Jaap ten Oever's nieuu/e leven Aankoop boerderij te Serooskerke goedgekeurd door G.S. „Flitsen" uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS? panty de ragfijne panty in de gele verpakking Reinigingsdienst Schoiiwen-Diiiveland Geen lijdelijk gebruik Zierikzeese belt SCHARENDIJKE, 12-5. In de vrijdagmorgen te Scharendyke gehouden vergadering van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland deelde de voor zitter, burgemeester S. Francke van Middenschouwen mede, dat het besluit tot aankoop van de boerderij van de heer D. van den Hoek aan Hoosjesweg té Serooskerke, teneinde die geleidelijk in te richten lot regionaal stortings- gebied van afval en huisvuil door Ged. Staten is goedgekeurd, evenals de lening van f 250.000,— gesloten om deze aankoop te financieren. De akte van aankoop is op 7 april 1972 gepasseerd, zodat de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland nu defi nitief eigenaar is van het bedrijf tot nu toe geëxploiteerd, door de heer D. van den Hoek. De heer Van den Hoek blijft voor lopig op zijn voormalig bedrijf als pachter van het niet direct bij de dienst in gebruik genomen gedeelte. Hoe groot dat gedeelte precies zal zijn, zal nog nader worden bepaald terwijl werd besloten de bepaling van de pachtprijs te doen vaststellen door de Grondkamer. Op 6 juni zal het dagelijks bestuur van de Reinigingsdienst een bespre king hebben met het bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland om de verontreiniging van de dijken; wegen en waterlopen van het water schap binnen de perken te houden. De belt te Zierikzee Naar aanleiding van toezeggingen van het gemeentebestuur van Zie rikzee op een vergadering van B. W. en S. is door de heren Van Meerten en Schuiling resp. diensthoofden van Gemeentewerken van Westerschou- wen en Duiveland in hun funktié van toezichthouder bij de reinigings dienst, over de storting van vuil op de belt in Zierikzee gerapporteerd. In dit rapport kwam men tot de conclusie, dat de belt te Ouwerkerk zeker nog tot eind 1972 kan worden gebruikt. Men wil in elk geval de belt in Ouwerkerk geheel vol storten eer men op een nieuwe belt over gaat. Na het voorspoedige verloop van alles wat met de aankoop van de terreinen aan Hoosjesweg te ma ken heeft, rekent men er op dat de storting daar zal kunnen beginnen, zodra Ouwerkerk vol is, d.w.z. dat men dan tijdig gereed zal zijn met de werkzaamheden tot inrichting van de belt aan Hoosjesweg, om zon der schokken van Ouwerkerk naar Serooskerke over te schakelen. Men behoeft dan niet meer tijde lijk van de belt in Zierikzee gebruik te maken. Hoe lang Zierikzee daar nog zal storten is het bestuur niet bekend. Wel dat bewoners van het nieuwe plan West, soms wel narigheid on dervinden van die belt bij een be paalde windrichting. De deur om Zierikzee in de regionale reinigings dienst op te nemen blijft open. Spoor van vliegtuigkaper in Honduras GUATEMALA, 13-5. In hét Hon- durese gebied „Siempre Viva" is door militairen een parachutistenuitrus ting en restanten van een valscherm gevonden, die zou hebben toebehoord aan de man, die op 5 mei jl. een toestel van de Amerikaanse „Eas tern Line" kaapte en een lossom van 300.000 dollar afdwong. De kaper, die uit het vliegtuig sprong, zou, naar verder verluidt, in de Hondurese havenplaats Tela ge signaleerd zijn bij een kapper, waar hij zijn baard liet afscheren alvorens te verdwijnen in de richting van de kustplaats Ceiba. Aan de opsporing van de kaper nemen behalve hét Hondurese leger en de politie ook Amerikaanse re chercheurs deel. BONN. - „Voor een groter Europa" heette een manifestatie van de Frie- drich-Ebert-Stichting in Leverkusen (BRD), waarop politici uit bijna alle landen van Europa elkaar ontmoet ten, onder hen de Fransman en