9 I HEROPENING O SLAGERIJ ORNÉE een modern driezits bankstel NIXON'S GROTE GOK EEN NEUSBLOEDING SUCCESJES Fa J. W. GUDDE D. DE JONGE BLIK DOOR HET WERELD HEREN- EN DAMESBRILLEN HARMONIUMS Disco-Jansen Oók in 1972 „Incognito" Fa. Koevoets BEZORGER ZEISS BrillenglSser zonnebrillen fa. BERGMANS JOPPE levensmiddelen ELECTRONISCHE ORGELS Adverteren doet verkopen woensdagmorgen 8.30 uur 500 gram f 3.25 schouderham100 gram f0.59 Vier jaar geleden legde president Nixon twee beloften af: hij zou de Ver. Staten los maken uit het drijf zand van de Vietnamese strijd, maar hij zou niet de eerste president der V.S. zijn die een oorlog verloor. Het zijn twee beloften die niet met el kaar in overeenstemming zijn te brengen. De Vietnamese oorlog was al lang en breed verloren misschien al on der Kennedy maar zeker onder John son - het enige wat deze door esca latie, steeds verdere intensivering van de oorlog, bereikten ivas dat de einduitslag wat werd uitgesteld. De oplossing die Nixon koos was slechts een schijnoplossing: hij zette alles op de kaart van de zogenaamde Vietna- misering: als de Zuid-Vietnamezen maar getraind en bewapend werden konden zijzelf de onzalige oorlog verder verliezen maar dan nadat de V.S. tijd hadden gehad hun handen te wassen van affaire. Formeel zou het dan niet de V.S. zijn die een oor log verloor maar president Thieu in Saigon. Een beetje dure manier om van Nixon althans formeel inderdaad een president te maken die een oor log verloor. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te IJsselmuiden: W. Ver boom te Benschop; te Assen (toez.): Ph. Stoutjesdijk, Hellendoorn; te Beusichem (toez.): G. van Driel, kand. te Rotterdam; te Scherpenisse (Zld.): A. G. Haring, Nieuwland (Z.H.); te Dirksland (toez.): M. van der Linden, St, Philipsland; te Ouds hoorn: R. Oort, Den Helder. Aangenomen de benoeming tot le raar godsdienst- en maatschappij leer aan het Mensa Altig College te Hoogeveen: drs. A. Sturm, Nijland (Fr.). Bedankt voor IJsselstein: J. Koo ien, Werkendam; voor Twello: J. v. 't Kruis, Wijk bij Duurstede. Reet.: Kand. K. G. van Loon te Groenekan is niet tot bijstand in het pastoraat te Delft benoemd. Geref. Kerken Beroepen te Heerhugowaard: drs. H. Appers, Haastrecht; te Nieuw- Vennep: N. Wijngaarden, Baren- drecht; te Holwerd: J. Lems, kand. aldaar, die dit beroep heeft aange nomen. Aangenomen naar Middelburg: W. M. de Bakker, Zwijndrecht-Groote Lindt. Beroepbaar: A. T. B. M. v. d. Ke vie, kand., Bonnisstraat 13III, Am sterdam; de classis Halum heeft pred. geëxamineerd en beroepbaar gesteld: J. Lems, kand. te Holwerd. Benoemd tot Rijstand in het pasto raat te Apeldoorn: A. v. d. Walle, em.pred. te Voorthuizen, die deze benoeming heeft aangenomen. Geréf. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Nieuwleusen, te Hoek (Zld.) en te Zaamslag: P. Groenen- berg, kand. te Waardhuizen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Bennekom: G. Bouw, Scheveningen en J. Brons, Veenen- daal. Beroepen te Mijdrecht: M. Vliet- stra, Werkendam. Dit schetna zou inderdaad uitvoer baar zijn geweest als Noord-Vietnam zo vriendelijk was geweest eraan te werken. Maar dat blijkt nu zeer dui delijk niet het geval. En waarom zou Hanoi ook? Welk belang heeft het erbij president Nixon en de V.S. te helpen hun gezicht te redden? Was