voor een eigen huis. Jaap ten Oever's nieuwe leven Het prestige van fopmijnen Algemene Bank Nederland Alleen streek V.V.V.'s (7) kunnen lid zijn van Prov. Vereniging BLIK DOOR HET WERELD N.C.R.V. en E.O. E.O. wordt C-omroep Tank bij Gulf vliegt de lucht in Koffie-oorlog laait weer op Schoolkinderen aan de dood ontsnapt Nixon naar Moskou ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 mei 1972 Nr. 21082 Vergadering Prov. V.V.V. VHSSINGEN, 15-5. In de maan dag 15 mei in hotel „Brittania" te Vlissingen gehouden vergadering van de Prov. V.V.V.noemde de voorzitter mr, II. Bruin, deze verga dering de eerste volgens de nieuwe statuten, en het nieuwe huishoude- iyke reglement, al moest h\j er di rect bijvoegen dat nog niet overal de Streek-V.V.V.'s het levenslicht hebben gezien (Schouwen-Duiveland was hier kennelijk een vroegertje). In de nieuwe statuten kent men na melijk niet meer de plaatselijke V.V. V.'s als leden maar alleen de Streek- V.V.V.'s. Bijzondere leden kunnen dan nog zijn maximaal vijf rechtspersoon lijkheid bezittende verenigingen of instellingen die werkzaam zijn op het gebied van het toerisme of die naar het oordeel van het algemene bestuur van voldoende betekenis zijn voor het toerisme om als bijzon der lid tot de vereniging te worden toegelaten. Verder kent men ere-leden en do nateurs. Momenteel zijn of moeten er komen zeven Streek V.V.V.'s: Schouwen-Duiveland, Tholen - St. Philipsland, Noord-Beveland - Zuid- Beveland, Walcheren, West Zeeuws- Vlaanderen en Oost Zeeuws-Vlaan- deren. Vertegenwoordigers voor de Streek V.V.V. in 'het algemeen be stuur zijn de heren H. P. Everwijn en J. M. Holm. Subsidiërende gemeenten op Schou wen-Duiveland Brouwershaven, Bruinisse en Zierikzee. Goede zomer 1971 Mr. Bruin noemde 1971 een goede zomer met een behoorlijk na-seizoen. Want het is wel duidelijk dat een goed bezet topseizoen van 6 8 we ken de recreatiebedrijven niet goed maakt; vóór en naseizoen tellen mee om een sluitende exploitatie te be reiken. Daarom richtte de propaganda zich in 1971 op hét vóórseizoen met de slagzin: „Met Pasen in Zeeland". In 1972 mikt men op de emolumen ten voor vóór- en naseizoen op de 65 plussers. Vakantiespreiding is een mooi woord en een geliefd begrip, waar voor ook de televisie uitstekende re clame wordt gemaakt met de slag zin „Mijdt de piek", maar er komt niet zoveel van terecht in de prak tijk. Het publiek wordt meer en meer gevoelig voor scherpe prijzen en dat zal een stimulans moeten zijn om het vóór- en naseizoen aantrekkelijk te maken. Er schijnt hier en daar nog akkommodatie te zijn voor de maand juni. Alleen er kan geen ge richte reclame meer voor worden ge maakt leen grote campagne). Daar voor is het te Iaat. Wellicht is hier nog een taak voor de Streek-V.V.V.'s. Voldaan was spreker over een artikel in het Duit se tijdschrift „Schoner Wohnen" (initiatief van de Prov. V.V.V.), dat vele positieve reakties en resultaten opleverde. Het jaarverslag over 1971 gaf wei nig aanleiding tot opmerkingen. De jaarrekening 1971 en de balans per 1 januari 1972, werden aangenomen. De jaarrekening 1971 sluit met een ISieuive woonvorm heet servoteV DRACHTEN, 15-5. Mr. F. H. J. J. Andriessen, voorzitter van de Twee de Kamer-fractie van de KVP, heeft maandagmiddag in Drachten het eer ste Servotel van Nederland, Servotel Talma officieel geopend. De naam is ontstaan uit de combinatie van serviceflat en hotel. Hiermee is een nieuwe vorm van wonen geïntrodu ceerd, die door de heer Andriessen werd getypeerd als een soort micro kosmos, waar een serieuze poging is gedaan om voor permanente bewo ners vele aspecten van het leven sa men te vatten. De voorzitter van de woningbouw vereniging Talma, de eigenaresse van het servotel, de heer A. Kingman, zette uiteen dat het servotel moet worden gezien als een combinatie van flat, hotel, restaurant, bar en counter, die de permanente bewoners dezelfde dienstverlening biedt als de hotelgast