X Jaap ten Oever's nieuu/e leven STUDIE AANVULLING WATERWINNING SCH.-DUIVELAND C Wandel en Zn x f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 mei 1972 Nr. 21086 T „Infiltratie van water nit het Haringvliet verdient voorkeur" Z1KR1KZEE, 25-5. lit behandeling is de aanvraag tol uitbreiding van de winningscapaciteit van het pompstation te Haamstede tot 2,5 miljoen in:! per jaar, (thans 1,9 milj.). Met de „Stichting De Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee" is in studie de aanvulling van produktiemiddelen voor Goerce- Overflakkee en Schouwen-Duiveland. AMSTERDAM. Om het 20 km. lange wegennet van de Amsterdamse tuin bouwtentoonstelling Floriade te kun nen belopen, hebben de charmante gastvrouwen gezond schoeisel gekre gen: klompschoenen, hier getoond met het „uniform" van de meisjes. DJAKARTA. De militaire bevel hebber van Djakarta, generaal-ma- joor Poniman, heeft donderdag be kend gemaakt, dat verscheidene le gerofficieren zijn gearresteerd we gens geheime betrekkingen met com munistische elementen. Door een bijdrage van het mini sterie van sociale zaken en volks gezondheid ter grootte van f 374.646 kan de uniformering van de tarie ven in de kleinverbruikerssektor weliswaar versneld worden doorge voerd, doch het jaarverslag tekent aan dat desondanks een fasering noodzakelijk zal blijven. Uitgangs punt bij die fasering is het in 1970 door de aandeelhoudersvergadering genomen besluit, dat de uniforme ring uiterlijk binnen tien jaar moet zijn bereikt. De tariefhoogte voor het grootverbruik is reeds ge-uni- formeerd, aangezien in deze sektor de verschillen veel kleiner waren. Ook in het jaarverslag wordt ge attendeerd op de mogelijkheid en wenselijkheid de W.M.Z. mede in te schakelen bij de uitvoering van de Wet Verontreiniging Oppervlakte wateren. De inschakeling zou in het bijzonder gelden ten aanzien van de inning van heffingen en de laborato- riiimaktiviteiten. BELGRADO. Maarschalk Josip Broz Tito werd donderdag 80 jaar. Voor Zuid-Slavië werd het niet zo maar een gewone verjaardag maai de viering van een levend brok ge schiedenis, temeer daar hij naar ver wachting aan het roer zal blijven om zijn land te loodsen door een interne crisis van herlevend Kroatisch natio nalism e. PARIJS. Met 368 tegen 96 stemmen heeft de Franse nationale vergade ring premier Jacques Chaban-Del- mas en zijn regering haar vertrou wen gegeven. Zeven afgevaardigden onthielden zich van stemming. WASHINGTON. Het Amerikaanse departement van defensie heeft mee gedeeld, dat er opnieuw reuzenbom- menwerpers van het type B-52 ter versterking naar Vietnam worden gezonden. TOKIO. De sinds 14 april stakende 160.000 Japanse zeelieden hebben donderdag van hun vakbond op dracht gekregen, de staking voort te zetten tot 4 juni. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 27 MEI. NED. I. Het is vandaag afscheid nemen geblazen van Stuif-es-in en de Mounties, die uit Cannes dan wel niet een gouden roos wisten weg te slepen, maar het aanwezige kritische publiek dan toch wel dusdanig aan het lachen wist te brengen dat hun show tot de eerste zes uitverkoren programma's ging behoren. Tot de gasten die het duo in de show wel kom heten behoren de leden van de Engelse popgroep The Fortunes, van eigen bodem zangeres Patricia Pay en de Thuranos, een groepje Engel sen dat met een variéténummer van klasse komt. In Stuif-es-in hebben ditmaal de kinderen zelf het voor het zeggen. Ze mochten zelf de gas ten uitkiezen die ze graag zouden willen zien optreden. De AVRO be gint de avond met Poets. Herhalin gen van eerder dit seizoen op het scherm gebrachte bij-de-neus-neme- rijen ditmaal. Na nieuws en Moun- tiesshow een nieuwe aflevering van de Versierders, waarin Lordt Brett Pleunie is niet van plan zich kwaad te maken. Spanhuis een woning ko pen. Waar haalt hij die vijf en zes tigduizend