AGENDA Rotterdamse „walvis" is Noorse vinvis Chinese reactie Bananeboom bloeit in Artis Scheepsramp bij Montevideo - 73 doden? 91 slachtoffers hij brand in zilvermijn ~^r f Rome houdt het laatste woord bij bisschopsbenoemingen SIRJANSLAND Bar „Pigalle" te Renesse Met een druk bezochte receptie werd woensdag te Renesse in hét pand Korte Reke 9 de nieuwe bistro-bar „Pigalle" geopend door burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen. Eigenaar van het nieuwe etablissement is de firma N. van Broekhoven Zn., die verder o.m. eigenaar is van het motel en het hotel Het wapen van Renesse". Uiteraard beschikt „Pigalle". over een ruime, artistiek ingerichte bar,' bij gelegenheid van de opening gesierd met menig bloemstuk. Voorheen ivets ih het pand een melkzaak gevestigd van de heer Hillebrand en nog eerder was hier een kruidenierszaak gevestigd. Het nieuwe -hóreca-bedrijf werd uitge voerd door de fa. Deurloo (Bruinisse) en A. J: Vasseur (elektriciteit). Met de thans voorhanden zijnde hóreca-trilogie mikt de fa. Broekhoven uiteraard op een gemêleerd publiek. Niet gering was de drukte tijdens de opening. Er werd druk gepraat en uiter aard aan glaasjes genipt. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). LEIDEN, 10-5. De walvis, die in de Margriethaven te Rotterdam werd aangetroffen en waarvan het skelet door preparateurs van he$ Rijksmuseum van natuurlijke histo rie te Leiden werd geborgen, is een Noorse vinvis (Balaenoptera Borea- lis). Pas nadat de baleinen waren ge- reinigd en de schedel nader kon worden bestudeerd, was een zekere determinatie mogelijk, zo deelt het Rijksmuseum mede. Van deze soort spoelde 29 augus tus 1811 een exemplaar bij Monni kendam aan, het skelet van dit dier werd door prof. Reinwardt geborgen en dit bevindt zich in het museum te Leiden. Op 14 september 1956 werd het kadaver van een vinvis tussen Wijk aan Zee en IJmuiden gevonden. Over de identiteit van dit exemplaar bestaat, nog geen volledige zeker heid, drs. P. J. van der Feen en drs. P. H. van Bree te Amsterdam zien in het dier een Noorse vinvis, an dere deskundigen zijn het hier nog niet mee eens. Jongetje verdronken TERNEUZEN, 11-5. De 8-jarige Dirk Bouman uit Terneuzen is don derdag in het Noorderdok te Terneu zen verdronken. De jongen speelde met enkele vriendjes op enige af stand van een binnenschip. Hij zou een hamer gaan halen en is niet meer teruggekomen. De jongen werd vlak bij het schip gevonden. Prinselijk paar beëindigde bezoek aan Gelderland TIEL, 10-5. Bijzonder instructief vonden prinses Beatrix en prins Claus het driedaags werkbezoek aan Gelderland, dat zij woensdagavond in Beusichem in de Betuwe afsloten. De prinses wees er in een persgesprek op dat zij en haar echtgenoot in een zeer korte tijd veel informatie heeft gekregen over de prbolemen en mo gelijkheden, die later verder uitge diept kan worden. In elk geval is de vondst in Rot terdam uitzonderlijk, want het be treft het tweede of misschien derde exemplaar dat in Nederland is aan getroffen, aldus prof. dr. L. D. Bron- gersma, directeur van het Rijksmu seum van natuurlijke historie. Arrestaties op popfestival AMSTERDAM-AALSMEER, 11-5. De rijkspolitie te Aalsmeer heeft donderdagmiddag op het in deze ge meente gehouden popfestival tien jongelui aangehouden op verdenking de opiumwet te hebben overtreden. De 20-jarige scholier L. J. M. van D. uit Oosterhout en de 23-jarige ma gazijnbediende J. H. M. S. uit Zaan dam zullen maandag aan de officier van justitie in Haarlem worden voor geleid. De overigen kregen een pro ces-verbaal en konden daarna naar huis gaan. Twee kinderen gedood in het verkeer )VERNHOUT, 10-5. Bij een ernstig verkeersongeluk woensdagmorgen om kwart over acht zijn in Wernhout twee kinderen uit Zundert om het leven gekomen, terwijl er één ernstig werd gewond. Een vierde kind raak te licht gewond. De kinderen reden op het fietspad in de richting Breda en werden van achteren geschept door een. Belgi sche vrachtauto. De chauffeur daar van, de 25-jarige J. I.