krijgt. nadelig saldo van f 165,26 terwijl f 9600,- was geraamd. Dit resultaat kon worden bereikt mede door per soneelsinkrimping. De begroting 1973 werd eveneens aangenomen: als voornaamste post komt voor een subsidie van f 108.000 van de Provincie Zeeland naast f 17.000 die men hoopt te ontvangen van het ministerie Economische Za ken. De kontributies van de gewone le den worden geraamd op f 35.000,-; de inkomsten en uitgaven van Zee land-Vakantieland op f 30.000,-. De logieslijsten worden begroot op f 30.000,-. Onder inkomsten hoopt men er f 26.000,- van terug te ont vangen personeelskosten, sociale las ten, reis en verblijfkosten en diverse personeelskosten worden geraamd op f 134.200,-. Huisvesting en kosten algemeen beheer op 29.000,-. In ontvangst en uitgaaf f 280.200 sluit de begroting met een geraamd tekort van f 7400,-. Eén en ander maakt een kontribu- tieverhoging noodzakelijk. Gedacht is aan een bedrag van f 7,50 per lid en f 1,50 per donateur, van de plaat selijke V.V.V.'s die tot de Streek-V. V.V.'s zijn toegetreden. Want na de personeelsinkrimping in 1971 toen de directie-assistent een andere betrek king aanvaardde en de administra- teur uit het personeelsbestand werd geschrapt (de boekhouding werd op gedragen aan het Sociaal Admini- strtief Centrum) zal mede in ver band met te verwachten meerdere werkzaamheden uitbreiding van het personeel met één man beslist nood zakelijk zijn. De vergadering toonde begrip voor de noodzakelijkheid van de voorge stelde wijzigingen en verhogingen, al werd over de kontributie nog wat nagepraat. Op de balans komt een werkkapi taal voor (vroeger reserve genoemd) van f 24.017,38. Overnachtingen Het aantal overnachtingen is in het jaarverslag 1971 vermeld met een aantal van 6.250.000, maar door dat men wegvallen van de gastensta- tistieken (waarvan ook vroeger werd verondersteld dat ze niet geheel be- betrouwbaar waren) mist men de benodigde gegevens, om zoals vroe ger tot een aanvaardbaar resultaat te komen. De wet op de kansspelen zal wel in dier voege woi'den gewijzigd, dat er ruimte komt voor casino's, maar of Zeeland daarbij een vestigings kans krijgt is twijfelachtig. De Amerikaanse mijnen voor de Noordvietnamese havens zijn zo af gesteld, dat ze hun werkzaamheid verliezen zodra president Nixon in Moskou is. Gespletenheid in de ether HILVERSUM, 17-5. Het NCRV- bestuur betreurt het in hoge mate dat - nu de Evangelische Omroep een C-omroep wordt „protestants- christelijk Nederland nu duidelijker dan tot dusver gespleten zal Optre den in de ether. Daarvan mag men n?-uwelijks zegen voor het koninkrijk Gods verwachten". Het bestuur zegt dit in een ver- klaring, uitgegeven na het bekend- - worden van de erkenning van de E.O. als C-omroep. „Wat de NCRV zelf betreft, de bevordering van de EO van aspirant-zendgemachtigde tot C-omroep zal zonder twijfel in korting van de zendtijd ook van de NCRV betekenen, tenminste als er verder niets van de zijde van het ministerie van CRM toegezegd wordt en ook verder onherroepelijk de NCRV in mindere en wellicht in meerdere mate beschadigen", aldus de verklaring. Het bestuur begint overigens met te stellen, dat „de NCRV altijd heeft erkend, dat het omroepbestel open moet zijn. Zelfs de schijn moest wor den vermeden, dat alleen de eenmaal gevestigde vrije omroepen na de tweede wereldoorlog de „openbare weg" in de omroep zouden mogen gebruiken". DEN HAAG, 17-5. De Evangeli sche Omroep wordt C-omroep. Mi nister Engels van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft dit schriftelijk aan het bestuur van de stichting „Evangelische Omroep" meegedeeld. Met ingang van 1 oktober a.s. zal de stichting zendtijd worden toege wezen als voorgeschreven voor een omroepoiganisatie-C. Het juiste aan tal toe te wijzen radio- en televisie- zendtyduren zal minister Engels dezer dagen vaststellen. Dit meldde de New York Times, een blad dat al menigmaal juiste onthullingen deed over wat Was