Jaap ten Oever's nieuwe leven Loonsomstijging '73 zou kunnen worden beperkt tot 10 proeent Bomaanslagen op het hoofdkantoor van „Springer"-concern in Hamburg Twee doden bij brand in Groningen Gouda 700 jaar stad Verbeterde militaire situatie in Vietnam Unctad beëindigd de panty voor de maten 46-48-50 Mening van Vakcentrales: DEN HAAG, 20-5. De drie vak centrales menen dat het mogelijk is de loonsomstijging per werknemer in 1973 tot ongeveer tien procent te be perken. In dat geval zullen overheid en werkgevers echter aan een groot aantal voorwaarden moeten voldoen. De vakbeweging heeft deze voor waarden gepubliceerd in een discus sienota Arbeidsvoorwaarden 1973. Met een loonstijging van 10 pro cent zou - aldus de vakcentrales - een tweede stap zijn gedaan ter ver wezenlijking van de in de S.E.R. overeengekomen taakstelling (ge middeld 8,5 procent in de periode 1972-1975). Maar dan zal ook de taakstelling met betrekking tot de prijzen, terugdringen van de prijs stijging in twee a drie jaar tot 3 4 procent per jaar moeten worden ver wezenlijkt. Dat is volgens de vakbe weging alleen mogelijk als de prijzen volgend jaaV met niet meer dan vijf procent stijgen. Gebeurt dat wel, dan zal het vrijwel onmogelijk zijn om de loonstijging per werknemer tot 10 procent beperkt te houden. worden gehouden met de stijging van de sociale lasten. Buiten deze ruimte om kunnen een geleidelijke verkorting van de arbeidstijd tot 40 uur per week en verlenging van de vakanties worden verwezenlijkt. Om de prijsverhogende invloed van de verhoging van indirekte be lastingen en accijnzen niet of niet helemaal af te wentelen, kan in de prijsindexclausules een drempel worden gelegd^ (zodat prijsstijgingen niet volledig in de lonen worden ge compenseerd). voorzover de bestem ming van die belastingen overeen komt met de wensen van de vakbe weging. Een maximum in de prijs indexclausule vinden de vakcentra les niet aanvaardbaar. Als de produktiviteitsstyging ach teraf groter blijkt dan werd ver wacht, zal dat een sneller terugdrin gen van de prijsstijging tot gevolg moeten hebben. Daaraan kan ook een bijdrage worden geleverd door het zoveel mogelijk beperken van de incidentele loonstijging. Koppeling De verbetering van de arbeids voorwaarden zou volgens N.V.V., N.K.V. en C.N.V. moeten worden ge koppeld aan de te verwachten stij ging van de Macro-economische ar- beidsprductivitei .tBij de besteding van de ruimte die daardoor beschik baar komt zal ook rekening moeten 380 man minder personeel bij Hagemeijer AMSTERDAM, 20-5. De produk- tie-aktiviteiten van de twee Neder landse elektro-technische fabrieken van Hagemeijer. en Co's Handelmaat schappij N.V. zullen worden gecon centreerd in Utrecht. De totale per soneelsbezetting van ongeveer 700 personen zal door deze concentratie verminderd moeten worden tot on geveer 320 mensen, zo heeft Hage meijer bekendgemaakt. Witte neushoorns ARNHEM, 20-5. Arnhem is een attractie rijker geworden door het loslaten in Burger's safaripark van zeven witte neushoorns. Drie volgen er nog. Deze neushoorn-collectie is de grooste van west-Europa. De witte neushoorns verbleven al sinds oktober in Arnhem, maar heb ben de afgelopen maanden in hokken gezeten en later in een loopren om aan elkaar te kunnen wennen. In het safaripark zijn zij afgezonderd van andere dieren. Over enkele weken zal het mogelijk zijn met de auto het gebied van de witte neushoorns te doorkruisen. Russisch passagiers vliegtuig