hington heeft zelfs geprobeerd het aantrekkelijk te maken mee te doen in het spel; grote hulp iverd vaaglijk beloofd. Maar kennelijk is niet alles voor dollars te koop. Camouflage Zoals het nu gaat maakt Hanoi bijzonder duidelijk dat Nixon inder daad de oorlog verliest en die is er de man niet naar om dit zonder meer te slikken - liever zet hij daarvoor het spel of zelfs zijn kans op herver kiezing. En als tegenmaatregel komt hij met een escalatie waarvoor zelfs Johnson nog terugdeinsde: blokkade van Noordvietnamese havens door mijnen. Dit is amper nog iets dat te maken heeft met de suksesvolle veldtocht der Noordvietnamese en Vietcong- troepen. Het is wel een pokerspel dat jegens de Sowjet-Unie, de grote wa penleverancier van Noord-Vietnam, is gericht. Loopt een Russisch schip op een mijn, dan is Moskou daad werkelijk betrokken by de strijd. Nixoji gokt daarmee op zodanige Russische pressie op Hanoi dat dit de V.S. de kans geeft het scenario voor het wegtrekken zonder gezichtsver lies verder af te werken. Maar hij kan ook misgokken en dan heeft hij het klaargespeeld in een zich ontspannende wereld op nieuw de twee grootste machten vij andig tegenover elkaar te krijgen, nagenoeg zo riskant als tijdens de Cubakrises. Een beetje grof risiko alleen maar om een feitelijke knak in Amerikaans prestige formeel te camoufleren. t Geref. Gem. Aangenomen naar Genemuiden: M. G. Mouw, Oudemirdum. Bapt. Gem. Aangenomen naar Winschoten: P. v. d. Werf, Rotterdam-Z. Vrije Evang. Gem. Benoemd tot leraar godsdienst aan de Chr. Scholengemeenschap te Har- denberg: A. D. Bliek, legerpred. te Geldrop, die deze benoeming heeft aangenomen. Open brief Kerk en Vrede over Vietnam DEN HAAG, 15-5. De organisatie Kerk en Vrede heeft in een open brief aan de Nederlandse kerken verklaard dat het voor de kerken een schande is dat zij zich nog niét on dubbelzinnig hebben uitgesproken tegen „de dosis vernietiging die Viet nam wordt toegediend in het belang van de eer van de V.S.-regering". Kerk en Vrede heeft zich thans voor de laatste maal tot de Neder landse kerken gericht met het ver zoek de kerkleden op te roepen tot vrijmoedig getuigenis in woord en daad tegen de aanvallen van buiten landse troepen en wapens op de lan den, zeeën, het luchtruim en de be volking van Zuidoost-Aziatische lan den, en tot volharding in dit verzet. Van koude sleutel in nek tót chloorethylspray Enkele praktische raadgevingen Wanneer we zeker wisten dat een neusbloeding vanzelf tot staan zou komen, zouden we elke behandeling best achterwege kunnen laten. We weten zoiets echter nooit vooruit. Daarom is het beter iets te doen. Trouwens de omstandigheden bren gen meestal met zich mee dat het stelpen van de bloeding zeer gewenst is. Kleren, tafelkleed, vloerbedek king of lakens, slopen en dekens ko men immers onder de vlekken als er niet wordt ingegrepen. Bij de gewoneneusbloeding, die gezonde mensen zo maar kan over vallen, blijft de oorzaak dikwijls verborgen. De bloeding komt na een poosje weer tot staan en het leven herneemt zijn gewone gang. Eerste hulp Met zulke neusbloedingen hebben wij in de praktijk het meeste te ma ken. Onze belangstelling gaat daar om in de allereerste plaats uit naar de vraag hoe er bij zo'n onplezierige gebeurtenis het best kan worden ge handeld. We laten de patiënt rechtop