Het wordt vormingscentrum Stichting Exploitatie Moermond STREEKNIEUWS Leerlingen plaatsen „vennaan-borden" in Westerschouwen dodelijke ongelukken Minstens 18 doden op Belgische wegen Zestig gewonden bij bom-explosie Premier Jack Lynch waarschuwt I.R.A. ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Diasdag 23 mei 1972 Nr. 21981 Nieuwe bestemming voor •Moermond" RENESSE, 22-5. Er ts weer nieuws over slot Moermond dat vroeger el- gendom is geweest van mr. J. Vrie- sendorp. Na de watersnood van 1953 is het slot met de omliggende 16 ha duin en bos in bezit gekomen van een hiervoor speciaal opgerichte Stichting Moermond, waarin o.a. de Zeeuwse Maatschappij voor Land bouw, enige culturele Zeeuwse or ganisaties en Gedeputeerde Staten van Zeeland vertegenwoordigd zijn. Van 1960 tot 1972 heeft de Neder landse Outward Bound School huis en hof van genoemde Stichting ge huurd ten behoeve van haar cursus sen. Korte tijd heeft het slot leeg ge staan, aangezien de Outward Bound School elders in den lande onderdak heeft gevonden. Het kasteel wordt thans gehuurd door de Stichting Exploitatie Moer mond, welke gevormd wordt door: De Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel, gevestigd te Utrecht; de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerpersoneel, gevestigd eveneens te Utrecht; de Christelijke Bedrijfsgroepen centrale Unitas, gevestgd te 's- Gravenhage; de Stichting Vervoer- en Haven opleidingen te Amsterdam en Rotterdam. Kringbijeenkomst WeKarewerksters Ned. Rode Kruis De kringbijeenkomst voor Welfare werksters van het Ned. Rode Kruis in Zeeland zal gehouden worden op donderdag 25 mei a.s., in het ontmoe tingscentrum „Het Zilveren Schor" te Arnemuiden. Op het programma voor deze dag staan o.a. twee lezin gen, nl. over „Welfaremateriaalvoor ziening" en over het onderwerk „Multiple screlose". HAAMSTEDE Officiële opening nieuw politiebureau Het nieuwe groepsbureau van de rijkspolitie te Haamstede zal op vrij dag 2 juni a.s. officieel door burge meester H. P. Evenvijn in gebruik worden gesteld. RENESSE „Slapers" zochten onderkomen Gedurende het Pinksterweek-end werd het gebouwtje achter het dorpshuis te Renesse, waar Luctor et Emergo de instrumenten bewaard, opengebroken en het kleedlokaal op het sportterrein werd zelfs tweemaal opengebroken. In beide gebouwen werd geslapen. Op het strand werden vuurtjes ge stookt met oud hout, hetgeen met oog op de aanlandige wind geenszins ongevaarlijk was. Auto's botsten Zaterdagmiddag omstreeks 2.30 uur vond op de kruising Bremweg- Puttersweg te Renesse een botsing plaats tussen een personenauto be stuurd door P.V. uit Papendrecht en een personenauto bestuurd door J. M. v. B. uit Dreischor. Eerst ge noemde kwam uit de Puttersweg en verleende geen voorrang. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor, maar de beide auto's waren zwaar beschadigd. SEROOSKERKE Botsing Maandagavond omstreeks zes uur' had een aanrijding plaats tussen een personenauto bestuurd door M. K. uit Rotterdam met een personenauto bestuurd door J. v. W. eveneens uit Rotterdam. Eerst genoemde bestuur der bemerkte te laat dat de voor hem rijdende file tot stilstand kwam en botste tegen de achterzijde van J. v. W. De auto van M. K. werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Personenauto contra bromfiets Maandag had op de Serooskerkse- weg Stoofweg een botsing plaats tussen een personenauto bestuurd door de heer G.V. uit Hoeven met een bromfiets bestuurd C. v. L. uit Zierikzee. De bestuurder van