Jaap ten Oever's nieuu/e leven NABIJE OOSTEN WORDT KALMER Grote groei van watertoerisme in Zeeland BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Afscheid bestuursleden in vergadering kleuterschool Bruinisse De werkloosheid NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank die je nelpt groot te worden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag' 12 mei 1972 Nr. 21079 Stijgend bezoek jachthavens te Zicrikzee en Bruinisse ZIERIKZEE, 10-5. Het watertoe risme in de provincie Zeeland heeft in 1971 in vergelijking met 1970 een geweldige groei doorgemaakt. Aan de hand van cijfermateriaal, dat jaarlijks bij een groot aantal haven en sluismeesters door de Zeeuwse V.V.V. wordt verzameld, is gebleken dat deze groei 31 ü/o bedraagt. Dit blijkt uit het deze week ver schenen jaarverslag 1971 van de Prov. Zeeuwse V.V.V. dat ter vast stelling zal worden aangeboden in de algemene vergadering op 15 mei a.. De genoemde vooruitgang van het watertoerisme is de grootste die ooit Geval van beenmerg transplantatie LEIDEN, 8-5. In het acade- rriisch ziekenhuis Leiden is af gelopen wéék bij een 18-jarige patiënt een beenmergtrans plantatie uitgevoerd, waarbij de donor niet verwant was aan de patiënt. Voor zover bekend, is het voor iièt éérst ter wereld dat - naar het zich laat aan zien met succes - een dergelij ke transplantatie rnet een niet- verwante donor heeft plaats -gehadaldus een woordvoer der van het academisch zie kenhuis. De patiënt werd reeds geruime tijd, behandeld we gens een zogenaamde aplasti- sche anemie (.een plotseling ophouden van de functie van het beenmerg (geen aanmaak van bloedlichaampjes en bloed- plaatjè.s). Zonder beenmerg transplantatie was de kans op herstel uitgesloten. Tot nog toe worden beenmergtransplanta ties mét énige kans op succes uitsluitend mogelijk geacht, in dien de donor verwant is aan depatiënt. Omdat in het pn- derhavige geval de patiënt door vele bloedtransfusies af- weerstoffen had gevormd te gen al zijn familieleden, kon den geen verwanten als donor fungeren. geconstateerd is. Daar staat echter tegenover dat die vooruitgang in 1970 slechts 2 °/o bedroeg, 11 in 1969 en 1 in 1968. Hieruit blijkt dat de groei van het watertoerisme in Zeeland zich schoksgewijs mani festeert. Voor deze ontwikkeling lijkt een verklaring moeilijk te ge ven. Overigens blijkt uit de beschikbare gegevens dat de vooruitgang met name geboekt is op het Veerse Meer en de Oosterschelde. De Westerschel- de deelt niet in deze 'ontwikkeling. Het watertoerisme naar Zeeland via de Volkeraksluizen nam met 36 °/o toe. De groei van het aantal gearri veerde pleziervaartuigen te Zierikzee blijft onverminderd doorgaan. Meer gevaren In de Zeeuwse gasthavens hebben ruim 20.000 gearriveerde jachten plm. 36.000 overnachtingen geboekt. Het aantal aankomsten ging met 22 °/o vooruit, maar het aantal over nachtingen nam slechts met ca 7,5 toe. In 't algemeen wordt geconclu deerd: er is met de pleziervaartuigen zowel uit als van buiten Zeeland meer gevaren en men is in het alge meen minder lang in de haven blij ven liggen. In 1971 werd Zierikzee in totaal door 5627 jachten bezocht, in 1970 door 4621 en in 1969 door 3444. Totaal Bruinisse 1971, jachthaven 1017; gemeentehaven 762; 1970: 950. EERSTE KAMER Geen belangstelling voor belastingplan van D'66 DEN HAAG, 10-5. Een in de Eerste Kamer gelanceerd belastingplan van D '66 - mét een minimum-inkomen van ongeveer f 10.000 en een maxi mum netto besteedbaar inkomen van f 100.000 -is door staatssecretaris Scholten als onjuist van de hand ge wezen. Het plan, zo stelde hij, biedt geen pasklaar perspectief. De daar in voorgestelde „rigoureuze" belas tingheffing zal z.i. leiden tot een grote belastingvlucht. President Sadat van Egypte is be zig de vriendschap te herstellen met zijn Tunesische kollega Bourguiba. Dit is al opmerkelijk want Bour guiba heeft als sinds jaren de opvat ting dat Israël nu eenmaal bestaat en dat de Arabische landen er beter aan doen met dit land samen te wer ken dan er oorlog mee te voeren. Dat heeft er toe geleid dat Bou.rgui- ba uit de Arabische gemeenschap werd gestoten, wat hem ook niet tot