdergenoemd laboratorium is verwerkt. Vakantie-projecten voor lichame lijk gehandicapten. Jaarlijks gaan er 72 Zeeuwse1; patiënten mee als gast aan boord van het Rode Kruis hospi taalschip „JJ Henry Dunant". Het is én voor de gakten én voor hen die hen dag in dagt uit verzorgen wer kelijk vakantie »(als zij deze tocht kunnen meemaken. Dit geldt ook vqor de beide va kantie-tehuizen „De'^Valkenberg" en „IJsselvliet" waar resp. jaarlijks 24 en plm. 15 gasten eert week verblij ven. Jeugd Rode Kruis-aktiviteiten. Honderden Nieuwjaarskaarten wer den via het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis verstuurd \aan zie ken en bejaarden. Plm. 90 jeugdigen behaalden vorig jaar het jeugd-E.H. B.O.-diploma. De Jongeren Hulp Dienst, waarin Zierikzee al zo'n tiental jaren op voortreffelijke wijze deze taak ver vult, is thans uitgebreid met Goqs en Middelburg. Het Welfare^werk telt in Zeeland momenteel plm. 240 welfare vrijwil ligsters die proberen de validiteit die de zieke of bejaarde nog bezit te stimuleren en te aktiveren d.m.v. creatieve arbeid. Het Rode Kruis Korps Het Rode Kruis Korps behoort krachtens het besluit Rode Kruis tot de primaire taken van het Neder landse Rode Kruis. Reorganisatie-plannen zijn in be werking om het Rode Ki'uis Korps nbg meer in te schakelen bij vredes- rarn^en. Zeeland telt plm. 750 vrijwillers die aangesloten zijn bij de plaatselij ke colonnes. Deze mensen die een deel van hun vrije tijd beschikbaar stellen zijn bij veel van de hierboven genoemde ak- tiviteiten zeer nauw betrokken. Zij staan in principe dag en nacht klaar om te helpen waar en wanneer dit nodig is. Het totale ledenbestand van het Ned. Rode Kruis in Zeeland bedroeg per ultimo 1971: 35.675. Landelijk no. 1. Vijftien miljoen jaar „weg" HONOLOELOE, 27-5. Geleerden, die in de oceaanbodem boren in de Tasman en de Koraalzee hebben ontdekt, dat daar resten van vijftien miljoen jaar van de geschiedenis van de aarde zijn verdwenen. De fossiele zeeresten die gebruikt worden om de ouderdom van de se dimenten te bepalen blijken alle of wel ouder dan 45 miljoen jaar ofwel jonger dan 30 miljoen jaar te zijn. De geleerden die dit hebben vast gesteld zijn dr. James Andrews van de universiteit van Hawai en een groep collega's die met de „Glomar Challenger" bezig zijn met een geo grafische expeditie van twee maan den in de omgeving van Australië, Nieuw Zeeland en Nieuw Guinea. Supernova ontdekt PASADENA (Californië), 25-5. Aan het Hale-observatorium in Pasadena is op 13 mei een supernova ontdekt die helder der is en dichter bij de aarde staat dan alle supernova's die de laatste 35 jaar zijn waarge nomen, zo heeft een medewer ker van het observatorium, Charles Kowal, donderdag meegedeeld. De supernova be vindt zich in een klein melk wegstelsel dat door de sterren kundigen met ,NGC 5253' aan geduid wordt. Verwacht wordt dat dit interessante verschijn sel - een supernova is een ont ploffende ster - de komende twee jaar wel het meest be studeerde onderwerp zal wor den in de sterrenwachten. Watersnood in Haïti PORT AU PRINCE, 27-5. Grote delen van Haiti zijn overstroomd als gevolg van hevige regenval. Ver moedelijk zijn veel mensen verdron ken. Er zijn al dertig lijken gevon den. Volgens de eerste berichten zijn vijfhonderd huizen verwoest of zwaar beschadigd. Zeventig kilome ter weg is verdwenen. Het ergst is de toestand in de omgeving van Cayes, de derde stad van de repu bliek. Van moord verdachten bekennen ZWOLLE, 27-5. De 27-jarige Auke H. en de 29-jarige Herman E., die donderdagavond werden gearres teerd in verband met de moord op de 41-jarige A. M. Bonté in Zwolle hebben bekend. De beide daders en de 24-jarige vrouw G. B. B.