RAADSBESLUIT AGENDA Feestelijke proefvaart nieuwe zeilboot in de Seahorse-ldasse Spaarbekkens in Biesbosch LOON- EN PRIJSGESPREK Gevangenen in Tsjecho-Slowakije Overval op bejaarde wisselagent, Brussel Scli'-D'landse tandartsen richten zich tot de Prov. Staten LAATSTE NIEUWS (ii) De inhoud van liet artikel: „Raadsbesluit", opgenomen in het nummer van 4 mei jj.l. heeft met name de georganiseerde mossel wereld te Bruinisse ons niet in dank afgenomen, zo dat heet. Tot het schrijven van ingekomen stukken is het niet gekomen, maar dat had meer een praktische re den, dan een principiële. Men heeft ons gevraagd nog eens op deze zaak terug te komen. We willen dat doen om hier en daar wat bij te sturen en een kader te vinden om enkele zienswijzen van de Bruse kwekers hier te noemen. Gelaakt werd - men zal het zich herinneren - de wijze waarop de gemeenteraad van Bruinisse de twee bekende moties inzake een hernieuwd onderzoek naar sluiting van de Oosterschelde heeft afge wezen, Van mosselkwekerszijde wijst men er op dat de ge-organiseerde kwekers - dat zijn wel de leden van „Algemeen Vissersbelang" - zich altijd aan het standpunt van „Zevibel" hebben geconformeerd en ook steun hebben verleend aan de „Aktiègroep Oosterschelde". Erkend wordt dat de sluiting van de Grevelingen het moreel van de Bruinissér kwekers sterker heeft aangetast dan de plannen voor de Oosterschelde; plannen wel in uit voering, maar nog ïiiet voltooid, hetgeen praktische konsekwenties heeft voor de verschillende groe pen kwekers (Bruinisse, Zierikzee). De Bruinissér kwekers evenwel zien toch ook naar de Ooster schelde met het oog op mogelijk verwatering van mosselen uit ae Waddenzee en in zoverre achten zij de bëlangen parallel lopen. Voor een niet nadere be-invlóe- dirig van de Bruinissér raadsleden - staande voor behandeling van de moties - voert men een praktisch argument aan; de gehele vloot was in het Noorden en het was dus las tig zich met de onderwerpelijke affaire „vanuit de verte" bezig te houden. Niettemin verbazen wij ons er over, dat niet van meetaf aan is gereageerd c.q. een be-invloe- dingscampagne is ondernomen, toen het uittreksel van de raads stukken in de pers verscheen. De Bruinissér kwekers wijzen er ook op dat een gelijktijdige slui ting van Grevelingen en Ooster schelde, c.q. een snellere sluiting van de Oosterschelde uit een oog punt van vergoedingen en/of toe wijzing van vervangende percelen voor Bruinisse gunstiger zou zijn geweest of zal zijn. Geen uit afgunstig geboren mo tieven h'ggen - nog altijd volgens de kwekers - hieraan ten grond slag, maar pragmatische. Dit kan wel waar zijn, maar deze hogere mosselwisküride komt toch met over op het publiek, dat gewoon ziet „wat voor ogen is" en zeker van de raadsvergadering niet de indruk heeft overgehouden van een hartstóchtelijke manifestatie voor behoud van hetgeen in het geding is. We moeten trouwens stilaan te rug naar de nuchtere werkelijkheid en vaststellen dat vorige week op nieuw een belangrijke zet (aanbe steding) is gedaan, die uiteindelijk leiden kan tot afsluiting: „onver kort", zoals de landbouw dat zo boeiend weet uit te drukken. In het kader van gevoeligheden, onbegripjes, misverstandjes en menselijke overweginkjes zal ook thans niet alles duidelijk over komen, maar mogelijk is toch nut tig wat aanvullend hier gezegd is, want misschien buigt zich ooit nog eens een historieschrijver over een zaak, die voor Noord-Zeeland de belangrijkste is na de bevrijding van 1945. Russisch-Amerikaans ruimte-experiment BRUSSEL, 13-9. Het is meer dan waarschijnlijk dat president Nixon bij zijn bezoek, op 22 mei, aan Mos kou officieel zal aankondigen dat er in juni 1973 een gemeenschappelijk Amerikaans-Russisch ruimte-expe riment