SAJ NO CEL L DE ZIERIKZEESCHE COURANT ARABIEREN KAPEN VLIEGTUIG MET 90 PASSAGIERS domineert I Pedro Ornella 465 Mansholt boos op Europese Commissie „De Magneet" NIX0N BLOKKEERT NOORDELIJKE HAVENS MET MIJNEN Moordpartijen in Boeroendi ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 mei 1972 128ste jaargang Nr. 21078 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 13,50; per maand I 4,50; per jaar 52,50. Losse nummers 30 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 21 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Raad Brouwershaven en de Oostersclielde Israël moet 100 guerillastrijders vrijlaten TEL AVIV, 9-5. Drie Arabieren hebben maandag een Boeing-707 van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena gekaapt. Het toestel is geland op het vliegveld Lod bij Tel Aviv. Het vliegtuig werd omstreeks 16.00 uur gekaapt tussen Wenen en Athene. De Sabena heeft bevestigd dat het toestel 90 passagiers aan boord heeft en tien bemanningsleden, in totaal dus 100 mensen. De kapers, die zeggen tot de organisatie „Zwarte September" te behoren, hebben gedreigd het vliegtuig in de lucht te laten vliegen, wanneer hun eis tot vrijlating van honderd Arabische guerillastrijders niet wordt ingewilligd. medium dry, fles 0,7 liter Een aktie met 525.000 premies en vele buitenlandse reizen. Doe mee en win I De UNCTAD LUXEMBURG, 8-5. De Europese Commissie vraagt zich af, of zij de verantwoordelijkheid voor het op treden van de Europese Gemeen schap op de U.N.C.T.A.D. nog wel langer kan dragen. Indien zij van te voren had gewe ten hoe de zaak zich zou ontwikke len, zou zij deze verantwoordelijk heid hebben geweigerd, aldus heeft de voorzitter van de commissie, dr. S. L, Mansholt, maandag in het Eu ropese Parlement verklaard. Hij noemde het „beschamend" dat de gemeenschap als zodanig niet in staat is geweest een positief geluid te laten horen, en hoopte dat het de laatste maal zou zijn geweest dat de E.E.G. zonder gezicht, zonder opinie, zonder iets in te brengen" naar een dergelijke conferentie is gegaan. Eu ropa heeft bij het naar buiten treden in Santiago volledig gefaald. URKPrinses Beatrix en prins Claus woonden een deel van een concert bij van het Urker Visserskoor „Crescen do" in de Bethel-kerk te JJrk. Tijdens het concert reikte Phonogram de Gouden Tulp" uit aan het koor. Prins Claus dankt de heer Bakker - voorzitter van het koor - voor de aan het prinselijk paar geschonken nieuwe langspeelplaat van het koor. Het vliegtuig is door Israëlische politie omsingeld. Er zijn ook ambu lancewagens aangekomen. De drie mannen hebben door luidsprekers een lijst met namen van de in Israël gevangen gehouden guerillastrijders opgelezen van wie zij de vrijlating eisen. De-Israëlische minister van defen sie, generaal Mosje Dajan, en andere hoge Israëlische officieren zijn naar het vliegveld gegaan en begonnen onderhandelingen met de kapers via luidsprekers. De kapers eisen dat de vrijgelaten gevangenen aan boord van het vlieg tuig gebracht worden. Pas daarna zullen de passagiers en bemanning worden vrijgelaten. Wanneer hun eis niet wordt ingewilligd zullen zij zich zelf met alle inzittenden van het vliegtuig opblazen. De Belgische minister van Buiten landse zaken, Harmql, heeft inmid dels een onderhoud gehad met de Is raëlische ambassadeur in Brussel. Een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken zal zo snel mogelijk naaf Tel Aviv vertrekken. Rode Kruis bemiddel l Het Internationale Rode Kruis houdt zich nu bezig met de kwestie. Aanvankelijk hadden de Israëlische autoriteiten, onder wie de ministers van defensie