-P. uit Sint Gillis, is aangehouden. Hij wordt vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie te Breda. Ternenzeiiaar bekent groot aantal diefstallen TRENEUZEN, 11-5. De 18-jarige Terneuzenaar J. J. P. heeft donder dag tegenover de politie bekend in een maand 55 diefstallen op Walche- renen in Zeeuws Vlaanderen te heb ben gepleegd, voornamelijk radio's en televisietoestellen.. Vandaag (vrijdag) wordt hij aan de oficier van justitie voorgeleid. PEKING, 11-5. De Chinese rege ring heeft donderdag de V.S. verwe ten het handvest van de V.N. te schenden met het blokkeren van de Noordvietnamese havens. Tegelijkertijd wees de Chinese vertegenwoordiger bij de V.N. het inschakelen van de V.N. in de kwes tie Vietnam van de hand. Gewelddaden in Ulster BELFAST, 10-5. In Noord-Ierland hebben woensdag bij meer dan tien incidenten in totaal acht personen verwondingen opgelopen. Er werd grote materiële schade aangericht. Het betrof o.a. vier bomaanslagen en vijf gevallen van sluipschutters die Britse militairen onder vuur na men. Drie militairen werden gewond Volgens een Britse woordvoerder werden ook vier leden van het ver boden Ierse republikeinse leger (IRA) geraakt. Minister Gretsjko naar Syrië MOSKOU, 10-5. Maarschalk An drei Gretsjko, de Russische minister van defensie, is naar Syrië vertrok ken voor een bezoek dat hij eind vo rig jaar al zou brengen, dach dat hy door ziekte moest uitstellen. Naar verluidt gaat Gretsjko, die dit jaar al Somalië en Egypte be-r zocht, vanuit Damascus door naar Cairo. Men neemt aan dat de Arabi sche confrontatie met Israël een van zijn beangrijkste punten van besprer king met de Syrische en Egyptische autoriteiten zal. zijn. Het feit dat de Russische minister van defensie Moskou verlaat duidt er volgens waarnemers op dat het Kremlin in de huidige situatie geen v militaire crisis ziet tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten, die he lsloten hebben tot een zeeblokkade van Noord-Vietnam. 'Man slaat hond dood bij burenruzie DEN HAAG, 11-5. De 23-jarige Haagse bankwerker R. P. heeft bij een burenruziek woensdag de hond van zijn bovenbuurvrouw doodgesla gen. De al weken slepende, ruzie in hef pand aan de Fultonstraat laaide woensdag op. P. stormde.de trap op om zijn bovenbuurvrouw de waar heid te zeggen. De vrouw trok een 'traproe als wapen, maar P. nam haar dit af en sloeg ermee in haar rich ting. Het dwergpoedeltje van de vrouw, dat zijn bazin te hulp wilde komen, ving de klap met de roe op en sneuvelde in de strijd. P. heeft een proces-verbaal gekregen wegens dierenmishandeling. HET ASTMAFONDS EN DAVOS UTRECHT, 10-5. Het Nederlands Astmafonds heeft zich dinsdag na een bestuursvergadering in principe bereid verklaard, zich in te zetten - ook financieel - voor handhaving van de therapeutische mogelijkheden voor de Nederlandse astmapatiënten in het hooggebergte. Dit besluit kan betekenen dat het Astmafonds gaat ijveren voor hand having van de astmakliniek Eugenia in Davos, die bedreigd wordt met sluiting per 1 januari 1973. Debat in Bondsdag tot volgende week verdaagd BONN, 10-5. De behandeling in tweede lezing van de verdragen met Moskou en Warschau door de West- duitse Bondsdag is verdaagd tot vol gende week woensdag om 14 uur. Dit werd woensdag van goedinge- lichte zyde in Bonn bekendgemaakt nadat kort tevoren de leiders van al le politieke partyen voor een nieuw topgesprek by een waren gekomen. Internationale prijs voor Televizier Magazine BUSSUM. De AVRO televisie heeft op het achtste „Concours In ternationaal de Reportages Interna tional" dat deze week in Cannes is gehouden, de grote prys voor maga zine-actualiteiten gewonnen met de Televizier Magazine-reportages over de polioepidemie in Staphorst. De reportage was een onderdeel van de