ondernomen zal worden. Aan dat experiment zullen een met een Sowjet-Russische drukrege ling en koppelsysteem uitgeruste Apollo-cabine, een Russisch ruimte laboratorium van het type „Saljoet" en een Russische ruimtecabine van het „Sojoez"-type deelnemen. Dat is in Brussel meegedeeld door de Franse parlementariër Olivier Gis- card d'Estaing, irt de wetenschappe lijke en technische commissie van de Noord-Atlantische Assemblee (het „Navo-parlement"). Giscard d'Estaing voorspelde dat het Amerikaans-Russische experi ment in de rliimte twee dagen in be slag zal nemen cn dat Russische en Amerikaanse kosmonauten elkaar in die tijd een „ruimtebczoek" zullen brengen. Brouwershaven zeilcentrum Burgemeester Schouwenaar hijst de vlag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BROUWERSHAVEN, 13-5. On danks het wat druilegere weer za terdagmiddag was het voor de wa tersportvereniging „Brouwershaven" een feestelijke dag mét de eerste proefvaart van de nieuwe zeilboot in de Séaborseklasse; de H 480. Met deze boot is voor de WSV een Ontslagen in Den Bosch DEN BOSCH, 13-5. De directie van munitiefabriek „De Kruithoorn" in Den Bosch heeft voor ongeveer 45 werknemers van dit bedrijf een ont slagvergunning aangevraagd. De ont slagen betreffen zogenaamde indirec te werknemers, zoals beambten, on derhoudsmonteurs e.d., uit verschil lende afdelingen van de onderne ming. Het juiste aantal werknemers dat definitief ontslagen zal worden is momenteel nog niet bekend omdat voor ongeveer tien werknemers - als zij er zelf mee instemmen - herplaa't- singsmogelijkheden bestaan binnen het bedrijf, zo deelt de directie in een communiqué mee. DEN HAAG, 13-5. De eerste twee spaarbekkens, Petrus plaat en Honderd en Dertig, van de N7V. Waterwinnings- bedrij.f Biesbosch, komen in de loop van dit jaar gereed. De bekkens zijn nu bijna op diep te. De bouw van de- spaarbek kens verloopt volgens het ge stelde tijdschema. De dijkbe- kleding wordt in de loop van deze zomer aangebracht. De sluitgaten in de dijken worden dit najaar gesloten. Aldus de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven in Nederland. Ook de bouw van de pompstations vordert goed. Het beton-technische gedeelte is nu gereed en met de instal latiewerkzaamheden is een be gin gemaakt, zodat begin vol gend jaar water geleverd kan worden aan het zuiveringsbe- drijS op de Berenplaat, waar heen een 35 km. lange leiding wordt gelegd. De leiding wordt het kritieke element in het hele project, want het blijkt bijzonder moeilijk te zijn om de vergunningen voor de dijk- kruisingen op tijd te verkrij gen. Vertraging in deze verle ning van vergunningen kan vertraging opleveren in de le verantie van goed water uit de Biesbosch. Het werk aan de verdamper van de N.V. Ajval- vefwerk'mg Rijnmond, waar van de drinkwaterleiding der gemeente Rotterdam de direk- tie zal voeren, vprdert even eens gestaag. Deze verdamper opivat drie eenheden met een capaciteit van 450 ton gedistil leerd water per uur. De burgemeester prees het initia tief van de WSV om de jeugd nader tot het zeilen te bepalen en regels te leren kennen, die net zo goed te land als op het water in acht dienen te worden genomen. De jeugd voorzitter Joop de Koeyer dankte de sprekers voor hun woor- den en hoopte, dat o.l.v. de heer Koster veel zal worden geleerd. De zeilboot werd vervolgens in' gebruik genomen door het vlaghijsen door burgemeester Schouwenaar, waarna een zeiltocht over de Gre velingen begon. Het ligt in de be doeling om tot september te zeilen waarna des winters theorethische lessen worden gegeven. Voor de jeugd tot 18 jaar bedraagt het lid maatschapsgeld f 10 per jaar terwijl de lesuren f 50 per jaar per lid be dragen. grote wens in vervulling gegaan met name