zitten met hoofd en neiis in die stand die ive bij het schrijven aannemen. Snoe rende kledingstukken, die zich om de hals bevinden, dienen te worden los gemaakt en vervolgens wordt de punt van de neus tussen duim en wijsvinger dichtgeknepen. De dichtdrukkende vingers moeten daarbij niet te hoog en niet te laag worden geplaatst. Zij behoren recht hoekig op de richting van het neus- tussenschot te worden gezet. Heel gemakkelijk Dat klinkt allemaal veel geleerder dan het in werkelijkheid is. Het gaat hier om de handgreep die icdereeri toe zou passen wanneer hij de op dracht kreeg iemand - in dit geval letterlijk - bij de neus te nemen. Daar de plaats van de bloeding ge woonlijk voorin en onderin de neus is gelegen heeft deze wel zeer een voudige handeling meestal reeds sukses. Na een minuut of vijf wor den de drukkende vingers verwijderd opdat we het efekt van ons pogen kunnen bekijken. Overmatig slikken van de patiënt is echte aanwijzing dat de bloeding nog niet is opgehouden: er vloeit dan bloed naar de keelholte. Dan,kunnen we het beste tot andere maatregelen overgaan. Andere maatregelen We laten de patiënt dan achter over leunen in een houding waarin hij gemakkelijk zit. Het hoofd moet hierbij iets worden ondersteund. De patiënt moet nu enige tijd langzaam en diep ademhalen; er worden kou de doeken op de neus en in de nek gelegd. Het belang van deze koude-appli- catie was al aan onze voorouders be kend. Die gebruikten daarvoor een grote sleutel en zij drukten dit kou de ding in de nek van de patiënt. Maar de tijden veranderen: in de moderne kliniek wordt volgens het zelfde principe gebruik gemaakt van de chloorethylspray. Wanneer ook deze tweede methode teleurstelt, wordt het tijd om een dokter te waarschuwen. Deze kan dan kiezen uit verschillende soorten van behandeling. Dokter in aktie Het neusslijmvlies kan door de arts worden gedept met een watje dat in adrenaline is gedrenkt, maar ook kan de gehele neus worden getampon- neerd, d.i. volgestopt met gaas. Komt het neusbloeden dikwijls te rug, dan kan de zwakke plek in het slijmvlies door de dokter worden aangestipt met chroomzuur of met een ander middel. Voor de vele blijken van be langstelling, ondervonden bij ons huwelijk, zeggen wij har telijk dank. G. DE KONING J. DE KONING-KLEPPE Bruinissei mei 1972 Dreef 4 Te koop Een oliehaard (Fobrux). Te bevr..Minnebroederstraat 14, Zierikzee. Meisjesfiets voor leeftijd 10-12 jaar in goede staat. T, Priemus, Elkerzeeseweg 8, telefoon (01117) 502, Scharen- dijke. Slagerij Leen Simmers, St. Domusstraat 26, telef. 2588. Rund-gehakt, 5 kg voor f 22,—. 3 bruine keulsepotten; 1 oude waterfilter en een damesfiets. Telefoon (01110) 3618. Kinderfietsje, leeftijd 7 jaar. Te bevr.: J. Legemaate, Hoe- veweg 1, Zierikzee. Telefoon (01110) 3209. Kinderwagen wandelwa genbak, d.blw wandelwagen- zak, duo kinderzitje en doop jurk. Te bevr.: (01114) 1620. Een kinderwagen „Koelstra". Hoog model, wit-blauw. D. Spelt, Lange Ring 10, Brui- nisse. „Garard" pick up, in pr. st. Tel. (01116) 435. Goede caravan, moet weg. Lage prijs. "Vercazo. Telef. (01117) 439. Gazonzaad; Tuinzaden; ge droogde koemest; Kunstmest; Compost; Potgrond; Tonkin- stokken; Krielkorrels uit voorraad leverbaar Tuin- bouwhuis Sluijs en Zn, Hoo- gezoom 44. Tel. 1437, Haam stede. Kristallen vazen en schalen, karaffen en asbakken. Ge schenkenhuis R. den Boer, Dam 11, Zierikzee. Onze welbekende afgeharde bloemplantjes voor de tuin. Ten Haaf, Kadeweg 8, Zie rikzee. Tel. (01110)3238. Groenten- en bloemzaden. Kunstmestartikelen, pot grond, bestrijdingsmiddelen, tuingereedschappen, gazon maaiers enz. C. Bolle, Zuid- wellestraat 14, Zierikzee. Te lefoon (01110) 3272. - Wandelwagen. Te bevr.: 's avonds na 6 uur. Prijs f 70,-. 