van verkeer - Dajan en Peres - rechtstreeks onderhandeld Hennep in Rotterdamse plantsoenen ROTTERDAM, 8-5. De Rotterdam se Plantsoenendienst is allerminst ingenomen met de hennep-zaai-actie van het A.M.V.J. Leden van deze vereniging hebben de afgelopen veertien dagen duizenden hennep zaadjes uitgezet in parken en plant soenen in de Maasstad zonder dat de gemeente hier iels van afwist. De A.M.V.J. wil met de hennep cultuur de strijd aanbinden met de „asfaJtjungle" van Rotterdam. Bo vendien wil het A.M.V.J. de bevol king, jong en oud, vertrouwd maken met de plant, zodat 't begrip hennep uit de criminele sfeer wordt gehaald. „Een schandalige streek", zo ver klaarde maandag het hoofd van de plantsoenendienst, ir. A. Raad. Hij kondigde maatregelen aan tegen het A.M.V.J.. „Ik zal alles wat binnen mijn mogelijkheden ligt doen om deze cultuur uit te roeien. Er zit een verdacht luchtje aan". L met de drie jonge Palestijnse kapers, twee mannen en een vrouw. De pa- lestijnen eisten aanvankelijk dat Is raël in ruil voor de 90 passagiers en tien bemanningsleden van de Boeing honderd gevangen Palestijnse gue- rillastrijdrs zouden vrijlaten. Als dit niet vóór half vijf in de ochtend zou zijn geregeld, zouden zij het toestel met alle inzittenden opblazen. Dit ultimatum verliep echter zonder dat er iets gebeurde. Advertentie Doe uw voordeel in de OPHEFFINGS UITVERKOOP bij Initiatief in Vietnam-oorlog WASHINGTON, 9-5. President Nixon heeft maandag avond in zijn nationale radio- en televisietoespraak de blokkade met. mijnen van aW<- 'Noordvietnamese ha vens aangekondigd. Tegelijkertijd bood bij voor het eerst het vertrek aan van alle Amerikaanse strijdkrachten binnen vier maanden, mits Hanoi alle Amerikaanse krijgsgevan genen vrijlaat en er in Zuid -Vietnam een staakt-het- vuren onder internationale controle komt. De buitenlandse schepen (voornamelijk Sowjetrussische) in de Noordviet namese havens krijgen drie dagen (bij daglicht) de tijd om te vertrekken. Daarna worden de mijnen geactiveerd. De Noordvietnamese verbindingen over land zullen door de Amerikaanse luchtmacht worden bestookt om het zenden van troepen en voorraden naar Zuid-Vietnam tegen te gaan. De mogendheden waarvan schepen in de Noordvietnamese havens liggen zijn ingelicht. Schepen dié na de periode van drie dagen alsnog naar Noord vietnamese havens varen doen zulks op eigen risico. Nixon begon zijn rede met uiteen te zetten dat alle pogingen om tot een vrede door onderhandelingen te Advertentie ATTENTIE BRANDMELDING gemeente Duivelaiul Tel. (01114) 1495 komen tot nog toe hadden gefaald. Zijn voornaamste adviseur, dr. Hen ry Kissinger, had zowel in Parijs met Hanoi's afgezant Le Doec Tho als in Moskou met de Sowjet-leiders ge heime besprekingen gevoerd, die echter niet tot resultaten hadden ge leid. Niet tegen ander land De nu door hem bekendgemaakte maatregelen zijn tegen geen een an der land gericht, maar er slechts op gericht Hanoi de wapens te ontzeg gen om „zijn agressie in Zuid-Viet nam voor te zetten". De afgelopen weken was het risico van een communistische machts overname in Saigon toegenomen. Hij zal alles doen wat nodig is om eer en leven van de Amerikanen te be schermen. Amerika had de keuze tussen on middellijke terugtrekking, verder onderhandelen of militaire actie om de ooi-log te beëindigen. Nixon deed een rechtstreeks be roep op Moskou Noord-Vietnam niet in zijn offensief aan te moedigen. Hij verwachtte dat de Sowjcts hun bondgenoten wel bleven steunen maar drong erop aan defensieve steun te verlenen. Nixon wees op de vooruitgang in de betrekkingen tussen