verongelukt MOSKOU, 20-5. Een Russisch pas sagiersvliegtuig - een Turboprop van het type Antonow 10 - is vorige week in de omgeving van Charkow, in de Oekraïne, verongelukt. Dit heeft het persbureau Tass zaterdag bekendge maakt. Alle inzittenden zijn hierbij om het leven gekomen. Er werd niet bij gezegd hoeveel passagiers en beman ningsleden aan boord waren. Deze viermotorige vliegtuigen bieden in de regel plaats aan 80 tot 100 passa giers. De luchtvaartmaatschappij „Aeroflot" beschikt over meer dan 500 van deze 10-toesteIIen, die hoofd zakelijk voor de binnenlandse lijn diensten worden gebruikt. HAMBURG, 20-5. Op het hoofd kantoor in Hamburg van het Sprin ger-concern, dat onder meer de bla den „Bilt Zeitung" en „Die Welt" uitgeeft, zijn vrijdagmiddag bom aanslagen gepleegd, waarbij min stens 17 mensen gewond werden. Verscheidene van hen waren er erg aan toe. Even voor vieren ontploften op de derde en de zesde verdieping van het gebouw twee bommen. De eerste ex plodeerde op het toilet voor de zet terij op de derde etage, de tweede op een toilet op de zesde verdieping. Voorts zijn nog drie bommen gevon den die niet ontploft zijn. Door de explosies werd de voor gevel van het gebouw beschadigd. Het gebouw, waarin zich op het tijd stip van de ontploffingen rond 3.000 mensen bevonden, werd direct ont ruimd. Na de aanslagen zijn de veilig heidsmaatregelen voor de filialen van Springer in Frankfort, Esslingen, München, Hannover en Berlijn ver scherpt. De conservatieve uitgever Axel Springer, wiens bladen op het eind van de jaren zestig het doelwit van linkse studenten zijn geweest, ver klaarde kort na de ontploffingen dat „links-radicale elementen" de hand in de aanslagen hebben gehad. J. II. van Dale-hertlenking SLUIS, 20-5. In Sluis is vrijdag het feit herdacht dat J. H. van Dale, de saménsteller van het Groot Ne derlands woordenboek, honderd jaar geleden in Sluis overleed. In de ochtenduren had een herden king plaats bij het standbeeld van Van Dalie op de stadswallen, 's Mid dags werd in de raadzaal van het stadhuis een academische zitting ge houden, waar prof. dr. K. de Clex-ck uit Brugge en dr. P. J. Meertens uit Amsterdam de betekenis van Van Dale belichtten. Het geheel werd omlijst met toneel van de rederijkerskamer. Vijf nieuwe partijen in kiesregister DEN HAAG, 20-5. De Kiesraad heeft vijf politieke groeperingen op hun verzoek ingeschreven in het kies register. Dit register vermeldt thans de namen van veertig politieke groe peringen. De vijf nieuwe zijn: Bejaarden As sociatie Partij (B.A.P.), Invaliden- Vereenzaamden-Verouderden, Partij tot bevordering van betere volks huisvesting (anti-woningnood aktie), de Open Volkspartij en de Volks-Na- tionale Unie. GRONINGEN, 20-5. Bjj een felle uitslaande brand in het pand van de Mambo-bar, aan de Turfsingel te Groningen, zyn in de nacht van vrij dag op zaterdag twee mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn: de 21-jarige Robert Niewzwaag, zoon van de bar- eigenaar, en zijn 18-jarige vriendin Inge Kappelhof uit Groningen. Het vuur moet zijn ontstaan op de tweede verdieping van het pand en zich vandaar razendsnel hebben uit gebreid naar de derde etage, waar het stoffelijk overschot van de slacht offers werd gevonden. Toen de brand uitbrak waren op de tweede verdieping twee kamer bewoners aanwezig, die beiden een kennis op bezoek hadden. Dit vier tal wist via een brandladder aan de achterzijde van het pand aan de vuurzee te