Nederlandse inzending, waar in een aantal reportages van Neder landse actualiteiten rubrieken waren opgenomen. De totale Nederlandse inzending werd bekroond met de kritiekprijs van de pers. AMSTERDAM, 10-5. Tot de onge veer 1200 soorten planten die Artis rijk is, behoort ook de dwerg-bana- neboom. Een exemplaar van deze soort, een twee meter hoge plant die in de plantenkas staat, vormt op het ogenblik een kam bananen. De kam is nu ongeveer zestig centimeter lang maar zal in augustus, wanneer de laatste vruchten aan het rijpen zijn, nog aanzienlijk groter zijn en enkele honderden bananen bevatten. De dwergbananen, die in 1829 van uit zijn oorspronkelijke versprei- dingsgebied Zuid-China in Europa werd ingevoerd, leeft in de tropen slechts één jaar. De in Artis bloeien de dwergbanaan heeft er twee jaar over gedaan om tot bloei te komen, een vertraging veroorzaakt door kli matologische verschillen met zijn oorspronkelijke verspreidingsgebied, zoals lagere temperaturen en vooral 's winters minder licht. Aanvaring in dichte mist MONTEVIDEO, 11-5. By een aan varing tussen twee schepen in de ri vier La Plata by Montevideo zyn vermoedelijk alle 73 opvarenden van het Britse vrachtschip Royston Grange (7.113 ton) omgekomen. Het schip kwam bij dichte mist in aanvai'ing met de Liberiaanse tan ker Tien Chee (12.600 ton), waarop beide schepen in brand vlogen. Reddingboten hebben 35 mensen aan boord genomen, van wie 29 af komstig waren van de tanker. De redding werd aanvankelijk gehinderd door de dichte mist, terwijl de sche pen moeilijk bereikbaar waren door het brandgevaar dat de olie op het water opleverde. Aanslag op Amerikaanse officiersclub FRANKFORT, 11-5. Op de Ame rikaanse officiersclub in Frankfort is donderdag een bomaanslag ge pleegd. Bij de aanslag is een Amerikaanse officier, Blomquist genaamd, om het leven gekomen. Twee vrouwen wer den gewond. Binnen enkele secon den ontploften drie bommen in het gebouw, een in de hoofdingang, een in een ontspanningszaal en de derde en zwaarste bij de toegangsdeur van het Casino. Vermoedelijk was dit een kleef- mijn, die de dragende muur van de toegangsdeur wegsloeg en een gevel enkele meters het park in slingerde. Man duwt echtgenote voor trein AMSTERDAM, 11-5. Vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijste-r ring heeft de 64-jarige ex-gemeen te-ambtenaar B. H. uit Amsterdam getracht zijn vrouw te doden door haar op het Amstelstation in de hoofdstad voor een binnenkomende trein 'te duwen. De vrouw kwam on der de trein terecht en moest ernstig gewond naar een ziekenhuis worden overgebracht. Concerteren buiten de zaal AMSTERDAM, 8-5. Het Am- sterdamse raadslid mr. E. van Antwerpen (D '66) wil dat het Concertgebouworkest en het Amsterdams Filharmonisch Orkest het voorbeeld van het Residentie orkest gaan navol gen. Dit orkest trekt namelijk gedurende de maand mei de Haagse wijken in om onder het motto „Stad vol muziek" ruim dertig concerten te geven in scholen, wijkcentraziekenhui zen, bejaardentehuizen, ker ken, de Scheveningse gevan genis, winkelcentra e.d. Het raadslid vindt deze wijze van optreden buiten de geijkte con certzaal een geweldige manier om een totaal ander publiek te bereiken en vraagt daarom b. en w. er bij de genoemde or kesten op aan te dringen ini tiatieven te ontwikkelen in de richting zoals hij die heeft aan gegeven, zo niet voor het lo pend seizoen wegens gemaakte afspraken dan toch voor 1972- 1973. Later werd bericht dat de Royston Grange naar Montevideo werd ge sleept. Er waren geen tekenen van leven meer aan boord, terwijl de gloeiende romp nog niet te benade- ren was. Zonnewarmte oorzaak van verkeersomleiding DRIEBERGEN, 11-5. Zonnewarmte is er oorzaak van geweest, dat in de loop van Hemelvaartsdag de weg van Muiderberg naar Nijkerk via de zuidelijke Flevopolder in beide rich tingen voor alle verkeer moest wor den afgesloten. Door de warmte