andere gedachten heeft gebracht. Waaruit haast geen andere konklu- sie getrokken kan worden dan dat de Arabische leiders nu wel anclers denken. Zo kort na Sadats bezoek aan Moskou wekt dit de indruk of de Russen bepaald niet zoveel voelen voor de Egyptische krijgslustige plannen als Sadat suggereert. Daar komt bij dat juist in deze tijd Israël bekend maakte dat het er niet over dacht ooit weer de Egyptenaren te rug te laten keren in de Gasa-strook, wat nagenoeg tot geen reakties in Egypte leidde. Geen krisisgebied meer En Israels premier, mevrouw Meir, bezoekt Roemenië, zonder dat óf de Russen óf de Egyptenaren foei roe pen over het eerbewijs dat dit com munistische land daarmee aan Israël brengt. Mevrouw Meir zegt dat zij tevreden is over dit bezoek, zonder uit te leggen waarom. Maar wel is bekend dat de Roemenen, zonder nu direkt officieel te willen bemiddelen, willen ijveren voor het uitpraten van de geschillen, die het nabije oosten al zo lang in spanning houden. Voeg daarbij dat Israëls minister van buitenlandse zaken, Eban, in een interview verklaarde dat het nabije oosten niet langer een krisisgebied is, dan duidt dit er eveneens op dat achter de schermen, zeker ook op aandrang van Washington en Moskou beide, de tegenstellingen verminderd zijn inplaats van verscherpt. Er is sprake van een grote kalme rende invloed, eigenlijk voor het eerst sinds de juni-oorlog en die was in 1967, zodat het zo langzamerhand wel tijd werd. Duur stadhuis voor Terneuzeu TERNEUZEN, 10-5. Minister Geert- sema van binnenlandse zaken heeft het nieuwe stadhuis van Terneuzen officieel geopend. Het is gebouwd door het architec tenbureau Van den Broek en Bakema te Rotterdam. De kosten bedragen bijna tien miljoen gulden. Het gebouw is in hoofdzaak in voorgespannen beton opgetrokken. Politie vond buit HAMBURG. - Klaarblijkelijk opnieuw ontdekt hebben de producenten de handgreep van de paraplu. Pas enige maanden geleden bracht een firma een paraplu op de markt met een handgreep waarin een mini-radio voor ont vangst van toch nog vier zenders was aangebracht. Op een modebeurs in Hambitrg kwam bovenstaand nieuwtje: een paraphL met in het handvat een traangaspatroon, met behulp waarvan iedere aanvaller bliksemsnel buiten gevecht kan worden gesteld. Grapje: de plu kost net zo veel als een gewone zonder patroon. Afscheid de heer Kik De scheidende betuursleden werd dank gebracht voor wat zij voor de school hadden gedaan. Bij de heer "Kik kreeg deze dank het' karakter van een huldiging, daar de heer Kik juist zijn 25 jaar als bestuurslid rond maakt dit jaar. Dat betekende het prille begin in het gebouw Johanna, dat betekende ook de ramp en de nasleep daarvan. Kortom voor de heer Kik, die ver schillende voorzitters en vele leid sters mee maakte, ook heel veel werk. De dank werd niet alleen in woorden vertolkt, maar voor de heer Kik ook in een platenbon, voor me vrouw De Haan in een bloemenbon en voor de heer L. Ottens (scheidend administrateur) in een boeken bom Mevrouw Kik-van den Berge, delend in de hulde van haar echtge noot, kreeg een bloemstukje. Naam Door de vereniging was indertijd een wedstrijd uitgeschreven voor de naamgeving van de school. Er wer den nu vier namen aan de vergade ring voorgelegd, waaruit gekozen kon worden. De naam „De Kruukels" is ech ter inmiddels al door de peuterklas geannexeerd, zodat over bleven „De Woelige Roef", „De Bruse Rakkers'" en „De Springplank". De naam „De Bruse Rakkers" kreeg de voorkeur. Aan de inzender van deze naam, de heer D. L. van 't Leven te Zierikzee zal een boekenbon worden gezonderi. Na de koffie werd het nieuwe lo kaal door de aanwezigen bezichtigd. Het werk door de kleuters op school gemaakt, werd bekeken en de leid ster hield een referaat over een en ander, getiteld „Eén Dag in het leven van Uw Kleuter". 