voor de jeugd afdeling van deze vereniging, waarvan er zich 28 hebben opgegeven om de zeilcursus, welke wordt gegeven door de heer J. C. A. Koster, te volgen. Voordat de eerste afvaart plaats had met een viertal leerlingen, de voorzitter der jeugdvereniging Joop de Koeyer, ui teraard de instrukteur de heer Kos ter eri als hoge gast burgemeester A. P. Schouwenaar werd tot de leer lingen en de vele aanwezigen op de havenkant een welkomstwoord ge sproken door de heer Koster. De se cretaris der WSV de heer J. Zoeter toonde zich verheugd dat de vereni ging met deze aanschaf zal voorzien in een behoefte om de jeugd de ken nis van het zeilen bij te bi'engen. World Cup Ook burgemeester Schouwenaar liet zich in deze zin uit en ging hier bij dieper in op de grote wedstrijden die vorig jaar zijn gehouden en de wedstrijden a.s. zomer met een strijd om de World Cup. PRIJSVERLAGING ZWARE STOOKOLIE BOTTERDAM, 13-5. Met ingang van maandag (vandaag) zullen de maximumprijzen voor zware stook oliën worden verlaagd met f 1,60 per 1000 liter/kilogram. De gezamenlijke oliemaatschappij en hebben hiertoe besloten in het kader van het bestaande systeem van de maximale prijzen van vloei bare brandstoffen; Tv-apparatuur voor de West HILVERSUM, 13-5. Het NOS-be- stuur heeft in zijn vergadering van vrijdag besloten overtollige t.v.-ap- paratuur zoals camera-installaties, monitoren en montagetafels, alle voor zwat-wit tv, te schenken aan de tv-maatschappij in Suriname en de Nederlandse Antillen. De mate rialen kan men gratis aanbieden om dat ze bij de NOS reeds afgeschreven en niet meer ingebruik zijn, aange zien men steeds meer op kleuren tv overgaat. DEN HAAG, 13-5. Nog deze maand zal de regering het aange kondigde loon- en prijsgesprek met het bedrijfsleven hebben. Als datum voor het overleg is gekozen 23 mei. Van de zijde van het kabinet zal aan het overleg worden deelgeno men door de ministers Boersma (so ciale zaken), Nelissen (financiën), Lardinois (Landbouw en visserij) en Langman (economische zaken). Mi nister Udink (volkshuisvesting) is verhinderd om aan dit overleg deel te nemen. Zijn plaats zal nu waar schijnlijk worden ingenomen door minister Drees (verkeer en water staat). Ook staatssecretaris Oosten brink (economische zaken - Midden standszaken) zal aan het gesprek deelnemen. Niet veel perspectief voor schoolverlaters UTRECHT, 13-9. De mogelijkhe den om aan het w?rk te komen zien er dit jaar voor de schoolverlaters niet al te best uit. De plaatsvervan gend directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Utrecht, de heer G. Becherer, zei woensdag dat de gebruikelijke jaarlijkse enquête die de afgelopen weken onder de bedrij ven in Utrecht is gehouden, niet zo'n rooskleurig beeld biedt van de te verwachten vraag. Het zal voor de nieuwe lichting wel eens moeilijk kunnen worden om een baan te vinden die bij de op leiding past, aldus de heer Becherer. De vraag was vorig jaar nog aan zienlijk groter dan het aanbod, maar nu verwacht men 'in Utrecht met name moeilijkheden voor verschil lende van school komende L.T.S.-ers (automonteurs, instrumentmakers, schilders, timmerlieden en metse laars), terwijl sommige jongeren met een hogere opleiding waarschijnlijk genoegen zullen moeten nemen met werk op een lager niveau. Buschauffeur bij ongeluk gedood EINDHOVEN, 12-5. Vrijdagmor gen zijn op het beveiligde kruispunt Boutenslaan-Hoek Aalsterweg een autobus van een reisbureau en een vrachtauto met aanhanger met el kaar in botsing gekomen. De chauf feur van de bus, de 39-jarige P. Jet ten uit Eindhoven, werd uit de bus geslingerd en gedood. Man neergeschoten in Den Haag DEN HAAG, 13-5. De Haagse po litie heeft de 34-jarige koopman A. F. A. uit Den Haag aangehouden, kort nadat