Wit krijgen uw gasten: Mtselsmethasseflas of kaas met mosterd? „Toeristisch zwembad nodig op Schouwen" G.Ö. 23 - geoutilleerd te Bruinisse maakte geslaagde proefvaarten Wat biedt de BEELDBUIS? Demonstratie bij aanbesteding Oosterseheldedam Conclusie in Zeeuwse Recréatienota: ZIERIKZEE, 10-5. „De situering van streekcentra is geen eenvoudige zaak. In verband met de aantrekkingskracht van zo'n centrum verdient byvoor- beeld situering midden in de kuststrook van het druk bezochte Schouwen geen aanbeveling. De voorkeur gaat uit, naar een ligging aan het Grevelin- gcnbckken, op korte afstand van het kustgebied. De aanleg van een ver warmd openlucht-zwembad op Schouwen zou een eerste aanzet kunnen zyn". Aldus luidt een conclusie in de onlangs uitgebracht Zeeuwse Recreatienota 1972. f In het hoofdstuk „recreatieve leef klimaat" van dc nota wordt verder opgemerkt dat niet kan worden vol staan met het uitsluitend aanbieden van primaire attracties, zoals de zee, het strand, het duingebied en de oe- vergebieden van de Zeeuwse wate ren. Evenzeer verdienen ,de ontspan ningselementen de aandacht. Een hoogwaardig voorzieningspakket wordt vooral nodig geacht in de drukbezochte kuststrook. Het gaat daarbij vooral om het ontspannings element: sport en spel, manifestaties vermaaksinrichtingen enz. De tot standkoming van voorzieningen op verschillende niveaus wordt geadvi seerd per recreatiecomplex, per bad plaats en per recreatiezone. In het hoofd „recreatie aan en op het water" wordt gezegd dat het Zeeuwse gedeelte van het Grevelin- genbekken een belangrijke rol kan spelen met het oog op de ontlasting van het kustgebied van Schouwen. Het gaat zowel om het dag- als meerdaags bezoek. Voor de dagrecreatie zullen de Brouwergdam, en gebieden by Brou wershaven en Bruinisse een belang rijke rol gaan spelen. Concentratie punten voor verblyfsaccommodatie geven de inrichtingsplannen aan by Scharendijke, Brouwershaven, Zon- nemaire en Bruinisse. Voor de buitendijkse gebieden in het Zeeuwse gedeelte van het Gre- velingenbekken zijn praktisch nog geen beschermende planologische maatregelen getroffen. De gemeente besturen dienen, teneinde de plano logische bescherming van het ge bied zo effectief mogelijk te doen 2ijri, hiertoe 7.0 snel. mogelijk; ovèr te gaan, aldus wordt gezegd. Volgens,de nota geven de oever- gebieden van de Qosterschélde (van af 1978 Zeeuwse Meer geheten) eveneens uitstekende mogelijkhéden om - mede ter ontlasting van' de kuststrook aantrekkelijke voorzie ningen voor dag- en verblijfsrecrea- tie tot stand te brengen. Opgemerkt wordt dat, gezien de thans reeas aanwezige belangstelling van inves teerders voor deze oevergebieden, het gewenst is op korte termijn te beginnen met het maken van een eerste aanzet voor 'n inrichtingsplan voor de Oosterschelde, (het Zeeuwse Meer). De landrecreatie Wat betreft de voorzieningen voor landrecreatie kunnen in ieder geval enige toekomstige concentratie-pun ten voor dag- en meerdaagsbezoek worden aangegeven. Dit kan gebeu ren in het kader van de in in voor bereiding zijnde basisplannen voor, de openluchtrecreatie en 't toerisme op Schouwen-Duiveland en de Be- velanden. Er zal, zodra er meer dui delijkheid bestaat ten aanzien van de problematiek van de gewestvor ming in Zeeland, een aanvang moe ten worden gemaakt met bet voorbe reiden van een bestuurlijke structuur voor de recreatieve ontwikkeling van 't Oosterschelde-(Zeeuwse Meer -gebied, voorlopig kan worden vol staan met de gamenwerkingscommis- sies voor Schouwen-Duiveland en de Bevelanden, die de regionale basis plannen voorbereiden. Conclusies Enige conclusies uit de recreatie nota: gemeentelijke samenwerking op streek niveau is vöor de planning en de uitvoering onmisbaar; recreatiebehoeften van de ei gen. bevolking hebben prioriteit dan die pan de toeristen; het eigen karakter van de Zeeuwse kuststrook moet behouden HILVERSUM. V.l.n.r. lna Veen, Aart Staartjes en Karin Meerman in het televisiespel: „De wagen staat