AGENDA f hemo special 1 mei wordt geen nationale feestdag DE KERKEN IN REGIO BIEDEN STUK SPEELGOED AAN b Scholierenopstand in Londen Migs vlogen boven de Sinaï LAATSTE NIEUWS „AFSLUITING OOSTERSCHELDE VALr „AFSLUITING OOSTERSCHELDE VALT TE BETREUREN" Amerikaanse vice-pres. bezocht Saigon Achttien miljoen gulden aan ontwikkelingsbijstand voor Chili Nederland en China gaan ambassadeurs uitwisselen Plechtigheid in Dagverblijf tweede kamer Nederland, Griekenland Ds. H. v. d. Heuvel biedt de geschenken aan aan de heer A. P. Schouwenaar. ZIERIKZEE, 17-5. Tijdens een plechtigheidje in het gebouw van de Stichting Dagverblijven, op het indu strieterrein, bood woensdagmiddag ds. H. van den Heuvel, hervormd predikant te Nieuwerkerk, namens de gezamenlijke kerken van Schouwen-Duiveland, een stalen opklapbaar klimrek en een set van veertien boekjes aan. Het was de realisatie van een in decem ber 1971 bij gelegenheid van de opening gedane toe zegging. De geschenken werden, in ontvangst genomen door de heer A. P. Schou wenaar te Brouwershaven, bestuurslid van de Stichting Dagverblijven. De sluimerende hoop bij de verzamelde geestelijkheid in de regio dat ds. v. d. Heuvel - voorzitter van het Interkerkelijk Predikantenconvent - ter ïntro- duktie van het nieuwe stuk speelgoed van de aan het rek bevestigde glijbaan zou afdalen ging niet in vervulling, maar al ging dit voer voor fotografen ons de neus voorbij, aan de hartelijkheid, intimiteit en warme menselijkheid, die het gebeuren kenmerkte, deed zulks geen afbreuk. Ds. v. d. Heuvel intussen onder streepte de positieve indruk, die het dagverblijf maakt op de bezoeker, waarbij dient aangetekend dat in het verleden wel al te lang de zorg voor de geestelijk gehandicapte aan de familie is overgelaten. Bij een dagverblijf mag het echter niet blijven. Eerder had de heer Schouwenaar mededeling gedaan van de oprichting Stichting Gezins vervangend Tehuis en - bij monde van de predikant - zeggen de ker ken steun toe aan de totstandkoming hiervan in de toekomst. Achter de idee het dagverblijf een geschenk aan te bieden, stonden alle kerken positief, zodat de destijds gedane toezegging geen al te grote risiko bleek. Een kleine f 1000 kwam voor het goede doel bijeen, waarvoor - in overleg met het bestuur - tot de aan schaf van de geschenken werd over gegaan. Het geschenk werd in ontvangst genomen door de heer Schouwenaar, die zich vooral dankbaar toonde voor de toezegging dat de kerken bij de realisatie van een gezinsvervangend tehuis waar nodig en wenselijk be hulpzaam zullen zijn. Aan de plechtigheid - een brok sightseeing van Centrale werkplaats en Dagverblijf was er aan vastge koppeld - ging een bijeenkomst voor af in de bestuurskamer van de Cen trale Werkplaats, die zich - in de persoon van de direkteur de heer J. Pomper - deze dag een goed en gul gastheer toonde. Hier releveerde de heer Schouwe naar de geschiedenis van de tot standkoming van het dagverblijf, dat in de periode japuari '70 (statuten) tot december '71 (opening) werkelijk heid werd. De heer Schouwenaar noemde dit een snelle realisatie, onder leiding van de „mannen van het eerste uur", o.w. de stuwende kracht mr. J. P. Boersma. Het verblijf heeft thans De commissie, sinds 1932 het Na tionale actiecentrum voor Natuurbe houd en Milieubeheer met 120 aan gesloten organisaties, meent dat de milieu-atlas een bijzonder accent geeft aan het kamerdebat over de dertien pupillen, die een deskundige begeleiding (leider is de heer J. A. van Bleijswijk) krijgen, waarbij het streven is gericht op een sterkere pi-ovinciale samenwerking. Hoewel het werk van de stichting voor honderd procent subsidiabel is, kan toch nog wel een te kort ont staan, waarvoor alle gemeenten van Schouwen-Duiveland zich garant ontwikkeling van Zuidwest-Neder land op 25 mei a.s. Het bij die gelegenheid te bespre ken rapport der Rijksplanologische commissie onderschrijft de contact commissie in grote lijnen. Zij acht hebben gesteld. Gèpoogd wordt in de praktijk te komen tot een doorstro ming van mensen naar b.v. B.L.O.