de per sonenauto welke op de splitsing rechtsaf sloeg in de richting Renesse Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale geziusbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden NOORDWEIXE: tegenover Dorpshuis, woens dags van 11.00-12.00 uur. Vormingscentrum De stichting heeft ten doel de ex ploitatie van het kasteel Moermond als vormingscentrum zowel in natio naal als in internationaal verband. Zij tracht dit doel te bereiken door het organiseren van cursussen, con ferenties en bijeenkomsten voor al len, die in de vervoer- en havenbe drijven werkzaam zijn; door het organiseren van vormingsdagen voor jeugdige leerlingen van opleidings instituten voor de haven- en ver voerbedrijven alsmede voor de vis serij en door het houden van alle soorten kampen, die de technische' en sociale training van de jeugd be vorderen, een en ander in de ruimste zin van het woord De verwachting is dat tot een ver antwoorde bezetting van het slot gedurende het gehele jaar kan wor den gekomen. verleende geen voorrang aan de bromfiets welke reed over het fiets pad in de richting Zierikzee. Auto en bromfiets werden beschadigd. De bestuurder van de bromfiets liep lichte verwondingen op. MIDDENSCHOUWEN Uitstapje Herv. Vrouwenverenigingen De Hervormde vrouwenverenigin gen van Serooskerke, Kerkwerve en Scharendijke maakten vorige week het jaarlijkse uitstapje. Om zeven uur vertrok men rich ting Zeelandbrug. Via Goes, Hooger- heide en de grenspost Putte (België) ging het naar het atomium. Vlakbij dit bollengevaarte was de eerste kof- fiestop. Daarna was het doel de ko ninklijke paleistuinen in Laeken, waar men enorm genoot van de kleurrijke bloemenpracht. Het oh- geroep was niet van de lucht! Vanaf de tuinen reed de bus naar het Meli- park, waar de dames brood, soep en wat dies meer zij konden nuttigen. Helaas moest één van de dames, na een ongelukkige val, zich in een der Brusselse ziekenhuizen onder behan deling stellen; zij werd daarbij ver gezeld door mevrouw Wessels. De rest van het gezelschap reed inmid dels naar Brussel. Na een rondrit door deze stad reed de bus via Leu ven, met de laatste koffiepauze, naar Scherpenheuvel, waar een voortref felijk diner klaarstond. Tot aller vreugde voegden zich hier de twee dames vanuit Brussel zich weer bij het gezelschap. Ondanks alles kon men dankbaar huiswaarts keren. Wel wat laat, maar dank zij de heer Tuinman van de firma Van Oeveren, veilig en opgewekt. DREISCHOR Kleuteis bij huwelijk Te Dreischor trad mej. M. v. d. Velde in het huwelijk mét de heer C. Davidse. De huwelijksvoltrekking vond plaats op het raadhuis te Drei schor. Daar mej. v. d. Velde kleuter leidster is, hadden haar leerlingetjes voor een passende erehaag gezorgd. Een aardige geste voor „juf" en ook voor haar echtgenoot uiteraard. OUWERKERK Ned. Herv. Kerk Het verjaringsfonds der Ned. Herv. gemeente heeft in april op gebracht f 45,50. Bejaarden maakten uitstapje De bejaarden van Ouwerkerk zijn onderleiding van mevr. Zoeter een middagje uit geweest per touringcar, bestuurd door chauffeur Willemse. Het ging over de nieuwe dam en verder richting Botlekgebied-Maas- vlakte. In het restaurant „Euro-Ra- ma", gelegen op een 16 m hoge terp, werd een kopje thee aangeboden, waarna de expositie en film over de groei van de haven en de bouw van de nieuwe havenmond op het pro gramma stonden. Chauffeur Willem- se gaf gedurende de trip zeer ge waardeerde uitleg over alles en nog wat. Na de voorspoedige thuisrit is in hét verenigingsgebouw een koffie