55 Hij remt de wagen af. Er is een parkeerstroök, waar hij stopt. De motor valt uit. De plotselinge stilte is als hét ware voelbaar. Pleunie zit nu dicht bij hem. Bijna tegen hem aan. Hij trekt haar geheel naar zich toe. Ze kan geen weerstand bieden. Waarom zal ik het ook doen? denkt het meisje. Ik voel me prettig bij hem. En als hij me wil kussen, zal ik geen bezwaar maken. Daarom legt ze haar hoofd op zijn schouder. Met zijn vinger beroert hij haar gezicht, haar mond. Plotseling buigt hij zich naar haar toe en drukt zijn lippen op de hare. Pleunie beleeft dit moment met gesloten ogen. Opneuw kust hij haar en nog eens, rustig en beheerst. Het doet welda dig aan. Het is net, alsof ze jaren lang honger heeft gehad en er nu iemand bezig is haar te verzadigen. Elke nieuwe kus is een schakel in de keten van dit nieuwe geluk. De man trekt haar nog dichter naar zich toe. „Pleunie „Ja". Ze fluistert het woordje, nauwelijks hoorbaar. „Ik houd van je, Pleunie". Ze kan het niet dadelijk in zijn ge heel verwerken. „Meen je het wer kelijk, Henk?" „Heel eerlijk, Pleunie. Ik houd erg veel van je. Zou jezou je met me willen trouwen?" Ik krijg een huwelijksaanzoek, re aliseert ze zich. Van een man, die ik heel graag mag, van wie ik in deze weken, sinds Jaap in het ziekenhuis ligt, ben gaan houden. Maar trou wen „Dat is een hele stap, Henk „Ik weet het, mijn alles. Maar ik houd genoeg van je om deze vraag te stellen. Wie ik ben, weet je. Wat ik bezit, weet je eveneens. Ik zou je veel kunnen vergoeden, Pleunie. Je bent nog zoveel tekort gekomen in je leventje. Ik zou zo graag willen, dat dat.ik je altijd zou kunnen ver troetelen en verwennen. En je al mijn liefde willen geven. Samen zouden we een volkomen nieuw geluk kun nen vinden en verder opbouwen". Elk woord is haar als nectar. Ze vloeit over van blijheid en prijst zichzelf gelukkig, dat ze dicht tegen hem aanligt en zijn arm om zich heen voelt. Zo altijd te kunnen blijven liggen. Dicht tegen hem aan. En ver der niets meer met de wereld, die harde, meedogenloze wereld te ma ken hebben. Wat zou dat het 'toppunt van geluk zijn. „Je zegt niets, Pleuniebeteken ik dan zo weinig voor je?" Ze zoekt met haar vrije hand zijn mond. Hij kust haar vingertoppen. Dan streelt ze zijn wang. „Je bent verschrikkelijk lief voor me, Henk", zegtze zacht. „En wat ben ik eigen lijk?" „Mijn prinsesje, als je wilt, mijn koningin. Mijn alles". Het vreugdegevoel in haar is on eindig. Ze voelt zijn strelende hand over haar gezicht. En opnieuw buigt hij zich over haar en kust haar, lang en innig. Ditmaal beantwoordt ze zijn kus. Hoe kan een mens in zo'n korte tijd zoveel verwerken aan emoties? „Wat zal Berendien ervan zeggen, Henk?" „Beertje?" Hij lacht. „Weet je, wat ze weken geleden opperde? Op een avond, toen jullie - jij en je broer - een uurtje bij ons waren? Dit: Pleu nie zou nu net een vrouw voor jou DOOR GERRIT FRANSSEN zijn, broer. Ja, werkelijk, dat zei ze. Toen ben ik er over gaan nadenken. Maar ik ben erg voorzichtig, weet je? In dit opzicht heb ik al een paar te leurstellingen achter de rug. En weet je, wat ze vanavond zei, toen ik ver telde, dat ik met jou uit was? Dit: je bent een smidszoon, dus hoef ik je niet te zeggen, wat je doen moet. Denk maar eens aan je vroegere vak". Pleunie begrijpt dit laatste niet. „Wat bedoelde ze daar mee, Henk?" „Een oud grapje in onze familie. Je kent het spreekwoord toch: Je moet het ijzer smeden, terwijl het heet is? Nu weet ik, dat ik van je houd, Pleunie. We passen bij elkaar. Jij bent een kalme, rustige vrouw. Je bent altijd gelijkmatig gehu meurd. We kunnen uitstekend met elkaar overweg. Waarom zouden we dan niet trouwen?" Opnieuw heeft hij haar, ditmaal geheel naar zich toegetrokken. Hun gezichten zijn vlak bij elkaar. Lang zaam slaat ze ook haar armen om zijn hals en trekt zijn gezicht hele maal naar hét hare. Ze drukt haar bevende lippen op de zijne. „Ik houd ook van jou, Henk, maar ik had nooit verwacht, dat jij me zou vragen. Er is zoveel verschil tussen ons en...M" „Stil, mijn alles, daar wil ik nooit een woord over horen. Jij houdt van mij en ik houd van jou. Dat is het belangrijkste. De rest telt niet mee, lief aanstaand vrouwtje van me: je maakt me vanavond tot een volko men gelukkig man. Kus me nog eens, mijn alles. (Wordt vervolgd). HEERLEN, 10-5. Gecamoufleerd met takken, heeft de politie van Heerlen maandag twee vrachtauto's met 360 autobanden ter waarde van f 20.000 in de bossen tussen Someren en Heeze