AGENDA Twee ongehuwde moeders RECORD BUITENLANDS BEZOEK TIJDENS PINKSTEREN vijftig jaar in krankzinnigengesticht Brand bij chemische fabriek Rozenburg Onderzoek naar werkende jongeren Dertienjarige schiet zijn vader dood Inspectie Volksgezondheid waarschuwt voor mogelijke gevaren in buitenland Man beschadigt Michelangelo's „Piëta" Veel gevangenissen gaan dicht Olieleiding springt vijf ton stookolie in Westerschelde Speciale bijstand voor armste landen Amerikanen bombarderen kracht-centrale STREEKNIEUWS Twee-en-een-kwart miljoen loeristen reisden naar ons land nDlltCltllRV nu Ana*, nltn tiirl 1G91 olloftr-i rnnoftl ii k DEN HAAG, 22-5. Van zaterdag tot en met Tweede Pinksterdag heeft een record aantal buitenlanders via de autowegen een bezoek aan ons land gebracht: 793.000. Deze schatting is afkomstig van bet natio naal Bureau van Toerisme, dat steekproeven beeft genomen bij zestien grensdoorlaatposten Deze schatting beliep voor Pinksteren vorig jaar 760.000 en voor het afge lopen 1 mei-weekeinde en Pasen 1972 resp. 750.000 en 700.000. Dit betekent, aldus becyferde het Nationaal Bureau, dat gedurende de tien feestdagen een getaxeerd aantal van ongeveer twee en een kwart miljoen buitenlandse toe risten naar ons land zyn gereisd. De buitenlandse gasten hebben het na de twee lange weekends, die zy dit jaar al hadden en met de ras naderende zomervakantie in het vooruitzicht de afgelopen drie dagen kennelyk wel wat zuiniger aan gedaan, want een belangryk aantal van hen bestond nu uit dagrecreanten Hoewel bijvoorbeeld zaterdagmor gen bij Europa's grootste grensdoor- laatpost Bergh autowég zo'n 17.000 auto's binnen kwamen, hadden de VVV's, ook in de Randstad Holland, over het algemeen minder moeil£ met het onderdak brengen van lo- gieszoekenden dan in de afgelopen Paas- en 1 mei-weekends, aldus het N.T.B. Dit wil overigens niet zeggen, dat de beroepsaccommodatie in de be kende toeristische centra niet zeer goed bezet was. Een aantal VVV's vooral in het westen, moest ook nu adressen van partikuliere verhuur ders inschakelen of naar hotels en persions elders verwijzen. den en Finnen dan met Pasen en in het 1 mei-weekeinde het geval was. De kust, Amsterdam en de Floria- de waren uiteraard met de andere bekende toeristische centra en at- traktiepunten, ook dit keer „toppers" Het Nationaal Bureau voor Toeris me heeft echter, vergeleken met Pa sen en het 1 mei-weekeinde, een verheugende grotere spreiding van het bezoek over het gehele land ge constateerd. Attracliepuiiteii Wat de vaderlandse attractiepun- ten betreft. De Amsterdamse bloe mententoonstelling Floriade was een heel goede eerste met 110.000 (tijdens het 1 mei-weekeinde was dit getal 100.000). Op de tweede plaats kwam „De Efteling" in Kaatsheuvel met 65.000 bezoekers (Pinksteren 1971 60.000). Vervolgens Madurodam met 37.000 (vorig jaar 36.500); Schiphol 32.600 (32.000); Avifauna 31.000 (26.000); diergaarde Blijdorp 30.000 (22.000); het Euro recreatiecentrum 30.000 (60.000); Duinrell recreatiecen trum 30.000; de Scheveningse pier 29.000 (26.500); de Beekse Bergen 28.000 (24.500); de Flevohof 25.500 (33.000), en dan Keukenhof, Lin- naeushof en Artis, ieder met 20.000 bezoekers (vorig jaar Pinksteren was Keukenhof gesloten; Linnaeushof en Artis noteerden toen resp. 12.000 en 23.000 bezoekers). DEWSBURY, 20-5. Dit jaar zyn uit een Engels krankzinnigengesticht twee geestelyk gezonde vrouwen ont slagen, die daar vyftig jaar geleden waren opgesloten omdat zy elk een onwettig kind hadden gekregen. Dit heeft het hoofd van de sociale dienst van Dewsbury in Yorkshire, waar zich het geval heeft afgespeeld, be kendgemaakt. Volgens hem hadden destijds de ouders van de toen 18-jarige en 24- jarige vrouwen de hulp van de plaat selijke autoriteiten ingeroepen, toen bleek dat hun dochters een kind ver wachtten. Hulpverlening zou in die Repetitie' Pinksteren 1972 