's Heerarendstr. 20, Zierik zee. Een K.S. 50-cilinder met spruitstuk en carburateur en 60 c.c. cilinder. W. de Jonge, Hoeveweg 5, Zierikzee. Tel. 2260 ('s avonds tussen 5 uur en half 7). Bloemenplanten, in diverse soorten. P. de Rijke, Zand weg 22, Zierikzee. Telefoon (01110) 3365. 5 Clubs; salontafel; TV-tafel; staande schemerlamp; kap stok met kleed; koelkast; 3 stel overgordijnen; 2 kamer lamp; 2 muurschemerlamp; lichtgewicht strijkijzer. Meel- straat 24, Zierikzee, tel. 2491. Personeel gevraagd Wilt u thuis geld verdienen? U kunt voor ons truibreien op de automatische breima chine. Vergoeding: f 10,per kg. Lessen gratis bij u aan huis. Aanschaf machine in overleg. Vrijblijvend inlich tingen: J. Verwëij, p/a De Ruvterstraat 7, Koudekerke, telef. (01185) 1733, of bij onze breiservice, tel. (02159) 40840. Net meisje voor in de huis houding, 3 morgens per week. Mevr. v/d Klooster, Pieter- seliestraat 6, Zierikzee, tele foon (01110) 3496. Verloren Een wit kinderschoentje. St. Joostmeet 3, Zierikzee. Diversen Rookstandaards, grote sorte ring in verschillende prijzen. Sigaren- en souvenirmagazijn D. C. Viergever, Havenpark 42, Zierikzee. Bloemen! Vele soorten perk- planten: Salvia, afrikanen, petunia, ageratum, gerani ums, enz. enz. Bloembakken en -schalen. - Voor een tuin vol bloemen naar het Tuin- bouwhuis Sluijs Zoon, Hogezoom 44 te Haamstede. Telefoon 1437. Grote tabletten chocola, 500 gram van f 4,25 voor f 2,85. Sigaren- en souvenirmaga zijn D. C. Viergver, Haven park 42, Zierikzee. We leveren verschillende soorten zonneschermen o.a. Markisol, Sunset en zelf bouwpakket. „Zonwering*' de Nobelpoort, Korte Nobel- straat 2, Zierikzee. Telefoon (01110) 2497. W. Goudswaard. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiii De ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE houdt u op de hoogte iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii Voor de ouderwetse vliegen vangers naar Drogisterij „De Honingkorf", Poststraat (t.o. postkantoor) Zierikzee. Nieu we voorraad ontvangen. Kisten grote en klein mis kleur-sigaren. Sigaren- en souvenirmagazijn D. C. Vier gever, Havenpark 42, Zierik zee. Stad en lande. Excursie van de ver. naar Lier en Diest (België), zal plaats hebben op zaterdag 3 juni 1972. Con vocatie volgt ten spoedigste. Meubelrama Nieuwerkerk. Bankstellen, bedden, tapijt, bergmeubels, losse stoelen enz. enz. Grote sortering, be tere kwaliteit en lagere prijs. Rijksweg 26, tel. (01114)1268 en 1265. 