Europa-pionier Jean Monnet (links op de foto) en Bondskanselier Willy Brandt. Namens het dagelijks bestuur, heeft burgemeester Francke een no ta aan de leden van het algemeen bestuur overgelegd, waarin de werk zaamheden van de heer J. Landman als administrateur nader onder de loep worden genomen. Men komt met de heer Landman tot de conclu sie, dat deze steeds toenemen, zodat ze niet meer alleen in vrije tijd kun nen worden vericht. Het salaris wordt nu zodanig vastgesteld, dat naast de vergoeding die de heer Landman persoonlijk geniet (vrije- tijdswerk) een vergoeding wordt ge geven aan de gemeente Midden- schouwen, waardoor de heer Land man gelegenheid krijgt een ander deel van het werk in diensttijd voor de gemeente te verrichten. Deze maatregel die werd goedge keurd, geeft enkele andere wijzigin gen in de bezoldiging (uitkering in eens en andere emolumenten) een aantal begrotingswijzigingen. VERGADERING TE BURGII Het gaat (nog) goed niet de Coöp. Kolenvereniging BURGII, 10-5. Deze week verga derde de Coöp. Kolenvereniging „Eendracht Maakt Macht" te Burgh in hotel „Be Koster". Er was van de zijde der leden een matige belang stelling ondanks een geanimeerde en zakelijke vergadering. De voorzitter de heer M. C. Vis ser opende deze vergadering met een bijzonder woord van welkom tot het erelid en oud-voorzitter, de heer H. J. A. Blom, wegens opname in het ziekenhuis was het commissielid C. J. Boot niet aanwezig. De voorzit ter wenste hem namens de Kolen vereniging een spoedig algeheel her stel, toe. Bij een terugblik op het af gelopen jaar was de voorzitter zeer tevreden over het resultaat. Bij de mededelingen herdacht de voorzitter de overleden leden nl. D. Dijkgraaf, M. D. Kloet, mevr. Prie- mus-Beije en G. J. Schaleven. 4 heer Blom. De heer H. J. A. Blom sprak zijn voldoening uit over het resultaat van het afgelopen.jaar. „De vereni ging staat er goed voor", aldus de Jubileum, als gemeenteraacls- Loelioortler MAASTRICHT, 13-5. De 92- jarige heer Pie Paulissen uit Maastricht vierde vorige vrij dag zijn 65-jarig jubileum als toehoorder van de gemeente raadsvergaderingen in Maas tricht. De heer Paulissen, die al jong belangstelling kreeg voor het politieke leven in zijn geboortestad, noemt zich zelf het 40ste gemeenteraadslid. Hij is al die jaren bij de raadsde- batten aanwezig geweest en heeft zich daarbij, zoals hij zegt, nooit verveeld. Ook nu volgt de vitale man („socialist van het eerste uur") de raads vergaderingen met belangstel ling. Het gemeentebestuur van Maastricht heeft hem onlangs voor zijn uithoudingsvermogen gehuldigd. Kelner schoot op vrouw ROTTERDAM, 13-5. De 49-jarige kelner H. E. M. uit Rotterdam heeft in de nacht op de Hillelaan twee maal met een revolver op zijn elf jaar jongere echtgenote geschoten. De schoten misten hun doel. De vrouw met wie de kelner de laatste tijd niet al te best meer kon opschie ten werd niet geraakt. Na de schietpartij werd hem de revolver door een caféhouder aan de Hillelaan afhandig gemaakt. Met veertien patronen nog op zak begaf de kelner zich naar het politiebu reau. Daar vertelde hij een poging gedaan te heben zijn vrouw van kant té maken. De politie rekende de man in en ging bij de caféhouder het vuurwapen ophalen. Er zaten zes patronen in de houder. De heer P. van der Kreeke bracht verslag van de commissie van toe zicht en adviseerde tot goedkeuring van de rekening. De rekening en balans boekjaar 1970-1971 werd door de vergadering goedgekeurd en onveranderd vast gesteld met een totaal omzet van f 136.541.84 en een balans post van f 82.104,-. Jaarverslag Uit het jaarverslag van de beheer der bleek dat door de komst van het aardgas te Dreischor, Sirjansland en Zierikzee de omzet vaste bi-andstof- fen was gedaald. Doch in het werk gebied Westerschouwen was de om zet olie en flessengas omhoog. Bij de bestuursverkiezing en verkiezing Commissie van Toezicht werden de heren M. C. Visser, J. C. de Feiter en C. A. Overbeke bij akklamatie her kozen. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat om technische reden een ander vervoermiddel is aangeschaft en dat met de komst van het aard gas d^ toekomst wat onzeker is ge worden. Ook bij de leden en ver bruikers heerst een onzekerheid. Hij wees er op dat het bestuur en com missie op dit punt bijzonder waak zaam is en er voor blijft streven, de leden zoveel mogelijk te verzorgen en bracht tevens dank aan de be heerder voor zijn werk en goede be heer der vereniging. Bij de rondvraag dankte de heer Blom voor de uitnodiging en de tot hem gerichte woorden en wenste de kolenvereniging alle goeds toe voor de toekomst. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter deze vergadering met dank voor 'de opkomst en wen ste allen wel thuis. Koningin opent modernste ziekenhuis DEN HAAG, 13-5. West-Europa's modernste ziekenhuis, het ziekenhuis Leyenburg in Den Haag, is officieel geopend door koningin Juliana. Het ziekenhuis (750 patiënten) is al sinds december vorig jaar in gebruik, doch de opening heeft men willen laten vallen op 12 mei, Florence Nightingale-dag, de dag der verple ging. Het 13 verdiepingen hoge gebouw vervangt.het nu afgebroken zieken huis Zuidwal, dat 150 jaar dienst heeft gedaan. Ook de apotheek der Haagse'ziekenhuizen kreeg een nieu we behuizing. De kosten van het project beliepen f 150 miljoen. Afrika-instituut boos DEN HAAG, 13-5. Het Afrika In stituut, een bij de Centrale Kamer van Handelsbevordering aangeslo ten instelling, die ten doel heeft de economische en commerciële belan gen van het Nederlandse bedrijfsle ven in Afrika te behartigen, heeft de koffie-actie van het Angola-comité gelaakt en er tegelijk zijn verbazing over uitgesproken, dat de koffie- branders en de koffiehandel zo ge makkelijk en zonder effectief ver weer op de eisen van het comité zijn ingegaan. Zij hebben zich laten in timideren, aldus het Afrika Instituut BRUSSEL. Mr. Max van der Stoel (soc.), de man die indertijd een groot aandeel gehad heeft in het feit dat Griekenland uit de Raad van Europa verwijderd werd, toonde zich in Brussel „bijzonder verheugd over het feit dat de Europese Commissie, inzake Griekenland, politieke kleur bekend heeft". ANKARA. Formateur Suat Hayri Urguplu is er in geslaagd een rege ring te vormen, waarin alle partijen in het Turkse parlement vertegen woordigd zijn. BELGRADO. Twee voormalige functionarissen van de Kroatische Communistische Partij zijn de afge lopen dagen in de stad Split gearres teerd. Dit heeft het blad „Vjesnik" (Zagreb) gemeld. Een uniek plaatje van het bombar dement-van Zierikzee in de nacht van 29 op 30 april 1917, toen uit een Engels vliegtuig zes bommen op de stad werden geworpen. Er bestaan veel foto's van dit gebeuren, maar deze is uitzonderlijk: een vrouw zoekt tussen de puinhopen van een vermorzeld huis. Hartaanvallen in „de kuip" ROTTERDAM, 13-5. Zes enthou- siaste Ajax-supporters hebben hun emoties tijdens de voetbalwedstrijd in het Feijenoordstadion in Rotter dam niet kunnen verwerken. Zij kre gen allen een hartaanval, zij het dan in niet al te ernstige mate. Twee per sonen zijn in hét Claraziekenhuis in de Maasstad opgenomen. Vier ande ren konden na medische controle naar huis worden gestuurd. De nieuwe is niet sympathiek. De genezing van Jaap ten Oever ontwikkelt zich geleidelijk aan in een sneller tempo. Negen volle we ken, ligt hij in kamer 7 van afdeling C, als twee zusters hem voor het eerst uit bed helpen. „Nu gaan we onze dreumes leren lopen", zegt zus ter Lydia plagend. Maar op dit ogen blik heeft Jaap ten Oever