DE ZIERIKZEESCHE COURANT in dit nummer: Raad Duiveland conrta enquêtering VIER MILJOEN SCHADE BIJ BRAND IN LAK - FABRIEK AUSTIN MORRIS Rangers lieten spoor van vernielingen na Tito's jaardag Rusland en de Ver. Staten willen incidenten op zee vermijden Noord-Vietnamese tanks in stad Kontum Wilde Bremer Nixon doden Kap er neergeschoten „De Magneet" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 niei 1972 128ste jaargang Nr. 21080 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenimn Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand I 4,50; per jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. Grote brand voor de tweede keer in vier jaar SASSENHEIM, 26-5. Voor de tweede keer binnen vier jaar zijn de Sikkens lakfabrieken te Sassenheim door een grote brand getroffen. Moest vorige, keer het hoofdgebouw het ontgelden, ditmaal kon hel vuur beperkt blijven tot de magazijnen voor industrie- lakken en grondstoffen. Directeur Van Prooijen van Sikkens schatte donderdagavond laat de schade op minstens 4 miljoen gulden. De brand, die donderdagavond tegen half acht uitbrak, ging met een enor me rookontwikkeling gepaard, die tot in Utrecht was te zien. De brandweer van Sassenheim alarmeerde onmiddellijk de korpsen van de omliggende gemeenten en van de vliegbasis Valkenburg en de luchthaven Schiphol. Het verkeer op de rijksweg Am sterdam-Den Haag die langs de Sik- kensfabrieken loopt kwam al gauw tot stilstand waardoor de brandweer het complex aanvankelijk moeilijk kon bereiken. Dit verbeterde toen het verkeer door de rijkspolitie werd omgeleid. Het lukte de ruim tweehonderd brandweerlieden uitbreiding van de vuurzee naar het centrale magazijn, waar gereedgekomen produkten lig gen opgeslagen, te voorkomen. Als dit gebouw vlam had gevat, zou de schade niet te overzien zijn geweest, aldus een brandweerman. De iéts verder staande cellulosefabriek bleef dankzij de gunstige windrichting eveneens gespaard. Het waterleiding bedrijf van Katwijk heeft op verzoek van de commandant de druk op het water vergroot in verband met grote hoeveelheden water die nodig waren voor de blussingswerkzaamheden. Tegen tien uur kon het sein „brand meester" worden gegeven. Het na blussen heeft echter nog vele uren in beslag genomen. Geen ongelukken Doordat niemand in de magazijnen aanwezig was toen de brand uitbrak hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. Even is er spra ke geweest dat een brandweerman zijn trommelvlies had gescheurd bij een explosie, doch dit werd latei- door de commandant ontkend. „In dat geval zou ik zeker op de hoogte zijn gesteld, maar ik weet van niets", zo zei hij. Zeker een vijfde van de voorraad verf van de Sikkens fabrieken moet als verloren worden beschouwd. „Door de inschakeling van zusterbe drijven zal dit echter geen vertra ging in de aflevering teweeg bren gen," aldus deelde een woordvoerder van de directie mee. Advertentie Dealer: ISTA - Oosterland Tel. 01114-1495 Schotse supporters vollerlig uit het lood A AUTO A LOUIS GOEDBLOED Telefoon (01116)245 Deense schoener in nood bij Terschelling TERSCHELLING, - 26-5. De uit 1904 daterende Deense schoener „Alma", die woensdag ten noorden van de Waddeneilanden in moeilijk heden raakte, is donderdagavond veilig door de reddingboot „Charlet" de haven van Terschelling binnen gesleept. Daarmee kwam een abrupt einde aan het overmoedige plan van vier Amerikanen en vier Duitsers om met de nauwelijks zeewaardige driemaster van Cuxhaven naar de Amerikaanse westkust over te ste ken. HEIDELBERG. Militaire politie en politie in burger bekijken de verniel de wagens voor het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa. Bij een bomaanslag kwa men drie Amerikaanse militairen om het leven en werden drie gewond. BARCELONA. 25-5. Het succes van Glasgow Rangers in de finale Europacup II heeft een spoor van vernielingen veroorzaakt in en om Barcelcv.