hij verscheidene schoten had gelost op de Haagse caféhouder F. J. Scheffer;41). De kastelein werd zo ernstig gewond dat hij nog niet door de politie kon worden gehoord. Hij werd in een been en vermoede lijk in de lies getroffen. De politie denkt dat hij viermaal werd geraakt. De man die is opgenomen in het zie kenhuis Westeinde, is zaterdag ge opereerd. BRUSSEL, 15-5. Zaterdagavond laat hebben twee onbekenden een 73-jarige wisselagent, die zojuist zjjn kantoor had verlaten, in een park overvallen. Het tweetal had een me talen koffertje waarin, zo zeiden ze, een bom zat. Ze dwongen de man terug te gaan naar zjjn kantoor. De man moest zich haasten want, zo zei het tweetal, de bom zou binnen twintig minuten tot ontploffing ko- In het kantoor dwongen ze de man de brandkast open te maken. Plot seling echter sloeg .het tweetal op de vlucht, echter niet dan nadat ze het WENEN, 13-5. Enkele honderden mensen, van wie 150 a 200 hebben deelgenomen aan de „Praagse lente" zitten nog wegens „delicten van on dermijnende aard" in Tsjechoslo- waakse gevangenissen. Dit schrijft „Mcsicnik", een klandesticn voor lichtingsorgaan, dat in Praag wordt gedrukt. „De materiële schade waarvan de leden van de progressieve en geënga geerde intelligentsia het slachtoffer zijn, is nog veel groter". Volgens het blad hebben 30.000 intelectuelen hun funktie verloren. Van hen verrichten 20.000 handarbeid, waarvoor zij niet geschikt zijn. De overigen zijn werk loos. Voorts meldt „Mesicnick", dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten in alle staatsinstelingen, scholen en univer siteiten kaartsystemen hebben aan gelegd, waardoor men kan nagaan welke voorouders iemand tot drie generaties terug had. „Reus" van „Bonanza" overleden INGLEYVOOD, 14-5. Dan Blocker, de 125 kilo wegende acteur die als Hoss Cartwright in de televisieserie „Bonanza" wereldbekend geworden is, is zaterdag op 43-jarige leeftijd overleden. Blocker, zowel op het scherm als daarbuiten altijd even vriendelijk en goedgemutst, is in het Daniel Free- man-hospitaal in Inglewood aan thrombose overleden. Hij had on langs een operatie aan de galblaas ondergaan. Zaterdagochtend vroeg werd hij met spoed van zijn woning naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij in de middag overleed. Koeien afgemaakt door milieuvervuiling: O HANNOVER, 13-5. Een boer bij Nprdenham in Neder-Saksen heeft ongeveer 60 koeien moeten laten af maken omdat zij volgens zijn bewe ring ziek geworden waren door gras dat vergiftigd was door de afvalgas- sen van de industrie in Nordenham. De boer heeft bij de politie een aanklacht tegen een onbekende inge diend. Hij vermoedt dat het vergif tigde gras bij de dieren een bescha diging van het centrale zenuwstelsel heeft veroorzaakt. Kinderen omgekomen door instorting (Perzië) TEHERAN, 13-5. In Tabriz, in het westen van Iran, zijn zaterdag 87 kinderen bedolven toen het oude schoolgebouw waarin zij zaten door nog onbekende oorzaak instortte. Reddingsploegen hebben inmiddels de lijkjes van 3 kinderen onder de puinhopen vandaan gehaald. De mo gelijkheid is groot dat het dodental nog flink zal oplopen. 40 kinderen zijn gewond geraakt van wie 2 ernstig. De dode en ge wonde kinderen varieerden allen in leeftijd van tien tot veertien jaar. Pelgrims in de Nijl verdronken CAIRO, 15-5. Zondagavond is in Minia in Opper-Egyptc een bus met christelijke pelgrims, op weg naar een klooster, in de Nijl gereden. Meer dan vijftig mensen zijn ver dronken. ZIERIKZEE, 13-5. De in dc regio gevestigde tandartsen hebben zich met het navolgende schrijven gericht tot de leden der Provinciale Staten van Zeeland. „De gqvestigde tandartsen op Schouwen-Duiveland verzoeken be leefd uw aandacht voor de tandheel kundige situatie