gulden vandaan? Zijn he le bezit is nog niet eens vijf en zestig duizend centen! Laat me niet lachen. Maar ze antwoordt enkel: „Het is mijn huis en dat van m'n broer, dus wij kunnen ermee doen, wat wij wil len. Al zouden we het willen afbre ken. Zorgt u er maar voor, dat u zo spoedig mogelijk een ander onderko men vindt, want de nieuwe eigenaar is vast niet zo gemakkelijk als wij waren". Ze loopt donkerrood aan. „Wij blij ven drie jaar zitten, goed verstaan? Moet die vent van goeie huize komen, om ons er eerder uit te krijgen!" Pleunie glimlacht. Opnieuw trekt mevrouw Spanhuis aan het kortste eind en daarom heeft ze leedver maak. „Die meneer komt inderdaad van zeer goede huize, mevrouw, dat zult u spoedig genoeg bemerken. Wedden, dat u er binnen zes maan den uit bent?" Als ze begint te schelden, grijpt Spanhuis zelf in. Hij pakt zijn vrouw beet en neemt haar zonder een woord tc spreken mee naar de huiskamer. Als de deur achter haar dichtgesla gen is. hoort Pleunie haar in alle toonaarden tekeer gaan. Maar het kan haar nu niets meer schelen. Er is een kontrakt opgemaakt bij de notaris. Jaap en Pleunie hebben een groot deel van hun geld in de ga rage gestoken. Beiden zijn nu gelijk compagnon van Henk en Berendicn. Zodoende zijn de verhoudingen met een gelijk getrokken. Henk zal de za kelijke leiding behouden: Jaap zal het opzicht hebben in de garage. Sa men zullen zij in staat zijn het be drijf verder omhoog te werken. En de vrouwen zullen elk hun eigen huishouden hebben. Misschien zullen ze wel eens moeten invallen in het bedrijf. Bij de pompen in de avonduren. Of met de ziekenauto mee. Dat is altijd mogelijk in een be drijf als dit. Maar Berendien is van alle markten thuis en rijdt ook wel eens taxiriten, als een der chauffeurs vrij is. Daar ziet ze helemaal niet te genop. En Pleunie kan immers ook rijden? Bovendien heeft ze garage ervaring in haar betrekking bij Plantema opgedaan. Ze is geen on bekende in dit vak. Vorremans is weer vertrokken. Hij heeft aanmerkingen gemaakt op de aard van de werkzaamheden, die hij moet verrichten. In korte tijd is hij driemaal mee geweest met Brink, om met de takelwagen auto's weg te sle pen naar de garage. „Daarvoor ben ik geen monteur geworden", is zijn betoog, als hij in het kantoortje ver telt, dat hij niet meer van plan is mee te gaan. Henk Garrcveer heeft al lang ge noeg van dit eigenwijze mannetje en DOOR GERRIT FRANSSEN vertelt hem op rustige 'toon, dat hij beter een andere baan kan gaan zoe ken, Wfint dat hij hier de volgende week voor het laatst is. Zijn plaats is ingenomen door een nieuwe monteur, een oude collega van Jaap. Hij heeft geen diploma's, maar na een week heeft iedereen ge constateerd, dat die jongen het „in zijn vingers heeft", zoals Brink dat pleegt uit te drukken. Derhalve geen slechte ruil. Mevrouw Spanhuis is woedend en loopt de hele dag door het huis te toeren. Vooral het feit. dat het huis buiten hun medeweten om verkocht is aan anderen, heeft haar razend ge maakt. Tegen Pleun zegt ze: „Dat had u ons wel eens kunnen vertellen; misschien hadden wij het wel willen kopen. Tenslotte hebben wij als huurder de eerste keus? Of niet soms?" Op de huwelijksdag der beide pa ren blijven de garagedeuren dicht. Bij de pomp hangt een groot bord: „Wegens huwelijk heden gesloten". Die éne dag moeten de automobilis ten dan maar ergens anders tanken. Loorkens heeft aangeboden die hele dag pompdienst te doen, maar daar wil Henk niet van weten. „Als wij trouwen, is het een feestdag voor ons hele bedrijf, dus voor alle perso neelsleden, geen enkele uitgezon derd". (Slot volgt) De exploilaiie sluit met een nade lig saldo van 1 1.827.912,- (tegen 1' 3.476.673,. in 1970), welk saldo wordt gedekt door onttrekking aan de voorziening exploitatietekorten. Bedoelde voorziening is gevormd uit de bijdragen, welke het ministerie