maaltijd genuttigd en nog wat nage praat over het geen genoten was. De leiding was bij mevr. Zoeter in zeer bekwame handen. Feestelijke Pinksterdienst Op Eerste Pinksterdag werd in de Ned. Herv. Kerk te Ouwerkerk een feestelijke dienst gehouden, waaraan de muziekvereniging „Nieuw Leven" te Ouwerkerk en het Herv. Kerkkoor van Dreischor medewerking verleen den. De leiding was in handen van ds Faber. NIEUWERKERK Kollekte Zonnevanck- Zonnegloren Dc onlangs in Nieuwerkerk gehou den coilekte ten bate van de stich tingen „Sonnevanck"-Zonnegloren", hebben in totaal f 511,55 opgebracht. Collektanten waren de dames: Con nie van Dijke, Hannie van 't Hof, Jannie van 't Hof, Jannét Syriër, Saar Folmer, Lia Folmer, Annema- rie Hogerland, Wilma Hogerland, Cato Rotte en de heer D. Rentier. Veel dank aan gevers en collektan ten. Organisatrice was mevrouw S. van der Male-Folmer. Chr. schooljeugd naar Antwerpen Dezer dagen maakten de leerlin gen van klas vyf en zes van de Christelijk Nationale bassischool „School met de Bijbel" te Nieuwer kerk hun jaarlijkse schoolreis. Hoofddoel was ditmaal de Schel- destad Antwerpen. Hoewel het de hele dag regende, leed de stemming van de kinderen er in 't geheel niet onder. Om 7.30 uur vertrok men met een touringcar van de fa. Van Oeve ren uit Zierikzee, met als chauf feur de heer M. Tuinman, via Wil lemstad regelrecht naar Antwerpen. Om tien uur arriveerde men daar. Punt één van het programma was de bezichtiging van het prachtige stadhuis. Heel interessant was ook het bezoek aan 't Steen, een Middel eeuws kasteel, waarin een maritiem- museum is ondergebracht. De kinde ren genoten met volle teugen, want alles op scheepvaartgebied was hier te vinden. Vervolgens werd het be roemde dierenpark bezocht. On danks de regen vermaakte men zich uitstekend, want er waren ook veel overdekte afdelingen. Zo werden o.a. de aquarium, dolfinariumafdelingen bezicht en nog veel anderen. Om streeks half vijf aanvaardde men weer de terugtocht. Op een uitkijk post op de Volkeraksluizen beke ken allen nog het schutten van de schepen, waarna men na een voor spoedige reis in Nieuwerkerk terug keerde. Samenkomst zondagsschool De Ned. Hervormde Zondagsschool alhier hoopt op zondagmorgen 28 mei aanstaande een samenkomst te houden in de „Conferentiezaal", aan vang half tien. Hierbij zullen de oudste leerlingen van de school elk een bijdrage leveren, zoveel mogelijk, door hen zelf voorbereid. Vooral jeugdige personen zijn op deze bij eenkomst hartelijk welkom, zowel als de ouders der leerlingen, en ver dere belangstellenden. Huis-aan-huis-collecte Vanaf woensdag 24 tot en met za terdag 27 mei a.s. zal hier ter plaatse een huis aan huis-collecte gehouden worden ten bate van de Stichting „Het Hoogeland" te Beekbergen. De ze stichting verzorgt in haar tehui zen ruim 500 mannen en jongens. Er is hier ontstellend veel voor nodig, zodat deze collecte geen aanbeveling behoeft. Kinderzorg Naar „Kinderzorg" is dezer dagen opgestuurd uit de busjes van Janny Hage f 77,36, Johnny ter Riet f 54,33, Marja van der Male f 42,83, Marjan Cats f 34,60, Cobi Dorst f 25,60; Els Folmer f 12,32. Totaal f 247,04 uit Nieuwerkerk. Aan gevei^s en collek tanten wordt hartelijk dank ge bracht. Hemava In Nieuwei'kerk werd voor de He- ma-va een bedrag van f 42,64 gecol- lekteerd. Collektanten waren Lijda Smit f 10,28; Johnny ter Riet f 10,20, Ingeborg von Eugen f 22,16. Alle ge vers en collektanten wordt hai-telijk dank gebracht. OOSTERLAND Ned. Herv. Kerk De collectes in