hemo special Reorganisatie Hervormd-Gereformeerd AGENDA Engelse mijnenvegers meren af in de haven van Zierikzee Jeugdwerk te Nieuwerkerk is van start Schoten na uitsteken van tong Soldatenbladen in beslag genomen Spectaculair hijs-karwei Groene kaart blijft Planmatige regeling vuilverwerkingsplaats aan Hoosjesweg Prov. Staten in vergadering bijeen WEINIG GEESTDRIFT VOOR „ONTWIKKEUNGSSCHETS" Flitsen uit het buitenland LAATSTE NIEUWS STREEKNIEUWS PAUW i Royal Navy" op bezoek ZIERIKZEE, 15-5. Zierikzee krijgt deze week weer bezoek van een tweetal mijnenvegers van de Engelse marine: het zijn de schepen: H.M.S. „Flintham" en „Dittisham", die van 18 tot 21 mei afgemeerd zullen lig gen aan het Luitje. Voor deze Engel se Navy-dagen te Zierikzee is een programma opgesteld. De schepen staan onder bevel van respectievelijk de luitenant ter zee M. R. Lumley en J. Gillot. De schepen arriveren in de vroege ochtenduren van donderdag. In de loop van de morgen maken de beide Luitenant ter zee J. Gillot. DEN HAAG, 15-5. De ruzie, die in Den Haag werd beslecht met enkele kogels uit een pistoolmitrailleur, die de caféhouder F. J. Scheffer (41) trof fen, is begonnen met het uitsteken van de tong door de 34-jarige koop man A. F. A. tegen de kastelein. Dit heeft Scheffer de politie verteld. De caféhouder werd gewond in een zie kenhuis opgenomen; zijn toestand is niet ongunstig. De schutter werd aangehouden. UTRECHT, 15-5. Op verzoek van de kazernecommandanten heeft de marechaussee het afgelopen week einde en maandag opnieuw twee af delingsbladen van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen in beslag genomen, zo heeft het hoofdbestuur van de V.V.D.M. in Utrecht meege deeld. Nadat anderhalve maand ge leden het afdelingsblad in De Lier in beslag was genomen, gaat het nu om de V.V.D.M.-bladen „Serbu", af delingsblad van de Willem I kazerne in Den Bosch, en „Stomp", afdelings blad van de Willem de Zwijger ka zerne in Wezep. De in totaal vijf redactieleden van de twee bladen zijn inmiddels door de marechaussee gehoord. ROTTERDAM, 15-5. Het kraanver huurbedrijf Van Twist N.V. in Dor drecht, een dochteronderneming van de H.A.L., is maandagmiddag begon nen met een indrukwekkend hijs- karwei op de Lek, dat bijna ander halve maand in beslag zal nemen Met een van de grootste mobiele kranen ter wereld - de rijdende kraan heeft een lengte van 130 me' ter en een draagvermogen van 35(\ ton - zal het bedrijf twee hoogspan ningsmasten van het elektriciteits bedrijf Zuid-Holland N.V. in Den Haag plaatsen aan de oevers van de rivier ter hoogte van Lekkerkerk. commandanten hun opwachting bij burgemeester Th. H. de Meester en in de middaguren bij de commandant van „Navocomscheldfc" de kapitein Th. S. Niemeyer. Verder wordt een bezoek gebracht aan het stadhuis. In de avonduren vindt aan booi'd van de schepen een receptie plaats. Vrijdag en zaterdag Op vrijdag 19 mei (9.30-12.00 uur) worden de schepen opengesteld voor de Zierikzeese schooljeugd. De be manning maakt een bustochtje over Noord-Beveland, Walcheren en ge bruikt de lunch als gasten van de Kon. Marine te Vlissingen. Hier wordt ook een voetbalwedstrijd ge speeld, waarna in de middag Zierik zee weer wordt bereikt. Zaterdag wordt waarschijnlijk ook nog een voetbalwedstrijd gespeeld tegen een Zierikzees elftal, waarna in de middaguren de schepen ter be zichtiging worden opengesteld voor het publiek. Zondag 21 mei om 10 uur lichten de schepen het anker en wordt Zierikzee weer verlaten. DEN HAAG, 16-5. Als eind okto ber binnen de E.E.G. de controle op het bezit van de groene kaart komt te vervallen, betekent dit nog niet dat dit verzekeringsdocument zelf overbodig zal zijn. Het Nederlandse bureau der motorrijtuigenverzeker aars wijst er op dat de groene kaart als internationaal verzekeringsbewijs blijft dienen wanneer weggebruikers buiten dé É.