van Economische Zaken in het ka der van de fusie tussen de Zeeuwse bedrijven in 1969 verstrekte. De exploitatiebaten dekken circa 83 procent (v.j. 77 procent) van de exploitatielasten. Ten behoeve van de aanvoer van 40 miljoen m:1 oppervlaktewater per jaar uit het Biesbosch-projekt is een investering nodig van ongeveer f 126 miljoen. Met het oog op de aan uitvoering van dit projekt verbonden konsekvventies is kontakt opgeno men met het Rijk, aangezien naar het oordeel van de W.M.Z. de stij ging van het waterverbruik in hoge mate samenhangt met het door de Rijksoverheid te voeren industriali satiebeleid. De per 1 januari 1972 doorgevoer de tariefswijzigingen, neerkomende op een gemiddelde verhoging met 9 procent, zullen naar verwachting re sulteren in een mcer-opbrengst van 1.383.000,-. Flitsen uit het buitenland MINEOLA. Te Mineola in de Ame rikaanse staat New York zijn Vier jonge Amerikanen gearresteerd op beschuldiging van samenspanning met het doel bomaanslagen te ple gen op gebouwen van de Sowjet- Russische diplomatieke missie die niet ver van de stad New York staan. WASHINGTON. - De Verenigde Staten hebben in Perzië 249 militaire attaché's, zo heeft senator J. W. Ful- bright, voorzitter van de Amerikaan se senaatscommissie voor buiten- landdse betrekkingen woensdag me degedeeld. GENEVE. Wegens het snel afne mende aantal tijgers in India is de tijgerjacht voor de komende vijf ja ren verboden. Zo is woensdag door vertegenwoordigers van de voc-dsel- en landbouworganisatie (FAO) in Genève meegedeeld. LONDEN. ^De Britse spoorwegen hebben het afgelopen jaar een ver lies geleden van 15,4 miljoen pond sterling vergeleken met een winst van 9.5 miljoen pond in 1970. Het was het eerste verlies in drie jaar. De vooruitzichten voor dit jaar wor den somber genoemd. Dit staat te lezen in het jaarverslag van de Bri tish Railways Board. QUITO. Een man, die een Ecuado- riaans vliegtuig had gekaapt en dreigde het met de zes bemannings leden op te blazen tenzij hij 130.000 gulden zou krijgen, is op het vlieg veld van Quito, in Ecuador, doodge schoten. BELFAST. In de Noordierse hoofd stad Belfast heeft een groep katho lieke vrouwen een petitie opgesteld waarin alle geweld in de provincie wordt veroordeeld. De actie is zon dag in een kerkdienst aangekondigd en heeft grote bijval gekregen. SALISBURY. De voorzitter van de Afrikaanse Nationale Raad (die zich verzet tegen het Brits-Rhodesische akkoord tot regeling van de onaf hankelijkheidskwestie) bisschop Moe- zorewa, heeft meegedeeld, dat zijn organisatie een nationale conventie bijeen zal i-oepen om een grondwet gevende vergadering voor te berei den. l t Advertentie Citroën-agent voor Schouwen-Duiveland GARAGE Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 X X X Sinclair zich uitleeft als autocoureur. Hij wil deelnemen aan een grote ra ce en maakt kans op een overwin ning. Vriend Danny Wilde staat Brett in de moeilijke uren bij. Tot slot van de avond AVRO's Sportpanorama. NED. U. Op het tweede net de KRO met de Zaak Jagerstatter, een gedramatiseerde documentaire ge maakt in co-produktie txissen de Oos tenrijkse t.v. en de Duitse ZDF. De documentaire, gebaseerd op authen tieke gegevens, wordt voorafgegaan door achtereenvolgens De Uitvinder, een Amerikaans filmpje van jaren her met een zeer komische inslag, door Kijk zelf maar en door de ac tualiteitenrubriek Brandpunt. Na de documentaire de avondsluiting door pastor W. de Graaff uit Amsterdam. Franz Jagerstatter, de man die in de zaak Jagerstatter centraal staat, le verde destijds hevig verzet tegen de nazi's. Als overtuigd katholiek werk te hij ze, waar maar kon, flink tegen. Het deed hem in de gevangenis be landen. Vooruitzicht: doodstraf. Op de negende augustus van het jaar 1943 was het zover en werd het von nis voltrokken. Jagerstatter liet een vrouw en drie