„SIRJANSLAND VOORUIT" SPRAK MET COLLEGE B. W. Slotmiddag Bejaardensociëteit Renesse STREEKNIEUWS Noordwelle kreeg beschikking over moderne dameskapsalon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 mei 1972 Nr. 21079 Sirjansland luidt de noodklok (Van een medewerker) SIRJANSLAND, 10-5. Een gevoel van onbehagen heeft zich meester gemaakt van Sirjansland, door het steeds teruglopen van de bevolking. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat door schaalvergroting op velerlei gebied er Voor steeds minder mensen op het platteland een boterham te verdienen is. Een algemeen verschijnsel. De hogere lonen en de daarmee niet gepaard gaande hogere prijzen voor landbouwprodukten hebben de mechanisatie in de landbouw noodwendig tot gevolg gehad, waardoor het aantal personen in deze sector werkzaam, dras tisch is gedaald. Hetzelfde geldt voor de bouwsector. Voorheen had ieder dorp zijn eigen ambachtslieden: timmerman, metselaar, schilder, wagenma ker en dorpssmid (hoefsmid). Tellen we hier nog bij de vertrouwde figuren van de dorpsveldwachter en de post, dan completeren we de bevolking van het dorp van voorheen. In de verzorgende sector kwamen er nog de bakkersy annex kruideniers encaféhouders bij. Gaan we al deze gezinnen aftrekken van het aantal inwoners, dan blijft er ten plattelande op de kleine dorpjes een bedroevend klein beetje over. Zeer verontrust Tegen deze achtergrond en gealar meerd door berichten in de pers dat in de gemeenteraad van Duiveland enige malen de mogelijkheid niet werd uitgesloten dat ook, de school van Sirjansland over enige jaren ge vaar liep, zijn de Sirjanslanders zeer terecht bijzonder verontrust. Ze zien binnen hun grondgebied een zich steeds uitbreidende agrarische indur strie ontstaan (waar 60 a 70 perso nen tewerkgesteld zijn), enige bloem- bojlenbedrijven, een paar behoorlijke campings en enkele gezinnen hebben er een recreatiewoning, maar de be volking veroudert en ze willen zo graag de vruchten plukken van de meerdere aktiviteiten, die er plaats vinden en dat kan alleen als er wo- ningén zijn om vooral jonge gezin nen op te vangen. Voor 35 jaar... OOSTERLAND. De onlangs opge richte Oranje-vereniging kwam don derdagavond jl, in de conferentieka mer in vergadering bijeen. De ver eniging telt thans ruim 180 leden. BRUINISSE. De 74-jarige E. V. viel een dezer dagen van een stoel met het gevolg, dat ze een harer pol sen brak. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Z1ER1KZEE. Zuster A. J. Moeliker, die enige tijd geleden uit de West re patrieerde, hield vrijdag in „Juliana" een lezing over „Mijn werk onder de melaatsen". ZIÈRIKZEE. Er is sinds 1 januari, volgens te De Bilt gedane waarne mingen, reeds ten minste 30 mm. re gen meer gevallen dan normaal is tot en met 30 juni. ZIERIKZEE. Ter bijwoning van de voetbalwedstrijd Holland-België, welke zondag a.s. in het nieuwe sta dion van Rotterdam wordt gehouden organiseert de R.T.M. die dag goed kope reisgelegenheden. BURGH. Doordat een stoof met vuur omviel brak brand uit in de woning van mej. wed. O. welke zich vrij ernstig liet aanzien. Door spoe dig toegesnelde hulp slaagde men er in het vuur met emmers water te blussen. SIRJANSLAND. Bij de landbou wer P. F. alhier heeft een 22-jarig oud paard zijn 17e veulen ter wereld gebracht. Zestien diertjes heeft ze grootgebracht. Dit zal wel tot de uit zonderingen behoren. „Sirjansland vooruit" Het bestuur der plaatselijke Oran jevereniging kwam dit alles ter ore en besloot mogelijkheden te onder zoeken om tot bouw van woningen te geraken Tot voorheen kwamen er voor Sirjansland sporadisch aanvra gen voor nieuwe woningen bij de ge meente Duiveland binnen Voor noemd bestuur belegde een drukbe zochte vergadering, waarop besloten