-de O. Bij wie thuis het drama zich heeft afgespeeld zullen dinsdag voor de officier van justitie in Zwolle wor den geleid. VLAARDINGEN, 27-5. Zaterdag 7 uur zijn in Vlaardingen de eerste Hollandse Nieuwe, gevangen op de Noordzee, afgeslagen. Het waren honderd kantjes, in IJmuiden aan de wal gezet door de trawler V.L. 34 Anita van de rederij Kwakkelsten. De kwaliteit van de haring was nog wat schraal, maar voor de tijd van het jaar goed te noemen. Schuld en boete AKEN, 27-5. Een 30-jarige Neder lander die sedert 1965 wegens een verkeersovertreding de Westduitse overheid een boete van 300 mark schuldig was, wilde na zeven jaar zijn geweten ontlasten. „Kijkt u alstublieft of ik in het opsporingsre gister sta", zo meldde de man zich bij de grensovergang bij Aken. Be reidwillig plozen de douanebeamb ten allerlei documenten na, maar zij konden nergens iets over hem vin den. Pas bij navraag bij de rechtbank bleek, dat in de reeds stoffige pro cesstukken de 300 mark nog open stonden. Na betaling van het groot ste deel van de boete en de belofte dat hij het restant spoedig zou over maken, mocht de man Duitsland bin nen komen. ESSEN, 28-5. Een 29-jarige Duit ser heeft zondag zyn hele gezin en zjjn schoonouders, in totaal vijf per sonen, uitgeroeid. De man verschafte zich met ge weld toegang tot het huis van zijn schoonouders, waar de vrouw mét haar kinderen na onenigheid met haar echtgenoot, toevlucht had ge zocht. Hij schoot daar zijn vrouw, zijn achtjarig zoontje, en de schoon ouders neer. De schoonmoeder ont vluchtte zwaargewond de woning, maar overleed enkele uren later in een ziekenhuis. Na dit bloedbad nam hij zijn doch tertje van vijf jaar in zijn auto mee, doch schoot ook dit kind dood toen hij door de politie werd achtervogld. De man gaf zich daarna zonder ver zet aan de politie over. Collecte-opbrengsten K.W.-Fonds gestegen EINDHOVEN, 27-5. Tijdens de al- gemene ledenvergadering van het Koningin Wilhelmina Fonds, die in Eindhoven in het P.O.C. (Philips Ont- spannings Centrum werd gehouden, heeft voorzitter E. Schutenhelm me degedeeld dat de opbrengsten van de collectes sterk gestegen zijn tot f 3,5 miljoen. Toch blijft de stichting niet temin met grote tekorten kampen om het onderzoek te kunnen voort- zétten. Zelfs de reserves moeten worden aangesproken, zo zei hij. Nieuw progressief front? UTRECHT, 27-5. Op de zaterdag gehouden partijraad van de Partij van de Arbeid heeft partijvoorzitter André van der Louw gezegd, het geen slechte zaak te vinden wanneer in de komende jaren een federatie van progressieve partijen gestalte zou kunnen krijgen. De P.v.d.A. zal met kracht streven naar de vorming van een nieuw progressief front bij de volgende verkiezingen, aldus de P.v. d.A.