's Maandags geslo ten. Voor het inlijsten van repro- dukties, etsen, gobelins, foto's e.d., in elke gewenste maat, uit de grote kollektie schil derijlijsten, naar: J. F. v. d. Ven, Schuithaven 6, Zierik zee. Geef ons de tijd, door nu voor straks het schoonmaken van gashaarden, geyser, olie- of kolenhaard op te geven. Saman-Deurloo, St. Domus straat 43. Tel. 3260. Voor een betere zonnewering en vertrouwde voorlichting naar Deurloo, Zierikzee. Tel. (01110) 2825. Doe uw voordeel in de op heffingsuitverkoop bij „De Magneet". Straks heerlijk liggen zonnen dan nu gauw om ligstoello pers in de Zeilmakerij „De Nobelpoort", Korte Nobel- straat 2, Zierikzee. Telefoon (01110) 2497. Nieuwe Intermeubel catalo gus gratis verkrijgbaar bij: Deurloo „de meubelshow room" van Zierikzee. Wiegen - Ledikanten Commode's Boxen en kinderstoelen 'Het Kleuterhuis' Lange Nobelstraat Zierikzee Voor de nieuwste modellen Uw adres: Optiek - Zierikzee (Traporgels) van 2 tot 6 spel. Ook electr. windvoorziening. Spotgoedkoop! Korte Sint Janstraat 4 Telefoon (01110) 3928 ZIERIKZEE weer warme camping maitresjes is ons meest geliefde model kleding - sport - camping Mol 11 - Zierikzee Telefoon 3793 Gevraagd: voor landelijk daghlad Tijd circa 16.30 uur. Brieven aan A. DEN BOER, Balie 8, Zierikzee. Nog vóór de Pinksterdagen uw nieuwe bril klaar Nieuwste modellen in: Zeiss Rodenstock Bu c h m a n n de beste voor uw ogen! Brillen op advies van de oog arts vlug klaar! vakopticiëns - Zierikzee Havenpark - Telefoon 2029 Orgelles in clubverband U speelt reeds na 1 uur les (echt notenschrift) f 22,80 incl. B.T.W. per maand met 100 lesnummers muziek gra tis. Bel meteen (01110)3928. DISCO - JANSEN Korte Sint Janstraat 4 Zierikzee Wegens sterfgeval a.s. donderdag 12.00 uur gesloten SLAGERIJ WIELAART Bruinisse GEMEENTE MIDDENSCHOUWEN Voorbereidings- besluit De burgemeester der ge meente Middenschouwen maakt ingevolge artikel 22 van de Wét op de Ruimte lijke Ordening bekend, dat vanaf heden ter gemeente secretarie te Scharendijke voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de raad van 25 april 1972, wëarbij is be paald dat een bestemmings plan wordt voorbereid voor de gebieden in de kuststrook tussen Scharendijke en Elle- meet en ten zuiden van Scha rendijke, zoals deze nader zijn aangegeven op een bij dit besluit behorende gewaar merkte kaart. Scharendijke, 12 mei 1972. De burgemeester voornoemd, S. FRANCKE. kruideniers sinds 1831 Gevestigd in „De Maagd van Mcchelen" te Zierikzee Poststraat 31 Het aangewezen adres voor dieetvoeding en biologisch natuurzuivere voedingswaren Gratis lektuur beschikbaar als U hiervoor interesse hebt. Welk opgewekt leuk meisje wil óns helpen in de huishouding? (af en toe in de zaak) Firma Quartel - Noordgouwe Telefoon (01112) 267 Wegens personeelsgebrek wordt met ingang van heden niet meer t bezorgd. Modelslagerij-voedingsmarkt t t i Haamstede Noordstraat 45 Wij kunnen u tonen een pracht collectie electronische orgels, in diverse prijzen en modellen. Vraagt eens vrijblijvend folders en of demonstratie, ook 's avonds in onze show room, Nieuwstraat 3. Financiering mogelijk Eigen service Door het gehele land te ontbieden. Uw adres is: FIRMA J. C. v. d. BOS Kerkstraat 18-20 - Nieuwstraat 3 BRUINISSE - Telefoon (01113) 1379 M.i.v. 17 mei 1972 is het Gewestelijk Arbeidsbureau Zierikzee verplaatst naar Oude Haven 15 Telefoonnummer 2953 blijft ongewijzigd. Speciale aanbieding: schoudercarbonade IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIII Weer zo'n voordelige intermeubel-aanbieding: in mooie ruitstof, van f1165,- voor f895,- alleen deze week deurloo „de meubelshowroom van zierikzee" meelstraat 31 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 6