hington liever geheim houdt. En dit is al een zeef merkwaardige zaak. Een van de akeligste dingen die kun nen gebeuren is dat Nixon en de Sow jet-leiders min of meer hartelij ke besprekingen voeren en dat te zelfder tijd een Russisch schip door een Amerikaanse mijn wordt opge blazen. En dat dan op een stuk zee waar het Russische schip alle recht heeft om te zijn, maar de Ameri kaanse mijn allerminst. Het wordt dan wel moeilijk om te doen of er niets is gebeurd. Dus zijn de mijnen zo uitgerust dat het niet kan gebeuren. Maar daar mee wordt dan tevens dié hele mij- nenleggerij in plaats van werkelijk een militaire daad tegen Noord-Viet- nam en zijn Russische leveranciers, een loos dreigement, dat niemand serieus behoeft te nemen. Waar het de Verenigde Staten nog om gaat in Vietnam is ervan verlost, te raken met zo min mogelijk schade aan het prestige. Niemand, Zuid- Vietnam nog het minst, kan onder de indruk zijn van hulp met fopmij nen inplaats van echte. Dit namaak- krachtsvertoon is niet erg geschikt om het Amerikaanse prestige op te vijzelen. ROTTERDAM, 17-5. Met een enorme knal, die tot in Brielle te horen was, is de brandstoftank van het nieuwe ketelhuis van de Gulf- raffinaderij in Rozenburg woensdag morgen in alle vroegte als een raket de lucht in geschoten. Over enkele ander installaties en pijpleidingen heen kwam de zware tank, die van zijn fundament werd gerukt, ongeveer 60 meter verder op het terrein terecht. Een bestelauto werd door het gevaarte totaal ver pletterd. De bestuurder van dé wa gen, de portier die om half vijf de ronde over het uitgestrekte terrein deed, heeft geluk gehad. Hij was net even een kopje koffie gaan drinken. De baas van het ketelhuis begrijpt niets van de explosie. De brandstof tank, waarin zich resten stookolie bevonden, was niet in gebruik. Als gevolg van het stilleggen van dc ethyleenfabriek wegens de milieu hinder, lag het ketelhuis al enkele weken stil. Er wei-den slechts onder houdswerkzaamheden verricht. Kwestic-Davos voor Kamercommissie DEN HAAG. 17-5. Dg actiegroep Behoud Astmakliniek Davos heeft dinsdagmiddag, tijdens een besloten hooz-zitting. de vaste Tweede Kamer commissie voor volksgezondheid op dc hoogte gesteld van de vele reac ties op het besluit de kliniek te Da- vos begin volgend jaar te sluiten. De groep, die patiënten uit Davos, ouders van patiënten en oud-patiënten wil vertegenwoordigen, ontving reeds 10.000 handtekeningen van mensen, die het niet eens zijn met de sluiting. MAARSSEN. Inval van de politie in hotel-café „De Harmonie", ivanr het met harmonisch toeging, loont vijftien mensen werden betrapt op het be oefenen van het zg. 24-24-spel, een op roulete gelijkend kansspel. AMSTERDAM. 17-5. De man ach ter de uitgeverij „De Vrije Pers". Max Lewin. heeft dinsdagmiddag in Amsterdam het eigen raei'k „Vce- Pce'-koffie van „„Angolese kwali teit" geïntroduceerd. De heer Lewin wil met de verkoop van deze koffie (uitsluitend bij hem te bestellen) dc actie van het Angola-comité doorbre ken. Hij wil de Nederlandse consu ment bewijzen dat Angolese koffie nog steeds verkrijgbaar is. Geld De Algemene Bank Nederland wil U aan geldmiddelen helpen om een huis te kopen. Alle kantoren van de bank kuijnen U ecn hypothecaire lening aanbieden, die wordt verleend door de Algemene Bank voor Hypothecair Krediet, een dochteronderneming van de ABN. Onze rente is heel redelijk, momenteel 87*% en een afsluitprovisie van 17». Wij verstrekken U graag nadere inlichtingen. BRUSSEL, 17-5. Het snelle optre den van de Rijkswacht heeft er voor gezorgd dat een aantal schoolkinde ren, op schoolreis, aan de dood ont snapt is. Een van de kinderen, de negenja rige Herman Laeremans uit Tienen maakte het uitstapje namelijk mee met een zakje vermoedelijk dodelij ke gifkorrels, dat zijn moeder hem op het laatste moment als snoepgoed had toegestopt. De jongen was nog maar nauwe lijks de deur uit toen de inwonende grootvader merkte dat