kinderen na. ZATERDAG 27 MEI. NED. I: 10.30 Teleac; 16.00 Jour naal; 16.02 Stuif-es-uit; 17.30 Teleac; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Poets; 20.00 Journaal; 20.20 De versierders; 22.10 Sportpanorama; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 De Uitvinder; 19.20 Kijk zelf maar20.00Journaal; 20.20 BrandpiLnt; 21.10 De zaak Ja gerstatter; 23.00 Epiloog; 23.05 Jour naal. ZONDAG 28 MEI. NED. I. Martine Bijl wordt van avond in de TROS in één program ma gepropt met van Israëlische komaf-zijnde Daliah Lavi en de uit Italië afkomstige Rita Pavone. Het drietal, te zien en te horen in TROS „En Public" mag dan qua uiterlijk zeer verschillen, het heeft één geza menlijke liefhebberij: zingen. Andere ingrediënten van het TROS-menu: Het pelikanen-squadron - de docu mentaire over de in Ethiopië nog in grote aantallen aanwezige pelikanen - en Het spookhuis, een aflevering uit de Tatort-serie. Aan de TROS- zendtijd in de avond gaat het gebrui kelijke N OS-zondagmiddagmagazine vooraf. Op de grens van middag en avond opnieuw een gedramatiseerd t.v.-portret in het kader van de CVK-IKOR-reeks „Zoals gezegd door". In de Tatortaflevering van vanavond wordt de droom van een gewone politie-agent om ooit nog eens een moordzaak ter behandeling te krijgen, werkelijkheid. Bij uit eigen liefhebberij vertoeven op de kermis komt hij plotsklapt oog in oog te staan met een lijk. Een gat in het hoofd wijst op een moordpartij. Om kwart over tien in de NVSH- zendtijd een vraaggesprek met Ger main e Gr eer. NED. II. Piet Windmeyer en Ton Verkroost nemen vanavond de ver vuiling van Neerlands binnenwate ren onder de loep in hun film: Ge zond water: levensbehoefte. Wind meyer is een strijder tegen vuil. In de film van vanavond toont hij aan hoe slecht het met het leven van planten, dieren en organismen in veel Nederlandse wateren gesteld is. In de vooravond de première van een nieuwe t.v.-serie rond een we duwe met vijf kinderen. Een vrolij ke vlotje weduwe want samen met haar kinderen vormt ze een pop groep. Titel van de serie: The Pa- tridge Family. De rest van het pro gramma: het in tween geknipte Stu dio Sport, Panoramiek en De verlo ren dochter, een aflevering uit de reeks O mijn papa. Karin vindt het nu welletjes. Wil op eigen benen staan. Het huis uit. Vader Patrick is niet zo gelukkig met die plannen. ZONDAG 28 MEI. NED. I: 14.30 Teleac; 15.00 Jour naal; 15.02 Weekjournaal; 15.22 Zon dagmiddagmagazine; 17.00 Socutera; 18.20 Teleac; 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Zoals gezegd door 19.30 Het Pelikanen-squadron; 20.20 Journaal; 20.25 Tator: Het spookhuis; 21.45 Da liah Lavi, Rita Pavone en Martine Bijl; 22.15 Sextant; 22.35 Journaal. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Journaal; 19.05 The Patridge Family; 19.30 Studio Sport 1; 20.20 Panora miek; 20.45 Oh mijn papa; 21.10 Stu dio Sport 2; 21.35 Gezond water - le vensbehoefte; 22.25 Journaal. MAANDAG 29 MEI. NED. I. Pim Jacobs, we hebben het al eens eerder verteld, laat da AVRO in de steek, gaat zijn heil bij de TROS zoeken. Door dat besluit is een einde gekomen aan de Muziek is troef-uitzendingen. Vanavond ziet men de laatste aflvering. Omdat zo'n allerlaatste keer altijd wat anders is dan een „gewone" uitzending een dubbele kegelkwis: aan de ballen niet alleen Willy Walden en Piet Muyselaar maar ook Mieke Telkamp en Mieke Bos. Goed nieuws voor de jeugd en voor ieder die zich nog jong voelt en zich aangesproken weet door wat er door de jonge garde op mu zikaal- en vocaal gebied gepresteerd wordt: vanavond een super king size Toppop met groepen en sterren om van te watertanden. Tussen Toppop en Pim Jacob's Muziek is troef in: Peyton Place. Steven heeft zijn pro ces verloren. Adrienne bekent hem opnieuw haar liefde. Eddy Jacks slaat schoonzoon Norman het ziekenhuis in. Connie keert