- school of C.W.P. „Indommelen thans in zelfgenoeg zaamheid zou fout zijn, want het streven dient gei'icht op de x'ealise- ring van een gezinsvex-vangend te huis", aldus de heer Schouwenaar, die geloofde dat ook ditmaal weer een kleine groep mensen het zal moeten doen. Nodig is een goed sa menspel o.m. tussen burgexdijke en kex-kelijke instanties en gehoopt wordt dat - als bij de totstand koming van het dagverblijf - op de ingeslagen weg mag woi-den voort gegaan tot heil van het gehandicapte kind. Verschillende vragen wei'den hier na be-antwoord door o.m. de leider van het dagvex*blijf en de heer Pom per, welke laatste nog eens duidelijk uiteenzette dat beide instellingen los van elkaar staan, zij het dat er van de C. W. P. wel enige hulp wordt geboden aan het dagverblijf. en Portugal DEN HAAG, 17-5. Minister Schmel- zer is niet bereid, op de komende of toekomstige vergaderingen van de N.A.V.O.-ministex-raad, de schending van de menselijke vrijheden in Grie kenland of de koloniale oorlog van Portugal aan de orde te stellen. De regering is wel voornemens, haar kx-itiek in „een passend kader", d.w.z. in andex-e internationale or ganisaties en in bilaterale contacten te laten hor-en, zo heeft de minister dinsdagmiddag in de Eerste Kamer meegedeeld. LONDEN, 17-5. In Londen zijn woexxsdag veertien scholieren en tien volwassenen aangehouden na een bestorming van het gebouw van de schoolinspectie uit protest tegen con dities op scholen en om meer „leer- lingenzeggensehap". De leiders van de actie, die zich „revolutionaire anarchisten" noem den, hadden gehoopt dat vijftig- tot honderdduizend leeringen zouden meedoen, maar er verschenen er maar iets meer dan duizend. De politie wist het gros der beto- geI-s met krachtige waarschuwingen tot andere gedachten te brengen, maar anderen - in de leeftijd varië rende van 11 tot 17 jaar - zetten door, en eisten op spandoeken een einde aan „gevangenis-achtige* om standigheden op school en afschaf fing van lijfelijke straffen en vex*- plichte schoolkleding. evenwel op enkele essentiële onder delen van het i-apport Zuidwest- Nederland een nadere studie noodza kelijk. In de atlas wordt ook aangedron gen op de instandhouding van de ook in de toekomst meest waarde volle natuurgebieden als het duinge bied van Voorne, de Kwade Hoek op Gceree, de Biesbosch en het ver dronken Land van Saeftinge. Uitgangspunt van iedere conceptie voor de ruimtelijke ordening van zuidwest Nederland moet zijn, dat er geen milieubelastende industrieën mogen worden gevestigd op de Maasvlakte en dat deze vlakte ook niet mag worden uitgebreid. Ook zal het afvalwater, dat in België en Ne derland in grote hoeveelheden op de Westerschelde wordt geloosd, con sequent moeten worden gezuiverd. Grote delen van de platen in de af gesloten armen en de voordélta die nen tot natuurgebied te worden be stemd. DEN HAAG, 17-5. De regering is niet bereid om met ingang van 1973 de eerste mei tot nationale feestdag uit te roepen. Minister-president Biesheuvel heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van het Kamerlid Wiebenga. In l?et antwoord zegt de premiex*, dat de regering uiteraard de in de vraag neergelegde mening respec teert dat in de erkenning van de 1ste mei als nationale feestdag een be- langi'ijk symbool mag woi'den ge zien van het verlangen en het stre ven naar een x-echtvaardige, op soli dariteit berustende, nationale en in terna ti