was traditioneel door velen uitgekozen als generale kampeerrepetitie voor de zomerva kantie Vele campings aan de kust en in de bos- en watersportgebieden waren druk tot zeer druk bezet. De Duitsers waren als vanouds het talrijkst onder de buitenlandse be zoekers. Zij werden, op afstand, ge volgd door de Fransen, Belgen en geallieerde militaire verlofgangers uit Duitsland. De grensdoorlaatpos ten Nieuwe Schans, Denekamp en Oldenzaal (De Poppe) signaleerden voorts een drukker bezoek van Zwe- DEN HAAG, 20-5. Meer dan de helft van de werkende jongeren maakte zijn opleiding niet af. Meer dan een kwart geeft als reden op: „Ik wilde niet langer op school blij ven". Dit zegt iets van het onderwijs maar ook van het milieu. Gevraagd naar de mening van de ouders zegt 40 procent van de wer kende jongeren dat het de ouders niets kon schelen en nog geen 30 procent van de jongeren weet niet eens wat de ouders er van denken. Deze gegevens zijn uit het onder zoek naar voren gekomen dat stu denten van de Katholieke Sociale Academie in Den Haag onder wer kende jongeren op vormingsinstitu ten in ons land hebben verricht. Drukke ,,luilak"-vieriug in Amsterdam AMSTERDAM, 20-5. De Amster- damse politie heeft tussen midder nacht en zaterdagmorgen zeven uur 261 meldingen van baldadige luilak- viering binnengekregen. Het eerste telefoontje kwam al om zes minuten over twaalf. In totaal werden 22 personen (alle minderja rig) aangehouden. Het aantal mel dingen vorig jaar aan de politie be droeg 222. Volgens de politie waren de ver nielingen dit jaar ook van ernstiger aard, vooral in west, waar tot laat in de ochtend nog tegen baldadige jon gelui moest worden opgetreden. Be halve vele autowrakken werd ook een vrijwel nieuwe auto in brand ge stoken. De brandweer moest 28 keer ingrijpen. ROZENBURG, 22-5. By de che mische fabriek Milchem-Nederland te Rozenburg is maandagochtend brand ontstaan in een afdeling waarin ligtnosulfaat vvoidt gedroogd. Vier doden verkeersongeluk DEN HAAG, 23-5. Een reeks ver keersongelukken met dodelijke af loop vormt de schaduwzijde van het zonnige Pinksterweekeinde. Het erg ste verkeersongeval deed zich voor in de Noordhollandse gemeente Zijpe. Hierbij kwamen vier Amsterdam mers - W. A. Bekelaar (22), G. J. v. d. Velde (19), R. van der Hoed (17) en mej. R. Baars (17) om het leven. De vier zaten in een auto die op een kruising in botsing kwam met een personenwagen die voorrang had. Een vijfde inzitende van de auto werd zwaar gewond naar een zieken huis in Alkmaar overgebracht. Afvalwaterzuivering werd ernstig bedreigd APELDOORN, 20-5. B(j dc afval- waterzuivering Noordoost-Veluwe in Apeldoorn heerste vrijdagavond een aan paniek grenzende bedrijvigheid. De directeur van het bedrijf, de 43-jarige heer J. van Zelhem, ver klaarde dat zich bijna een soortge lijke ramp als enige tijd geleden bij de rivier de Amer had voorgedaan. Gebleken was namelijk dat naar schatting 20- tot 25.000 liter olie - vermoedelijk motorolie - door onbe kenden was geloosd op het openbare riool in Apeldoorn, waardoor de af valwaterzuivering onklaar dreigde te geraken. Door snel en efficiënt ingrypen kon een dergelykc ramp - zoals men het zonder omwegen noemde - wor den voorkomen. Mannen van de Apeldoornse gemeentereiniging en van een plaatselijk ploeg- en maai- bedryf vochten verbeten tegen de dikke brei, die zich als een koek vastlegde op de bezinkvyver van de afvalwaterzuiveringsinstallatie. Meisje na val in vijver overleden DELFT, 22-5. De twee-jarige An- gelique de Koning uit Delft is zater dag in een ziekenhuis in haar woon plaats overleden nadat zij 's middags om drie uur in een vijver bij de her tenkamp was gevallen. Haar moeder ontdekte het kind in het water. Na dat het meisje op het droge was ge haald heeft haar vader nog mond- op-mond beademing toegepast. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek zij al te zijn overleden. BRUSSEL, 22-5. Zaterdag, zo is nu pas bekend geworden, heeft een 13- jarige jongen in Turnhout zyn vader dccdgcschotcn. Het dodclyk schot werd per ongeluk gelost. Dc jongen was bezig met een „Long Rifle" vanuit zijn slaapka merraam op vogels te schieten. Zijn DEN IIAAG, 20-5. Ook dit jaar wijst dc geneeskundige hoofdinspec tie van het staatstoezicht op de volksgezondheid, nu het vakantie seizoen begint, op de mogclykc geva ren die dc gezondheid van reizigers en toeristen by een vcrblyf in het buitenland kunnen bedreigen. Een vouwblad onder de titel: „Voorkom bij verblijf buitenslands infcctic7.icktcn, in het bijzonder cho lera" wordt in een oplage van 100.000 exemplaren verspreid onder de cir ca vierhonderd reisbureaus en bij kantoren, die zijn aangesloten bij de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus. In kort bestek be- Enige brandwachten werden on wel door de benauwde, maar on schadelijke dampen die vrijkwamen. Zij moesten met ambulances naar huis worden gebracht. Personeel zag plotseling een steek, vlam uit een bedrijfseenheid schie ten. Het bleek onbegonnen werk de brand met eigen middelen te bestrij den. Weldra namen de brandweren van Rozenburg, Hoogvliet en Rotter dam aan het blussingswerk deel. De oorzaak en de omvang van de schade zijn nog niet bekend. Lignosulfaat, een stof waarin glu- cosezuren en amoniak voorkomen, wordt gebruikt voor het spoelen en koelen bij olieboringen. 57-jarige vader kwam de tuin in en zei hem op te houden met dat ge vaarlijke spel. „Ga weg, want je ver jaagt de mussen", riep het zoontje. Een ogenblik later draaide de Jon gen, die uit het raam leunde zich om en op dat moment ging er een schot af dat de vader recht in het hart trof, de man was op slag dood. tijd - 1921 - alleen mogelijk zijn ge weest door de aanstaande moeders in een inrichting op te nemen. Zij waren daar al die tijd gebleven, om dat zij nergens anders naar toe kon den. Zij werden in het gesticht ontdekt toen werd nagegaan of er patiënten in de termen vielen om in een be jaardentehuis te worden opgenomen. Eén van de twee vrouwen, die nu beiden in dit tehuis wonen, had ver klaard dat zij destijds ettelijke brie ven had geschreven om uit het ge sticht te komen. Waar de onwettige kinderen zijn gebleven, is niet bekend. Woensdag 24 mei Nieuwcrkcrk Gemeentehuis, 8.30 uur, vergadering gemeenteraad Duiveland. Vrijdag 26 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8.00 uur, jeugdforumavond Oecumenische werkgroep Zierikzee. Advertentie Aanval op wereldberoemd kunstwerk VATICAANSTAD, 21-5. Een man heeft zondagochtend een aanval ge daan op de wereldberoemde Pièta van Michelangelo in de basiliek van Sint Picter in Vaticaanstad. Hij sloeg een arm bf van het mar meren beeld, voorstellend een we nende Maria met de van het kruis genomen Christus. Het in 1499 door de toen 22-jarige Michelangelo vervaardigde kunst werk, het enige dat zijn signatuur draagt, is een van de grootste kunst schatten van het Vaticaan. Behalve een arm is ook het hoofd van het Mariabeeld door hamersla gen beschadigd. Dader gepakt De dader, een 33-jarige naar Au stralië geëmigreerde Hongaar sprong over een hek rond het beeldhouw- handelt dit vouwblad dc besmetting met cholera en de gevolgen hiervan, dc vaccinatie tegen dc ziekte en de controle bij grensoverschrijding. De hygiënische wenken zijn niet alleen van belang met betrekking tot de cholera, maar zijn ook gericht op het voorkomen van andere besmette lijke darmziekten zoals buiktyfus, paratyfus. dysenterie, kinderverlam ming en besmettelijke geelzucht in gebieden waar minder goede hygië nische toestanden heersen. Voor reizigers naar de tropen is cr een brochure „Hoe blijf ik gezond in dc tropen", te bestellen bij het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Grote belangstelling voor landgoed Warnielo DIEPENHEIM, 22-5. Bijna 10.000 