voor, meneer", van Wim Povel. De uitzen ding vindt plaats op 16 mei VARA- televisie). bjijyen.. Geen, boulevard-ontwikke ling als in België; vooral het Grevelingenbekken an de Oosterschelde (Zeeuwse Meer) moeten zorgen voor ontlasting van de kuststrook; het rijksbeleid t.a.v. hetGre velingenbekken is bijzonder teleur stellend. Er moet zo spoedig mogelijk een recreatieschap komen, waarin rijk, provincie en gemeenten parti ciperen; op korte termijn kan in het kader van de regionale basisplannen worden gestart met een eerste aan zet voor een inrichtingsplan voor de Oosterschelde, (Zeeuwse Meer); Schouwen heeft grote behoefte aan een toeristisch zwembad. Het rapport wordt met in totaal 39 conclusies afgesloten. DODELIJKE ONGELUKKEN OUDENBOSCH, In Oudenbosch (N. B.) is de 4-jarige Cornelia Meesters overreden door een bestelauto toen zij plotseling de weg overstak naar haar vader die aan de andere kant stond. Het kind was op slag dood. HAVELTE. In het Drentse Havelte is de 21-jarige militair F. Harmsen met zijn motor uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood. VEGHEL. In het ziekenhuis te Veghel is de 18-jarige R. J. L. Ko- nings uit Gennep overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk op 6 mei. AMSTERDAM. Uit het water van de Mercuriushaven in Amsterdam is het stoffelijk overschot opgehaald van de 68-jarige schaapherder Bou- dewijn Guiljam uit Sexbierum. MUSSELKANAAL. In Musselka- naal is de 62-jarige heer S. Dijken bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. Op de Sluisstraat in zijn woonplaats botste hij met zijn bromfiets tegen een 'tegemoet komen de personenauto, bestuurd door de negentienjarige D. D. uit Musselka- neal. De heer Dijken werd daarbij zo zwaar gewond, dat hij ter plaatse overleed. Advertentie We hebben niets tegen originele gastvrouwen. Prima hoor, die .schaaltjes: niksnaks gerold in prikkeprak of hittepetit op fratsels. Maar vergeet nooit dat de meeste mannen dan snakken naar een eerlijk stukje kaas met rulle mosterd. Wilt u toch iets bijzonders in het vuistje? Zorg dan voor veel verschillende kazen. En verschillende mosterds! Aan de Goereese vissersvloot werd weer een nieuw schip toegevoegd, dé G.O. 23; van schipper C. de Vogel. Het casco van dit schip werd ge bouwd door scheepswerf Amels uit Makkum. Dit casco werd afgeleverd bij de, firma L. Padmos en Zoon te Bruinisse, die het verder geheel vaarklaar maakte. In het schip werd geplaatst een 800 pk Deutz dieselmotor 750 toeren, met Hasson keerkoppeling 3Va* 1. Een Todi straalbuis van 2.000 mm, ver hoogt de trekkracht, aangevuld mei een bronzen van Voordens schroef. De hulpmotor is een 56 pk Daf. Twee stuks Kühl en Rottinghuis- porhpen zorgen voor het wegpompen van het overtollige aan boord ko mende water. Het schip is voorts uitgerust met een hydraulische stuurmachine, een V.V.-koelingtallati'e en een 4-trom- melige pneumatische Ridderinghof- lier. Op de brug weer het gehele in strumentarium: de automatische pi loot, de radar en twee echoloden, al les fabrikaat Sperry, met daarnaast de Decca zender en de Spoetnik van INA, Rotterdam. De betimmering werd uitgevoerd door de heer C. Bal, Bruinisse, ter wijl de firma Huibers, Bruinisse 4e elektrische installatie verzorgde. De firma Cornelisse verzorgde het gritstralen, de, fa. Van Oeveren, Bruinisse de nodige ballast. Het schildersbedrijf M. Wesdorp, Ooster- land nam het verf werk voor zijn re kening; Gerry Bal, Bruinisse zorgde voor de stoffering. Na de geslaagde technische en of ficiële proefvaart,, de laatste meege maakt door burgemeester G. Hokken werd het schip over gedragen aan de eigenaar en vertrok naar de vis gronden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Nog deze maand zal de regering overleg plegen mét werknemers en werkgevers om te komen tot een evaluatie van de re cente ontwikkeling van lonen, prij zen en werkgelegenheid. Tijdens dit overleg zal ook ter sprake komen in hoeverre de aanpak van de inflatie- bestrijding