teruggevonden. JDe auto's waren in het weekeinde gestolen bij een bandenhandel te Heerlen. De fir manaam op beide auto's was reeds overgeschilderd. Nu worden de da ders nog gezocht. Belangstelling voor onderwijzersvak DEN HAAG, 11-5. In het school- jaar 1971-1972 is het aantal leerlin gen van opleidingsscholen voor kleu terleidsters en aan pedagogische akademies gestegen. Tot kleuterleidster werden bijna 80o meisjes meer opgeleid dan in 1970. Het aantal leerlingen aan pe dagogische akademies bedroeg 1000 meer dan vorig jaar. Het aantal geslaagden is echter gedaald. Dit is bij de kleuterleidsters het gevolg van een geringe eerste jaarstoeloop in 1968, waardoor het verschil met vorig jaar ruim duizend bedroeg. Bij de pedagogische akade mies was de daling te wijten aan het feit dat meer leerlingen dan vorig jaar gebruik maakten van de moge lijkheid tot het derde leerjaar te worden toegelaten zonder aan het eind van het tweede jaar het onder wijzers examen te hebben gedaan. Het verschil w'as hier bijna 2000. Nieuwe schoolnaam: „De Bruse Rakkers" Advertentie BRUINISSE, 10-5. Maandag 8 mei vergaderde te Bruinisse de Ver. tot Instandhouding van een kleuter school onder leiding van de heer B. de Groot, die de talrijke aanwezigen een welkom toeriep. De secretaris, de heer J. Huibers, noemde het afgelopen jaar voor de kleuterschool een bewogen jaar, het jhar namelijk waarin aan de be staande school, een permanent derde lokaal werd aangebouwd, wat voor het bestuür nogal werk mee bracht. Verder was er de wisseling in het personeel. Mevrouw Wagenaar- Reijngoudt, vele jaren hoofdleidster beëindigde het dienstverband, om zich elders als gehuwde vrouw te vestigen. Ook de leidster, mej. T. Va ne, volgde die weg. De dames wer den opgevolgd door mej. Blom en door mevr. Van Oeveren, die beiden in tijdelijke dienst traden. De leden- wervingsaktie, door de dames mevr. De Haan, mevr. Verton en mevr. Van Popering was een succes. De heer J. de Ruiter en anderen stelden hun kennis en kunde belangeloos be schikbaar bij de inrichting van het nieuwe lokaal. Minder optimistisch was het geluid van penningmeester, de heer A. Kik, die zijn rekening moést afsluiten met een tekort van bijna f 3000,-. Naar aanleiding van het tekort werd later een onderlinge bespre king gehouden. Men hoopt het te kort te kunnen weg werken uit de opbrengst van een te organiseren bpzar. Jaarverslag Mej. Blom liet haar verslag over het afgelopen jaar, wat zij vertelde over de Kerstfeestviering en de Sin- terklaaspret, vergezeld gaan van dia's van deze gebeurtenissen. In haar jaaroverzicht vlocht zij ver schillende goede raadgevingen in. Het komt namelijk wel voor dat kleuters spijbelen. De ouders moeten dus wanneer de kleuters ziek zijn, even een berichtje doorgeven. De aftredenden bestuursleden, de heren J. Huibers en B. de Groot werden herkozen. De heer A. Kik ambieerde geen verlenging van zijn bestuursmandaat, in zijn plaats werd gekozen de heer F. Wielaart. Mevrouw De Haan gaat de ge meente binnenkort verlaten. Haar plaats werd ingenomen door mevr. Kik-Boudeling. WEESP. Meer dan duizend school kinderen voerden een grote schoon maak op de oevers van de Vecht uit tussen Muiden en Nigtevecht. De volijverige kinderen haalden heel wat rommel van de oevers, zoals hier te zien is. DEN HAAG, 10-5. - Het aantal werklozen in ons land was eind april 11.500 lager dan eind maart, maar het voor het seizoen gecorrigeerde werkloosheidscijfer is in maart toch vrij sterk gestegen, namelijk met 9.600 tot 117.000. Aldus het dinsdag middag door het ministerie van so ciale zaken gepubliceerde maandver slag van de arbeidsmarkt. De voor het seizoen gecorrigeerde stijging van de werkloosheid deed zich voor in alle provincies, maar vooral in Friesland, Drente, Overijs sel en Zeeland. Uit de stijging blijkt, aldus het ministerie, dat de werking van de seizoensfactoren is overtrof fen door een tegengestelde werking van andere, met name conjuncturele factoren. Advertentie KOUWENBERG gasverwarming Poststraat 48 S tegenover het postkantoor S Zierikzee 5 Werkplaats: Meelstraat 46.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 9