de Ned. Herv. Kerk alhier bedroegen over de maand april: voor de kerkvoogdij f 865; dia conie f 288,58; centrale verwai'ming f 139,12; nagekomen Paascollecte f 129; algemene diaconale doeleinden f 187,37. Een gift voor de kerkres tauratie van f 25. BRUINISSE Dijktrappen geplaatst Ten gerieve van toeristen (kam peerterrein rond de Weel en daar naast) is door het waterschap een trap tegen de dijk aangelegd om ge makkelijk de jachthaven te kunnen bereiken. Ten behoeve van de dorpsbewoners heeft men naast de bestaande ook langs de dijk in de Steinstraat het zelfde gedaan, daarmee een vroegere toestand herstellende Nog meer reeën Het bezoek van een ree, aan het zuidelijk deel van de gemeente (Pad jes, recreatiewoningen, plan-West) schijnt niet op zich zelf te staan, want enige dagen later zag men in de nabijheid van de hofstede van de heer M. K. Krepel, kampeerterrei nen Brunova) zelfs twee exempla ren van dit voor deze streken toch ongebruikelijke wild verschijnen. Conceit harmonie „Concordia" Het harmoniegezelschap „Concor dia" uit Tholen, compleet met drum band en majorettes, gaf zaterdag een concert in de muziektent te Brui- nisse, daarmee de jaarlijkse reeks van zomeravondconcerten openend. Vooraf ging een mars door de ge meente. De Tholenaren bleken uit stekende muziekbeoefenaars, die de nummers van het programma uitste kend wisten te brengen. Er was een redelijk belangstelling, maar gezien de kwaliteit van het gebodene, was nog meer belangstelling zeker ge wettigd geweest. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad Woensdagavond 24 mei a.s. komt de gemeenteraad van Duiveland in openbare vergadering bijeen in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. Aan vang van deze vergadering is half negen. Op de agenda staan o.a. de punten" straatnaamgeving te Ooster- land, verlening opdracht bouwplan kleutei'school te Oosterland en be handeling x-apport recreatiecommis sie. Twee coureurs verongelukt CHIMAY, 21-5. De autosport heeft op Pinksterzondag twee mensenle vens geëist. Op het circuit van Chi- may (Belg.) kwam de Belg Ivo Grauls om het leven toen hij met zijn Che vrolet Camaro met een snelheid van tweehonderd kilometer van de baan raakte op het moment dat hij over een brug ging. Grauls viel mét zijn wagen op een zes meter lager gele gen spoorbaan. Hij was op slag dood. In Parma kwam de Italiaan Carlo Bennelli om het leven toen hij tij dens een bergklim tegen een muur i*eed. PARIJS. De Franse minister van economise he zaken heeft in Noord- Fx-ankrijk twee nieuwe fabrieken van Renault en Peugeot geopend. Houdt de gemeente schoon'' RENESSE, 22-5. Onder liet motto: „Houdt dc gemeente schoon", heb ben dc vyfdc en zesde klas van de basisscholen van Westerschouwen borden, al of niet met teksten ge maakt. Dc borden zijn bü verschil lende duinovergangen geplaatst cn hebben ten doel het publick er op tc attenderen geen afval buiten dc papiermanden te deponeren. Dc borden werden officieel ge plaatst in aanwezigheid van een lid van het college van b. en w. Te Renesse vond de officiële plaatsing plaats bij de duinovergang Laone in aanwezigheid van wethou der Hoogerhuis. Hij verklaarde dat het gemeentebestuur het prettig vond dat de kinderen aan deze ak- tie hadden willen deelnemen. Het is dringend nodig dat er wat gaat ver anderen. Vroeger stond Nederland bekend als één van de schoonste landen van Europa, maar dat is lang voorbij. Maar het is niet te laat hier in verandering te brengen en het leek de heer Hoogerhuis een goed