mensen hebben op tweede Pinkster dag gebruik gemaakt van de moge lijkheid om het park en de fraaie 'tuinen van het landgoed Warmelo bij het Overijsselse Diepenheim, dat door prins Bernhard was openge steld, te bezoeken. Uit alle delen van het land en zelfs uit Duitsland en Engeland waren be zoekers gekomen om te genieten van de fraaie natuur rondom het oude Diepenheimse kasteel waar wijlen prinses Armgard, de moeder van prins Bernhard, van 1952 tot aan haar overlijden in 1971 woonde. Elfsteden fietstocht BOLSWARD, 23-5. De zestigste elfsteden fietstocht, met 230 kilome ter de langste toertocht van Neder land, heeft maandag een record aan tal deelnemers opgeleverd. Er wer den meer dan 1500 startkaarten uit gereikt (bijna het dubbele van vorig jaar). De grootste prestatie heeft de oud ste deelnemer, de 79-jarige G. Stede houder uit Leeuwarden geleverd, die na zijn 65 ste jaar met deze sport is begonnen, heeft ook al dertien maal de vierdaagse gelopen. DEN HAAG, 19-5. Omdat het aan tal gedetineerden in strafinrichtin gen de afgelopen zeven jaar sterk is teruggelopen zal in de komende ja ren een groot aantal gevangenissen en huizen van bewaring worden ge sloten, aldus heeft de staatssecreta ris van justitie, mr. J. H. Grosheide, vrijdagochtend meegedeeld. De gevangenis voor langgestraften in Breda wordt ondergebracht in het Haagse gevangeniscomplex „Ooster eiland", in Hoorn wordt gesloten evenals de gevangenis voor jeugdige langgestraften in Alkmaar, en de gevangenis voor kortgestraften in Hoorn wordt ondergebracht in de Koepel van Breda. De huizen van bewaring in Dor drecht, Zwolle en eventueel Middel burg worden gesloten, in de huizen van bewaring in Amsterdam, Gro ningen, Arnhem en Maastricht wor den de vrouwenafdelingen buiten gebruik gesteld. De Koepel in Arn hem wordt uitsluitend huis van be waring, en het andere huis van be waring in Arnhem wordt opgeheven. Opheffing van dq jeugdafdeling in het huis van bewaring in Roermond wordt overwogen. Ten slotte zal de gevangenis Ban- kenbos in Veenhuizcn algemeen worden bestemd voor kortgestraften met een zg. lopend vonnis. Trein moest stoppen voor padvinders UTRECHT, 22-5. De trein van Ois- terwijk naar Boxtel heeft zaterdag middag een noodremming moeten maken omdat er padvindertjes op de rails lagen. De jongetjes voerden een opdracht uit; luisteren of de trein er al aankwamDc padvinders schrokken, de reizigers werden flink door elkaar geschud en de trein kreeg zeven minuten vertraging. Mail komt om bij brand ALKMAAR, 21-5. De 56-jarige Jaap Koeleman is zondagmorgen bij een brand op zijn zolderslaapkamer in de Alkmaarse binnenstad om het leven gekomen. De brand is vermoe delijk ontstaan doordat de heer Koe leman in bed heeft gerookt. De brand werd 's nachts om vier uur ontdekt. De familie Korver, bij wie de heer Koeleman in de kost was, kon zich bijtijds in veiligheid stellen. De zol deretage Van de woning brandde ge heel uit. Het stoffelijk overschot van de heer Koeleman werd op bed aan getroffen. Russische joden doen beroep op Nixon MOSKOU, 21-5. Ruim 300 Joodse Russen hebben president Nixon ver zocht hen te helpen bij hun pogin gen naar Israël te kunnen emigre ren. Het verzoek was vervat in een. brief die zondag is verspreid onder de correspondenten in Moskou van westerse landen. VLISSINGEN, 20-5. In de Wester schelde is zaterdagavond vyf ton stookolie terecht gekomen, nadat even na negen uur een olieleiding aan bcord van het 49 ton metende Engelse schip „Edinburg Klipper" was gesprongen. Het schip lag in de Everingcn, een nevenvaarwater van de Westerschelde, naby Borsscle. De rijkspolitie te water heeft in middels proces verbaal opgemaakt terwijl Rijkswaterstaat begonnen is om de schade op te nemen. De stook- Besluit van Unctad: SANTIAGO, 20-5. De Derde We reldhandelsconferentie in Santiago heeft zaterdag met algemene stem men een plan goedgekeurd