wijziging behoeft. ZATERDAG 13 MEI. NED. 1. Morgen is het moederdag. Voor KRO-regisseur Bram van Erkel een aanleiding om er een speciaal programma aan te wijden dat van avond de lucht ingaat onder de titel „Moederdag? welnee!" Deze liedjes zijn stuk voor stuk te horen tussen fabel en het nieuws van acht uur. Het avondprogramma vermeldt ver der de Berend Boudewijn kwis, een aflvering van de akUialiteitenrubriek Brandpunt en een reportage van de 21ste Europese Judokampioenschap pen. Die kampioenschappen worden gehouden in het sportcentrum De Vliegermolen in Voorburg. Over de Berend Boudewijn kwis valt weinig nieuws te vertellen: er is de gebrui kelijke prijzenregen en de kassa zal ook nu weer flink rinkelen, 's Mid dags is er de tweede halve finale van KRO's Klassewerk. Na deze sporteive strijd voor de vijfde keer „Kunt u me de weg naar Hameien wijzen me neer?" Pipijn viert zijn „vermaan dag", zoiets als de verjaardag bij ons mensen maar dan eens per maand. NED. II. Je-van-het op het tweede net belooft de Corry Brokkenshow te worden. Een dik uur lang zingt Corry het hoogste lied, zich daarbij voornamelijk bepalend bij het bui tenlandse repertoire. Als gasten ont vangt ze de ex-wereldkampioen goo chelaar Fred Kaps, de popgroep May flower en de vocaalgroep Happy Six. Aan de show gaat AVRO's Sportpa- norama en een aflevering uit de se rie Colombo vooraf. Voor inspecteur Colombo weer een fikse kluif om de tanden in te zetten. Er wordt een lijk gevonden. De vermoorde blijkt de echtgenote te zijn van Arthur Kennicutt, een steenrijk man. Aan Colombo de taak om alles maar weer eens netjes uit te zoeken. Het pro gramma in de vooravond is in han den van de Evangelische Omroep. De E.O. komt met drie bijdragen: het door het koor van de Groningse Bachvereniging ten gehore te bren gen motet „Jesu meine freude", een filmpje van Jan Bodzinga over de geschiedenis van de Heidelbergse Catechismus en de rubriek „Ten slotte". ZATERDAG 13 MEI. NED. I: 10.00 Teleac; 16.00 Jour naal; 16.02 Kinderprogramma; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 MoederdagWelnee!!; 19.45 Week voor de Nederlandse missionaris; 20.00 Journaal; 20.21 Berend Boude- VLISSINGEN. De politie van Vlis- singen heeft vijf Zuidmolukse jon geren gearresteerd. De vijf jongelui hebben bekend betrokken te zijn ge weest bij een vechtpartij in Vlissin- gen. ROTTERDAM. Vandaag (vrijdag 12 mei) zal het enkele weken gele den in de vaart gebrachte Russische passagiersschip „Mikhail Lermon- tov" (20.000 ton) voor de eerste maal bij de passagiersterminal van de Holland Amerika Dijn aan de Wil- helminakade in Rotterdam afmeren. BAARLE-NASSAU. In een leeg staande boerderij te Baarle-Nassau is een 57jarige ambtenaar van het ministerie van defensie neergesla gen. De man liep een hersenschud ding en een wond aan het gezicht op. De overvaller maakte de portefeuille van de man, waarin f 300 zat, buit. DAMWOUDE. In diepe rouw heeft het Friese dorpje Damwoude de bei de jeugdige slachtoffertjes van de gestoorde 14-jarige Folkert van der W. naar de laatste rustplaats ge bracht. ROTTERDAM. De nieuwe vleugel van het museum Boymans-Van Beu- ningen in Rotterdam zal op 1 juni aanstaande officieel worden geopend. In de vleugel zal ter gelegenheid van de opening de verzameling moderne kunst te zien zijn, die door het mu seum in de loop van de laatste tien tot vijftien jaar bijeen werd ge bracht. TILBURG. Het voorstel van de katholieke hogeschool Tilburg om in vijf jaar te komen tot een beperkte letterenfaculteit getuigt van „werke lijkheidszin". Dit is de mening van minister jhr. mr. M. L. de Brauw. DEN HAAG. Het socialistische Tweede Kamer-lid Lamberts vindt dat er in Nederland een centrale in- iichtingeninstantie moet komen, waar ongeruste burgers informatie kunnen krijgen over door de nieuwsmedia vermelde ernstige verkeersongeval len. RIJSWIJK. Minister Engels van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk heeft op het departement aan componist Jan