met goed nieuws te rug van een bezoek aan Rachel. Ter afronding van de avond AVRO's Te- levizier magazine. NED. II. Theo Uitenboogaard en Kees Boomkens zijn voor de KRO naar het Nederlands Pedagogisch In- Deze studie resulteert in eerste in stantie in de conclusie, dat infiltra tie van water uit het Haringvliet de voorkeur verdient. Deze infiltratie zou in 1967 ingeschakeld moeten worden, aangezien op dat tijdstip de capaciteit van het pompstation Haamstede, zelfs na uitbreiding tot 2,5 miljoen m3 per jaar, niet toerei kend is om in de gestegen vraag te voorzien. Een en ander wordt mee gedeeld in het aan de aandeelhou ders aangeboden jaarverslag over 1971, waarin de N.V. Watermaat schappij „Zeeland" te kennen geeft dat 1971 in verschillende opzichten een bevredigend jaar was. DODELIJKE ONGELUKKEN WINSCHOTEN. De 37-jarige heer J. A. J. Stevelink uit Nieuw-Beerta is donderdagmorgen in het St. Lu- casziekenhuis te Winschoten overle den aan de verwondingen die hij woensdagmorgen in Winschoten op liep bij een verkeersongeval. Hij kwam toen met zijn auto frontaal in botsing met een tegenligger. VENLO. De 12-jarige Frans Görtz uit Baarlo (Limburg) is ver dronken in een beek bij het fruit- teeltbedrijf van zijn vader. De jon gen was met een tractor en een grasmaaimachine in de boomgaard bezig. Bij het keren van het voer tuig viel het in de beek. De jongen kwam onder de traktor en verdronk. UTRECHT. De 21jarige H. J. J. Veld uit Schalkwijk is in het Aca demisch ziekenhuis in Utrecht over leden aan de gevolgen van een ver keersongeluk. Hij raakte dinsdag zwaar gewond toen hij in Houten met zijn motorfiets uit de bocht vloog. UTRECHT. De 65-jarige J. W. Verkaa uit Leiden is in het militair hospitaal in Utrecht overleden aan de bij een verkeersongeluk in Vleu ten opgelopen verwondingen. Door nog niet opgehelderde oorzaak botste hij met zijn auto tegen een boom. SITTARD. In het ziekenhuis in Sittard is overleden de 74-jarige N. Telegaars uit Limbricht die vrijdag jl. bij het oversteken van de weg in zijn woonplaats door een auto werd geschept. Zondag 28 mei, 20.25 uur: Tatort: Het Spookhuis. Kressin (rechts) krijgt het moeilijk als hij een moord op het kermisterrein ontdekt. stituut te Zeist getogen. Ze maakten daar de cursus creatieve samenwer king mee; een cursus met name be stemd om kaderleden van het hogere bedrijfsleven meer sociale vaardig heid bij te brengen en hen meer be wust te maken van hun eigen moge lijkheden. Verder van de KRO-zijde „Leven in het klooster" en de op een na laatste aflevering van de zeïlcur- sus Het is fijn als je kunt zeilen. Tot slot de vaste Road-to-rolprent waar in het vaste trio Bing, Bob en Doro thy richting Bali gaan. In het kloos ter zorgt broeder Dominic natuurlijk weer voor de nodige opschudding. In Road to Bali ziet men Bop Hope en Bing Crosby in eerste instantie als musical-artiesten. Ze krijgen ook nu weer herrie en veranderen dan van plaats en beroep. Diepzeeduikers worden ze, in welke functie ze wor den aangenomen door een prins die hen naar een verborgen schat op de zeebodem laat duiken. Tijdens de duikerij ontmoeten onze vrienden de beeldschone dochter van de prins ey worden halsoverkop verliefd. MAANDAG 29 MEI. NED. I: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Toppop; 19.45 Avro breidt uit; 20.00 Journaal; 20.21 Pey ton Place; 21.10 Muziek is troef; 22.10 Televizier Magazine; 23.00 Journaal. NED. II: 1S.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Leven in het kloos ter; 19.30 Het is fijn als je kunt zei len; 20.00 Journaal; 20.21 Een wonder duurt iets langer; 21.10 Road to Bali; 22.35 Journaal; 22.45 Teleac. Advertentie Advertentie voor uw gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. de panty voorde maten (in de gouden verpakking) KOUWENBERG

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7