idee om bij de jeugd te beginnen. Dat de borden bij het strand komen te staan vond hij zeer praktisch, om dat daar de rommel het ergste is. Hij vond het onbegrijpelijk dat zoveel mensen er hun afval maar gewoon neergooien om er dan de volgende dag weer gewoon tussen le gaan zit ten. Hij zei dat dc gemeente voor et telijke duizenden guldens een reini gingsmachine aanschaft, wat als do mentaliteit van de mensen anders Veevergiftigiiig in Westvlaandereii BRUSSEL, 20-5. Een tiental land bouwers uit de streek rond Rams- kapelle, Dudzele en Brugge-Sint- Pietei*, langs het kanaal Gent-Brug- ge-Oostende dreigt grote schade op te lopen als gevolg van waterveront reiniging. Sinds enkele dagen heeft het water van dit kanaal een inkt zwarte kleur en verspreidt hét een walgelijke stank. Omdat er water van het kanaal ingelaten is in de omringende pol ders is het vee dat in deze polders graast aangetast. Het vertoont ver giftigingsverschijnselen. Koninklijke Pinkster-vaartocht STAVEREN, 22-5. Koningin Juli- ana, prinses Beatrix en prins Claus met hun kinderen hebben tijdens de Pinksterdagen een vaartocht ge maakt met het koninklijke jacht Piet Hein. Van IJmuiden uit zijn zij zon dag naar Friesland gevaren. Maan dagochtend passeerden zij weer de sluizen van Staveren en zette de Piet Hein koers naar de andere kant van het IJsselmeer. De haven van Staveren was tij dens de Pinksterdagen erg in trek bij de Water-sportliefhebbers. De haven heeft in de nacht van zondag op maandag vol boten zou zijn, misschien helemaal niet no dig zou zijn. Tot slot sprak hij de hoop uit dat de aktic zou slagen. Daarna werd door enkele leerlingen van dc open bare basisschool .,'t Staepelof" een gat gegraven waarin het bold werd geplaatst. De kinderen van de vijfde en zesde klas van dezo school kre gen tot slot van de officiële plaat sing van het bord in cafetaria „Ave nue" een ijsje aangeboden. De vier andere borden die de kinderen ver vaardigd hadden werden in dc loop van de dag door gemeentewerken geplaatst bij de overgangen van de Scholdcrlaan. dc Moolwcg, De Wil- helminahoeve cn het Watergat. Prins Bernhard geopereerd aan liand DEN HAAG, 20-5. Prins Bernhard is zaterdagmorgen opgenomen in het academisch ziekenhuis in Utrecht. Hij moet worden geopereerd aan zijn linkerhand, aldus heeft de Rijks- voox-lichtihgsdienst bevestigd. De R. V.D. verwacht dat het verblijf in het ziekenhuis hoogstens 24 uur zal du ren. PAPENDRECHT. De 16-jarige bromfietsrijdster mej. C. J. M. Hes- selink uit Sliedrecht, is in Papen drecht door een vrachtauto aangere den en korte tijd later aan haar ver wondingen overleden. Het ongeluk gebeurde op de Ketelweg, toen een vrachtauto rechtsaf sloeg en daarbij de rechtdoor rijdende bromfietser niet opmerkte. LEXMOND. De 53-jarige heer J. de Jong uit Lexmond is in zijn woon plaats om het leven gekomen toen hij bij het oversteken wei-d aangereden door een achterop komende auto. HULST. De 20-jarige Eddy R. M. Gijsel uit St. Janstecn (Zeeuws- Vlaanderen) is in een ziekenhuis te Hulst overleden. De jongeman was zondagavond in Hontenisse met zijn auto tegen een boom gereden, waar bij hij zwaar werd gewond. ASSEN. De 12-jai-ige Jan Eizenga uit Langelo is in het academisch zie kenhuis te Groningen bezweken aan de verwondingen die hij bij een ver keersongeluk op 17 mei jl. in Norg (bij Assen) had opgelopen. De jon gen stak die dag dc Lange Loërweg ovei', maar werd door een passci-en- de personenauto gegrepen. Het slachtoffer werd met zware verwon dingen naar hét ziekenhuis overge bracht. ENKHUIZEN. Het 5-jarig meisje Annelien van Beek uit Bovenkar- spel is op de kruising provinciale weg-Westeinde in Enkhuizen bij een verkeeisongeluk om het leven geko men. Het ongeluk gebeurde, toen een personenauto geen voorrang ver leende aan een andere auto, waarna een botsing volgde. Het meisje zat in dc auto, die geen voorrang kreeg. Het slachtoffer overleed ter plaatse. BRUSSEL. 