was het nog vrij wel nieuwe wegdek zo zacht gewor den, dat brokken ervan door het voortsnellende verkeer omhoog wer- den geworpen en op andere voertui gen terecht kwamen, daarbij schade aanrichtend in de vorm van vernielde voorruiten en beschadigd lakwerk. Om verdere schade en mogelijke ongelukken te voorkomen werd tot de rigoureuze maatregel besloten. Hoe lang deze van kracht zal blij ven, is nog niet te zeggen. Ruimtevaarder maakte noodsprong HOUSTON, 11-5. Astronaut Char- les Conrad (41), de derde mens die op de maan heeft gelopen, moest woens dag een oefenvliegtuig met het val scherm verlaten toen een noodlan ding op een vliegbasis bij Austin in Texas niet lukte. Hij is ter observa tie in een ziekenhuis opgenomen, maar was ogenschijnlijk ongedeerd. KELLOG, 12-5. Bergingsploegen hebben donderdagavond de lijken van de laatste zeven mijnwerkers geborgen die nog werden vermist na de brand vorige week in de zilver mijn Sunshine in Kellog in de Ame rikaanse staat Idaho. Het totaal aantal doden van de ramp bedraagt 91. Vrijdag 12 mei Zierikzee Mondragon, clubavond Delta-Foto, (bondscollectie). Zonnemaire Verenigingsgebouw, familie-avond Plattelandsvrouwen. Dinsdag 16 mei Haamstede Geref. kerk, recreatiezaal, 8.00 uur, streekvergadering N.C.V.B. Zonnemaire Meubelcentrum Pauwe, 7.30 uur, afd. Sch.-D. Chr. Plattelandsvr. Bond. Maandag 15 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 7.30 uur, ontspanningsavond (UW) voor de bejaarden. Haamstede Gemeentehuis, openb. vergadering raad Westerschouwen. Woensdag 17 mei Zierikzee Mondragon, 8 uur, clubavond Delta- Foto. Zaterdag 20 mei Westenschouwen ANWB-kantoor, park.terr. rest. Zee- lust, vertrekpunt toeristische wan delingen ANWB. Zondag 21 mei Westenschouwen ANWB-kantoor, park.terr. rest. Zee- lust, vertrekpunt toeristische wan delingen ANWB. Maandag 22 mei Westenschouwen ANWB-kantoor, park.terr. rest. Zee- lust, vertrekpunt toeristische wan delingen ANWB. Advertentie Ontvoering in Montevideo C. Waildel en Zn Jenkins krijgt Karel-de-Grote-prijs AKEN, 11-5. De voormalige plaats vervangende leider van de Britse Labour-partij Roy Jenkins heeft don derdag de Karel-de-Grote-prijs van de stad Aken voor zijn „vastberaden ijveren voor de Britse toetreding 'tot de E.E.G." in ontvangst genomen. Jenkins is de derde Brit, die de onderscheiding krijgt. De andere wa ren Churchill en Edward Heath. De Karel-de-Grote-prijs is nu achttien keer 'toegekend. Levenslang voor 14-jarige Australische SYDNEY, 11-5. In Sydney is woens dag een meisje van 14 jaar tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld wegens moord op een 3-jarig jongetje. Een meisje van 19, met wie zij de kleuter in koelen bloede van het leven had beroofd, kreeg dezelf de straf. MONTEVIDEO, 11-5. De 21-jarige Uruguayaanse industrieel Sergio Mo- laguero, zoon van een schonenfabri- kant, is donderdag door linkse extre misten ontvoerd toen hij op weg was naar zijn huis te Santa Lucia, 30 ki lometer ten noorden van Montevideo. De ontvoerders zijn vermoedelijk leden van de „Revolutionaire Volks organisatie 33", van wie de familie eerder een dreigbrief had ontvangen. WEEKEIKDE- ARTSENDIENST Zaterdag 13 en zondag 14 mei Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Geer. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Terp stra. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter EL Speelman, Oosterland, tel. (01114)-1280, neemt waar voor dokter De Bruin. De artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter B J. Visser, Zierikzee, Touw- baan 7, tel. (01110)-3965, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter en dokter v. d. Zande. Zuster M. Kunst-Visser, Scharendijke, tel. (01117)-280, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Bierenarts L. Tjebbes, Middelharnis telefoon (01870) 2966, heeft dienst voor Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee. De