voor spe ciale hulp aan „dc 25 armste landen ter wereld". Een tweede succes voor de ontwikkelingslanden vormde dc unanieme aanvaarding van een re solutie over speciale maatregelen voor landen die niet aan zee gelegen zyn. Maar een tegenvaller was de uil slag van de stemming over een scheepvaartrapport, dat weliswaar met 74 stemmen voor werd goedge keurd maar 19 stemmen (van de rij- SAIGON/HUE, 23-5. Amerikaan, sc toestellen hebben een bclangrykc krachtcentrale die de Noordvictna- mese hoofdstad Hanoi van clcctrici- tcit voorziet gebombardeerd. Aange nomen wordt dat dc centrale is ver nietigd. maar niet bekend is in hoe verre dc stroomvoorziening van Ha noi is aangetast. Verder is in Saigon bekendge maakt dat de aanval van de Noord- victnamese troepen op de oude kei zerstad Hue dinsdagmorgen is uitge breid. De grootte van de Noordviet- namese troepenmacht en het aantal Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren werk, dat in een zijkapel van de ba siliek staat en ging het kunstwerk met een hamer te lijf. Het was op dat moment, rond het middaguur, erg druk in de basiliek. Sommige mensen verklaarden later dat zij aan explosies dachten toen de met volle kracht op het marmer gegeven ha merslagen als knallen door het kerk gebouw klonken. De dader werd onmiddellijk door bewakers van de basiliek gegrepen. Hy moest door de bewakers worden beschermd tegen woedende kerk gangers die hem ter plaatse wilden terechtstellen. Bootje niet vissers gezonken man vermist SCHEVENINGEN, 20-5. Drie Duit- sers zijn zaterdagmiddag voor de kust even 'ten zuiden van de pier van Scheveningen in hun polyester boot je in grote moeilijkheden geraakt. Het bootje liep vol met water en zonk gedeeltelijk. Twee hunner wer den opgepikt door een juist passe rende reddingboot, maar de derde, die zwemmend geprobeerd had de kust te bereiken, wist zijn doel niet te bereiken. Zoekacties van een heli copter, een Neptune en een redding boot bleven zonder resultaat. Aan genomen wordt, dat de man, de 39- jarige G. E. Kubale uit Kamplind- ford, is verdronken. Gestrand schip op Oosterschelde werd vlot getrokken TERNEUZEN, 21-5. Het motor- sohip Denso, dat zaterdag bij Bergen op Zoom op de Oosterschelde vast liep, is zondagmorgen door sleepbo ten van de fa. Muller uit Terneuzen vlot getrokken, nadat scheuren in het schip waren gedicht. De 550-ton metende Denso is doorgevaren naar zijn bestemming Tholen, waar de la ding mijnsteen voor de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal zal worden gelost. olie drijft in de richting van het Vlis- singse badstrand. Een schoonmaak ploeg van een bergingsmaatschappij uit Terneuzen is zaterdagavond op verzoek van Rijkswaterstaat op de plaats van het ongeluk gearriveerd. De vijf ton stookolie was zondag verdwenen, vermoedelijk naar zee afgedreven. De „Edinburg Klipper', mocht zijn weg vervolken. Een schoonmaakploeg van een bergings maatschappij behoefde niet aan de slag te gaan. ke landen) tegen kreeg bij twee ont houdingen. De goedkeuring van het bijstands plan voor de armste landen werd door sommige van de 3.000 afge vaardigden uit 141 landen toege juicht als „het begin van een nieuw tijdperk in onze verhouding met de minst ontwikkelde landen". Het 19 bladzijden tellende rapport over de groep van 25 zestien Afrikaanse en acht Aziatische landen plus een La tijns-Amerikaanse staat - behelst voorkeursrechten voor financiële bijstand en toegang tot dc markten, meer technologische hulp en lagere vrachtprijzen. tanks dat aan do aanval deelneemt is niet bekend. De krachtcentrale die het doelwit is geworden van dc Amerikaanse bombardementen ligt 12 km ten noordwesten van Hanoi. Volgens mi litaire waarnemers is de aanval de eerste van zijn soort op een object dat niet direct verband houdt met de Noordvictnamcse oorlogsinspan ningen beneden dc gedemilita riseerde zone tegen Zuid-Victnam. Het