É.G. reizen, maar ook wanneer men bij een ongeval buiten Nederland (dus ook binnen de Euro pese Economische Gemeenschap) be trokken is. De groene kaart blijft daarom ook na oktober 1972 voor de Nederlandse gemotoriseerde weggebruiker belang rijk wanneer hij de Nederlandse grenzen overschrijdt. Zwaar weer voor oostkust van Zuid-Afrika JOHANNESBURG, 15-5. Readings- boten hebben maandag op hoge zee en in stormachtige wind assistentie verleend aan schepen en jachten die voor de oostkust van Zuid-Afrika na 80 uur van noodweer in moeilijkhe den waren geraakt. Twee Zuidafrikaanse helicopters haalden 23 mensen af van het Zuid- Afrikaanse vrachtschip „S. A. Tra der", dat zondagmorgen door een ontploffing stuurloos was geraakt. Van de 23 geredden waren er 8 ge wond. Onder in de buurt varende sche pen die naar de „S. A. Trader" op- stoomden om assistentie te verlenen, was een Nederlands schip. Luitenant ter zee M. R. Lumley. Europees Jeugdfonds STRAATSBURG, 15-5. Het minis terscomité van de Raad van Europa heeft maandag in Straatsburg beslo ten een Europees Jeugdfonds op te richten. Dit fonds zal door middel van financiële steun de activiteit van europese jeugdorganisaties stimule ren. Voorts wil men bij de jeugdige Europeanen een gevoel van verant woordelijkheid kweken tegenover de ontwikkelingslanden en voor de we reldvrede. Het fonds dat open staat voor niet aahgesloten landen van de raad, zal op 1 januari 1973 in wer king treden. Advertentie IN FIETSEN ZIJN WIJ SPECIAAL Reeds vanaf 179,- 'n dames- of herensportfiets. Groeifietsen voor de jeugd vanaf f 99,75 Weststraat 5 - 7 - Zierikzee NIEUWERKERK, 15-5. De eerste stappen op weg naar reorganisatie, van het jeugdwerk (Herv. Geref.) z\jn gedaan in Nieuwerkerk. Sedert bijna twee jaar was de laatste club van de grotere jeugd (Geref.) ter zie le. Maar onlangs is er samen een avond belegd, waarbij een Cefa-film is gedraaid. Over deze film is nadien onder elkaar van gedachten gewis seld. Al pratende bleek het dat er onder de gezamenlijke jongeren ter dege behoefte bestaat om regelmati ge ontmoetingen op de zondagavond te houden. Het bleek dat velen de voorkeur uitspraken om eenmaal per maand bijeen te komen. Zo is er dan zondag 14 mei een Jeugddienst ge houden in de Ned. Herv. kerk aan de Kerkring, waar ds. A. S. Rienstra sprak over: Brood of steen? Dit naar aanleiding van Matth. 7:9: „of welk mens onder u zal, als zijn zoon hem om brood vraagt hem een steen ge ven?" De predikant ging in deze dienst op duidelijke wijze in op het gebed en de problemen, die hieraan verbonden zijn, ook wat betreft de gebedsverhoring. Na afloop van deze Jeugddienst was er in het Geref. jeugdlokaal aan de Badhuisstraat gelegenheid onder het genot van koffie, dit onderwerp na der te bespreken. Van vele zijden werden deze zo belangrijke zaken van gebed en gebedsverhoring be licht. Een behoorlijke agemene be spreking was wel het resultaat van alles. Verder werd nog gesproken over wat er in de toekomst gaat ge beuren in en met het jeugdwerk, wat betreft het gezamenlijke werk in de ze. Bodemdaling dooi de aardgas-winning GRONINGEN, 15-5. De provincie Groningen zal in de komende jaren honderden miljoenen guldens moe ten uitgeven in verband met de te verwachten bodemdaling door de aardgaswinning in Slochteren. Dit heeft maandagavond ir. H. van