ü. Be Schotse supporters he*bben niet alleen voor tienduizen den guldens vernield in het stadion, waar o.m. de vijf koffiekamers kort cn klein weiden geslagen, maar ook in de omgeving van de Catalaanse hoofdstad onvoorstelbare verwoes tingen aangericht. Waar de Schotten waren geweest aan de Costa Brava waren winkel ruiten verbrijzeld en auto's gekan teld. In Lloret del Mar werden elf Schotten gearresteerd nadat zij ver woestingen hadden aangericht. In Callela gebeurde het zelfde, hetgeen de arrestatie van veertien Britten tot gevolg had. Negentig supporters van de Rangers moesten in een andere badplaats, Matax-o, uit hun hotel worden verwijderd, nadat zij. Amok hadden gemaakt. De eigenaar van ho tel Castel Demata vertelde, dat hij dergelijke gasten nooit meer binnen zijn muren wilde hebben. „Zij heb ben opzettelijk de eigendommen van anderen beschadigd, er is gestolen, het personeel van het hotel en an dere gasten zijn beledigd". In Barcelona Het duidelijkst echter was het wangedrag van de Schotten in Bar celona zelf, waai" de gi-óolste gi'ö'êj^ van de ongeveer 25.000 supporters was geconcentreerd. In het station bond de politie, na afloop van- het voetbalduel de strijd aan met de wa penstok tegen de supporters, die als strijdmiddelen niet alleen lege fles sen, maar ook stukken hout, losge rukt van de tribunes gebi'uikten. In Barcelona heeft de chaos tot in de ochtend geduurd. DELFT. Prinses Beatrix was don derdagmiddag aanwezig in de Oude Kerk te Delft, waar het door de gla zenier Joep Nicolaas vervaardigde Jesajaraam aan het kerkbestuur werd overgedragen. V.l.n.r. burge meester mr. J. Ravesloot van Delft, de prinses en de glazenier. Advertentie ATTENTIE BRANDMELDING gemeente Duiveland Tel. (01114) 1495 Het lop-overleg in Moskou MOSKOU, 25-5. De Sowjct-Vnie en de Verenigde Staten hebben don derdag hun vijfde overeenkomst on dertekend sinds maandag het bezoek van president Nixon begon. Verder werden de onderhandelingen voort gezet over een overeenkomst tot be perking van de kernbewapening en het uitbreiden van de handel tussen de twee landen. Pi-esident Nixon sprak dondei'dag met premier Kosygin en president Podgorny om te pogen de obstakels uit de weg te ruimen die een uit breiding van de Russisch-Ameri- kaanse handel verhinderen. De mor gen bracht hij door met discussies binnen eigen kring. Kort tevoren had Kosygin een ont moeting gehad met minister Rogers waarbij economische en handelsza ken werden besproken. Het gespi'ek van Nixon volgde op een vijf uur durende conferentie, die na midder nacht werd beëindigd, waarbij hij en partijleider Brezjnjew in een rege ringsbuitenhuis spraken over hun verschillen inzake Vietnam en over de wapenwedloop die zij hopen te verminderen. Brezjnjew, die nu al zo'n 16 uur met Nixon heeft gedis- cussieei'd, was dondei'dag niet bij de besprekingen aanwezig. Volgens Amerikaanse funktiona- rissen is er sprake van een groeiend begrip tussen partijen bij de onder handelingen over de wederzijdse handel, al moeten er nog harde noten worden gekraakt. Het is niet bekend of er ten aan zien van dit onderwerp een over eenkomst uit de bus komt voordat Nixon vrijdag (heden) het belang rijkste deel van zijn besprekingen met de Russische leiders beëindigt. Enkele Russische waarnemers me nen dat president Nixon zal pogen een voor de Russen gunstig handcis- pakket te koppelen aan de Vietnam- kwestie in de hoop dat het Kremlin in ruil daarvoor Hanoi onder druk zal zetten opdat Amerika de Viet namese oorlog eervol kan verlaten. Van Amerikaanse zijde wees men deze suggestie krachtig van de hand al gaf men wel toe dat Vietnam een moeilijk probleem is voor Nixon in dit verkiezingsjaar en al sprak men tevens de hoop uit dat de Sowjet- Unie zijn dilemma zal erkennen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BELGRADO. 