geen ge voel voor humor. Hij weet nu, dat zijn been op twee plaatsen gebroken was. Volgens de dokter is het volko men genezen. En het lopen is een kwestie van tijd. Veel oefenen en vooral de eerste paar dagen op de tanden bijten. De twee verpleegsters steunen hem zoveel mogelijk. „Probeert u het maar, meneer ten Oever. Nu wil ik met u wedden om een pakje sigaret ten, dat het zal gaan. Zoiets hebben wij namelijk al vaker meegemaakt, ziet u? Ja, kalmpjes aan maar, voetje voor voetje. De eerste schreden zijn als van een anderhalfjarig kind. De kracht is niet enkel uit het beschadigde been, maar ook uit het gezonde. Zwaar leunt hij met beide armen op de schouders van de zusters. Met in spanning van al zijn krachten plant hij zijn voeten zo recht mogelijk op de vloer. De stappen, die hij doet, mogen geen naam hebben. In wer kelijkheid hangt hij voor negentig procent tussen de vrouwen in. Maar dezen zijn onvermoeibaar. En onver biddelijk. „Doorzetten, meneer", 'zegt zuster Lydia. „U moet maar denken, dat u traint voor de vierdaagse". Enkele minuten lang martelt hij door het kleine vertrek. Plotseling geeft hij de moed op en hangt zwaar op de schouders der verpleegsters. En begint te huilen. „Zal ik nog ooit kunnen lopen?" Zuster Lydia is een grapjas, maar ze kan ook hard zijn. Uit ervaring weet ze, dat revalidatie soms met schokeffecten moet werken. De zus ters planten hem even o peen stoel. Om wat bij te komen. Zuster Els vult in het fonteintje een glas met water en dwingt de patiënt ervan te drin ken. Verder blijft ze zwijgen. Hier heeft zuster Lydia de leiding. Ze heeft op een reavalidatiecentrum ge werkt en weet, hoe ze dit soort pa tiënten moet aanpakken. Na een poosje is Jaap wat tot be daren gekomen. „Vooruit", beveelt zuster Lydia. „We gaan het opnieuw proberen. En wat u zoeven zei over al of niet kunnen lopen, daar zal ik maar geen antwoord op geven. Maar dit garandeer ik u, meneer ten Oever binnen drie maanden kunt u de hon derd meter weer lopen en misschien ook nog winnen". Iets van de vroegere humor komt in hem boven. „Zeker van een stel letje slakken", merkt hij droog op. De verpleegsters schieten in een lach. „U bent een type, meneer ten Oever, maar ik mag dat wel", ver klaart zuster Lydia. „Patiënten, die grapjes kunnen maken, zijn aan de beterende hand. Allé, we gaan weer wandelen samen. Allemensen, als ik toch eens zo'n vrijer had Nu schiet Jaap in een lach. Met een pijnlijk vertrokken gezicht doet hij even later nieuwe pogingen om de onwillige benen en voeten te dwin gen het werk te doen, waarvoor ze geschapen zijn. En zowaar, er komt wat meer beweging in en de stappen zijn nu voelbaax-. Zuster Lydia prijst hem na enige minuten. „Alsjeblieft, wat heb ik gezegd? Let eens op, zus- DOOR GERRIT FRANSSEN ter Els, over een paar weken moeten wij halsoverkop de benen nemen, loopt hij ons achterna Berendien en Pleunie zijn er die middag beiden. Jaap vertelt van zijn eerste looppogingen. Hij weet niet, dat zuster Lydia de bezoeksters in de gang even terzijde heeft genomen. „Pas op, dat u hem niet beklaagt. Hij heeft momenteel nog niet vol doende wilskracht om door te zetten. Daarom dwingen wij hem. Elke dag moet hij een kwartier oefenen. Met onze hulp natuurlijk. Zodra het een beetje gaat, krijgt hij een looprek. Spoort u hem alstublieft wat aan. Steek hem een hart onder de riem, want dit zijn kritieke dagen. Ik weet het uit ervaring". De twee vrouwen knopen het goed in hun oren. „O", zegt Jaaps zuster, zo langs haar neus weg, „begin je te lopen? Dan ben je zo goed als beter. Zien we je met een paar dagen mis schien wel thuiskomen". De man in bed kijkt haar ongelo vig aan. „Ga nou! Ik kan nog geen stap alleen zetten. Dat gaat zo gauw maar niet!" Berendien doet ook een duit in