op Schouwen-Dui veland. De leeftijden van 2 van onze 4 ge vestigde tandartsen maakt het nodig dat een jonge tandarts zich op Schouwen-Duiveland vestigt. De huidige tandartsen bezetting maakt het volledig uitvoeren van de taak die onze dienst schooltandverzorging Schouwen-Duiveland op zich heeft genomen onmogelijk. Wij hebben reeds stappen ondernomen deze noodzaak onder de aandacht van de pas afgestudeerde tandartsen te brengen. Aangezien deze echter aan hun vestiging de voorwaarde verbin den dat het drinkwater in hun ge- Dinsdag 16 mei Haamstede Geref. kerk, recreatiezaal, 8.00 uur, streekvergadering N.C.V.B. Zonnemaire Meubelcentrum Pauwe, 7.30 uur, afd. Sch.-D. Chr. Plattelandsvr. Bond. Maandag 15 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, ontspanningsavond (UW) vóór de bejaarden. Haamstede Gemeentehuis, openb. vergadering raad Westerschouv/en. Dinsdag 16 mei Haamstede Geref. kerk, 8 Uur, streekvergade ring N.C.V.B. Woensdag 17 mei Zierikzee Mondragon, 8 uur, clubavond Delta- Foto. Zaterdag 20 mei Westenschouwen ANWB-kantoor, park.terr. rest. Zee- lust, vertrekpunt toeristische wan delingen ANWB. Zondag 21 mei Westenschouwen ANWB-kantoor, park.terr. rest. Zee- lust, vertrekpunt toeristische wan delingen ANWB. piaandag 22 mei Westenschoa wen ANWB-kantoor, park.terr. rest. Zee- lust, vertrekpunt toeristische wan delingen ANWB. HONGKONG. De bootsman van het Sowjet-Russische vrachtschip „Grisja Akopyan" is gedood en de kapitein gewond bij een Amerikaan se luchtaanval op de Noordvietna- mese haven Coea Ong, zo meldt het Noordvietnamese persbureau zater dag (pl. tijd). Nieuwe aanval op Kontum SAIGON, 15-5. De Noordvietname- zen hebben zondagavond hun aanval op Kontum in het centrale hoogland hervat. Maandagochtend bevonden zij zich op nog geen twee km van het centrum van de tad, zo is van militaire zijde in Saigon vernomen. Bij de eerste aanval, op zondag ochtend, waren tien tanks verhield en 173 Noordvietnamezen gesneu veld, aldus gegevens van Saigon. De tweede aanval werd voorafge gaan door een beschieting met ra ketten, waarvan er 18 terecht kwa men op het hoofdkwartier van een Zuidvietnamese divisie. Bommenwerpers van het type B-52 bestookten van zeer grote hoogten „vijandelijke concentraties" op zes km ten noordwesten van Kontum, in het gebied van Quang Tri, bij Hué en in de omgeving van de belegerde stad Anloc. Deze laatste plaats op 100 km ten noorden an Saigon, werd door Noordvietnamese artille rie beschoten, waarbij meer dan 2000 granaten van allerlei kaliber in de stad terecht kwamen. koffertje met een metalen ketting aan de pols van de man bevestigd hadden. De wisselagent belde aan bij een woning waarvan de bewoners de po litie waarschuwden.*Agenten zaag den de ketting door en onderzochten de koffer. In het koffertje bleek zich inderdaad springstof te bevinden, gekoppeld aan een tijdmcchanisme en een aantal batterijen dat de stroom voor de ontsteking van de springstof moest leveren. Een explo sie bleef echter uit omdat het me chanisme ontregeld was. van de da ders heeft men nog geen spoor. bied van vestiging gefluorideerd is, willen wij u beleefd verzoeken deze fluoridering te willen bevorderen. Wij willen er u op wijzen dat deze maatregel door vooraanstaande we tenschappelijke onderzoekers waar onder ook landgenoten als onschade lijk voor de gezondheid wordt be schouwd en bewezen heeft dit inder daad te zijn." W.g.W. J. v. d. Volde; W. L. J. Wessels Boer; G. M. Poldermans; D. H. do Kup. ZIERIKZEE, 12-5. Foto van het Zierik dat na de huwelijksplechtigheid tu een auto, werd. geladen en onder geloei va gereden. Allemaal omdat de bruidegom ch( band-Burcksen de brandweer- r dr stad werd Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2