gifkorrels, die hij de avond tevoren had klaargelegd om er de tuin mee te bewerken, ver dwenen waren. De moeder van de jongen besefte op dat moment dat ze haar zoon in plaats van met snoep op pad gestuurd had met het zakje met de. rode gifkorrels. De moeder waarschuwde onmid dellijk het hoofd van de school, maar die wist alleen dat de kinderen op weg waren naa*" de grotten van Remouchamps en de waterval van Coo. Ook was békend van welke onderneming men de bus gehuurd had. De busondernemer wist weer wel in'welk restaurant de kinderen 's middags zouden eten, maar men kon dat restaurant in het telefoon boek niet vinden. Teneinde raad stelde de moeder de Rijkswacht in Tienen van het ge beurde op de hoogte. Die waar schuwde de Rijkswacht van Aywail- le die onmiddellijk de autobus begon te zoeken. De bus werd gevonden in Remouchamps. Toen Herman naar de snoepjes gevraagd werd bleek dat hij het zak je al wel eens open gemaakt had. Maar de roze korrels zagen er toch niet zo lekker uit en daarom had hij er nog niet van gegeten, noch zijn vriendjes er wat van aangeboden. WASHINGTON, 17-5. Met de woorden: „Zaterdag vertrek ik" heeft president Nixon in Washington defi nitief een einde gemaakt aan de on zekerheid over zijn reis naar de Sowjet-Unie. De Amerikaanse president zei dit tot een groep van circa 500 mensen die voor het Witte Huis stond. Van Sowjët-Russische zijde in Washington heeft men te kennen ge geven dat de crisis die over Vietnam is ontstaan, niet van invloed zal zijn op het program van Nixons bezoek aan de Sowjet-Unie. Vallende muur doodt jongetje AMSTERDAM. 17-5. Dc 8-jarige D. B. Uitenbosch uit Amsterdam is in de Tweede Anjelierdwarsstraat door een omvallende muur van een huis dat werd gesloopt, dodelijk ge troffen. Met een dragline werd een stapel sloophout verplaatst en door de tril lingen daarvan viel de enige muur van het huis die nog overeind stond, om. Aktiecomité wil sluiting Gulf Oil ROTTERDAM, 17-5. Het Centraal Actiecomité Rijnmond (CAR) eist, dat de fabriek van Gulfoil wordt ge sloten. In een verklaring, die woensdag morgen enkele uren na de explosie bij Gulf werd uitgegeven, zegt het CAR, dat in het belang van de werk nemers en de omwonenden de gehele vestiging van Gulfoil in Europoort moet worden stilgelegd. Een andere eis is, dat met inschakeling van on partijdige deskundigen en met be hulp van werknemers alle onderde len van het bedrijf worden doorge licht. Per fiets door bedrijf LEIDSCHENDAM17-5. Zon der enig officieel vertoon wordt vandaag donderdag het nieuwe centrale magazijn van P.T.T. aan de Westvliet- weg te Leidschendam in ge bruik genomen. Er is enkele jaren gebouwd aan dit com plex. dat een terrein beslaat van 70.000 vierkante meter. De magazijn ruimten, die verdeeld zijn over diverse hallen, bevat ten 24.000 voor P.T.T. onmis bare artikelen. De oppervlakte is zo groot, dat de personeels leden vaak per fiets door de gebouwen rijden om hun werk goed te kunnen doen. 58 De koffieauomaat wordt door Vor- remans genegeerd. „Kan ik net zo goed slootwater drinken", is zijn de finitie. „Maar een zuinige bedoeling hier, niet eens een behoorlijk kopje koffie 's morgens'. Hij heeft een thermosfles bij zich. Tijdens dc maaltijd gaat hij afzonderlijk van de anderen zitten, 's Morgens bepaalt hij zich tot een hautaine ochtend- groet en 's avonds dito bij het naar huis gaan. Hij heeft een Renaultjo, dat altijd in de garage moet staan. En als de klok half zes heeft gesla gen, zit hij binnen drie minuten acn- *er het stuur en rijdt weg. Het enige, wat in zijn voordcel pleit: hij is ecn bekwame monteur. Dat moet iedereen toegeven. Zelfs Brink, die er heel wat van weet, moet in hem de meerdere erkennen. Na enige weken is ieder een ge wend aan de nieuwe monteur. Men bemoeit zich niet met hem en niet met de anderen. Voor het overige werkt hij ononderbroken door. In ieder geval verdient hij zijn, overi gens hoge, loon. Want van cao-lonen wil Vorremans