werd de vereniging om te dopen in „Sirjansland vooruit" en onder het motto „een dorp dat leeft, bouwt aan zijn toekomst" de handen uit de mouwen te steken en de krachten te bundelen Tijdens de vergadering werd be sloten een schrijven te richten tot het college van b. en w. der gemeen te Duiveland waarin werd onder streept dat het de bewoners van Sirjansland ernst is met plannen de dorpsgemeenschap nieuwe impulsen te geven. „Hearing'' Dit. schrijven had tot gevolg dat 9 mei j.l. in 't bijzijn van burgemeester wethouders, gemeentesecretaris en de raadsleden- Bakker en Op 't Hof, een aangevraagde bijeenkomst plaatsvond, die door een 50-tal dor pelingen werd bijgewoond. De voorzitter de heer Heule liet de gehele voorgeschiedenis even de re vue passeren om even in de stof te geraken. Burgemeester De Kam be antwoordde door te stellen dat b. en w. met genoegen naar Sirjansland waren gekomen en verheugd waren dat de belangstelling zo groot was, waaruit hij concludeerde dat de Sir janslanders ernstig het goede met hun dorp voor hebben. Hij deelde hij mee, dat op deze vergadering het college geen beslissingen kan nemen.' Dat kan alleen de gemeenteraad en dan moeten ze nog worden goedge keurd door Ged. Staten van Zeeland. B. en w. willen wel deze avond graag hun oor te luisteren leggen om te horen wat er onder de bevolking lèeft. Achtereenvolgens werden nu de volgende punten naar voren gebracht Bestemmingsplan Het voorhanden plan aansluitend op de narampse nieuwbouw van de Kerklaan is volgens de vergadering niet langer acceptabel door de ge luidshinder van tientallen ventila toren en enige huilende heftructs van de firma Van Dijk (de loodsen en laadplaats grenzen aan het bestem mingsplan). B. en w. toonden hier voor wel begrip en zegden toe te willen onderzoeken of een ander plan gerealiseerd kan worden, maar meenden dat dit nog al tijd vergt. Woningbouw Er werd opgewezen dat er nog een 14-tal woningaanvragen voor de gemeente Duiveland zijn gevraagd zonder een speciale voorkeur voor een kern (dorp). Omdat van hoger hand wordt aangedrongen op het bouwen van een flink aantal wo ningen van een flink aantal huizen ineens, zouden die 16 Sirjanslandse aanvragen mooi met enige der eer der genoemde aanvragen kunnen worden aangevuld tot een acceptabel aantal. Weth. Overbeeke bracht in 't midden dat de bouwprijzen tegen woordig flink omhoog gaan door een optelsom van bouwrijpe grond, rio lering (die op Sirjansland onvoldoen de is door het ontbreken van een zui veringsinstallatie) en de aonleg van centrale verwarming, waarop de heer Heule inhaakte met de vraag of woningen te Sirjansland duurder moeten zijn dan in andere kernen omdat in het verleden de riolering te Sirjansland is verwaarloosd en of het afschrijven van een ondeugdelijk bestemmingsplan hierin verrekend mag worden, terwijl de heer Dorst meende dat wethouder Overbeeke de zaak wel wat al te somber afschil derde. Overal worden nieuwe wonin gen gebouwd en die komen tegen de hogere huurprijzen ook vol. Wethou der Overbeeke repliceerde dat het geenszins z'n bedoeling was toekom stige huurders af te schrikken en dat zijns inziens de huren van in 't zelfde jaar gebouwde gelijkwaardige huizen in de hele gemeente hetzelfde moe ten zijn, maar hij achtte het zijn plicht te wijzen op flinke huurprij zen voor nieuwbouwwoningen. Op een vraag naar mogelijkheid van eigen bouw, verklaarde weth. Kuijper dat G.S. toestemming wei geren voor woningbouw buiten het bestemmingsplan. Parkeerprobleem Vooral op zondagen speelt dit pro bleem. Door aan weerszijden van de straten te parkeren, worden deze nog al eens geblokkeerd. Dit is een straf baar feit. B. en w. hopen dit met de politie te bespreken. Een plannetje voor een'kleine parkeerplaats