25-5. President Tito van Zuid-Slavic, die 20 jaar lang heeft gevochten voor het behoud van een eensgezind en communistisch Zuid-Slavic, is donderdag tachtig jaar geworden. „Ik hoop dat jullie de dx'agers van de eenheidsgedachte zullen zijn en dat wij de sterke gemeenschap van het socialistische Zuid-Slavië zullen blijven", zo zei hij in een toespraak tot honderden schoolkinderen uit het hele land, die naar Belgrado zijn gekomen om zijn verjaardag te vie ren. Bruiloftsstoet verdrinkt LAHORE, 25-5. In Pakistan zijn een bruidspaar en 23 bruiloftsgasten verdronken toen de boot, waarmee ze na de huwelijksplechtigheid naar huis terugkeerden, kapseisde op de rivier de Indus. Een jongetje vaneen half jaar overleefde het ongeluk doordat hij met de stroom tegen de wal aanspoelde. PLEIKOE, 26-5. Noordvietnamese tanks zijn heden (vrijdag) de stad Kon tum binnengedrongen. Sinds de ochtend woeden daar zware gevechten. Het noordoostelijke gedeelte van de stad is in handen van de noordelijken, zo is vrijdagnacht van Amerikaanse militaire zijde in Pleiku bekend gemaakt Bij de gevechten om Kontum is kolo- nel Bresjinski, een belangrijke Ame rikaanse militaire adviseur om het leven gekomen toen zijn helikopter werd neergeschoten. Ook de piloot werd hierbij gedood. Alle beschikbax-e Amei'ikaanse militaire vliegtuigen in het gebied van Kontum zijn in verband met de situatie in alai-mtóestand gebracht Sinds donderdagavond heeft geen enkel vliegtuig meer kunnen landen op het vliegveld van Kontum dat onophoudelijk door mortieren en door de Nooi'd Vietnamese artillerie wordt bestookt. De ongeveer 30.000 Noordvietna mese militairen in het westelijke hoogland van Zuid-Vietnam, die sinds april geleidelijk Kontum heb ben omsingeld, begonnen donderdag hun langverwachte grootscheepse aanval op de stad met een bombar dement van honderden raketten en artilleriegranaten. OTTAWA, 25-5. De Canadese po litie stelt een onderzoek in naar de mogelijke aanwezigheid in Ottawa van Arthur Bremer, beschuldigd van de aanslag op gouverneur Wallace van Alabama, tijdens het bezoek van president Nixon van 13 tot 15 mei. Een woordvoerder van de Royal Canadian Mounted Police bevestigde donderdag „dat op verzoek van de FBI (de Amerikaanse fedei*ale re cherche) een onderzoek wordt inge steld". Nadere bijzonderheden wilde hij niet geven. BLANTYRE (MALAWI). 26-5. Een kaper van de Boeing 727 van de Zuidafiikaanse luchtvaartmaat schappij SAA is vrijdagochtend neergeschoten door de militairen, die het toestel bewaakten. De tweede kaper, die zich overgaf, is gearresteerd. Volgens een piloot van de SAA hebben militairen kort na het aan- breken van de dag het vuur geopend op de Boeing, die woensdag werd gekaapt. Een van de twee kapers werd doodgeschoten toen hij uit het vliegtuig vluchtle. Advertentie Doe uw voordeel in de OPHEFFINGS UITVERKOOP bij Verwachting tot zaterdagavond: Onbestendig Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien; matige tot krachtige, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog stormachtige wind uit zuidwest tot west; minimumtempera- tui*en omstreeks 8 graden; maxima morgen van 13 graden aan zee tot 17 graden in het oosten en zuiden van het land. Voor zondag: Aantal ui'en zon: 2 tot 10. Min.-tempex*aturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Max.-tempex*atui'en: 1-5 graden on der normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 27 mei. Zon op 4.31, onder 20.44 Maan op 20.43, onder 3.29 28 mei. Zon op 4.29, onder 20.46 Maan op 21.44, onder 4.03 29 mei. Zon op 4.28, onder 20.47 Maan op 22.35, onder 4.47 Volle maan: 28 mei te 5.28 uur. HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 27 mei 2.43 15.11 8.31 20.43 28 mei 3.22 15.48 9.03 21.19 29 mei 4.00 16.25 9.36 21.55 Springtij: 30 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het noordelijk deel van west Europa bevindt zich reeds enkele dagen in een krachtige westelijke luchtstroom. Depressies cn hun bij behorende regenzones lopen daar door zeer snel over Engeland en Ne derland oostwaarts, zodat het weer een wisselvallig cn koel karakter hoeft. In de afgelopen nacht passeer de een regenzone, die gepaard ging met stormachtige winden. De neer slag hoeveelheden waren 1 tot 2 mm. terwijl de wind langs de kust soms de 80 km. per uur overschreed in windstoten. In Schotland viel plaat selijk 18 mm regen. Achter deze re genzone wordt het komende etmaal onstabiele lucht aangevoerd, waarin plaatselijk buien voorkomen. In zuid Europa was het ook donderdag weer warm zomerweer. In zuid Spanje werd plaatselijk 33 graden gemeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1