-voorzitter, die zei niet te gelo ven dat de vorming van een nieuwe progressieve partij al vóór de ver kiezingen gewenst en zinvol is. NEW YORK. In twee gebouwen van de Columbia-universiteit in New York hebben zich zaterdag bomont ploffingen voorgedaan. Er zouden geen doden of gewonden zijn. PURMEREND, 29-5. Btf een ver keersongeluk op de Middenweg in Bcemstcr zijn zondagavond om streeks elf uur vier jongelui om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de personenauto waarin zij zaten, In botsing kwam met een tegenligger - een taxi en ongeveer 150 meter verderop in een sloot langs dc weg belandde. De wagen werd daar pas een half uur later aangetroffen. De taxichauffeur, dlo met zijn auto te gen enkele bomen botste maar on gedeerd bleef, verkeerde aanvanke lijk in de veronderstelling dat de andere wagen was doorgereden. Vol gens zijn lezing was de auto met de jongelui plotseling naar links uitge weken en op zijn rijbaan terecht ge komen. De slachtoffers zijn de 22-jarige J. G. V. van Beers uit Purmerend, de eveneens 22-jarige H. J. J. Miedema uit Monnikendom, de 21-jarige G. J. Ossebanr uit Middelle en de 23-jari- ge P. W. Vink, eveneens uit Middc- lie. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. De vrouw die tijdens een voorstelling van het Bolsjoi-bal- let in Moskou in aanwezigheid van - president Nixon „vrijheid voor Viet nam", was de vrouw van een Itali aans communistisch journalist in Moskou, zo is uit Italiaanse kringen in de Russische hoofdstad vernomen. NIEUW DELHI. De topconferentie tussen de Indiase premier Indira Gandhi en president Bhoetto van Pakistan begint op 28 juni in Nieuw Delhi. Dit is van officiële Indiase zijde vernomen. De duur van het overleg hangt af van het verloop der besprekingen. WASHINGTON. Dr. Wernher von Braun, de in Duitsland geboren ra ketspecialist die de Saturnusraket ontwikkeld heeft waarmee de Ame rikanen naar de maan reizen, heeft donderdag zijn ontslag bij de NASA ingediend. OOST-BERLIJN. In Oost-Berlijn hebben vertegenwoordigers van de Bondsrepubliek en de D.D.R. hun handtekening gezet onder het eerste staatsverdrag tussen de twee Duits- landen, dat volgens internationaal recht is afgesloten. Het verkeersver- drag werd voor de Bondsrepubliek ondertekend door staatssecretaris Egon Bahr en voor de D.D.R. door Michael Kohl. GENÈVE. Het Internationale Rode Kruis heeft vrijdag bekendgemaakt, dat het twee afgevaardigden naar Boeroendi gezonden heeft om te po gen, een einde te maken aan de slachting op grote schaal van bur gers door het leger. NIIGATA (NOORDWEST-JAPAN) 27-5. Twee opvarenden van de Ja panse baggermolen „Kairin Maru" worden vermist en bijna alle overige 46 leden van de bemanning hebben verwondingen opgelopen door een ontploffing, die zich op de bagger molen heeft voorgedaan. ROME. Een Italiaanse parlemen taire commissie heeft toegegeven dat zij niet heeft kunnen doordringen tot de wortels van de Siciliaanse maffia, ondanks negen jaar diepgaand on derzoek. LUXEMBURG. Pierre Gregoire, voorzitter van het Luxemburgse Huis van Afgevaardigden, heeft gezegd dat hij president Tito van Zuid-Sla- vië heeft voorgedragen voor de No belprijs voor de vrdede 1972. LIMA. In de woning van de ex- SSjer Friedrich Schwend in Peru heeft de Peruviaanse politie een foto gevonden waarop Adolf Hitlers plaatsvervanger, Martin Bormann, vermomd als priester voorkomt. Dit is bericht door het dagblad „La Prensa". PRAAG. Dertig jaar na de uitroei ing van de bevolking van hét dorp Ludice bij Praag door Hitiers SS is op een persconferentie in die plaats een lijst gepubliceerd met de namen van 86 personen, die aan de gruwe len zouden hebben deelgenomen. PARIJS. Een Chinese missie is in Parijs begonnen aan onderhandelin gen over de aankoop van het Frans- Britse supersonische vliegtuig Con corde. MUNCHEN. BMW (Bayerische Motoren Werke) brengt