onale samenl evingsstru ctuu r. SAIGON, 17-5. De Amerikaanse vice-president Spiro Agnew heeft woensdag een niet-aangekondigd bliksembezoek van drie uur aan Sai gon gebracht om daar over de situ atie in Vietnam van gedachten te wisselen met president Nguyen van Thieu en Amerikaanse topfunctio narissen. Spiro Agnew, die inmiddels naar Bangkok is vertrokken sprak twee uur lang met de Zuidvietnamese president en daarna nog op Saigons vliegveld Tan Son Nhut met de Amerikaanse ambassadeur Ellsworth Bunker, de Amerikaanse opperbe velhebber in Vietnam, generaal Creighton Abrams en de Zuidviet namese opperbevelhebber, generaal Cao 'van Vien. Kassier verdacht van verduistering RATTERDAM, 17-5. De Rotter damse recherche heeft de 35-jarige kassier G. van G. uit de Maasstad gearresteerd, omdat hij ervan wordt verdacht een bedrag van ongeveer f 12.000 te hebben verduisterd. De kassier werkte bij de „Amrobank" in Rotterdam. Het geld is volgens de politie verdwenen uit de kas, die hij beheerde. Het is nog niet bekend, of er iets van het geld over is en ook niet hoe lang de kassier zich met de verduistering heeft bezig gehouden. Nederland telt 21/2 miljoen telefoonaansluitingen DEN HAAG, 17-5. In de loop van deze maand zal Nederland 2V> mil joen telefoonaansluitingen tellen. De PTT zal aan het bereiken van deze mijlpaal geen speciale aandacht schenken. Het aantal telefoonaansluitingen bedroeg in 1881 slechts 1000. Aan het begin van de tweede wereldoor log waren het er 325.000, doch op het eind van de oorlog was dit aantal gedaald tot 291.000. In de vijftiger jaren volgde de groei van 500.000 (in 1950 bereikt) naar een miljoen (mei 1960), waarna de anderhalf mil joenste in december 1965 kon wor den verwelkomd. In januari 1970 werd de twee miljoen bereikt. De stroomversnelling in de pi-o- duktie van telefoonaansluitingen doet zich voor, ondanks de handicap dat er bruto steeds meer nieuwe aansluitingen moeten wox-den ge maakt om een netto vooruitgang te boeken. In een gemeenschappelijke verkla ring, die woensdagochtend in Peking en Den Haag is gepubliceerd, wordt gezegd dat de Chinese regering we derom verklaart dat Taiwan (For mosa) een provincie van de Volks republiek is. Nederland „respec teert' dit standpunt en „bekrachtigt" dat het de regering van de Volksre publiek „ex-kent als de enige wettige regering van China". In wat moeilijk anders kan wor den uitgelegd als een impliciete ver- oox-deling van de Breznjef-doctrine DEN HAAG, 17-5. De Nederlandse regering heeft Chili 18 miljoen gul den aan onlwikkelingsbystand toe gezegd, als bydrage in de financie ring van het ontwikkelingsprogram ma van het land. Dit bedrag heeft betrekking op 16 miljoen gulden financiële hulp, die in de vorm van leningen verstrekt zal worden, en 2 miljoen gulden technische hulp, die als gift beschik baar gesteld zijn. Minister Boex-tien, die als hoofd van de koninkrijkdele gatie naar Unctad III, thans in San tiago vertoeft, heeft tijdens zijn be- Zij heeft echter niet de indruk dat dit streven, gelet op het feitelijk gebeuren in de landen waar de eer ste mei als nationale feestdag geldt, door deze viering in werkelijk be- langi-ijke mate wordt gediend, aldus de minister-president. In het antwoord is een overzicht opgenomen van de Eux*opese landen waar 1 mei een officiële vrije dag is: België, Duitsland, Finland, Frankrijk Italië, Luxemburg, Noorwegen, Oostenrijk en Zweden. In Grieken land, Portugal, Spanje en Turkije geldt 1 mei eveneens als vrije dag, zonder dat daar echter sprake is van enige binding met de viering van de dag van de arbeid. Van Amerikaanse zijde in Saigon heeft men niets willen zeggen over de inhoud van de gesprekken, maar diplomatieke waax-nemers verklaar den dat men ongetwijfeld