in de Dorpsstraat zal spoedig worden uit gevoerd en misschien komt er voor de hele kom een parkeerverbod voor één zijde van de straat. Mevr. Krab- be-Fierens stelde nog voor om een gedeelte van het oude bestemmings plan voor parkeergelegenheid in te richten. V erkeersgevaar Luxe auto's en vrachtvervoer rij den dikwijls onverantwoord hard over de vrij smalle Lageweg. Als de maximumsnelheid niet wordt over schreden en er geen ongelukken plaatsvinden is hier weinig aan te doen. Hopelijk wordt het zware ver keer in de toekomst om het dorp geleid, maar de aanvankelijke plan nen werden afgekeurd en andere zijn in de maak. Bestrating Vooral na de aanleg der gasleidin gen is het bar slecht gesteld met de straten. Doordat het zware verkeer door de gaten bonkt en de onder grondse veenlaag de trillingen voort plant, hebben de huizen langs de Lageweg veel te lijden. Wethouder Kuijper deelde mee, dat binnenkort aan de herbestrating wordt begon nen. Ingeworpen ruiten van het kleed lokaal op het sportveld, geopende afsluiting van de brandweervijver en een verlichte wegwijzer bij de hoofdweg vormden de laatste pun ten van bespreking. Nadat nog enige persoonlyke kwesties door de aanwezigen waren gevraagd en door b. en w. beant woord dankte burgemeester De Kam voor de prettige ontvangst, waarna de heer Heule tot slot de hoop uit sprak, dat reeds dit jaar een nieuw bestemmingsplan kan worden ge maakt om in 1973 de aangevraagde woningbouw te kunnen realiseren. Het bestuur van „Sirjansland vooruit' is er zich van bewust, dat haar wensen niet in een handom draai in vervulling zullen gaan. Als er zich moeilijkheden voordoen is ze ten volle bereid zich voor dé goede zaak - een leefbare gemeenschap te behouden - in te zetten. Het beschouwt de stand van zaken zo: het is nu of nooit en is tevens de mening toegedaan dat de lint- bouw, die tegenwoordig taboe is, en voor Sirjansland voordeliger is (straat en weg zijn aanwezig) en be ter zou harmoniëren met de bestaan de bebouwing. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank GIRO met dagafschriften en betaalcheques BROUWERSHAVEN Markt, donderdags van 9.00- Pinksterwandelingen ANWB te Westenschouwen De ANWB organiseert op zaterdag 20, zondag 21 en maandag 22 mei a.s. vanuit Westenschouwen een aantal toeristische Pinksterwandelingen. - Vanuit Westenschouwen zijn drie wandelroutes van resp. ca. 7,5, 15 en 18 km. lengte uitgezet door de Do- maniale duinen, hét natuurreservaat ten noorden hiervan (exclusief voor de deelnemers aan deze wandeling geopend) en langs het strand. Het vertrekpunt is het mobiel AN- WB-kantoor dat op 20, 21 en 22 mei a.s. staat opgesteld op het parkeer terrein bij het restaurant Zeelust aan de duinenrand te Westenschouwen. (Van 9.00-14.30 uur kan men hier een routebeschrijving voor het volgen van de wandelingen afhalen). I ZIERIKZEE Ontspanningsavond bejaarden Op maandag 15 mei organiseert de U.V.V.-afdeling weer een ontspan ningsavond voor bejaarden in het hervormd verenigingsgebouw. Dit maal zal medewerking aan het pro gramma worden verleend door de Kon. Harmonie „Kunst en Eer". Koor Bruinisse in „Borrendamme" Hét Hervormd Kerkkoor te Brui nisse zal zaterdag 13 mei een uit voering geven in het bejaardente huis Borrendamme te Zierikzee. Vliegtuigje verloor „sleep" Een reclamevlieg'tuigje verloor donderdagmorgen rond 12 uur boven de Zuidhoek zijn „sleep". De heer M. Voor de laatste maal in het seizoen kwam de bejaardensociëteit by een. Na het welkomstwoord en de ope ning door ds. L. de Wit was de beurt aan de heer Lindhout voor het ver tonen van een prachtige dia-serie over een vakantiereis naar de Noordkaap. Toegelicht door op de band ge sproken woord en begeleid door eveneens opgenomen muziek werd het een