het zakje. „Hij zegt wat! Man, met een week loop je weer als een haas. Dat gaat zo gauw. Als je eenmaal de smaak te pakken hebt, wil je niet eens meer in bed!" Hij lacht. „Het is te hopen. Ik dacht, dat ik nooit meer zou kunnen lopen", zegt hij. „Onzin. Hoe vaak breken mensen niet hun benen? Dat komt allemaal weer vanzelf in orde. Jij bent jong en sterk, zoiets geneest immers weer helemaal!" (Wordt vervolgd). AUGSBURG/MUNCHEN. In het hoofdbureau van politie van de Zuidduitse stad Augsburg zijn twee bommen ontploft. Volgens een woordvoerder van het Beierse mi nisterie van binnenlandse zaken is een politieman licht gewond. BONN. In Bonn is het akkoord over het verkeer tussen de Bondsre publiek en de DDR geparafeerd. De Westduitse staatssecretaris Egon Bahr en zijn Oostduitse collega Michael Kohl parafeerden het stuk in het bureau van de Bondskanse- WASHINGTON. Volgens het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken zijn er duidelijke aan wijzingen dat Noord-Vietnam het Parijse vredesoverleg over Vietnam serieus neemt. Dit in tegenstelling tot de beweringen van de regering- Nixon dat Hanoi de onderhandelin gen niet ernstig genoeg neemt. DINSDAG 16 MEI. NED. I. „De wagen staat voor me neer". Dat is de titel van 't vanavond door de Vara uit te zenden en door onze eigen Wim Povel geschreven t.v. spel over 'n zekere Harry, 'n autover koper, die het niet neemt dat men op hem neerkijkt en zich daarom tot het uiterste inspant om zich waar te maken, te doen gelden. De rol van Harry is toevertrouwd aan Aart Staartjes. Karin Meerman is in het spel zijn echtgenote. Het VARA avondje wordt geopend door Pipo die in een herhaling avontuur op avon- tuiL? opIbiza heeft. Na Pipo 't boter- kaas-en-eierenspelletje Tik, tak, tor, zoals te doen gebruikelijk te presen teren door Ruud Jans. Maken we een sprong over het nieuws van acht uur, dan belanden we bij Adriaan Venema's Tegenvoeters. Als.Hendrik Pieter Stouthart zijn schop in de grond rond zijn huis steekt, borrelt er wat op. Water? Gas? Olie? Hen drik Pieter breekt zijn hoofd er niet over. Kika Mol zien we weer als Leent je, Jan Blaaser als Daan, Ma rijke Merckens als Hendrik Pieters echtgenote en Wim van den Brink als de waard. Aan het slot van de avond de herhaling van de 15e les van de Teleaccursus Graven naar het verleden. NED. I. Bij de NCRV op het twee de net vanavond ruim anderhalf uur muziek en zang en dat betekent, dat het weer tijd is voor het programma „Met liedjes hel land in". Maar voor dat het zover is kan men in de voor avond nog kijken naar het spel „Zo vader, zo dochter" en het program ma van de familie Huyskens „Net effe een andere vakantie"waarin ditmaal de dolfinaria centraal staan. Met liedjes het land in, dat na het journaal op het scherm komt, komt uit de Rijnhal in Arnhem. Optreden den zijn het Cocktail Trio, de Ge broeders Brouwer en de Koninklij ke Luchtmachtkapel. Spanning biedt de finale-wedstrijd tussen vier mu zikale families. Om tien uur wordt vervolgens in „Hier en nu" aandacht aan de aktualiteit besteed. Het laat ste programma van de NCRV is „Het Kerklied". Na het laatste nieuws en Den Haag vandaag wordt les 3 van de Teleac-cursus Futurologie her haald. DINSDAG 16 MEI. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Pipo op Bizarra; 19.30 Tik tak tor; 20.00 Journaal; 20.20 Tegenvoeters; 20.50 Achter het nieuws; 21.30 De wagen staat voor, meneer; 22.45 Journaal; 22.50 Teleac. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Zo vader, zo dochter; 19.30 Net effe een andere vakantie 20.00 Journaal; 20.21 Met liedjes het land in; 22.00 Hier en nu; 22.40 Het nieuwe kerklied; 22.50 Journaal; 22.55 Den Haag vandaag; 23.00 Te leac. Advertentie Enka'sheer*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4