225. Tijdens het Plnk- stcrwcckcinde 7.yn er op dc Belgi sche wegen tenminste 18 mensen by ongevallen omgekomen. Dat is het getal tot en met zondag. Over dc tweede Pinksterdag had dc Belgische Rijkswacht maandagavond nog on voldoende gegevens. a lie drukte tijdens het lange weekeinde voegde zich op Schouwen- Duiveland de kermisdrukte te Schud- debeurs, waarmee een al heel oude traditie in stand werd gehouden. De foto geeft een beeld van verpozing zoekenden bij de draaimolen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BELFAST, 22-5. Bij een bomont ploffing op een parkeerterrein in Belfast hebben maandagochtend ze ker zestig mensen verwondingen opgelopen. De bom was geplaatst in een auto. Een onbekende had een kwartier voor de explosie de politie gewaarschuwd ,maar deze kon niet in zo korte tijd de wijk ontruimen. DUBLIN. De premier van de Ierse republiek, Jack Lynch, heeft maan dagavond een krachtige waarschu wing geuit aan het adres van het verboden Ierse Republikeinse Leger. Hij verklaarde onomwonden dat zyn regering zich voorbereidt op het wij zigen van de bestaande wetgeving om paal en perk te stellen aan de aktiviteit van „privé-legers" op Iers grondgebied. Man brengt vrouw om bet leven DEN HAAG, 22-5. De 22-jarige mevrouw Elizabeth Krottje is in de nacht van zondag op maandag in Den Haag om het leven gebracht. De dader, haar 25-jarige echtgenoot Dirk J. B. heeft zelf de politie ge waarschuwd. Hij werd aangehouden. Het echtpaar had huwelijksmoeilijk heden. De man, die musicus van beroep is, belde om half zes in de ochtend de Haagse politie op en zei: „Ik heb mijn vrouw vermooi'd". De politie ging direct naar het pand Regentes- selaan 134, waar de man buiten de agenten stond op 'te wachten. Man door vrouw iu (le rug gestoken DELFT, 22-5. Enkele tientallen meters heeft dc 48-jarige A. M. uit Delft met een diepe wond in zijn rug afgelegd op zoek naar een doktei-. Bij ruzie met zijn 27-jarige echtgenote, die evenals hij dronken zou zijn, werd hij door haar met ccn mes in de ï-ug gestoken. A. M. werd aan een long verwond en is in levensgevaar overgebracht naar het St. Hippoly- tusziekenhuis. Na een onmiddellijke operatie werd zijn toestand nu redelijk ge noemd. De vrouw is gearresteerd. Hun 3-jarig dochtertje is bij familie ondergebracht. M.M.S. exit DEN HAAG, 20-5. Anila van Worgdragen. MMS-cindexa- menkandidate van het Rijlands lyceum in Wassenaar, heeft van minister Van Veen van onderwijs en wetenschappen op het pleintje voor zijn mi nisterie gehoord, dat liet de moeite waard is er een ogen blik bij stil te slaan, dal de middelbare meisjesschool (M MS) als schooltype volgend jaar niet meer bestaat. Met de MMS-leerlinge waren alle me de-leerlingen van de MMS overtuigd van hel historische moment, dat door de mam moetwet werd veroorzaakt. Daarom waren zij met drie olifanten van hel circus Bolti- ni naar het ministerie gelogen, in gezelschap van de HBS- examinandi van het Rijnlands lyceum, want ook. de IIBS loopt op haar laatste benen door invoering van de mam moetwet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3