ontsnappen. Eén der ka merbewoners, de 19-jarige student Johan Boer, liep daarbij enige ver wondingen op doordat hij door een glasplaat viel. Aanvankelijk bestond de vrees dat de brand nog een derde slacht offer zou hebben gemaakt, daar één der kamerbewoners onvindbaar was. Aangenomen wordt echter dat deze afwezig was tijdens de brand. Groepje kinderen kijkt belangstellend toe bij de installatiepleehtigheden van burgemeester mr. J. Schuurbeque Bocye in de herfst van 19.74. De kleintjes van toen zullen groot geworden zijn. „Wat nu is gebeurd, is precies dat waartegen onze bladen jaren ver geefs gewaarschuwd hebben", aldus Axel Springer. Zijn kranten hebben voortdurend een scherper optreden van de overheid tegen de anarchis tische activiteit in de Bondsrepubliek geëist. GOUDA, 20-5. Gouda zal het 700- jarig bestaan niet ongemerkt voorbij laten gaan. Er staan tal van festivi teiten op stapel, waarvan het hoogte punt zal zijn de historische optocht op zaterdag 26 augustus. Aan deze uit negentien afdelingen bestaande optocht nemen ruiïh 600 mensen deel. Het gehele spektakelstuk zal vier uur duren en de gehele geschiedenis van Gouda in beeld geven. Regisseur Conrad vande Weetering heeft in deze optocht tal van speelse grappen verwerkt om - zo zegt hij - de omstanders ogen en oren te kort te laten komen. Voorts zal op 25 augustus een open internationaal kampioenschap Gouds pijproken worden gehouden, in de burgerhal van het stadhuis. Ruim 1.000 deelnemers uit binnen- en bui tenland zullen elkaar bestrijden. Schenking uit Europees Ontwikkelingsfonds BRUSSEL, 20-5. De Europese Com missie in Brussel heeft besloten 51,6 miljoen gulden ter beschikking te stellen uit de voor schenking be stemde middelen van het tweede en derde Europees Ontwikkelingsfonds. Daarvan gaat 40,9 miljoen naar de republiek Tsjaad en de rest naar de republiek S.enegal. ITet geld voor Tsjaad is bestemd voor de ontwikkeling van het ka- toengebied in het zuiden van het land. Het geld voor Senegal zal wor den besteed aan de oprichting van een zaaizaaddienst voor aardnoten. Agnew: WASHINGTON, 20-5. Vice-presi dent Spiro Agnew van de Verenigde Staten, is vrijdag van een bezoek aan zuidoost-Azië in Washington terug gekeerd en heeft tegen president Ni xon gezegd dat de militaire situatie in Zuid-Vietnam „snel verbetert". „We zijn er bovenop aan het ko men. Ik weet dat dit in het verleden al dikwijls is gezegd, maar we heb ben ons nooit eerder tegen zo'n mas saal offensief te weer moeten stel len", zei hij. Agnew stond verslaggevers te woord na een onderhoud van veertig minu ten met president Nixon over zijn bezoeken aan Japan, Zuid-Vietnam en Thailand. Als gevolg van de militaire maat regelen die de president onlangs ge nomen heeft, kan Noord-Vietnam zijn offensief maar een maand of vier volhouden. Dit is volgens hem de mening van Zuidvietnamese en Amerikaanse autoriteiten. Bomontploffing veroorzaakt schade in het Pentagon WASHINGTON, 19-5. In het Pen- tagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, is vrydag door een bomontploffing vrij veel schade aan gericht. De explosie deed zich in de vroege ochtend voor in de dames toiletten op de vierde verdieping. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De „Weathermen", een militante linkervleugel van de „Organisatie van liberale studenten voor een de mocratische maatschappij. lieten kranten in Washington en New York telefonisch weten dat zij de helse machine hadden geplaatst tegen de verheviging van de strijd in Viet nam en ter herdenking van het feit dat 82 jaar geleden Ho Tsji Minh, de eerste president van Noord-Vietnam, werd geboren. SANTIAGO (Chili), 20-5. De we reldhandelsconferentie, waarvan de derde zittingsperiode in Santiago in Chili vrijdag is geëindigd, heeft in een gespannen sfeer een resolutie aanvaard, waarin de beginselen wor den vastgesteld die de internationale handelsbetrekkingen en de handels politiek die de ontwikkeling ten dool hebben, moeten regelen. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 24 MEI. NED. I. Het bruine monster re geert vanavond over het eerste net. Vanaf half negen, anderhalf uur Europa voetbal cup op het scherm. Het is nog niet de finale in de strijd om de Europacup twee, die voor na tionale bekerwinnaars. Tussen de lij nen verschijnen de teams van Dy namo Moskou uit Rusland en het Schotse Glasgow Rangers. In de pau ze van het voetbalgevecht de zend tijd voor politieke partijen (een uit zending van de NMP). In de voor avond de gebruikelijke NOS rubrie ken Van gewest tot gewest, Tips van het Nationaal Bureau voor Toerisme en Internationaal Agrarisch Nieuws. Na de voetbal heeft de Stichting So- cutera een kwartier zendtijd. Tot slot nog het programma Toonbeeld en het laatste nieuws. NED. I. Het programma Dagje Ouder luidt om zeven uur het VARA avondje in. Het opnamebeleid in be jaardentehuizen staat centraal in de ze aflevering van het door onze oud ste bevolkingsgroep druk bekeken programma. De VARA begint na het nieuws van acht' uur met „Een serie concerten uit Vara-studio 1" met het Metropole-orkest van Dolf van der Linden. Optredenden in deze afleve ring zijn Mark Murphy, Magda van Oorschot, Mizzi van der Lans, Kruno Cigoj en Lieuwe Visser. Vervolgens op het scherm de televisiefilm Vuur in de sneeuw, die gebaseerd is op de novelle To build a fire van Jack London. De film speelt zich af in de tijd van de gold-rush. De dramatiek is sterk aanwezigEen onervaren goudzoeker dreigt dood te vriezen. Pogingen om zichzelf met warmte van vuur te redden mislukken. De VARA neemt op deze woensdag avond afscheid van de kijker waar na nog resteert de informatie-ru briek Kenmerk van CVK-IKOR- RKK. Assen verwacht rellen ASSEN, 20-5. In Assen zijn uitge breide voorbereidingen getroffen om eventuele rellen in het stadscentrum tijdens de nacht voorafgaande aan de T.T.-races (op 24 juni) het hoofd te kunnen bieden. De plaatselijke po litie van Assen wordt uitgebreid met twee mobiele eenheden uit andere plaatsen. WOENSDAG 24 MEI. NED. I: 17.00 Kinderprogramma; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.30 Internationaal Agrarisch Nieuws; 19.50 Toeristische Tips; 20.00 Jour naal; 20.20 Staatsloterij; 20.25 Euro pacup 2; 21.15 Politieke partijen; 21.25 Europacup 2; 22.20 Socutera; 22.35 Toonbeeld; 23.05 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Dagje ouder; 20.00 Journaal; 20.20 Concert uit studio 1; 21.05 Vuur in de sneeuw; 21.55 Ken merk; 22.20 Journaal. DONDERDAG 25 MEI. NED. I. Muziek, een programma voor een goed doel, en misdaad zijn de ingrediënten voor het TROS-pro- gramma na acht uur. Daaraan voor af gaan tussen zeven en acht drie programma's, te beginnen met een aflevering van Calimero. In de Zor- ro-aflevering, die daarna getoond wordt, ziet het er naar uit dat Zorro zijn eigen vader zal moeten bestrij den. Resteert het programma 't Stok paard over hobbyisten en hun hob bies. Een show van