Moskou en Washington en zei dat het ogenblik nadert waarop het verdrag wordt gesloten dat de kernbewapeningswed loop moet ombuigen (Salt) „Laten wij niet afglijden naar de donkere schaduwen van het verleden", zo voegde hij hieraan toe. Bevoorrading van Noord-Vietnam De bevoorrading van Noord-Viet nam geschiedt voornamelijk door de Sowjet-Unie en wel met Sowjet- en Oosteuropesc schepen die hun ladin gen vooral in Haiphong lossen. Een andere wapenleverancier is de Chinese Volksrepubliek, maar dit land levert vooral lichtere wapens en dan nog in mindere hoeveelheden. In het verleden gingen de Sowjet- wapenleveranties ook wel per trein via China, maar sedert de verslech tering van de betrekkingen tussen Moskou en Peking is daar nagenoeg geen melding meer van gemaakt. Toen de spanningen tussen deze lan den opliepen, is herhaaldelijk ii»ei- ding gemaakt van het ophouden door China van Sowjet-treinen met voorraden. DAR ES SALAAM, 8-5. Gewapen de bendes in Boeroendi, die vooral door het zuiden van het land rond trekken, hebben in het wilde weg mensen vermoord en huizen in brand gestoken, zo vertellen vluch telingen uit Boeroendi in Tanzania. Na de mislukte staatsgreep in Boe roendi negen dagen geleden zijn meer dan 4500 vluchtelingen in het buurland Tanzania aangekomen. De vluchtelingen konden geen op heldering geven over de oorzaak van de gevechten. Een politieman vertel de dat 300 mensen met hakmessen en geweren zijn politiepost hadden aangevallen, waar slechts vijf poli tiemannen waren. Na een gevecht van 20 minuten waren de politie mannen over de grens gevlucht. Op een andere post zouden 15 politie agenten zijn gedood. Naakte dansende vrouw onder invloed drugs BRUSSEL, 8-5. Naar eerst nu door de Belgische rijkswacht bekend ge maakt is,heeft een rijkswachtpa trouille vorige week vrijdagavond bij Kapellen een jonge naakte vrouw gevonden die totaal onder invloed was van drugs. De patrouille vond de vrouw in een bosje, waar ze in de stromende regen uitzinnig op en neer dansfe op de resten van een oude matras. In de buurt vond men een kleine personenwagen met een Britse num merplaat die het eigendom van de vrouw was. De vrouw, van wie de identiteit niet bekend gemaakt is, is afkomstig uit het Engelse graafschap Kent. Ze heeft geruime tijd in Brussel gestu- deeYd. Ze is overgebracht naar het Vesa- liusziekenhuis in Brasschaat, waar haar toestand maandag nog onge wijzigd was. OVERLOON. Koningin Juliana ont hulde in Overloon een beeldhouw werk op het terrein van het. Natio nale Oorlogs- en Verzetsmuseum. Hier zien we de koningin bij het kunstwerk, dat is geschonken door de gezamenlijke verzetsgepensioneer- den aan de Stichting 1940-1945 ter gelegenheid van het zilveren jubile um van de stichting. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Als je de kachel brandend wilt houden moet je dikwijls kolen scheppen. Verwachting tot woensdagavond: Meer zon Zonnige perioden met slechts hier en daar een bui; minimumtemperaturen omstreeks 9 graden, maxima morgen ongeveer 18 graden; meest matige wind tussen zuid en zuidwest. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 10 mei. Zon op 4.54, onder 20.20. Maan op 3.09, onder 17.05. 11 mei. Zon op 4.52, onder 20.21. Maan op 3.28, onder 18.36. 12 mei. Zon op 4.51, onder 20.23. Maan op 3.51, onder 20.09. Nieuwe maan: 13 mei (05.08). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 10 mei 0.12 12.51 6.09 18.34 11 mei 1.11 13.44 6.58 19.17 12 mei 2.06 14.36 7.43 20.02 Springtij: 15 mei. de enige matras met de juiste celbalans i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 1