Wijngaarden, directeur-hoofd-inge- nieur van de Provinciale Waterstaat in Groningen, meegedeeld op een le denvergadering van de Nederlandse Vereniging Water, Land en Ruimte in Haren (Gr.). Deze uitgaven betreffen alle wa terstaatkundige werken, die zullen moeten worden uitgevoerd om de gevolgen van de gaswinning op te vangen. Met auto onder oplegger gekomen LIENDEN, 15-5. Bij een verkeers ongeluk in het Betuwse Lienden is maandagavond de 45-jarige J. Roose uit die plaats om het leven gekomen. Hij kwam met zijn personenauto on der een truck met oplegger terecht en werd op slag gedood. Raad Westerscliouweii WESTERSCHOUWEN, 15-5. Voor de tweede maal binnen korte tijd stond op de agenda van de raads- vergadering in Westerschouwen de planmatige regeling van de aanleg van een vuilverwerkingsplaats. Zo als reeds eerder gemeld, werd voor meer studie over het plan de beslissing over het voorstel van b. en w. naar de vergadering van maandag 15 mei verschoven. Met de gang van zaken, rondom de nu gesloten belt aan de Stolpweg Advertentie STERK EN DEGELIJK Voo<- a' uw kofiers ëtoiDAM 9 lengkeek leüerv. aren ZIERiKZEQ was niet iedereen gelukkig. Uitwaai eren van papier, reuk op verre af stand waarneembaar als de „brand" er weer eens inzit. Verder de han delwijze van sommigen, die er geen been in zagen, als de zaak gesloten was, hun vuil maar in de buurt te lossen waren er oorzaak van dat men deze zaak uitermate goed wilde bezien Zowel het bestuur van de rei nigingsdienst, als het college van b. en w. hadden zich goed op de hoogte gesteld van de mogelijkheden. Vuilverbranding of afvoer naar een verbrandingsbedrijf, zou voor een betrekkelijk klein getal inwoners als de regio heeft niet te betalen zijn. Door aankoop van de gronden aan de Hoosjesweg, door de Reinigings dienst, werd de mogelijkheid geopend een goede vuilverwerking op te zet ten, die naar raming voor de eerste dertig jaar, de verwerking van het huisvuil, zal kunnen opvangen. Hoe men op deze plaats wil gaan werken werd in de vorige vergadering uit voerig toegelicht. Ongeveer in het midden van de Hoosjesweg wordt de eerste aanzet gemaakt van een binnenweg, die on geveer 2 meter boven N.A.P. komt te liggen. MIDDELBURG. 15-5. Zeeland kan zich voorlopig de weelde nog niet per mitteren de ontwikkeling op industrieel gebied stop te zetten. Daarom zullen Gedeputeerde Staten van Zeeland in de toekomst richtlijnen moeten blijven aangeven die tot grotere economische ontwikkeling leiden, aldus de gedepu teerden Kaland en Schlingemann maandag tjjdens de behandeling van de Zeeuwse ontwikkelingsschets door provinciale staten. Natuurlijk moeten milieu-hygiënische aspecten duidelijk in het oog worden gehouden, maar dat sluit niet uit dat Zeeland in economisch opzicht moet blijven groeien. De meeste fractievoorzitters stel den zich wat terughoudend op ten aanzien van de in de ontwikkelings schets voorgestane industriële ont wikkeling. De PvdA-fractievoorzitter vroeg zich af of de poortfunktie van de Westerschelde niet zou leiden tot een gootijteenfunktie. De afvalwater leiding die binnenkort ondermeer- het rioolwater uit Noord-Brabant bij Waarde in de Westerschelde gaat pompen, moet van het begin af aan van zuiveringsinstallaties worden voorzien zo meende hij. Gedeputeer de Schlingemann kon de statenleden wat dit betreft geruststellen. De Wes terschelde valt binnenkort onder de wet reiniging' oppervalktewateren. Dat betekent dat het rijk de vervui ler kan laten betalen De Belgische plannen De statenleden brachten ook de Belgische plannen ter sprake voor de aanleg van een nieuw kanaal