medio sep tember een „totaal nieuwe auto" op de markt. President-directeur Van Kuenheim heeft woensdag tijdens een persconferentie verklaard dat de Nieuwe BMW de types 1800 en 2000 zal vervangen. BRUSSEL. In de vijftien jaar dat de E.E.G. bestaat is de reële koop kracht in Nederland met 73 procent gestegen, aldus berekeningen van de diensten van de Europese commissie in Brussel. LONDEN. De Britse staatssecreta ris voor Noord-Ierland, Whitelaw, heeft in het Britse Lagerhuis de sa menstelling van een raadgevende commissie bekend gemaakt die hem moet bijstaan bij het besturen van deze provincie in afwachting van een regeling van de Noordierse kwestie. NEW YORK. Een federale rechter in New York heeft de 48-jarige Louis Cirillo, een sleutelfiguur van een bende die verdovende middelen smokkelt, veroordeeld tot 25 jaar ge vangenisstraf en een proeftijd van tien jaar. Onder het motto „Houdt de gemeente schoon" plaatsten kinderen van de vijfde en zesde klas van de basisscholen „vermaan-borden" bij duinover gangen. De foto toont het bord bij de duinovergang in de Laone te Renesse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Uitspraak minister HAARLEM, 27-5. Minister De Koster van defensie acht het moge lijk, dat de krijgsmacht het in de toekomst met enkele duizenden dienstplichtigen minder zal moeten doen. Maar hij ontkende dat het om 5000 man. zou gaan. Hij sprak zater dag op de jaarvergadering van de algemene vergadering van Neder landse reserve-officieren te Haar lem. Door een eventuele inkrimping - voorgesteld door de commissie van Rijckevorsel - zal de gevechtskracht van hetlegerkorps echter niet wor den uitgehold. Zijn streven zal erop gericht blijven een eventuele agres sor te doen beseffen dat hij onaan vaardbare risico's zou nemen. Minister De Koster sprak ook over de grote materieelaanschaffingen waarvoor de krijgsmacht binnenkort staat: het aanschaffen van een ef fectief mobiel luchtverdedigingsmid del. Hij acht het 35 millimeter lucht doelgeschut van Oerlikon het beste, dat op het ogenblik verkrijgbaar is. Dit soort geschut zal ook het best passen in de Nederlandse krijgs macht. LEIDEN, 27-5. Een gezin uit Dor drecht man, vrouw en twee kinde ren - is zaterdagochtend omgekomen bij een verkeersongeluk op de Rijks weg 4 (Den Haag-Amsterdam) ter hoogte van Leiden. Hun auto raakte vermoedelijk door de wind, op het viaduct over de spoorlijn Leiden-Utrecht van de weg en kwam in de rechter vangrail terecht. De auto werd volkomen vernield. De namen van de slachtoffers zijn: H. van Dyck (45), mevrouw P. van Dyck-Dooren (43), Angela van Dyck (10) en Renate van Dyck (6). Hevige wind Zij waren op weg naar Schiphol om daar de oudste dochter (19) van het gezin van het vliegveld op te ha len. De op een na oudste van de vier dochters tellende familie bevond zich tijdens het ongeluk op een cam ping ergens in Nederland. TIEL, 26-5. Op de veiling Septer te Tiel zijn vrijdag de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd. Ook de eer ste peulen werden geveild. De aard appelen brachten f 1,15 per kg. op, de peulen f 8,50 per kg. TWEEDE KAMER De stookolie op Zuid-Bevelancl DEN HAAG, 27-5. Het Pv.d.A.