goede fotoreportage, die door de aanwezigen bijzonder op prijs werd gesteld. In het tweede gedeelte werden de prijsjes van de diverse competitie wedstrijden uitgereikt. Daarbij bleek dat men soms zowel hoog in de leef tijd als hoog in de prijzen kan ko men. Als altijd werd ook deze middag in het Dorpshuis gehouden. De heer Verboom dankte aan het eind de lei ding voor het vele werk. Tot slot werd nog gememoreerd, dat de so ciëteit bijna 50 vaste bezoekers heeft maar dat er altijd ruimte voor nieu we bezoekers blijft. „Men weet niet, wat men zich zelf aan doet door weg te blijven", zo werd gesteld. De so ciëteit wordt geleid door een dames comité van de Herv. kerk. Twee van hen hebben de dagelijkse leiding. Deze winter waren dat de dames Verseput en v. d. Werf. Elk jaar treedt één van het tweetal af; dit jaar is dat mevr. Verseput. ontfermde zich over het doeken ge vaarte, dat - naar wij aannemen - wel naar zijn uitgangspunt terug zal keren. Clubavond „Delta-Foto" Op /woensdagavond 17 mei a.s. wordt in „Mondragon" weer een club-^vond van de a.f.v. „Delta-Fo to" gehouden. Ditmaal met als on derwerp de „bondscollectie". WESTERSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Voor het afwerken van een 16 pun ten tellende agenda komt de raad maandagavond 15 ihei in openbare vergadering bijeen. Tvyee belangrijke agendapunten komèn aan de orde. De raad zal zich moeten uitspreken inzake 't bestem- mingsplanmatig regelen van de re gionale vuilverwerkingsplaats te Se- rooskerke. Op verzoek van de P.v.d. A.-fractie werd dit punt in een vo rige vergadering aangehouden, om dat er te weinig tijd was om de be treffende stukken te bestuderen. Gaat de raad met het voorstel van b. en w. acoord dan zal de mogelijk heid geopend worden dat men op Schouwen-Duiveland voor ongeveer 30 jaar vooruit kan inzake de vuil verwerking. Het andere belangrijke punt is wel het voorstel inzake afkoop erfpacht en pacht van de heer Th. de Ridder en verkoop van deze grond aan de N.V. Buitenstee. Hoewel het nooit van te voren ge zegd kan worden zijn er onder de andere agendapunten verder veel zg. „hamerstukken". Opbrengst collecte Asmafonds Voor de collecte t.b.v. het Astma fonds werd op Renesse een bedrag bijeengebracht van f 409,85. BROUWERSHAVEN Bezoek van beroepen predikant aan Herv. Gemeente Op dinsdag 16 mei a.s. des avonds half acht hoopt de beroepen kandi daat P. S. A. Lefeber uit Leiden met Voor de 16e maal is een seizoen af gesloten; een evengroot aantal win ters heeft de bejaardensociëteit be wezen in een grote behoefte te voor zien en is daarmee waard om in stand gehouden en zo mogelijk ook verstevigd te worden. zijn echtgenote een kennismakings bezoek te brengen aan de gemeente leden der Ned. Herv. Kerk te Brou wershaven in het Ned. Herv. Jeugd- gebouw. ZONNEMAIRE Familie-avond Plattelandsvrouwenbond Heden (vrijdag) 12 mei wordt in het verenigingsgebouw een familie avond gehouden van de afd. Noord- gouwe e.o. van de Ned. Plattelands vrouwenbond. De toneelgroep te Zonnemaire brengt het blijspel „Dol le Mina's". Het batig saldo van de avond komt ten goede aan de mu ziekvereniging „Nut en Uitspanning" van Zonnemaire. Een koor laat zich horen o.l.v. de heer en mevr. Van 't Veer. Mevr. Y. de Munnik-Zijl speelt een accordeonpotpourri. Chr. Plattelandsvrouwen Bond afdeling Schouwen-Duiveland De afdeling Schouwen-Duiveland van de Chr. Pla'ttelandsvrouwenbond komt dinsdagavond 16 mei aanstaan de bijeen in het Meubelcentrum van de heer Pauwe te Zonnemaire. Deze avond zal door een binnenhuisarchi tect voorlichting worden gegeven over de complete inrichting van het woningin'terieur en ook over het on derhoud daarvan. Het jaarlijks reisje van de afde ling zal gehouden worden op dinsdag 13 juni a.s. Er