John Woodhouse, die men het visitekaartje van de TROS zou kunnen noemen, is na acht uur te verwachten. Vervolgens de laatste aflevering van Dubbel en Dwars, een programma in samen werking en onder auspiciën van het Koningin Wilhelmina Fonds, die met de baten hiervan veel nood kan le nigen. Het amusement wordt o.a. verzorgd door Joop Doderer, Sylvia Alberts en het Trio Helleniques. Vijftig minuten spanning staat de kijker te wachten met Misdaden uit Hartstocht. De centrale figuur in de partij door de Nazi's in het Tsjeclio- slowaakse dorpje Lidice in de twee de wereldoorlog. Daarbij werd voor' haar ogen haar dochtertje vermoord. Later voelt zij zich sterk aangetrok ken tot 't dochtertje van haar werk gever. NED. II. Na de drie Frankenstein- films zendt de VPRO vanavond in de serie „De zenuwen gierden door mijn keel" de film Dracula uit, welk werk stuk uit 1931 ook borg staat voor een uurtje goed griezelen. Slechts weini gen zullen niet xoeten, dat Dracula een vampier is, een uit de dood her rezen wezen dat zich met menselijk bloed in leven houdt. Voor licht en de lucht van knoflook slaat hij op de vlucht en voor het kruis heeft hij eveneens een grote angst. Dracula is het laatste programma vanavond van de VPRO, die om zeven uur de uit zending begint met een tekenfilm van Betty Boop. Na nog een kwar- Donderdag 25 mei, 21.05 uur: Dubbel en Dwars. Met o.a. Polis et Les Hel- léniques. tiert je voor de jeugd met beertje Co- largol volgt in de rubriek VPRO- muziek een optreden van de zange res Abbey Lincoln en haar echtege- noot de drummer-componist Max Roach. Na het journaal allereerst de gebruikelijke items Berichten uit de samenleving en Laurel en Hardy. Nogmaals over de Amsterdamse wijk de Pijp gaat het hierna volgende programma Namens. De kinderen van de wijk kennen nauwelijks speel- gelegenheid. Een ander probleem vormen de krotwoningen. DONDERDAG 25 MEI. NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Calimero; 19.10 Zorro; 19.35 't Stok paard; 20.00 Journaal; 20.20 John Woodhouse in Italië; 21.05 Dubbel en Dwars; 21.45 Misdaden uit hartstocht 22.35 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 1855 Journaal; 19.05 Betty Boop; 19.12 Beertje Colargol; 19.25 VPRO-mu- ziek Black Journal; 19.48 Popeye; 20.00 Journaal; 20.21 Berichten uit de samenleving; 20.35 Laurel en Har dy; 20.50 Namens nogmaals de Pijp; 21.20 De zenuwen gieren door m'n keel; 22.20 Journaal. Advertentie (in de gouden verpakking) 60 's Avonds is Pleunie er weer. Henk heeft het meisje van haar werk ge haald. De terugkeer uit het zieken huis moet nog een uurtje gevierd worden. Tijdens de korte rit van de stad naar Bergevoort heeft Henk nog even gelegenheid het meisje te kus sen en te knuffelen. Pleunie ver warmt zich aan zijn liefde voor haar en zelf gaat ze met de dag meer van Henk Garreveer houden. Hij is in elk opzicht zo attent voor haar. Jaap zet grote ogen op, als Henk en Pleunie gearmd de kamer inko men. Zijn zuster lacht een beetje verlegen en er is een blos op haar wangen. De jongen kijk van de een naar de ander. Hij besluit tenslotte deze verrassing van de humoristische zijde te bezien. „Wat heeft dit te betekenen, me neer Garreveer?" vraagt hij zijn wenkbrauwen fronsend. „Kan ik niet eens een poosje rustig in het ziekenhuis liggen, zonder dat u me mijn zuster afneemt?" Berendien schatert het uit. „Wist je niets van, mannetje! Compleet een verrassing. En? Hoe vind je het. dat Henk en Pleunie elkaar