weekeindedienst gaat in zater dagmorgen na 9.00 uur. Citroen-agent voor Schouwen-Duiveland Nieuwerkerk, tel. (01114) 1487 VATICAANSTAD, 12-5. Het Vati- caan heeft heden vrydag nieuwe be palingen bekendgemaakt die natio nale hiërarchieën het recht van een stem geven by de benoeming van bisschoppen, maar niet het laatste woord. Volgens de nieuwe bepalin gen behoudt de paus het laatste woord bü de benoemingen. De belangrijkste figuur in de bis schopsbenoeming blijft de pauselijke nuntius. „Voor een kandidaat tot bisschop wordt benoemd, stelt de Heilige Stoel een zorgvuldig en uitgebreid onderzoek naar hem in. Dit onder zoek is toevertrouwd aan de ponti ficale afgevaardigde". Volgens de op 21 mei van kracht worden bepalingen kunnen „be trouwbare leken die over nuttige in formatie beschikken over de kandi daat" worden geraadpleegd. Regionale vergaderingen van bis schoppen zouden in het geheim lijs ten met kandidaten moeten bespre ken en erover stemmen. De paus be houdt echter de vrijheid geestelijken te kiezen die niet op de lijsten voor komen. Het blijkt dat Sirjansland achter uit gaat en dat „nieuws" verdrinkt wel in de oceaan van feiten, die de wereld produceert, maar het is een heel verdrietige zaak, want Sirjans land is niet alleen geografisch het einde, maar het is gewoon het einde, om de mensen, om de omgeving, om de stilte en om de intimiteit. Maar de intimiteit kan zo groot worden, dat men stilaan achteruit boert en dat is een nare ontwikkeling. Daarom gaan „die van Sirjansland" er iets tegen doen en dat is een verkwikkende aangelegenheid. In ons bewustzijn is Sirjansland - teruggrijpend naar „toen" - nog al tijd verweven met „de woestiene", het Oostduivelandse natuurgebied met overdadige restanten van een bebossing, die Duivéland eeuwenlang domineerde. „De woestiene" was een opwin dend bosgebied, met prachtige loof- varianten. Nachtegaal en fitis sloe gen er in het voorjaar en het gebied kende heerlijke kronkelweggetjes, die bij elke bocht een groene verrassing opleverden. Door de bossen van „de woestiene" (de zandgrond zal niet vreemd geweest zijn aan deze bij naam), kwam men bij de zee. Daar was „De Staart", een romantisch ha ventje, waarboven op zomerse dagen de lucht trilde en in het vlak van het stille water de romp van een en kel schip weerspiegelde. Die sfeer van rust en harmonie kwam zo in tens over, dat we het nooit meer zul len vergeten. Later is heel wat na-oorlogs en nog later na-ramps groen opgebloeid, maar „de woestiene" is nooit meer terug gekomen al heb ik altijd het dwaze idee gehad, dat zo'n gebied in deze tijd recreatieve mogelijkheden in zich had geborgen van Westhoek formaat, Nu is er wel een voorzich tige recreatie-aanzet in Sirjansland, maar dat kan misschien de bakker, de slager, de woningbouw, de horeca en de school niet redden en dat is toch absolute noodzaak, want Sir jansland mag niet stilaan achteruit gaan, vergrijzen en verdwijnen. Hebben - zo vraag je je af - de bouwers, de pannenmakers, de pla nologen en de infrastruktuurmensen het wel allemaal goed gedaan. Mis schien net niet helemaal, want ze hebben nooit door „de woestiene" gelopen en missen dus de historische liefdescheut en daar moet het alle maal van komen, hier en ginds en nu en straks. Liefde tot de mens en de mensen, voor het verleden, voor het mooie en intieme, ook al zeggen sommigen „dal je keihard moet zijn", maar mensen dat kan toch niet. We kunnen Sirjansland toch niet ten on der laten gaan aan een soort - mis schien wel ongewilde, maar zich toch openbarende - koude sanering. We zullen met slaapzakken voor de kerk gaan liggen en daar een happening organiseren en met spandoeken door Dillingsweg gaan, of door de Dorps straat en door de Hoge- en Lageweg en op de Bredeweg het feit op het wegdek leggen van een nieuwe lente en een nieuw (Sirjanslands) geluid! SCHIEREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2