zal dan een bezoek worden gebracht aan de P.Z.E.M. te Middelburg en aan de kwekerij van de firma Dekker. NOORDGOUWE Loslopend hert Alhier is een loslopend hert gesig naleerd. Het dier is met name 's mor gens vroeg waar te nemen. Een in woner zag het hert op een weiland, tussen de koeien grazen. NIEUWERKERK Coöp. Ver. t. Exploitatie Diepvrieskluizen Onder voorzitterschap van mevr. Gaanderse-Dingemanse vergaderde de Diepvriesvereniging te Nieuwer- kerk in „Ons Dorpshuis". Uit het verslag van de secretaris-penning meester blijkt dat de vereniging een gunstig boekjaar heeft afgesloten. Dank zij de geringe onkosten kon aan de huurders van de laden een terugbetaling op de huur over 1971 plaats vinden van f 7,50 per lade. Bovendien werd besloten de huur voor 1972 te verlagen tot f 32,50 per lade. In hét bestuur werden de heren A. van Klinken en W. Goedegebuure bij akklamatie herkozen. In de plaats van het aftredend lid van de Com missie van Toezicht, de heer W. van Klinken, werd gekozen mevr. T. Flikweert- Jumelet. De secretaris deelde nog mede, dat door vertrek van huurders naar el ders nog enkele laden beschikbaar Zijn gekomen. Gegadigden hiervoor kunnen zich opgeven bij de secreta ris. HANOI. Boven Hanoi zijn donder dag drie Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten en „verscheidene" pi loten gevangen genomen, zo heeft het Noordvietnamese persbureau meegedeeld. richte kapsalon. Het ontwerp van het interieur werd gemaakt door de heer Lou Brontgeest. De aannemer was de firma Berghout Zn. te Rot terdam. Het geheel doet meer den ken aan een gezellige huiskamer dan aan een kapsalon, wat ook de bedoe ling was van de heer Lokkez\ Hij is van mening dat zijn klanten zich echt thuis moeten voelen, vandaar ook de naam „Wout Lokker Coiffu res". Voor de dames die nog niet aan de beurt zijn, staan er een gemakke lijke stoel en een bank, uitgevoerd in wit en bekleed met donkerbruin Kapper Wout Lokker aan het werk in zijn nieuwe zaak. Deze foto geeft een beeld van de wandversiering, uitgevoerd in fel gekleurd linnen. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). „Wout Lokker Coiffures" gevestigd in het voormalige café Lokker van de Zande. Deze „open dag" werd zeer druk bezocht. De ei genaar ontvingt niet minder dan 90 bloemstukken en verschillende pre sentjes. Voorheen was zijn kapsalon geves tigd achter het café. Deze ruimte is thans ingericht als bergruimte voor de kruidenierszaak van zijn moeder mevr. Lokker v. d. Zande. Zeker 140 mensen kwómen de heer Lokker ge lukwensen met deze modern inge (Van onze verslaggeefster) NOORDWELLE, 10-5. Dinsdag jl. hield de heer Wout Lokker „Open dag" in zyn nieuwe zaak „Wout Lok ker Coiffures". Deze nieuwe zaak is ribfluweel. Bij de kaptafels en droogkappen staan wit met bruine kuipstoeltjes. De muren zijn uitge voerd in donkerbruin evenals de vloerbedekking. Door de uitstekende verlichting krijgt dit alles een vro lijk karakter. Reeds lang plannen Dhr. Dokker vertelde dat hij al een paar jaar met de plannen rondliep, maar door z'n drukke klantenkring werd 't iedere keer uitgesteld. Tot hij op een gegeven moment z'n zin door zette en een maquêtte liet maken door de heer L. Brontgeest. Toen dat eenmaal gebeurd was, is alles bij zonder snel in zijn werk gegaan. In tijd van zeven weken was het geheel klaar. De vloerbedekking is afkom stig van de firma Pauwe uit Zonne maire. Bij de kassa is een rek beves tigd met allerlei schoonheidsmidde len van het schoonheidshuis Wolz, die hij sinds korte tijd verkoopt. Hij ontving van de burgemeester van Westerschouwen, de heer H. P. Ever wijn, een gelukstelegram. Een kijkje op de bank met daarachter de kast met schoonheidsmiddelen. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3