gevonden hebben?" Jaap meesmuilt: „Nooit geweten, dat zij naar hem gezocht heeft. Me neer Garreveer, zou u niet eens be hoorlijk mijn toestemming kunnen vragen? Tenslotte ben ik verant woordelijk voor mijn zuster". Henk knikt kwasi-berouwvol. „Neemt u me niet kwalijk, meneer Ten Oever, zo heb ik het natuurlijk nog niet bekeken. Mag ik dan bij deze om de hand van uw zuster vra gen. De rest wilde ik er ook graag bij hebben, als het u 't zelfde is". Jaap denkt, met opeengeklemde lippen, om niet in lachen uit te bar sten, een poosje na. „Wel", zegt hij eindelijk op deftige toon, „dat komt me een beetje rauw op het dak val len, meneer Garreveer. Ik heb maar één zuster, dus moet ik er wel zuinig op zijn. Hoe denkt de persoon in kwestie er zelf over?" Ze staan nog altijd getweeën mid den in het grote vertrek. Als bewijs voering drukt ze Henk's arm en kust hem lichtjes op de wang. „Hij is erg lief voor me, Jaap". „Dat moest er nog bijkomen, als het niet zo was. Meneer Garreveer, wat zijn uw toekomstplannen? Bent u in staat een vrouw té onderhou den?" De aangesprokene voelt er wel wat voor het spelletje mee te spelen. „Ik heb een goedlopende garage, meneer Ten Oever. Enneeen woningpro bleem is er evenmin. Zeven man per soneeleigenlijk moihenteel zes, want ééntje loopt er nog in de ziek tewet. Dus ik denk, dat uw zuster bij mij niets tekort zal komen". Jaap knikt. „Zo, zo. Nou, als mijn zuster geen bezwaren heeft, geef ik u bij deze formeel mijn toestemming om met mijn zuster te verkeren". Berendien stikt haast van het la chen. Ze loopt op Jaap toe en trekt hem even aan de haren. Maar hij haalt het meisje naar zich toe en vraagt.: „Heb ik het netjes gedaan? Of niet?" Ze kust hem. „Je bent een grapjas. Enfin, het is een goed teken. Je goe de humeur ben je tenminste niet kwijt". Maar nu is het de beurt aan Henk. Ditmaal trekt hij een ernstig gezicht en vraagt: „Hela, meneer Ten Oever, wat moet ik nu zien? Met welk recht zit u te frunniken aan mijn zuster? Ik sta compleet verbaasd!" „Ik frunnik niet aan haar", pro testeert Jaap. DOOR GERRIT FRANSSEN „Geen smoesjes, meneer ten Oever. Naar ik heb vernomen, hebt u al eni ge tijd omgang met mijn zuster. Mag ik weten, wie u daartoe toestemming heeft gegeven?" „Berendien zelf, meneer Garre veer", lacht hij. „Aangezien Beertje mijn enige zus ter is, acht ik me verantwoordelijk voor haar wel en wee, meneer ten Oever. Dus eh.... zult u mijn 'toe stemming nodig hebben". Jaap knikt begrijpend. „Meneer Garreveer, bij deze vraag ik uw toe stemming om me met uw zuster te verloven. Zij wil het graag en heeft me zoëven verteld, dat ze nog dit jaar wil trouwen". Henk schudt zijn hoofd afkeurend. „Die jongelui tegenwoordignau welijks kennen ze elkaar of ze wil len al naar het gemeentehuis rennen. Maar dat gaat zo maar niet, Beertje, drommelse meid, wat moet jij met die man aanvangen?" Ze kijkt hem olijk aan. „Ik houd van hem, broer". „Zo. Dat is al iets. Voldoende om met hem te trouwen?" „Ik denk het wel, broer". „Denken.... Dat moet je zeker weten. Anders gaat het feest nicl door". „Welk feest, broer?" vraagt ze pla gend. „Welk feest? Nou, verloving en trouwen en wat er zoal aan te pas komt". „Als ik zeg, dat ik heel veel van Jaap houdt, ben je dan tevreden?" „Zo. heel veel". Hij kijkt Pleunie aan. „Wat denk jij? Is dat genoeg?" Lachend antwoordt zc: „Ik veron derstel, dat dit voldoende is". (Wordt vervolgd) f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4