gesproken heeft over de Amerikaanse maatre gelen om het Noox-dvietnamese of fensief tot stilstand te brengen. Utrecht heeft collegestaking UTRECHT, 17-5. Bij vijf studie- richtingen van de rijksuniversiteit in Utx-echt zijn woensdag de colleges niét doorgegaan uit protest tegen de door minister De Brauw aangekon digde collegegeldvei-hoging van f 200 naar f 1000. Het betreft de studie richtingen sociologie, geschiedenis, pedagogie en andragogie, Italiaans en geografie. Ook bij de rechtenfaculteit werden geen colleges gegeven, maar dat kwam doordat de colleges daar door het verstrijken van het cursusjaar al enkele weken zijn beëindigd. Bende levert vervalste paspoorten ARNHEM, 17-5. De Amsterdam mer C. T. heeft bij de politie bekend bij notaris A. O. J. A. Bloemarts te Gennep negen cheques te hebben ge stolen. Hij heeft hierop bij verschil lende banken f 60.000 geïncasseerd. Daarbij legitimeerde hij zich met een vals paspoort. De politie speurt in Arnhems ros se buurt, het Spijkerkwartier naar de „leveranciers" van de paspoorten, waardoor nog meer daders van che quediefstallen hun slag konden slaan. De handtekeningen op de cheques werden vakkundig vervalst of nage maakt. De Ai-nhemse politie denkt dat een georganiseerde bende aan het werk is. Invloed van televisie op politiek wordt overschat AMSTERDAM, 17-5. - De invloed van de televisie op politieke gebeur tenissen over korte termijn wordt erg overschat. Er zijn geen aanwij zingen dat politici door hun optreden voor de televisie verkiezingscampag nes kunnen winnen. Degenen die ge kozen worden zouden zonder de te levisie toch ook wel gekozen zijn. Dit is de vrijwel algemene opinie van tachtig communicatiedeskundigen, afkomstig uit 27 landen, die de eer ste drie dagen van deze week de jaarvergadering van het Internatio nal Broadcast Institute in Amster dam bijwoonden. over de bepei-kte soevereiniteit der socialistische landen, zegt China in de gemeenschappelijke verklai-ing „waardering" te hebben voor het Nederlandse standpunt dat de begin selen van vi*edelievende niet-inmen- ging in elkaai-s binnenlandse aange legenheden behoren in te houden „niet alléén tussen landen en lan- dengi-oepen van verschillende socio- politieke stelsels, doch ook tussen landen van dezelfde alliantie en van identiek of vergelijkbare socio-poli- tieke stelsels". zoek aan de president van de Chi leense republiek de toezegging ge daan, dat de financiële hulp ver strekt zal worden op gemakkelijke voorwaarden, te weten een rente van 2Vz °/o, een looptijd van 30 jaar en een aflossingsvrije periode van 8 jaar. De financiële hulp heeft voor 11 miljoen gulden betrekking op het jaar 1972 en voor 5 miljoen op 1971. Dit is overigens voor de eerste maal dat Nederland aan een Latijns- Amerikaans land een lening aan biedt tegen gemakkelijke voorwaar den. Zaterdag 20 mei Zierikzee Luitje, 2-5 uur, bezoekuren voor het publiek Engelse mijnenvegex-s h.m.s. „Flintham" en h.m.s. „Dittisham". Westenschouvven ANWB-kantoor, park.terr. rest. Zee- lust, verti*ekpunt toei-islische wan delingen ANWB. Zondag 21 mei VVestenschouwen ANWB-kantoor, park.terr. rest. Zee- lust, vei-trekpunt toex-istische wan delingen ANWB. Maandag 22 mei VVestenschouwen ANWB-kantoor, park.tei-r. rest. Zee- lust, vertrekpunt toeristische wan delingen ANWB. Advertentie I IN BROMFIETSEN ZIJN WIJ SPECIAAL Peugeot vanaf 539,'l'. Vespa vanaf 549,*i* y enz. enz. X 'n Gx'ote keus en direct leverbaar! Weststraat 5 - 7 - Zierikzee Hoesch-aandeelhouders achter fusie Hoogovens DORTMUND, 18-5. De aandeel houders van Hoesch A.G., de op één na grootste staalproducent van West- Duitsland, hebben zich woensdag met een overweldigende meerderheid uitgesproken voor de fusie met Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. Bankrover doodgebloed LOS ANGELES, 17-5. Een man die probeerde een bank in Los Angeles te beroven, heeft dit met de dood moeten bekopen. Hij dreef mensen die zich in het gebouw bevonden bijeen in de kluis. Een van de klanten zag echter kans 'te ontsnappen en de politie te waar schuwen. Er werden enige schoten gewisseld, maar de politie durfde uit vrees dat er iets met de gijzelaars in de kluis zou gebeuren, geen groot scheepse aanval te doen. Oproepen via een megafoon aan de overvaller om zich over te geven, hadden geen succes. Na een belegering van twee uur bleek tenslotte dat de man zo danig was gewond, dat hij was dood gebloed. Het was de tweede overval op de betrokken bank in één week tijd. De eex'ste rover maakte zich met 2.300 dollar uit de voeten. TEL AVIV, 17-5. Twee Mig-23- tcestellen (van Russische makely) z\jn over Israëlische stellingen in de bezette Sinaï-woestyn gevlogen. Onmiddellijk stegen Israëlische toe stellen op om de indringers te on derscheppen maar ze slaagden er niet in contact te maken. Volgens eën militaire woordvoer- der in Tel Aviv kwamen de Migs het Israëlische luchtruim binnen bij Port Said en vlogen ze over de Golf van Suez tot aan Sjarm El-Sjeik. Gespeculeerd werd dat de toestellen werden gevlogen door Rusische pi loten. Voorzover in Tel Aviv bekend worden de moderne Mig-23-toestel- len enkel door Russische bemannin gen gevlogen en niet door Egyptena- ren. Brand in Boedapest MÜNCHEN, 18-5. Bij een brand in een flatgebouw in Boedapest zijn in de nacht van woensdag op donder dag vier mensen omgekomen en 36 gewond, zo meldt de Hongaarse radio. Vier woningen zijn uitgebrand en 28 beschadigd. Het vuur is door honderd brandweerlieden bestreden. Twee van hen zijn onder de ernstig, gewonden. Geld voor Suriname UTRECHT, 17-5. Een bliksem actie van de Nederlandse Christen Vrouwenbond heeft f 70.000 opgebracht voor de Surinamezending. Het geld is bestemd voor medische oplei- dingswerk en met name voor een docente die in Suriname verpleeghulpen gaat opleiden. De opbrengst is in Utrecht be kend gemaakt tijdens de alge mene vergadering van de 89 duizend leden tellende bond. De vergadering, die door on geveer duizend afgevaardigden werd bijgewoond, stond in het teken van de houding ten op zichte van de gehandicapten, het studie-onderwerp voor het komende vergaderseizoen van de bond. Het nieuwe stuk „speelgoed": een klimrek met glijgoot. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Conclusie in milieu-atlas Zuidwest-Nederland: DEN HAAG, 18-5. De contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming heeft verklaard, dat af sluiting van de Oostersclielde uit biologisch oogpunt ernstig valt te betreuren. Bij de destijds genomen be slissing is de ernst van de beïnvloeding van het biolo gisch milieu onvoldoende is onderkend. Dit staat in een donderdagmiddag in Den Haag gepresenteerde milieuatlas Zuidwest-Nederland, voor de contactcommissie voorbereid door een werk groep van deskundigen op het gebied van natuurbehoud en milieubeheer, ruimtelijke ordening, economie en werkgelegenheid onder leiding van prof. dr. J. W. Tesch. De atlas bevat meer dan dertig kaarten in kleurendruk en ruim honderd pagina's tekst. DEN HAAG, 17-5. Nederland en de Chinese Volksrepubliek hebben beslo ten ambassadeurs uit te wisselen, 22 jaar nadat Nederland de communis tische regering in Peking heeft erkend. De kantoren der zaakgelastigden waarmee beide landen tot nu toe in eikaars hoofdsteden waren vertegenwoordigd, zullen tot ambassades worden verheven, en waarschjjnltfk over enkele maanden zal een Nederlandse ambassadeur in Peking zijn geloofsbrieven overhandigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2