bombarderen van de krachtcen trale volgt na een serie van de meest intensieve aanvallen die tot nu toe tegen Noordvietnam zijn geregi streerd. CAJOU& DAM 9 LENGKÈEK LEDERWAREN I ZIERIKZEE ZIERIKZEE Onsmakelijk gebaar Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een lading rotte vis gestort op de stoep van de burgemeesterswoning aan de Oude Haven. Niet gekweld door enige kennis van zaken brachten ze juist daar hun onwelriekend presentje, om te demonstreren tegen de sluiting van de Oosterschelde. Ongehoord dat men zich tot dergelijke methoden laat verlagen om tegen iets te pro testeren, temeer nog daar juist bur gemeester De Meester - mede reke ning houdend met zowel de visie van Aktiegroepen als van Rijkswatex*- staat - een genuanceerd standpunt heeft ingenomen. WESTERSCHOUWEN Grote Pinksterdrukte De Pinksterdrukte in de Westhoek is groot geweest en duidelijk om vangrijker dan met Pinksteren 1971. Sommige parkeerterreinen hadden een bezetting van meer dan twee maal de capaciteit. In de doi-pen - ook al door het „boodschappen doen" - viel een vol-zomerse aktiviteit waar te nemen. ROME. Het Italiaanse passagiers schip „Achille Laui-o" - de vooi-ma- lige „Willem Ruys" - heeft bij een grote brand op een werf in Genua zware schade opgelopen. Twee per sonen wei'den licht gewond. VERGETEN Iedereen mag dal raar vinden, maar - dat kwam zo uit - in de vrije pinksteruren heb ik me verdiept in de sociale toestand van Zeeland na 1820. Nu, die waren erbarmelijk slecht als gevolg van de crisis waar in de landbouw kwam te verkeren. Dat begon allemaal zo'n beetje rond 1820 en de zwaksten waren natuur lijk het eerst de dupe. De zwaksten loaren de landarbeiders, die op Schouwen-Duivéland, als ze al werk hadden, in de winter een dagloon hadden van vijftig cent en in de zo mer zestig cent, alleen in de mee krapcultuur lagen de lonen hoger, maar - het kon niet ongelukkiger sa menvallen - juist ook in die cultuur trad een grote crisis in en velen wer den werkloos. Er werd gepoogd iets legen de on houdbare toestand te doen en zo kreeg bv. Zierikzee een wolkamme- rij en spinnerij, maar de mannen van het vrije veld, waren niet zo happig om in een bedompte fabrieksruimie te werken. De meesten bleven wo nen ivaar zy woonden en het aantal werklozen werd nog groter door de omvangrijke arbeid van vrouwen en kinderen. Enfin, de armoede werd zo algemeen dat het kwam lot omvang rijke afpersingen, inbraken en nachtelijke bedelarijen", zoals dr. P. J. Boinnan schrijft in z\)n „Ge schiedenis van den Zeeuwschen Landbouw", een bock dal van 1946 stamt. Het onveiligste gebied was Zeeuws Vlaanderen. Ginds maar ook hier wa ren gciuassen vooral knollen) niet veilig voor dieven. Dc enige moge lijkheid in leven te blijven, was een beroep doen op het armbestuur en de diakonieën, die steeds groter aantal len mensen kregen te verzorgen. Landarbeiders woonden soms met twee of drie gezinnen, met omvang rijk kroost, in piepkleine huisjes en in de ivintermaanden was hel land volk ondervoed; van jeugdopvoeding kivam niet veel terecht en (tekenend cijfer) 9/10 van de Zeeuwse plattc- landsjeugd rvas omstreeks 1840 prak tisch analfabeet, omdat, er geen ge legenheid was onderwijs te volgen. Een andere crisis, maar niet zo dol als in het midden van dc 19e eeuw, viel in dc periode 1878-1S95, vooral door ongelimiteerde goedkope invoer van Amerikaanse granen en van Russische en Argentijnse. De Ionen waren voor 1800 - zeg maar - gesta biliseerd op een minimum, maar na die tijd ging het snel bergafwaarts. Enfin, men kan een lang verhaal kort maken. Het is - altijd blijkt hel weer - onvoorstelbaar wat achter ons ligt en het waren toch ook allemaal men sen, die een beetje geluk zochten. Hun grafstenen, als ze cr ooit zijn geivccst, zijn al verdwenen of ver teerd en hun strijd is vergeten. SCHIEREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2