van Terneuzen naar Gent. Gedeputeerde Staten zijn van mening dat deze plannen door België uitermate ambi tieus worden benaderd, maar zij vra gen zich wel af of dit nieuwe kanaal wel nodig is. De Belgische regering heeft dit plan nog niet officieel aan Nederland meegedeeld. Gedeputeerde 'Staten zijn dan ook van mening dat het Zeeuwse provinciaal bestuur nog geen standpunt kan bepalen. De meeste statenfracties waren van mening dat het overleg met Bel gië, onder andere over de industriële ontwikkeling van de linker Scheldc- oever, geïntensiveerd zou moeten worden. In smalle stroken, gaat men dan storten naar de „zeedijk". Maar het gestorte vuil wordt zodanig aange drukt, dat b.v. ratten er niet in kun nen binnendringen, terwijl elke dag het gestorte vuil zal worden afgedekt Deze manier van werken voldoet uitstekend zo was gebleken tijdens een excursie naar verschillende be drijven die het op deze wijze doen. Bedoelde weg kan aangelegd wor den van aangevoerd puin en telkens wat verder uitgebreid worden. Bo vendien wordt rondom het terrein van de uitgenomen grond een aarden wal aangelegd, nadat eerst aan de buitenzijde een flinke groenstrook wordt aangeplant. Eerste 15 jaar De eerste 15 jaar zal men voldoen de ruimte hebben om het „vuil" te verwerken vanaf de binnenzijds aan te leggen weg naar de genoemde „zeedijk". De strook die langs de Provinciale weg ligt, blijft maar niet zondermeer liggen. Langs deze weg wil men di- rekt aanvangen met het planten van de groenstrook, en voorzover er grond aanwezig zal zijn ook de aar- denwal aanleggen. Voor men dus in dat vak moet gaan storten hoopt men dat dan heel de vuilnisverwerking uit het gezicht verdwenen zal zijn. Wat er met het tot op kruinhoogte van de dijk opgehoogde gebied kan gedaan worden kan later bezien worden. Het bezwaar dat heel deze zaak zich dus afgaat spelen direkt langs de Provinciale weg is door de ze manier van werken wel tot een minimum teruggebracht. Temeer daar verwacht mag worden dat bij de aanleg van een andere weg deze een flink deel van het verkeer zal overnemen. Dit gebied was nog niet opgeno men in een bestemmingsplan zodat behoudens enkele andere goedkeu ringen, de Reinigingsdienst zonder meer met dit projekt zou kunnen beginnen. Maar binnen enkele maanden komt misschien het bestemmingsplan „Buitengebied Oost" ter tafel en daarom meenden b. en w. dat men reeds nu deze zaak ter sprake moest brengen. De heer Lustig had geen bezwaren tegen het plan als zodanig, maar had toch liever gezien, dat vóór de aan koop van de grond de raadsleden waren ingelicht. Pas toen de koop gesloten was kreeg men daarover be richt. Een speciale commissie hoopt half juni ie vergaderen en diverse aktivi- teiten te ontplooien, terwijl men in september a.s. na de vakanties alge heel hoopt te starten. Zorgen rond vaste oeververbinding over W estersclielde MIDDELBURG, 15-5. De Zeeuwse Gedeputeerde A. J. Kaland heeft maandag in de vergadering van Provinciale Staten gezegd, dat het tot stand brengen van de vaste oe ververbinding over de Westerschelde een moeilijke zaak wordt. De groei van het inwonertal van Zeeuws- Vlaanderen is ver achtergebleven bij de prognoses. Het vervoersaanbod nam ook niet toe zoals werd ver wacht. Er worden thans studies ver richt over de verwachten toeneming van het vervoersaanbod in de ko mende jaren. „Vergeten Mexicanen" DEN HAAG, 15-5. Onder de titel „Vergeten Mexicanen" wordt 16 mei in het museum voor het onderwijs in Den Haag een tentoonstelling ge opend, die minstens een jaar zal du ren. De expositie is gewijd aan de na genoeg onbekende Indiaanse