- kamerlid Roels heeft de ministers Drees en Stuijt gevraagd om de zeer spoedige verwijdering van de stook olie, vorige week door een Belgische tanker overboord gezet in de Wes- terschelde. In schriftelijke vragen aan beide ministers wijst hij er op, dat zowel het Waterschap de Brede Water van Zuid-Beveland als Rijks waterstaat elkaar de meest aangewe zen Instantie vinden de olie te ver wijderen, zodat „er in het geheel niets gebeurt, met alle nadelige ge volgen van dien". De afgezette stookolie vormt een ernstige be dreiging voor de schorren bij de Zimmermanpolder en het L~nd van Saeftinge, aldus het kamerlid. Het ongeluk gebeurde volgens de politie net op een moment dat het stortregende en onweerde, wat ge paard ging met hevige windstoten. Het slechte zicht en de storm moeten de oorzaak zijn geweest, dat de auto vlak voor het viaduct in de vangrail van de weg kwam, een halve slag draaide en tegen de leuning van het viaduct sloeg. DEN HAAG, 27-5. Minister Lar- dinois beschikt niet over een rap port over de compartimenterings plannen voor de Oosterschelde, waarover trouwens in een krante interview met de directeur van het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek, niet is gesproken. Dit deelt de bewindsman mede in antwoord op schriftelijke vragen die de Tweede Kamerleden de heren Terlouw en Roels hadden gesteld. De minister beschikt uitsluitend over een op zijn verzoek te zijner in formatie door de genoemde direc teur opgestelde interne notitie ten aanzien van die compartimenterings plannen. Deze notitie maakt onder deel uit van de interne voorlichting, die desgevraagd of spontaan de mi nister pleegt te bereiken over tal van onderwerpen, waarbij hij qualitate qua direct of indirect is betrokken. Dergelijke interne ambtelijke no tities zijn niet voor de openbaarheid bestemd. De directeur van het RIVO heeft inmiddels in het aangehaalde inter view van zijn zienswijze over de compartimentering doen blijken. In antwoord op terzake door het Eerste Kamerlid de heer Van Huiten, gestelde vragen ontkent minister Lardinois voorts, dat de Cultuur technische Dienst in Zeeland sinds kort weer in overleg zou zijn getre den met de directie der Visserijen van zijn departement over de voor- en nadelen van afsluiting van de Oosterschelde voor de visserij. WARSCHAU. Polen heeft vrijdag het normalisatieverdrag met West- Duitsland geratificeerd, dat eerder deze maand in West-Duitsland was aangenomen na een lange politieke conti oversc in hot parlement. DEN HAAG, 27-5. De besparing en hogere inkomsten, die het rijk door de in 1.971 gemaakte op- en aanmerkingen van de algemene re kenkamer bereikt, bedragen naar schatting 75 miljoen gulden per jaar. Dit heeft de voorzitter van de Al gemene Rekenkamer, drs. H. Peschar in een persconferentie ter toelich ting van zijn jaarverslag meegedeeld. Uit wat de heer Peschar vertelde over het tekort aan mankracht bij de diverse accountantsdiensten en de rekenkamer zelf. waardoor er on voldoende controle is op een groot deel van dc rijksuitgaven, valt op te maken, dat er niet spoedig in dit te kort zal kunnen worden voorzien. Er is namelijk geen tekort aan lager personeel, maar aan ervaren accoun tants en dit soort deskundigen is moeilijk te krijgen. Expositie Zierikzee De Vlinder, tot 1 juni, expositie te keningen Karin Hendrix, elke dag behalve maandag. Dinsdag 30 mei Zierikzee „Borrendamme", 7.30 uur, buiten- concert „Kunst en Eer". Haamstede Hotel Bom, ledenvergadering/film avond M.C. „De Koppeling". Scharendijke Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad. Brouwershaven Bijeenkomst Plattelandsvrouwen bond; vertrek Markt, 1.14 uur (n.m.). Woensdag 31 mei Zierikzee