van Vlijmen de Prof. Van der Leeuw-prijs (5.000 gul den) uitgereikt voor diens compositie „Sonata per pianoforte e tre Gruppi Strumentali". SCHIPHOL. Op uitnodiging van de voorzitters van het Engelse Ho ger- en Lagerhuis is een Nederland se parlementaire delegatie voor een bezoek van zes dagen van Schiphol naar Londen vertrokken. DEN HAAG. De Koninklijke Ne derlandse Reders Vereniging (KNRV) meent, dat de maatregelen die de re gering heeft aangekondigd voor het behoud van de koopvaardij voor ons land, onvoldoende zijn om dit doel te bereiken. De scheepvaartwerkgevers hopen, dat het parlement de regering zal adviseren verdergaande maatre gelen te nemen. DEN HAAG. De secretaris-gene raal van de Navo, mr. J. Luns, heeft zijn bezoek aan Nederland officieel op de marinevliegbasis Valkenburg beëindigd. Nadat hij op het vlieg kamp was ontvangen door zijn neef, de waarnemend commandant kapi tein-luitenant ter zee vlieger J. F. Th. Luns, was het officiële bezoek van twee dagen aan Nederland afgelo pen. Zondag 14 mei, 21.45 uur: Ella en Count in Tilburg. Ella Fitzgerald tijdens haar optreden. wijn; 22.10 Brandpunt; 23.00 De Ne derlandse missionaris; 23.05 Journaal 23.10 Europese Judokampioenschap pen. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Motet „Jesu meine Freude" Bach; 19.30 Actuele Cate chismus; 19.50 Tenslotte20.00 Jour naal; 20.21 Colombo; 21.35 Sportpa- norama; 22.10 De Corry Brokken show. ZONDAG 14 MEI. NED. 1. Dromen, Wat, waarom en hoe? Koos Postema gaat er vanavond in zijn Groot uur U, uitvoerig over praten met deskundigen. Het wordt allesbehalve een programma om bij in slaap te vallen. En mocht dat toch gebeuren: Martine Bijl, Jules de Corte, het trio Louis van Dijk en Frans van Bergen zullen dan al zin gend en spelend wel zorgen dat we weer ontwaken. Zingen en spelen. Dat doet wat later op de avond ook het onverwoestbare duo Ella Fitzge rald en Count Basie. In de Pelikaan- hal te Tilburg verzorgden ze onlangs met geweldig enthousiasme een con cert, waarvan we eerder al het eerste deel op de buis mochten zien. Van avond schotelt de VARA het tweede en tevens laatste deel voor. Het avondprogramma van de VARA gaat van start met nieuwe avonturen van Mannix. Probleem waar Mannix zich het hoofd over mag breken: de ver dwijning van een bekende baskett- ball speelster. Aan deze ruim een half uur durende spanning gaat een programma van CVK-IKOR vooraf, nummer vier in de reeks aan Israël gewijde t.v.-uitzendingen. 's Middags de langzamerhand overbekende kost het NOS zondagmiddagmagazine, de Woord voor woord-vertelling, een kerkdienst vanuit de vrije evangeli sche kerk te Bussum en de cursus Esperanto NED. II. De Nieuwe Linie kwam er een tijdje geleden mee aanzetten: een artikel met daarin de resultaten van een door politicologiestudenten gehouden enquête waarbij uit de bus kwam dat het Nederlandse parlement maar heel weinig om het lijf heeft, en dat in feite de werkelijke macht bij de banken ligt waarvan de topfi guren door hun zitting in tal van andere bedrijven de touwtjes in Nederland behoorlijk in handen heb ben. In Kort Geding van vanavond gaat het over deze kwestie. J. v. d. Doef, lid van het Kritische Vakver7 bond verdedigt de stelling. Er tegen pleit mr. J. A. van de Ven, advocaat in Rotterdam. Kort Geding kan een zeer levendige affaire worden. Het programma wordt gevolgd door com mentaren op berichten over de derde wereldhandelsconferentie in Santi ago en door een reportage van de laatste dag van de Europese kampi oenschappen Judo. Er aan vooraf gaan Pippi Langkous, Studio Sport en „De allemansvriendin", een afle vering uit de serie Oh mijn papa, waarin Patrick probeert Leo te hel pen bij diens liefdesproblemen. Pippi maakt zich vanavond weer verdien stelijk door een tweeling te redden. Ze voorkomt dat het tweetal onder de voet wordt gelopen door een stier. ZONDAG 14 MEI. NED. I: 14.00 Teleac; 15.00 Jour naal; 15.02 Weekjournaal; 15.22 Zon dagmiddagmagazine; 17.00 Woord voor woord; 17.10 Kerkdienst; 18.20 Teleac; 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Israël; 19.30 Mannix; 20.20 Journaal; 20.25 Een groot uur U; 21.45 Ella en Count in Tilburg; 22.40 Humanistisch Verbond; 22.50 Journaal. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Journaal; 19.05 Pippi'Langkous; 19.30 Studio Sport I; 20.20 Panoramiek; 20.45 Oh mijn papa; 21.10 Studio Sport II; 21.35 Kort Geding; 22.35 De wereld in Santiago; 22.45 Europese kampioenschappen Judo; 23.05 Jour naal. MAANDAG 15 MEI. NED. I. Is Nederland een gelukkig land? Met die vraag hebben AVRO's Jan Brusse en Fred Oster een tijd lang rond gelopen. Nu weten ze het antwoord. Dat antwoord schotelen ze vanavond de kijker voor onder het motto „Boeket". Dat allemaal na AVRO's Toppop, waarin Ad Visser succesrijke groepen solisten voor de camera haalt, na Wie van de Drie, het ra-ra-wie-is-het spelletje met Albert Mol, Guus Oster, Tonny Huur- deman en Martine Bijl en na het journaal Peyton Place. Wat Peyton Place betreft: Rod vraagt zich af wat hij met Betty aan moet. Hij is niet zeker van zijn gevoelens jegens haar. Is het liefde of niet? Eddie Jacks neemt contact op met Steven, wil aan hem wat roddels kwijt over het verleden van Adrienne. Steven wil er niet van weten. Hij wil slechts een ding: een verzoening met Betty. Na „Boeket" AVRO's Televizier, het laatste nieuws en een reportage van de finales van het pre-Olympisch selectietournooi, dat als Vierde In ternationale" Holland Toernooi in de Groningse Martinihal wordt gehou den. NED. II. In de serie „Maatschap pijkritiek in de praktijk" vanavond deel vier. De regie van dit program ma heeft Marga Kerklaan. Hoofd moot van de KRO-avond is de zo veelste Road to-rolprent, ditmaal Road to Rio. Naast het vaste drietal in de film de Andrew Sisters: La- verne en Maxine en Patty, drie zin gende jongedames die in hun tijd veel furore maakten. Bob en Bing sturen een carnavalsfeest volledig in de war. Om aan de woedende menig te ontkomen, nemen ze hun toevlucht tot een passagiersschip dat richting Rio de Janeiro koerst. Ze maken de reis mee als verstekelingen. In de vooravond presenteert de omroep van meneer Roosjen een aflevering uit de serie „Leven in het klooster" en het vijfde deel uit de reeks ,,'t Is fijn als je kunt zeilen". In Leven in een klooster spant broeder Dominic zich in om Rome te overtuigen van de echtheid van de door de hoge geestelijkheid van de kalender ge schrapte heilige Twytt (Kluns). MAANDAG 15 MEI. NED. I: 18.45 Fabeltjeskrant18.55 Journaal; 19.05 Toppop; 19.30 Wie van de drie; 20.00 Journaal; 20.21 Boeket22.00 Televizier magazine; 22.50 Journaal; 22.55 Sportpanorama. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Leven in het kloos ter; 19.30 Het is fijn als je kunt zei len; 20.00 Journaal; 20.21 Recht voor de gewone man; 21.10 Road to Rio; 22.50 Journaal; 22.55 Teleac. Advertentie klom de aktiegroep bij de Delta dienst van Rijkswaterstaat de trap pen naar de zaal waar de aanbeste ding plaats vond. DEN HAAG, 9-5. Met een baar vol dode vis heeft de actie groep „Oos terschelde open' uit Yerseke dins dagmorgen in Den Haag gedemon streerd by de aanbesteding van een dam voor de Oosterschelde. „Oosterschelde toekomst en „Wie wordt de Oosterschelde-moor- denaar?" stond op borden van de ak tiegroep te lezen. De groep noemt afsluiting van de Oosterschelde een ramp. Het unieke biologisch zeld zaam rijke milieu van dat gebied zal daardoor worden vernietigd, stelt de groep. Met de baar, waarop vissen, schaaldieren en zeewier lagen, be- Dc bedragen Zeven aannemerscombinaties had den belangstelling voor de bouw van het twee kilometer lange stuk dam rridden ir de Oosterschelde, dat nu ren best eed werd. De bedragen waar voor de combinaties het werk willen aannemen liepen uiteen van ruim f 21 miljoen tot bijna f 29,5 miljoen. Dc laagste was de combinatie Dijksbouw Oosterschelde, die ook de Brouwersdam heeft aangelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 6