cultu ren in Mexico, die de tijd van. de Spaanse veroveraars hebben door staan en niet of nauwelijks door de westerse cultuur zijn beïnvloed. Deze Indiaanse bevolkingsgroepen, zoals de Huichol- en Tarascaindianen en de Nahua-Azteken, maken nog steeds aardewerk, schilderijen en ge bruiksvoorwerpen en sierraden vol gens oeroude,, overgeleverde tradi ties. Op de tentoonstelling zal onder meer een complete ingerichte Nahua- keuken te zien zijn. Nieuwe personenauto BARNEVELD, 16-5. Ons land heeft er sinds maandag weer een nieuwe personenautomodel bijgekregen. Hét is de „Zastava 101", die de Zuid-Sla vische autofabriek van die naam bouwt met technische- en financiële hulp van Fiat. Uitgangspunt van de „101" is de Fiat 128 geweest in vier- deursuitvoering, maar de auto kreeg een eigen gezicht door een toepassing van een schuin aflopende vijfde deur aan de achterkant. Het nieuwe model heeft een dwars- voorin geplaatste motor, voorwiel aandrijving, schijfremmen op de voorwielen en een onafhankelijke wielophanging. De 4-cilinder kop- klepmotor van 1116 cc levert 55 din p.k., waarmee een snelheid van bij na 150 km. per uur kan worden be reikt. Politie zoekt huisgenoot vermoorde DEN HAAG, 15-5. De politie zoekt naar de 21-jarige Surinamer H. R. R. tot voor kort kamergenoot van de 22-jarige Emilius Feller, die het af gelopen weekeinde in Den Haag is doodgestoken. De man is sinds de ontdekking van het delict onvind baar. ANKARA. President Cevdet Sunay heeft maandag de minister van de fensie, Ferit Melen, verzocht een nieuwe regering te vormen en Binat Erim op te volgen die vorige maand als premier aftrad. De 66-jarige Me len is wnd. premier geweest. Hü leidde een zakenkabinet na het af treden van Erim op 17 april. PRAAG. Premier Gandhi van In dia zal in juni Tsjechoslowakije be zoeken, zo is maandag in Praag be kend gemaakt. Zij is daartoe uitge nodigd door de Tsjechoslowaakse re gering. OSLO. De secretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns heeft maandag de hoop uitgesproken, dat een Euro pese veiligheidsconferentie tot stand zz.1 komen. Een voorbereidende bij eenkomst zou reeds de komende herfst gehouden kunnen worden. Kabinet wil verhoging van de omzetbelasting DEN IIAAG, 16-5. Het kabinet Wil met ingang van 1 januari 1973 de omzetbelasting verhogen. De om vang van de verhoging zal by de op stelling van de begroting voor 1973 worden bepaald. Minister Nelissen en staatssecreta ris Scholten van financiën hebben dit dinsdag in een brief aan de Tweede Kamer medegedeeld. De vei-hoging van de omzetbelas ting is nodig voor het dekken van de offers, die van de schatkist zullen worden gevraagd voor drie fiscale regelingen, die de regering wil in voeren. Het zijn een regeling, die het zelfstandigen mogelijk moet maken een oudedagsreserve te vormen, voorts een regeling voor de begelei ding van spaarloon op het terrein van de belasting- en premieheffing en tenslotte fiscale vrijstelling van een beperkt bedrag aan inkomen uit vermogen. Voor deze drie regelingen zijn dinsdag wetsontwerpen aan de Tweede Kamer aangeboden. Dinsdag 16 mei Haamstede Geref. kerk, recreatiezaal, 8.00 uur, slreekvergadering N.C.V.B. Zonnemaire Meubelcentrum Pauwe, 7.30 uur, afd. Sch.