Nieuwe Haven, Rode Kruis-Hospi- taalschip „J. Henry Dunant", 18.15- 19.50 uur buitenprogramma. Kcrkwerve Verenigingsgebouw, 7.45 uur, voor lichtingsavond N.C.C.B. Zaterdag 3 juni Haamstede Pand hoek Noordstraat/Kloosterweg, 10 uur aanvang regionale brandweer wedstrijden Schouwen-Duiveland, 12.00-13.30 uur pauze, 13.30 uur ver volg wedstrijden. Scharendijke/Ellemeet 14 uur, start wandeltocht Z.S.C.'62. DODELIJKE ONGELUKKEN UDEN. De 28-jarige A. P. Kuipers uit Mill (N.Br.) is in een ziekenhuis te Nijmegen overleden aan de gevol gen van een verkeersongeluk dat 's midags in Uden had plaats gehad. IJMUIDEN De 46-jarige P. Koe dijk uit Broek op Langendijk is do delijk verongelukt op het terrein van Hoogovens. Het slachtoffer, eerste stuur bij de afdeling havens van Hoogovens viel vlak bij een zwen king van een rijdende kraan waarop hij meereed en raakte onder de ach terwielen van het voertuig. ROTTERDAM. De 65-jarige loods- baas A. Waalwijk is op weg naar huis met zijn bromfiets in het water van de Rijnhaven gereden. De man is ver dronken. Even later heeft de Rotter damse politie het stoffelijk overschot uit het water gedregd. Over de oor zaak van het ongeluk is niets bekend. AMSTERDAM. De 25-jarige stu dente Joke de Boo uit Amsterdam is op de Nassaukade door een vracht auto overreden en op slag gedood. Vermoedelijk is zij met haar brom fiets na een rukwind gaan slingeren en zo onder de auto 'terecht gekomen. AMSTERDAM. De vijfentwintig jarige Maaike de Jong heeft een do delijke val gemaakt van het dak van een drie etages tellende woning in de Eerste Bloemdwarsstraat in Am sterdam-Centrum. De vrouw liep ernstig hoofdletsel op, waaraan ze in een ziekenhuis overleed. Over de oorzaak van haar val, kon de politie geen mededelingen doen. MONNIKENDAM. - De 16-jarige Albert Hamersveld uit Amsterdam is in het stadsziekenhuis te Purmer end overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. De jongeman werd bij de hefbrug in Monniken dam door een personenauto gegrepen toen hij met zijn bromfiets door een rood stoplicht reed. VAALS. De 20-jarige Annemarie Kremers uit Mill is op de provinciale weg van Klimmen naar Voerendaal om het leven gekomen toen de mo tor waarop zij meereed vermoedelijk als gevolg van een klapband uil de bocht vloog en in de vangrail terecht kwam. De bestuurder van de motor moest ernstig gewond in het zieken huis in Heerlen worden opgenomen. Laatste romle topgesprek begonnen MOSKOU, 29-5. President Nixon en Russische partijleider Leonid Brezjnjew zijn maandagochtend in het Kremlin bijeengekomen voor dc slotzitting van hun topgesprek. Bei den waren vergezeld van hun advi seurs. Noordzee schoner OSLO, 27-6. Een Noorse ocea- noloog heeft verklaard, dat de Noordzee thans veel schoner is dan in 1970 en dat dit waar schijnlijk te danken is aan het feit, dat het lozen van giftig industrieel afval is gestaakt. De oceanoloog, Karsten Pal- mork van het instituut voor oceanografisch onderzoek in Bergen, heeft verklaard, dat het zeewater ten westen van Noorwegen nu minder chloor en hydrocarbonalen bevat dan twee jaar geleden. Er zijn vol gens hem nu ook minder spo ren van olie-verontreiniging in het noordelijke deel van de Noordzee. Volgens Palmork is een en ander vastgesteld door een Noors-Zweeds onderzoek van watermonsters, die geno men zijn tussen het westen van Noorwegen en de Shetland- eilanden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2