niets weten. Hij be paalt zelf zijn loon. niet dc baas, is zijn stelregel. En wie hem dat loon wil geven, kan hem en zijn vakken nis krijgen. Grada heeft één keer even bij hem staan kijken, hetgeen niet naar dc zin was van Vorremans. Ecn ogen blik heeft hij zijn hoofd naar buiten gestoken, het meisje met een giftige blik aankijkend. „Schiet op. jij. Geen vrouwen om me heen. als ik aan het werk ben. Wat doe je hier? Jc hoort in het kantoor." Grada is rood aangelopen. „Hoor hem eens!" smaalt ze, vast niet op haar mondje gevallen, „mencer-de- wcet-alles-montcur! Weet je. wat jij moet doen? Een bordje laten maken voor je wagen en er op zetten: Hier in zit dc supermonteur Vorremans. Uit de weg. ik kom eraan!" De monteur is nu minstens even kwaad als het meisje. Hij heft een steek sleutel op en dreigt ermee. „Als je nou niet opdondert, smijt ik hem naar die rooie kop van jc. kreng. Ze wil terugschelden, maar dc stevige arm van Brink grijpt in en dwingt haar door te lopen. „Vooruil. geen gezanik hier. En blijf bij hem vandaan, als hij dat wil. En jij moet je niet dadelijk op de kast laten ja gen. Vorremans." Opnieuw zegt de monteur: „Ik wil geen wijven om me heen. als ik werk Ze leiden je gedachten maar af." Sindsdien loopt Grada met een wijde boog om de monteur heen. Niet omdat ze bang voor hem is, want het woord „vrees' staat niet in haar woordenboek. Ze minacht hem gewoon. Zo'n stuk ongeluk.' Hoofdstuk 21. Het schone blazoen. Twaalf volle weken is Jaap ten Oever in het ziekenhuis geweest, als hij wordt ontslagen, uitgeleide ge daan door enkele zusters, die hem om beurten al die weken hebben ver pleegd en verzorgd. Hij drukt ze één voor één de hand en is aangedaan. .Want als ecn wrak is hij binnengeko men. Zelf weet hij er niets van, maar bij stukjes en beetjes heeft hij ver nomen. in welke toestand een auto mobilist hem langs de weg heeft ge vonden cn dat hij daarna in allerijl door Henk Garreveer naar het zie kenhuis is gereden. Waar de dokters een paar uur met hem bezig zijn ge weest. Nu is hij praktisch hersteld. Het lopen gaat weliswaar nog niet al te best, doch dat komt met gestadige oefeningen wel weer in orde. Voor de rest is hij'blij cn dankbaar, omdat hij weg mag. Alleen.hij gaat niet naar huis. DOOR GERRIT FRANSSEN Pleunie heeft overdag haar werk en wie moet er dan voor hem zorgen? Kan hij alleen al de trap op en af? Geen sprake van. Voorlopig gaat hij naar Bergevoort. Daar zal Berendien hem verder verzorgen en vertroete len. Het laatste waarschijnlijk het meest. Men heeft het een paar avon den tevoren in huize Garreveer be sproken. Zelfs Pleunie moest toege ven. dat dit wel de beste oplossing was. Tenslotte voor tijdelijk. Een kwestie van nazorg. Dus gaat de rit naar Bergevoort, waar de grote sa lon herschapen is in een bloemenpa- leisje. Bij de garage staat het gehele per soneel om Jaap een hartelijk welkom toe te roepen. Hij kijkt getroffen, als hij met behulp van Berendicn uit de wagen stapt. Er worden handen ge drukt; daaraan ontkomt hij niet. Ter wijl Grada hem spontaan op dc wang kust. „Fijn. dat je er weer bent. Jaap" Hij staat er wat onwezenlijk-la- chend bij. Iedereen is plotseling zo vriendelijk. Bij de pomp toetert een ongeduldige automobilist, dus Loor- kens snelt er heen. Gelijk is dit het sein om weer aan het werk te gaan. In de kamer moet Jaap de bloem stukken bewonderen. Natuurlijk zijn de grootste van Henk cn Bcrendien. En een fruitmand van Pleunie. Ver der van de chauffeurs, van Brink en van de pompbediende. Alleen de nieuwe monteur had geweigerd een cent tc geven. „Wie is die Ten Oever? Ik ken de man helemaal niet. Dat hij ecn ongeluk gehad heeft.was het geen ongeluk? Wat dan? Hebben ze hem een pak op zijn mieter ge geven? Zal-ie het wel verdiend heb ben. Ga nouje krijgt zo maar niet voor niets op je falie. Kranten? Lees ik niet. Dus weet ik van niks. Ik doe er niet aan mee. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7