-D. Chr. Plattelandsvr. Bond. Maandag 15 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, ontspanningsavond (UW) voor de bejaarden. Haamstede Gemeentehuis, openb. vergadering raad Westerschouwen. Dinsdag 16 mei Haamstede Geref. kerk, 8 uur, streekvergade ring N.C.V.B. Woensdag 17 mei Zierikzee Mondragon, 8 uur, clubavond Delta- Foto. Zaterdag 20 mei Zierikzee Luitje, 2-5 uur, bezoekuren voor het publiek Engelse mijnenvegers h.m.s. „Flintham" en h.m.s. „Dittisham". Westenschouwen ANWB-kantoor, park.terr. rest. Zee- lust, vertrekpunt toeristische wan delingen ANWB. Zondag 21 mei Westenschouwen ANWB-kantoor, park.terr. rest. Zee- lust, vertrekpunt toeristische wan delingen ANWB. Maandag 22 mei Westenschouwen ANWB-kantoor, park.terr. rest. Zee- lust, vertrekpunt toeristische wan delingen ANWB. HAAMSTEDE Vernielingen in nieuwbouw Met name tjjdens de weekends - zo blykt - richt de jeugd vernie lingen aan in de veertig in aanbouw zjjnde woningen van „Beter Wonen" te Haamstede (Margrietstraat). Er werden slopingen verricht, stenen worden door de platen van schuur tjes gesmeten en andere vernielin gen aangebracht, die vorig weekein de een schade toebrachten van ze ker f 2.000. De politie doet alle moei te het euvel te bestrijden en stelt een onderzoek in. Zij wijst er op dat de ouders aansprakelijk kunnen worden gesteld voor de door de jeugd aan gerichte vernielingen. Het ornithologisch toeval wil, dat in de buurt waarin ondergetekende deze cursieven poogt te plegen, zich een echtpaar van het geslacht PAVO (pauw) heeft opgesteld, dat - maar omderwille van hun estetisch uiter lijk vergeef ik het graag - dapper medewerkt aan de geluidsverontrei niging. Vooral het mannetje heeft, behalve zijn waaierstaart, een stem geluid dat op het punt van decibels menig vogelkijn verre overtreft, zij het niet in schoonheid. De pauw leert onmiddellijk dat een mensmaar ook een dier, niet alles kan hebben. Een mooie staart en ook nog een liefelijk stemgeluid zou teveel van het goede zijn; de na tuur streeft altijd naar evenwicht. De pauw - vooral de mannelijke pauw - heeft de beschikking over een in de strot ingebouwd alarmap paraat, dat hij aanwendt om het vrouwtje te bekoren. Instinctief wel licht wel wetend, dat hij daarmede zijn duidelijkste troeven niet op tafel kan leggen, gebruikt hij zijn staart als breed opgezette achterwerkver siering, om daarmede te pas en te onpas getuigenis af te leggen van zijn door de lente mateloos gestimu leerde belangstelling voor het vrou welijk deel der pauwennatie. Het is „dus" waar: de pauw heeft kop, hals en borst van purperblauw met groene weerschijn en groene pronkveren met ogen, maar die stem hé. Juist als men ten onrechte gaat denken: het is vrede en geen gevaar, begint de pauw een serie falset- schreeuwen af te scheiden, die hon den en poezen de poten doet nemen, brave burgers verschrikt van hun werk doet opkijken en mogelijke misdadigers (positief kantje) beef- vingers bezorgt en op de vlucht doet slaan. Het dier is mij - als ik het even mag vertellen - niet onbekend, want ooit logeerde ik twee weken op een Drentse boerderij, met alles er op en er aan: een troep ganzen, koeien, eenden, kippen, paarden, twee ko lossale hangbuikzwijnen en een pauw. Dit edele pronkdier had de nare gewoonte bij het vroegste och tendkrieken op de vorst van het dak te klimmen juist boven de slaapka mer. Vanaf die plaats stootte hij een gaaf sortiment kreten het dichte bos in, maar tevens belette hij een nor male nachtrust, zodat ik dra de ver se dauw onder de voetzolen voelde, Drente een fantastisch land vond, maar wel geplaagd werd door chro nisch slaapgebrek, dat ik rustend op donzig veen, omtrent de noen poogde te verhelpen. Zo'n pauw doet je toch wat, maar liever toch het kleine grut dat zo spontaan kwinkeleert en kippetjes, die zoveel menselijks heb ben en zeer ongecompliceerd lief en interessant zijn. SCHIEREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2